Финансираща организация: унсс (номер на договора: нид-10./2008) Ръководител



Дата02.12.2017
Размер21.59 Kb.
#35855
Тема на проекта: “Разработване на методическо пособие за четене и писане на научен текст за целите на ОБУЧЕНИЕТО в бакалавърските програми В ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ „ПОЛИТИЧЕСКИ НАУКИ””

Финансираща организация: УНСС (НОМЕР НА ДОГОВОРА: НИД-10./2008)

Ръководител: доц. д-р Андрей Георгиев

ЧЛЕНОВЕ НА ЕКИПА: Гл. ас. д-р Мария Бакалова, Гл. ас. Пламен Ралчев, Гл. ас. Бойко Вълчев


Цел на проекта е повишаване качеството на обучение в професионално направление “Политически науки” и създаване и развитие на умения за критично четене и писане на студентите от професионално направление “Политически науки”. Тази цел се реализира посредством: А/ разработването на учебно-методическо пособие, в което са разписани основните правила и постановки за четене и писане на академичен текст за целите на научната и научноизследователска дейност; Б/ въвеждането на модулен принцип на по няколко часа обучение в академично четене и писане в рамките на семинарните занятия по определени дисциплини в първи, втори, трети и четвърти курс .

В Помагалото са представени въпроси на критичното четене и писане на научен текст, различите видове академични текстове, както и основните положения и изисквания за различните видове текстове. Главната цел на ръководството е да подпомогне студентите в Професионално направление „Политически науки” да усвоят умения за критично четене и академично писане. Практическите препоръки, примерите и задачите за упражнение имат отношение към политологията, международните отношения и европеистиката като области на научно познание със съответните им същностни и методологични специфики.



Помагалото е структурирано в три части. Първата част се фокусира върху критичното четене, като го разграничава от други видове четене според целите и задачите му. Представени са насоки за разработване на стратегия за критично четене и се обръща внимание на връзката между четене и писане, както и на различни техники за четене.

Втората част разглежда общи въпроси на академичното писане и представя видовете академични текстове, аудитория и цели на писането, както и същностни характеристики на академичен текст като тема, основен въпрос и аргументация. Специално внимание се отделя на проблемите за авторството и плагиатството. В практически план са представени въпросите за използването източниците, за библиографията, за структурата на текстовете и графичното им оформяне.

В третата част са представени различни видове академични текстове, които се отнесат към студентското писмено творчество. Помагалото съдържа и препоръки за графично оформяне на различни видове академични текстове.

На основата на помагалото са разработени начини за инкорпориране на обучението по академично четене и писане в учебната дейност. В зависимост от сложността си материалът е разделен на 6 модула по 4 академични часа всеки, които са включени в семинарните занятия по дисциплини, водени от членовете на екипа пред студенти от първи, втори, трети и четвърти курс (напр. “Увод във външната политика” и “Политическа история на модерния свят” пред първи курс, “Външна политика на България” пред втори курс”, и други).








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница