Финансово Счетоводен факултет Катедра „Финансов Контрол” алкета павли пашоли



Дата09.01.2018
Размер230.57 Kb.
#42106
ТипАвтореферат



Финансово Счетоводен факултет

Катедра „Финансов Контрол”
АЛКЕТА ПАВЛИ ПАШОЛИ
МЕТОДИЧЕСКИ, МЕТОДОЛОГИЧЕСКИ И ПРИЛОЖНИ АСПЕКТИ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА НЕГОВОTO УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ В Р.АЛБАНИЯ

/в съответствие с международните стандарти за одит и практиката в България/”.
АВТОРЕФЕРАТ
на дисертация за присъждане на образователна и научна степен „доктор” по научна специалност 05.02.07 „Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност”
Научен ръководител:

Проф. д-р на ик.н Михаил Динев
София 2010 г.

СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО ФИНАНСИ, СЧЕТОВОДСТВО И КОНТРОЛ ПРИ ВАК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

Финансово Счетоводен факултет

Катедра „Финансов Контрол”

АЛКЕТА ПАВЛИ ПАШОЛИ
МЕТОДИЧЕСКИ, МЕТОДОЛОГИЧЕСКИ И ПРИЛОЖНИ АСПЕКТИ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА НЕГОВОTO УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ В Р. АЛБАНИЯ

/в съответствие с международните стандарти за одит и практиката в България/”.
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

на дисертация за присъждане на образователна и научна степен „доктор” по научна специалност 05.02.07 „Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност”


Научен ръководител:

Проф. д-р на ик.н Михаил Динев

Рецензенти:

Проф. д.ик.н. .................................

Проф. д.ик.н. ....................................

София 2010 г.

Дисертационният труд е в общ обем 158 страници. Той се състои от увод, три глави, заключение. В подкрепа на изложението са оформени 18 таблици и 17 фигури. Списъкът с използвани литературни източници включва общо 47 издания на кирилица и латиница и 16 интернет източници.

Дисертационният труд е обсъден и насочен за защита в Специализирания научен съвет по финанси, счетоводство и контрол при ВАК от катедра „Финансов контрол” УНСС – София.


Дисертантката работи като главен асистент в катедра „Финанси и счетоводство” в Университета „ФАН С. НОЛИ” Корча – Албания.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на .......2010 г.

от ...... часа в зала 2032-А на УНСС – София на открито заседание на СНС по финанси, счетоводство и контрол при ВАК.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в сектор „Научни съвети и конкурси” на УНСС – София.


І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД


  1. Актуалност на темата

В условията на евроинтеграция и световна икономическа криза, през последните години широк кръг от заинтересовани лица желаят да получат реална представа за състоянието и тенденциите в развитието на икономическите субекти в Албания. Това е следствие от влиянието на динамичната среда, в която тези субекти функционират и необходимостта от адекватна информация, задоволяваща интересите им. В този смисъл, независимият финансов одит в Албания е своеобразен гарант за достоверността на публикуваната информация във всички съществени аспекти.

В дисертационния труд се изследват някой от най-съществените страни от теорията и практиката на независимия финансов одит в Албания и в България. Представени са най-добрите практики на България и някой от възможните аспекти за прилагането им в Албания, както и различни подходи за усъвършенстване на одита в предприсъединителния процес на Албания към ЕС.

В това се заключава актуалността на темата, нейната възможност да се доразвие, да се разнообрази набора от методи и подходи. Те са важна и неотложна потребност за съвременната одитна практика в Албания.



  1. Обект и предмет на изследването


Обект на изследване в дисертационния труд са процесите на усъвършенстване на независимия финансов одит в Албания и практиката в България.

Предмет на изследване и разработване са същността, методологическите и практико-приложните аспекти и тенденциите в развитието на одита. В процеса на изследване се представят възможните решения за усъвършенстване на практиката на финансовия одит, както и за обогатяване на одитната теория в Албания.

Изборът на обекта и предмета се мотивира от новите реалности и перспективи за финансовия одит, пред присъединяването на страната ни към икономиките на европейските страни.


  1. Цел и задачи на дисертационния труд


Основната цел на дисертационния труд е чрез изследване и прилагане на подходящо разнообразие от методи и подходи да се потвърдят възможностите за усъвършенстване на одиторската практика в Албания, както и да се допренесе за обогатяването на одитната теория.

В тази връзка се формулират следните изследователски задачи:



  • Да се обоснове същностната характеристика на одита като се използват достигнатите нива на теоретично търсене и решаване на конкретни проблеми в практиката на финансовия одит.

  • Да се откроят характерните особености на независимия финансов одит и неговото все по-ползотворно участие в икономическото развитие на Албания.

  • Идентифициране на съвременните проблеми на независимия финансов одит в Албания.

  • Да се направи сравнителен анализ между одита в България и в европейските страни със сегашното състояние на одита в Албания.

  • Предлагане и разработване на модел на независимия финансов одит в Албания в условия на евроинтеграция (модел на бъдещото състояние).

  1. Изследователска теза


Тезата на изследването е свързана с идеята, че съществуват възможности за усъвършенстване на финансовия одит в Албания и те трябва да докажат своята ефективност в новите икономически условия, най-вече в предприсъединяването ни към стандaртите на Европейския съюз. Проучването допринася за усъвършенстване на одитната дейност в Албания.


  1. Ограничения в обхвата на изследването

Настоящото изследване, както и всяко друго, е свързано с наличието на следните ограничения:



    • Изследването и разработката нямат за цел да представят подробно и изчерпателно всички проблеми и перспективи на независимия финансов одит.

Акцент е поставен върху проблемите, които автора счита за основополагащи за одита.

    • Ограничителните условия за изследването се обуславят от липсата на достатъчна литература, отнасяща се за Албанската теория и практика. Темата дълги години е подценявана в условията на затворена централизирана система за управление на икономиката. Може да се твърди, че и сега нейното интерпретиране и изследванията в тази област са малко, извършвани са сравнително от ограничен кръг специалисти. Влияние безспорно все още имат проучванията предимно на ревизионния държавен контрол по време на социалистическия режим. Този факт доказва още веднъж значимостта на настоящото изследване .



  1. Методология на изследването

При разработване на дисертационния труд са използвани методи и подходи, посредством които са формулирани изводите, оценките и предложенията. В изследването е приложена системата от общологически методи – анализ, синтез, индукция, дедукция, исторически метод, метода на наблюдението и отделни постановки на систематическия подход. Те намират основно приложение при научната дискусия относно същността и особеностите на понятието „одит” и „независим финансов одит”.

За целите на дисертацията е извършено анкетно проучване на действащи експерт-счетоводители от Института за регистрирани експерт-счетоводители, осъществяващи одитна дейност в Албания. /Приложение N 1./

За изводите и дефинирането на резултатите от изследването е използван и метода на сравнителния анализ.

Изследването и разработването на проблемите на финансовия одит, включва проучване и систематизиране на широк кръг от българска, албанска и чуждестранна (предимно, английски, руски) литература, както и нормативната уредба, свързана с проблемите по дефиниране, представяне и стандартизиране на одита.
Апробация
Части от дисертационния труд са публикувани в специализирани научни издания и са представени на международни научно-практически конференции.

Предложените подходи за усъвършенстване на одитната дейност са насочени към потребностите на одиторите в Албания. Резултатите от това изследване може да се използват от регистрираните експерт-счетоводители в Албания, както и от компетентните органи свързани с усъвършенстването на одитното законодателството и неговото привеждане в съответствие с изискванията на ЕС.



ІІ. СТРУКТУРА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
Увод

ГЛАВА ПЪРВА

ТЕОРЕТИЧНИ И КОНЦЕПТУАЛНИ ОСНОВИ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ


1. Същност, цели и особености на независимия финансов одит.

1.1. Цел на НФО

1.2. Характерни черти на НФО

2. Исторически характер на финансовия одит

2.1. Етап на възникване на одита

2.2. Етап на развитие на одита

2.3. Англо-американска школа в развитието на одита

2.4. Европейска школа в развитието на одита

3.Развитие на НФО в България

3.1. Класификации на видовете одит в България

4. Развитие на НФО в Албания

5. Нормативни изисквания към финансовия одит

6. Одитен процес

7. Международни организации



ГЛАВА ВТОРА.

ХАРАКТЕРИСТИКА И АНАЛИЗ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ В АЛБАНИЯ

1. Същностна характеристика на одита в Aлбания.

2. Нормативни изисквания към финансовия одит в Aлбания

3. Проблеми на прехода както и актуални проблeми във връзка с развитието на одита в Република Албания

3.1 Проблеми, произтичащи от законодателството

3.2 Проблеми, свързани с подготовката на кадри и поддържане на квалификацията им

3.3 Проблеми, стоящи пред IEKA

3.4 Проблеми, свързани с възстановяването на доверието в одиторската професия.

ГЛАВА ТРЕТА.

ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА YСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ В РЕПУБЛИКА АЛБАНИЯ .

1. Необходимост от промяна на принципите и подходите при одитиране в Албания

2. Предлагане на възможни решения за усъвършенстване на независимия финнасов одит в Албания в условията на евроинтеграцията.

3 . Потребност от изграждане и адаптиране на модел за независимия финансов одит в Р.Албания

Заключение

Приложения

Използвана литература



ІІІ. СИНТЕТИЗИРАНО ИЗЛОЖЕНИЕ

НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
Увод

Представя актуалността на изследваните проблеми предвид съществуващите икономически условия на Албания. Очертани са обхватът на дисертационния труд и възприетият подход на изследване. Дефинирани са обектът и предметът, произтичащите от тях цел и изследователски задачи, защитаваната теза и методологията на изследване. Очертани са основните ограничения при изследване на проблема и съображенията за тяхното възприемане .


ГЛАВА ПЪРВА. ТЕОРЕТИЧНИ И КОНЦЕПТУАЛНИ ОСНОВИ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ


Първа глава има познавателен характер, поставят се теоретичните и концептуални основи на изследването. След като са представят същността и специфичните характеристики на одита, в параграф 1 – «Същност, цели и особености на независимия финансов одит” вниманието е фокусирано върху формулировките на известни в тази област автори, както и върху собствени разбирания, а имено:

  • Одитът е процес, съвкупност от процедури, които имат за цел да се изрази мнение за достоверност на определено твърдение.

  • Одитът е една от конкретните форми на контрол. В методическото и принципно отношение има съществени различия между конкретните форми на контрол – одит и ревизия,което налага тяхната разграничаване.

  • В Международните одиторски стандарти одитът е конкретен ангажимент, който се поема от одитора с цел изразяване на мнение с висока степен на уверененост в достоверността на финансовия отчет.

Представителите на теорията и практиката в Русия се обединяват около три гледни точки относно същността на одита, а именно, че:

а/одитът е ревизионна дейност;

б/одитът е експертно-консултационна дейност;

в/одитът е съвкупност от ревизионна и експертно-консултационна дейност. Подобно разбиране за одита смесва различна понятие за ревизия и одит. Разликата между тях е съществена и в дисертацията са изведени специфичните, общи страни и различия между тях.



  • На основа на английските стандарти за одит , Рой Додж определя одита като „независима проверка и изразяване на мнение за финансовата отчетност на предприятието” Необходимо е да се отбележи обаче, че проверката се отличава с конкретност . Тя е „свързана с моментното състояние на явленията и процесите”, докато одитът е по- широко понятие и включва множество проверки, проучвания, анализи и оценки.

Някои определения за одита като дейност и организиран процес от множество взаимносвързани процедури съдържат както характеристиката на одита като процес, така и неговата цел.

“Одит се нарича систематическият процес на обективно събиране и оценяване на доказателсва за икономическите действия и събития с цел да се определи степента на съответствие на тези твърдения с установените критерии и представяне на резултата от проверката на заинтересованите потребители”. В това пространно определение, според проф.М.Динев се открояват потвържденията, че одитът е систематично протичащ процес, чрез който се събират и оценяват доказателства за действия и събития. Целта на одита е да се изрази мнение за съответсвие на получените резултати с установените критерии, норми и правила. Получената информация от проверката и изразеното мнение се предоставя на заинтересованите потребители на информация.

В резултат на научния анализ на развитието на независимия финансов одит в България и Албания се прави извода, че:

От гледна точка на настоящето развитие и институционално състояние, характеристиките на целите и одиторските организации, които ги реализират в тези страни имат своите особености, произтичащи от съществуващите традиции, ниво на икономическо развитие, система на държавно устройство и т.н


В параграф 2 - Исторически характер на финансовия одит

В този параграф се прави исторически анализ на възникването и развитието на одита в различните етапи на обществено икономическото развитие . Одитът е продукт на пазарни отношения , свързани с отчитането на дейности, който са част от тези отношения и интересуват участниците в тях. Извършен е анализ на условно избрани три периода в развитието на одита в световен мащаб:

- Зараждане на организирана одиторска дейност.

- Утвърждаване на одита като обществена необходимост.

- Етап на глобализиране на одитинговите прояви, процеси и процедури.

Интересно развитие търпят одиторските школи - Европейската и Англо-американската школа, описани в този параграф.


След подробен анализ на особеностите на одита в България в параграф 3 – «Развитие на НФО в България» се спира вниманието на ЗНФО приет от XXXIX Народно събрание на 9 ноември 2001г., който е в сила от 1 януари 2002г. В резултат на изследването в тази част се заключава, че този закон е съществена крачка към хармонизиране на националното законодателство с международната практика, което е пример за развитието на одита в Албания. Отделено е внимание на класификацията на видовете одит, възпрета най-вече от българските литературни източници : операционен одит, одит на съответствието, финансов одит, вътрешен, управленски, държавен .
В параграф 4 се прави анализ на развитието на независимия финансов одит в Албания, което е обект на подробно изследване в следващите части на дисетрацията . Прави се извода, че успоредно с промените в пазарната икономика се променят и принципите на одита. Развитието на одита се проследява заедно с характеристиките на нормативните и професионалните актове в Албания, регулиращи професията . ( параграф 5 от първа глава на дисертацията).

В параграф 6 „Одитният процес” - обект на изследване е сложната съвкупност от одитни процедури, които осигуряват необходимите доказателства за отделните стадии или етапи на одита . Посочва се, че етапите на одитния процес са последователно свързани и информацията, получена от тях, създава увереност в одитора за правотата на изразеното мнение в одиторския доклад. Докладът на одитора следователно е завършек на прилаганите процедури в различните етапи на одита . От друга страна, при констатирани нарушения, отклонения и неправилности процедурите се увеличават по обем, доказтелствата стават по-убедителни. При доказателства за констатирани нарушения тези доказателства могат да са основание за квалифицирано заключение.

Последният параграф 7 „Международни организации”, е посветен на функциите и задачите на авторитетни международни одиторски организации.

Като изводи за практиката в Албания, са посочени потребностите от структуриране на организацията на одита на професионална основа, приемане на нова законодателна рамка за одита, създаване подобно на България институт , който да обединява професионално одиторите, организиране на система за контрол върху качеството на одиторските услуги.

В заключение на изследването в глава първа на дистрацията може да се посочи, че одитът като процес с богата съвкупност от процедури преживява напредък, който отговаря на ускорените промени в общественото развитие. Изследваните постижения в другите страни, в т.ч. и в България, предлагат възможности за съвременна организация на одита в Албания. Посочват се пътища за обогатяване на одитната методология в съзвучие с измененията на МОС, на директивите на ЕС, както и на едно ново законодателство за одитната професия в Албания.

ГЛАВА ВТОРА. ХАРАКТЕРИСТИКА И АНАЛИЗ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ В АЛБАНИЯ

Предмет на изследване в глава втора са проблемите, свързани с организацията и методологията на независимия финансов одит в Албания .


В параграф 1 „Същностна характеристика на одита в Aлбания”е представена сложната и динамичната среда, в която функционира одита в Албания. Посочени са проблемите, които трябва да намерят решение чрез законодателната инициатива на държавните институции в страната. На основата на практическите проучвания и мненията на анкетираните лица – експерт-счетоводители, се формира позицията, че в Албания са налице слабости в развитието на одиторската професия, има все още несъответствие с европейската теория и практика.
В параграф 2 – «Нормативни изисквания към финансовия одит»

Със закона за независимия финансов одит в Албания, който влиза в сила от 15.4.2009г. се създават условия за добра нормативна база за одиторската професия. Законът за “Независимия финансов одит, организирането на професията на регистрирания експерт счетоводител и регистрирания счетоводител е първият нормативен акт, който дава ясни разпоредби в областта на независимия одит и регламентира свободната професия на регистрирания експерт-счетоводител, одитните дружества, регистрирания счетоводител и счетоводните дружества в Албания. Определена роля изпълняват и Международните одиторски стандарти. Въпреки това се оценява, че съществуващата нормативна база не винаги е достатъчно пълна.

Изразено е мнение, че механизмите на публичния надзор и прилагането на изискванията в закона не са достатъчно ефикасни за успешното прилагане на Международните одиторските стандарти. Изследванията на одита в други страни дават основание да се предлагат някой промени в закона за одита, които да съответстват на постановките на МОС и на директивите на ЕС.

В тази част на дисертацията се предлагат изменения в нормативната база на одита в Албания в съответствие с Директивите на ЕС, за регулиране на професията на одита на кратко тези предложения са:



  • Създаване на добре функционираща система за публичен надзор на одиторите.

  • Включване на ясни правила за регистриране на местни и чуждестранни одитори и одитни дружества.

  • Въвеждане на подходящи граници за опростяване на финансовата отчетност, както и изключване от състава на задължителните одити на малки предприятия, с което при използване на подходящи критерии се съсредоточава вниманието върху важните субекти от икономическа гледна точка. С това се осигурява намаляване на административната тежест и претоварването на малкия и среден бизнес.

  • По-точни определения за прозрачност на финансовите отчети, на предприятия от публичен интерес, по-строги изисквания и правила за предоставяне на финансова и друга информация.

  • Създаване на стабилен публичен процес за прилагане на стандарти за одит, което се осигурява с адекватен превод на МОС и провеждането на релевантни практики на одит, особенно на малкия и средния бизнес в условията на евроинтеграция.

  • Актуализиране на законодателството, за да бъде по- ясно определен статутът на органите, които се занимават с прилагането на стандартите за одит, осъвременяване на съществуващите санкции с превантивна цел.

  • Създаване на система за контрол на качеството, която има значение за публичния надзор. Контролът на качеството на независимия одит гарантира доверието в истинността на публикуваната финансова информация, съдейства за по-ефективна защита на акционерите, инвеститорите, кредитните институции и други заинтересовани страни. Системата е изградена на базата на съществуващите практики в страните членки на ЕС, особено в страните присъединили се към ЕС на 1 май 2004 г., на които се е наложило да прилагат системи за сигурност на качеството в подобни или идентични условия като в нашата страна.

  • Предвиждане на изисквания към независимите одитори и одитните дружества, извършващи одити на финансовите отчети на субекти от голям публичен интерес, да подготвят и да публикуват годишни доклади за прозрачност и друга важна информация, която да е в услуга на ползвателите на финансовите отчети, за да се увеличи доверието в качеството на одита.

  • Изграждане на ефикасна система за разследване и санкции за разкриване, коригиране и предотвратяване на слабости в независимия одит. Предлага се всяка мярка или санкция наложена спрямо одиторите или одитните дружества да има публичен характер

  • Използване на подобрен вариант на регистъра на одиторите и одитните дружества с цел по-ясно и с повече информация да се представят поимено практикуващите одитори.

  • Изясняване на мандатността в Института на независимите одитори, включване в неговата мандатна програма на основните цели и задачи на одиторите, насочени в интерес на обществото.

  • Изясняване ролята и отговорностите на одиторите и регистрираните счетоводители и на техните професионални организации.

  • Подобряване на прилагането на стандартите за квалификация в съответствие с Международните образователни стандарти на IFAC. Това включва ежедневно усъвършенстване на програмата за професионални изпити, съдържанието на изпитите и системата на оценяване. Наблюдение на работата на одиторите, на спазваните изисквания на постоянната квалификация, публичен характер на процедурите по замразяване на лицензиите на членовете в случай на нарушения.

В параграф 3 – „Пробеми на прехода както и актуални проблеми във връзка с развитието на финансовия одит в Реп. Албания» - акцент е поставен върху съществените проблеми относно одита, разграничени както следва:

Изследванията на проблемите, свързани с нормативната уредба на финансовия одит в Албания, чрез анкетното проучване дават основание да се предложат решения за кардинални промени в нормативните актове. Тези предложения са насочени към елиминиране на неяснотите и противоречията в нормативните актове.

Съществени са и проблемите, стоящи пред Института на регистрираните експерт-счетоводители. Предлагат се и някой решения от страна на Института на регистрираните експерт- счетоводители, които могат да ускорят и процесите на сближаване с добрите Европейски практики, а именно да се търси повече информация за развитието на одита в Европа и света, да се насърчават и теоричните изследвания.

Решаването на проблемите, свързани с възстановяването на доверието в одиторската професия е в компетенциите както на ИЕКА така и на държавните институции .
В заключение може да се посочи, че така структурираните проблеми по въпросите на финансовия одит са характерни за последните години – подготовката за приемането ни в Европейския съюз и в условията на партньорство. В този дух те са дефинирани, а това ще ни подпомогне при извеждането на възможности за усъвършенстване на финансовия одит у нас, които са предложени в следващата глава от дисертацията.

ГЛАВА ТРЕТА. ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ФИНАНСОВИЯ ОДИТ В РЕПУБЛИКА АЛБАНИЯ .

Целта на настоящата глава е да покаже, че решаването на проблемите, установени при независимия финансов одит в България и в Албания, може да бъде основа за развитието на финансовия одит в бъдещето и за това се предлагат възможности и насоки за тяхното решаване.

В параграф 1 – «Необходимост от промяна на принципите и подходите при одитиране в Албания”, се аргументира необходимостта от промени в одитните принципи, които следват спешно да се реализират чрез подобряване подготовката на специалисти в областта на счетоводството и контрола. С цел подобряване това състояние, предлагаме професионалната подготовка да започне още от основното образования. Направените предложения в тази посока се дават на база на българския опит за подготовката на кадри още в средните специализирани училища (техникуми) и за опита в създаването на специалност « Финансов контрол».

Изпълнението на одиторската дейност в съответствие с изискванията на Евопейските Директиви в частта им за утвърждаване на независимостта на одиторската професия ще подобри професионализма на одиторите, ще обогати още повече взаимоотношенията между одитор и собственик. Сегашната система на Института на регистрираните експерт-счетоводители за контрол на качеството има нужда от подобрение с цел своевременно да се откриват несъответствията със стандартите за одит.


В параграф 2 – „Предлагане на възможни решения за усъвършенстване на независимия финансов одит в Албания в условията на евроинтеграцията”, се формулират конкретни предложения за   развиване на одита в съответствие с международните стандарти и най добрите практики на ЕС. Предложени и аргументирани са конкретни препоръки във връзка с укрепването на институционални и професионални капацитети за подобряването на счетоводните и одиторските стандарти.


Предлага се хармонизиране на нормативната рамка, която ръководи счетоводството и одита с другите закони и правилници, като  Закона за търговските дружества, Закона за счетоводството и други. Това ще се постигне чрез създаването на една мулти-дисциплинарна група, която да предприеме преразглеждане на всички нормативни актове свързани със счетоводството, одита и финансовите отчети, като целта е да се идентифицират неясните или конфликтните изисквания.

Предлагат се варианти за подобряване на организацията структурата за издаване и утвърждаване на стандартите за счетоводство и одита. Предлага се реализацията на този проект да се осъществи чрез:

    • Разширение на актуалния орган по установяване на стандартите чрез включване в обсъжданията на заинтересованите страни с цел да се постигне систематично третиране и удовлетворяване нуждите на участниците от частния и публичния сектор още в етапа на изготването на стандартите.

Препоръчва се вариант (модел) за създаване на структура за установяване на одиторските стандарти. По този път следва да се реализират и организацията за превод, редакция и опечатване на МОС. В организационния процес се включват още и процедурите по финансиране, допълнителни проучвания за използване и прилагане на „добрите практики” при одитиране на малки и средни предприятия, възможности за обучение на одитори по прилагане на МОС.

Потребността за създаване на систематични институционални механизми за осигуряване съотвествие между счетоводните и одиторските стандарти, намира решение чрез актуализиране на законодателството за ясно определяне авторитета на органите, които поощряват прилагането на счетоводните и одиторски стандарти и за усъвършенстване съществуващите санкции главно с превантивна цел.

Изследванията на функциите и задачите на Института на регистрираните експерт-счетоводители в Албания, както и на опита в България, позволяват да се предложат съществени промени в нормативните изисквания и условия за кандидатите за регистрирани експерт-счетоводители.

В заключение посочените промени могат да се представят чрез следната фигура:



В праграф 3 - «Потребност от изграждане и адаптиране на модел за независимия финансов одит в Р.Албания».

Изграждането на модел на одита цели да обезпечи одиторите с подробни и детайлни познания за процеса и технологията на извършване на независимия финансов одит. Моделът обхваща бъдещето състояние на одитната дейност в Албания в условията на евроинтеграцията. Времевият аспект акцентира върху етапите и организацията на одита като систематичен процес, а пространственият върху основните проверявани области и провеждани процедури. За целите на настоящето изследване даваме чрез модел бъдещето състояние на независимия одит в Албания. Теоретико-приложното изследване на значимите проблеми на финансовия одит у нас дават научна и аргументирана обосновка на опита за създаване на адекватен модел в съвременните условия. Чрез него се моделира системата и основните механизми, чрез който решаването на одитните проблеми става по-динамичен. По конкретно отделните елементи в този модел са взаимосвързани. Чрез модела на бъдещото състояние се определя и моделира системата на одитната дейност и основните елементи, чрез които следва да се решат основните проблеми на финансовия одит в Албания. Изложено е предложението за промяна в наименованието от «експерт счетоводители» към «одитори».

Този модел може да се представи по следния начин.




Фиг.2 Модел на независимия финансов одит в Р. Албания в условия на евроинтеграция

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В заключителната част на дисертацията се потвърждава тезата, че усъвършенстването на финансовия одит в Албания е необходимост в съвременния етап с оглед към присъединяването ни в ЕС. В тази част са обобщени резултатите от практическото изследвание в дисертационния труд. Очертава се извода, че при пазарни и евроинтеграционни условия се наблюдава тенденция към прогресивно нарастване на интереса към одитната професия, поради което е необходимо да се създават условия за нейното утвърждаване като обществено значим елемент в развиваща се икономика.

В този смисъл бъдещото състояние на одита в Албания е част от държавната политика за достигане на европейското равнище на социално управление. Опитът на България отразява добрите практики в Европа, той се утвърждава от европейските норми и световните стандарти за одит. Изследванията на този опит е начин да се усвоят механизмите на съвремената организация на одита, да се създават най-добрите образци в одитната теория и практика на Албания .

ІV. СПРАВКА ЗА НАУЧНИТЕ ПРИНОСИ В ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
Първо. Изследвани са специфичните проблеми на финансовия одит в България, което се залага в модела на възможната организация на одита в Албания, нейната методологическа и нормативна осигуреност.
Второ. Въз основа на изследването на Българския и на Европейския опит е разработен концептуален модел на бъдещото състояние на финансовия одит в Албания в условията на евроинтеграция, представени са като резултати необходимите промени в неговата нормативна база, в организацията и методологията.
Трето. Аргументирано е доказена е авторската теза за обогатяване на одитната методология, изведени са възможни решения в различните условия на изпълнение на одиторския ангажимент, неговото насищане с процедури, отговарящи на МОС, което води до сближаване на албанската с европейската одитна теория и практика.
Четвърто. В резултат на сравнителния анализ на прилаганите норми, стандарти и методи в световната практика и в частност в България се предлагат концептуални формулировки за конкретни мероприятия за преустройството на одита в Албания.
Пето: Изследванията в дисертацията като цяло допринасят за усвояване на механизмите на съвременната организация на одита в Албания, допринасят за прилането на най-добрите образци на световната одитна теория и практика.
V. СПРАВКА ЗА НАУЧНИТЕ ПУБЛИКАЦИИ НА АВТОРА ПО ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД
І. Статии:


  1. Пашоли, Алкета. „Развитието на счетоводната и одитна професия в Албания.” Научен бюлетин, Университета „Фан С.Ноли” Корча , Албания , бр. 13, 2006 г., с.125 – 130

2. ПАШОЛИ, Алкета. Някои проблеми на независимия финансов одит в Албания в условията на глобализация. Списание

„А к т и в», февруари 2010 г., бр.2, с. 21-27.
ІІ. Доклади:

1. ПАШОЛИ, Алкета. : „Финансовият одит в Албания в процеса на присъединяване към европейския съюз”. Международна научно-практическа конференция на тема „Счетоводството и одита в информационната глобализация” Свищов, Ноември 2009г. Сборник с доклади, с. 511 – 517.Академично издателство „Д.А.Ценов”, Свищов.


2. ПАШОЛИ, Алкета. Одитните промени в Албания като неделима част от гловалните промени”

6-та Международна научно конференция на тема „Глобални промени и регионално развитие” 16-17 Април 2010 г . София - Университет „Климент Охридски” .


3. ПАШОЛИ, Алкета. «Трудности и проблеми пред одита в Албания в условия на криза» 90 години Икономически университет – Варна, Международна научно-практическа конференция на тема, “Световната криза и икономическото развитие” Май 2010. /получено съгласие/.



Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница