Филиал пловдив



Дата10.02.2018
Размер141.01 Kb.
#56042





ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ

ФИЛИАЛ – ПЛОВДИВ






КАТЕДРА - “КСT”

ДИСЦИПЛИНА - “ПИК II”

САМОСТОЯТЕЛНА РАБОТА

изготвил: Георги Георгиев Сивов

група: 42Б

специалност: КСТ

фак. № 346946

Пловдив Проверил:.......................



10.2.2018 г. / инж. К. Тодорова/

АУДИ 80 НАЧАЛОТО НА СЕРИЯТА
Д

ебютът на първият автомобил Ауди модел 80 се е състоял през май 1972 година, като първоначално модела се е предлагал само в модификацията седан с две врати. През 1973 година към продуктовата линия се прибавя и седан с четири врати, а от началото на 1975 година в семейството се е появил и универсалния модел с индекс на купето 33, продаващ се само в САЩ под марката Fox. Две и четири вратните седани имали индекс на купето 82. В тези модели били заложени основните технически




Моделен период

1972-1976

Код на платформата

В1

Купе

Седан с две и четири врати

Индекс на купето

82 (седан), 33 (универсал)
решения, които в последствие завинаги останали като визитна картичка на автомобилите Audi 80 - надлъжно разположените двигатели, предното предаване, предното окачване MсPherson и много други. В новите модели освен ръчната четиристепенна скоростна кутия били поставяни и тридиапазонна автоматична скоростна кутия, която се монтирала на моделите с двигатели 1,5 и 1,6 литра. В началото на историята на Аudi 80, системата за обозначаване на модификациите била достатъчно проста и логична. С 80 и 80L се обозначавали различните нива на вътрешна комплектация. Съответно с S, LS и GLS се обозначавали различните модификации на по-мощните и скъпи автомобили с двигатели с обеми 1,5л, а след това и 1,6литра.



ПЪРВАТА МОДИФИКАЦИЯ





П


Моделен период

1977-1978

Код на платформата

В1

Купе

Седан с две и четири врати

Индекс на купето

82 (седан), 33 (универсал)
рез 1976 година модификацията Audi 80 В1 била подложена на неголяма промяна във външния стил. На първия етап били направени промени само във външния вид. Кръглите предни фарове били заменени с квадратни в съответствие с новопостъпващата мода. Задните заоблени фарове също станали по-ъгловати. Немного се изменила и гамата на двигателите, в частност двигателите с обем 1,5л били напълно изоставени и спрени от производство. В системата на захранване на използваните двигатели YG и YH се появили системите за впръскване от типа Bosch K-Jetronic.
Г О Л Е М И Т Е П Р О М Е Н И

П

рез 1978 година в моделния ред на Audi 80 настъпили големи промени. Новият дизайн на автомобила отново бил поръчан на Джиуджиаро (Giugiaro). На Маестрото се отдало да създаде ново, съвременно купе без да загуби приемствеността и връзката с предишните модели. Дизайна бил толкова успешен, че с неголеми изменения останал актуален чак до 1986 година. Новото купе забележимо било по-голямо. На първо време била предложена само модификацията с четири врати. На това купе от моделната година 1979 бил присвоен индекс 81 и заводски код В2.







Моделен период

1979-1984

Код на платформата

В2

Купе

Седан с две и четири врати

Индекс на купето

81 (седан)

Всички тези нововъведения били в резултат на новата маркетингова политика на Volkswagen Group, която укрепвайки своята позиция на пазара, започнала настъпление към непривичната по-рано за тях ниша на по-скъпите и луксозни автомобили. За да бъде успешна конкуренцията в този сектор с фирмите Mercedes и BMW, марката Volkswagen, която се асоциирала с понятието народен автомобил, някак вече не подхождало. За постигането на благородната цел било взето решението да се развива в тази насока марката Audi. Тогава било положило началото на разделянето на двата близнака - Audi 80 и VW Passat. При значително вътрешно сходство "народните" моделните типове купета - универсал и хечбек останали във VW, a Audi за дълго време останали само седан. В 1978 година в името на идеята за създаването на скъп семеен автомобил било прекратено и производството на мъничката кола Audi 50, която продължила своя славен път като VW Polo. През 1980 година автомобила дебютирал в САЩ под марката Audi 4000. Първоначално Audi 4000 се комплектовал само с инжекционен двигател с обем 1,6 литра и с 4ри степенна механична СК1. Не много по-късно, в същата година, се появява Audi 4000 5+5 - двувратна версия с петцилиндров двигател и 5 степенна механична СК. През 1981г. обема на четирицилиндровия двигател се увеличил до 1,7л (4000 S), а в 1984 - до 1,8л (4000 S). Известно време на пазара в САЩ бил достъпен и модела с петцилиндров двигател и автоматична СК - 4000S, а в 1983 година се появило Audi 4000 с дизелов и турбо-дизелов двигател.В тази модификация на автомобила се появили не само новото купе, но и редица технически нововъведения и решения, с цел модела да бъде доближен нагоре към новите модели на конкурентите. Резервоара бил пренесен на гърба на задната седалка, което значително намалило обема на багажника но увеличило пространството в салона. Двигателя и предното окачване вече не се крепили на купето, а на специална носеща рамка, което позволило да се намалят значително вибрациите предаващи се от двигатела и ходовата част на купето. Едновременно с това се увеличила и геометричната стабилност на окачването. За първи тът в тези автомобили били поставени дискови спирачки на колелата на задния мост - поставяли се единствено на по-мощните модификаци. На някои от моделите стъклото на предната врата било цяло - отсъствало допълнителното триъгълно прозорче. На тези автомобили за първи път се появяват и петстепенните скоростни кутии. През 1980 година в Audi 80 за първи път се монтира пет цилиндровия мотор WE с обем 2,2 литра.



ВТОРИ РЕСТАЙЛИНГ
В


Моделен период

1985-1988

Код на платформата

В2

Купе

Седан с 2 и 4 врати

Индекс на купето

81 (седан)
края на 1984 година дизайна на модела бил леко променен. Доколкото проектантите в това време се готвели за съвсем нов дизайн на автомобила, било решено външния вид на панелите да не се променя много. На първо време измененията отново били "оптически". Автомобилът получил нова форма на основните фарове - те станали по-дълбоки в сравнение с предишните и вече съответствали на наклона на външната решетката пред радиатора. Задните стопове били заменени с по-високи блокове, което дало възможност линията на отваряне на багажника да се изравни с тази на задната броня, което направило автомобила да прилича на своя събрат Аudi 100. Промени били направени и в салона. Изменил се предния панел, който вече се произвеждал от мек материал, което дало възможност за по-плавно променяне на формата на таблото. Заводския код на платформата В2 и индекса 81 останали предишните.

Силовите промени по модела предимно били свързани с изменения в гамата на монтираните мотори и трансмисии.

Модификациите Audi 80 с петицилиндрови двигатели получили ново обозначение - Audi 90. Двигателите на Audi 90 се различавали с по-богато електронно оборудване. На външен вид можели да бъдат различени по монтираните брони и спойлери оцветени вече в цвета на купето, пластмасовите прагове и др. В САЩ, модела аналогичен на Audi 90 получил обозначението Audi 4000CS.

КУПЕ
П


Моделен период

1981-1989

Код на платформата

В2

Купе

Купе с 2 и 4 врати

Индекс на купето

85
родължавайки богатите спортни традиции на фирмата Auto Union, Audi просто не могли да минат без спортната модификация сред своите модели. За попълване и на тази ниша, на платформата на Audi 80 било направено купето Сoupe, което получило обозначението 85. Благодарение на по-голямата базова платформа, Coupe станало четириместно, което било рядкост за автомобилите от този клас.Едновременно с ново купе, новото Coupe получил и иновативната разработка на Audi - системата Quattro, а с нея и огромния успех на този автомобил. За първи път той бил представен в 1980 година. Общата стилистика на купетата от тази модификация били издържани в традиционния стил на останалите Audi автомобили. В края на 1984 година, едновременно с рестайлинга на Audi 80 купе 81, Audi Coupe получил нова "оптика" и наклонена решетка на радиатора, вградени брони, подобни на тези в модификацията Audi 90. Интериора също бил обновен - закръглен преден панел, удължени странични джобове на вратите и др.

Общата платформа диктувала еднаквата комплектация на ходовата част - същото окачване (стойките MсPherson отпред и полунезависимото задно окачване), като на Audi 80, същите двигатели и трансмисии, въпреки че преимуществено били монтирани най-мощните агрегати от моделния ред. Заради по-късата си задна част, модификациите Coupe изменили своя вид в сравнение със седаните.



НОВАТА ВЪЛНА


Моделен период

1987-1992

Код на платформата

В3

Купе

Седан с четири врати

Индекс на купето

89 (седан), 8А




През 1985 година компанията Audi NSU Autounion получава своето ново име - Audi AG. Конкурентите - Mercedes и BMW представили новите си модели в средния клас. Audi също били длъжни да отговорят. Септември 1986 година започнало производството на новия автомобил с купе 89 и с код на платформата ВЗ. След есента на 1989 година (1990 моделелна година) това купе получило обозначението 8А. Външно 8А може да бъде различено от 89 по по-широките гумени уплътнения Също така в 8А ръчките за превключване на светлините били вече заоблени, което ги отличавало от "квадратните" в 89.Audi 90, както и преди, означавал автомобил с по-висока комплектация и със най-мощните двигатели. Външно те се отличавали от Audi 80 по предните и задните спойлери, оцветени в цвета на купето с вградени мигачи и издължени фарове. Американския вариант на Audi 90 нямал вградени мигачи. Те били разположени на обичайните си места до главните предни фарове. В САЩ този модел се продавал под същото обозначение както и в Европа - Audi 80/90.

Новият дизайн на купето, напълно съответствал на тогавашните течения в автомобилното проектиране, бил изразителен и запомнящ се. Пазарът моментално реагирал - за кратък срок, броя на продадените Audi 80 задминал водещия фаворит - VW Passat. Основните технически решения - надлъжно разположения двигател, предното предаване, предното окачване MсPherson и задното окачване останали непроменени. В сравнение с предишния модел, много от детайлите и възлите били модифицирани в съответствие с нарасналите нужди по активността и пасивността на безопасността във връзка с укрепване на имиджа на марката.



Благодарение на новите компактни решения, значително се увеличил обема на багажника. Ръкохватките на вратите, печално известни със способността си да се чупят, били заменени с нови, плоски. Значителни промени имало и в салона - нов преден панел, нови седалки и др. Типът на купето бил само един - седан с четири врати.Основното нововъведение било пълното поцинковане на цялото купе. Това дало възможност на Audi да дават десетгодишни гаранции по отношение на корозионната устойчивост на купето. В съответствие с новия имидж било решено да се прегледа гамата от използвани двигатели с оглед увеличаването на обемите им и мощностите им. В резултат на което, изчезнали напълно двигателите с обем 1,3литра. Появили се, няколко нови модификации на двигателите с увеличени обеми и нови скоростни кутии. На топ модела - Audi 90 20V - за първи път се появили четири-диапазонната автоматична СК. Появили се и турбо дизелови двигатели с обем 1,6л, а от 1989 година - нов дизелов двигател с обем 1,9литра. Също така, променено било и обозначаването на модификациите, което вече включвало в себе си и обема на двигателя. Към модификацията 90 след 1989 година били присъединени не само петцилиндровите двигатели от Audi 80, но и автомобилите с най-мощния четирицилиндров двигател с обем 1,8 - DZ.


Н О В О Т О К У П Е




Mоделен период: 1989-1991 Код на платформата: ВЗ Тип на купето: Coupe - две врати (Audi Coupe, Audi S2) Индекс на купето: 8В Размери: 4366 х 1716 х 1368 (Audi Coupe). Audi Coupe се задържало в старата си "кожа" доста по-дълго време от колкото останалите модели (без да считаме Аudi quattro). Но през 1988 година най-накрая било направено така очакваното обновяване. Новото Coupe било направено на основата на платформата на В3 и стилистически повтаряло дизайна на купето Audi 80. Тази модификация получила индекс 8В. През 1992 моделна година купето на Coupe се изменило в общите съответствия в дизайнерските направления на Audi 80. Измененията предимно били в предната носова част и фаровете, но индекса на купето не се изменил. В този си вид Coupe се произвеждало до края на 1995 година, когато за съжаление на всички поклонници на този забележителен автомобил, било спряно от производство. През 1992 година се появил модела Аudi S2 - възстановена версия Coupe с турбинирания двигател 3В. От 1994 година насам Audi S2 се оборудва с 20 клапания турбиниран двигател ABY. Въпросът за следващия приемник на Coupe дълго се дискутирал в автомобилните кръгове. В качеството за базов модел за купе бил предлаган модела Audi A4, но хората от фирмата Audi решили различно. През 1998 година, след тригодишно прекъсване стартирал новия модел, изграден на основата на платформата VW Golf IV - Audi ТТ.

Моделен период

1989-1991

Код на платформата

В3

Купе

Coupe - две врати (Audi S2)

Индекс на купето



Работния обем на двигателя се определя по следната формула:

където:


- работен обем на двигателя , m3

- работен обем на една камера, m3

- брой на работните камери.
Обемът на една камера е пространството, затворено между две съседни ролки, повърхнините на ротора, цилиндъра и страничните дискове.

където:


- максималният работен обем на камерата, m3

- минималният работен обем на камерата, m3

ПОСЛЕДНАТА РЕДАКЦИЯ

З


Моделен период

1992-1995

Код на платформата

В4

Купе

Седан - четири врати

Индекс на купето


а поддържане на продажбите на вече започналите да остаряват модели, в 1991 година бил проведен отново рестайлинг. Новото купе получило обозначението 8С и код на платформата В4. Като цяло пропорциите и купетата били съхранени, но неговите размери били увеличени - нараснали били базата и дължината, а така също се увеличил размера на монтираните джанти. Вече стандартните джанти били 15" - автомобила се уголемил по всички параметри. По традиция основните изменения били по предната и задната части на автомобила - фарове, брони. Също така били внесени и сериозни изменения в конструкцията на купето. Останали доста малко взаимозаменяеми части със старото купето от предходния модел. В новия автомобил се появили издадена напред радиаторна решетка, интегрирана към капака, което придало на автомобила необходимата за дизайнерите тежест. Изменения имало и в комплектацията на купето - най накрая горивния резервоар бил преместен от мястото си зад задната седалка, където "изяждал" голяма част от полезния обем и не позволявал да се направи "разделена" седалка. След тези нововъведения обема на багажника значително се увеличил, като имало вече възможност и за допълнително пространство при сваляне на облегалката на седалката напред.От моделната линия изчезнал модела Audi 90. Вече всички автомобили от този клас носили обозначението Audi 80. В моделната линия, след дълга почивка отново се появил универсала (Avant), чиято мода по това време вече била в разгара си. На пазара в САЩ автомобила се предлагал само с двигател с обем 2,8литра и се наричал Audi 90. От двигателите били премахнати моторите с обем 1.8 литра, четиристепенните СК, също така тридиапазонните автоматични СК. Появили се шестцилиндровите V-образни двигатели с обем 2,6 и 2,8литра.

Видове В4










Използвани команди:


  • File » Page Setup

  • File » Print Preview

  • File » Print…

  • File » Save

  • File » Save As…

  • View » Header and Footer

  • View » Print Layout

  • View » Toolbars » Drawing

  • Insert » Break

  • Insert » Date and Time…

  • Insert » Page Numbers

  • Insert » Picture » WordArt…

  • Insert » Picture » From File

  • Insert » Picture » New Drawing

  • Insert » Object… » Microsoft Excel Worksheet

  • Insert » Object… » Microsoft Graph Chart

  • Insert » Object… » Microsoft Equation 3.0

  • Insert » Reference » Footnote...

  • Insert » Symbol

  • Insert » Hyperlink…

  • Format » Borders and Shading

  • Format » Bullets and Numbering

  • Format » Columns…

  • Format » Drop Cap

  • Format » Font

  • Format » Paragraph

  • Tools » Spelling and grammar

  • Table » Insert » Table

  • Table » Table Properties…

  • Table » Table AutoFormat

Използвани материали:

  • Личен архив

  • www.audi.com

  • www.audi-faq.auto.ru

  • www.images.google.com



1 СК - Скоростна кутия


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница