Езикът html



Дата19.02.2017
Размер109.91 Kb.
#15313

ЕЗИКЪТ HTML


Езикът HTML се използва в WWW от 1990 година. Той е пряк наследник на езика SGML. Езиковите средства са обвързани с определен начин на записване на текст с помощта на набор от стилови формати. Записът се интерпретира от WWW клиент (Web Browser) във вида създаден от автора.

В този текст се въвеждат основите на базирания на маркиране език HTML и се дават необходимите знания за създаване на собствени WWW страници. HTML+ представлява разширение на HTML, с което езикът е обогатен с някои допълнителни възможности. В текста базовите елементи на HTML не се разграничават от допълненията на HTML+, т.е. в този текст под HTML трябва да се разбират HTML и HTML+. Средата за интерпретиране и визуализация на HTML документ тук се нарича WWW клиент (Web Browser).



HTML е система от прости команди, които се включват в стандартните текстови документи с цел да се осигури интегрирана визуализация. Всеки документ, създаден с произволна система за текстообработка, и съхранен в ASCII формат, може да се превърне в HTML страница чрез прибавяне на HTML команди. Основните категории команди, включени в езика са предназначени за:

  • специфициране на стилови формати и управление на текстовия поток (Flow Control);

  • включване на графични изображения (Images);

  • създаване на хипервръзки (links);

  • интегриране на аудио с външни графични обекти (Sound and Maps);

  • създаване на интерактивни формуляри (Forms);

  • разделяне на документа на отделни полета (frames);

  • включване на външни приложения, написани на езика Java (Applet);

  • осъществяване на връзка с външни информационни структури (CGI-script).

Елементи на езика HTML


Под елемент се разбира команда на HTML. Елементът дава възможност да се промени начина, по който изглежда даден текстов документ, когато той се интерпретира от WWW клиент (Web Browser). HTML елементите осигуряват инструкции за WWW клиента, отнасящи се до форматирането и включването на външни елементи като графика и звук.

Даден HTML елемент винаги представлява дума или фраза, заградена между символите за по-малко и по-голямо ("<", ">"), например:


 








WWW клиентът игнорира всеки елемент, който не съдържа валидна команда. Това обстоятелство е важно и осигурява преносимост на HTML документите, като се интерпретират и от най-простите WWW клиенти чрез пропускане на командите, които не могат да обработват за сметка на влошено качество на визуализацията.

Съществуват два основни типа HTML елементи - непразни и празни. За да се обяснят тези два механизма, е необходимо да се покаже как даден HTML елемент се използува за модифициране на текст. За модифициране на даден блок от текст трябва да се специфицира НАЧАЛО и КРАЙ на блока. Това става, като един HTML елемент се поставя в началото на блока, а друг - в края му. Текстът между двата елемента подлежи на обработка. Това е пример за непразен елемент. Празните елементи не се нуждаят от краен елемент за завършване на командата. Например при вмъкване на графика в текстов документ, е достатъчно да се специфицира само началния. Съществуват някои елементи, които допускат да се разглеждат като празни, и като непразни. Например елементът, който задава началото или края на параграф може да бъде празен елемент. Достатъчно е да се зададе само началото на командата. HTML елементът е логически блок и може да се разглежда като непразен. За да се реши този проблем новите версии на HTML поддържат както празни, така и непразни версии на някои команди (в такива случаи ще бъде използуван по-простият вариант, т.е. празните версии). От чисто практична гледна точка се препоръчва при оформяне на параграфи да се спазват правилата за непразните елементи.


 
Синтаксисът на крайния елемент при непразните елементи е същият като на началния. Разликата между двата елемента е, че крайният започва със символа наклонена черта ("/" - slash). Например, един параграф се оформя по следния начин:
 


Пример


 
Елементите могат да се задават с малки или с големи букви или с малки и големи заедно. Много от HTML елементите съдържат параметри, които позволяват да се опише функцията на съответната команда. Например елемент, който специфицира, че е необходимо включването на графично изображение в даден документ (IMG), трябва да съдържа името на файла с изображението (SRC=filename). Последното представлява параметър или аргумент. Например, изобразяване на съдържанието на графичния файл "globe.gif" в полето на документа с подравняване на графиката към базовата линия на текста се извършва със следната команда:
 



Параметрите винаги се изброяват след името на елемента, като редът на изброяване при команди с повече от един параметър е произволен. Данните (имена на файлове), включени в параметъра, се заграждат в кавички. В повечето случаи WWW клиентът приема данните, независимо от това дали са поставени в кавички или не. Използуване на кавички се налага, когато в данните са включени специални символи или празни позиции. Общото правило е данните на параметрите да се поставят в кавички, за да се осигури съвместимост с всички Web клиенти.

Текстовите документи могат да съдържат допълнителни символи, например "CR" (преминаване на нов ред) или празни позиции, добавени с форматираща цел. WWW клиентът игнорира допълнителните "CR" и последователните празни позиции, така че те не се появяват при визуализация на документа. В някои случаи това може да причини неудобства, свързани с трудност при постигане на специфично форматиране. Правилото за интерпретиране на празни позиции и "CR" е следното. Повече от една последователни празни позиции се интерпретират като една. Управляващите символи "CR" се отстраняват. С цел да се преодолеят ограниченията, наложени от автоматичното форматиране, HTML осигурява няколко специални елемента за това, например:



  •   е команда за поставяне на твърда шпация;


  • е елемент за преминаване на нов ред в рамките на единен параграф (мек "CR");


  • е елемент, с помощта на който се запазва предварително създадено форматиране на определен текст (например, при извеждане в полето на документа на текстове на програми).


Резервирани символи в HTML


Код

Заместване

<

Изобразява символа <

>

Изобразява символа >

&

Изобразява символа &

 

Изобразява шпация ' '

"

Изобразява символа "

¢ £ ¥

Изобразява съответно символите: 

© ®

Изобразява съответно символите: 

° ÷ π

Изобразява съответно символите:  [Pi]

« 

Изобразява символа «

»

Изобразява символа »

± 

Изобразява символа ±

°

Изобразява символа °

¹ ² ³

Изобразява съответно символите: 1 2 3

§ 

Изобразява символа §

¼ ½ ¾

Изобразява съответно символите: 1/4 1/2 3/4

В езика HTML е въведено цяло множество от специални символи, които са разделени в три категории:

  • Множеството от международни типографски символи

  • Множество от математически символи, силно желани от специалистите в научно-техническите области;

  • Множество от специални символи с повече или по-малко общо предназначение, като валутни знаци, запазена марка, запазени права и други.


Структура на HTML документ


Стандартът HTML специфицира елементи, които разделят документа на описателна (дескриптивна) и функционална (изпълнима) части. Форматът на един HTML документ еследният:
 


 
    Тук се разполага заглавна информация
 
 
     Тук се разполага тялото на документа
 

Каталог: file.php
file.php -> Конкурс по правопис и краснопис № Име Клас Точки
file.php -> Али Баба и четиридестте разбойника/разбойници
file.php -> Попълнете празните места с правилната форма за множествено число
file.php -> Virtual guide of south african's museums виртуален водач из южноафриканските музеи
file.php -> Задача за проучване по екипи. Класът, разделен на групи търси в Интернет информация за глобално престъпление
file.php -> Портфолио ооок 410,2
file.php -> Възстановяване на българската държава (1877-1878). Уредба на княжество българия
file.php -> Biodiversity in Africa
file.php -> Правила и условия за участие в конкурса на Toshiba


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница