Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: европа инвестира в селските райони програма за развитие на селските райони 2007 – 2013



Дата03.03.2017
Размер347.77 Kb.
#16135












ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ: ЕВРОПА ИНВЕСТИРА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ Програма за развитие на селските райони 2007 – 2013, мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” Договор № 24/321/01189 от 14.12.2012 г. Проект : „Културни центрове в общ. Павел баня – изложбена зала и ателиета за стари занаяти в с. Турия, изложбена зала с интерактивна мултимедия и ремонт на часовникова кула със стълбище в с. Габарево”





=

К Н И Г А І І

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

Настоящото техническо задание третира изпълнението на проект „Културни центрове в общ. Павел баня – изложбена зала и ателиета за стари занаяти в с. Турия, изложбена зала с интерактивна мултимедия и ремонт на часовникова кула със стълбище в с. Габарево” I етап: Строително монтажни дейности за обект „Изложбена зала и ателиета за стари занаяти в с. Турия“

А. ОПИСАНИЕ НА ВЪЗЛАГАНАТА ПОРЪЧКА

  1. ОБЩА ЦЕЛ

Възлаганото в настоящата процедура строителство е част от проект, който има за цел да се осъществи ремонт и преустройство на съществуваща сграда в УПИ VIII-539 ОДО от кв.5, по плана на село Турия, община Павел Баня, с оглед на превръщането и в изложбена зала и ателиета за стари занаяти - една от забележителните културни атракции на с.Турия община Павел баня.

II. КОНКРЕТНА ЦЕЛ

Настоящото Техническо задание е разработено съгласно одобрените количествено-стойностни сметки, част от Договор № 24/321/01189 от 14.12.2012 г. за отпускане на финансова помощ по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. (ПРСР) подкрепена от Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

Предвидените в настоящата обществена поръчка дейности по строително монтажни работи на обекта са базирани на инвестиционен проект във фаза „Технически проект“ и Разрешение за строеж №15 от 21.02.2011 год., издадено от Община Павел баня.

Инвестиционният проект съдържа следните части: Архитектурна; Конструктивна; Електроинсталации; Пожарна безопасност; Енергийна ефективност с Оценка за съответствие, План за безопасност и здраве; Геодезия – заснемане и Количествени сметки. Инвестиционният проект, с всички свои части е неразделна част от настоящото Техническо задание и е достъпен на сайта на Община Павел баня: www.pavelbanya.bg.

Конкретната цел на настоящата процедура е осигуряване на ефективно и качествено изпълнение на строително монтажните дейности, необходими за изпълнението на проект „Ремонт и преустройство на съществуваща сграда в УПИ VIII-539 ОДО от кв.5, по плана на село Турия, община Павел Баня “.

Към настоящото Техническо задание са приложени количествени сметки, които еднозначно определят видовете, обема и обхвата на включените в обществената поръчка строително монтажни работи.


  1. ОПИСАНИЕ НА ВЪЗЛАГАНОТО СТРОИТЕЛСТВО

Обектът на поръчката включва:

Функционалното разпределение на етаж 1 (кота±0,00=440,20м) от съществуващата сграда включва: входно предверие и две стаи. Предвид стръмния терен, първият етаж е вкопан спрямо терена към северната част и има достъп и фасада само от юг. В съществуващата едноетажна част на сградата е обособена самостоятелна тоалетна с отделен вход. Достъпът до вторият етаж до момента е чрез съществуваща външна стълба, която е в границите на съседен УПИ XVIII 538, ОДО.

Функционалното разпределение на етаж 2 (кота +3,00м; 3п=443,20кв.м) от сграда включва: входно предверие (северна фасада), три стаи и малък склад, разположен в източната част на сградата.

При преустройството функцията на сградата се променя в изложбена зала. За целта съществуващата северна вътрешна подпорна стена от каменна зидария на етаж 1 се предвижда за събаряне, като се изгражда нова скелетна стоманобетонова конструкция с вътрешно трираменно стълбище, което да действа като вертикална комуникация между първия и втория етаж. В източната част на първия етаж се оформя офис за персонала, като се предвижда подмяна на мивката с нова. Достъпът на посетители ще е чрез съществуващия вход, като съществуващата дървена врата се заменя с нова. Проекта предвижда покриването с дървена конструкция (навес) обособената веранда в южната част на сградата. За изграждането на основен вход към имота в съществуващия бетонен парапет играещ ролята на ограда към улицата ще се замени с нов до Н=0,60 м., в който ще се оформи отвор и входна площадка. Те са рамкирани от портик от две двойки дървени колони, които да са в унисон с екстериорната декорация на сградата. Предвижда се полагането на каменна облицовка-гнайс(тип ивайловградски) по новопредвидения ограждащ парапет. Пред южната част на имота се оформят два броя цветарници.

При преустройството на етаж 2, всички отвори по фасадата се запазват в сегашния си вид, предвид доброто им състояние. Цялостното фасадно оформление налага рамкирането на всички външни отвори с дървени летви, както и поставянето им по външните ръбове на втория етаж на сградата. Съществуващия вход на северната фасада се запазва, с цел обособяването на втори евакуационен изход към дворното рекреационно пространство. Склада на етаж 2 запазва своята функция. С преустройството се оформя нов отвор между изложбената площ на втория етаж и складовото помещение. При предвидения ремонт и преустройство във връзка с изграждането на нова стоманобетонова междуетажна конструкция се предвижда цялостен демонтаж на покрива и на каратавана под него и последващото му ново изпълнение след извършване на дейностите по изграждане на новата стб.конструкция.

С проекта за преустройство и ремонт се благоустроява и прилежащия терен в северната част на имота. С неговото оформяне се цели да се създаде рекреационно дворно пространство с места за отдих, в което разглеждащите експозицията и забележителностите на село Турия да отпочинат след мероприятието. Предвижда се изграждането на нова масивна ограда със ст. бет. основи и колони и тухлена зидария до височина 2,20 м. от терена. При оформлението й са ползвани сводови елементи, обработени с фугирана зидария. Колоните, ограждащи сводовете ще бъдат облицовани с гнайс (тип ивайловградски), а гредите над тях - бяла пръскана мазилка. В северозападния ъгъл на новопредвидената ограда се оформя външна камина. Сводовите елементи, които са в непосредствена близост да камината ще се облицоват с огнеопорни тухли. Вътрешното рекреационно пространство ще бъде покрито с гнайс, като са оформени две зелени площи, както и малък цветен акцент.

Застроена площ на частта за преустройство – 75,93 м.кв.; РЗП на частта за преустройство – 198,32 м.кв.

Б. ОПИСАНИЕ НА СМР

I. ОБЩА ЧАСТ

1.Собственост

Всички материали, оборудване и отпадъци, включени и/или получени при почистването на строителната площадка, които не са необходими и не са включени в проекта по Договора са собственост на Възложителя, ако в Договора не е записано друго и трябва да бъдат разположени извън строителната площадка.



2. Съхранение

Депата за стоителните отпадъци трябва да се съгласуват предварително от Изпълнителя със заинтересованите служби и ведомства.

Материалите, които са годни за повторна употреба и са включени в проекта по Договора трябва да бъдат внимателно отстранени, почистени, запазени, сортирани, надписани, защитени и складирани на подходящи места или натоварени и транспортирани до подходящ склад. Повредените материали по вина на Изпълнителя трябва да бъдат заменени с нови за негова сметка.

3. Стандарти и методи на изпитване

Всички строителни материали/продукти/, които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съотвествието на строителните продукти”, приета с ПМС №325 от 06.12.2006 г. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съотвествие”.



4. Изпълнение

Техническата спецификация е неделима част от Тръжните документи наред с Договора за изпълнение, Техническия проект и другите договорни документи. Спецификацията е предназначена да поясни и развие изискванията по изпълнение на строителните работи, които са предмет на договора.



5. Одобряване на източници на материали или нестандартни материали.

При влагане на местни материали в обекта предварително да се изпрати на Възложителя за одобрение сертификат за годността на материала от съответния източник /кариера/, издаден от оправомощена лаборатория от ДНСК /РДНСК/.

При влагане на нестандартни материали в обекта те да бъдат изпитани в лицензирани лаборатории и да притежават сертификат за приложимост от съответния държавен контролиращ орган /ДКО/.

6. Почистване на строителната площадка.

След приключване на СМР и преди организиране на процедурата за установяване годността на строежа, строителната площадка трябва да бъде изчистена и околното пространство - възстановено /приведено в проектния вид/.



7. Вземане на проби, изпитвания и съставяне на актове и протоколи.

Изпълнителят е задължен да извършва всички изисквани от нормативната уредба изпитвания на инсталации, уредби и елементи по време на строителството. Да съдейства на представителя на Възложителя при контролни изпитвания чрез осигуряване на достъп, предоставяне на пробни тела и мостри.

При съставяне на протоколи и актове по Наредба № 3 на МРРБ от 31 юли 2003 г. Изпълнителят да дава незабавно копие от тях на Представителя на Възложителя. Да прилага текущия акт и/или протокол към Акта за извършени СМР.

8. Контролни замервания при приемане на площадката от изпълнителя.

Изпълнителят трябва преди започване на работите и при приемане на работния проект да извърши собствени измервания, за да се увери в точността на проектните коти и размери. Ако Изпълнителят иска да оспори верността на данните от проекта, той трябва да представи на Възложителя списък на неверните данни и коригираните такива. В противен случай Възложителя ще счита, че Изпълнителят приема проектните коти и размери за верни и претенциите му за непредвидени видове и количества работи, явили се вследствие на неверни проектни данни, няма да бъдат удовлетворени.



9. Съответствие на изискуеми стандарти и шифри:

Tам където разпоредби на Договора препращат към изисуеми стандарти и шифри, на които следва да отговарят доставяните стоки, услуги и дейности, се прилагат разпоредбите на последния действащ вариант (на последните направени поправки, изменения) във връзка със съответстващите им стандати и шифри, освен ако друго изрично не е уговорено в Договора. Когато са приложими нацинални стандарти и шифри или такива с ограничен териториален обхват, то прилагането на други стандарти и шифри е възможно, само ако гарантират същото или по-високо качество от визираните. Тези други стандарти и шифри, за да станат част от разпоредбите на Договора, следва да бъдат предварително одобрени от Ръководителят на проекта и за тях да е дадено писмено съгласие. За целта различията между уговорените и предложените стандарти, следва да са детайлно описани от Доставчика и да бъдат представени на Ръководителят на проекта минимум 14 дни преди датата на исканото съгласие за тяхното прилагане. В случай че, Ръководителят проекта прецени, че предложените от Доставчика отклонения не гарантират изискуемото еднакво или по-високо качество, Доставчикът е длъжен да се съобразява със стандартите описани в документите.

Обемът на планираните строително-монтажни работи, както и атмосферните условия, в които ще се извършват, изисква те да бъдат приключени за не повече от 365 календарни дни. Строителната дейност започва със своеобразен подготвителен етап, през който на Изпълнителя се предоставя цялата необходима документация - технически проект, запознава се с целите и необходимите резултати от проекта. Той подготвя строителната площадка, като обособява на нея необходимите открити и закрити складове, помещения за персонала и площадки за стр. отпадъци.

II. ОПИСАНИЕ НА ВИДОВЕТЕ РАБОТИ, ПОДЛЕЖАЩИ НА ИЗВЪРШВАНЕ

Част Конструктивна:

Земни работи. Предвижда се отнемане на хумусния пласт в зоната на застрояване и депонирането му на депо посочено от възложителя. Изкопа на основите се извършва ръчно. Дълбочината на изкопа се извършва съгласно техническия проект и се приема от проектанта. Изкопаните земни маси се извозват до депо посочено от възложителя. Обратния насип със земни почви се извършва с трамбоване на пластове с механична трамбовка до достигане на 97% от естествената плътност на почвата. Разликата в нивата между земната основа и бетоновата настилка се попълва с баластра. Откосите на изкопите се определят в зависимост от физическите свойства на почвата и съществуващите хидрогеоложки условия. Начинът на укрепяването на вертикалните стени на строителните ями се избира в зависимост от вида на почвата и водното й съдържание, от наличието на почвена вода, нейното ниво и дебита на притока, дълбочината и ширината на строителната яма, както и от приетия начин на изпълнение на изкопните работи. При опасност от подкопаване на постройки в съседни парцели незабавно да се уведоми проектантът за предписване на мероприятия по укрепването на изкопите. Откосите на насипите се изпълняват в зависимост от височината на насипа и изискванията към него, както и от вида на почвата. Уплътняването на насипите е желателно да се извършва в такъв годишен период, когато естественото водно съдържание на почвата се доближава най-много до оптималното.

Кофражни работи: Предвижда се направата на нова скелетна стоманобетонова конструкция с вътрешно трираменно стълбище, което да действа като вертикална комуникация между първия и втория етаж. Необходимо е да се изпълни кофраж за стени, колони, стълбище и греди с материал по избор на изпълнителя. Декофрирането се извършва като се спазват минималните срокове за декофриране и предписанията в проекта.

Кофражните форми трябва да осигуряват проектните размери и очертания на бетонните и стоманобетонните конструкции в процеса на полагане и втвърдяване на бетонната смес. За тази цел те трябва да бъдат с неизменяеми размери, достатъчна якост и коравина.

Дървеният материал за кофраж, които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти”, приета с ПМС №325 от 06.12.2006 г. и/или да се посочат номерата на действащите стандарти с технически изисквания към продуктите - БДС; БДС ЕN, които въвеждат международни или европейски стандарти; БДС ЕN, които въвеждат хармонизирани европейски стандарти; Българско техническо одобрение и Европейско техническо одобрение. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съответствие”.

За изправното състояние на скелето и укрепването на кофража трябва да се следи непрекъснато в процеса на бетонирането и да не се допуска по-голямо натоварване от изчислителното. При забелязване на недопустими деформации или изместване на отделни елементи незабавно трябва да се вземат съответни мерки.



Армировъчни работи: Армировката се изработва от стомана отговаряща на стандартите. За осигуряване на минимално бетоново покритие, на армировката се монтират хоризонтални и вертикални фиксатори.

Армировката на стоманобетонните конструкции трябва да се изработва и монтира в пълно съответствие с работните проекти. Заменянето на един вид армировъчна стомана с друг се разрешава само след съгласуване с проектанта. Това да се отрази в екзекутивния чертеж и Заповедната книга.

Резултатите от контролните измервания и огледа на армировката, а също от контрола на якостта на заварените съединения се отразяват в дневник. Приемането на армировката трябва да бъде оформено с акт. Към акта трябва да бъдат приложени:

- Заводските сертификати за основния метал и електродите или заменящите ги лабораторни анализи (ако има такива).

- Протоколите от механичните изпитвания на носещата армировка.

- Списък на документите за разрешаване на измененията, направени в работните проекти.



Бетонови работи: Основите и бетоновата настилка се изпълняват от бетон клас В20 и В10 положен в кофражни форми. Бетонът се вибрира и се полагат необходимите грижи за правилното му свързване. Всички строителни материали (продукти), които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти”, приета с ПМС № 325 от 06.12.2006 г. и/или да се посочат номерата на действащите стандарти с технически изисквания към продуктите - БДС; БДС ЕN, които въвеждат международни или европейски стандарти; БДС ЕN, които въвеждат хармонизирани европейски стандарти; Българско техническо одобрение и Европейско техническо одобрение. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съответствие”.

Класификация и технически изисквания. Съставът на бетона се установява въз основа на изпитването на лабораторни бетонни проби, направени от същите материали (цимент, добавъчни материали и добавки), с които ще се работи на обекта като пробните тела се уплътняват до същата степен, до която се уплътнява бетонът на обекта.

Преди да започне полагането на бетонната смес, трябва да се извърши следното:

- Почиства се кофражът и армировката.

- Съставя се акт за приемане на кофража, скелето и армировката.

- Почиства се и се навлажнява старият пласт бетон.

- Непосредствено преди бетонирането се навлажнява или смазва кофражът.

За осигуряване на нормални условия в началния период на втвърдяване на бетона трябва да се спазват следните изисквания:

- Положеният бетон да се предпазва от замърсяване и повреди.

- Работи, които водят до нарушаване на сцеплението между бетон и армировка не се допускат.

- Бетонът да се предпазва от бързо изсъхване, както и от удари, сътресения и други механични въздействия.

- Веднага след полагането му бетонът да се защити от дъжд, от непосредствено слънчево въздействие и мраз.

- Бетонът да отлежава във влажна среда.

- Движението на хора, монтирането на кофражи и опори върху положения бетон да се допуска, когато якостта му достигне най-малко 15 кг/см2.

Изпълнението на бетонни работи в зимни условия, когато средната денонощна температура на външния въздух е под + 5° С и минималната денонощна температура - под 0° С, трябва да се извършва при спазването на Инструкцията за извършване на бетонни и стоманобетонни работи при зимни условия.

Контрол при изпълнението

Системният контрол при изпълнението на бетонните работи трябва да обхваща:

- Качеството на добавъчните материали, свързващите вещества, водата и добавките, а също така и условията за тяхното съхранение.

- Работата на дозиращите и бетоносмесителните устройства при бетонното стопанство.

- Качеството на бетонната смес при нейното приготвяне, транспортиране, полагане и уплътняване.

- Физико-механичните-показатели на бетона - якост, водоплътност, мразоустойчивост и др.

- Грижите за бетона след неговото полагане.

- Якостта и еднородността на бетона в готовите конструкции.



Приемане

При приемането на конструктивните елементи се представят:

- Работните проекти с нанесени на тях всички изменения и документите за съгласуването им.

- Дневникът за извършване на бетонните работи.

- Всички данни от изпитването на контролните образци от бетона.

- Актовете за приемането на основите, фундаментите, кофражите и армировките.

- Актовете за междинно приемане на отделните части от обекта(съоръжението), които са засипани или скрити (замазани).

- Всички актове за изпълнение и приемане на други работи съобразно специални технически или проектни условия.

При приемането на завършените монолитни бетонни или стоманобетонни конструкции или при междинното приемане на части от тях се установява:

- Качеството на бетона по отношение на якостта, а при необходимост на мразоустойчивост, водоплътност и други показатели.

- Качеството на повърхностите и уплътняването на готовия бетон и на покритието на армировката.

- Геометричните размери, очертания и форма, а също и наличието на необходимите отвори, канали и други съобразно с проекта.

- Точността на бетонираните свързващи части.

- Точността на изпълнението на необходимите деформационни фуги и стави.

- Разположението на съоръжението в план и по височина.

Част Архитектурна:

Покривни работи: Във връзка с изграждането на новата стоманобетонова междуетажна конструкция се предвижда цялостен демонтаж на покрива и на каратавана под него и последващото му ново изпълнение след извършване на дейностите по изграждане на новата ст.б. конструкция. За покривно покритие са предвидени керемиди. Ще се положат хидроизолационно фолио, пароизолация и топлоизолация с минерална вата между дървените ребра. Предвидено е изпълнението на окачен таван от два пласта пожароустойчив гипсокартон. Проекта предвижда и покриването с дървена конструкция (навес) на обособената веранда в южната част на сградата.

Всички строителни материали (продукти), които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти”, приета с ПМС № 325 от 06.12.2006 г. и/или да се посочат номерата на действащите стандарти с технически изисквания към продуктите - БДС; БДС ЕN, които въвеждат международни или европейски стандарти; БДС ЕN, които въвеждат хармонизирани европейски стандарти; Българско техническо одобрение и Европейско техническо одобрение. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съответствие”.



Изработване на дървени конструкции

Материали дървени. Изисквания и методи за импрегниране с креозотно масло.

На антисептизиране следва да се прилагат само окончателно изработени и подготвени за монтиране дървени елементи. Особено внимателно трябва да се провежда антисептизирането на зарезки, снаждания, възлови и други съединения на дървени носещи конструкции.

Огнезащитната обработка на дървените носещи конструкции се свежда предимно до конструктивни мерки, а в някои случаи се прилагат и химически средства.

Във всички случаи при работа с антисептични и противозапалителни химически материали трябва да се спазват указанията за охрана на труда.

Видът, качеството на материала, размерът и броят на разните видове съединителни средства трябва да бъдат точно указани в работните чертежи.



Монтаж на дървени носещи конструкции.

Устойчивостта на окончателно поставената на място конструкция се осигурява незабавно чрез предвидените в проекта постоянни връзки за пространствено укрепване или чрез временни монтажни връзки.



Контрол на изпълнението

Скритите работи подлежат на междинно приемане, за което се съставя акт. Такива са:

- работи по изготвянето на дървените носещи конструкции или на техните елементи, които в процеса на изпълнението се закриват от други работи по конструкцията

- работи по предпазването на дървени носещи конструкции срещу загниване и дърворазрушаващи насекоми

- работи по предпазването на дървени носещи конструкции от горене.

Зидарски работи: Предвижда се изпълнението на предстенна обшивка по стени на скара от метални профили, с крайно покритие от 1 слой гипсокартон. Зидарските работи при преустройството са минимални.

Строителни материали за зидарии

Строителните материали за зидарии трябва да отговарят на изискванията на действащите Български държавни стандарти и отраслови нормали. Не се допуска изпълнението на зидариите с нестандартни материали.

Строителни разтвори за зидарии

За разтвори за зидарии с определена марка и консистенция се извършва предварително проектиране на сместа. Количеството на ползваните добавки като пластификатори, ускорители или забавители на втвърдяването се установява чрез лабораторни проби.

Всички строителни материали (продукти), които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти”, приета с ПМС № 325 от 06.12.2006 г. и/или да се посочат номерата на действащите стандарти с технически изисквания към продуктите - БДС; БДС ЕN, които въвеждат международни или европейски стандарти; БДС ЕN, които въвеждат хармонизирани европейски стандарти; Българско техническо одобрение и Европейско техническо одобрение. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съответствие”. Свързващи вещества, пълнители или добавки, за които липсват стандарти и отраслови нормали, могат да се ползват при направата на разтвори за зидарии само след изпитване на разтворите в специализирани лаборатории, притежаващи сертификат от ДНСК /РДНСК/.

Изпълнение на зидариите

Изчислителното съпротивление на зидариите на натиск, марката и мразоустойчивостта на зидарийните тела, както и марката на разтворите се дават в работния проект. При зимни условия зидарските работи се изпълняват като се вземат специални мерки:

- Изкуствено загряване на материалите за зидария с пара, топъл въздух, електроенергия и др.

- Отопляване на работното място

- Употреба на бързо втвърдяващи разтвори

- Използване на добавки - ускорители към разтворите

- При зидария на жилищни и културно-битови сгради не се допускат хлорирани разтвори

Приемане на зидарски работи

При приемането на завършени зидарии се извършва проверка на:

- Размерите на зидарията, нейната връзка с други конструктивни елементи на сградата, изпълнението на всички видове превръзки, дебелината и запълването на фугите, вертикалното и хоризонталното положение на зиданите повърхнини и ъгли, отклонението от равнината на зиданите елементи и други според предписанието на работния проект, сертификати и протоколи от лабораторното изпитване на вложените материали.

- Разположението и правилното изпълнение на температурните фуги.

- Правилното разположение и изпълнение на комините, вентилационните канали иотвори, вградени стоманени части и други.

Изолационни работи: По подовете ще се изпълни топлоизолация. По фасадите се изпълнява топлоизолация с ХPS плоскости 8 см. и EPS 4 и 8 см. Монтира се алуминиев цокълен профил за захващане на топлоизолацията. По всички външни ъгли се монтират ръбоохранителни лайсни.

Мазачески работи: Ще се направи шпакловка на всички стени от тухли и гипсофазер . По ъглите ще се монтират ръбоохранителни лайсни. По фасадата ще се положи външна полимерна мазилка.

Мазилките се изпълняват поетажно отгоре надолу. При външните мазилки най-напред се изпълняват корнизите.



Основни спомагателни материали

Всички материали за мазилките трябва да отговарят по вид и по цвят на предписанията на проекта, както и на изискванията на съответния стандартизационен документ:



Разтвори за мазилки

Разтворите за мазилки трябва да отговарят на изискванията на нормативните документи.



Изпълнение на мазилки

При изпълнение на мазилки, ако в РПОИС не е определено друго се спазва следната последователност на технологичните операции:

- Почистване и подготовка на повърхностите

- Проверка на геометричните размери, вертикалност и хоризонталност

- Полагане на водещи профили или ленти

- Нанасяне на шприц

- Нанасяне на основния пласт (хастар)

- Изравняване на основния пласт (хастар)

- Нанасяне на втори слой от основния пласт (ако е нужно)

- Заглаждане на втория слой

- Обработка на ъглите по стени и тавани

- Нанасяне на покриващия пласт (фината)

- Заглаждане (изпердашване) на покриващия пласт

- Оформяне около ръбове, отвори и други детайли.

- Изпълнението на мазилки при зимни условия се разрешава само, ако са взети допълнителни мерки, предписани в проекта и в РПОИС.

Приемане на мазилки

При приемането на мазилките се проверява следното:

- Мазилката, както и всеки от пластовете, да бъде здраво захваната за основата или по долния пласт (проверява се чрез изчукване на повърхностите).

- Повърхностите да бъдат равномерни, гладки, с добре оформени ръбове и ъгли, без петна от разтворими соли или други замърсявания и без следи от обработващи инструменти.

- Мазилката не трябва да има пукнатини, шупли, каверни, подутини и други видими дефекти.

При приемане на мазилките изпълнителят представя пълна документация (протоколи, актове за скрити работи, удостоверения и др.) за доказване на качествата на материалите, марката на разтворите и за специалните изисквания, поставени в проекта.



Бояджийски работи: Всички стени и тавани ще се боядисат с бял и цветен латекс. Металните парапети се грундират и боядисват с блажна боя.

Материалите и полуфабрикатите за бояджийските работи и тяхното съхраняване трябва да отговарят на действащите стандарти и отраслови нормали:

Всички строителни материали (продукти), които се влагат в строежа трябва да са с оценено съответствие съгласно „Наредба за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти”, приета с ПМС № 325 от 06.12.2006 г. и/или да се посочат номерата на действащите стандарти с технически изисквания към продуктите - БДС; БДС ЕN, които въвеждат международни или европейски стандарти; БДС ЕN, които въвеждат хармонизирани европейски стандарти; Българско техническо одобрение и Европейско техническо одобрение. Строителните продукти трябва да са придружени с „Декларация за съответствие”. При съмнение в качеството (неясно означение, липса на свидетелство, по-дълго съхраняване и др.) материалите се подлагат на контролни лабораторни изпитвания в лицензирани лаборатории.

Изпълнение на бояджийските работи:

Не се допуска боядисване на фасадите при следните атмосферни условия:

- В сухо и горещо време при температура на въздуха над 30° С при пряко сгряване от слънчеви лъчи

- По време на валежи (дъжд и сняг) и след тях, преди достигане на допустимата влага на стените

- При силен вятър (над 5 м/сек.).

- При температура под +5° С с водоразтворими бои и покрития и под 0° С със състави, съдържащи органични разтворители не се допуска боядисване на външни метални повърхности при наличието на кондензат върху тях и при относителна влажност на въздуха над 80%.



Приемане на бояджийските работи

Приемането на бояджийските работи се извършва след окончателното изсъхване на постните бои и след образуване твърда корица върху повърхностите, боядисани с блажни и полимерни лакове и бои.

Приемането на боядисаните дървени подове (дюшемета) се извършва не по-рано от 10 дни след нанасяне на последния пласт боя или лак.

Бояджийските работи при приемането трябва да отговарят на следните изисквания:

- Повърхностите, боядисани с постни (водни) бояджийски състави, трябва да бъдат с еднакъв цвят, с равномерно наслояване и еднаква обработка. Не се допускат петна, ленти, напластявания, протичане, бразди, мехури, олющвания, влакнести пукнатини, пропуски, следи от четка, изстьргвания и видими поправки, различни от общия фон.

- Повърхностите, боядисани с блажни състави, трябва да имат еднакъв вид на повърхността (гланцова или матова). Не се допуска долният пласт да прозира, а също наличието на петна, олющвания, набръчквания, протичане, пропуски, видими зърна от боя, неравности, предизвикани от лошо шлифоване, следи от четка.

- По боядисаните повърхности не се допускат изкривявания на ограничителните линии и зацапвания и разливания при съседни, различно оцветени полета, надвишаващи 3 мм.

- Бордюрите и фризовете трябва да имат еднаква ширина по цялото си протежение и да нямат видими фуги.

- Браздите, пръските и петната по релефно обработените повърхности трябва да бъдат разположение равномерно, според изискванията на проекта.

- Фладерно-боядисаните повърхности трябва да имат структура, която да отговаря на имитирания вид дърво или мрамор, съгласно проекта.

- Декорираните повърхности с валяци, шаблони и др. трябва да имат еднороден рисунък. Не се допуска наличието на пропуски, петна, пресичане на линии. Допуска се застъпване при съединяване на ивиците (при обработка с валяк и др.) до 0,5 см.

Дограма: Прозорците и вратите ще се изработят от PVC профили, съгласно спецификация на дограмата. Предвидени са димоуплътнени, пожароустойчиви врати, които ще бъдат изпълнени според изискванията на проекта по част „Пожарна безопасност”. Размерите на вратите са посочени в спецификация на дограмата. На отваряемите крила на прозорците ще се монтират комарници. Предивижда се монтажа на фасадни декоративни дървени рамки около съществуващите отвори и по ръбовете на сградата.

Тенекеджийски работи: Обшивката на покрива и бордовете ще се изпълни с пластифицирана ламарина. Монтират се олуци, водосточни казанчета и водосточни тръби от PVC.

Част ЕЛ:

Ел. инсталация: На имотната граница ще се монтира електромерно табло, като мястото му ще се съгласува с представител на Електроразпределение. От електромерното табло ще се захрани с ел. енергия табло къща и табло етаж.

Ел. консуматорите ще се захранят от таблата с кабели СВТ и ПВВМ положени в гофрирани тръби и/или скрито под мазилката и над окачен таван. Ще се изпълнят силова, осветителна, слаботокови инсталации и мълниезащитна и заземителна инсталации.

Изпълнението и проемането на строително монтажните работи по част ел. да става съгласно действащите нормативни документи ПИПСМР, ЗУТ и др. При изпълнението на строежа е необходимо стриктно до се спазва проекта .

Специфични изисквания към електроинсталациите

1.Контролът на преходното съпротивление на заземителната уредба трябва да се извършва не по-рядко един път в годината в сухите летни месеци, съгласно изискванията на правилниците.

2.С цел осигуряване нормална безопасна работа на електропотребителите да се извършват изпитания на ел. двигателите не по-рядко от един път на две години.

3.За периодичността на текущите ремонти да се изработят местни заводски инструкции в зависимост от конкретните условия.

4.Аварийният запас от електросъоръжения, части и детайли трябва да отговарят на конкретните нужди с цел осигуряване при необходимост нормалната експлоатация на ел. съоръженията в помещенията.

Специфични изисквания към осветителната инсталация

1.В процеса на експлоатация, осв. уредби да се подлагат на следните периодични проверки:

-не по-рядко от един път в годината да се измерва степента на осветеност в контролните точки и нивото на общата осветеност;

-състоянието на осв. уредба (наличието на стъкла, решетки и мрежи на осв. тела, изправност на уплътненията на осв. тела със специално изпълнение) да се проверяват с периодичност, определена от лицата, които отговарят за ел. инсталациите;

2.По време на измерване на осветеността да се измерва напрежението в точката на захранване и в най-отдалечената точка на осветителната инсталация.

3.Оглед и проверка на осветителната мрежа се извършва със следната периодичност:

-измерване на изолационното съпротивление на кабели – 1 път в годината;

- измерване на товарите и стойността на напрежение в отделни точки на ел. инсталацията – 1 път в годината;

-проверка на състоянието на работното осветление и проверка на съответствието на номиналните токове на прекъсвачите и стопяемите вложки на предпазителите с работните - 1 път в годината;

4.Почистване на осв. тела, подмяна на изгорелите лампи и ремонт на инсталацията да се извършват при изключено напрежение.

5.Едновременно с почистване на всички осв. тела да се проверява изправността на закрепващите детайли и на контактите.

Всички инсталации да се изпълнят съгласно изискванията на разпоредбите за този вид строителство.



Противопожарна защита

Възможност за пожар се създава само при нарушена изолация на кабелите и проводниците. Опасност от експлозия няма. Отворите на таблата да се уплътнят с противопожарни материали /стъклена вата, азбесто-цимент и др/.



Част „ВиК

Санитарният възел в сградата е съществуващ. Предвижда се подмяна на водопроводната инсталация и санитарна арматура, както и монтаж на 10 л. ел. бойлер. Канализационните тръби също ще бъдат подменени. Заустването на отпадните води става в същестуваща септична яма в непосредствена близост.



Приемане на В и К инсталациите

Приемането на В и К строителството да стане съгласно действащите нормативни документи ПИПСМР и ЗУТ. При изпълнението на строежа е необходимо стриктно до се спазва проекта.



Част Благоустрояване:

Ограда: предвижда се изграждането на нова масивна ограда на дворното пространство северно от сградата. Оградата ще е със стоманобетонови колони и тухлена зидария, с височина до 2,20 м. от терена. При оформлението и ще се използват сводови елементи, обработени с фугирана зидария. Колоните ограждащи сводовете ще са облицовани с гнайс. В северозападният ъгъл е предвидена външна камина. Сводовите елементи в близост до камината ще се облицоват с огнеупорни тухли. Ще се монтират стационарни пейки за сядане.

Част Вертикална планировка и настилки:

Вертикална планировка: За достигане на проектните коти се изпълняват механизирани и ръчни изкопи на земни маси. Изкопаните земни маси се извозват до депо посочено от възложителя. Терена се подравнява и дооформя ръчно. Затревяват се тревните площи и се засаждащ многогодишни цветя.

Настилки: За дворното пространство се изпълнява настилка с каменни плочи (гнайс). Полагат се градински и тротарни бордюри. Настилката на първи етаж и верандата са също с каменни плочи, за служебното помещение е предвиден ламиниран паркет, а за мокрите помещения теракот. За изложбената зала на втори етаж ще се положи лепено дюшеме.

Озеленяване: Извършва се подготовка на почвата чрез насипване на рохка хумосна почва или фрезоване. Върху подготвената почва се засяват тревни смески. Засаждат се многогодишни цветя. Извършват се мероприятия осигуряващи нормалното развитие на засадените треви, цветя, храсти и дървета.

III. МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ОХРАНА НА ТРУДА

За осигуряване необходимата безопасност на труда по време на строителството, всички работници е необходимо да бъдат запознати със специфичността на работите, които имат да извършват. Задължително е провеждането на периодичен инструктаж. Преди започване на работа, работниците трябва да бъдат снабдени с изправни инструменти, специално работно облекло - задължително в сигнален цвят.

Строителните машини (ако такива се използват) и инвентарни приспособления трябва да отговарят на характера на работата и да се пускат в действие само след като предварително е проверена тяхната изправност. Превозът на работници от и до обекта да става само с оборудвани за целта моторни превозни средства.

IV. МЕРКИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Изисква се описание от изпълнителя за мерките, които ще предприеме за опазването на околната среда по време на строителството.

Изисква се предложение от изпълнителя за изхвърляне на течни и твърди отпадъци.

Необходимо е изпълнителят да вземе пред вид разпоредбите на Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр.86/2003 г.).

При окончателното завършване на строително-монтажните работи се прави и основно почистване на обекта, като всички отпадъци се натоварват на камион и се извозват на определеното за целта депо.

V. ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

СМР се извършват при строго съблюдаване на техниката на безопасност и охрана на труда, както и всички изисквания по ППО (Закон за здравословни и безопасни условия на труд). Задължително се прави застраховане по чл. 171 от ЗУТ и по Наредбата за задължително застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука", важащо за целия период на договора.

Възложителят и упълномощените държавни органи извършват планови и внезапни проверки за гарантиране безопасни условия на труд по отношение на:


  • наличие на координатор по безопасност и план по безопасност на обекта, ако е необходим;

  • наличие на обекта на инструкции за безопасност и здраве при работа, съобразно действащите нормативи, инструктажни книги, начин на провеждане на инструктажите за безопасна работа;

  • наличие на обекта и ползване на ЛПС - каски, колани, ръкавици, предпазни шлемове и др.;

  • организация на строителната площадка - козирки над входове на сгради, огради, предпазни фасадни мрежи;

  • начин за укрепване на тръбни фасадни скелета, начин на качване на работници и товари по скелето, работа във вертикала;

  • състояние на временното ел-захранване на строителната площадка - от гледна точка на безопасна експлоатация;

  • безопасно извършване на покривни работи;

  • наличие на знаци и сигнализация на обекта, указващи посоки за движение и предупреждаващи за опасност (специално внимание следва да се обърне на сигнализацията, когато на обекта работят лица с нарушен слух);

На обекта се въвежда „Книга за инструктаж" на работното място, периодичен и извънреден инструктаж по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана, одобрена с Наредба № 3 от 31.07.2003 г. на Министерството на труда и социалната политика и Министерство на здравеопазването.

Изпълнението на СМР трябва да се съобразят с всички нормативни актове по безопасност на труда за различните дейности, видове работи и работно оборудване, като:

Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (ДВ, бр.37 от 2004 г.);

Наредба № 4 за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана (ДВ, бр.77 от 1995 г.), нормативните актове по безопасност на труда за различните дейности, видове работи и работно оборудване;

-Наредба № 3 за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи (обн., ДВ, бр.16 от 1987 г., изм. бр.65 от 1991 г. и бр.102 от 1994 г., 78 от 2005 г.)

Наредба № 5 за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работниците по срочно трудово правоотношение или временно трудово правоотношение (ДВ, бр.43 от 2006 г.)

Наредба № 3 за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място. (ДВ, бр.46 от 2001 г.)и др.

VI.ПЛАН ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ

Строителната площадка се определя и открива при условията и по реда на ЗУТ.

На входа на площадката и на други подходящи места се поставят схеми с означение на местоположението на отделните подобекти и на маршрутите за движение на пътни превозни средства и на пешеходци. За преминаването на пешеходци над изкопи се използват обезопасени проходни мостчета, които се осветяват през тъмната част на денонощието.

Разстоянията от санитарно-битовите помещения до складовете, на които се съхраняват материали, опасни за здравето на работещите, включително пожаро- или взривоопасни се съобразяват със санитарно-хигиенните изисквания и с изискванията за ПАБ. Санитарно-битовите помещения се разполагат в места, където в минимална степен има опасности от пропадания на почвата и експозиция на химични, физични и биологични агенти.

Строителните отпадъци се съхраняват по подходящ начин на специално оборудвана площадка. Не се допуска изхвърляне на строителни отпадъци или елементи от работно оборудване през отвори на етажите. За тази цел се използват кранове, подемници, закрити улеи или други подходящи приспособления и съответна опаковка.

В опасните зони достъпът на лица, неизвършващи СМР, се ограничава по подходящ начин. Когато опасната зона излиза извън границите на строителната площадка, в резултат на което се ограничава, затруднява или спира движението, тя се определя със схема за временна организация и безопасност на движението.

За обезопасяване на работното оборудване на строителната площадка се използват постоянни или временни ограждения (парапети, мрежи и др.). Отворите в строителни и конструктивни елементи (стени, етажни плочи, покриви и др.), които създават опасност за падане от височина се обезопасяват чрез парапети, ограждения или здрави покрития, които да понесат съответното натоварване и се означават и/или сигнализират по подходящ начин.

При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа.

Извършването на СМР на открито се преустановява при неблагоприятни климатични условия.

Преди началото на СМР за съществуващите на строителната площадка въздушни електропроводи се прилага една от следните мерки:

изместване на безопасно разстояние от района на строителната площадка;

изключване на напрежението в тях;

при невъзможност за изключване се поставят:

а) бариери (ограждения) или знаци и сигнали така, че да се осигури безопасно разстояние до електропроводите;

б)подходящи предупредителни устройства и висящи защити, ако под тях ще преминават транспортни средства.

Бригадирите, майсторите, механиците, обслужващите строителните машини и помощния персонал имат следните задължения:

на всички опасни места трябва да се поставят предупредителни знаци, надписи, указания и инструкции по техника на безопасността;

всички бригадири и работници на обекта са длъжни да използват предпазни каски;

даване на първа медицинска помощ през време на работа на работните места;

новопостъпилите работници могат да бъдат допуснати до работа само след преминаване на инструктаж по безопасност и хигиена на труда, както и встъпителен производствен инструктаж, отазено с подписа им в съответните дневници;

бригадирите и майсторите са длъжни да поддържат чисти работните места и да упражняват постоянен контрол и надзор за правилно и безаварийно водене на работите;

товаро-разтоварните дейности с тежки товари да се извършват под ръководството на лице, длъжно да контролира спазването на безопасни начини за извършване на тези дейности.

Горепосочените мероприятия и извлечения от норми и правила по техника на безопасността на СМР не изчерпват всички въпроси, свързани с безопасността на работата при строителството.

Проектът, съдържа Част „План за безопасност и здраве", който ще бъде предоставен на изпълнителя и трябва да се спазва стриктно.



ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА

  1. При изпълнението на поръчката да се спазва техническите нормативни актове по изпълението, документирането и приемането на строителството, съгласно ЗУТ (ЗУТ обн. ДВ, бр. 1/02.01.2001 г., посл.изм. ДВ. бр.82 от 26 Октомври 2012 г.) и следните наредби към него: Наредба №1/30.07.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи (Наредба №1, обн. ДВ бр. 72/2003, изм. и доп. ДВ бр.98 от 11.12.2012 г.), Наредба №2/31.07.2003, за въвеждане на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти ( Наредба №2, обн.ДВ, бр.72/15.08.2003, изм и доп.ДВ бр.98/11.12.2012 г.), Наредба №3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и проколи по време на стрителството (Наредба №3, обн. ДВ, бр.72/15.08.2003 г., изм и доп.ДВ бр.98/ 11.12.2012 г.), както и всички действащи в Република България нормативни актове. Да се спазват всички изисквания и заложени параметри в отделните части на Инвестиционния проект.

  2. Всички влагани материали трябва да притежават сертификат за качество, декларация за произход и декларация за съотвествие, които се представят на Възложителя;

  3. Фаянсовите плочки се полагат след представяне на мостри и одобряването им от Възложителя;

  4. Всички външни ръбове при фаянс и шпакловки (гипсокартон) да се защият с предпазни ъглови профили;

  5. Всички материали за електрическите инсталации да бъдат придружени със съответния сертификат;

  6. При извършване на бояджийски работи, всички цветове да се съгласуват задължително с проектанта;

  7. участникът следва да представи реалистичен и изпълним от гледна точка на технологичните процеси в строителството, подробен линеен график за изпълнение на СМР, който да отразява взимовръзките в строителството и да обосновава и доказва предложения в офертата срок за изпълнение на поръчката.

Участниците трябва да предвидят в линейния график времето за доставка на материали, необходими за строителството, което да е съобразено с възможностите и капацитета на производителите/доставчиците да осигурят регулярност на доставка на голям обем от необходимите материали.

  • да се посочат сроковете и последователността на изпълнение на отделните видове СМР;

  • Начален срок за изпълнение на предмета на Договора е датата на протокола за предаване/откриване на строителната площадка;

  • Крайният срок за изпълнение предмета на Договора е датата на подписване на Акт. Обр. 16;

  • При попълване и остойностяване на „количествена сметка” по отелните части на Инвестиционния проект от Документацията всеки участник е длъжен да направи оглед на обекта, за да се запознае подробно с „Технически условиа и изсквания” от Документацията и да вземе всичко в предвид при определяне на единичните цени по всички позиции.

  • Не е задълбително участниците да пилагат офертата паспорти, сертификати, гаранционни карти и други документи, удостоверяващи съотвествието на материали, машини и съоръжения с изискванията на Възложителя.

Материали за Архитектурни монтажни и ремонтно-строителни работи

Всяка доставка на материали на строителната площадка или в складовете на изпълнителя трябва да бъде придружено със сертификат за качество в съотвествие с определените технически стандарти, спецификации или одобрени мостри и каталози и трябва да бъдат внимателно съхранявани до влагането им в работите. Всички произведени продукт или оборудване, които ще бъдат вложени в работите да бъдат доставени с всички необходими аксесоари, фиксатори и детайли, фасонни части, придружени с наръчници за екслпоатация и подръжка, където да могат да се приложат такива. При липса на сертификат да се прилагат лабораторни документи и заключения, които да доказват тяхната годност за употреба.



Материалът за изпълнение на бояджийските работи трябва да бъде съгласно посочените в проектната документация (постна боя, блажна боя, латексови бои и др.). Бояджийските материали да бъдат набавени от утвърден производител и трябва дабъдат доставени готово смесени в уплътнени (залепени) нови контейнери на производителя. Всеки контейнер трябва да носи търговската марка и името, индентификацията за съдържанието и уптвания за качествена употреба.

Материали по част Електро- ремотни работи

Всяка доставка на материали на строителната площадка или в складовете на изпълниетля трябва да бъде придружено със сертификат за качество в съотвествие с определените технически стандарти, спецификации или додбрени мостри и каталози и трябва да бъдат внимателно съхранявани до влагането им в работите. Всички произведени продукт или оборудване, които ще бъдат вложени в работите да бъдат доставени с всички необходими аксесоари придружени с наръчници за екслпоатация и поддръжка, където да могат да се приложат такива. При липса на сертификат да се прилагат лабораторни документи и заключения, които да доказват тяхната годност за употреба.



Всички инсталации и съоръжения трябва да се осигурят максимална защита срещу електрически удар. Това изиксване трябва да стои като първо и най-важно съображение при вземането на решение относно избора на материали и работни методи както и при окомплектоването с детайли. Стриктно трябва да се спазват всички мерки за безопасност, уточнени в прилаганите стандарти и разпоредби. Изпълнителят е задължен да достави всички необходими фиксиращи елементи в материали за инсталацията, части и интрументи за завършване на инсталацията в съотвествие с настоящата спецификация и проектната докуемнтация. Всички материали и аксесоари, използвани за прокарването на кабели, трябва да бъдат фабрично направени и избрани от фабричния стандартен асортиемент на продуктите.

Този документ е създаден в рамките на Договор № 24/321/01189 от 14.12.2012 г. по Проект „Културни центрове в общ. Павел баня – изложбена зала и ателиета за стари занаяти в с. Турия, изложбена зала с интерактивна мултимедия и ремонт на часовникова кула със стълбище в с. Габарево”

Каталог: UserFiles -> File -> Ob6testveni%20pora4ki
Ob6testveni%20pora4ki -> Решение №рд-122/11. 05. 2015г на Кмета на община Павел баня за откриване на процедурата ІІ
Ob6testveni%20pora4ki -> Доставка на дърва и въглища за нуждите на община Павел баня за отоплителен сезон 2016/2017 г в две позиции : Позиция №1. Доставка на нарязани и нацепени дърва за горене и Позиция №2 – Доставка на въглища
Ob6testveni%20pora4ki -> Документация за участие в открита процедура от зоп за възлагане на обществена поръчка по реда на чл. 14, Ал. 3, Т. 2 С предмет
Ob6testveni%20pora4ki -> О б щ и н а п а в е л б а н я процедура по реда на глава vіііа от зоп публична покана с предмет
Ob6testveni%20pora4ki -> Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Декларация за липса на свързаност
Ob6testveni%20pora4ki -> Утвърдил станимир Христов Радевски Кмет на община Павел баня


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница