Евристични методи в управлението



Дата18.06.2018
Размер245.24 Kb.
#74920
Тема 17: Евристични методи в управлението

Същност


Област на приложение

Индивидуални и колективни методи

Примери за най-често използвани евристични методи

Околната среда, която създава условията за функциониране на всчики бизнес организации, непрекъснато се променя. Съвременното управление изисква ръководителите на организациите да акцентират върху идеите и иновациите. Ефективното управление на една организация предпоставя компетентност, умения, желание и творческо мислене. Творчеството става една от задължителните основни характеристики на ефективното управление.



Творчеството е създаване на нещо, което не е съществувало досега, например мисъл, процес или продукт. Вие бихте проявили творчество, ако:

изобретите нещо, което преди това не е съществувало;

изобретите нещо, което е съществувало, но вие не знаете за това;

изобретите нов начин да се прави нещо;

приложите съществуващ процес или продукт за нов пазар;

развиете нов поглед към нещо;

формулирате нова идея.

Не е задължително творчеството да включва откриването на нещо ново – по-скоро то е развитието на нещо ново в самите нас.

Какво включва творчеството:

Умение – Творчеството е способността или умението да си представим или изобретим нещо ново. То не е само способността да създаващ нови неща, а и умението да предлагаш нови идеи чрез комбиниране, промяна или прилагане на вече съществуващи идеи.

Отношение – Творчеството е също и отношение – способността да приемаш промените и новостите, готовност да боравиш с идеи и възможности и гъвкавост в мненията и възгледите, докато търсиш начин да се усъвършенстваш.

Процес – Творците са упорити и последователни в работата си по подобряването на идеите и решенията. Това те правят постепенно и с много труд.

Творческото мислене може да бъде случайно или съзнателно. То може да се прилага и без използване на специални методи, но обикновено това е случайно – когато нещо може да измени схващането ви и да предизвика промяна.



Чрез евристичните методи може да се постигне съзнателно творческо мислене за развитие на нови идеи. Тези методи спомагат за създаването на нови изделия и процеси чрез прилагането на разнообразни, а понякога и отдалечени идеи. Създаването на нови продукти и услуги се ускорява значително чрез прилагането на тези методи, в сравнение с разчитането на случайни хрумвания.

Евристичните методи способстват за стимулирането на процеса на създаването на оригинални идеи. Тяхната основа са пет известни класически метода:



Еволюция. Това е метод на постепенното усъвършенстване;

Синтез. С този метод две или повече съществуващи идеи се комбинират в нова идея.

Революция. При този метод новата идея се оказва напълно различна и променена в сравнение с предишни идеи

Повторно прилагане. При него се поглежда към нещо старо по нов начин. Забравят се етикетите, догмите, предразсъдъците и се търси как нещо може да бъде приложено повторно

Променяне на посоката. Много творчески открития се появяват, когато виждането се промени на 180 градуса. Понякога това се определя като творческо прозрение.

Съществуват две основни линии в творческото мислене – структурирано мислене и аналогично (латерално, странично, нешаблонно) мислене.

Структурираното мислене оперира с логически и структурирани начини за създаването на нов продукт или услуга. Примери за такова мислене са морфологичнят анализ, преструктуриращата матрица и други.

Аналогичното (латералното) мислене е популяризирано от Едуард де Боно. То се основава на идеята, че човешкият мозък разпознава моделите в тяхната съвкупност.

Аналогичното (латералното) мислене спомага за получаването на оригинални решения на проблеми и задачи. При него се използват множество възможности и подходи, вместо използването на един стандартен подход.

Погрешни разбирания за творчеството и творческото мислене:

- “Трябва да си човек на изкуството, за да си креативен”

- “Идеите винаги се осъществяват”

- “Креативността е талант, която едни хора притежават, а други – не”

- “Креативността идва само от хора, които са бунтари”.

- “Да си освободен е достатъчно”.

- “Средствата и техниките са ограничени”.

Негативно отношение, което блокира творчеството:

- О, не, проблем!

- Не може да стане!

- Не мога да го направя! Или- Няма какво да направя

- Но аз не съм изобретателен

- Това е детинско

- Какво ще си помислят хората

- Мога да се проваля

- Чувство на безпомощност

- Психологически прегради.

Управленски практики, които стимулират творчеството и творческото мислене:


  • Предизвикателство.

  • Свобода.

  • Средства

  • Особености на работата в екип

  • Контролирано насърчаване

  • Организационна подкрепа

Общото в повечето модели за творческо мислене, е:

  1. Творческият процес включва целенасочен анализ, създаването на идея, породена от въображението и критична оценка, т.е. общият творчески процес е баланс от въображения и анализ.

  2. Творческите идеи са и като резултат от подсъзнателни процеси.

  3. Творческият процес изисква и изпълнение на идеите.

В последните две десетилетия, като синтетичен модел за творческо мислене, се предлага т.н. управляем творчески цикъл, който комбинира концепциите на различни модели. Този модел се състои от четири фази подготовка, въображение, развитие и действие.

Когато преди повече от 50 години Питър Дракър говори за т.н. маркетинг и нововъведения, като за основни функции в предприятията, обръща внимание на приноса на тези предприятия за новостите, които пазарът търси и очаква. Нововъведенията в предприятието имат за цел да предложат на пазара нови продукти и услуги, понякога дори и нови методи и процедури за подобрение на производителността. А нуждата от нови продукти или методи предизвиква нашите способности за творчество. Ние можем да създаваме като следствие на дадена изследователска дейност, случайно откритие или просто добра идея - или всичко наведнъж. Затова ръководителите трябва да подбуждат и насърчават своите служители към изследвания, проучвания и анализ.



Ролята на ръководителите в творческия процес се състои в:

- Създаване на подходяща обстановка.

- Информиране на сътрудниците.

- Разпространение на креативността като ценност.

- Възприемчивост към новостите.

- Анализ и дефиниране на проблемите.

- Оценяване на новите предложения.

- Прилагане на практика на ценните идеи.

- Признаване на творческите усилия.

- Солидарност.

Интересът към творческите способности нараства чувствително през втората половина на двадесети век с теорията на Д. П. Джилфорд, който свързва творческите възможности с нестандартното мислене. Не е достатъчно нашето откритие или идея да ни изглежда ценна на нас самите. Можем да говорим за творчество, когато нашият принос в съответната област, бъде признат и включен в организацията. По този начин усещането за нашите творчески заложби отговаря на тези на ръководителите в областта, в която работим. След като в организацията идеята за креативността се е свързала с тази за нововъведенията, тя не може да бъде считана за творческа, ако не може да се внедри и да функционира.

Творческите личности могат чувствително да помогнат за развитието и добрата работа на организацията. Затова ръководителите трябва да инвестират в обучението на своите служители, да подпомагат тяхното развитие, да насърчават емоционалните им и интелектуални способности. Креативността търси нови и по-добри начини да направиш нещата. Така че най-важно е да умеем да ценим служителите, които непрекъснато се питат ЗАЩО, макар че първо ги считаме за критични, впоследствие откриваме техния талант.

Много от водещите компании, които са известни с това, че имат не само добро управление и финансов успех, но и иновации, дължат това най-вече на творческите идеи на ръководителите си.

Управленският успех става все по-труден за постигане, тъй като организациите все повече се сблъскват с околна среда, която се характеризира с бърза промяна на технологиите, нарастваща конкуренция и намаляващи ресурси. Много мениджъри продължават да разчитат на закостеняли организационни структури, които отразяват един йерархичен модел, което също ограничава способността им да постигнат организационни и лични успехи.

Като насърчават и използват творчеството на служителите, мениджърите осигуряват изгоди едновременно за иноваторите и за своите организации. Средата, която позволява развитието на творчество, осигурява нарастващо заангажиране, лично удовлетворение и растеж в работата. Организациите също са заинтересовани, защото творчеството на служителите обикновено се проявява в подобрени или нови работни техники, продукти и услуги, снижени производствени и реализационни разходи, активно вземане на решения, по-добро пазарно проникване и продуктова диференциация, интензивно приспособяване към промените на средата и най-накрая, нараснали печалби.

Една концепция е да се създаде т.н. фирма с петте “"F":



Фирмата с пете "F":

FAST - Бърза - за да понижи времето за процесите, да оптимизира реакцията и да укори скоростта за отговор.

FOCUSED - Фокусирана - за тези действия, които са в ядрото на организацията и към които всички други отдели са свързани.

FLEXIBLE - Гъвкава - склонност и възможност да се променя, когато се изисква промяна.

FLAT - Равна - плоска структура с малка йерархия.

FRIENDLУ - Приятелска - сътрудничество, доверие и спокойствие.

С тези пет условия управлението няма защо да се страхува от шестото "F" - FUTURE - бъдещето, защото ще бъде добре подготвено за него.



КЛАСИЧЕСКА МОЗЪЧНА АТАКА (БРЕЙНСТОРМИНГ)

Съществуват много определения на понятието “мозъчна атака”, но в основата си това е групов метод за генериране на мисли и идеи, свързани със специфичен въпрос или проблем за решаване. Този метод позволява да се генерират голям брой мисли и идеи за кратък период от време.

Главната цел при провеждането на мозъчната атака е да се насърчават участниците в нея да бъдат активни. Това се постига, като им се позволява да изказват на глас своите гледни точки и идеи и по този начин да подпомагат предлагането на идеи и от други участници.

При метода “Мозъчна атака” могат да бъдат предлагани всякакви нестандартни идеи, като този, който ги предлага, не е длъжен да дава обяснения, уточнения или оправдания. Процесът продължава дотогава, докато не се изчерпат всички мисли и идеи.

Мозъчната атака е прост и ефективен метод, който може да бъде използван в голям брой проблемни ситуации. Той може да бъде използван още и за събиране на информация, за определяне намаляването на рискове в оргаонизацията, за разкриване на нови възможности и други.

Същността на тозu прuнцuп се състои в това ga се uзготвu eguн cnucbk с всuчkо онова, koemo му хрумва на тозu, koumo се onumвa ga разреwu няkаkъв проблем, kamo се npueмam без преgразсъgъцu всuчku ugeu. Не трябва ga се аналuзuра kачеството на тезu ugeu за разрешаване на проблема, а Вюkното myk е тяхното kолuчество. В послеgствuе тезu ugeu могат ga се променят uлu моguфuцuрат с цел ga се получат нoвu u по-същественu.



Методът на мозъчна атака (Брейнсторминг) има следните предимства:

- Решенията на проблемите могат да бъдат намерени бързо и с малко разходи.

- Предложенията и начините на решаване на проблемите са нетрадиционни.

- Може да се добие по-ясна представа за проблема.

- Работната среда подпомага творческия процес.

- Отговорността за резултатите е разпределена между всички участници.

- Осъществяването на процеса е улеснено от факта, че персонала взема участие в процеса на вземане на решения.

С метода на мозъчната атака (Брейнсторминг) обикновено и най-често се решават следните проблеми:

Как може да се повиши производителността?

Как може да популяризираме нашите продукти?

Каква да бъде визията на нашата организация за следващтите пет години?

Как да разберем какви са предпочитанията на нашите клиенти?

Как можем да подобрим сътрудничеството между отделите и останалите звена в организацията?

Как да повишим сътрудничеството?

Какви нови продукти можем да предложим на нашите клиенти след две години?

Как можем да повишим ефективността на отделите попродажби?

Кога, или при какви условия комуникационният процес ще бъде ефективен?

Кога, или при какви условия клиентите ще бъдат доволни от нашите услуги?

Как можем да се предпазим от стреса и да се справим с психическото натоварване?

Брейнстормингът е техника при конференции, чрез която дадена група се стреми да намери разрешение на специфичен проблем, като всички идеи идват спонтанно от членовете й. Брейнстормингът е процес, предназначен да извлече максимален брой идеи, свързани със специфична област от интереси; техника, която увеличава максимално способността да генерираме нови идеи. Изисква група хора да оставят настрани забрани и правила, с цел да създават нови идеи и решения. Брейнстормингът е време, посветено на създаването на голям брой идеи, без значение от първоначалната им стойност. Това е създаване на оптимално състояние на ума, така че да генерира идеи. Това е свободна асоциация между различни идеи.



КЛАСИФИКАЦИЯ НА ЕВРИСТИЧНИТЕ МЕТОДИ

  1. Евристични методи, при които се използват визуални техники.

Към тази група са включени методите: диаграма “рибена кост”, табла за карти, метод на галерията, движение по стълба, картините, като генератор на идеи, размествания, метод на лисчетата на Кроуфърд, малки листчета, залепени точки, засилена аналогия, рисуване, скулптури, игра на провокирани асоциации, метод на поздравителните картички, повърхностни предположения, изброяване, концепция на вентилатора, матрица на последователните свойства, техника на куршума, метода “помагам-затруднявам”, преструктурираща матрица, сравнителни таблици, сравняване по двойки, систематизирано непосредствено встъпление, техника на снежната топка, дърво на решението, визуален подход при решаването на проблемите, визуализиране на цел, определение на останалите хора, преувеличение, картографиране на находката и К Жи метод.

  1. Евристични методи, при които се използват анализи и психологически техники

В нея са включени методите: анализ “силово поле”, анализ на измеренията, анализ на участник, аналогии, аналогия и метафора, анализ на противоречието, анализ на празните пространства, атрибутивно описване, структура на консенсуса, анализ на ползите, морфологичен анализ, метод на Кептнер и Трего, метод “оценете-обсадете-оценете”, синектика, техническа оценка, изброяване на пречки, метод”кой сте вие”, контрол над въображението, манипулация на образа, наблюдателни гледни точки, нов поглед, несъзнателно решаване на проблеми, фокусиране и релаксация.

  1. Евристични методи, при които се използват текстови и словестни техники.

В тази група са представени методите: скампер, изясняване, лист за развитие, произволни стимули, пет КиЗ, общоприети правила, екскурзии, манипулативни глаголи, нарастващи трудности, анонимно гласуване, евристична идейна техника, перефразиране на ключови думи, защо и други повтарящи се въпроси, писане на разкази, метод на спусъка, възприемчивост на идеи, стимулиращ анализ, прогресивно откриване, ориентация на целите, общ бележник, постепенно откриване на проблема, случаен достъп, чеклисти, интеграция на последователнте елементи, защитник на идеята, фактори при “продаването” на идеи, ускоряващ метод, планиране “назад-напред”, успешно единство от съставни части, карта на съгласието, граница на изследването, произволни асоциации, изследване границата на проблева подчертаване и безразборно четене.

  1. Евристични методи, при които се използва въображението.

Методите, които са включени в тази група, са: свободна асоциация, провокация, въображаема манипулация, въображаемо отговаряне на въпроси, супер герои, метод на Ладеринг, креативна стратегия на Уолт Дисни, игра на роли, идейни ракети, записване на сънищата, работа със сънища и изображения, желание, съгласуваност и мнение на наблюдател, метод “връзка банани”, алтернативни сценарии, обръщане на проблема и катализиращи понятия.

  1. Евристични методи, при които се използват комбинирани техники.

В тази група са включени следните методи: шестте мислещи шапки, търсене на дискусия, симплекс, различен поглед върху проблема, програма за решаване на бъдещ проблем, направи го (действай), метод на комбинирането, плюсове, потенциал и опасения, общо съгласие, план-изработване-проверка-действия, нетрадиционно мислене, стъпаловиден метод, прилики и разлики, лидерство, насочено към проблема, пренареждане на информацията, бележник, диалектически подход и Делфи.

Няколко примера за често използвани евристични методи

  1. Евристични методи, при които се използват визуални техники:

МЕТОД “ДИАГРАМА РИБЕНА КОСТ”

Диаграмата "Рибена кост”, разработена от професор Каору Ишикава, се среща често и като диаграмата на Ишикава. Методът може да помогне за структуриране на процеса на идентифициране на причините на проблема.

Диаграмата съдейства за задълбоченото и обективно представяне на причините и показва важността на връзките между различните части на проблема.

Методът се организира след поредица от срещи, даващи възможност на екипа да се задълбочи в същността на проблема. Свежите предложения, разглеждащи възможни причини, могат да възникнат по време на почивката и има по-голяма вероятност членовете да забравят кой е измислил дадената идея. По този начин дискусиите стават с по-малко задръжки.

Процедурата е следната:



  • На голям лист хартия начертайте дълга хоризонтална стрелка в средата на страницата, посочвайки заглавието на проблема. Това е гръбнакът на рибата .

  • Начертайте стрелки под 45 градусов наклон, по една за всяка причина за възникване на проблема, за която групата мисли. Напишете и допълнителни подпричини. Подчертайте причините, които се повтарят ­те могат да бъдат значими.

  • Групата определя всяка причина или подпричина, като започне първо от най—простата.

Схемата се пречертава, така че позицията по "гръбнака" да отразява различните части на проблема.

МЕТОД “ДЪРВО НА РЕШЕНИЕТО”

Този метод дава възможност да анализираме възможните последствия в случаи, че изберем някое решение.

Етапи на метода:

1. Дефинирайте проблема, който ще решавате точно, ясно и конкретно.

2. Вземете лист хартия и нарисувайте малък квадрат, като запишете в него проблема.

3. От квадрата направете стрелки към дясната страна на листа. Всяка от стрелките съответства на дадено решение. Запишете ясно и кратко формулирано решението по дължината на стрелките. При по-разгърнати решения направете стрелките по-раздалечени една от друга и запишете необходимата информация.

4. Ако резултатът от дадената идея - решение е несигурен, непосредствено след стрелката направете малко кръгче. В случай, че решението води до решаване на друг проблем, непосредствено след стрелката нарисувайте квадратче. Квадратите представляват възникнал проблем, който трябва да бъде решен, стрелките са генерирани решения на проблема, а кръгчетата предствляват несигурни решения. Ако решението не води до нововъзникнал проблем, оставето мястото след стрелката празно.

5. Цел на метода е да се генерират възможно най-много решения по поставените проблеми.

6. Етап на анализ. В него внимателно разглеждате всяко квадратче и кръгче и правите подробен анализ.

7. Етап на оценка. На този етап се прави оценка на всички дадени решения по проблемите. Тук трябва да прецените, коя от дадените възможности е най-ценна за вас.

8. Етап “стойностен измерител”. Определете паричната стойност за всеки възможен резултат. Трябва да прецените реално колко ще ви струва, в случай че изберете това решение. В случай, че решите да комбинирате няколко дадени решения, сумирайте получените крайни стойности за всяко от тях.

Предимства на метода:

- представя проблема по начин, даващ възможността да се изпитат всички възможни решения;

- създава условия, в които да анализираме всички възможни последствия от зададеното решение;

- дава стойностна оценка на всяко едно от решенията, което от своя страна ни дава възможност да преценим съответсвието между средствата, с които разполагаме и реално необходимите средства по внедряване на решението.



  1. Евристични методи, при които се използват анализи и психологически техники

МЕТОД “МОРФОЛОГИЧЕН АНАЛИЗ”

Наименованието “морфология” е от гръцки произход и означава проучване на формата или формиране. Според този метод частите на един обект трябва да се структурират и подредят така, че да си съответстват, за да може да формират едно цяло. Обикновено методът се използва, за да се постигне:



  • Нов начин за използването на продукта в бъдеще.

  • Определяне на всички възможни качества на продукта или услугата и комбинирането им в нови съотношения.

  • Търсене на необичайни начини за създаването на нещо ново.

  • Анализ на сътавните части на обекта или процеса и извеждането на нови възможности и идеи.

Ако трябва да приложите този метод, дейностите при него са:

1. Направете списък на компонентите на дадения проблем или ситуация по начина, характерен за анализа на компонентите.

2. Под всеки компонент запишете всички алтернативи, за които се сещате.

3. Изберете една алтернатива от всяка колона и съчетайте избраните от вас в една възможност за нова идея. Повторете избирането и намерете много идеи.

МЕТОД “СТРУКТУРАТА НА КОНСЕНСУСА”

Методът “Структурата на консенсуса” помага на ръководител и група да достигнат до съгласие как да организират мрежа от дейности, които трябва да бъдат подредени едно след друго във времето, така че да се получи приложим план за действие. Това например, може да бъде десетгодишна стратегия от взаимносвързани дейности за решаване на сложен екологичен проблем. Дейностите обикновени са такива, че да могат да се извършат с редица нареждания т.е. всяка заповед трябва да бъде одобрена преди да влезе в сила, а не дейностите сами да определят режима на работа.

Ето каква е стандартната процедура:


  1. Представете идеите: Създайте главен списък по подходящ начин, детайлизирайки идеите, така че да се използват уместно в изготвения план за действие (например, да се направи "мозъчна атака" на дейностите, нужни за прилагането на дадена идея или проект). Всеки трябва да копира главния списък на малки листчета, като всяка идея да бъде на отделно листче.

  2. Сформирайте групи: Ръководителят прави от две до четири работни групи всяка от по 5 - 9 човека.

  3. Тясно категоризиране: Хората в групите се опитват индивидулано да групират идеите в взаимосвързани категории.

  4. Размяна: Групирайте се по двойки или тройки във всяка работна група и опишете един на друг своите категории.

  5. Групово категоризиране: Отделните работни групи сливат чрез комбиниране своите категории, така че да се получат общоприети такива.

  6. Групов преглед на идеите: След определянето на общите категории, първоначалните идеи се разясняват и преоценяват.

  7. Ръководителят създава и представя цялостно структурно дърво: Всяка група предава на ръководителя своите групови категории и излиза в почивка. По време на почивката, помощният персонал обединява груповите структурни дървета в едно общо цяло, което съдържа всички идеи, категории и взаимовръзки, създадени от групите. Това цялостно структурно дърво се представя пред всички членове на групата след почивката.

  1. Преструктуриране на цялостното дърво: Цялата група се разделя отново на съответните екипи, които използват цялостното дърво като основа и стимул за създаване на собствено дърво, в което мрежата от дейности са последователно свързани.

  2. Пленарно представяне: Всяка работна група излага на вниманието на останалите своето структурно дърво.

  3. Завършване на цялостното дърво: Представители от всяка група се събират, за да изградят едно последно завършено цялостно дърво, което обединява характеристиките на всички, направени от групите.

ЕВРИСТИЧНИ МЕТОДИ, ПРИ КОИТО СЕ ИЗПОЛЗВАТ ТЕКСТОВИ И СЛОВЕСТНИ ТЕХНИКИ

МЕТОД “СКАМПЕР” (ЗОПИППП)

Методът ЗОПИППП, създаден от Майкъл Михалко, представлява контролен списък, който помага да измислят промени, които да се направят със съществуващ продукт, за да създадете нов. Той е продължение на неговия по-ранен метод SCAMPER. Тези промени могат да се използват или като директни предложения, или като отправна точка за латерално (странично) мислене.

Промените, които ЗОПИППП изисква, са:

З - ЗАМЕСТИ - елементи, материали, хора;

О - ОБЕДИНИ - смеси, обедини с други групи, интегрирай;

П - ПРИСПОСОБИ - смени, промени функция, използвай част от друг елемент;

И - ИЗМЕНИ - увеличи или намали мащаба, промени формата, промени характерните признаци (например, цвят);

П - ПРИЛОЖИ - в друга употреба;

П - ПРЕМАХНИ - извади елементи, опрости, намали до основната функционалност;

П - ПРЕОБЪРНИ - обърни наопаки - отвътре навън или отгоре надолу.

МЕТОД НА СПУСЪКА

Предназначението на този метод е да помогне за извличането на много идеи от неизползвани до момента източници и средства. Последователните стъпки при този проблем са:


  • Водещият дефинира съдържанието на проблема пред членовете на групата.

  • Всеки от членовете на групата написва набързо (за около 2 минути) своите идеи.

  • Един от групата започва да чете идеите си, а останалите членове записват спонтанно възникващите им по време на четенето идеи.

  • Вторият участник по ред от групата прочита своите първоначални идеи, както и тези, които са му хрумнали във връзка с идеите на първия участник

Последният участник прочита пълен списък с идеи - първоначалните и спонтанните.

Процедурата продължава в обратен ред - от последния до първия в групата. Всеки от членовете на групата трябва да се изяви няколко пъти. Накрая листчетата на участниците се събират и идеите се обединяват в общ списък. Дискусията помага да не се допуска повтаряне на идеите.



ЕВРИСТИЧНИ МЕТОДИ, ПРИ КОИТО СЕ ИЗПОЛЗВА ВЪОБРАЖЕНИЕТО

МЕТОД “ИДЕЙНИ РАКЕТИ”

Всеки въпрос или проблем може да бъде разгледан от различни гледни точки. Концепцията на метода “Идейни ракети” е, че целият екип трябва да разгледа проблема от различни гледни точки, но това трябва да става последователно, организирано и без критика между отделните членове в групата.

Ракетите се използват като метафори. Всеки вид ракета позволява на екипа да мисли за опредоелена посока от възможности по едно и също време. Когато се прецени, че са генерирани достатъчно идеи от един вид ракета, се преминава към следващия вид.

При прилагането на метод се използват следните видове ракети:


  1. Позитивна ракета. При този вид се разглеждат само положителните страни от внедряването на идеята.

  2. Негативна ракета. Негативната ракета може да се определи като съдия и критик. С нея се определят всички трудности и се обмислят какви предпазни мерки могат да се вземат. Когато са на тази ракета, всички членове на екипа търсят отрицателните последици от внедряване на идеите. Препоръчва се времето за всички ракети да бъде еднакво.

  3. Информационна ракета. Тази ракета е свързана със събирането на данни и осигуряването на необходимата информационна база. Чрез нея се осигурява необходимата информация за внедряването на нов продукт, проце или идея.

  4. Ракета на интуицията. Когато екипът е на тази ракета, той дава предимство на предчувствията и интуицията. Интуицията се проявява тогава, когато възниква дадена идея, без да е на лице достатъчно конкретна информация. Често пъти, дори и без предварителна информация, интуицията спомага много за намиране на изход от даоден проблем.

  5. Творческа ракета. Всички изброени до момента видове ракети се прилагат към определена идея, концепция или предложение. Творческата ракета се използва като трамплин за генериране на нови идеи. При нея екипът се фокусира върху въпроси, които създават допълнителни алтернативи.

С помощта на тази ракета могат да се намерят значителен брой нови алтернативи и по-добри решения на проблемите.

МЕТОД “ВРЪЗКА БАНАНИ”

Методът “Връзка банани” използва въображение и провокация, за да се излезе от състояние на застой и се ускори процесът на даване на идеи. Описаните по-долу стъпки и дадения пример, поясняват този лесен за приложение и интересен за участниците метод.

1. Провеждащият метода анализира атмосферата и настроението в групата и установява дали има призници на застой или инертност.

2. Ако установи, че съществуват такива признаци, той търси подходящ провокативен пример, който да накара участниците по-активно да предлагат идеи.

3. Да предположим, че групата участници търси идеи как да увеличи продажбите на стоки за Австралия, но идеите вече са изчерпани и участниците изглеждат отекчени.

4. За да ги активизира, водещият ги моли да намерят продукт, който всяка австралийска овца би искала да купи на всяка цена.

5. Провокирани от това необичайно предложение, участниците търсят близки, но възможни алтернативи. Например, хрумва им идеята вместо овце да използват израза голям брой клиенти, които лесно могат да бъдат привлечени. Това води до следващия въпрос. Не се ли е концентрирала фирмата само върху много малка част клиенти?

6. Обсъждат се тези и други нововъзникнали идеи, които водят до по-добра реализация на продукта за Австралия.

Изразът “връзка с банани” е приет за заглавие на този метод в шеговита форма. Той подсказва, че в процеса на даването на идеи е възможно и уместно да се предлагат и шеговити изрази или образи, които разведряват обстановката и провокират участниците към нестандартно мислене.



ЕВРИСТИЧНИ МЕТОДИ, ПРИ КОИТО СЕ ИЗПОЛЗВАТ КОМБИНИРАНИ ТЕХНИКИ

МЕТОД “ШЕСТТЕ МИСЛЕЩИ ШАПКИ”

Това е един от най-известните методи, които са предложени от Едуард Де Боно. Този метод е описан подробно в неговата книга “Шест мислещи шапки” и в много други негови публикации. По-долу ще бъде представен накратко този популярен метод. Той се използва, за да се погледне на проблема от съществени, но различни страни. Методът подтиква участниците да излязат извън стандарния си начин на мислене и да придобият по-пълна представа за проблема или ситуацията. Друго важно преимущество на този метод е, че се премахват конфликтите, които обикновено стават, когато хора с различно мислене дискутират по един и същи проблем.

Методът "Шестте мислещи шапки" представлява шест начина на мислене.

Основното в този метод е, че всяка шапка дава различна насока за мислене, но не е готов модел затова. Основните причини да се използва този метод са за насърчаване на паралелното мислене и насърчаване на системното мислене.

При прилагането на метода се използват шест метафорични шапки и участникът може да слага или да сваля някоя от тези шапки, за да показва начина на мислене, който използва. Слагането и свалянето на шапките е от изключително значение при провеждане на метода. Когато методът се прилага в групи, всеки участник носи еднакъв цвят шапка по едно и също време.

Особености на мисленето на различните шапки:

"Мислене на Бялата шапка" - то покрива факти, цифри, налична и отсъстваща информация. Мисленето на бялата шапка означава: "Нека да оставим споровете и преддоложенията и да погледнем наличната информация."

"Мислене на Червената шапка” - това мислене покрива интуиция, чувства и емоции. Червената шапка позволява на участника да изведе напред интуицията си, без да се налага да я защитава. Обикновено чувствата и интуицията могат да бъдат представени в дискусия, само ако са подкрепени от логика. Червената шапка дава пълно право на всеки участник да изкара на преден план своите чувства по темата в момента.

"Мислене на Черната шапка" - това е шапката на преценката и вниманието. Тя е най-ценната шапка. Черната шапка се използва, за да се подчертае защо предложението не отговаря на фактите, на наличния опит, на използваната система или на политиката, която се следва. Черната шапка трябва винаги да е логична.

"Мислене на Жълтата шапка" - това е позитивната логика. Защо нещо ще работи и защо ще носи ползи? Тя може да се изполва, за да се предвиждат резултати от предложено действие, но може, също така да се използва, за да се търси нещо ценно в случило се вече събитие.

"Мислене на Зелената шапка" - това е шапката на съзидателността, алтернативите, предложенията, това, което е интересно, на провокациите и промените.

"Мислене на Синята шапка" - Това е шапката на наблюдение или контрол на процесите. Тя не разглежда субекта като такъв, а мисленето за субекта. С други думи, “Синята шапка е свързана с познанието.

Методът “Шестте мислещи шапки” дава възможност да се видят и последствията от дадено решение от различни гледни точки. Той позволява, освен използването на рационално мислене, да се използва и емоция при търсенето на идеи. Успешно съчетава оптимизма и песимизма и по този начин спомага за намирането на балансирани решения.

МЕТОД “ОБЩО СЪГЛАСИЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ”

Този метод е създаден, за да се използва в по-големи организации или тогава, когато се търсят много идеи, които след това трябва да се селектират. Освен това той се прилага и тогава, когато времето за решаването на даден проблем, е ограничено. При него, в процеса на търсене на идеи, се включват голям брой хора.

Провеждането на този метод преминава през следните етапи:

Начало: Големият брой хора и ограниченото време налагат избирането на отделен администратор, който се грижи за правилното протичане на метода.

Фаза за генериране на идеи: На всеки от многото участници, които имат знания по разглеждания проблем, се определя срок от 24 часа, след който трябва да предложат идеи за решаването на проблема. Участникът представя идеите си в стандартно описание (около 2 страници), което включва заглавието на проблема, ключови моменти на идеята и начина, по който може да бъде изпълнена. Осигурява се пълна анонимност на участниците. Целта на този етап е да се генерират възможно най-много идеи.

Етап на разглеждане: Представените идеи са разпределят по случаен подбор в 15 групи с по 15 участника във всяка, внимателно подбрани според тяхното познание в дадената област. На всяка група се дават 3 - 4 часа, за да достигне до консенсус за 5-те най­-добри идеи. Групите провеждат дискусия и определят стойността на всяка идея по 5 точкова скала за класификация. Това води до класирането на 75 идеи (15х5), които да продължат в следващата фаза.

Етап на подбор: На 3 групи от по 5 участника с опит в конкретния проблем, се раздават идентичен комплект с копие на тези 75 идеи. По същия начин, както и в предния етап, те се стараят да постигнат консенсус. Отново всяка група разполага с 3 - 4 часа, за да постигне консенсус и да избере 5-те най-добри идеи. През това време те дават доказателства, за да защитят избора си.

Етап на преработка: Група от 5 опитни в областта си участници се заемат с тези 15 идеи и изготвят краен списък, като защитават избора си, допълнително могат да опростят, развият или комбинират идеи, но дотолкова, че базовите идеи да останат непроменени.

Етап на подбор: Група от 5 експерти от дадената област стигат до решение на база своите предпочитания за приложение и изпълнение.

Всеки човек притежава реални творчески възможности. Противно на схващането много малко гениални решения са създадени с едно единствено хрумване на мисълта. Креативните хора работят упорито и постоянно за да подобряват идеи и решения, като правят постепенни промени и усъвършенстване на работата си.




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница