Финансовата криза и нейното отражение върху работата на Софийска стокова борса ад



Дата25.07.2016
Размер75.01 Kb.
#5997
Финансовата криза и нейното отражение върху работата на Софийска стокова борса АД


Ваня Иванова Хаджиева




vhadjieva@nbu.bg


Нов български университет, департамент “Икономика и бизнесадминистрация”, адрес: гр. София, бул. Монтевидео №21


Като разновидност на високоорганизираните пазари - стоковите борси са основен елемент в процеса на размяна. Изминалата 2009 г. ще се запомни с началото на една от най-сериозните икономически кризи в началото на ХХІ век.


Ключови думи: стокова борса, пазар, криза
Въведение

Високоорганизираните борсови пазари се приемат за индикатор на икономическото състояние за националната и световна икономика. По своята същност борсовите пазари и в частност стоковите борси представляват пулса на националната икономика. Това са пазарите, които показват най-ясно тенденциите в развитието на националното стопанство. В момента в България работят три стокови борси – Софийска, Пловдивска и Русенска стокови борси.


Борсовата търговия в България

През 1996 г. е обнародван първият закон регламентиращ работата на стоковите борси в страната – Закон за стоковите борси и тържищата1. След неговото обнародване в страната са лицензирани три стокови борси – Софийска стокова борса АД, Пловдивска стокова борса АД и Русенска стокова борса АД. Обнародваният закон дава писана технология за създаване и последващата работа на стоковите борсови в страната. В закона е регламентира и работата на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата2 - орган с контролни и регулативни функции.

В началото на ХХІ век – 2000 г. общият оборот от работата на трите стокови борси в страната е 60 млн.лв.(виж Фиг.№ 1). Последвалата 2001 г. се оказва годината с най-

слаба борсова активност в рамките на анализирания десет годишен период с реализиран оборот от едва 12 млн. лв. Проследявайки движението в оборота на стоковите борси през годините се наблюдава циклично нарастване и спадане на активността на стоковите борсови пазари в страната, резултат от влиянието на широк спектър фактори - икономическа конюктура, провеждането на избори, промените в нормативната база и т.н.). В рамките на анализирания десет годишен период се отчитат три сериозни пика – 2003, 2005 и 2008 г., съответно до нива от 513 млн.лв, 324 млн. лв и абсолютния пик в борсовата активност регистриран през 2008 г. на ниво от 780 млн.лв., което е и рекордно към момента. Като водещ борсов пазар ССБ АД задава

Фиг.№1
тенденцията в национален мащаб, ПСБ АД следва тенденцията зададена от водещият пазар, макар и в по-малки обеми, докато Русенската борса изостава, както в тенденцията така и в мащаба на реализираните борсови сделки.



Интересна тенденция се наблюдава при разпределението на националния борсов оборот между трите лицензирани стокови борси в страната (виж Фиг. №2). В рамките на анализирания период ССБ АД се утвърждава като водещият национален борсов пазар. По данни на надзорният орган – Държавната комисия по стоковите борси и тържищата3 на пода на Софийска стокова борса АД през годините се реализират между 62 – 96 % от борсовия оборот в национален мащаб, като в последните пет години този процент е над 80, а през 2009 г е 96 %, тоест останалите две борси в страната са реализирали оборот от 12 млн.лв. или около 4 % от общо реализираните борсови сделки в страната.

Фиг. №2


Световната икономическа криза и нейтоно отражение върху работата на ССБ АД

Изминалата 2009 г. беше белязана от първите проявления на световната икономическа криза в световен мащаб. Заговори се за финансова криза в условията на която - за разлика от стагнацията на капиталовите пазари и сриването на фондовите борси, стоковата борсова търговия отбеляза рекордни обороти, особено в страни като Китай и Индия4. Националната икономика на България не остана изолирана от кризата, което се отрази и върху работата на стоковите борси в страната. В национален мащаб е реализиран оборот от борсова търговия на обща стойност 325 млн.лв., което е намаление с малко повече от 50 % спрямо предходната 2008 година (вижФиг. №1).

Фиг. №3


Драстичното намаление на борсовият оборот в национален мащаб се отрази и върху работата на представителния борсов пазар – ССБ АД. През 2009 г. борсата отчита годишен оборот в размер на 313 млн.лв. (виж Фиг. №3), което е намаление с 47 % спрямо предходната 2008 г., но за сметка на това представлява 96 % от общия борсов оборот реализиран в национален мащаб, което е абсолютен рекорд. В рамките на периода 2000 – 2010 год. най-нисък оборот е отчетен през 2001 г. от едва 9 млн.лв., отчитат се и два пика в общия реализиран оборот – съответно през 2003 г. до ниво от 313 млн.лв и през 2007 и 2008 г. съответно до нива от 471 и 663 млн.лв.

В рамките на анализирания десет годишен период динамично се променя и отношението на сделките със зърно спрямо общия борсов оборот реализиран на пода на ССА АД (виж Фиг. №3). През базовата 2000 година оборотът от борсови сделки със зърнени култири представлява 21 % от общия борсов оборот в размер на 8 млн.лв. Най-голям, като абсолютна сума е оборотът на кръг “Зърно” реализиран през 2003 г. на обща стойност 51 млн.лв или 16 % от общият борсов оборот реализиран в рамките на годината. От 2005 г. започва негативна тенденция за драстично намаляване на оборота на кръг “Зърно”, както и неговото относително тегло в общия борсов оборот. Българските зърно производители се оттеглят от легитимния борсов пазар в резултата на което са и множеството спукелации с цената на житото (и другите жърнени култури), брашното и хлябът. През 2009 г. в кръг “Зърно” са сключени борсови сделки за 161 хил.лв, което е и най-ниският оборот на кръгът в рамките на анализирания период и представлява едва 0,05 % от общия годишен оборот реализиран от ССБ АД.




Фиг. № 4
Активността на стопанските субекти може да се проследи и посредством броя сключени борсови сделки (виж Фиг. №4). През базовата година на борсовия под на ССБ АД са сключени 800 сделки, но те са били малки по обем. Рекордна по брой сключени сделки е 2003 г., когато са сключени 2001 борсови сделки, като по-голямата част от тях са в кръг “Зърно”. През следващата година броят борсови сделки намалява три пъти - сключени са 500 борсови сделки, като броя на сделките намалява и през 2005 г. когато се отчитат малко под 400 борсови сделки. От началото на 2006 г. започва плавното завръщане на родните търговци към борсовата зала, като през 2009 г. са сключени близо 700 борсови сделки.


Фиг. № 5
Както и предходни години, така и през 2009 г. се потвърждава тенденцията за силно първо и второ тримесечие, слаб летен период и силна зима (виж Фиг. № 5). Първото тримесечие от годината са реализирани борсови сделки в размер на 80 275 158 лева. През месеците апрли, май и юни активността на борсовите участници в страната е била най-силна и са реализирани сделки за 91 155 065 лева, което е и най-силният период в рамките на изминалата година. Традиционно в борсовата търговия в страната през летните месеци се отчита занижена активност – реализирания оборот е в размер на 52 303 013 лева. Годината завършва със завишена търговска активност, в месеците октомври, ноември и декември на пода на Софийска стокова борса са сключени сделки на обща стойност 89 181 935 лева.


Както при повечето световни стокови борси, така и на ССБ АД години наред се утвърждава тенденцията основният дял от борсовия оборот да се формира на кръг “Нехранителни стоки”, където се търгуват - енергоносители, химикали, метали, дървесина и т.н. Изминалата година не прави изключение и сделките сключени в този борсов кръг представляват 97 % от всички сключени сделки в рамките на годината (виж Фиг. № 6).

Фиг. 6
Средната стойност на сделките сключвани през 2009 г. в кръг “Нехранителни стоки” е около полови милион лв. Най-активно се е търгувало с горива (различни видове бензин, дизелово гориво, газьол, пропан-бутан, авиационно гориво, гориво за отопление и др.) – 94 % от реализирания оборот в кръгът. На химикалите и помишлените изделия се падат 4,5 %, металите (алуминиев, месингов и меден прокат и черни метали – различни видове профили, арматурни железа, както и ламарини, черен и цветен скрап и др.) са с 1,29 %, а дървесината (дъски, греди, минни подпори, пилоти, трупи, фасониран материал, ОЗМ от широколистни и иглолистни дървесни видове) с по-малко от половин %.

Активността в кръг „Хранителни стоки” е традиционно по-слаба в сравнение с резултатите, постигнати на другите два борсови кръга с реализиран оборот от едва 161 050лева. През годината на борсовия под се търгуваха тютюневи изделия и спиртни напитки с дял 74 % от оборота на кръга. Присъстваха оферти „купува” и „продава” за готварска сол и се сключиха сделки на нива 38 лв./т. без ДДС.



Сделки с основните хранителни продукти - захар и олио не бяха сключени, но през цялата година в списъците за борсовите сесии имаше „търсене” и „предлагане”. За разлика от големите ценови флуктуации, отчетени през годината на световните борсови пазари за захар, които доведоха до нарастване на цената й над 2 пъти в долари за тон (фиг. 3), цената на захарта в България се запази стабилна с минимални изменения през цялата година, като в края на 2009 г. се предлага на нива от 1280-1330 лв/т без ДДС (1290-1320 лв/т в края на 2008 г.)5
В заключение

В рамките на изминалата 2009 г. Софийска стокова борса АД регистрира занижена активност на стопанските субекти с реализиран оборот в размер на 312 млн., което е почти двойно намаление спрямо оборота реализиран от предходната година. Същевременно броят на сключените борсови сделки на представителния борсов пазар в странат бележи възходяща тенденция, макар и с минимално нарастване. Последствията от икономическата криза се отразяват малко по-бавно на националния пазар и в умален мабащ, което е резултат и от икономическото състояние на националната икономика.



Използвана литература:


  1. Закон за стоковите борси и тържищата

  2. Отчети на ДКСБТ;

  3. “Стоковата борса в годината на икономическа криза в България”, сп. Управление и устойчово развитие, 2010 г.;



1 Закон за стоковите борси и тържищата, Д.В. бр. 93 от 01.11.1996 г., изм. ДВ.бр. 85 от 20.10.2006 г., изм. ДВ. бр.18 от 5 .03.2010 г.

2 Виж по подробно по този въпрос Закон за стоковите борси и тържищата (Д.В. бр. 93 от 01.11.1996 г., изм. ДВ.бр. 85 от 20.10.2006 г., изм. ДВ. бр.18 от 5 Март 2010г.) и Правилник за устройството и дейността на ДКСБТ и нейната администрация (Приет с ПМС № 61 от 25.04.2000 г., Обн. ДВ. бр.36 от 2 Май 2000г., изм. ДВ. бр.91 от 23 Октомври 2001г., изм. ДВ. бр.78 от 30 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2006г., изм. ДВ. бр.33 от 28 Март 2008г.).

3 Виж по подробно отчети на ДКСБТ

4 Виж по подробно по този въпрос: “Стоковата борса в годината на икономическа криза в България”, сп. Управление и устойчово развитие, бр. 1-2, 2010

5 Виж по подробно по този въпрос: “Стоковата борса в годината на икономическа криза в България”, сп. Управление и устойчово развитие, бр. 1-2, 2010




Каталог: 1320
1320 -> 1. Въведение 3 Регистрация на икономическите оператори 7
1320 -> Тенденции, факти и действащи лица в генно инженерната индустрия
1320 -> Окислителната вреда върху биологичните молекули. Действията на антиоксидантните витамини
1320 -> По случай 24 октомври, Световния ден на полиомиелита, в подкрепа на Ротари предизвикателството за набиране
1320 -> „организиране и осъществяване на
1320 -> Курсова работа мастната тъкан като ендокринен орган
1320 -> Нуклеинови киселини
1320 -> Курсова работа по математика Tема Kомбинаторика На Мариян Нен4ев от 10-z клас №18


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница