Философия на Историята Том І: Духът на Изтока



страница1/7
Дата11.01.2018
Размер1.06 Mb.
#44628
  1   2   3   4   5   6   7
Хегел

Философия на Историята

Том І: Духът на Изтока
http://biblio.hit.bg/books/hegel/

Увод


 

Уважаеми господа,

Темата на тези лекции е философската световна история, т.е. не общите разсъждения за световната история, които бихме извели от нея и обяснили с примери, взети от съдържанието й, а самата световна история. За да бъде обяснено какво е това философска световна история, смятам, че преди всичко е необходимо да бъдат разгледани другите форми на историографията. По принцип има три вида историография:

а) първоначална история,

b) рефлексивна история,

c) философска история.



 

а) Що се отнася до първата, то, за да мога да дам някакъв конкретна представа за нея, ще назова имената на Херодот, Тукидид и други подобни на тях историци. Те са описвали предимно протичащите пред очите им събития, при което самите те са били изпълнени с духа на тези събития и дела и са пренасяли в сферата на духовните представи онова, което е съществувало навън. По такъв начин външното явление се преобразува във вътрешна представа. Също както поетът преработва материала, даден в неговите усещания, и го изразява в представи. Разбира се, тези първоначални историци са използували съобщенията и разказите на другите (един човек не може да види всичко), но само по начина, по който поетът използува, като ингредиент, формирания език, на който той дължи толкова много. Историците свързват в едно преходните явления и ги увековечават в храма на Мнемозина. Към тази първоначална история не спадат легендите, народните песни, преданията, тъй като всички те са все още неясни форми на представи, свойствени за непросветените народи. Тук имаме пред себе си такива народи, които са знаели какво представляват и какво искат да постигнат. Действителността, която съзираме или можем да съзрем, трябва да бъде призната за по-твърда почва от онова изплъзнало ни се минало, към което се отнася възникването на легендите и поетичните произведения, които вече не са израз на историческия живот на народа и са достигнали ясно изразена индивидуалност.

Тези първоначални историци преобразуват съвременните им събития и явления в система от представи. Затова съдържанието на такива исторически произведения не може да бъде много обширно по своя външен обем (например историческите трудове на Херодот, Тукидид, Гуичардини); онова, което съществува и живее в обкръжаващата ги среда, конституира тяхното съществено съдържание; степента на образованост на автора и културата, изразена в тези факти, посредством чието излагане той създава своето произведение, духът на автора и духът на действията, за които той пише, са тъждествени. Той описва това, в което повече или по-малко е взел участие, или онова, на което е бил поне свидетел. Той възпроизвежда непродължителни периоди, индивидуални образи на хора и събития; създадената от него картина възпроизвежда без рефлексия отделни черти така, че да предизвика у потомците толкова определена представа за изобразеното, колкото определена е била тя за него във възгледите му или в нагледните повествования. Той не прибягва до помощта на рефлексията, защото духовно се е слял с излагания от него предмет и все още не е излязъл извън границите му; ако той, както например Цезар, е един от пълководците или държавниците, то именно неговите цели са сами по себе си исторически. Но ако тук се казва, че такъв историк не упражнява рефлексия, а че в дадения случай се проявяват самите хора и народи, това не противоречи ли това на речите, които четем, например у Тукидид, и за които можем да твърдим, че те със сигурност не са били произнесени в такава форма? Речите обаче са действия на хора, при това такива действия, които имат твърде съществено значение. Наистина, хората често казват, че това са само речи, като по този начин искат да докажат тяхната безобидност. Такива речи са само празни приказки, а приказките имат едно важно преимущество — те са невинни. Но такива речи, с които един народ се обръща към друг, или речи, с които хората се обръщат към народа и към господарите си, са съществена и неразделна съставна част от историята. И ако дори такива речи, като например речта на Перикъл, най-образования, най-чистия и най-благороден държавен деец, са били преработени от Тукидид, то те все пак не са чужди на Перикъл. В такива речи тези хора изказват максимите на своя народ и своите лични възгледи, изразяват разбирането си за политическите отношения и своята нравствена и духовна природа, принципите, от които те се ръководят, преследвайки едни или други цели и прилагайки един или друг метод на действие. В речите, които историкът приписва на тези хора, е изразено не чуждото съзнание, а тяхната собствена култура.

Историците, които трябва подробно да бъдат изучавани и внимателно четени и препрочитани от онези, които искат да разберат какво са преживели народите и да проникнат в техния живот, такива историци, у които може да се открие не само ученост, но и дълбока и чиста наслада, не са чак толкова много, както би могло да сметне: Херодот, бащата, т.е. родоначалникът на историята, и Тукидид бяха вече споменати; един оригинален труд е „Анабазис“ на Ксенофонт; „Коментарите“ на Цезар са истински шедьовър на един велик дух. В древността такива историци задължително е трябвало да бъдат велики пълководци и държавници; в средните векове, с изключение на епископите, намиращи се в центъра на държавните дела, към това число са спадали и монасите — като наивни летописци, които са били толкова изолирани, колкото гореспоменатите държавници на древността са били във взаимовръзка. С Новото време обстоятелствата коренно се променят. Нашата образованост по същество възприема и веднага преобразува всички събития в изложение, за да можем да си съставим определена представа за тях. Ние разполагаме с прекрасни, прости, определени изложения, особено за военните събития, и тези изложения могат да бъдат поставени в един ред с „Коментарите“ на Цезар; що се отнася до богатството на тяхното съдържание и посочените средства и условия, те са още по-поучителни. Към тях спадат и френските мемоари. Често те са написани от остроумни хора и разказват за незначителни събития, нерядко в тях е налице голяма доза анекдот, така че в основата им намираме доста оскъдно съдържание; но често те се оказват истински и майсторски написани исторически произведения, например мемоарите на кардинал дьо Рец; в тях откриваме обширно историческо поле. В Германия има малко такива майстори; Фридрих Велики (Histoire de mon temp) е едно забележително изключение. Всъщност такива хора би трябвало да заемат високо положение. Само отвисоко е възможно добре да се видят предметите и да се забележи всичко; това не може да бъде направено, ако гледаме отдолу нагоре през тясна пролука.



 

b) Вторият вид история може да бъде наречен рефлексивен. Това е такава история, чието изложение се издига над съвременната епоха не с оглед на времето, а по отношение на духа. В този втори вид история трябва да правим разлика между напълно различните й подвидове.



аа) Нужно е да бъде написан обзор на цялата история на някой народ или страна, или на целия свят, с други думи, това, което наричаме всеобща история. При това главна задача е да се направи обработка на историческия материал, към който историкът подхожда със собствен дух, различен от духа на съдържанието на този материал. В този случай особено важни са принципите, които авторът си изработва отчасти относно съдържанието и целите на описваните от него действия и събития, отчасти относно начина, по който той иска да пише историята. При нас, немците, рефлексията и разсъдъчността, които се проявяват в този случай, са изключително разнообразни; в това отношение всеки историк си има свой собствен маниер на действие. Англичаните и французите знаят в общи линии как трябва да се пише история: те се съобразяват повече с общото и националното равнище на културата; при нас всеки се стреми да измисли нещо особено и вместо да пишем история, ние винаги се опитваме да определим как би трябвало да се пише история. Когато този първи подвид на рефлексивната история си постави като единствена цел да изложи цялата история на някоя страна, тогава той се доближава до първия вид историография. Такива компилации (например историята на Ливий, Диодор Сицилийски, историята на Швейцария, написана от Йохан фон Мюлер) заслужават големи похвали, ако са добре съставени. Разбира се, най-добре е, ако историците се доближават до историците от първия род и пишат толкова нагледно, че у читателя да може да се създаде впечатлението, че събитията са изложени от съвременници и очевидци. Но тонът, който трябва да бъде характерен за отделен индивид, принадлежащ към определена култура, често се модифицира така, че не съответствува на описваните епохи, и духът, от който историкът е проникнат, се оказва различен от духа на онези епохи. Например Ливий кара древните римски цезари, консули и пълководци да произнасят речи, които са уместни само в устата на умел адвокат от неговата епоха; при това откриваме рязък контраст между тези речи и речите, запазени в оригиналните древни предания, каквато е например баснята на Менений Агрипа. Същият този Ливий описва сраженията така, сякаш ги е видял със собствените си очи, макар че създадените от него картини могат да бъдат използувани за описание на сражения от всички епохи, при което отново откриваме контраст между тази определеност и несвързаността и непоследователността, от които страда изложението на най-важните обстоятелства от други събития. Различието между един такъв компилатор и първоначалния историк може най-добре да бъде обяснено, като се направи сравнение между запазените раздели на историческия труд на Полибий и начина, по който Ливий го използува, като прави отделни извадки от него и съкращения. В стремежа си да даде вярно изображение на описваната епоха Йохан фон Мюлер придава на своята история скован, надут и педантичен характер. Много по-приятно е да четем стария Чуди (Tschudy), при него всичко е по-наивно и по-естествено в сравнение с историята, написана в такъв изкуствен, натруфен и архаичен стил.

Такава история, която си поставя за цел да направи обзор на големи периоди или на цялата всемирна история, трябва наистина да се откаже от индивидуалното изобразяване на действителността и да прибягва до съкращаване на изложението чрез прилагането на абстракции — това съкращаване се извършва не само когато се пропускат събития и явления, но и когато мисълта резюмира богатото съдържание. Сражението, великата победа, обсадата престават да бъдат самите те, а се резюмират в обикновени определения. Когато Ливий пише за войните с волските, на места е доста кратък: в еди-коя си година е имало война с волските.



bb) Вторият подвид на рефлексивната история е прагматичната история. Когато имаме работа с миналото и разглеждаме свят, много отдалечен от нас, пред духа ни се открива такова настояще, което, представлявайки дейност на духа, го възнаграждава за неговите усилия. Събитията са различни, но общото и интимното в тях, тяхната връзка са единни. Това премахва отдалечеността и прави събитията близки до съвременността. По такъв начин, въпреки цялата им абстрактност, прагматичните рефлексии са в действителност съвремие и благодарение на тях изложението на миналото се изпълва с живота на днешния ден. От духа на самия автор зависи дали тези рефлексии ще бъдат действително интересни и жизнени. Тук трябва да подчертаем моралните рефлексии и моралната поука, която трябва да бъде извличана от историята и за която често пъти се прави самата история. Макар че може да се каже, че примерите за доброто извисяват душата и те трябва да бъдат давани при нравственото възпитание на децата, за да им бъдат внушени като правила за поведение, докато съдбите на народите и държавите, техните интереси, състоянието им и преживяните от тях усложнения спадат към друга област. Управниците, държавниците и народите често биват съветвани да си вземат поука от опита на историята. Но опитът и историята ни учат, че народите и правителствата никога нищо не са научили от историята и не са действували съгласно поуките, които биха могли да бъдат извлечени от нея. Във всяка епоха има такива особени обстоятелства, всяка епоха е толкова индивидуално състояние, че в нея е нужно и възможно да се вземат само такива решения, които произтичат от самото състояние. Във водовъртежа на световните събития не може да намерим помощ от общия принцип или от спомена за сходни събития, защото избледнелият спомен от миналото няма никаква действена сила в сравнение с жизнеността и свободата на настоящето. В това отношение няма нищо по-нелепо от толкова често прокарваните паралели с гръцката и римската история в епохата на френската революция. Няма нищо по-различно от природата на тези народи и природата на нашето време. Поставяйки си такива морални цели, Йохан фон Мюлер е имал намерение да поднесе в своята „Всеобща история“ и в своята „История на Швейцария“ такива поуки за господарите, правителствата и народите, в частност за швейцарския народ (той е съставил особен сборник от поуки и размисли и в кореспонденцията си посочва точното число на мислите, които е формулирал в продължение на две седмици), но тези поуки не бива да бъдат приемани за най-добрите, направени от него. Само обоснованото, свободно и всеобхващащо прозрение на нещата и дълбокото разбиране на смисъла на идеята (например в „Духа на законите“ на Монтескьо) могат да направят размислите истински и интересни. Затова една рефлексивна история се сменя от друга: материалите са достъпни за всеки писател; всеки лесно може да се помисли за кадърен да ги подреди, да ги обработи и изкара своя собствен дух като духа на времето, който се разкрива в тях. Когато тези рефлексивни истории са дотягали, често са се обръщали към такова описание на някое събитие, при което са били застъпвани всички гледни точки. Тези описания, разбира се, имат определена стойност, но в повечето случаи са само материал и нищо повече. Ние, немците, се задоволяваме с това, французите — точно обратното, остроумно създават свое настояще и отнасят миналото към съвременното състояние на нещата.

сс) Трети подвид на рефлексивната история е критичната история: трябва да я споменем, той като именно по този начин се разглежда историята в наши дни в Германия. Тук се излага не самата история, а историята на историята, дава се оценка на историческите произведения и се изследват тяхната истинност и достоверност. Онова необичайно, което се съдържа, и най-важното — трябва да се съдържа в нея, се състои в проницателността на писателя, който успява да сключи сделка с повествованието, а не с предметите. В това отношение французите имат много добре обмислени трудове. Но те не искат да представят такъв критически метод за исторически и изразяват своята оценка под формата на критически статии. У нас така наречената висша критика завладя както филологията изобщо, така и историческите книги. Тази висша критика узаконява допускането на всевъзможни неисторически неща, породени от развихреното въображение. Друг начин съвременността да проникне в историята е когато историческите факти се заменят със субективни измислици и при това такива измислици, които се признават за толкова по-успешни, колкото са по-смели, т.е. колкото по-малко са дребните обстоятелства, върху които се градят и колкото повече те са в противоречие с най-важните исторически факти.

dd) И накрая, последният подвид на рефлексивната история е онази история, която се проявява като нещо частично. Макар и да прибягва до абстракцията, тя все пак е преход към философската световна история, тъй като се ръководи от общи гледни точки (например история на изкуството, правото, религията). В наши дни този вид понятийна история (Begriffsgeschichte) все повече се разработва и се изтъква на преден план. Тези отрасли са свързани с цялата история на народа и цялата работа е дали това е връзка с цялото, или тази връзка се търси само във външните отношения. В последния случай те са напълно случайни частни случаи в живота на народите. Ако рефлексивната история е стигнала до там, че да се стреми да установи общите гледни точки, трябва да отбележим, че ако такива гледни точки са действително истинни, те са не само външната нишка, външният ред, но и вътрешната душа, направляваща самите събития и факти. Защото подобно на водача на душите, Меркурий, идеята наистина е водач на народите и света и именно духът, неговата разумна и необходима воля е ръководил и ръководи хода на световните събития: тук нашата цел е да бъде изучен духът, тъй като на него принадлежи тази ръководна роля. Това води до —

с) третия вид история, а именно — философската история. Ако нямаше нужда да даваме пояснение относно двата гореспоменати подвида история, тъй като тяхното разбиране е ясно само по себе си, то относно последния вид история нещата стоят другояче, защото той явно наистина трябва да бъде обяснен или обоснован. Но общото е това, че философията на историята не е нищо друго освен нейното мислещо разглеждане. Но ние няма да можем да минем без мислене, благодарение на мисленето се отличаваме от животните, и в усещанията, знанията и познанието, в стремежите и волята, доколкото те са човешки, се съдържа мисленето. Но тук тази препратка към мисленето може да ни се стори недостатъчна, тъй като мисленето в историята е подчинено на даденото и биващото, основано е на него и се ръководи от него, докато на философията, точно обратно, се приписват самостоятелни мисли, които разсъждението поражда от само себе си, като не се съобразява с онова, което е. Ако философията подхожда към историята с такива мисли, тя би я разглеждала като материал и не би я оставяла във вида, в който се намира, а би я разположила в съответствие с мисълта и следователно, както се казва, би я конструирала a priori. Но историята трябва само да обхване онова, което е и е било, събитията и действията, и тя е толкова по-близо до истината, колкото повече се придържа към фактите; тъй като задачата на философията като че ли противоречи на този стремеж, тук трябва да обясним това противоречие и да опровергаем произлизащото от него обвинение срещу умозаключението. При това нямаме намерение да се занимаваме с поправянето на тези безкрайно много и специални неправилни възгледи за целта, интересите и методите на разглеждане на историята и на нейното отношение към философията, които са твърде разпространени или непрекъснато се изтъкват като нещо ново.



Но единствената мисъл, която внася философията, е тази проста мисъл на разума, че разумът господствува в света, така че следователно и световноисторическият процес се е извършвал разумно. Това убеждение и разбиране е предпоставка по отношение на историята като такава изобщо; в самата философия това не е предпоставка. По пътя на изводното познание в нея се доказва, че разумът — тук можем да продължим да използуваме този израз, без да обясняваме по-точно неговото отношение към бога — е както субстанция, така и безкрайна сила; за самия себе си той е безкрайно съдържание на целия природен и духовен живот, както и безкрайна форма — проява на това нейно съдържание. Разумът е субстанция, а именно онова, благодарение на което и в което цялата действителност има своето битие; разумът е безкрайна мощ, защото разумът не е толкова безсилен, за да се ограничава с идеала, да бъде задължен да съществува като нещо особено само извън действителността, неизвестно къде, в главите на някои хора. Разумът е безкрайно съдържание, цялата същност и истина и се проявява за самия себе си чрез предмета, към чиято обработка е насочена неговата дейност, защото той не се нуждае подобно на крайната дейност от условията на външния материал на дадените средства, от които би извличал съдържание и обекти за своята дейност; всичко това той взима от самия себе си и сам за себе си е материалът, който преработва; така както е за себе си само своя собствена предпоставка и абсолютна крайна цел самият той е и осъществяване на тази абсолютна крайна цел и нейно въплъщение, благодарение на което се осъществява преходът й от вътрешния свят в явление не само на околния свят, но и на духовния, а именно: във световната история. Но именно във философията се доказва и следователно тук се предполага за доказано, че такава идея е истинно, вечно безусловно могъщо начало, че тя се разкрива в света и че в света не се разкрива нищо освен нея, нейната слава и величие.

Към онези от вас, господа, които все още не познават философията, тук бих могъл да се обърна с молба да започнат да слушат тези лекции по световна история с вяра в разума и със стремеж и желание да го познаят; и, разбира се, при изучаването на науките като субективна потребност трябва да се предпостави стремежът за разумно разбиране и познание, а не само за натрупване на знания. Защото ако към разглеждането на световната история не се подходи с вече определена мисъл, с познанието на разума, то поне трябва да се вярва твърдо и непоколебимо, че световната история е разум и че светът на разумността и самосъзнателната воля не е предоставен на случайността, а трябва да се разкрива в светлината на познаващата себе си идея. В действителност на мен не ми е нужно предварително да настоявам за такава вяра. Онова, което предварително казах и тепърва ще кажа, трябва да се приема и по отношение на нашата наука не като предпоставка, а като обзор на цялото, като резултат от изследването, с което ще се заемем — такъв резултат, който аз вече познавам, защото познавам цялото. И така, само от разглеждането на самата световна история трябва да стане ясно, че нейният ход е бил разумен, че тя е била разумно, необходимо откриване на световния дух — онзи дух, чиято природа наистина винаги е била една и съща, но който проявява тази своя единна природа в световното налично битие. Както вече бе казано, такъв трябва да бъде резултатът на историята. Но тук трябва да разглеждаме историята във вида, в който тя съществува: трябва да извършваме изследването си исторически, емпирически; между другото, не бива да допускаме да бъдем измамени от историците специалисти, защото те, особено притежаващите доста голям авторитет немски историци, вършат това, за което упрекват философите, а именно — допускат априорни измислици в историята. Например много е разпространена измислицата, че е съществувал един първи и най-древен народ, на който сам бог е дал съвършеното разбиране и мъдростта, пълното познаване на всички природни закони и духовни истини, или че са съществували едни или други народи от жреци, или, за да споменем нещо специално, че е съществувал римски епос, от който римските историци са узнали най-древната история, и други такива. Всички подобни твърдения оставяме с готовност за остроумните историци специалисти, които не са никак малко. И така, като първо условие можем да формулираме необходимостта за правилно разбиране на онова, което е историческо; но такива общи изрази като „правилно“ и „разбиране“ са двусмислени. Дори обикновеният историк, който може би мисли и твърди, че пасивно възприема и се доверява само на фактите, и той не е пасивен в своето мислене, а внася свои категории и ги разглежда с помощта на даденото; разумът не бива да бездействува, а да размишлява, когато става въпрос за всичко онова, което трябва да бъде научно; който гледа на света разумно, на него и светът гледа разумно; и единият, и другият са взаимно обусловени. Но различните родове размисъл, различните гледни точки и оценки на фактите по отношение на тяхната важност и не-важност са следващата по ред категория и нямат отношение към казаното тук.

Тук ще спомена само две форми и гледни точки, които имат отношение към общото убеждение, че разумът е господствувал и господствува в света, а също и в световната история. Това ни дава повод в същото време да се докоснем до главния момент, който представлява затруднение, и да посочим онова, което трябва да споменем.                                



А. Първо, ще припомня историческия факт, че гъркът Анаксагор за първи път е казал, че нпхт, умът изобщо или разумът управлява света, но не умът като самосъзнателен разум, не духът като такъв — ние трябва прецизно да правим разлика между едното и другото. Движението на слънчевата система се извършва по неизменни закони: тези закони са нейният разум, но нито слънцето, нито планетите, които се въртят около него по тези закони, не ги съзнават. По такъв начин мисълта, че в природата има разум, че в нея неизменно господствуват общи закони, не ни поразява; ние сме свикнали с това и не му придаваме голямо значение; затова и споменах гореприведения историческия факт, за да насоча вниманието ви към следното: онова, което може да ни изглежда тривиално, невинаги, както свидетелствува историята, е съществувало в света; напротив, такава мисъл е епохална в историята на човешкия дух. Аристотел говори за Анаксагор като за философ, за първи път провъзгласил тази мисъл, като за единствения трезвен сред тълпа пияни. Сократ възприема мисълта на Анаксагор и тя става господствуваща във философията с изключение на философията на Епикур, който казва, че всички събития са случайни. „Зарадвах се на това — казва Сократ (в диалога на Платон) — и се надявах, че съм открил учителя, който би ми обяснил природата съгласно разума, би ми посочил в особеното неговата особена цел, в цялото — общата цел; никак не ми се искаше да се разделям с тази надежда. Но колко силно бе разочарованието ми, когато внимателно изучих съчиненията на самия Анаксагор и открих, че той посочва само такива външни причини като въздуха, етера и водата и други такива, вместо да говори за разума.“ Ясно е, че Сократ признава за незадоволителен не самия принцип на Анаксагор, а това, че този принцип не е бил в достатъчна степен приложен към конкретната природа, че тя не се е разбирала и обяснявала въз основа на този принцип, че изобщо този принцип е останал отвлечен, че природата не е била разглеждана като развитие на този принцип, като организация, произтичаща от разума. Тук още в самото начало насочвам вниманието ви към следната разлика: остава ли определението, принципът, истината само нещо отвлечено, или се извършва преход към по-точно определение и към конкретно развитие. Това различие има решаващо значение и, между другото, ние ще обърнем особено внимание именно на това обстоятелство, когато, в края на нашето изложение за световната история, разгледаме най-новото политическо състояние.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница