Фактори на спортното постижение в катернето Станислава Ламбрева



Дата08.05.2018
Размер36.18 Kb.
#68110

Фактори на спортното постижение в катернето
Станислава Ламбрева
Много е лесно човек да каже, че тренира, дори е много лесно да сподели КАК тренира, но освен общата физическа подготовка, замисляли ли сте се КАКВО конкретно трябва НАИСТИНА да развиваме; кои мускули, кои техни качества? Не че не можем просто да си катерим , но ако цените поне малко времето и усилията си, не е ли по-добре да тренирате онова, което ще ви бъде необходимо. Нали все пак всичко опира до конкретен резултат. Някой ще си каже :"ММ, аз не искам нищо, просто си ходя в залата за удоволствие". Ами, това е резултат също. Разнообразяме си ежедневието, тренирайки силова издръжливост :-).


А качествата не са никак малко, за да си губим времето в несъществени упражнения, които даже и изграждат умения, които потискат или възпрепятстват катераческите.



Като ще сме катерачи, поне да се опитваме правилно, а не да правим клекове до отказ и после да се чудим защо не можем да вкарваме кляно в някой надвес....


Факторитe на спортното постижение в катеренето са:

1. 2. Специфична силова издръжливост на сгъвачите на пръстите /
  Силова издръжливост на предмишницата (разг. ез.)


2. 1. Специфична максимална сила на сгъвачите на пръстите / Максималната сила, отнесена към собственото тегло 



3. Взривна сила на горните крайници (големите мускули се има предвид, малките мускулни групи не развиват такава мощност)



4. Силова издръжливост на раменния пояс.


5. Гъвкавост в тазобедрените стави

Бих искала да подчертая, че въпреки тези първи по важност качества, високото спортно постижение зависи от множество други фактори и е индивидуално. Останалите фактори няма да споменавам тук.



Добре е  да се знае, че катерач, без да развива (притежава) горепосочените физически качества НЯМА да има високи постижения. 




Те са абсолютни, базирани са на безброй научни изследвания. Катеренето е спорт, който има многобройни недоказани и недотам изследвани страни . Такава е например ролята на останалите мускули, които участват в сгъването на ръката - бицепс, трицепс ... Досега познатите "до болка" факти са предимно за предмишницата. Значението на силовите качества в горната част на тялото, освен раменния пояс, също не е доказано, въпреки че всеки ще си позволи да каже, че "коремът е много важен в катеренето".



От опит знаем, че в надвеси, без силни коремни мускули и бицепс,
 движението е трудно .


Тези така ясни, но недоказани научно истини бяха причината миналата година да защитя дипломна работа с обем от 90 стр.( писана 1 1/2 год.) , шрифт 12, с дипл. ръководител доц. М. Михайлов, доктор, на тема
 " Значение на силата на сгъвачите в лакътна става и гръбнаен стълб за спортното катерене".


С доц. Михаилов осъществихме изследване, като измерихме силовите качества на спортисти - катерачи и
 контроли от друг спорт, доказахме ролята на мускулната група на m. biceps branchii  и гръбначния стълб (коремни мускули :-)в спортното катерене. За подробности по качествата (силова издръжливост/ максимална сила/ какви), не се колебайте да ме питате (или доц. М. Михаилов).


Предстои развитие по темата. След изследването показахме, че чрез регресионен модел за ПЪРВИ ПЪТ в науката, че в някои качества на бицепса и коремните мускули
 имат съществено значение за спортното катерене и отделно за боулдър катеренето.


Така това е първата стъпка, след която следва откриване на
 на методите за трениране на тези мускулни групи, както е за доказаните качества на предмишницата.


Съвсем логично е, че бицепсът
 има значение за спортнто постижение. Нали е участник в сгъването на лакътната става?!


Интересното в резултатите от изследването е, че този мускул се оказва, че има значение САМО  при определени проценти от максималната сила (силова издръжливост). Съответно тренирането трябва да бъде именно в тези проценти, за да има ефект.


Разбира се, така за всеки мускул от предмишницата. По един начин тренираме за онсайт, по друг - за редпойнт, по трети -за състезание, по четвърти - за катерачен трип....

Литература:



Grant, 1996, 2001, Laffaye, 2014; Lopez-Rivera, 2012; MаcDonald, 2011; Mihailov, 2008, 2014;Grant,1996, 2001; Laffaye, 2014; Lopez-Rivera, 2012; Mihailov, 2008, 2014;Berrostegieta, 2006; Laffaye, 2014; Mihailov, 2014Baláš, 2012; Grant, 1996, 2001, Mermier, 1997, 2000; Mihailov, 2014; Wall, 2004;  Wats, 1996, 1998, 2008;Grant, 1996, 2001; Mihailov, 2006, 2014


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница