Ф и н а н с о в а н а л и з на план сметка 2015 г



Дата30.04.2018
Размер134.31 Kb.
#66956
ф и н а н с о в а н а л и з
на план сметка 2015 г.

Таксата за битов отпадък се заплаща по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя по реда на чл. 66 ЗМДТ за всяко населено място с решение на общински съвет въз основа на одобрена план-сметка за всяка дейност, включваща необходимите разходи за:


1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

2. събиране, включително разделно на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от Закона за управление на отпадъците;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.


Тъй като таксата за битови отпадъци е вид местна такса, то за нея е приложимо правилото на чл.7 ал.1 от ЗМДТ, че размерът на същата се определя въз основа на необходимите материално-технически и административни разходи по предоставяне на услугата.

Събраните, но неразходвани средства от таксата за битови отпадъци за текущата година, както и от предходни години формират преходен остатък. Той се отразява в приходната част на план-сметката по чл.66 ал.1 от ЗМДТ.

План-сметка „Чистота” се състои основно от две части: І. Приходи, изведени от прогнозната стойност на приходите от такса битови отпадъци и преходния остатък от предходни години и ІІ. Разходи или необходимите средства за допустимите дейности по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.

В чл.67 от ЗМДТ са уредени три възможни варианта за определяне размера на таксата за битови отпадъци. Първият от тях, предвиден с ал.1 е според количеството на битовите отпадъци. Дължимата от съответния притежател на отпадък такса е в зависимост от конкретното реално генерирано от него количество битови отпадъци. В случаите, когато този метод е неприложим, общинският съвет може да избере един от останалите два варианта – в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общински съвет.

Разпоредбата на чл.67, ал.1 от ЗМДТ е приложена в чл.19, ал.3 от Наредбата за определяне администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Раднево, съгласно който предприятията подават декларации за необходимия брой съдове за съхраняване на битови отпадъци и техния вид. В този случай установяването на количеството битови отпадъци, респективно определяне размера на таксата е обективно възможно.

На територията на община Раднево са поставени контейнери за колективно ползване на общодостъпни места, поради което не може да се установи конкретното количество на битовите отпадъци, отделено от всеки имот поотделно и въз основа на него да се плати такса. Това би било възможно, ако собственикът на имот има договор с фирма и в него са определени броя и вида на съдовете, които са му необходими, както и честотата на извозването, а също да осигури място за контейнерите на територията на имота си, а не на улицата. Към момента това е трудно практически и неизгодно икономически, т.к. е необходимо на всеки един потребител да бъде предоставен съд за събиране на отпадъци или на няколко потребители да се предостави един общ съд, като се извършва претегляне и записване на отпадъците.

Субектите, заплащащи такса битови отпадъци, са разделени най-общо на субекти с имоти за стопански дейности и субекти с имоти за жилищни нужди. В стопанските сгради се извършват стопански дейности, които генерират сравнително повече битови и приравнени към тях отпадъци / по смисъла на т.16 на §1 от ДР на ЗМДТ/ от имотите за жилищни нужди.

С писмо от Националното сдружение на общините /изх.№И-159/20.11.2014г. всички общини бяха информирани, че на 30 октомври т.г. в Народното събрание е внесен проект на ЗИД на ЗМДТ, с който ще се реши проблемът с фактическата и правна невъзможност общините да определят таксата за битови отпадъци за 2015 г. поради липсата на методика за изготвяне на план сметка и на видовете основи, които да служат за определяне на таксата. Предлага се удължаване на срока за разработване на методиката до 30 март 2015 г., а срокът за прилагането й да бъде от 1 януари 2016 г.

Размерът на такса битови отпадъци се определя според количеството на отпадъците, и когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци, може да се определи на ползвател или на база , определена от Общински съвет.

Законодателят е поставил в определена и императивна последователност начините на определяне размера на таксата. Основният начин е според количеството на битовите отпадъци, а когато не може да се установи количеството се преминава към определяне на такса в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет. Съюзът "или" означава, че посочените два начина за определяне на годишния размер на таксата (в левове на ползвател или пропорционално върху определена основа) са равностойни юридически, а са алтернативни само по отношение на основния начин за определяне на таксата върху количеството на битовите отпадъци. Достатъчно е да се установи, че е невъзможно да се установи количеството на битовите отпадъци по чл. 67, ал. 1 от ЗМДТ, за да се премине към един от алтернативните способи, съгласно чл.67, ал.2 от ЗМДТ. Следователно е предоставено на преценката на общинския съвет кой от двата начина да избере, но само в случай, че е невъзможно да се определи количеството на битовите отпадъци. В хипотеза на невъзможност да се определи на количеството на отпадъка общинският съвет има правомощието в условията на оперативна самостоятелност да избере една от следващите възможности - такса на ползвател или върху основа.


Основа за изчисляване на такса битови отпадъци за жилищни имоти на физически и юридически лица и на нежилищни имоти на физически лица е данъчната оценка на имота, за нежилищните имоти на юридическите лица – отчетната стойност.
Обща стойност на План-сметка „Чистота” за града и населените места на територията на община Раднево за 2015 г. възлиза на стойност 2 868 209.00 лв.
Образувана е съобразно дейностите /по-долу изложени/, които трябва да се извършват през текущата година относно извършване на услуги по събиране, извозване и обезвреждането на депа или други съоръжения на битови отпадъци, както и поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
1. Осигуряване на съдове за съхранение на битовите отпадъци – контейнери, кофи и други - 10 000,00 лв.
● Възстановяване на унищожени и откраднати съдове, допълнителен брой съдове

Град - 7 000,00 лв.

Села - 3 000,00 лв.

Ще бъдат закупени определен брой съдове за съхранение на твърди битови отпадъци, както и паркови кошчета /за града и селата/, съобразено с единичната цена.


2. Събиране, включително разделно на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им

- 622 870,00 лв.
2.1. Средства за дейности описани в договора, действащ към момента

- 458 417,00 лв.
Град - 220 466,00 лв.
Цената е определена в зависимост от броя на съдовете за смет, кратността на извозване на съдовете и съответната единична цена на съд, контейнер 1,1 м3, кофа 240 L или контейнер 4 м3 за период 12 месеца. Кратността е, както следва: 104 пъти за контейнерите 1,1 м3, 52 пъти за кофите 240 L и 36 пъти за контейнерите 4 м3. Цената е определена чрез калкулация, съгласно сключен договор.
Села - 237 951,00 лв.
Цената е определена в зависимост от броя на съдовете за смет, кратността на извозване на съдовете и съответната единична цена на съд, контейнер 1,1 м3 или кофа 240 L, за период 12 месеца. Кратността е 52 пъти за контейнерите и за кофите. Цената е определена чрез калкулация, съгласно сключен договор.
2.2. Допълнителни средства, необходими за сметосъбиране и сметоизвозване, след 31.01.2015 г. и други средства след въвеждане в експлоатация на Регионалното депо - 154 453,00 лв.

Град - 1 273,00 лв.

Цената е определена прогнозно за нов вид дейност за разделно събиране на БИО отпадъци и отпадъци от хранително-вкусовата промишленост в кофи БИО 120 L за гр. Раднево при сключване на нов договор. Кратността на обслужване на кофите БИО ще бъде 52 пъти годишно.


- Средства за транспорт на битовите отпадъци генерирани на територията на община Раднево до Регионално депо Ракитница за период 01.07.2015-31.12.2015 г.

153 180,00 лв.


Град - 107 226,00 лв.

Села - 45 954,00 лв.

2.3. Средства за обезвреждане на опасни битови отпадъци



- 10 000,00 лв.

Град - 7 000,00 лв.

Села - 3 000,00 лв.
От 2015 г. ще започне разделното събиране на опасните битови отпадъци от домакинствата. Това са следните видове отпадъци: перилни и почистващи препарати, живачни термометри, лекарствени продукти, фотографски химикали, дезинфектанти, опаковки съдържащи остатъци от опасни вещества и др.

Община Раднево разполага с необходимия брой и видове съдове за тяхното временно съхраняване, които са разположени в затворено помещение, съгласно действащото към момента национално законодателство.

За тяхното обезвреждане Общината предвижда сключване на договор с фирма, притежаваща разрешително за дейности с този вид отпадък.
3. Проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл.60 и 64 от Закона за управление на отпадъците - 1 536 905,00 лв.
3.1. Средства за дейности описани в договора, действащ към момента
● Депониране - 39 246,00 лв.
Град - 27 472,00 лв.

Села - 11 774,00 лв.


Определена е в зависимост от направената калкулация по сключен договор.
3.2. Средства за дейност запръстяване - 89 567,00 лв.

Град - 62 697,00 лв.

Села - 26 870,00 лв.
3.3. Мероприятия за привеждане на депото в съответствие с нормативната уредба – 24-часова охрана, проби, извършване на морфологичен анализ на състава и количеството на отпадъците - 67 000,00 лв.
Град - 46 900,00 лв.

Села - 20 100,00 лв.


От които:

- 24 часова охрана 50 000,00 лв.

- проби 2 000,00 лв.

-морфологичен анализ 15 000,00 лв.


3.4. Средства за привеждане на депото в съответствие с нормативната уредба

- 336 000,00 лв.

  • Наредба №7, съгл. чл.60 от ЗУО 58 000,00 лв.

Град - 40 600,00 лв.

Села - 17 400.00 лв.


  • Наредба №7, съгл. чл.64 от ЗУО 278 000,00 лв.

Град - 194 000,00 лв.

Села - 84 000,00 лв.
Средствата за отчисления по Наредба №7 от19.12.2013 г, съгласно чл.60 от Закона за управление на отпадъците
В съответствие с чл.60, ал.2, т.1 от Закона за управление на отпадъците очисленията се внасят ежемесечно в банкова сметка за чужди средства на РИОСВ Стара Загора.

Според приложенията към Наредба №7 от 19.12.2013 г. за съществуващи депа за битови отпадъци до въвеждане в експлоатация на регионалните депа, за които няма инвестиционен проект, размерът на отчисленията в левове за тон депониран отпадък се изчислява, както следва:

P0 = (MP x ПД) / КД0

Където :


Ро е размерът на отчисленията в левове за тон депониран отпадък;

MP – минимален размер на средствата за закриване на единица площ от депото, както и следексплотационни грижи за площадката на депото в размер на 22 лева за квадратен метър.

ПД – площ на имота, отреден за общинско депо – 36 529 м²

КД0 – количество на предстоящите за депониране отпадъци, което се изчислява по формулата:

КД0 = Кср x Ге ,

където :


Кср е средногодишно количество отпадъци в тонове, депонирани през последните 3 години;
Ге – оставащите години за експлоатация на депото, съгласно определените срокове за въвеждане в експлоатация на съответното регионално депо.

Средствата за отчисления по Наредба №7 от19.12.2013 г,съгласно чл.64 от Закона за управление на отпадъците
Отчисленията по Наредба №7 от 19.12.2013 г, съгласно чл.64 от Закона за управление на отпадъците се внасят за отпадъците, които се депонират на съществуващите общински депа за неопасни отпадъци, които функционират до въвеждане в експлоатация на регионалното депо. Размерът на отчисленията за всеки депониран отпадък на депата по години е определен в чл.20, ал.1, т.1, от Наредба №7 от 19.12.2013 г. от Закона за управление на отпадъците

В съответствие с чл.64, ал.3 от Закона за управление на отпадъците месечните очисления се внасят ежемесечно в банкова сметка за чужди средства на РИОСВ Стара Загора.


3.5. Други средства за проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл.60 и 64 от Закона за управление на отпадъците - 1 005 092,00 лв.

в т.ч.


  • Средства за закриване на общинско депо за ТБО гр. Раднево

333 259,00 лв.


  • Такса за третиране на отпадъка в регионалната система за управление на отпадъците - 148 500,00 лв.




  • Участие на община Раднево в общия принос в Проекта за регионалното депо - 153 751,00 лв.




  • Площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход - 250 000,00 лв.




  • Закупуване на съоръжение „дробилка” /ДМА/ 40 000,00 лв.




  • Разходи за поддържане, експлоатация на площадка за биоразградими отпадъци 53 200,00 лв.

Необходими средства за: работници и охрана /общо 2 лица/, разходи за дробилката /консумативи/, разходи /горива и консумативи/ за техниката и за методиката на компоста, разходи за инструменти и разходи за работно облекло и др.




  • Разходи за помещението за съхранение на опасни битови отпадъци и

гуми 21 382,00 лв.


  • Средства за отреждане на площадка за сепарираща инсталация

5 000,00 лв.
С цел намаляване на количеството депонирани отпадъци в съответствие с изискванията на Закона за управление на отпадъците, Общината предвижда да се въведе сепарирание на отпадъците, генерирани на територията на община Раднево.

С тази цел ще бъде намалено количството генериран отпадък, респективно сумите които ще заплащаме за депониране.

През 2015 г. Общината предвижда отреждане и узаконяване на площадка на която ще се извършва тази дейност.
От 01.01.2013 г. се въведе разделното събиране на биоразградими отпадъци /листа, шума, клони, зелени отпадъци от поддържане на обществени площи, паркове и градини, както и отпадъците от зелените площи към търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради/. Тези отпадъци съгласно Закона за управление на отпадъците се събират разделно и се третират чрез компостиране по начин, който осигурява висока защита на околната среда.

За изпълнението на тази цел община Раднево през 2014 г. предприе необходимите мерки за изграждане на площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход, а именно:

- С Решение №502 от 19.09.2013 г. на заседание на Общински съвет-Раднево се разреши изготвяне на проект за ПУП – ПЗ-План за застрояване и ПЛ-Парцеларен план – за изграждане на обект „Открита площадка за биологично третиране на биоразгразими отпадъци от растителен произход” в имот с идентификатор 61460.63.48 землището на гр. Раднево, община Раднево. През 2014 г. Общината изготви Проект за ПУП – План за застрояване.

- Министерството на земеделието и храните с Решение №К33-01 от 21 януари 2014 г. за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди и утвърждаване на площадки и трасета за проектиране на обекти в земеделски земи, Комисията за земеделски земи реши на основание чл.11, ал.1 и във връзка с чл.19 от ЗОЗЗ утвърди площадка за проектиране, с която се засяга около 5 000 кв.м. земеделска земя, четвърта категория, неполивна, собственост на община Раднево, за изграждане на обект: „Открита площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход” в землището на гр. Раднево, поземлен имот с идентификационен номер 61460.63.48, община Раднево, област Стара Загора по предложения вариант, нанесен върху приложения проект на ПУП-ПЗ.

- Министерството на земеделието и храните с Решение №К33-09 от 15 май 2014 г. за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди и утвърждаване на площадки и трасета за проектиране на обекти в земеделски земи, Комисията за земеделски земи реши на основание чл.24, ал.2 от ЗОЗЗ и чл. 45, ал.1 от ППЗОЗЗ промени предназначението на земеделска земя за държавни и общински нужди, както следва: На 5 000 кв. м. земеделска земя, четвърта категория, неполивна, общинска собственост, за изграждане на обект: „Открита площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход” в землището на гр. Раднево, поземлен имот с идентификационен номер 61460.63.48, община Раднево, област Стара Загора при граници, посочени в приложените скица и влязъл в сила ПУП-ПЗ.

- Изготви се Проект с количествена сметка за обект „Изграждане на открита площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход” за нуждите на община Раднево”


РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ Т. 3.5 ПО НАСЕЛЕНИ МЕСТА:
РАДНЕВО - 333 259,00 ЛВ.
- Средства за закриване на общинско депо за ТБО гр. Раднево 333 259,00 лв.
СЕЛА - 671 833,00 лв.
-Такса за третиране на отпадъка в регионалната система за управление на отпадъците 148 500,00 лв.
- Участие на община Раднево в общия принос в Проекта за регионалното депо 153 751,00 лв.

- Площадка за биологично третиране на биоразградими отпадъци от растителен произход 250 000,00 лв.


- Закупуване на съоръжение „дробилка” /ДМА/ 40 000,00 лв.
- Разходи за поддържане, експлоатация на площадка за биоразградими отпадъци 53 200,00 лв.
- Разходи за помещението за съхранение на опасни битови отпадъци и гуми

21 382,00 лв.


- Средства за отреждане на площадка за сепарираща инсталация 5 000,00 лв.
4. Поддържане на чистотата, почистване на уличните платна, площадите и алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване - 698 434,00 лв.
4.1. Средства за дейности описани в договора, действащ към момента

- 325 361,00 лв.
● Миене 43 274,00 лв.

(75 м/см.)


● Ръчно метене 60 509,00 лв.

(200 работни дни)


● Метене машинно 123 057,00 лв.

( 190 м/см.)


● Почистване на нерегламентирани сметища 60 524,00 лв. Град - 39 688,00 лв.

Села - 20 836,00 лв.


Цената е определена по съответната цена за калкулация самосвал и челен товарач /по сключен договор/ и кратността на извършване, 40 м/см. за града и 21 м/см. за населените места на територията на Общината за една година.
● Зимно снегопочистване 37 997,00 лв.

(20 м/см. механизирана поддръжка – челен товарач и комбинирана машина и ръчно снегопочистване 60ч/дни)

Всички цени са определени, съгласно сключен договор за съответната дейност, калкулация и бр. м/см. кратност.
4.2 Други средства за допълнителни дейности, предвидени в договора, който ще бъде сключен след 31.01.2015 г. - 373 073,00 лв.
Град - 163 309,00 лв.

Села - 209 764,00 лв.


Заложените средства в т. 4.2 от план-сметка 2015 г. са за нови дейности предвидени в договор, който ще бъде сключен след 31.01.2015 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница