Eвропейска комисия Съобщение за медиите



Дата14.01.2019
Размер46.08 Kb.
#110263



Eвропейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 16 юли 2013 г.



Заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг в диалог с гражданите на Хайделберг: „ЕС се нуждае от повече демокрация“

„Европа е демократична, но в бъдеще трябва да стане още по-демократична, в случай че придобие нови компетенции.“

За това призовава заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг в навечерието на дискусия с граждани, която тя ще води днес, 16 юли, заедно с министър-председателя на Баден-Вюртемберг Винфрид Кречман. Дискусията е част от инициираните от Комисията диалози с граждани относно бъдещето на Европа. След 24 диалога в 14 държави — членки на Европейския съюз, във вторник в Хайделберг около 400 граждани ще имат възможност да споделят с политиците своите мнения, коментари, визии и въпроси относно бъдещето на Европа, последствията от икономическата криза и своите права като граждани на ЕС.

„Баден-Вюртемберг иска да засили гражданското участие. Подкрепям това. Също така се нуждаем от повече гражданско участие по европейските въпроси. Бих искала да обсъдя с участниците в Хайделберг как най-добре да постигнем това“, каза заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг, комисар по въпросите на правосъдието, основните права и гражданството. „Хайделбергското събрание през 1848 г. беше ключов етап по пътя към събранието в църквата „Паулскирхе“ във Франкфурт и по този начин към развитието на демокрацията в Германия. В Европа сега се нуждаем също от подобен демократичен подем.“

Гражданският диалог ще се състои днес, 16 юли, от 19:00 до 21:00 ч. в Зала 02 в Хайделберг. Дебатът ще се предава на живо по интернет. Модератор е журналистът от SWR Матиас Зуравски. Хора от цяла Европа могат да участват в дебата чрез Twitter, като използват хаштага #EUdeb8. В навечерието на проявата заинтересованите страни могат да се информират и да вземат участие чрез Twitter @EU_Muenchen и Facebook .

Контекст

Каква е целта на диалозите с гражданите?

През януари Европейската комисия обяви началото на Европейската година на гражданите (IP/13/2), посветена на правата на гражданите. През цялата година членове на Комисията, членове на Европейския парламент и национални политически лидери ще обсъждат в поредица граждански диалози във всички 28 държави — членки на ЕС, лично с хората техните очаквания за бъдещето на Европа.

Диалогът с граждани в Хайделберг е третият поред в Германия — след прояви в Берлин (10.11.2012 г.) и Дюселдорф (8.5.2013 г.). Диалози с граждани бяха проведени и в Кадис, Грац, Дъблин, Торино, Коимбра, Солун, Брюксел, Еш-сюр-Алзет, Варшава и Крит. Освен това през четирите седмици, предшестващи диалога с граждани в Хайдлеберг, се състояха други граждански форуми в Тюбинген, Карлсруе, Манхайм, Ербах и Дармщат с цел възможно най-много граждани на ЕС да се включат в дискусията относно бъдещето на Европа. Можете да проследите дебатите на следния адрес: http://ec.europa.eu/european-debate/index_de.htm.

При всички диалози с граждани се поставят въпросите какви са представите на хората за бъдещето на Европейския съюз и дали може да бъде направено нещо повече, за да придобият правата на гражданите на ЕС реално значение в ежедневието, като например правото на свободно движение в рамките на ЕС. Тези резултати ще бъдат включени в предложенията за по-нататъшното развитие на Европейския съюз, които Европейската комисия ще представи през 2014 г.



Защо Комисията провежда този диалог точно сега?

Европа се намира на кръстопът. Всички говорят за нейното бъдеще. Често се говори за политически съюз, федерация от държави или Съединени европейски щати. Следващите месеци и години ще бъдат от решаващо значение за развитието на Европейския съюз. По-нататъшната европейска интеграция трябва да върви ръка за ръка с укрепването на демократичната легитимност на Съюза.

Освен това гражданите често се чувстват недостатъчно добре информирани за своите права като граждани на ЕС. Съгласно последното проучване на Евробарометър 74 % (в Германия 63 %) от гражданите се възприемат като „европейци“, но 42 % (в Германия 54 %) не знаят кои права те имат вследствие на това.

Диалозите са една добра възможност гражданите на ЕС да бъдат информирани относно своите права и същевременно да се получат техните отзиви за по-нататъшното развитие на Съюза с цел подготовка на изборите за Европейски парламент през 2014 г.

Как могат гражданите да влияят върху вземането на решения на ЕС?

Те могат да сторят това всеки 5 години при изборите за Европейски парламент —следващия път през май 2014 г.

Впоследствие Европейският парламент избира по предложение на Европейския съвет председателя на Европейската комисия. Комисията се назначава колективно от Европейския съвет след одобрение от Европейския парламент. Освен това Комисията предложи преди следващите европейски избори политическите партии да предложат кандидат за длъжността на председател на Комисията (IP/13/215).

Всеки гражданин на ЕС има право да отправи петиция до Европейския парламент по въпроси, които се отнасят до областите на компетентност на ЕС и които го засягат пряко.

Най-малко един милион граждани от най-малко седем държави членки могат посредством европейска гражданска инициатива да приканят Европейската комисия да представи предложение за правен акт.

Комисията провежда редовно консултации по определени въпроси, в които всеки гражданин може да участва.



За повече информация

Дебат относно бъдещето на Европа (диалози с гражданите на ЕС):



http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/index_en.htm

Европейска година на гражданите 2013:



http://europa.eu/citizens-2013/bg/home

Европейска гражданска инициатива:



http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome

Централен портал за консултации, блогове и прояви на Европейската комисия относно правата на гражданите на ЕС:



http://europa.eu/citizens-2013/de/about/your-eu-rights

Резултати от онлайн консултацията относно правата на гражданите на ЕС:



http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/eu-citizen-brochure_bg.pdf

Интернет страница на Вивиан Рединг, заместник-председател на Европейската комисия:



http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reding/index_en.htm

Следвайте заместник-председателя в Туитър: @VivianeRedingEU



Участвайте в дебата в Туитър: #EUdeb8

За контакти:

Мина Андреева (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

ПРИЛОЖЕНИЕ
1. Младите германци участват в европейските избори, защото демокрацията е важна за тях.



Quelle: Flash Eurobarometer 375: Telefonbefragung von Teilnehmern im Alter von 15 bis 30 Jahren im April 2013
2. Германците се чувстват европейци, но не познават достатъчно добре произтичащите от това права

Quelle: Standard-Eurobarometer 78:

3. Германците очакват от ЕС преди всичко да се бори с икономическата криза и да засилва сътрудничеството между държавите членки



Quelle: Standard-Eurobarometer 78

IP/13/

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница