Engage and Inspire the European Youth in the Space Exploration through a Scientific Contest



Дата23.10.2018
Размер71.68 Kb.
#94221




“Engage and Inspire the European Youth in the Space Exploration through a Scientific Contest”

Coordination and Support Action FP7- 284442









Работен формуляр на проекта



















Силно ви препоръчваме да подадете формата, която ще намерите по-долу, заедно с вашия проект. Моля, вземете под внимание предложенията, които следват, за да попълните правилно формуляра и да направите кандидатстването си пълноценно.


  • Всички полета от формуляра трябва да бъдат попълнени.

  • Работният формуляр може да бъде изготвен на всеки официален за Европейски Съюз език.

  • Вписвайте вашия текст в съответните полета за текст, предоставени за всеки от разделите.

  • Размерите на текстовите полета на всеки от разделите определят големината на съответния раздел. Общото съдържание на работния формуляр не трябва да надхвърля 2 500 думи. Максималната големина на всеки от разделите е посочена в началото ѝ.

  • Обикновен текст не трябва да бъде изписван с главни букви. За обикновения текст ви съветваме да използвате стил “Tahoma”, размер "12" и разстояние между редовете "1.5".

  • Заменете заглавието "Име на проект" и записката под линия "Име на проекта" със името на вашия проект. Посочете категорията, в която се състезавате, заедно с името на екипа ви и имената на членовете му.

  • Изтрийте насоките във всички текстови полета, преди да впишете вашия текст.


Успех!





Изследване на вулканите на Йо

Състезателна категория:


  1. Слънчева система х MACROBUTTON HTMLDirect

  2. Световна взаимопомощ в сферата на космическите кораби MACROBUTTON HTMLDirect

  3. Взаимна еволюция на живата природа MACROBUTTON HTMLDirect


Име на екипа: Hephaestus
Имена на членовете на екипа: Юлия Десиславова Янчева и Павел Пейчев Попов
Име на ръководителя: Ева Божурова


Резюме (лимит 200 думи).


Спътникът на Юпитер Йо е с най-висока вулканична активност в Слънчевата система. Неговите вулкани са фотографирани от няколко космически станции за кратко време. Чрез наблюдение на тези често изригващи вулкани обаче, бързо може да се събере много информация и да се създадат методи за прогнозиране на изригванията и на земните вулкани.

Чрез измервания върху снимки на Йо ние определяме височините на изхвърлените струи от вулканите. Знаейки масата и радиуса на спътника, оценяваме началните скорости на изхвърлените частици. По подобни начини оценяваме началните скорости на изхвърляне от земни вулкани и ледените гейзери на спътника на Сатурн Енцелад. Опитваме се да обясним пръстените от изхвърлено вещество около вулканите на Йо. Изследваме отношението на диаметъра на разпръскване на веществото към височината на струите. Сравняваме наблюдаваното отношение с теоретично изведеното от нас.

Получените резултати показват, че скоростите, с които се изригва вещество, са от един порядък при трите тела. Следователно поне някои от заключенията от изследването на космическите вулкани могат да са валидни и за земните вулкани.

Накрая предлагаме идея за изследване на вулканите на Йо чрез две космически сонди в орбита около него, които да получават стереоизображения. Представяме поредица от интересни научни задачи, които да се изпълняват от сондите.





Въведение - Описание на проекта (лимит 200 думи)


  1. Снимките на спътника на Юпитер Йо показват множество изригващи вулкани. Засега липсва дългосрочно наблюдение и изследване на вулканичната активност там. Някои от изригванията са заснети близо до лимба на спътника. По тях може да се определи височината на изхвърлената струя и диаметърът на разпраскване на веществото по повърхността. Тези данни може да се използват за определяне на началната скорост на частиците, като се има предвид ускорението на силата на тежестта на Йо. Подобно определяне може да се направи и по снммки на земни вулкани. Интересно е да се изследват и снимки на ледените гейзери на спътника на Сатурн Енцелад.

  2. Първоначалната задача на проекта е да се открият подходящи снимки, а после да се намери начин за определяне на началната скорост като се използват мащаби на измерените величини и закономерностите при движение на тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта. След това резултатите се сравняват за различните космически тела и се правят изводи. Извежда се теоретична формула за отношението на диаметъра на разпръскване на веществото към височината на струите. После се сравняват теоретичните стойности с наблюдаваните и се тълкуват резултатите. Накрая се предлагат идеи за бъдещи изследвания и се обосновава тяхната значимост.





Хипотези - Визирани идеи (лимит 200 думи)


Първоначалната идея беше да се изследва началната корост на веществото от вулканите на Йо и да се сравни със скоростта на изхвърляне от земните вулкани, но в хода на работата възникнаха много нови и още по-интересни идеи.





Методология на проекта (лимит 450 думи)


Избрани бяха подходящи снимки на Йо, на които се виждаха изригвания на вулкани близо до лимба на спътника. Измерван беше диаметърът на спътника и беше използван за мащаб. С помощта на този мащаб от измерванията на височините на вулканичните струи бяха определяни реалните им стойности в километри. Чрез формулите за движение на тяло вертикално нагоре беше определяна началната скорост на частиците. За ускорение на силата на тежестта на Йо беше приемана стойност, валидна за средата на височината на струите при всеки отделен вулкан. При снимките на земните вулкани за мащаб беше използвана височината на самите вулкани като планински възвишения и беше търсена информация за реалните височини над околната равнина, а не надморските височини.

Беше изведена формула за отношението на диаметъра на разпръскване на веществото и височината на струите при движение с постоянно ускорение. Определени бяха стойностите на това отношение за вулканите на Йо и бяха обяснени причините за отличието им от теоретичната стойност.



Опитахме се да обясним защо разпръснатото вещество около много вулкани на Йо образува пръстени и как те могат също да се използват за определяне на началните скорости.



Провеждане на изследването (лимит 450 думи)

Изследвани бяха седем вулкана на Йо, два земни вулкана и бяха направени изводи за началните скорости на ледените частици, изхвърлени от гейзерите на Енцелад по две снимки чрез сравнение с първа и втора космическа скорост за този спътник. Резултатите от определянето на отношението между диаметъра на разпръскване на частиците и височината на вулканичните струи за седемте вулкана на Йо бяха представени графично, като беше потърсена връзка между това отоношение и самата височина на струите.



Анализ на данни (лимит 500 думи)

Височините на изригванията на Йо се оказаха от около 70 до над 370 километра, а началните скорости от около 480 до над 1000 м/сек. За земните вулкани, както и за гейзерите на Енцелад началните скорости се оказаха около 200-300 км/сек. Теоретичната стойност на отношението на диаметъра на разпръскване към височината на струите е 4:1. Реалните стойности за вулканите на Йо бяха между 1:1 и 3:1.



Разискване на откритията (лимит 300 думи)

Началните скорости на частиците от вулканите на Йо, земните вулкани и гейзерите на Енцелад се оказаха, макар и различни, но от един и същ порядък. По-малкото отношение на диаметъра на разпръскване на частиците към височината на струите на вулканите на Йо в сравнение с теоретичното, беше обяснено с това, че при движението си тези частици достигат големи разстояния и височини и трябва да се отчита кривината на спътника и изменението на посоката на гравитационната сила. Установено беше, че при изхвърляне под различни ъгли разстоянията, до които стигат частиците са различни, но голяма част от частиците падат на разстояния, концентрирани към максималното възможно разстояние, което се получава при изхвърляне под ъгъл 45 градуса. На тази концентрация се дължи появата на пръстени около вулканите.





Заключение (лимит 200 думи).

Макар вулканите на Йо, земните вулкани и ледените гейзери на Енцелад да действат при различни условия и да се пораждат от различни причини, началните скорости, с които се изхвърля веществото, са от един порядък. Следователно механизмите на изригванията могат да се сравняват и вероятно чрез изследване на вулканичната активност на едно космическо тяло може да се стига до изводи и за вулканите на друго тяло.

От размерите на пръстените около вулканите също може да се съди за началните скорости на изригванията, дори когато те не са били наблюдавани.

Йо има на повърхността си над 100 вулкана. Ако той се изследва подробно, за кратко време ще се натрупа много информация за вулканичните изригвания и вероятно ще могат да се открият методи за предсказване на изригванията, които да се приложат и при земните вулкани.

Предлагаме кратко описание на проект за изследване на Йо чрез две сонди в орбита около него, като изброяваме задачите, които те ще решават. Така за кратко време ще се съберат голямо количество данни за вулканите на Йо, които изригват много по-често от земните, и може би ще се открият методи за предсказване на изригванията и на земните вулкани и ще се предотвратяват големи катастрофи и бедствия за хората.





Справки




  1. Wikipedia, http://www.wikipedia.org/

  2. BBC, http://www.bbc.co.uk/

  3. Visions of Space, http://visionsofspace.com

  4. Astrobioloblog, http://astrobioloblog.wordpress.com

  5. ILTWMT, http://iliketowastemytime.com

  6. Alexis’ page, http://alexis.m2osw.com

  7. PDS: The Planetary Data System, http://pds.jpl.nasa.gov

  8. National Aeronautics and Space Administration, http://nssdc.gsfc.nasa.gov/

  9. Space Spin, http://spacespin.org/

  10. NASA, http://www.nasa.gov

  11. Biblioteca Pleyades, http://www.bibliotecapleyades.net/

  12. Science Blogs, http://scienceblogs.com

Забележка: Препратките към използваната литература са дадени в основния текст на проекта.






Име на проекта

Каталог: wp-content -> uploads -> contest
uploads -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
uploads -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
uploads -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
contest -> Конкурс по космически изследвания „Одисей" проект "Хвани астероид"
contest -> Конкурс по космически изследвания „ Одисей Хвани астероид
contest -> Engage and Inspire the European Youth in the Space Exploration through a Scientific Contest


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница