Еоод „скай солар спв 2



Дата24.10.2018
Размер90.37 Kb.
#96956

„АЛФА КАР КОМ” ЕООД

„СКАЙ СОЛАР СПВ 2” ЕООД




ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА

НА

ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ФОТОВОЛТАИЧЕН ПАРК В ИМОТ 517001, НАХОДЯЩ СЕ В ЗЕМЛИЩЕТО НА ГР.ВЪЛЧЕДРЪМ, ОБЩИНА ВЪЛЧЕДРЪМ, С ЕКАТТЕ 12543 И С ОБЩА ПЛОЩ 101,867ДКА



ЯНУАРИ 2011 ГОДИНА


ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА

НА

ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ФОТОВОЛТАИЧЕН ПАРК В ИМОТ 517001, НАХОДЯЩ СЕ В ЗЕМЛИЩЕТО НА ГР.ВЪЛЧЕДРЪМ, ОБЩИНА ВЪЛЧЕДРЪМ, С ЕКАТТЕ 12543 И С ОБЩА ПЛОЩ 101,867ДКА


Възложител: „Скай Солар СПВ 2” ЕООД ГР. София


Изготвил: …………………………..

АНОТАЦИЯ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
1. Правно основание за изготвяне на Обяснителната Записка
Настоящата обяснителна записка е изготвена на основание изискванията на ЗУТ, както и на изискванията на глава 6 от Закона за опазване на околната среда. Съгласно чл.2, ал.2, т.4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми, планът който ще бъде изработен с цел промяна на предназначението и начина на трайно ползване на изброените имоти за нуждите на фотоволтаична централа подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от екологична оценка по реда глава втора от НУРИЕОПП.
Съгласно изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие гореописаният имот не попада в защитени зони от екологичната мрежа „НАТУРА 2000”. Предвид разпоредбите на чл. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ. бр 73/2007), дейността НЕ ПОПАДА под разпоредбите на същата наредба и НЕ ПОДЛЕЖИ на оценка за съвместимост.

2. Информация за Инвеститора:


Възложител на инвестиционното намерение за изграждане на фотоволтаичен парк в имот 517001, находящ се в землището на гр.Вълчедръм, Община Вълчедръм е „Скай Солар СПВ 2” ЕООД, гр. София, п.к. 1715, район „Младост”, бул. „Александър Малинов” 87, ет. 4, ап.9.
3. Местоположение на обекта на инвестиционното предложение

Разглеждания имот, за който се проектира изграждането на фотоволтаичния парк /слънчева електроцентрала/ е разположен в землището на гр.Вълчедръм, Община Вълчедръм, Област Монтана. Общата площ на инвестиционното предложение ще обхване 101,867дка. Земята, върху която ще се монтират слънчевите модули е бивше селскостопанско летище. Имотът е собственост на Инвеститора. Инвестиционното предложение ще се реализира в рамките на поземлен имот с номер и площ както следва:



№ на имота

Площ на имота, дка

517001

101.867

Имотът, посочен от Възложителя/Инвеститора, се намира в Северозападна България, източно от гр.Вълчедръм с ЕКАТТЕ 12543, Община Вълчедръм. Околният релеф е преобладаващо равнинен, с ниска растителност, без стръмни засенчващи планински вериги от южната страна на хоризонта, което предполага и продължително огряване на слънчевите съоръжения.


Обектът представлява равнинен имот, бивше селстопанско летище. Площта, подходяща за инсталиране на слънчеви фотоволтаични модули, трябва да се пресметне без сервитутните зони около границите на имота.

Сателитна снимка на терена на инвестиционното предложение


4. Описание на Инвестиционното предложение и същност на технологията. Излагане и аргументиране на причините, довели до избора на настоящото предложение:

С нарастване на цените на конвенционалните източници на енергия и намаляването на тези ресурси се задава въпроса за чиста и достъпна енергия от сигурни източници. Очевидно е, а и все повече хора са убедени, че производството на електроенергия от традиционни горива има негативен ефект върху глобалния климат, върху икономиката и ежедневието. Климатичните промени вече се възприемат като най-голямата заплаха за планетата причинена от човешка дейност. Достигната е критичната точка, когато въглеродните емисии предизвикват интензивни атмосферни процеси и изменения с почти необратим екологичен ефект.


За щастие, съществуват технологии, които дават възможност да се спре тази разрушителна тенденция и могат да осигурят устойчиво бъдещо развитие на човечеството.
Възобновямите енергийни източници и енергийната ефективност могат да покриват бъдещите енергийни нужди на човечеството, но са необходими целенасочени и системни усилия за постигане на тази цел. Промяната на енергийната стратегия от централизирано към децентрализирано енергопроизводство е основния инструмент за този преход. Както всеки преход той изисква време и разбиране, защото е свързан с натрупване на знания и съответно с промяна на мисленето, с промяна на отношението към околната среда.
Сигурността на енергийните доставки по отношение на достъп до горива и стабилни цени вече е съществена част от всеки енергиен дебат. Всеобщо е мнението, че възобновяемите енергийни източници и производството на електроенергия от слънчева светлина, в частност, имат потенциал за развитие.

Слънчевата енергия е естествен достъпен източник, подходящ за разработване и използване в глобален мащаб, който може да замени традиционните горива в много климатични зони. Слънчевата радиация достигаща земната повърхност за една година надвишава 10 000 пъти годишните нужди от енергия на човечеството. Електрическата енергия произведена от слънчеви фотоволтаични системи може да осигури енергозахранване във всяка точка, където е необходимо да се консумира. Ползите от соларната енергетика са няколко: алтернативно електрозахранване, защита на околната среда, икономически растеж, сигурен енергодобив, бърз монтаж, нови работни места, трансфер на технологии и иновации.


След старта на преференциалните тарифи в Европа, сега соларната индустрия се намира на нов кръстопът. От една страна, вече има достатъчно производители на качествена суровина (Si) и качествени PV модули /фотоволтаични модули/, а от друга, енергийния сектор не е готов да поеме енергията от мегаватови слънчеви електроцентрали, поради неизградена инфраструктура и опасения за нестабилност на мрежата, предвид досегашната и централизирана структура на енергопроизводство.
Фотоволтаичните инсталации се числят към възобновяемите източници на енергия /ВЕИ/, чието разпространение се поощрява в Европейската общност. Законът за възобновяемите и алтернативни енергийни източници и биогорива /ЗВАЕИБ/ обн. ДВ, №49 от 19 юни 2007 г., гарантира разпространението им върху територията на България. Единственият природен ресурс необходим за тяхната нормална работа е наличието на слънчева светлина. Те са екологично съвместими с околната среда, не издават шум, нямат движещи се елементи не замърсяват околната атмосфера с вредни газове, нямат отпадъчни продукти.

Спецификата на дейностите в района на инвестиционното предложение е благоприятна за съхранението на фауната в района като цяло, до колкото може да я има на асвалтиран бивш стопански двор. Тези дейности не предполагат каквито и да е въздействия, които биха нанесли необратими щети върху популациите на отделните видове животни и съставените от тях зооценози.


Дейностите по изграждане на инсталацията включват само разопаковане и монтаж на леки детайли без мокри процеси. Те не изискват работна площадка и не могат да бъдат източник на замърсяване с отпадъци на съседни терени. Поради относително краткия срок на фазата строителство, не се очакват тежки технически замърсявания – масла и аерозоли, водещи до сериозни и трайни увреждания на местообитанията. От техническа гледна точка, процесът на генерация на ток се извършва в обема на полупроводникови фотоелементи без да се извършва механично движение или химичен процес. От архитектурна гледна точка, подредените редици фотоволтаични модули наподобяват навеси или заслони наклонени на юг. За разлика от вятърните генератори, няма основания за очакван отрицателен ефект върху поведението на мигриращите птици и промяна на маршрутите им.
Приложимите технологии, в конкретния случай, се свеждат до избора на подходящ тип модули, тип инвертори, както и концепция за топологията на генератора. Нивото на технологиите при фотоволтаичните модули се определя от две компоненти - максималната ефективност на фотоволтаично преобразуване и по-ниската себестойност на крайния продукт. Съществува голямо многообразие от технологии и материали за слънчево приложение. На първа позиция стоят технологиите базиращи се на фотоелементи от кристален силиций (c-Si). При тях фотоелементите се произвеждат в отделен производствен цикъл, а след това електрически се свързват и ламинират в PV модули. Кристалната структура на фотоелементите позволява прецизиране на електронния транспорт в обема на полупроводника и оптичните схеми за поглъщане на слънчевата светлина.

На второ място по пазарен дял са тънкослойните технологии, при които в един технологичен процес се изработва целия модул. Върху широкоформатни стъкла или прозрачно полимерно фолио се формира фоточувствителен слой. Чрез последователни технологични стъпки се създават електрически контакти и защитни покрития. Тук като основен материал се използува аморфен (a-Si) и микрокристален силиций, съединения на CdS/CdTe или съединения от типа


Cu -In –Se.

На трета позиция са хибридните технологии за формиране на хетероструктури съчетаващи фоточувствителна кристална подложка и формиран тънък активен слой върху нея. За концентраторни слънчеви системи се използуват и многослойни фотоелементи на базата на GaAs/GaInAs/GaAlAs с ефективност над 30%, но тяхната себестойност е изключително висока и приложенията им основно са насочени за специални цели или сателитни комуникации.


За планираната PV инсталация най-подходящо е предложението за разполагане на PV модулите върху фиксирани (статични) конструкции с наклонена на юг активни повърхности.

В зависимост от специфицираното оборудване, фотоволтаичните инсталации се изграждат и пускат в експлоатация на отделни базови клетки т.е. изграждане на модулен принцип.



От чисто технологична гледна точка след монтажа на слънчевите панели /фотоволтаични (PV) модули/ , същите ще се подвържат с наземни кабелни връзки до т.н. инвертори. Инвертора е електронно устройство за преобразуване на електрическата енергия от постояннотокова в променливотокова, съгласувана и синхронизирана с електрическата мрежа. След преобразуване на енергията в променливотокова с нея ще бъде захранен комплектен трансформаторен пост. По-долу е представена таблица с основните елементи и параметри на фотоволтаична централа:

Модули: 22734 броя Risen solar - SYP 230S

Технология на модулите: Кристално силициева (поликристални силициеви клетки)

Брой на стринговете: 1080 за 10бр. инвертори тип SC 500MV-11 и 54 за 1 бр. инвертор тип SC 250HE.

Брой на модулите в един стринг: 20 за SC 500MV-11 и 21 за SC 250HE(EVR)

Монтаж на модулите: статичен, върху терена на имота, съгласно приложената скица

Ориентация на модулите: 180 градуса (юг)

Наклон на модулите: 30 градуса

Номинално DC напрежение при температура 15 градуса.: 654 V

Номинално DC напрежение при температура 60 градуса.: 524 V

Номинално DC напрежение при температура 80 градуса.: 466 V

Номиналeн DC ток при осветеност 1000 W/m2: 834,8 А

Номинална DC мощност при осветеност 1000 W/m2: 5228 kWp

Инвертори: SMA Sunny Central SC 500MV – 10 бр. и SMA Sunny Central SC 250HE

Ефективност на инвертора: 96,7%

Номинална AC мощност на инвертор : SC 500MV - 500 kVA

Номинална AC мощност на инвертор : SC 250HE - 250 kVA

Максимална AC мощност на инвертор SC 500MV(електронно ограничена): 550kVA

Максимална AC мощност на инвертор SC 250HE (електронно ограничена): 270 kVA

Граници на работното AC напрежение: 20000 V 10%

Граници на работнaтa AC честота: 49.8 – 50.2 Hz

Максимален AC ток, инжектиран в мрежата: 144,4 A

Прогноза за годишното производство на електроенергия: 5,931 MWh

Слънчевият фотоелектричен генератор ще да бъде съставен от 22734 бр. модули с очаквана инсталирана DC мощност от 5,228 MWp.



Мощността на фотоволтаичния парк предполага включване на генерираната електроенергия към съществуващ въздушен електропровод - 20kV.


По-надолу са показани снимки от подобни инсталации на съораженията и носещите конструкции на фотоволтаичните елементи.









Обяснителна записка на Инвестиционно Предложение за изграждане на фотоволтаичен парк в имот 517001 , находящ се в землището на гр.Вълчедръм, Община Вълчедръм, Област Монтана


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница