Европейската комисия и националните органи за пръв път обединяват усилията си за правоприлагащи действия от този вид. Радвам се да видя реалните резултати, защото те са най-важни за потребителите



Дата27.02.2017
Размер40.2 Kb.
#15833



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 18 юли 2014 г.



Покупки на внедрени приложения: съвместни действия на Европейската комисия и държавите членки за по-добра защита на потребителите при игрите в мрежа

В резултат на големия брой жалби в държавите от ЕС във връзка с покупките на внедрени приложения при игрите в мрежа и по-специално — неволните покупки от деца, националните органи и Европейската комисия обединиха усилията си за решение на проблема.

Координираните правоприлагащи действия в ЕС относно покупките на внедрени приложения при игрите в мрежа и чрез мобилен телефон дадоха осезаеми резултати — в отговор на опасенията на потребителите бизнесът пое редица ангажименти. Предприетите действия ще повишат доверието на потребителите в бързо разрастващия се сектор на приложенията.

Европейската комисия и националните органи за пръв път обединяват усилията си за правоприлагащи действия от този вид. Радвам се да видя реалните резултати, защото те са най-важни за потребителите. По-специално трябва да се защитят по-добре децата, които играят в мрежа. Постигнатото дава и ценни насоки как най-ефикасно да гарантираме правата на потребителите в Съюза. Това за пореден път доказа ползата от сътрудничеството, ако искаме да осигурим по-добра защитеност на потребителите във всички държави членки, заяви европейският комисар по политиката за потребителите Невен Мимица.

Комисията напълно подкрепя иновациите в сектора на приложенията, добави заместник-председателят на Комисията Нели Крус, която отговаря за Програмата в областта на цифровите технологии. Предлагането на внедрени приложения е законна стопанска дейност, но за създателите им е важно да познават и зачитат правото на ЕС, когато ги пускат за продажба.

В общата позиция, одобрена от националните органи в рамките на Мрежата за сътрудничество за защита на потребителите (СЗП) и представена на Apple, Google и Европейската федерация за интерактивен софтуер през декември 2013 г.1, се настоява за следното:



  • при предлагането на игри, рекламирани като „безплатни“, потребителите не трябва да бъдат заблуждавани за свързаните с тях действителни разходи;

  • децата не трябва да се увещават сами да купуват елементи в игри или да искат от възрастен да им ги купува;

  • потребителите трябва да бъдат подходящо информирани за условията на плащане и покупките не трябва да се заплащат чрез настройки по подразбиране без изричното им съгласие;

  • търговците трябва да посочват електронен адрес, на който потребителите да могат да се свържат с тях, ако имат въпроси или оплаквания.

Чрез предвидения в правилата на ЕС механизъм за сътрудничество за защита на потребителите от Apple, Google и съответните търговски сдружения бе поискано да излязат с конкретни решения за ЕС, с които да отговорят на повдигнатите опасения.

Google реши да пристъпи към редица промени. Въвеждането им е в ход и ще приключи до края на септември 2014 г. Сред тях са: премахване на думата „безплатно“ при игри, които позволяват покупка на внедрени приложения; разработване на целеви насоки за създателите на приложения, за да не се допуска пряко увещаване на децата в съответствие с разпоредбите на правото на ЕС; срочни мерки, с които да се помогне да се проследяват предполагаемите нарушения на законодателството на ЕС за потребителите. Google адаптира и настройките си по подразбиране, така че за покупка на внедрено приложение да е необходимо разрешаване на плащането, освен ако потребителите сами не ги изменят.

За съжаление Apple не предложи никакви конкретни и бързи решения в отговор на опасенията, по-специално във връзка с разрешаването на плащанията. От дружеството заявиха, че ще обърнат внимание на този въпрос, без обаче да поемат твърд ангажимент или да представят график за въвеждането на промени. Органите по СЗП ще продължат диалога с Apple, за да се конкретизират необходимите промени и да се приведат практиките на дружеството в съответствие с представената обща позиция.

Правоприлагащите органи в държавите членки и Европейската комисия приканиха сдруженията на създателите на игри и игрови платформи да помислят за евентуални мерки в отговор на повдигнатите в общата позиция въпроси, включително изготвянето на съобразени с нея насоки или стандарти.



Контекст

С Регламент (ЕО) № 2006/2004 за сътрудничество в областта на защитата на потребителите в ЕС националните органи за защита на потребителите бяха свързани в общоевропейска мрежа за правоприлагане. Благодарение на тази уредба национален орган в държава — членка на ЕС, може да поиска от орган в друга държава членка да се намеси в случай на трансгранично нарушение на разпоредбите на ЕС за защита на потребителите. Сътрудничеството за защита на потребителите в различни области се осъществява по силата на Директивата относно нелоялните търговски практики и Директивата относно неравноправните клаузи в договорите.



За повече информация:

Обща позиция от юли 2014 г. на националните правоприлагащи органи за защита на потребителите в сектора на приложенията за мобилни телефони и игрите

Обща позиция от декември 2013 г. на националните правоприлагащи органи за защита на потребителите в сектора на приложенията за мобилни телефони и игрите

Уебсайт на мрежата за сътрудничество за защита на потребителите

IP/14/187

Уебсайт на комисар Мимица

Съобщенията на Комисар Мимица в Twitter: @MimicaEU

Политиката на ЕС за потребителите в Twitter: @EU_Consumer

За контакти:

David Hudson (+32 2 296 83 35)

Andreana Stankova (+32 2 295 78 57)

Joshua Salsby  (+32 2 297 24 59)

За обществеността: Europe Direct на номер 00 800 6 7 8 9 10 11 или на електронния адрес на информационната служба





1 Европейската федерация на създателите на игри (European Games Developer Federation — EGDF) и Международната асоциация на социалните игри (International Social Games Association — ISGA), които също са представителни сдружения на създатели на игри и игрови платформи, се запознаха с общата позиция на СЗП в началото на 2014 г. и поискаха да участват в провежданите дискусии с органите по СЗП.

IP/14/847

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница