Факултет „Национална сигурност и отбрана” Катедра „Съвместни операции и планиране”



страница1/5
Дата05.03.2018
Размер0.5 Mb.
#61342
ТипАвтореферат
  1   2   3   4   5


ВОЕННА AКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”

1504, София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви” № 82



Факултет „Национална сигурност и отбрана”
Катедра „Съвместни операции и планиране

Владимир Димитров Недялков


АВТОРЕФЕРАТ

НА ДИСЕРТАЦИОНЕН ТРУД

НА ТЕМА
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ ОПЕРАЦИИ”
ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН

" ДОКТОР "

Област на висше образование:

9. ”Сигурност и отбрана”,

Професионално направление:

9.1. „Национална сигурност”,

Докторска програма:

“Военнополитически проблеми на сигурността”


НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ:

ПОЛК. ДОЦ. Д.Н. НЕНО ХРИСТОВ

СОФИЯ


2017 год.

Дисертационният труд е обсъден на разширен съвет на катедра „...................” с протокол № .........2017 г. и е насочен за защита пред Научно жури от катедра „.......................” при ........................................ на Военна академия „Г. С. Раковски” – София, по научната специалност „..........................................................”.

Докторантът работи в .............................................................. на Военна академия „Г. С. Раковски”.

Основните изследвания по дисертационния труд са проведени във Военна академия „Г. С. Раковски”.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на .................2017 г.. от ..... ч. в зала ......на Военна академия „Г. С. Раковски”.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в стая № … на Военна академия „Г. С. Раковски” – София, тел. 02/9226576.


Автор: Владимир Димитров Недялков
Тема: „ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ ОПЕРАЦИИ ”

Тираж 3

Излиза от печат на ............. 2017 г.

Издателски комплекс на Военна академия „Г. С. Раковски

I. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Актуален характер и необходимост от изследването


В последните години броят на възникващите кризи от различен характер и щетите от тях нарастват в световен мащаб. Военните конфликти продължават да съпътстват развитието на човешката цивилизация. Те обикновено са свързани с въвличането на широк кръг от държави, каквито са примерите в Близкия, Средния изток и Северна Африка. Винаги се отразяват на международната политика и икономика, какъвто е случая с гражданската война в Сирия. Нараства заплахата от тероризъм и вътрешнодържавната организирана престъпност, ползващи все повече недостатъците в процеса на глобализация на света и отваряне на границите.

Нарастват и проблемите, свързани с последствията от промените в климата и въздействията на природата, които също се нуждаят от информационно осигуряване. Само по данни от застрахователните компании, цитирани от големите европейски медии, за 2010 г. природните бедствия са били изключително унищожителни и са станали причина за смъртта на 295 000 души, причиншвайки щети за над 100 милиарда долара. Отчетените данни превишават значително средните си стойност за последните 30 години. Общо за споменатата година са регистрирани 950 природни бедствия или много повече в сравнение със средно 615 през посочения времеви период от 1980 г., в който загиват 66 000 и са нанесени щети за 95 милиарда долара.

Република България по силата на участието си в многонационални структури за сигурност неминуемо е въвлечена в рискови ситуации в транснационален и национален мащаб, следствие от което е подложена на отрицателните въздействия на природни явления и процеси, които в повечето случаи имат негативни последици върху хората и тяхната собственост. През последното десетилетие те причиняват значителни загуби и материални щети и оказват сериозни затруднения в работата на държавната администрация за ликвидиране на последствията. Този факт подсказва, че българската държава все още не е напълно готова да посрещне напълно адекватно предизвикателствата в сферата на сигурността. От друга страна актуалността на проблема се обуславя и от развитието на БЛС, което дава възможности за осигуряване на един от най-важните фактори (и не само) при постигане на желани крайни състояния – на информационния поток, необходим за вземането на правилните решения, базирани на анализ на действителна обстановка, изводи от нея, обективна последваща оценка и от там – осигуряване на адекватно управление на риска на територията на страната.

Обект на изследването

Обект на изследване в дисертационния труд са БЛС, при използването им в процесите на планиране и провеждане на информационните операции.
Предмет на изследването

Възможностите за използване на БЛС в интерес на структурите за сигурност на Република България при осигуряване на планирането и провеждането на информационни операции.


Цел на изследването

Да се дефинират особеностите при изграждане и реализиране на потенциала на предложена национална структура, притежаваща способности базирани на безпилотни летателни системи, чрез изследване на съвременните постижения и практики при използването им в информационни операции.


Изследователски задачи

  • Да се извърши анализ на създаването, развитието, състоянието и поуките от използването на БЛС и на тази база да се допълнят в теоретичните постановки, касаещи перспективите за използването на БЛС в системата за сигурност и отбрана;

  • Да се оцени риска при практическото използване на БЛС и предложат защитни механизми за осигуряване на дейността им при реализиране на необходимите способностите, свързани с подготовката и провеждането на информационни операции;

  • Да се изследват способностите и проблемите, свързани с практическото използване на БЛС в национален формат и да се предложи структура и състав на национално формирование БЛС, което да бъде използвано в подготовката и провеждането на информационни операции;

  • Да се формулират насоки за подобряване дейностите по определянето на мощта и потенциална на формирование БЛС, което да бъде използвана при осигуряване на подготовката и провеждането на информационни операции.

В дисертацията се налагат следните ограничения:

Ограниченията в дисертационния труд касаят броят на разглежданият иначе широк кръг от класификации на безпилотни летателни системи и сензори към тях, с насочване на основно внимание към авиационните платфорни (т. е. тези по-тежки от въздуха) с базово бордово оборудване необходимо на основни структури за сигурност в Република България.



Използвани методи при провеждане на изследването

Основните методи, които се използват, за да се разкрие предмета на изследването и да се реализират целта и основните изследователски задачи на дисертационния труд са: теоретичен анализ и синтез; системен и факторен анализ. За постигане на изследователските задачите на дисертационния труд се прилагат сравнителен и емпиричен подход.
II. ОБЕМ И СТРУКТУРА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Дисертационният труд се състои от увод, три глави, общи изводи, заклю чение, използвана литература и приложения. Общият обем е 198 страници, в това число 9 фигури, 17 табици и библиографска справка от 81 източника на български, руски и английски език. От общия обем 18 страници са приложения. Дисертационният труд има следната структура.



УВОД
ПЪРВА ГЛАВА. РЕТРОСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ НА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БЕЗПИЛОТНИТЕ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ ОПЕРАЦИИ.

1.1. Същност и основно съдържание на информационните операции.



1.2. Възникване и развитие на безпилотни летателни системи.

1.3. Състояние и класификация на безпилотните летателни системи.

1.3.1. Елементи на безпилотни летателни системи и технически устройства за наблюдение.

1.3.2. Американска система за класификация на БЛС.

1.3.3. Руска система за класификация на БЛС.

1.3.4. Класификация на Европейския съюз.

1.3.5. Класификацията съгласно системата на НАТО и предложение за Национална система за класификация на БЛС.

1.4. Поуки от използването на БЛС в рамките на досега съществуващата практика.

ВТОРА ГЛАВА. ИЗСЛЕДВАНЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ И ПРОБЛЕМИТЕ, СВЪРЗАНИ С ПРАКТИЧЕСКОТО ИЗПОЛЗВАНЕ НА БЛС ОТ СТРУКТУРИТЕ ЗА СИГУРНОСТ В ХОДА НА ПЛАНИРАНЕТО И ПРОВЕЖДАНЕТО НА ИНФОРМАЦИОННИ ОПЕРАЦИИ
2.1. Изследване на способностите на БЛС, развърнати в структурите за сигурност, в хода на планирането и провеждането на информационни операции в национален и коалициенен мащаб.

2.1.1. Изисквания към БЛС, използвани в областта на планиране и провеждане на информационни операции в рамките на Република България.

2.1.2. Мисии и задачи на БЛС в рамките на информационни операции.

2.1.3. Оценка на способностите на БЛС при използване на им в хода на информационни операции.

2.2. Проблеми свързани с практическото използване на БЛС при планирането на информационни операции

2.2.1 Проблеми свързани с информационно осигуряване на оперативните действия с БЛС.

2.2.2. Оценка на риска при използване на БЛС при решаване на проблемите на планиране и провеждане на информационни операции.

ТРЕТА ГЛАВА. НАСОКИ ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА ПЛАНИРАНЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ В НАЦИОНАЛНИТЕ СТРУКТУРИ ЗА СИГУРНОСТ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ ОПЕРАЦИИ

3.1. Общи насоки за използването на безпилотните летателни системи в системата за сигурност при планирането и провеждането на информационни операции.

3.2. Създаване на интегрирана система за ранно откриване и информационно осигуряван с помощта на безпилотните летателни системи.

3.3. Структура и състав на формирование безпилотни летателни системи за осигуряване планирането и провеждането на информационни операции.

3.4. Метод за изчисляване на мощта и потенциала на безпилотна летателна система.

3.5. Принципи, етапи и възможности за изграждане и реализиране на безпилотните летателни системи в информационни операции.



ЗАКЛЮЧЕНИЕ

СПИСЪК НА ЛИТЕРАТУРНИТЕ ИЗТОЧНИЦИ

ПРИЛОЖЕНИЯ

III. КРАТКО ИЗЛОЖЕНИЕ НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Първа глава. Ретроспективен анализ на използването на безпилотните летателни системи при провеждане на информационни операции.

В първа глава на дисертацията се решават първата задача. Проследява се развитието на безполотните летателни системи от възникването им до наши дни, практическото им използване и задачите, които могат да изпълняват при провеждането на информационни операции. Разяснена е същността на понятието „информационни операции”.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница