Европейски икономически и социален комитет Брюксел, 26 март 2010 г



Дата01.02.2017
Размер244.64 Kb.
#13981



BG

Европейски икономически и социален комитет

Брюксел, 26 март 2010 г.




Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — BELGIQUE/BELGIË

Тел.+32 25469011 — Факс +32 25134893 — Интернет адрес: http://www.eesc.europa.eu



ПЛЕНАРНА АСАМБЛЕЯ
17 и 18 МАРТ 2010 г.

ОБОБЩЕНИЕ НА ПРИЕТИТЕ СТАНОВИЩА



Настоящият документ е достъпен на официалните езици на уебсайта на Комитета

на следния адрес:
http://eesc.europa.eu/activities/press/summaries_plenaries/index_fr.asp

Посочените становища могат да бъдат намерени онлайн чрез търсачката на Комитета: http://www.eesc.europa.eu/documents/opinions/avis_en.asp?type=en





Съдържание:



1. ОРГАНИЗИРАНО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО 3

2. ЗАЕТОСТ И СОЦИАЛНИ ВЪПРОСИ 5

3. ИКОНОМИКА И ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ 9

4. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ И ИНОВАЦИИ 10

5. ИНДУСТРИАЛНА ПОЛИТИКА 11

6. ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ 13

7. ТРАНСПОРТНИ ПОЛИТИКИ 15

8. СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА 16



9. ОБЩА ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА РИБАРСТВОТО 18

В Пленарната асамблея на 17 и 18 март 2010 г. взеха участие г-н Libor ROUČEK и г жа Isabelle DURANT, заместник-председатели на Европейския парламент, в рамките на тематичен дебат за демокрацията на участието и Договора от Лисабон, както и г н Martin MANSERGH, член на ирландския парламент, държавен секретар в ирландското правителство, който направи изказване, посветено на взаимодействието между Европейския съюз и трансграничното сътрудничество в Ирландия.
Пленарната сесия, която продължи в четвъртък, беше последвана от дебат за перспективите на междуинституционалния диалог между Европейската комисия и ЕИСК и за стратегията „Европа 2020“ в присъствието на г-н Maroš ŠEFČOVIČ, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за междуинституционалните отношения и администрацията.
На сесията бяха приети следните становища:

1.ОРГАНИЗИРАНО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО





  • Организациите на гражданското общество и председателствата на Съвета на ЕС


Докладчик: г-н Miklós BARABÁS (Други интереси – HU)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 464/2010
Основни въпроси:
Влизането в сила на Договора от Лисабон на 1 декември 2009 г. внесе значителни промени в институционалната система на Европейския съюз, като създаде по-специално длъжността постоянен председател на Европейския съвет. Същевременно Договорът от Лисабон предостави правна основа на „председателската тройка“, в рамките на която три държави членки изпълняват за срок от 18 месеца и с предварително договорена програма задачите на председателството на Съвета на ЕС.
Освен това този договор утвърждава демокрацията на участието и поставя основите за прилагането ѝ, на базата на редовен и структуриран диалог на гражданите с институциите на ЕС и организациите на гражданското общество.
В този контекст становището има за цел формулирането на предложения с цел укрепване на взаимодействието между председателствата на ЕС и организираното гражданско общество за изпълнение на целите, определени от Договора от Лисабон в областта на демокрацията на участието. С оглед на това се поставя акцент върху особената роля на ЕИСК като институционален представител на европейско равнище на организираното гражданско общество, формулират се предложения с оглед утвърждаването на тази роля и успоредно с това становището предава пълната подкрепа за разпоредбите на Договора от Лисабон, с цел функционирането на Европейския съюз да стане по-ефективно и по-прозрачно и да се повиши легитимността на ЕС.
За връзка: г-н Patrick Fève

(Тел.: 00 32 2 546 96 16 – електронна поща: patrick.feve@eesc.europa.eu)


  • Прилагането на Договора от Лисабон: демокрация на участието и европейската гражданска инициатива (член 11)


Докладчик: г-жа Anne-Marie SIGMUND (Други интереси – AT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 465/2010
Основни въпроси:
Разпоредбите в ДЕС относно демократичните принципи на Съюза, особено член 11, представляват поврат към една Европа на гражданите, която наистина присъства в живота. Все пак е необходимо отделните демократични процеси да бъдат дефинирани по-обвързващо и да им бъдат осигурени нужните структури.
Във връзка с хоризонталния граждански диалог и вертикалния граждански диалог Комитетът призовава за ясно определение на инструмента, както и за въвеждането на правила за прилагането му и за участниците в него. Предлага с представянето на Зелена книга за гражданския диалог Комисията да започне процес на консултации и въз основа на резултатите да изготви необходимите разпоредби.
Комитетът подчертава своята готовност като партньор и посредник в гражданския диалог да допринася ефективно за неговото развитие и да разширява ролята си като форум за срещи. Комитетът предлага на всички органи на Съюза своята мрежа и инфраструктура, за да подкрепя по конструктивен начин гражданския диалог с организираното гражданско общество.
Член 11, параграф 3 от ДЕС поставя широко използваната и досега практика на консултации на Комисията в контекста на подсиления междувременно „стълб на участието“ в европейския модел на демокрация. Комитетът призовава и за този инструмент да има ясни процедурни правила, подчинени на принципа на прозрачност, откритост и представителност.
С Европейската гражданска инициатива Договорът конкретизира процедура на пряката демокрация на трансгранично, транснационално равнище. Комитетът приветства тази нова възможност и би искал да допринесе конкретно за нейното развитие. По отношение на конкретните правила за прилагане, които предстои да бъдат приети през 2010 г., следва да се следи:


  • да не се поставят ненужни препятствия пред гражданите при упражняването на възможностите им за участие, тъй като в крайна сметка става въпрос само за „програмна инициатива“;

  • чрез ясни правила и разпоредби инициаторите да бъдат улеснени при организирането на своите инициативи в 27 държави-членки, без да се сблъскват с изненадващи пречки на национално равнище;

  • на инициаторите да се оказва евентуално финансова подкрепа, веднага щом се достигне до определен праг.

Комитетът предлага да служи като бюро за информация, да подкрепя граждански инициативи чрез съпровождащи становища, когато е подходящо, да организира изслушвания във връзка с успешни инициативи и евентуално да подпомага оценяването от страна на Комисията и чрез изготвянето на становище.


За връзка: г-н Christian Weger

(Тел.: 00 32 2 546 95 86 – електронна поща: christian.weger@eesc.europa.eu)

2.ЗАЕТОСТ И СОЦИАЛНИ ВЪПРОСИ





  • Пътна карта за равенството между жените и мъжете 2006-2010 г. и стратегия за проследяване


Докладчик: г-жа Laura González de Txabarri Etxaniz (Работници – ES)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 448/2010
Основни въпроси:


  • Равенството между мъжете и жените, освен като цел само по себе си, е една от предпоставките за постигането на целите на Европейския съюз за растеж, заетост и социално сближаване.

  • Междинната оценка на пътната карта за равенство се извършва в условията на икономическа криза. Следва да се отбележат въздействието и последствията от кризата за жените и мъжете с оглед на различното им положение в обществото.

  • Принципът на равенство трябва да бъде включен във всички политики, по-конкретно в социалната политика и политиката в областта на заетостта.

  • Следва да се подобри заетостта на жените в количествен и качествен аспект и да се подкрепят самостоятелно заетите жени.

  • Неравенството в заплащането има структурен произход: професионална и секторна сегрегация, несигурни работни места, прекъсване на професионалната кариера и др. Законодателството и колективните трудови договори са ефективни инструменти за борба с неравенството в заплащането.

  • По-голямото присъствие на жените в предприемаческата и политическата сфера насърчава равенството, тяхната икономическа независимост и преодоляването на свързаните с пола стереотипи и издига мястото на жените при вземането на решения.

  • Жените са особено уязвими спрямо социалното изключване и бедността. Индивидуализирането на социалните права, гарантираният минимален доход и включването в изчисленията за обезщетения на периодите на незаетост или непълен работен ден поради грижи за семейството, са други важни мерки, които трябва да бъдат взети.

  • За постигане на равенство и подобряване на заетостта на жените са необходими качествени публични социални услуги и подобряване на съществуващите отпуски по майчинство, по бащинство и за отглеждане на дете, и справедливо разпределение на домашните задължения и грижите.

  • За насърчаване на равното участие на жените в процеса на вземане на решения държавите членки следва да увеличат степента си на ангажираност, определяйки ясни цели и ефективни мерки (положителни действия, планове за равенство и др.).

  • С оглед на продължаващото домашно насилие и на трафика на хора, е необходимо да се гарантира прилагането на действащото законодателство и изготвянето на национални планове за действие, координирани от европейска стратегия.

  • За провеждането на успешна борба със сексистките стереотипи е необходимо образованието и обучението на обществото да се извършва по несексистки модели, да се насърчават жените да следват в научни и технологични специалности, да се подобри оценката за традиционно считаните за „женски професии“ и да се избягва сексизмът в медиите.

  • Средствата на външната политика и политиката на развитие следва да се използват за насърчаване на правата на жените в международен план, като се подобрява квалификацията и правомощията им.

  • Необходимо е анализът на равенството между половете да бъде включен изцяло във всички области на действие на Комисията и да бъде приложен към бюджетите на европейско и национално равнище.

  • В новата стратегия за равенство, която ще бъде изпълнявана от 2010 г., е необходима по голяма политическа ангажираност на всички равнища и проактивен преглед на свършената работа.


За връзка: Judite Berkemeier

(Тел.: 00 32 2 546 98 97 електронна поща: mariajudite.berkemeier@eesc.europa.eu)


  • Хора с увреждания: заетост и достъпност


Докладчик: г-н Miguel Ángel CABRA DE LUNA (Други интереси – ES)

Отправен документ: проучвателно становище – CESE 449/2010

Основни въпроси:
ЕИСК призовава за:
Стратегия „Европа 2020“


  • добавяне на раздел за хората с увреждания в стратегията „Европа 2020“, в насоките за заетостта и в социалната програма;

  • включване на критерии, които укрепват политиките в областта на уврежданията, в бъдещата стратегията за периода след Лисабонската стратегия;

  • приемане на „Европейски пакт за хората с увреждания“, който да постави основите на нова европейска политика в тази област;

  • политики, които да насърчават новаторството, да се основават на статистически данни и да направят хората с увреждания видими във всички релевантни европейски и национални статистики.


Заетост и хора с увреждания


  • приобщаващ пазар за всички и отбелязва, че политиките за заетост на хората с увреждания трябва да включват целия жизнен процес, свързан със заетостта (lifestreaming);

  • представяне на доклад от Комисията, в срок от една година, за изпълнението на разпоредбите относно уврежданията и заетостта, посочени в Директива 2000/78/ЕО;

  • признаване на ролята на предприятията, които наемат много хора с увреждания, и в по общ план, на предприятията на социалната икономика и МСП;

  • политики за повишаване нивото на съзнание, които да разчупят съществуващите стереотипи за работниците с увреждания и подчертава ролята на средствата за комуникация за приемане на многообразието.


Достъпност


  • постепенно изпълнение на продукти, услуги и инфраструктури, свързани с достъпност;

  • определяне на Европейска столица на достъпност за всички;

  • изготвяне на законодателството в областта на достъпа до електронни технологии.


Социален диалог и увреждания


  • значението на социалните партньори за гарантиране на равни условия на труд на хората с увреждания, като им се осигурят справедливи и благоприятни условия на труд.


Участие и граждански диалог


  • включване на принципа „да не се прави нищо за хората с увреждания без хората с увреждания“ и прилагането му в стратегията „Европа 2020“, както и в програмите за хората с увреждания, които се финансират с публични средства. ЕС и държавите членки трябва да насърчават развитието на гражданското общество и да осигурят финансирането му.


За връзка: г-жа Irina Fomina

(Тел.: 00 32 2 546 97 18 – електронна поща: irina.fomina@eesc.europa.eu)


  • Интеграция на работниците имигранти


Докладчик: г-н Luis Miguel PARIZA CASTAÑOS (Работници – ES)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 450/2010
Основни въпроси:
ЕИСК подчертава европейската добавена стойност на политиките за заетост, имиграция и интеграция. Чисто националните политики се оказват неефективни и затова е необходимо да се укрепи европейската основа на тези политики.
Работниците имигранти допринасят по положителен начин за икономическото развитие и благополучието на Европа. Поради демографското положение ЕС ще трябва да увеличи приема на нови имигранти.
Необходимо е да се подобрят процесите на интеграция както по отношение на икономическата ефективност, така и по отношение на социалното сближаване. Заетостта е основен аспект на интеграцията.
Интеграцията е двупосочен социален процес на взаимна адаптация, който трябва да се улесни посредством добро управление и добро законодателство. ЕИСК отправя искане към Съвета да приеме Директива, която да гарантира обща рамка на правата за работниците имигранти, както и подобряването на законодателството срещу дискриминацията.
Интегрирането на условия на равни възможности и третиране на работното място е предизвикателство и за социалните партньори, което те трябва да насърчават при колективното договаряне и социалния диалог и на европейско равнище. Работниците имигранти трябва да имат благоприятна нагласа спрямо интеграцията.
Предприятията развиват своите дейности във все по-разнообразни условия. Необходимо е предприятията да възприемат позитивен подход към културното многообразие, за да се подобри интеграцията и да се разширят възможностите.
ЕИСК предлага на Комисията да поиска от него изготвянето на проучвателно становище относно създаването на европейска платформа за диалог за управлението на трудовата имиграция, предвидена в Програмата от Стокхолм.
За връзка: г-н Pierluigi Brombo

(Тел.: 00 32 2 546 97 18 – електронна поща: pierluigi.brombo@eesc.europa.eu)

3.ИКОНОМИКА И ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ





  • Изменения/правомощия на банкови органи – застраховане – ценни книжа и пазари


Докладчик: г-н Wautier ROBYNS DE SCHNEIDAUER (Работодатели BE)
Отправни документи: COM(2009) 576 окончателен – 2009/0161 COD – CESE 446/2010
Основни въпроси:
ЕИСК подкрепя Комисията в нейната работа по предоставяне на секторните надзорни органи на правомощия, които да им позволяват да определят общи технически стандарти и да решават спорове между националните органи. Той подкрепя развитието на отношенията между надзорните органи към разрешаването чрез постигане на съгласие на евентуални спорове по отношение на съответните им практики в областите, за които е предвидено съвместно вземане на решения. Той се присъединява към Комисията в усилието да се направи ясно разграничение между въпросите, които са в техническата област, от една страна, и тези, които са в политическата област и са в пълномощията на институциите на Общността, разполагащи с политически мандат, от друга страна.
ЕИСК приканва Комисията да покаже амбиция при осъществяване на предвидената в програмата ѝ дейност, за да завърши предприетите промени в областта на техническите стандарти, приложими за сектора на прехвърлимите ценни книжа и по отношение на предвидените директиви в областта на застраховането и професионалното пенсионно осигуряване.
За връзка: г-н Gilbert Marchlewitz

(тел.: 00 32 2 546 93 58 – електронна поща: gilbert.marchlewitz@eesc.europa.eu)

4.НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ И ИНОВАЦИИ





  • Политика в областта на иновациите


Докладчик: г-н Henri MALOSSE (Работодатели – FR)
Отправни документи: COM(2009) 442 окончателен – CESE 445/2010
Основни въпроси:
Успехът на тази стратегия ще зависи повече от реалната политическа воля на Европейската комисия и на държавите-членки да гарантират нейното прилагане, качеството на партньорствата, по-специално с гражданското общество, и установяването на диалог с гражданите, отколкото от бюджетните средства, които ще ѝ бъдат предоставени. Ето защо ЕИСК призовава Европейския съвет и Европейската комисия да представят план за действие за насърчаване на иновациите, който да е крайъгълният камък на една стратегия за растеж и заетост в Европа („EС 2020“).
Бъдещият европейски план за насърчаване на иновациите би трябвало да бъде съпроводен от реален план за действие и график за прилагане и наблюдение на постигнатия напредък. Във връзка с това юридическата форма на този план (препоръки, правен акт или всяка друга форма) е от второстепенно значение. Неговата ефективност ще се определя от съдържанието му и от точните ангажименти за изпълнение, обвързани с количествени параметри и срокове.
Амбицията на тази стратегия трябва да бъде прилагането на практика на истинска „общностна“ политика за възстановяване на европейската икономика.
За връзка: г-н Luis Lobo

(Тел.: 00 32 2 546 97 17 – електронна поща: luis.lobo@eesc.europa.eu)

5.ИНДУСТРИАЛНА ПОЛИТИКА





  • Индустриални промени и перспективи за сектора на двуколесните моторни превозни средства в Европа


Докладчик: г-н Virgilio RANOCCHIARI (Работодатели – IT)

Съдокладчик: г-н PESCI (Кат. 1 – IT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 451/2010
Основни въпроси:
Спадът в търсенето, започнал в резултат на кризата през последното тримесечие на 2008 г., предизвика поредица от негативни въздействия в целия сектор, с тежки последици в структурен план и по отношение на заетостта. ЕИСК изразява опасения, че ако не бъдат изготвени незабавно политики в подкрепа на сектора, през 2010 г. е възможно да бъдат загубени още много работни места. В този контекст ЕИСК:
а) счита, че са необходими мерки за стимулиране на търсенето, като се обръща особено внимание на по-безопасните превозни средства, които оказват слабо въздействие върху околната среда;

б) призовава Комисията, при изготвянето на предстоящото предложение за регламент относно двуколесните моторни превозни средства, да предложи цели за сектора, които да гарантират гъвкави решения за индустрията и по-малко увеличение на разходите за потребителя, както и да отчитат конюнктурата и голямото разнообразие на продуктите;

в) счита, че за да се гарантира лоялна конкуренция, е необходим по-голям надзор на типовото одобрение и пазарите, както и реципрочност в споразуменията за свободна търговия;

г) призовава Комисията да приеме подход за този сектор, подобен на CARS 21, за да подкрепи партньорството в сектора, конкурентоспособността и заетостта;

д) счита, че Седмата рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие може да допринесе за тези цели, и призовава за създаване на платформа, посветена на сектора, която да подкрепя предприятията, произвеждащи в Европа и използващи европейската производствена верига;

е) приканва представителите на сектора да продължат с преструктуриранията, сливанията и придобиванията, както и да развиват по-нататъшни форми на сътрудничество, включително с доставчиците на резервни части, с цел да бъдат оптимизирани всички възможни синергии;

ж) счита, че е необходимо да бъде развит „социалният диалог“ с цел да се насърчи заетостта в сектора, като се създадат европейски стандарти за ученето през целия живот и специализацията на работниците и същевременно се подкрепя политика за намаляване на несигурната заетост;

з) призовава Комисията да обърне голямо внимание на двуколесните моторни превозни средства в рамките на дейностите, предвидени в Плана за действие за градска мобилност, поради безспорния принос, който този сектор може да даде за постигането на по-устойчива мобилност.


За връзка: г-н José Miguel Cólera Rodríguez

(Тел.: 00 32 2 546 96 29 – електронна поща: josemiguel.colerarodriguez@eesc.europa.eu)


  • Бъдещата конкурентноправна рамка, приложима към сектора на моторните превозни средства


Докладчик: Bernardo HERNÁNDEZ BATALLER (Други интереси – ES)
Отправни документи: COM(2009) 388 окончателен – CESE 444/2010
Основни въпроси:
ЕИСК:


  • изразява съгласие с извършения от Комисията анализ на сектора и със съображенията, изложени в нейното съобщение;

  • приветства законодателните възможности, на които се е спряла Комисията в крайна сметка (законодателни предложения за регламент за групово освобождаване и за допълнителни насоки);

  • счита, обаче, че е необходимо да се въведе преходен период от две години за дистрибуторите, които в по-голямата си част са МСП и се нуждаят от разумен срок за възвръщане на инвестициите, за да се приспособят по-добре към развитието на технологиите на пазара и да допринесат за подобряването на пътната безопасност;

  • счита, че допълнителните насоки не бива да предвиждат никакво ограничение за споразуменията за снабдяване с продукт от една марка, което ще съответства в по голяма степен на новия Регламент за групово освобождаване;

  • смята, че споразуменията, свързани с товарни превозни средства (ТПС), биха могли да се уреждат от общия регламент за вертикалните ограничения по отношение на пазара на следпродажбени услуги.


За връзка: г-жа Amelia Munoz Cabezon

(Тел.: 00 32 2 546 83 73 – електронна поща: amelia.munozcabezon@eesc.europa.eu)

6.ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ





  • За ново управление на международните организации


Докладчик: г-жа Annie van WEZEL (Работници – NL)

Съдокладчик: г-н Claudio CAPPELLINI (Други интереси – IT)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 462/2010
Основни въпроси:
Вече е ясно, че изход от настоящата голяма световна криза може да бъде намерен единствено на световно равнище. Това се отнася не само за предизвикателствата на настоящата финансова и икономическа криза, но и за продоволствената криза, увеличаването на бедността, последствията от изменението на климата и засилването на миграцията. С тези предизвикателства могат да се справят само легитимни институции. Една нова структура на управление може да притежава такава легитимност, само ако в нея участват всички нации и техните народи.
Настоящото становище представя позицията на ЕИСК във връзка с необходимостта от ново световно управление, начело с международни институции, и прави предложения за ролята на ЕС в него. Основните му препоръки са следните:


  • ЕИСК подкрепя ЕС да вземе активно участие в развитието на ново управление на международните организации.

  • ЕИСК настоява ЕС да установи ефективна връзка между Г-20 и представителните институции на ООН и да укрепи Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC).

  • ЕИСК подкрепя по-нататъшното преструктуриране на Световната банка и МВФ така, че страните с нововъзникващи икономики и развиващите се страни да бъдат по-добре представени в тях.

  • ЕИСК насърчава ЕС да подкрепя създаването на системи за мониторинг в международните организации, които дават възможност за проследяване на прилагането на техните решения и повишават ефективността им.

  • ЕИСК подкрепя идеята за разширяване на правомощията на международните организации за регулиране на финансовите пазари на международно равнище, с цел предотвратяване на нова финансова криза.

  • ЕИСК подкрепя всяка инициатива на ЕС за насърчаване на сътрудничеството и съгласуваността сред международните организации.

  • ЕИСК желае да участва активно в изготвянето на препоръка на Комисията към държавите-членки за ратифициране на актуализираните конвенции на МОТ и за активно съдействие за тяхното прилагане.

  • Думата на ЕИСК следва да се чува на консултативните заседания при разработването на стратегии за разширяване на правомощията на ЕС и за засилване на позициите на Съюза в международните организации.

  • ЕИСК насърчава ЕС да действа съгласувано в своите външни политики и да проявява последователност спрямо своите цели.

  • ЕИСК очаква от ЕС (ЕК и държавите-членки) да насърчава и улеснява един по-добър процес на консултации с гражданското общество и социалните партньори в бъдещите управленски структури на международните организации.


За връзка: г-жа Beatriz Porres

(Тел.: 00 32 2 546 91 31 – електронна поща: beatriz.porres@eesc.europa.eu)


  • Транспортната политика в Западните Балкани


Докладчик: г-н Patrik ZOLTVÁNY (Работодатели – SK)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 463/2010
Основни въпроси:
В момента се водят преговори за Договор за създаване на транспортна общност между Европейската комисия и правителствата на всички държави от Западните Балкани. Договорът има за цел да насърчи регионалното сътрудничество в областта на транспорта. Този договор, подобно на Договора за енергийна общност, има за цел да хармонизира националните законодателства на държавите от Западните Балкани с достиженията на правото на Европейския съюз по отношение на транспортната и социалната политики.
В тази политическа рамка ЕИСК препоръчва:


  • да се запази социалното измерение като приоритет при прилагането на Договора за създаване на транспортна общност. Социалният форум, който ще бъде създаден в съответствие с договора, следва да бъде подпомогнат, за да се превърне в ефективен инструмент за засилен секторен социален диалог на регионално равнище;

  • да се укрепят регионалното сътрудничество в областта на транспортната политика и транспортните инфраструктури;

  • в рамките на процеса на преразглеждане на политиката по отношение на TEN-T основната регионална транспортна мрежа на Югоизточна Европа да се разглежда като бъдеща част от TEN-T, за да бъде подкрепена по-нататъшната интеграция на Западните Балкани в ЕС;

  • да се подобри управлението на границите и да се увеличи капацитетът на гранично-пропускателните пунктове, за да може да се ускори транспортът на регионално равнище и да се подобри неговото качество;

  • да се започне проучване по въпросите на заетостта в страните от Западните Балкани, подписали Договора за създаване на транспортна общност;

  • да се обърне необходимото внимание на разработването на програми за обучение както за работодателите, така и за работниците, за да могат да отговорят по-добре на промените на пазара на труда;

  • да се подобри прозрачността в областта на обществените поръчки в Западните Балкани.


За връзка: г-н Aurélien Juliard

(тел.: 00 32 2 546 99 69 – електронна поща: aurelien.juliard@eesc.europa.eu)


7.ТРАНСПОРТНИ ПОЛИТИКИ





  • Европейската транспортна политика/Лисабонската стратегия и стратегията за устойчиво развитие


Докладчик: г-н Stéphane BUFFETAUT (Работодатели – FR)
Отправен документ: проучвателно становище – CESE 461/2010
Основни въпроси:
Европейският икономически и социален комитет подчертава, че конкурентоспособността, надеждността, безпрепятственото функциониране и рентабилността на транспорта са условие за икономическия просперитет на Европа и че свободното движение на хора и стоки е една от основните свободи на Европейския съюз. Комитетът посочва, че транспортният сектор като цяло понесе големи щети от настоящата икономическа криза. ЕИСК обаче съзнава, че този сектор е недостатъчно устойчив.
ЕИСК констатира зависимостта на транспортния сектор от изкопаемите горива с произтичащите от това последици както по отношение на емисиите, така и на сигурността и независимостта на доставките, и знае, че ресурсите, и по-специално нефтените, са ограничени; ето защо счита, че бъдещата европейска транспортна политика трябва да преследва четири основни цели: насърчаване на видовете транспорт с ниски емисии на въглероден диоксид, енергийната ефективност, сигурността и независимостта на доставките, както и борбата с претоварването на трафика.
Основните предизвикателства, с които трябва да се справим, и целите, които трябва да бъдат включени в една устойчива транспортна политика, са (i) растящата урбанизация и търсенето на комфорт във всекидневните пътувания, (ii) опазването на общественото здраве, което предполага намаляване на емисиите на замърсители и парникови газове, (iii) запазването на икономика на търговията, която включва необходимостта от намаляване на емисиите, (iv) определянето на хомогенни територии, за да се създаде истинска интегрирана транспортна политика, (v) разбирането и приобщаването на населението и на икономическите участници, за да допринесат за прилагането на нови политики и ново поведение в сферата на мобилността.
При тези условия ЕИСК препоръчва да се приложат редица конкретни мерки, както от местните власти, така и от държавите-членки с подкрепата и съдействието на Европейския съюз. Комитетът посочва, че това може да бъде постигнато с прости решения, които могат да имат преки, бързи и осезаеми последици върху разходите, като съществуват и други решения, които изискват категоричен политически избор с по-големи финансови последици.
За връзка: г-жа Ana-Cristina Costea

(тел.: 00 32 2 546 88 97 – електронна поща: anacristina.costea@eesc.europa.eu)

8.СЕЛСКОСТОПАНСКА ПОЛИТИКА





  • Реформата на ОСП през 2013 г.


Докладчик: г-н Lutz RIBBE (Други интереси – DE)
Отправен документ: становище по собствена инициатива – CESE 452/2010
Основни въпроси:
ЕИСК отбелязва с голяма загриженост, че постоянно продължава да нараства несъответствието между декларациите относно Европейския селскостопански модел и многофункционалността и ежедневната действителност в земеделските стопанства. Европейският селскостопански модел, който повече от всякога е застрашен от сегашните тенденции, трябва да бъде подкрепен и насърчен още по-решително и целенасочено чрез силна Обща селскостопанска политика.
Земеделските стопани са изложени на силен пазарен натиск – често пъти поради ниски цени или силни колебания на цените – за приспособяване в посока специализация и оптимизиране на земеделските стопанства. Тези процеси могат да доведат до свързана с проблеми регионална концентрация и до изоставяне на земеделието в районите в неблагоприятно положение. С оглед на този натиск за приспособяване ЕИСК счита за абсолютно необходимо фондовете на общата селскостопанска политика да се използват в бъдеще за повсеместното запазване и развитие на многофункционално, цялостно и насочено към целите на устойчивостта селско стопанство.
За ЕИСК е ясно едно: не е достатъчно само да се постави акцент върху засилването на конкурентоспособността с цел обслужване на световния пазар. ОСП след 2013 г. трябва да бъде водена не от ориентирано към най-ниски цени, оптимизирано в посока на постигане на икономическите резултати, специализирано и регионално концентрирано производство, а от Европейския селскостопански модел, основан на принципите на продоволствена независимост, устойчивост и отговарящ на реалните потребности на селскостопанските производители и потребителите.
Това на свой ред предполага други рамкови условия на селскостопанската политика, тъй като желаното многофункционално селско стопанство не може да бъде реализирано при условията и цените на световния пазар.
ЕИСК призовава Комисията, Съвета и ЕП най-напред да определят недвусмислено целта на ОСП и след това да представят необходимия за нея набор от инструменти и нужните финансови средства. Едва след това трябва да бъде изяснен въпросът за финансирането. ЕИСК счита за погрешно най-напред да бъде определена сума за дадена област на действие, а чак след това тя да бъде разпределяна по отделни мерки и между държавите-членки.
Съгласно Договора една от целите на ОСП е стабилизирането на пазара. Стабилните пазари са важни. Ето защо ЕИСК счита за важно използването и за в бъдеще на пазарни инструменти, за да бъдат стабилизирани цените и да се избегнат твърде силни колебания на цените. Мерките за регулиране на пазара и съответно за гарантиране на производствените цени обаче са ограничени до минимум, а селскостопанските пазари на ЕС са сред най-отворените по отношение на трети страни. От това произтичат и по-голяма част от проблемите, които в дългосрочен план не могат да бъдат решени само с трансферни плащания.
Поради това селскостопанската политика представлява нещо повече от разпределяне на финансови средства. Земеделските производители с право очакват да получат справедлив доход от продажбата на своите продукти на пазара и като възнаграждение за дейността, която извършват в полза на обществото в рамките на Европейския селскостопански модел.
Една от важните задачи на реформата ще бъде сегашната нееднородна система за подпомагане на селското стопанство в ЕС да бъде трансформирана в единна, основана на обективни критерии и приета от обществото система.
За връзка: г-жа Maarit Laurila

(тел.: 00 32 2 546 97 39 – електронна поща: maarit.laurila@eesc.europa.eu)


  • Специфични мерки - най-отдалечени райони


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 510 окончателен – 2009/0138 (CNS)* – CESE 460/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)

9.ОБЩА ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА РИБАРСТВОТО





  • Използване в аквакултурите на чуждоземни и неприсъстващи в района видове


Докладчик: г-н Valerio SALVATORE (Работници – IT)
Отправни документи: COM(2009) 541 окончателен – 2009/0153 CNS*CESE 453/2010
Основни въпроси:
ЕИСК приема промените, направени вследствие на новите научни достижения, включително резултатите от съгласуваното действие „IMPASSE“ по Шестата рамкова програма, и споделя желанието за постигане на двойната цел, посочена в документа: да се сведе до минимум рискът, свързан с отглеждането на чуждоземни и неприсъстващи в района видове, както и да се освободят операторите в този сектор от тежките административни процедури. Бюрократичната тежест се състои в необходимостта от издаване на национални разрешителни за съоръжения за аквакултура, в които се отглеждат чуждоземни и неприсъстващи в района видове.
В този контекст новото определение за „затворени съоръжения за аквакултура“ е добре структурирано и съгласувано с резултатите от проекта „IMPASSE“, но изключително техническата му формулировка би могла да доведе до тълкуване, което невинаги е правилно. За да се избегнат евентуални неясноти при прилагането, би следвало в новия регламент изрично да се добави условието, че затворените съоръжения за аквакултура се считат за такива, ако се намират на сушата.
За връзка: г-н Arturo Iñiguez Yuste

(Тел.: 00 32 2 546 87 68 – електронна поща: arturo.iniguez@eesc.europa.eu)


  • Дългосрочен план за северния запас от мерлуза


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 122 окончателен – 2009/0039 CNSError: Reference source not found – CESE 454/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Схема за контрол и правоприлагане – североизточна част на Атлантическия океан


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 151 окончателен – 2009/0051 CNS* – CESE 455/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Многогодишен план – запас от атлантически сафрид


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 189 окончателен – 2009/0057 CNS* – CESE 456/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Дългосрочен план за запаса от хамсия в Бискайския залив


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 399 окончателен – 2009/0112 CNS* – CESE 457/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Програма за документацията за улов на червен тон


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 406 окончателен – 2009/0116 CNS* – CESE 458/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)


  • Риболов в зоната по Споразумението за ГКРСМ


Становище категория В
Отправни документи: COM(2009) 477 окончателен – 2009/0129 CNS* – CESE 459/2010
За връзка: г-н Jakob Andersen

(Тел.: 00 32 2 546 92 58 – електронна поща: jakob.andersen@eesc.europa.eu)
_____________

* Съкращението следва да се чете COD.

* Съкращението следва да се чете COD.

* Съкращението следва да се чете COD.

*


*


*


Greffe CESE 18/2010 FR/ES/EN – TC-ND/yp

Каталог: resources -> docs
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Награда на еиск за организираното гражданско общество за 2014 г. Отличие за изключителни постижения в инициативи на гражданското общество
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> „Гърция и Великите сили през Втората световна война
docs -> Bg rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Януари 2012 г. Съдържание стр


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница