Факултет "икономика на инфраструктурата"



Дата17.02.2017
Размер49.1 Kb.
#15188
УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО-СОФИЯ

ФАКУЛТЕТ "ИКОНОМИКА НА ИНФРАСТРУКТУРАТА"

Катедра "Управление на социално-културните дейности"
ВЪПРОСНИК ЗА КАНДИДАТ – ДОКТОРАНТСКИ ИЗПИТ ПО НАУЧНАТА СПЕЦИАЛНОСТ 05.02.24 “ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ ИЗВЪН СФЕРАТА НА МАТЕРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО”

/ИКОНОМИКА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО/

1. Икономиката на здравеопазването като обект и научна дисциплина. Икономика на здравето, икономика на здравната служба и икономика на здравеопазването. Съдържателни модули. Основни теоретични възгледи. Развитие на науката „икономика на здравеопазването".

2. Здравето и здравната дейност като блага. Икономическа природа на здравната дейност от гледна точка на теорията за очакваната полезност. Полезността от здравната дейност.
3. Производство на здравни дейности. Ресурси за производството. Особености на производствения процес. Дефиниране на продукта. Обществено и частно производство.
4. Дистрибуция на здравните дейности. Възгледи и понятия за справедливост и равенство. Видове равенство в здравеопазването. Измерване на равенството. Политика за равенство. Достъпност на здравеопазването в България.
5. Търсене на здраве - характеристика и детерминанти. Модел на Гросман - приноси и критика. Производствена функция на здравето. Производствена функция на домакинството.
6. Търсене на здравни дейности - характеристика и детерминанти. Икономически концепции за здравните потребности. Измерване на търсенето. Функция на лекаря като агент на пациента - последици. Търсене, индуцирано от предлагането.
7. Предлагане на здравни дейности. Трансакционни разходи. Измерване на предлагането. Обществен и частен сектор. Предимства и недостатъци. Системата на предлагане на здравни дейности в България. Видове лечебни и здравни заведения. Основни тенденции на реформиране.

8. Използваемост на здравните дейности. Търсене и използваемост. Измерване на използваемостта. Здравно осигуряване и морален хазарт. Регулация на използваемостта. Еластичност на търсенето - използваемостта от цените и дохода. Емпирични доказателства.


9. Концепции за пазара в здравния сектор. Дефекти на здравния пазар. Здравно осигуряване и допълнителни дефекти на пазара. Алтернативи на свободния пазар. Регулиране на пазара в здравеопазването. Дефекти на общественото производство на здравни дейности.

10. Финансиране на здравеопазването - обща характеристика и източници. Тенденции в здравните разходи. Начини за финансиране на здравеопазването. Оценка на начините. Финансиране на здравеопазването в България. Реформа във финансирането.


11. Системи за заплащане на изпълнителите на медицинска помощ. Мотивационна структура на системите, оценка, разпространение. Системи на заплащане в здравния сектор в България - тенденции и проблеми. Кейс микс подход.
12. Системи за заплащане на труда в здравеопазването. Мотивационна структура на системите, оценка на заплащане в здравния сектор в България-тенденции и проблеми.

13. Цени и такси в здравния сектор. Пазарни и непазарни цени. Видове цени и тяхната приложимост. Методи за ценообразуване на здравните дейности в България. Такси.


14. Здравното осигуряване като вид благо. Видове, параметри и принципи на здравно осигуряване. Теоретични възгледи. Дефекти на пазара на здравни осигуровки. Регулация на рисковата структура.
15. Осигурителни модели в здравното осигуряване. Основни тенденции в развитието на здравно-осигурителните системи в други страни.
16. Конструкция, управление и финансово устройство на системата за задължително здравно осигуряване в България. Проблеми и възможни решения.
17. Доброволно здравно осигуряване в България. Държавни регулации. Развитие на пазара. Възможни модели за трансформация.
18. Видове ефективност в здравеопазването. Ефективност срещу справедливост. Подходът „разход-полза" в теорията. Анализи „разход-резултативност", "разход-полза" и „разход-полезност".
19. Етапи на подхода „разход-полза" - идентификация и оценка на разходи и ползи, съобразяване с времето, риска и несигурността, отчитане на справедливостта. Практическа приложимост.
20.Същност и цели на здравната реформа в България. Реализация на целите. Етапни оценки и насоки за стратегическо развитие.
21. Пазарна трансформация в здравеопазването на България. Тенденции в развитието на отделните видове пазари. Успехи и проблеми.

22. Европейска стратегия “Здраве за всички”. Европейска здравна политика. Степен на хармонизация на българското здравно и осигурително законодателство с това в ЕС.


ЛИТЕРАТУРА:


  1. Гладилов Ст., Е. Делчева, Икономика на здравеопазването, Принцепс, С, 2003

  2. Делчева Е. . "Здравният икономикс", изд. "Стопанство", София, 1994

  3. Делчева Е. и кол., Пазарни и непазарни дефекти в социално-културната сфера, Стопанство, С, 2000

  4. Делчева Е., Управление на здравното осигуряване, Стопанство, 2006

  5. Делчева Е., Икономически параметри на съвременната здравна реформа, Икономически алтернативи, бр. 3, 2007

  6. Делчева Е., Цели и реализация на здравната реформа, Сб. Доклади от кръгла маса, 2006

  7. Делчева Е. и кол., Пазарна трансформация в социално-културната сфера, научно изследване УНСС, 2006 (под печат)

  8. „Здравната реформа в България" - І и II част, "Македония -прес", 1997

  9. „Кейс-микс: ново направление в здравния мениджмънт", Бюл. на НЦ0З, бр. 2, 1997

  10. Икономиката на България и ЕС: Догонващо икономическо развитие: Стратегии и реалност /Иван Ангелов и кол./, София, ИИ на БАН, 2006, (раздели за здравеопазване)

  11. Национална здравна стратегия “По-добро здраве за по-добро бъдеще за България”, МЗ, 2001

  12. Доклад за здравето на нацията в началото на 21 век, МЗ, 2004

  13. Национална здравна стратегия 2007-2012 г. (проект)

  14. The World Health Report 2000

  15. The World Health Report, 2005

  16. Targets for health for all, WHO, Regional Office for Europe, Copenhagen, 1986

  17. McKee M. and Healy J. (eds) (2002) Hospitals in a changing Europe. The European Observatory on Health Care Systems World Health Organization, Open University Press.

  18. Figueras J., McKee M., Cain, J., Lessof, S. (2004) Health systems in transition: learning from experience. European Observatory on Health Systems and Policies, WHO.






Каталог: docs -> doktoranti -> 2007 -> Konspekti%202007
doktoranti -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по специалност: “Икономика и управление”
doktoranti -> В ъ п р о с н и к за кандидат-докторантски конкурсен изпит
doktoranti -> Програма за конкурсен изпит за докторантура по специалност икономика и управление
doktoranti -> Конспект за конкурсен изпит за докторанти по специалност
doktoranti -> Конкурс за учебната 2011/2012
Konspekti%202007 -> Факултет "Управление и информатика"
Konspekti%202007 -> За кандидат-докторантски изпит по научна специалност 05. 02. 18. Икономика и управление
Konspekti%202007 -> 1. вътрешен пазар и търговия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница