Европейски икономически и социален комитет Брюксел, 11 януари 2010 г



Дата05.10.2017
Размер328.6 Kb.
#31670



BG


Европейски икономически и социален комитет
Брюксел, 11 януари 2010 г.


Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — BELGIQUE/BELGIË

Тел.+32 25469011 — Факс +32 25134893 — Интернет адрес: http://www.eesc.europa.eu



ПЛЕНАРНА АСАМБЛЕЯ
16 и 17 ДЕКЕМВРИ 2009 г.

ОБОБЩЕНИЕ НА ПРИЕТИТЕ СТАНОВИЩА



Настоящият документ е достъпен на официалните езици на Интернет страницата на Комитета на следния адрес:


http://eesc.europa.eu/activities/press/summaries_plenaries/index_fr.asp




Съдържание:



1. ПРОДОВОЛСТВЕНА СИГУРНОСТ 2

2. ИКОНОМИЧЕСКА И ФИНАНСОВА КРИЗА 3

3. ЗАЕТОСТ И МОБИЛНОСТ 6

4. ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА ПОДГОТОВКА 8

5. НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ 8

6. ПОДКРЕПА ЗА ПРЕДПРИЯТИЯТА 9

7. ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ И МИТНИЧЕСКИ СЪЮЗ 11

8. ПРОСТРАНСТВО НА СВОБОДА, СИГУРНОСТ И ПРАВОСЪДИЕ 13

9. ЕНЕРГЕТИКА И ТРАНСПОРТ 14

10. СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА 20

11. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ 21

12. ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ 23


На пленарната асамблея на 16 и 17 декември 2009 г. в сряда присъстваха д-р Jacques DIOUF, генерален директор на ФАО, г-н Olivier DE SCHUTTER, главен докладчик на ООН за правото на прехрана, и г-н Stephen MUCHIRI, генерален директор на Източноафриканската федерация на земеделските производители (EAFF). Беше проведен тематичен дебат относно стратегиите за осигуряване на продоволствена сигурност.


Пленарната сесия продължи в четвъртък с участието в сутрешната сесия на г-н Лалко ДУЛЕВСКИ, председател на мрежата на националните ИСС и председател на българския ИСС, който представи доклада от заседанието на председателите и генералните секретари на националните ИСС и на ЕИСК в София (27 ноември) и равносметка за българското председателство.
Приетите на пленарната сесия становища са следните:

1.ПРОДОВОЛСТВЕНА СИГУРНОСТ





  • Търговия и продоволствена сигурност


Докладчик: г-н CAMPLI (Други интереси – IT)

Съдокладчик: г-н PEEL (Работодатели – UK)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 1953/2009
Основни въпроси:

Препоръки и заключения:




  • Европейският съюз следва да интегрира принципите на правото на прехрана в структурата на своите търговски политики и да гарантира, заедно с другите членове на Световната търговска организация, че тези принципи са структурно интегрирани в многостранните преговори.

  • В бъдещите споразумения за икономическо партньорство и в другите споразумения за свободна търговия на Европейския съюз следва да бъде включена институционалната роля на гражданското общество, както вече е предвидено в споразумението КАРИФОРУМ ЕО.

  • Международните финансови институции следва да изготвят подходящи правила за финансовите пазари, които да не допускат спекулации със селскостопанските продукти. Международната общност следва да създаде система за международен продоволствен резерв, която да работи в тясно сътрудничество със системата за ранно предупреждение, изградена от ФАО.

  • ЕС следва да работи за по-силна регионална интеграция, най-вече в Африка, тъй като това е определящ фактор както за насърчаване на развитието, така и за продоволствената сигурност, а така също и основен елемент от предвиденото за 2010 г. преразглеждане на Споразумението от Котону.

  • Членовете на СТО следва да се възползват от стратегическия преглед на търговската политика, за да възобновят дебата за това по какъв начин би трябвало да бъдат водени бъдещите търговски преговори в областта на селското стопанство, в рамките на които да бъде признат специален статут на продоволствената сигурност, както и за това по какъв начин би следвало да бъде оказвана техническа помощ на развиващите се страни в бъдеще. Освен това до 2010 г. членовете на СТО следва да доведат докрай преговорите в кръга за развитие от Доха, както беше поискано от Г-20, за да бъдат изпълнени поетите ангажименти както по отношение на развитието, така и по отношение на целите на хилядолетието за развитие (ЦХР).


За връзка: г-жа Tuula Turunen

(Тел.: 00 32 2 546 93 68 – електронен адрес: tuula.turunen@eesc.europa.eu)


2.ИКОНОМИЧЕСКА И ФИНАНСОВА КРИЗА





  • Финансовата криза и нейното въздействие върху реалната икономика


Докладчик: г-н CEDRONE (Работници – IT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1935/2009
Основни въпроси:
Необходима е голяма воля за координиране на мерките, чрез които може да се благоприятства възстановяването и да се избегне повтарянето на събитията, които бяха в основата на настоящия крах.


  • Необходимо е да се премахнат зоните от типа „данъчен рай“ и банковата тайна и отново да се въведе разграничението между търговски и инвестиционни банки;

  • изглежда целесъобразно да се предприемат стъпки за добавяне на трета международна валута (китайската);

  • необходим е втори европейски план за по-амбициозна подкрепа;

  • да се преразгледат радикално различните политики от компетенцията на ЕС, като се започне с опростяване на процедурите и регламентите;

  • да се финансира система от европейски мрежи (енергетика, транспорт, комуникация) чрез въвеждане на общностен „заем“;

  • да се приеме общ подход на действие за европейските банки, за да бъдат стимулирани да възстановят кредитните линии в полза на предприятията, със специални условия за МСП, като например разсрочване на плащането по дълга, въвеждане на гаранционен фонд или пряко финансиране от страна на държавата и ЕИБ;

  • да се даде възможност на работниците от МСП да имат достъп там, където това не се прави, до „социални амортисьори“ в подкрепа на заетостта;

  • да се договорят мерки в областта на данъчната политика с цел да се стимулират търсенето, възстановяването и заетостта, успоредно с мерките от макроикономическо и парично естество;

  • пазарът на труда, който понастоящем е прекалено сегментиран, да се направи „по-европейски“;

  • да се постигне „европейски пакт за растеж, конкурентоспособност и заетост“;

  • да се предвидят форми на участие на работниците в дейностите на предприятията, за да се създаде или разшири „икономическата демокрация“; необходимо е също така да се подобри и развие социалният диалог;

  • да се благоприятства промяна в „политиката на потреблението“ както по отношение на частното, така и на публичното потребление, например големите мрежи, посредством инвестиции, които да подобрят качеството и достъпността на услугите;

  • да се увеличат средствата на Фонда за приспособяване към глобализацията; да се стартира (в сътрудничество с университетите) програма за младите хора, които желаят да създадат свои предприятия, и за уволнените работници, които искат да започнат собствен бизнес, като се прибегне също така до предприятията от социалната икономика като алтернатива;

  • да се приемат мерки за намаляване на данъчното облагане на трудовите доходи;

  • да се разшири постепенно програмата „Еразмус“, така че да обхване всички студенти в университетите, които желаят да участват в нея;

  • ДА СЕ ОПРОСТЯТ максимално всички общностни процедури.


За връзка: г-н Gilbert Marchlewitz

(Тел.: 00 32 2 546 93 58 – електронен адрес: gilbert.marchlewitz@eesc.europa.eu)



  • Подкрепа за развиващите се страни за преодоляване на кризата


Докладчик: г-н JAHIER (Други интереси – IT)
Отправни документи: COM(2009) 160 окончателен – CESE 1954/2009
Основни въпроси:


  • ЕИСК оценява високо съобщението на Комисията, но отбелязва, че двата най-големи недостатъка на съобщението са липсата на допълнителни ресурси и ограниченият във времето ефект на решенията във връзка с кризата, например авансовите плащания по ангажиментите за предоставяне на помощ.

  • Трябва на всяка цена да се изпълнят всички ангажименти, поети през последните години и да се заделят значителни по размер допълнителни бюджетни кредити с оглед на двойния ефект от енергийната и продоволствената криза в развиващите се страни. В този контекст ЕИСК подкрепя предложението за развиващите се страни да бъдат отделени поне 0,7% от сумите, мобилизирани от международната общност за преодоляване на кризата.

  • Комитетът счита, че селското стопанство, продоволствената сигурност и изменението на климата следва да се превърнат в стратегически приоритети за устойчиво развитие в развиващите се страни.

  • ЕИСК приканва новата Комисия да поеме водеща роля на международно равнище за съществена реформа на системата от помощи и инвестиции за развитие, която да отразява предизвикателствата на „зеления растеж“ и миграционните потоци, както и да даде нов тласък на ангажимента за по-голяма ефикасност, прозрачност и ефективност на системата на подпомагане.

  • ЕИСК подчертава ключовата роля на недържавните участници за оказване на подкрепа на развиващите се страни за преодоляване на кризата и изразява съжаление, че в съобщението тази роля не се споменава по никакъв начин.

  • ЕИСК подкрепя създаването и приемането на нови и новаторски механизми за финансиране на развитието, включително данък „Tobin“. Особено важно е да се признае централната роля на паричните преводи, извършвани от имигрантите, като се приведе в действие решението на Г-8 относно намаляването с 50% на комисионните за парични преводи и се разработят стратегии за по-ефективна защита на работниците имигранти по време на кризата.

  • Следва да се запазят всички мерки за отваряне на пазарите, чрез подновяване на преговорите от Доха, подкрепа за процесите на регионална интеграция и укрепване на инструментите за финансиране на търговията, като се обръща особено внимание на потребността на най-бедните страни от справедлива търговия.

  • В световен мащаб борбата с корупцията и с данъчните измами (избягване на данъчно облагане и укриване на данъци) следва да се превърне в основен приоритет, така че да постъпват нови и значими ресурси, които да бъдат насочени към дейностите за развитие. ЕИСК насърчава Комисията да разгледа този въпрос във възможно най-кратък срок и да формулира предложения във връзка с него.


За връзка: г-жа Susanna Baizou

(Тел.: 00 32 2 546 98 45 – електронен адрес: susanna.baizou@eesc.europa.eu)


3.ЗАЕТОСТ И МОБИЛНОСТ





  • Зелена книга – Насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора“


Единствен докладчик: г-жа PÄÄRENDSON (Работодатели – EE)

Отправни документи: COM(2009) 329 окончателен – CESE 1940/2009

Основни въпроси:
  • ЕИСК изцяло подкрепя усилията на Комисията за насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора;

  • целите на мобилността с учебна цел могат да бъдат постигнати, единствено ако има пълноценно и широко сътрудничество и ако бъдат полагани усилия на всички равнища;

  • връзката между мобилността с учебна цел и пригодността за заетост трябва да бъде подчертана и обяснена по-обстойно;

  • за да се поддържа конкурентоспособността на Европа, е важно да се стимулира мобилността на младите европейци: следва да бъдат положени сериозни усилия за избягване на изтичането на мозъци от Европа и едновременно с това за превръщане на Европа в привлекателно място за учени от европейски произход, както и за тези от страни извън Европа;

  • за подобряване на финансирането ЕС следва да мобилизира всички налични механизми и партньори и да включи мобилността във всички свързани с нея политики;

  • всички програми за мобилност да зачитат Европейската харта за качество на мобилността, а настоящите програми за мобилност да се реформират с цел опростяване на процедурите;

  • ангажиментът по отношение на мобилността следва да бъде изразен чрез амбициозен референтен показател за мобилност в новата стратегическа рамка за европейско сътрудничество в образованието и обучението;

  • следва да се създаде единен европейски уеб портал, където лесно да може да се намери цялата информация за общоевропейските програми за мобилност с учебна цел;

  • за насърчаването на мобилността с учебна цел, езиковото обучение следва да се превърне в приоритет в учебната програма на институциите за образование и обучение на всички нива.



За връзка: г-жа Irina Fomina

(тел.: 00 32 2 546 80 91 – електронна поща: irina.fomina@eesc.europa.eu)


  • Съгласувани действия за подпомагане на кариерата и мобилността на научните изследователи в Европейския съюз


Докладчик: г-н ALMEIDA FREIRE (Работодатели – PT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 1941/2009
Основни въпроси:

Като се има предвид преразглеждането на Лисабонската стратегия, лансирането на новия европейски план в областта на иновациите и обновената визия на Европейското научноизследователско пространство за 2020 г., и в условията на икономическа криза, съществува остра необходимост от определяне на общи цели на равнище ЕС и от насърчаване на мерки, насочени към достигане на нивото на човешки ресурси в областта на научноизследователската и развойна дейност.

ЕИСК препоръчва:





  • укрепването на човешките ресурси в областта на науката и технологиите в Европа и насърчаването на мобилността, тъй като те са ключови фактори, за да може ЕС да запази своята конкурентоспособност на световно равнище;

  • бързо улесняване на координацията между политиките в областта на образованието, научните изследвания, заетостта и социалното осигуряване;

  • укрепване и по-добра координация на съществуващите програми в областта на човешките ресурси и насърчаване на мобилността;

  • създаване на Обсерватория на човешките ресурси в областта на науката и технологиите в Европа, която да събира, анализира и предоставя последователни и сравними данни относно националните политики в областта на човешките ресурси както в Европа, така и в света;

  • предприемане на координирани действия за подобряване на възможностите за кариера и мобилност на изследователите в ЕС, като се обърне внимание на условията на труд и кариерно развитие и социалните права;

  • в новия Европейски пакт за иновациите и в бъдещия преглед на Лисабонската стратегия да се отчита в достатъчна степен необходимостта от увеличаване на човешките ресурси в областта на науката и технологиите и гарантиране на подходящата им квалификация.


За връзка: г-жа Maria Judite Berkemeier

(тел.: 00 32 2 546 98 97 – електронна поща: mariajudite.berkemeier@eesc.europa.eu)


4.ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА ПОДГОТОВКА





  • Сътрудничество между университетите и предприятията


Докладчик: г-н BURNS (Работодатели – UK)
Отправни документи: COM(2009) 158 окончателен – CESE 1937/2009
Основни въпроси:


  • Форумът на ЕС за диалог между университетите и бизнеса следва да се съсредоточи върху въпроси, свързани с равнище образователна степен или по-високо. Едва след като придобие този опит, Форумът може да разшири влиянието си и върху други образователни институции.

  • Поемането на ангажименти към предприятията и създаването на Форум трябва да има смисъл, а не да се превръща в механизъм без особена стойност, освен за събиране на повече пари за настоящите университетски дейности.

  • ЕИСК би насърчил по-равнопоставено партньорство между университетите и предприятията, при което и двете страни се насърчават да станат „двигатели“ на промяната и да имат ценен принос.

  • По отношение на ученето през целия живот, трябва да се проведат емпирични изследвания, за да се определи ясно кои задачи трябва да бъдат изпълнени от предприятията и какви резултати трябва да бъдат постигнати, преди Форумът да разработи цели, свързани с професионалната квалификация и обучение.

  • Предприятията трябва да поемат отговорност за определянето на резултатите във връзка с това, което е постигнато или трябва да бъде постигнато на работното място.

  • Достъпът до програмите за учене през целия живот не бива да бъде ограничаван от предишните академични постижения, нито да се свежда до получаването на специфични квалификации. Ученето през целия живот трябва да се основава на практическите потребности на служителите и изискванията на техните работни места. Всяко обучение на работното място следва да бъде насочено към постигането на резултати. Придобиването на квалификация не бива да бъде основната цел на ученето през целия живот.

  • В бизнеса нищо не може да замени практическия опит. Следователно Форумът следва да направи предложения за начините, по които представителите на академичната общност ще могат да придобиват практически опит както в големите, така и в малките предприятия.

  • МСП и микропредприятията следва да бъдат насърчавани да участват по-активно във Форума.


За връзка: г-жа Irina Fomina

(тел.: 00 32 2 546 80 91 – електронна поща: irina.fomina@eesc.europa.eu)

5.НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ





  • Към нови граници в ИКТ — стратегия за научноизследователска дейност в областта на бъдещите и нововъзникващите технологии в Европа


Докладчик: г-жа DARMANIN (Работници – MT)

Съдокладчик: г-н WOLF (Други интереси – DE)
Отправни документи: COM(2009) 184 окончателен – CESE 1932/2009
Основни въпроси:

ЕИСК напълно подкрепя предложенията, посочени в съобщението на Комисията относно бъдещите и нововъзникващите технологии. ЕИСК подкрепя и предложеното увеличение от 20% годишно на бюджета за БНТ в рамките на ИКТ.




Но докато горепосоченото повишение е съобразено единствено с предвиденото повишаване на бюджета за програмата за ИКТ като цяло и няма да промени относителния дял на програмата БНТ, ЕИСК препоръчва настоящият относителен дял на програмата БНТ постепенно да се повиши на 15% в 7 РП, като тази тенденция се запази в 8 РП.




Що се отнася до „Правилата за участие в Седмата рамкова програма“, ЕИСК призовава държавите-членки и техните финансиращи организации да внесат изисквания от тях дял, за да гарантират успешното изпълнение на програмата.

Комитетът призовава Комисията и държавите-членки да привличат най-изтъкнатите учени към тази област на научните изследвания и да не се допуска заминаването на най-талантливите млади учени в други страни. Комитетът отбелязва със задоволство, че някои научноизследователски организации вече са осъществили успешни програми за справяне с това предизвикателство.



За връзка: г-жа Claudia Drewes-Wran

(Тел.: 00 32 2 546 80 67 – електронен адрес: claudia.dreweswran@eesc.europa.eu)

6.ПОДКРЕПА ЗА ПРЕДПРИЯТИЯТА





  • Борбата със забавяне на плащането по търговските сделки (преработване)


Докладчик: г-жа BONTEA (Работодатели – RO)
Отправни документи: COM(2009) 126 окончателен – 2009/0054 COD – CESE 1930/2009
Основни въпроси:
ЕИСК оценява и подкрепя подобряването на законодателната рамка, която позволява да се съкратят сроковете за плащане, както и борбата със забавянето на плащанията.
Настоящите законодателни разпоредби не са достатъчни. Необходимо е да се предприемат множество и комплексни мерки и да се разшири сътрудничеството на всички равнища, като бъдат определени кратки срокове за изплащане на фактурите, задължителни за всички публични органи и институции.
Комитетът:


  • счита, че предложението за директива се нуждае от подобрения за обществените поръчки и за всички търговски операции;

  • подчертава, че за да се постигне напълно целта на директивата, е необходимо да се вземат мерки, които да осигурят по-широк достъп за МСП до обществените поръчки;

  • подчертава сътрудничеството и качествения социален диалог между публичните власти, социалните партньори и организациите на МСП за успешното въвеждане на директивата;

  • предлага да се създаде специализиран уебсайт с конкретна, предоставяна от всяка държава-членка информация за въвеждането на Директивата, законовата рамка, приложимите процедури за събиране на вземания, включително арбитраж и медиация и друга полезна практическа информация.


За връзка: г-жа Magdaléna Carabin Belarova

(Тел.: 00 32 2 546 83 03 – електронен адрес: magdalena.carabinbelarova@eesc.europa.eu)



  • Как да помогнем на МСП да се адаптират към промените на световния пазар


Докладчик: г-н CAPPELLINI (Други интереси – IT)

Съдокладчик: г-н PAETZOLD (DE – Кат. 1)
Отправен документ: Становище по собствена иницатива – CESE 1942/2009
Основни въпроси:
В настоящото становище се предлагат осем препоръки, които да насочват действията в подкрепа на МСП при адаптирането им към промените на световния пазар.
Препоръка 1: зачитане на предприемачите, на тяхното право да вземат решения и задължението да поемат отговорността за последиците от тези решения. Подкрепата за бизнеса трябва да осигурява на предприемачите помощ за справяне с промените на световния пазар, но не бива нито да замества решенията им, нито да ги предпазва от рисковете, произтичащи от решенията им.
Препоръка 2: намаляване на пречките пред търговията. Стремежът към отворени пазари, прилагането на световните търговски стандарти и поддържането на вътрешния пазар остават най-ефективните начини за подкрепа на МСП износители.
Препоръка 3: насърчаване на търговската конкурентоспособност чрез подобряване на качеството. Необходимо е ползите, произтичащи от спазването на европейските стандарти, както и от пълноценното участие в програмите за подобряване на качеството, да се популяризират чрез маркетинг кампании в трети държави. В същото време би трябвало да се подчертае, че спазването на стандартите на ЕС е условие за внос на стоки и услуги в ЕС.

Препоръка 4: търговската политика трябва да „мисли първо за малките“. Ако е необходимо да се сформират партньорства, за да се получи достъп до пазара, МСП трябва да осъществяват по-тясна координация, за да се справят със сложния процес на търговските преговори.



Препоръка 5: приспособяване на политиките към нуждите на МСП. Има разминаване между пречките пред интернационализацията, които срещат МСП, и представата, която имат политиците за тези пречки. Подкрепата трябва да се предоставя в достъпна и практична форма чрез местни и национални посредници, които добре познават МСП.
Препоръка 6: подкрепа за МСП чрез техния персонал. Целта е да се гарантира, че МСП ще са в състояние да наемат на трудовия пазар квалифицирана и мотивирана работна ръка.
Препоръка 7: мрежите са важни за МСП, особено когато излизат на световната сцена. Мрежите осигуряват възможности за МСП, но също така поставят конкретни проблеми, свързани с интелектуалната собственост и доминиращи клиенти, които биха могли да бъдат преодолени по-добре посредством секторен подход.
Препоръка 8: новаторство и оценка. Политиците трябва да проявяват новаторство в реалната икономика. Политиката трябва да отговаря бързо на новите предизвикателства, да се оценява въз основа на солидни критерии за качество и да е във връзка с представители на заинтересованите страни, за да е в течение на успехите и промените по отношение на резултатите.
За връзка: г-жа Aleksandra Wieczorek

(Тел.: 00 32 2 546 93 89 – електронен адрес: aleksandra.wieczorek@eesc.europa.eu)




7.ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ И МИТНИЧЕСКИ СЪЮЗ





  • Временно суспендиране на автономни мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в автономните области Мадейра и Азорските острови


Главен докладчик: г-н SOARES (Работници – PT)
Отправни документи: COM(2009) 370 окончателен – 2009/0125 CNS – CESE 1933/2009
За връзка: г-жа Amelia Munoz Cabezon

(Тел.: 00 32 2 546 83 73 – електронен адрес: amelia.munozcabezon@eesc.europa.eu)



  • Насърчаване на доброто управление в областта на данъчното облагане


Докладчик: г-н BURANI (Работодатели – IT)
Отправни документи: COM(2009) 201 окончателен – CESE 1936/2009
Основни въпроси:
ЕИСК:


  • изразява пълното си съгласие с всички предложени мерки и съображения на Комисията;

  • изразява надежда, че ЕС ще възприеме твърдо и отговорно поведение: би следвало да се сложи край на политиката на безусловните помощи за многобройни страни и безвъзмездните помощи на равнището на сътрудничество в областта на данъчното облагане.

Комитетът се ползва от случая да разгледа и други въпроси, тясно свързани с темата:




  • Директивата относно „изпирането на пари“ би следвало да не се отнася за данъчните и финансовите престъпления, когато те нямат предполагаем криминален или терористичен характер; и обратното, директивите в данъчната област би следвало да изключат от своето приложно поле престъпленията с ясен криминален или терористичен характер.

  • Причина за този проблем е и раздробяването на правомощията и компетенциите между Съвета на министрите на вътрешните работи и правосъдието.

  • Труден проблем представлява плаването под удобен флаг – източник на значителни и напълно легални капиталови потоци, които обаче не се облагат с данъци.

  • В борбата срещу зоните от типа „данъчен рай“ трябва да се внимава да се избягват нежелателните въздействия върху законните дейности и отклоняването на капитали към центрове, които са по-малко склонни към сътрудничество.

За връзка: г-н Gerald Klec

(Тел.: 00 32 2 546 99 09 – електронен адрес: gerald.klec@eesc.europa.eu)

8.ПРОСТРАНСТВО НА СВОБОДА, СИГУРНОСТ И ПРАВОСЪДИЕ





  • Компетентност, признаване и изпълнение на съдебни решения по граждански и търговски дела (Зелена книга)


Докладчик: г-н HERNÁNDEZ BATALLER (Други интереси – ES)
Отправни документи: COM(2009) 175 окончателен – CESE 1931/2009
Основни въпроси:


  • ЕИСК споделя мнението на Комисията, че е необходимо да бъде премахната екзекватурата с цел улесняване на свободното движение и изпълнението на съдебните решения в рамките на вътрешния пазар в интерес на гражданите и предприятията.

  • Смята за целесъобразно разширяването на приложното поле на Регламент 44/2001 и спрямо административните решения.

  • Комитетът счита също така за важно приемането на мерки за улесняване на транснационалното прилагане на арбитража, като се обявява в подкрепа на установяването на единна наднационална стълкновителна норма относно действителността на арбитражното споразумение, препращаща към законодателството на държавата, в която се провежда арбитражното производство. Мерките не следва да променят начина на действие на Конвенцията от Ню Йорк.

  • Общият подход с наднационален характер, който установява ясни и точни правила в областта на международната компетентност, ще увеличи правната защита на гражданите и ще гарантира хармоничното прилагане на общностното законодателство със задължителен характер.

  • Също така трябва да се приемат правила за повишаване на правната сигурност и намаляване на големите разходи, породени от евентуалното дублиране на съдебните спорове в областта на интелектуалната собственост пред националните съдилища.

  • Регламент 44/2001 следва да бъде изменен в частта за съдебните производства, в които се изясняват права със задължителен или защитен характер, като например тези, произтичащи от трудови договори или потребителски взаимоотношения, за да се даде възможност за обединяване на съдебни дела, с цел ефективно упражняване на колективни искове пред съдилищата.


За връзка: г-жа Maria Jose Lopez Grancha

(Тел.: 00 32 2 546 87 13 – електронен адрес: mariajose.lopezgrancha@eesc.europa.eu)


  • Защита на критичната информационна инфраструктура


Докладчик: г-н McDONOGH (Работодатели – IE)
Отправни документи: COM(2009) 149 окончателен – CESE 1948/2009
За връзка: г-н Georgios Karageorgos

(Тел.: 00 32 2 546 87 54 – електронен адрес: georgios.karageorgos@eesc.europa.eu)

9.ЕНЕРГЕТИКА И ТРАНСПОРТ





  • Програма за подпомагане на европейската авиация


Докладчик: г-н KRAWCZYK (Работодатели – PL)

Съдокладчик: г-н PHILIPPE (FR – Кат. 2)
Отправен документ: становище по собствена иницатива – CESE 1944/2009
Основни въпроси:
Намиращият се в експлоатация въздушен флот все още има относително висока средна възраст (което се отразява на резултатите на въздушните превозвачи); следователно трябва да бъде създаден структуриран сектор за демонтаж.
Въздействието на икономическите цикли и на конкурентния натиск следва да бъде почувствано върху веригата на добавената стойност като цяло (летища, производители на въздухоплавателни средства, доставчици на керосин, доставчици на наземни услуги, доставчици на аеронавигационно обслужване, въздушни превозвачи).
Комисията следва да започне всички процедури с цел да се улесни и приложи отменянето на правилото за използване 80:20 на слота за зимния сезон 2009/2010 г.
Публичните власти следва да помагат на уязвимите предприятия да запазят своята квалификация и работни места, например като подобряват достъпа до професионално обучение по време на периоди на спад.
Този вид координирана подкрепа от страна на публичните власти (на ЕС, държавите, регионите и други) е от решаващо значение за справяне с въздействието на кризата.
Европейската инвестиционна банка трябва да се върне обратно към своята политика отпреди 2007 г., когато европейските превозвачи бяха в състояние да се възползват от кредити. Това връщане трябва да бъде бързо и да бъде специално насочено към финансиране на нови въздухоплавателни средства. То няма да бъде предназначено за финансиране на разширяване на въздушния флот.
Също така би било целесъобразно да се предвидят механизми за покриване на финансовите рискове, като например тези, произтичащи от колебанията на валутните курсове (вж. параграф 4.6 от CCMI/047). Те биха могли да бъдат под формата на гарантиране на заемите на базата на възстановяеми аванси или заеми от ЕИБ (Европейската инвестиционна банка).
Следва да се предоставя допълнително финансиране за НИРД в авиационната промишленост, за да се даде възможност на сектора да отговори на бъдещите предизвикателства, включително изискванията на СТЕ на ЕС.
Като се има предвид иновативното и стратегическото значение на сектора на аеронавтиката за промишлената и технологичната база в Европа, може да бъде получена силна подкрепа за научноизследователската и развойната дейност (застрашена от кризата) чрез постоянни усилия от страна на ЕС, от етапа на изпълнение на Седмата рамкова програма за научни изследвания и по време на бъдещата Осма рамкова програма за научни изследвания.
Пакетът Единно европейско небе II трябва да бъде спешно приложен. Фрагментирането на въздушното пространство в Европа е причина за допълнителна значителна тежест не само за пътниците, но и за превозвачите.

Всички държави-членки трябва да бъдат приканени да ускорят прилагането на Директивата за летищни такси.

Комисията ще изготви съобщение за държавите-членки и Евроконтрол за въвеждане на мораториум върху таксите за УВД.


Консултацията между доставчиците на аеронавигационно обслужване и въздушните превозвачи, необходима съгласно условията на Регламент № 1794/2006, трябва да бъде приложена от европейските институции.
Трябва се гарантира, че ЕААБ разглежда изключително въпросите, свързани с безопасността.
Необходими са повече международни авиационни споразумения между ЕС и трети страни за осигуряване на равнопоставеност на международно равнище.
За връзка: ccmi2@eesc.europa.eu



  • Заплащане на такси от тежкотоварни автомобили (Пакет от мерки за екологизиране на транспорта)


Докладчик: г-н DANTIN (Работници – FR)
Отправни документи: COM(2008) 436 окончателен/2 – 2008/0147 COD – CESE 1947/2009
Основни въпроси:
Макар и конкурентоспособността на автомобилния превоз да е важен параметър в условията на глобализация на пазарите, Комитетът счита, че прилагането на одобрявания от него принцип „замърсителят плаща“, както и стремежът за опазване на обществения интерес, трябва да доведат до съвместяването на конкурентоспособността с мерки, насочени по-конкретно към намаляване на замърсяването на околната среда, на шума и вредите върху пейзажа, на социалните разходи като тези, свързани със здравето, на непреките разходи в резултат на произшествия, претовареност и задръствания и др., генериращи значителни икономически разходи, които се поемат от обществеността, т.е. от европейските граждани. По този начин ЕИСК може да приветства проекта за директива, но, с оглед на последователността, само при условие че Европейската комисия вземе предвид направените от ЕИСК забележки в становището му от юли 2009 г. относно „Стратегия за прилагане на интернализация на външните разходи“1.
Също толкова важно е да се подчертае, че ако ЕС реши да осъществява политика на таксуване на външните разходи, тя трябва да обхване всички видове транспорт. Комитетът, също както Съвета и Парламента, счита, че въпреки скорошното ѝ въвеждане, Директива 2006/38/ЕО следва да бъде изменена с цел постигане на по-голяма ефикасност. Ето защо ЕИСК смята за целесъобразен проекта за директива, изготвен по искане на Европейския парламент. В допълнение, практическото осъществяване на някои мерки от Плана за действие в областта на логистиката в сектора на автомобилните превози на товари, сред които са използването на интелигентни комуникационни системи, пряко свързани с приложенията на проекта „Galileo“ в транспорта, ще допринесе за намаляване на външните за транспорта разходи.
Комитетът счита, че ако днес автомобилните превозвачи са потърпевши поради разходите, свързани с претоварването на трафика заради въздействието му върху производителността на транспорта, то всички мерки за намаляване на претоварването, което е част от целта на разглежданата директива, ще доведат, в определен срок, до подобряване на производителността на автомобилния и други видове транспорт. Печалбите, генерирани от данъчното облагане, трябва да се използват за подобряване на качеството на транспортния сектор по отношение на екологичните, социалните и икономическите резултати.
За контакт: г-жа Ana-Cristina Costea

(тел.: 00 32 2 546 88 97 – електронна поща: ana-cristina.costea@eesc.europa.eu)



  • Политиката на ЕС в областта на морския транспорт до 2018 г.


Докладчик: г-жа BREDIMA (Работодатели – EL)

Отправни документи: COM(2009) 8 окончателен – CESE 1949/2009
Основни въпроси:
ЕИСК приветства съобщението и може да допринесе за популяризиране на морската идентичност на Европейския съюз. Морският сектор трябва да се изправи пред три сериозни предизвикателства: световната икономическа и финансова криза, която задълбочи трудностите в сектора; дискусиите относно емисиите от корабите и увеличаващият се недостиг на морски лица.
Привличането на млади хора към кариера в областта на морското дело, съчетано с мерки за тяхното задържане, е абсолютно наложително. Всички държави-членки трябва да продължат да развиват качеството на обучението в морските училища. Следва да се изготвят дългосрочни програми за подобряване на условията на труд и живот на борда и да се полагат усилия за увеличаване на морските екипажи, например чрез директива относно минималния състав на екипажите.
Насоките за държавните помощи биха могли да помогнат да се гарантират равни условия и конкурентоспособност в световен мащаб на флотата на ЕС. Същевременно ЕИСК приканва да се допълнят разпоредбите на ЕС в областта на държавните помощи. По принцип тези помощи следва да се предоставят в бъдеще само на флагове в ЕС.
Морското споразумение на ЕС с Китай следва да бъде изтъкнато като „най-добра практика“ (споразумение-образец), което да се прилага в отношенията с други търговски партньори, напр. Индия, Бразилия, Русия, АСЕАН и Меркосур.
ЕИСК отново заявява подкрепата си за инвестиции в НИРД за „зелени“ кораби, горива и пристанища с цел по-нататъшно увеличаване на броя на „зелените“ работни места.
ЕИСК заявява отново, че са необходими неотложни действия на ЕС във връзка с увеличаването на случаите на нападения на пирати срещу търговски кораби в Африка и Югоизточна Азия.
За връзка: г-н Sébastien Occhipenti

(Тел.: 00 32 2 546 84 24 – електронен адрес: sebastien.occhipenti@eesc.europa.eu)



  • Устойчиво бъдеще за транспорта след 2010 г.


Докладчик: г-н RIBBE (Други интереси – DE)

Отправни документи: COM(2009) 279 окончателен + проучвателно становище – CESE 1950/2009
Основни въпроси:

ЕИСК споделя оценката на Комисията за досегашната транспортна политика, че ЕС е твърде далеч от целите за устойчивост, които сам си е поставил, и че са необходими основни промени в ориентацията.




ЕИСК обръща внимание на това, че е необходимо да се положат още по-големи усилия не само за постигане на екологичните цели (като свързаните с опазване на климата, запазване на ресурсите, биоразнообразие, шум, замърсяване на въздуха и др.), но че в областта на транспорта има и много социални въпроси, които чакат отговор. Това се отнася не само за правата и условията на труд и възнаграждение на работещите в областта на транспорта, но също така и за въпроса за наличието на обществен транспорт и на достъп до обществени превозни средства за хора с увреждания, за младите и за възрастните хора. Освен това става въпрос за свободата на избор на участниците в движението, които не могат или не искат да разполагат със собствен автомобил.




Комитетът подкрепя формулираните в документа на Комисията цели, но не намира, че с описаните инструменти би могло да се постави началото на решителната промяна. Голяма част от изброените цели са добре познати, някои от тях от години се обявяват от Комисията. Проблеми има обаче с осъществяването.




В окончателната версия на своята Бяла книга Комисията следва да представи ясни опции за действие и да формулира конкретни и измерими цели. Комитетът счита за решаващ дебата по въпроса кои политически и организационни решения водят до възникване на транспортния трафик или как би могъл да бъде избегнат транспортният трафик. Комисията се приканва да обърне много по-голямо внимание на тези въпроси.


За връзка: г-жа Ana-Cristina Costea

(Тел.: 00 32 2 546 88 97 – електронен адрес: ana-cristina.costea@eesc.europa.eu)



  • Уведомяване на Комисията за инвестиционни проекти за енергийна инфраструктура


Докладчик: г-н SALVATORE (Работници – IT)
Отправни документи: COM(2009) 361 окончателен – 2009/0106 CNS – CESE 1952/2009
Основни въпроси:
Европейският икономически и социален комитет подкрепя разглежданото предложение за регламент, което отчита последните промени в европейската енергийна политика. ЕИСК подкрепя принципа, според който има основание да се съчетаят необходимостта от гарантиране на редовна и последователна информация за енергийната система и целта да се намалят административните разходи и да се насърчи прозрачността.
ЕИСК посочва, че минималните прагове, описани в приложението към предложението за регламент, не са мотивирани от Европейската комисия по подходящ начин. Следва да се проведе по-задълбочено обсъждане с операторите от сектора и организациите на гражданското общество, за да се определят най-подходящите стойности за тези прагове.
ЕИСК отдава голямо значение на обезопасяването на съществуващите инфраструктури, както и на инфраструктурите на новите проекти. Инвестициите на икономическите оператори трябва да са насочени преди всичко към модернизирането, поддръжката и технологичното адаптиране за целите на сигурността на енергийните мрежи, за да се предотвратят проблемите и да се гарантира енергийната ефективност, както и устойчивостта на околната среда.
ЕИСК подчертава, че събирането на информация и данни за инфраструктурите от интерес за Общността ще даде възможност за укрепване на принципа на енергийна солидарност между държавите-членки, а периодичните анализи ще благоприятстват разнообразяването на енергийните източници.
По отношение на произвежданата от възобновяеми източници електроенергия, ЕИСК счита, че е важно да се избягва налагането на административни тежести на малките и средните предприятия.
ЕИСК предлага на държавите-членки да обърнат дължимото внимание на мненията на живеещите по местата, предназначени да приемат новите инсталации, и препоръчва на Европейската комисия да следи разходите за инвестиции да не бъдат в ущърб на потребителите.
За връзка: г-н Sébastien Occhipenti

(Тел.: 00 32 2 546 84 24 – електронен адрес: sebastien.occhipenti@eesc.europa.eu)


10.СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА





  • За по-точно насочване на помощите за земеделски производители в райони с неблагоприятни природни условия


Докладчик: г-жа ТОДОРОВА (Други интереси – BG)
Отправни документи: COM(2009) 161 окончателен – CESE 1945/2009
Основни въпроси:
Комисията предлага държавите-членки да бъдат приканени да направят симулации на прилагането на тяхна територия на осем биофизични критерия (ниски температури, топлинен стрес, отводняване на почвата, структура на почвата и каменливост, дълбочина на вкореняване и химични свойства на почвите, баланс на влажността на почвата и наклон). Даден район се счита за засегнат от значителни неблагоприятни природни условия, ако 66% от използваната в него земеделска земя отговаря на поне един от критериите по определената прагова стойност. Това означава, че е налице допълняемост, т.е. че изчисляването на общата класифицирана земя в даден регион може да включва до осем различни междинни сбора (и изключване на евентуални припокривания). Макар и целта на зонирането да е помощта да се насочи към райони, в които тя е от решаващо значение за запазване на селското стопанство, предлаганият лимит изглежда твърде висок и съществува известна загриженост, че това би могло да доведе до потенциално изключване на сегашните райони в по-неблагоприятно положение. ЕИСК смята, освен това, че някои от предложените прагови стойности следва да бъдат внимателно анализирани, за да бъдат отразени реалните условия. Пример за това е предложената от Комисията стойност от 15% за критерия за наклон.
След прилагането на биофизичните критерии би могло да се окаже необходимо да се направят допълнителни корекции на определените райони в по-неблагоприятно положение. ЕИСК смята, че при подобна ситуация тази практика би трябвало да бъде разрешена и следва да се осъществява на равнище държави-членки. От гледна точка на ЕИСК най-подходящият показател, който следва да се използва на този вторичен етап, би бил такъв, свързан с производството, който да отразява реалната икономическа ситуация на предприемача, включително пропуснатите ползи за работа за членовете на семейството и капитала.
Като се отчита фактът, че новите критерии може да изключат някои райони, които понастоящем отговарят на условията, могат да се очакват извънредно сериозни последици на равнище земеделски стопанства. Според ЕИСК е важно да се въведе подходящ преходен период, който да позволи на земеделските стопани да се адаптират към новия механизъм на подпомагане на районите в по-неблагоприятно положение.
За връзка: г-н Arturo Iñiguez

(Тел.: 00 32 2 546 87 68 – електронен адрес: arturo.iniguez@eesc.europa.eu)


11.ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ





  • Действия срещу рака: европейско партньорство


Докладчик: г-жа KÖSSLER (Други интереси – SE)
Отправни документи: COM(2009) 291 окончателен – CESE 1938/2009
Основни въпроси:
Препоръки
ЕИСК приветства инициативата на Европейската комисия за европейско партньорство за действия срещу рака. През 2006 г. ракът е бил втората по ред причина за смърт след сърдечносъдовите заболявания2.
ЕИСК подчертава значението на съвместните действия на ЕС, основани на обмен на информация, специализирани знания и образцови практики.
ЕИСК обръща внимание върху неприемливите разлики в заболеваемостта и смъртността от рак в държавите-членки и ги призовава да разработят всеобхватни планове за борба с рака, основани на ясни цели, които да бъдат движеща сила при прилагането им и да дават възможност за оценка.
ЕИСК потвърждава голямото значение на превантивните мерки и здравословния начин на живот, които могат в бъдеще да допринесат за благосъстоянието на отделния човек и за това той да живее по-здравословен и по-дълъг живот.
Партньорството има важна роля в този контекст.
ЕИСК подкрепя партньорството и би желал да даде активен принос и ще се стреми да го прави чрез своите контакти в гражданското общество на местно и национално равнище. ЕИСК обръща внимание колко е важно използването на структурните фондове, предназначени за здравеопазването, но отбелязва, че те не се използват достатъчно в държавите-членки.
За връзка: г-жа Ewa Kaniewska

(тел.: 00 32 2 546 81 17 – електронна поща: ewa.kaniewska@eesc.europa.eu)



  • Болест на Алцхаймер

Докладчик: г-жа O'NEILL (Други интереси – UK)
Отправни документи: COM(2009) 380 окончателен – CESE 1939/2009
Основни въпроси:

ЕИСК приветства „Съобщението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно европейската инициатива за болестта на Алцхаймер и други деменции“, тъй като в Европа този въпрос е от изключително значение и оказва въздействие върху отделните хора, семействата и обществото предвид застаряването на населението.




ЕИСК препоръчва информационни кампании, с които да се повишат знанията на обществеността за деменциите с цел увеличаване на броя на своевременно поставените диагнози и намаляване на стигматизирането на болестта.




ЕИСК препоръчва да се разшири спектърът от области на научни изследвания, които следва да се подкрепят и приветства подхода за съвместно планиране на изследванията.




ЕИСК препоръчва отвореният метод на координация да обхване и здравето, така че да се насърчава разработването на специални национални стратегии и качествени рамки, свързани с деменциите. Здравната програма и структурните фондове следва да се използват за разработване на модели за полагане на грижи и за предоставяне на местно равнище на обучения за полагане на грижи за болни от деменция в структурите за спешна помощ и дългосрочни грижи и в рамките на общностите.




ЕИСК категорично подчертава значението на прилагането на Европейската конвенция за правата на човека по отношение на лицата с деменции.




ЕИСК подкрепя представените в съобщението действия за създаване на европейска мрежа, която да използва инструментите, предоставени от здравната програма.

ЕИСК призовава към разпространение и прилагане на съобщението на местно, национално, европейско и международно равнище в сътрудничество с организациите на болните от болестта на Алцхаймер, националните правителства, Комисията и други подходящи органи, включително ЕИСК.


За връзка: г-жа Ewa Kaniewska

(тел.: 00 32 2 546 81 17 – електронна поща: ewa.kaniewska@eesc.europa.eu)


12.ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ





  • Текстилни продукти – наименования и етикетиране


Докладчик: г-н CAPPELLINI (Други интереси – IT)
Отправни документи: COM(2009) 31 окончателен/2 – 2009/0006 COD – CESE 1928/2009
За връзка: г-жа Claudia Drewes-Wran

(Тел.: 00 32 2 546 80 67 – електронен адрес: claudia.dreweswran@eesc.europa.eu)



  • Радиосмущенията (електромагнитната съвместимост), предизвикани от моторните превозни средства


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 546 окончателен – 2009/0154 COD – CESE 1934/2009
За връзка: г-н Luis Lobo

(Тел.: 00 32 2 546 97 17 – електронен адрес: luis.lobo@eesc.europa.eu)



  • Внос на живи животни и прясно месо – ветеринарно-санитарни и здравни условия


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 516 окончателен – 2009/0146 COD – CESE 1946/2009
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронен адрес: jakob.andersen@eesc.europa.eu)



  • Интернет на нещата – план за действие за Европа


Докладчик: г-н RUDZIKAS (Други интереси – LT)
Отправни документи: COM(2009) 278 окончателен – CESE 1951/2009
Основни въпроси:

ЕИСК приветства съобщението на Европейската Комисия относно „Интернет на нещата – план за действие за Европа“3 и споделя виждането на Комисията, че Интернет на нещата (ИН) ще създаде нови и по добри работни места, ще разкрие нови перспективи за бизнес и за растеж, като същевременно подобри качеството на живот на гражданите, по-специално в области като наблюдението на здравето, транспорта и опазването на околната среда. Въпреки това Комитетът счита, че настоящият план за действие не е достатъчно конкретен, по-специално по отношение на времето и сроковете за осъществяване, а предвид глобалния характер на интернет, мерките и законодателството на Eвропейската комисия следва да са все по-насочени към международните организации и споразумения. Ето защо Комитетът препоръчва на Комисията да представи по-конкретни позиции относно основните принципи на управление на ИН и постоянното проследяване на въпросите, свързани с неприкосновеността на личния живот и защитата на личните данни. ЕИСК отчита значението на стандартизиранeто на системите и процедурите, но подчертава, че в този процес следва да се отчита многообразието и особеностите, свързани с езиците, културите и традициите на отделните страни. ЕИСК приветства намерението на Комисията да продължи да финансира научноизследователски проекти по седмата рамкова програма в областта на ИН, но изтъква ролята на ученето през целия живот и технологиите, свързани с дистанционното обучение, за постоянно актуализиране на знанията в тази бързо развиваща се област. Комитетът подчертава и необходимостта от по-добра защита на интелектуалната собственост и по-задълбочено изследване на въздействието на електромагнитните вълни върху хората, тъй като „електронното замърсяване“ може да доведе до проблеми в бъдеще.


За връзка: г-н Georgios Karageorgos

(Тел.: 00 32 2 546 87 54 – електронен адрес: georgios.karageorgos@eesc.europa.eu)
_____________

1 Становище TEN/357, все още непубликувано в Официален вестник.

2 Източник: Международна агенция за изследване на рака (IARC), 2007 г.

3 COM(2009) 278 окончателен.

Greffe CESE 134/2009 FR/EN – TC/gd

Каталог: resources -> docs
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Награда на еиск за организираното гражданско общество за 2014 г. Отличие за изключителни постижения в инициативи на гражданското общество
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> „Гърция и Великите сили през Втората световна война
docs -> Bg rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Януари 2012 г. Съдържание стр


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница