Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията годишно общо събрание



Дата20.01.2017
Размер122.01 Kb.
#13121


Европейска година на активния живот на възрастните хора и

солидарността между поколенията

ГОДИШНО ОБЩО СЪБРАНИЕ

ДЕКЛАРАЦИЯ

11 май 2012
Настоящата икономическа и дългова криза е най-голямото предизвикателство, пред което някога Европейският съюз се е изправял и изисква сериозни инциативи, които бързо да ни изведат към възстановяване. През последните години драматично се задълбочиха неравенствата и би било нереалистично и несправедливо да очакваме граждани от всички възрасти да приемат десетилетия от болезнени мерки за икономии, ако, в името на всички поколения, техните усилия не помогнат за възстановяването на нашата икономика и подобряване на ефективността, адекватността и устойчивостта на нашите системи за социална защита. Всички политически мерки следва да се основават на ясни доказателства и подход, зачитащ човешките права.
Съгласни сме, че трябва да има добро управление на публичните бюджети. Ето защо, членовете на Европейската платформа на възрастните хора призовават лидерите на ЕС и на страните-членки да поставят заетостта на гражданите като свой върховен приоритет и да предприемат сериозни мерки за засилване на икономиката на ЕС, за създаването на работни места и социално сближаване, както и да насърчат изграждането на ново европейско общество, в основата на което стои по-голяма солидарност, равенство и сътрудничество между и в рамките на поколенията. Това са фундаментални ценности, които ние всички в ЕС споделяме и които са в основата на Договорите на ЕС.
Общото събрание на Европейската платформа на възрастните хора, проведено през 2012 г. отправя следните препоръки към лидерите на ЕС и на отделните държави:
Човешки права, борба срещу дискриминацията и насилието над възрастните хора


  • Отблокиране на дискусията по предложената Директива за еднакво третиране на гражданите извън сферата на заетостта, с цел създаване на ефективно законодателство за борба с възрастовата дискриминация относно достъпа до стоки и услуги от първа необходимост, задоволяващи нуждите на възрастните хора в Европа.




  • Включване на борбата срещу всякакви форми на насилие над възрастни хора във всички аспекти на работния приоритет на новата програма Човешки права и Справедливост (Rights and Justice Programme), подкрепяща неправителствените организации, работещи в тази сфера (подобно на Програма DAPHNE).



  • Подкрепа за инициативата на Съвета на Европа за изработването на инструмент за популяризиране правата на възрастните хора.




  • Подкрепа за работата, стартирана от Върховния Комисариат на ООН по права на човека и Отдела по икономическите и социални въпроси относно човешките права на възрастните хора, както и за предложението за създаване на Конвенция на ООН за правата на възрастните хора.




  • Приемане от ЕС на Рамка за качеството на дългосрочните грижи като средство за борба с насилието над възрастни хора и насърчаване благополучието и достойнството на възрастните хора, на базата на резултатите от проекта „WeDO”. Организиране веднъж годишно на преглед на работата на Комисията за социална защита, позволяващ на държавите - членки да обменят опит в предоставянето на дългосрочни грижи, както и в борбата им срещу насилието над възрастни хора.




  • Осигуряване на по-добра координация между отделните национални законодателни системи и полицейските служби, така че лица, които са били осъждани за насилие над възрастни хора в дадена страна, да не могат да работят като болногледачи в друга страна-членка.




  • Включване на „насилието над възрастни хора” като тема за по-нататъшни изследвания в Съвместната програма по невродегенеративни заболявания, с цел измерване на неговото разпространение и въздействие върху хора с деменция, както и отправяне на препоръки за предотвратяване на риска от насилие над възрастни хора с деменция.


Създаване на общество на всички възрасти


  • Основаване на Европейска платформа на кметовете относно демографските промени1, осигуряваща политическа рамка за местните и регионални власти, така че да могат те да създават подкрепяща среда и общество за всички възрасти в ЕС. Чрез платформата на кметовете да се поощрят местните и регионални власти да се присъединят към Глобалната мрежа на СЗО от градове и общности, и да разработят национални програми в подкрепа на тези власти.




  • Следване на препоръките на Комитета за регионите, очертани в Декларацията за активен живот на възрастните хора: иновация, умна и здравословна среда, по-добър живот и осигуряване на национална подкрепа за местните и регионални власти, помагайки им да посрещнат нуждите на своето застаряващо население по един новаторски, справедлив и устойчив начин.




  • Насърчаване на държавите - членки, които вече са разработили национални програми за изграждане на подкрепяща среда за възрастните хора, да обменят своя опит с други заинтересовани държави-членки, желаещи да въведат подобни национални програми.




  • Осигуряване на кохезионните и съответно други фондове на ЕС, така че да могат да се използват за подпомагане на проекти и инициативи, насърчаващи изграждането на подкрепяща среда за възрастните хора на регионално и местно ниво.

___________________



1 Вече съществува Европейска платформа на кметовете за умна енергия

  • Приемане на стандарти на ниво ЕС, основани на концепцията „За всички” и целящи подобряване на достъпа и разработването на решения, които подкрепят автономията на възрастните хора и тяхното участие в обществото, гарантиращо всеобщо облагодетелстване от сребърната икономика.




  • Популяризиране на Европейското иновационно партньорство за активен и здравословен живот на възрастните хора и насърчаване на присъединяването на всички заинтересовани страни на национално, регионално и местно ниво към тази инициатива, особено към дейностите /D4/, насочени към изграждане на подкрепяща среда за възрастните хора.




  • Подкрепа за предложението на Комисията да отдели средства за проучвания по отношение на активното и здравословно стареене, включващо програмата „Хоризонт 2020” и използвайки препоръките от проект FUTURAGE.




  • Признаване ролята на възрастните хора в обществото и установяване на стойността на техния принос като доброволци и неформални болногледачи като процент от БВП.




  • Гарантиране, че възрастните хора и техните организации са пълноправни участници в изготвянето на политики, които ги засягат.


Заетост


  • Договаряне на цели по отношение на заетостта както за младежи, така и за възрастни хора, разпределени по пол. Годишно отчитане на постигнатия напредък по всяка от тези цели в Националните програми за реформи (НПР). Това ще гарантира, че усилията са насочени към създаването на заетост и ще подкрепи по-дълъг трудов стаж, като адресира предизвикателствата, пред които са изправени младежите, жените и възрастните хора при намиране и запазване на работа.




  • Решаване на проблема, свързан със слабото участие на възрастните работници и жените на пазара на труда, чрез разширяване на възможностите /услугите/ за гледане на деца, както и на възрастни болни членове на семейството. Докладване в Националните социални отчети (НСО) за процента на деца в целодневни детски градини, както и възрастните хора, неполучили необходимите грижи, като процент от общия брой възрастни хора, нуждаещи се от грижи в своята страна.




  • Повишаване на информираността относно факта, че възрастовата дискриминация при наемането на работа е незаконна. По-ефективна борба с възрастовата дискриминация на работното място и насърчаване създаването на благоприятни условия за възрастните хора, като гъвкаво работно време, отпуски за болногледачи, възможности за дистанционна работа, почасова работа, комбинирана с пенсиониране и др. Докладване в НСО относно случаите на възрастова дискриминация, както и относно здравословния статус на работещите на възраст над 50 години.




  • Разработване на предложение на ниво ЕС, включващо широк кръг от заитересовани страни, целящо намирането на устойчиви и иновативни решения относно по-добро съчетаване на професионалния и семейния живот на неформалните болногледачи. Намиране на решения за намаляване риска от прегаряне /burnout/ и осигуряване на по-добри умения и подкрепа за неформалните болногледачи.




  • Подкрепа за участието на възрастни работници и дълготрайно безработни в качествени и достъпни дейности /учене през целия живот/, чрез предлагането на стимули за работодателите и служителите. Годишно отчитане в НСО за участието на хората на възраст над 50 г. в подобни форми на обучение. Насърчаване на развитието на обучителни модули за учене през целия живот, основани на пазарните нужди и нуждите на възрастните работници, адресирайки по този начин разминаването между незаетите работни места и трудовия профил на възрастните хора.




  • Забрана на задължителното пенсиониране при навършване на пенсионна възраст, така както е препоръчано от Европейската комисия в Бялата книга за пенсиите, даваща по този начин възможност на възрастните работници да останат на работа докато желаят това.



Социално включване и борбата с бедността


  • Гарантиране на адекватен, минимален доход за възрастните хора и приемане на Директива на ЕС за минимален доход за всички.




  • Договаряне на конкретни цели за намаляването на бедността по възрастови групи (65-79 и 80+), както и по пол. Годишно отчитане в НСО на равнището на бедност сред възрастните хора, включително на броя възрастни хора, изправени пред сериозни материални лишения и тези, които са точно над линията на бедността. Това ще предостави по-добра оценка за въздействието на кризата и пенсионните реформи върху риска от бедност и социално изключване на възрастните хора.




  • Изготвяне на нова методология, базирана на принципа на потребителската кошница, отчитайки стоки и услуги, необходими на възрастните хора (65-79 и 80+), за да изживеят достойни старини и използване на тази методология за оценяване на адекватността на техните пенсии и други доходи. Това ще даде възможност на институциите по-добре да преценят адекватността на пенсиите по отношение на покупателната способност, имайки предвид, че такива придобивки като безплатно здравеопазване, субсидиран транспорт, горива и други са под заплахата да бъдат премахнати в бъдеще.




  • Усвояване и прилагане на амбициозните програми Erasmus for All и Digital Agenda за подрепа на непрофесионалните обучения за възрастни хора чрез по-добро сътрудничество с организациите с нестопанска цел, ангажирани в тази област. Това ще даде възможност за пълноценно участие на възрастните хора в обществото, ще намали тяхната изолация и разделение, породено от различни технологии, и ще повиши благосъстоянието им.




  • Приемане на амбициозен Закон на ЕС, гарантиращ широк достъп до 2020 г. в целия Европейски съюз на подслон, транспорт, нови технологии и други съществени стоки и услуги за възрастните хора. Това значително ще подпомогне независимия живот на нашето застаряващо население и ще намали търсенето на социални грижи и помощ за увеличаващия се брой възрастни хора със здравословни проблеми.




  • Задължаване в рамките на структурните фондове2 да се популяризира борбата с дискриминацията, равноправното участие на хората с увреждания и равенството между половете. Подкрепа за 20 % целево финансиране за социално включване и намаляване на бедността, предложено от Европейската Комисия.

___________________2

Запазване на общото предварително условие в Анекс IV на предложението по Обща регулация СОМ (2011) 615 финал


Пенсии


  • Поддържане и насърчаване на адекватни, държавнорегулирани, пенсионни системи, основани на солидарността и равнопоставеността на половете, без да се завръщаме към ситуацията, при която отделните лица са принудени да поемат пълна отговорност за техните доходи на пределна възраст.




  • Адресиране на специфичните предизвикателства на преходните периоди, гарантирайки, че никой няма да бъде лишен от адекватен доход за периода между пенсионирането и момента, в който ще може да получи своята пенсия.




  • Запазване на покупателната способност на пенсионерите чрез индексация на държавните пенсии, позволяваща на възрастните хора да са в синхрон с напредъка на обществото и спиране на бедността сред възрастните хора в резултат на обезценяването на техните доходи.




  • Ускоряване работата на ниво ЕС, гарантираща ефикасна, надзорна и регулаторна система на финансовите пазари и институции, целяща да осигури адекватна защита на допълнителните пенсионни системи и индивидуални спестявания.




  • Изработването на по-модерни симулационни модели, които да оценят влиянието на пенсионните реформи върху жените и работниците с прекъснат трудов стаж, с цел да позволят на политиците да се справят с предизвикателството относно адекватността на пенсиите по един по-безпристрастен начин.




  • Адресиране на увеличаващото се неравенство между мъже и жени с цел намаляване на различията по отношение на пенсиите, така както това е препоръчано от Европейската Комисия в Бялата книга за пенсиите. Годишно отчитане в НСО за постигнатия напредък.




  • При разработването или прилагането на частно финансирани схеми, да се гарантира, че те включват достатъчно вноски в случай на прекъсване на трудовия стаж поради възникнала необходимост от грижи за болен член на семейството, поемани главно от жени, наред с мерки, улесняващи тяхното завръщане обратно на работа.




  • Борба с половата дискриминация на пазара на труда, особено чрез намаляването на разликите по отношение на възможностите за кариерно развитие, както и по отношение на заплащането на мъже и жени, което ще се отрази и върху намаляване на разликите при пенсиониране на мъжете и жените.


Здравеопазване и дългосрочни грижи


  • Гарантиране на универсален достъп до качествено здравеопазване и дългосрочни грижи, достъпни за всеки, както и адекватна подкрепа, чрез разработване на стратегии на национално ниво, за формалните/неформалните болногледачи и доброволчески организации.




  • Защита на социалните права на неформалните болногледачи; подобряване на тяхната финансова и социална сигурност и адресиране на неравенствата по полов признак.




  • Насърчаване развитието на центрове за консултиране на неформалните болногледачи, както и на заведения за спешни случаи и отдих, където те ще могат да намерят подходящи решения за своите болни роднини, да получат адекватно обучение и информация за своите права и др.




  • Признаване на факта, че разходите по осигуряването на качествени грижи за възрастни хора е инвестиция, която запазва заетостта при жените и по-възрастните работници (подобно на гледането на деца) и представлява нарастващ икономически сектор. Приемане на цялостна стратегия за дългосрочни грижи, подкрепяща самообслужването и помагаща на възрастните хора да възстановят своята независимост и да запазят контрол върху своя живот възможно най-дълго.




  • Адресиране на въпросите, свързани с разработването на единен пазар на дългосрочни грижи и услуги (еволюция, защита на правата на бенефициентите, правила в различните държави и пр.) и гарантиране, че този пазар ще осигури адекватна защита за уязвимите потребители, не само при трансграничното предоставяне на дългосрочни грижи, но и чрез развитието на задължителни стандарти за тяхното качество.




  • Признаване от страна на ЕС на гериатрична специализация за здравните специалисти.




  • Използване на Европейския Социален Фонд за разработването на обучителни модули и общоевропейски квалификации за асистентите по гериатрични грижи с цел улесняване на трансграничната мобилност на професионалистите по здравни грижи към работни места, изискващи по-ниска квалификация. Създаване в сектора на обгрижване на възрастни хора на работни характеристики и изисквания по начин, позволяващ както трансгранична, така и мобилност между отделните сектори, а именно между полагането на грижи за деца, възрастни и хора с увреждания.




  • Изработване и разпространение в рамките на ЕС на средства за електронно обучение на болногледачи, насочени към разпознаване и борба със случаи на насилие над възрастни хора.


Членовете на Европейската платформа на възрастните хора призовават националните власти и институциите на ЕС да следват тези препоръки и да търсят новаторски решения относно демографските предизвикателства, които да са справедливи и устойчиви за всички поколения.
Европейската платформа на възрастните хора и нейните членове се ангажират да:


  • признаят, че наред с права, възрастните хора имат и задължения към другите поколения, към обществото като цяло и към общностите, в които живеят.




  • помогнат за изграждането на доверие и вяра в бъдещето и да инвестират в сектори, които ще създадат работни места и растеж.




  • популяризират активно ученето през целия живот и наемането на работа на лица от всички възрасти.




  • споделят своя опит и умения с представителите на другите поколения.




  • създадат дългосрочна стратегия за популяризиране целите на Европейската стратегия 2020 за умен, устойчив и насърчаващ включването растеж, както и на целите на 2012 - Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията.




  • проведат национална кампания за получаване на подкрепа от националните институции за Платформата на кметовете за демографски промени и за други инициативи в рамките на Европейското иновационно партньорство за активен и здравословен живот на възрастните хора.




  • овластят възрастните хора да взимат активно участие в създаването на политики и да влияят на съответните местни и национални власти.




  • допринасят активно за развитието на дейността на Европейската платформа на възрастните хора, включително и чрез представянето на примери за добри и лоши практики.




  • повишат информираността относно приноса, който възрастните хора са имали, имат сега и ще продължат да имат към обществото и своите общности чрез участието им в различни доброволни дейности за оказване на грижи. Да насърчават разнообразието в обществото – измежду и в рамките на поколенията – и активно да се борят с увеличаващата се дискриминация и ксенофобия.






Каталог: images -> stories
stories -> 3 Настоящ адрес: 4 Височина/тегло
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница