Фармакотерапевтично ръководство за лечение на маниен епизод Обща характеристика на манийните епизоди



Дата13.11.2017
Размер90.82 Kb.
#34514
Фармакотерапевтично ръководство за лечение на маниен епизод

Обща характеристика на манийните епизоди (афективни състояния с повишаване на афекта и активността)

Кратки общи и епидемиологични данни

Това са разстройства, характеризиращи се с епизоди, при които налице трайно болестно повишаване на настроението и увеличена енергия и активност.

Манийните епизоди обикновено започват внезапно и продължават от две седмици до 4-5 месеца (средно около 4 месеца). Епизодите често се развиват след стресови житейски събития или други психични травми, но наличието или отсъствието на стрес не е съществено за диагнозата. Първият епизод може да настъпи във всяка възраст - от детството до старостта. Честотата на епизодите и характеристиките на ремисиите и рецидивите са много променливи, макар ремисиите да са с тенденция да се скъсяват е течение на времето.

Критерии за поставяне на диагноза

Хипоманията е по-лека степен на манията. При това състояние разстройствата на настроението и поведението са твърде трайни и изразени, за да могат да бъдат включени в циклотимия, но не се придружават от халюцинации или налудности. Налице е персистиращо леко повишение на настроението (поне няколко дни наред), усещане за повишена енергия, увеличена активност и, обикновено, подчертано усещане за благополучие и за физическа и психична ефективност. Често са налице повишена общителност, приказливост, прекомерна фамилиарност, повишена сексуална енергия и намалена нужда от сън, но не до степен, която води до сериозно разстройство на работоспособността или до социални санкции. Раздразнителност, високомерие и грубиянство могат да заместят по-обичайната еуфорична общителност. Може да има нарушения на концентрацията и вниманието, които разстройват способността за залавяне с работа или за релаксация и развлечения, но това обикновено не пречи на проявата на интерес към съвсем нови начинания и дейности, или към увеличено пилеене на пари.

Няколко от споменатите по-горе признаци, съответни на повишено или променено настроение и нараснала активност, трябва да бъдат налице поне за няколко дни поред. С диагнозата хипомания са съвместими значителни нарушения на работоспособността или на социалното поведение , но ако те са тежки или всеобхватни, следва да се диагностицира мания.

Мания се диагностицира, когато настроението е трайно повишено несъразмерно на обстоятелствата и може да варира от безгрижна веселост до почти неконтролируема възбуда. Приповдигнатостта се придружава от повишена енергия, водеща до свръхактивност, речев напор и намалена нужда от сън. Привичните за конкретната култура социални задръжки са загубени, вниманието не може да се поддържа и често е налице подчертана отвлекаемост. Себеоценката е повишена и свободно се изказват мегаломанни или свръхоптимистични идеи.

Могат да се наблюдават възприятни нарушения - преценяване на цветовете като особено ярки и красиви, прекомерна ангажираност с фини детайли на повърхности или материи и субективен хиперакузис. Пациентът може да се захване с екстравагантни или нереални проекти, да харчи безразборно пари или да стане агресивен, влюбчив или неуместно закачлив при неподходящи обстоятелства. При някои манийни епизоди настроението е раздразнително и мнително, а не приповдигнато. Първият пристъп е най-често между 15 и 30 години, но може да настъпи във всяка възраст между късното детство и седмото или осмо десетилетие. Тук епиизодът трябва да продължи поне една седмица, да бъде достатъчно тежък, за да наруши почти напълно обичайната работоспособност и социалните дейности; промяната на настроението трябва да се придружава от нарастнала енергия и от няколко от споменатите по-горе симптоми (особено речев напор, намалена нужда от сън, мегаломания и прекомерен оптимизъм).

Повишената себеоценка и идеите за величие могат да прераснат в грандиозни налудности, а раздразнителността и подозрителността могат да прераснат в налудности за преследване. При тежки случаи мегаломанните или религиозни налудности за самоличността или ролята на болния могат да бъдат подчертани, а летежът на мислите и речевият напор могат да направят речта му неразбираема. Тежката и продължителна физическа активност и възбуда могат да доведат до агресия или буйство, а пренебрегването на храненето, приемането на течности и личната хигиена могат да доведат до опасни състояния на дехидратация и занемареност.

Въпреки че най-типичната форма на биполярното разстройство е редуване на манийни и депресивни епизоди, разделени от периоди на нормално настроение, нерядко депресивното настроение може да бъде съпроводено в продължение на дни или седмици от свръхактивност и речев напор, или пък повишеното настроение и мегаломанните изживявания да се съпровождат от ажитираност и от загуба на енергия и либидо. Депресивните симптоми и тези на манията и хипоманията могат и да се редуват бързо - от ден на ден или дори от час на час. Диагноза смесено афективно разстройство се поставя, ако и двата вида симптоми са подчертани през по-голямата част от сегашния епизод на заболяването и ако този епизод е с продължителност най-малко две седмици.



Диференциална диагноза

При диференциалната диагноза един от най-честите проблеми е разграничаването от шизофрения, особено ако са пропуснати стадиите на развитието през хипомания и пациентът се вижда на върха на болестта, когато богати налудности, неразбираема реч и бурна възбуда могат да прикрият основното нарушение на афекта.

Пациенти с други медицински състояния като хипертиреоидизъм и анорексия нервоза, "ажитирана депресия", пациенти с тежки натрапливи ритуали през част от нощта също могат да бъдат хиперактивни в довършване на своите домашни ритуали на очистване.

Лекарствена терапия

Първа линия – стабилизатори на настроението ± конвенционални невролептици, атипични антипсихотици

Комбинирана терапия и включване на бензодиазепини

Допълнително лечение на заболяванетоантипаркинсонови медикаменти

В случаите, когато стандартната терапия не води до достатъчно подобрение или се цели повлияване на специфичен по-тежко изразен или по-слабо повлиян симптом (напр. безсъние, възбуда, налудности, ажитация) се използват комбинации от медикаменти или допълнителни медикаменти за подсилване на терапията. Такива медикаменти, например, са бензодиазепини за ажитация и инсомния.


Лекарствени продукти, които са важни за ограничена група пациенти, неподдаващи се на стандартна терапия и условия за предписването им

При резистентните случаи се използват и други методи на терапия, например ЕКТ. При пациентите, при които се налага провеждане на ЕКТ е необходимо прилагане на миорелаксанти и анестетици в съответствие със стандартните изисквания на процедурата.



Критерии за оценка на ефективността на прилаганата терапия

За оценка на ефективността на прилаганата терапия се препоръчва да се използва скалата за оценка на мания на Young (YMRS). Скалата се състои в 11 въпроса и е приета за златен стандарт при оценката на мания. Използва се както за оценка на манииното състояние, така и за оценка на повлияването от терапията. Скалата не оценява депресивни симптоми и е уместно да се използва и използването и с друга скала (напр QIDS16 предложена за оценка на депресивните състояния).Четири от въпросите получават оценка 0 - 8точки, останалите – 0 - 4 точки, като са приемливи и междинни резултати (например 0,5). Като повлияване от терапията обичайно се приема редукция на първоначалния резултат с 30%, а за ремисия - редукция с над 50% или цифров резултат под 12 точки. Скалата се прилага за 10-20 минути.



Таблица1 Антипсихотични средства, прилагани самостоятелно или в комбинация

INN

Дневна доза (мг)/

Месечна доза за ДДА



Механизъм на действие

Най-чести странични ефекти

КН

Сhlorpromazin

Haloperidol

Chlorprothixen

Zuclopenthixol

25-6003

1,5-203

15-200


5-203

Предимно D2 блокери, както и други рецепторни взаимодействия в различна степен М1, Н1, 5-НТ2С, α1 антагонисти


ЕПС, акатизия, остра дистония, късни дискинезии, хиперпролактинемия, ортостатизъм, тахикардия, в известна степен метабилтни и кардиотоксични странични ефекти

АА

Risperidone

Olanzapine

Quetiapine

Ziprazidone

Asenapine

Aripiprazole2

2-6


2,5-203

25-800


40-1603

5-20


5-303

5НТ2А/D2 антагонисти с мезолимбична селективност, в различна степен М1, Н1, 5-НТ2С, α1 антагонисти

5HT1A агонисти4




Дозо- и време- зависими ЕПС, хиперпролактинемия1,

Метаболитен синдром

Хипотония, ортостатизъм, кардиоваскуларни смущения


Дълго действащи антипсихотици (ДДА)

Zuclopenthixol acetate


50-150 на 2-3 дни




В зависимост от принадлежността към КН

В зависимост от принадлежността към КН

КН Първа генерация антипсихотици (конвенционални, типични антипсихотици);

АА Втора генерация антипсихотици (атипични антипсихотици);

1Важи за Risperidone, Paliperidone, Olanzapine, Aripiprazole (предимно акатизия)

2 Парциален допаминов агонист (в някои справочници е като трета генерация антипсихотици)

3 Имат както таблетарна, така и инжекционна форма на приложение за незабавно действие; Zuclopentixol acuphase (междинна форма на приложение) – 50-150 мг на 48-72 ч

4 Ziprazidone, Quetiapine, Aripiprazole

Допълнителни медикаменти





Стабилизатори на настроението

ЛИТИЕВИ СОЛИ1 300-1200 мг


CARBAMAZEPINE 400-1000 мг
СОЛИ НА ВАЛПРОЕВА КИСЕЛИНА 300-1500 мг
LAMOTRIGINE 25-200 мг

Бензодиазепини

DIAZEPAM 10-30 мг/дн
и съответстващите на тази доза бензодиазепи:









CLONAZEPAM







BROMAZEPAM
















хипомания



хипомания





Монотерапия с конвенционални/ атипични антипсихотици/стабилизатор на настроението

Терапевтичен отговор

I стъпка

Поддър-жащо лечение

или




Мания без психотични симптоми

Мания с психотични симптоми





Липса на терапевтичен отговор или частичен отговор






Комбиниране с друг антипсихотик

Или

Комбинирано лечение с антипсихотици и тимостабилизатор


Терапевтичен отговор

Поддър-

жащо лечение



II стъпка




Липса на терапевтичен отговор или частичен отговор



Терапевтичен отговор

Поддър-


жащо лечение

Електроконвулсивно лечение



III стъпка




1 Литиеви соли са с изтекъл срок на регистрация за България, въпреки че са включени в международните стандарти за лечение на психични разстройства

Каталог: userfiles -> files
files -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
files -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
files -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> I общи разпоредби Ч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница