Факултет растителна защита и агроекология



Дата03.06.2017
Размер106.71 Kb.
#22654
АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - П Л О В Д И В

ФАКУЛТЕТ РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ



УТВЪРЖДАВАМ:
Р Е К Т О Р:

оц. д-р Димитър Греков) ДЕКАН:

(Доц. д-р Янко Димитров)

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

За дисциплината: биологична растителна защита

Включена като: задължителна
в учебния план НА магистърски курс

селскостопанска фармация”


област 6.0 аграрни науки и ветеринарни медицина

професионално направление 6.2 Растителна защита

за образователно-квалификационна степен магистър



Катедра ЕНТОМОЛОГИЯ Преподавател:

(Доц. д-р Вили Харизанова)
П л о в д и в

2008 г.

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

По дисциплината: Биологична борба



на специалност Растителна защита
Кредитни точки по ECTS - 6

Извадки от учебния план




Код*




Водещ препо-

давател




Основна

форма на контрол

Хорариум - часове

Кредитни

точки






проф. Ангел

Харизанов




Изпит

писмен


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

150


6

Лекции

Упражнения


Учебни практики

Други форми




45


30


-


75



2. Анотация

Биологичната растителна защита дава знания за биологичното регулиране на вредни насекоми и акари от ентомофаги и акарофаги; за процесите управляващи това регулиране; за патологията на насекомите от вируси, рикетсии, бактерии, гъби, протозои и др. микроорганизми и макроорганизми, за развъждане на ентомофаги и акарофаги и начините за приложението им в растителната защита; за видовия състав, биологията, екологията и регулиращите възможности на основни групи ентомофаги е акарофаги – хищни насекоми, акари и паяци и паразитоиди от различни систематични групи, тяхната биоекология и приложение; за използване на генетичните методи срещу вредни насекоми и акари и за биологично активни вещества – феромони, кайромони и аналози на хормони при насекоми и акари.

На практическите занятия се дават знания за морфологията на основни групи ентомофаги и акарофаги и за причинители на болести по насекоми и акари, с които се получават умения за определянето им с помощта на определителни таблици и в природни условия, а така също се посещават производствени предприятия (оранжерии) за практическо запознаване с развъждане на ентомофаги и акарофаги.

Получените знания по биологична растителна защита подготвят магистрите за работа в специализирани предприятия, провеждане на биологична растителна защита в практиката и за опазване на овощни и зеленчукови култури и лозя, предназначени за биологично производство.


3. Съдържание на учебната програма.

3.1. Лекции

1. Същност на биологичината растителна защита (БРЗ) като природно явление и като метод. Предмет и задачи на БРЗ, достижения, перспективи и приложение в биологичното земеделие (БЗ).

2. Развитие на биологичната борба (ББ) през 19-я, 20-я и началото на 21-я век. Значение на ББ в екологичен, биологичен и икономически аспект.

3. Основни форми на ББ в природата – хищничество, паразитизъм и антибиоза, връзки с интегрираната растителна защита (ИРЗ) и с биологичното земеделие.

4. Природно и биологично регулиране – същност, значение и приложение в БРЗ и ИРЗ.

5. Механизми за регулиране числеността на вредни насекоми и акари – вътревидови и междувидови механизми – същност, значение и приложение в БРЗ и ИРЗ.

6. Природно равновесие – същност, средна плътност на популациите на вредни насекоми и акари, видове популационна плътност, значение и приложение в прогнозата, коефициент на равновесие, коефициент на разпространение, енергия на разпространение.

7. Начини на използване на ентомофаги и акарофаги – интродукция и аклиматизация, сезонна колонизация, вътреареално разселване, опазване и подпомагане на природни популации ентомофаги и акарофаги.

8. Развъждане на основни видове ентомофаги и акарофаги, изисквания към тях и към техните жертви и гостоприемници.

9. Патология на насекомите – вирусни болести – общи сведения, характеристика на основните семейства: ядрени и стомашни полиедрии, гранулози – характеристика, практическо значение, приложение.

10. Бактериални болести – характеристика сем. Bacillacea, активни агенти на Bacillus thuringiensis, заразяване, протичане на инфекциозния процес, препарати и приложение.

11. Рикетсии, гъбни и нематодни болести – характеристика, заразяване, протичане на инфекциозния процес.

12. Епизоотология на болестите по насекомите, степен на развитието им – спорадична, екзоотична и епизоотична; фактори на епизоотията – патоген, гостоприемник, околна среда.

13. Хищни насекоми – хищни дървеници, характеристика и основни представители на сем. Nabidae, Anthocoridae и Miridae, биология, екология, регулиращи възможности.

14. Хищни бръмбари –бегачи и късокрили бръмбари. Характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

15. Хищни калинки и златоочици - характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

16. Сирфидни мухи и хищни галици - характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

17. Хищни акари - характеристика, основни видове, регулиращи възможности.

18. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Braconidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

19. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Ichneumonidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

20. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Aphelinidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

21. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Trichogrammatidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

22. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Tachinidae, Encyrtidae, Scelionidae и Pteromalidae - основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

23. Генетични методи за борба – лъчева и химична стерилизация – същност, достижения, приложение.

24. Препарати, аналози на хормоните при насекоми и акари (регулатори на растежа, развитието и размножаването)

25. Феромони при насекомите – видове: полови феромони, същност, приложение в биологичната растителна защита.

26. Интегрирана растителна защита (ИРЗ) – същност, основни принципи и предпоставки, праг на икономическа вредност, приложение.

27. Биологична растителна защита при производство на зеленчуци в оранжерии.

28. Биологична растителна защита при производство на плодове.

29. Биологична растителна защита при производство на грозде.


3.2. Упражнения

1. Запознаване с признаци от вирусни, гъбни, бактериални и нематодни болести по насекмите – 2 часа.

2. Запознаване с морфологията на хищни дървеници и определяне на видове от тях с помощта на определителни таблици – 2 часа.

3. Запознаване с морфологията на хищни бръмбари – бегачи и определяне на видове от тях с помощта на определителни таблици – 2 часа.

4. Запознаване с морфологията на хищни калинки и определяне на видове от тях с помощта на определителни таблици – 2 часа.

5. Запознаване с морфологията на сирфидни мухи и галиции определяне на видове от тях с определителни таблици – 2 часа.

6. Запознаване с морфологията на златооцичи и хищни акари определяне на видове от тях с определителни таблици – 2 часа.

7. Запознаване с морфологията на паразитни насекоми от семейства Braconidae и Ichneumonidae и определяне на видове от тях с определителни таблици – 2 часа.

8. Запознаване с морфологията на видове от сем. Trichogramatidae и определяне на видове от тях с определителни таблици – 2 часа.

9. Запознаване с морфологията на видове от семейства Tachinidae, Encyrtidae, Scelionidae и Pteromalidae и определяне на видове от тях с определителни таблици – 2 часа.

10. Запознаване с развъждане на Encarsia formosa и Phytoseiulus persimilis в оранжерии за биологично производство на домати и краставици – 4 часа.

11. Оценка на регулиращата роля на паразитни и хищни видове насекоми, обитаващи житни посеви – 2 часа.

12. Оценка на регулиращата роля на паразитни и хищни видове насекоми, обитаващи овощни култури – 2 часа.

13. Оценка на регулиращата роля на паразитни и хищни видове насекоми, обитаващи лозови насаждения – 2 часа.

14. Оценка на регулиращата роля на паразитни и хищни видове насекоми, обитаващи зеленчукови култури в оранжерии– 2 часа.

3.3. Форми на извън-аудиторна заетост.

3.3.1. Разработване и защита на проект.

Проектът се разработва по задание, свързано с изучавания материал от лекции и упражнения. Той ще обхваща прилагане на биологична растителна защита при производство на биологична продукция и плодове, зеленчуци и грозде или методи за развъждане и използване на ентомофаги за биологична борба.



3.2.2. Самоподготовка за разработване на проект и самоподготовка за изпит – общо 90 часа.

4. Технология на обучението.

4.1. Лекциите включват теоретични въпроси, свързани с биологичното регулиране, процесите, които го управляват; основата на биологичната борба; регулиращите фактори – ентомофаги, акарофаги, микроорганизми и продукти от жизнената им дейност; биологично активни вещества; генетични методи и др., които дават основни знания в областта на биологичната растителна защита.

4.2. Упражненията имат за цел да дадат познания за морфологията на основни видове ентомофаги и акарофаги и причинители на болести, за са могат магистрите да ги разпознават в природата и успешно използват в БРЗ.

4.3. Проектите се проверяват от водещият преподавател, обсъждат се с магистрите и се оценяват.

4.4. Заверка на семестъра за лекции и упражнения се прави в съответствие с приетите общи изисквания в Университета за присъствие и участие в учебния процес.

4.5. Изпитът се провежда в две части – писмен и устен. Основната тежест за оценка се пада на писмения изпит, а устният изпит има за цел да закръгли оценката и за личен контакт със студента. Поставят се 2 въпроса – по един от общата и от специалната част на дисциплината. При окончателната оценка се взема предвид и оценката от проекта, която е с тежест 20 % от общата оценка.
КОНСПЕКТ

По Биологична растителна защита за образователно-квалификационна степен МАГИСТЪР

1. Същност на биолгочината растителна защита (БРЗ) като природно явление и като метод. Предмет и задачи на БРЗ, достижения, персепктиви и приложение в биологичното земеделие (БЗ).

2. Развитие на биологичната борба (ББ) през 19-я, 20-я и началото на 21-я век. Значение на ББ в екологичен, биологичен и икономически аспект.

3. Основни форми на ББ в природата – хищничество, паразитизъм и антибиоза, връзки с интегрираната растителна защита (ИРЗ) и с биологичното земеделие.

4. Природно и биологично регулиране – същност, значение и приложение в БРЗ и ИРЗ.

5. Механизми за регулиране числеността на вредни насекоми и акари – вътревидови и междувидови механизми – същност, значение и приложение в БРЗ и ИРЗ.

6. Природно равновесие – същност, средна плътност на популациите на вредни насекоми и акари, видове популационна плътност, значение и приложение в прогнозата, коефициент на равновесие, коефициент на разпространение, енергия на разпространение.

7. Начини на използване на ентомофаги и акарофаги – интродукция и аклиматизация, сезонна колонизация, вътреареално разселване, опазване и подпомагане на природни популации ентомофаги и акарофаги.

8. Развъждане на основни видове ентомофаги и акарофаги, изисквания към тях и към техните жертви и гостоприемници.

9. Патология на насекомите – вирусни болести – общи сведения, характеристика на основните семейства: ядрени и стомашни полиедрии, гранулози – характеристика, практическо значение, приложение.

10. Бактериални болести – характеристика сем. Bacillacea, активни агенти на Bacillus thuringiensis, заразяване, протичане на инфекциозния процес, препарати и приложение.

11. Рикетсии, гъбни и нематодни болести – характеристика, заразяване, протичане на инфекциозния процес.

12. Епизоотология на болестите по насекомите, степен на развитието им – спорадична, екзоотична и епизоотична; фактори на епизоотията – патоген, гостоприемник, околна среда.

13. Хищни насекоми – хищни дървеници, характеристика и основни представители на сем. Nabidae, Anthocoridae и Miridae, биология, екология, регулиращи възможности.

14. Хищни бръмбари –бегачи и късокрили бръмбари. Характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

15. Хищни калинки и златоочици - характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

16. Сирфидни мухи и хищни галици - характеристика, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

17. Хищни акари - характеристика, основни видове, регулиращи възможности.

18. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Braconidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

19. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Ichneumonidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

20. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Aphelinidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

21. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Trichogrammatidae, основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

22. Паразитни насекоми. Характеристика на сем. Tachinidae, Encyrtidae, Scelionidae и Pteromalidae - основни видове, биология, екология и регулиращи възможности.

23. Генетични методи за борба – лъчева и химична стерилизация – същност, достижения, приложение.

24. Препарати, аналози на хормоните при насекоми и акари (регулатори на растежа, развитието и размножаването)

25. Феромони при насекомите – видове: полови феромони, същност, приложение в биологичната растителна защита.

26. Интегрирана растителна защита (ИРЗ) – същност, основни принципи и предпоставки, праг на икономическа вредност, приложение.

27. Биологична растителна защита при производство на зеленчуци в оранжерии.

28. Биологична растителна защита при производство на плодове.

29. Биологична растителна защита при производство на грозде.


Литература

  1. Балевски А., П. Начев, Сп. Симова.1982. Акари по селскостопанските растения.С. Земиздат.

  2. Бондаренко Н. 1986. Биологическая защита растений. М. Колос.

  3. Вейзеря Я. 1972. Микробиологические методы борьбы. М. Колос.

  4. Викторов Г.Я. 1976. Экология паразитов – энтомофагов. М. Наука.

  5. Гулий В., С. Рыбина. 1988. Вирусные болезни насекомых и их диагностика. К. Штинца.

  6. Кайтазов А и др. 1982. Наръчник за биологична борба с неприятелите по растенията.С. Земиздат.

  7. Сорокина А. 1993. Определитель видов род Trichogramma Westw. , мировой фауны. М. Колос.

  8. Харизанова В. 1989. Хищни дървеници, видов състав, биология и регулиращи възможности на най-често срещаните видове. Автореферат.

  9. Харизанов А., Т. бабрикова, В. Харизанова.1996. Биологична борба срещу неприятелите по културните растения. Агропрес.

  10. Харизанова В., Лекции, четени пред студенти от Аграрния университет.

  11. Харизанов А., Лекции, четени пред студенти от Аграрния университет.

Каталог: cntnr -> uchebni programi -> U programi RZA
U programi RZA -> Факултет растителна защита и агроекология
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 04
U programi RZA -> Програма за дисциплината цветарство включена като факултативна в учебния план на специалност екология и опазване на
U programi RZA -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д. Греков
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 03
U programi RZA -> ПроФ. дсн Йорданка Кузманова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница