Фокус група: работодатели съдържание



страница1/9
Дата08.07.2017
Размер1.12 Mb.
#25233
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Ефективна организация


и администриране на бизнеса

ФОКУС ГРУПА: РАБОТОДАТЕЛИ

Съдържание



1. Увод 4

1.1. Обща рамка на тематичната област 4

2. Методическо ръководство за провеждане на обученията 7

3. Учебна програма 11

3.1. Анотация 11

3.2. Съдържание 12

3.3. Литература 13

4. Учебно-образователен пакет 17

4.1. Фирмена политика, стратегии, поведение, процеси 17

4.2. Правни условия за функциониране на бизнеса 33

4.3. Изграждане на корпоративен имидж (образ) 54

4.4. Управление на човешките ресурси 77

4.5. Мотивация на персонала 105

4.6. Системи за възнаграждение на труда 125

4.7. Въпроси за дискусия 142




Списък на използваните съкращения
Ал. алинея

Бр. брой


БТПП Българска търговско-промишлена палата

ГП големи предприятия

ГФ големи фирми

ДВ Държавен вестник

Изм. изменен

ИСС Икономически и социален съвет

КИ корпоративен имидж

КСО корпоративна социална отговорност

КТ Кодекс на труда

МСП малки и средни предприятия

МСФ малки и средни фирми

ОСУ организационна структура на управление

Отм. отменен

РЗ работна заплата

СОИ социално отговорен имидж

СУФ стратегическо управление на фирмата

ТЗ Търговски закон

УБП управление на бизнес процеси

УЧР управление на човешките ресурси

Чл. член


ЧР човешки ресурси

1.Увод

1.1.Обща рамка на тематичната област


В изготвения в рамките на предходната дейност 2 по проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й” доклад, с който са представени тематични области за обучение и дискусии, една от посочените теми е дефинирана като „Ефективна организация и администриране на бизнеса”.

Целта на обучението по тази тема (модул) се определя като „повишаване на разбирането за ползите от изграждането на бизнес организациите като надеждни партньори и социално отговорни участници в икономическия живот на обществото”.

Определя се и следното съдържание на модула:


  • правни условия за функциониране на бизнеса;

  • изграждане на корпоративен имидж;

  • управление на човешките ресурси;

  • мотивация на персонала – приобщаващи и качествени практики по отношение на заетостта в предприятията;

  • системи за възнаграждение на труда.

За фокусна група е определена първоначално групата на работодателите. Впоследствие възложителят добавя и втора фокус група – тази на заетите лица и синдикалистите. В териториалния/ секторния обхват са включени всички райони на планиране/ икономически сектори. Предвидените форми са обучение/дискусия.


Разработчикът на темата приема предложените цел, съдържание, обхват, форма на обучение и структура на модула като основа за разработване на методическия и учебен инструментариум. Към тях се добавят от автора нови подтеми (вж. т. 4.1. от съдържанието) за обогатяване на познанията и уменията на фокусната група. С това погледът върху проблемите се разширява, като по този начин се оформя и междудисциплинарна област между визираните в проекта фокусни групи – на работодателите и на заетите / синдикалистите. (Вж. Фигура 1.)

Фигура 1: Междудисциплинарна област за сътрудничество и взаимодействие между партньорите


Следователно, без да коригират съществено първоначално предвидения обхват, тези изменения и допълнения допринасят за по-пълното и по-точното обхващане и представяне на темата, както и за практическата й полезност за обучаваните.

2.Методическо ръководство за провеждане на обученията


Природата и съдържанието на части от настоящата тема са с определена степен на абстрактност и отдалеченост от ежедневните, оперативни дейности, които предприемачите/мениджърите извършват. Освен това, много често в обучителните курсове материалът се преподава “сухо”, което създава допълнителни трудности за разбиране на основните идеи и моменти в него.

В резултат на това, отговорите на въпроси, свързани с политиката, стратегията, управлението на човешките ресурси, заплащането на труда и останалите компоненти, които ги допълват, се превръщат в terra incognita (непозната земя) не само за оперативните и средните, но и за висшите фирмени мениджъри. Поради тази причина се препоръчва след всяко представено понятие, процес или извод да се анализира обратната връзка от обучаемите. В случай, че нещо е останало неясно, преподавателят следва незабавно да направи допълнителни разяснения, като за нагледна илюстрация на преподавания материал използва примери от българската или чуждата добра практика.

Имайки предвид тези особености, при поднасянето на учебния материал е препоръчително лекторите да се концентрират върху следните моменти:


  1. Основните елементи и взаимовръзки в процесите и събитията, които да се представят по максимално достъпен начин, като непрекъснато се търси контакт с обучаваните. От особено значение е да се провеждат управляеми дискусии върху по-важните и по-трудните за разбиране въпроси, като например защо политиката е водеща по отношение на стратегията, а не обратното.

  2. Да се дават реални примери с конкретни, но различни като размер, вид бизнес и фази на развитие фирми. Най-важното е обучаваните да разберат „как се правят нещата” и кой на практика ги прави, при това както в големите предприятия, така и в МСП.

  3. Съществен акцент следва да бъде преходът от стратегически отдалечени и трудно измерими цели към такива с тактически и оперативен характер. Например, как стратегическото управление на човешките ресурси се трансферира в конкретни дейности при бизнес процесите (връзката “изход – вход”).

  4. Да се обърне внимание на ресурсната обезпеченост на набелязаните цели, приоритети и действия за тяхното реализиране, особено в случаите на недостиг на ресурси.

В процеса на интерактивното обучение следва да се обърне специално внимание на:



  • формирането и реализацията на различни стратегии при различните критерии за избор. За целта може да се използват концептуални аналогии от типа на „кораба” и “реката”, или да се импровизира малка игра между екипи от представители (работодатели) на фирми с близък по характер бизнес;

  • характеристиката на правните условия за осъществяване на бизнес и преди всичко въпросите, свързани с правната закрила на работещите – на техния труд и продуктите на интелектуална собственост;

  • идентифицирането на желания от фирмата и очаквания от нейните стейкхолдери уникален корпоративен имидж, неговите ключови елементи, основни етапи на изграждане, възможни приноси на отделните индивиди, групи и на организацията като цяло в този процес, концептуални разлики между изграждане на имидж на МСП и на ГП; представяне на корпоративния имидж в публичното пространство;

  • съвременни интерпретации на важни въпроси, свързани с управлението на човешките ресурси и най-вече – със стратегическото им планиране; оценката на представянето на работниците и служителите в работата, както и формите на взаимодействие между работодатели и синдикати;

  • мотивационен потенциал на материалните и морално-етичните предпоставки и норми за постигане на по-високи резултати от труда, с особено ударение върху ефекта и начина на провеждане на такива действия като пренасочвания и съкращения, особено в условията на криза;

  • политика по отношение на заплащането на труда с използване на разновидности на класическите системи за определяне на възнагражденията; предимства и недостатъци на тези системи от икономическа гледна точка; причини за съществуване на неформални отношения между работодатели и наети във връзка с използването на трудовите възнаграждения като средство за овъзмездяване на положен труд (сива икономика).

Този подход ще подпомогне работодателите от различни по размер фирми и видове бизнес не само в ролята им на търсещи печалба, но и като социално отговорни лица (най-вече чрез партньорството им със заетите / синдикалистите).


Каталог: files -> custom -> OnlineSelfinform
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание
custom -> Конкурс за деца на National Geographic („Конкурсът ). Победителите в националния конкурс на National Geographic Kids България ще бъдат избрани до края на ноември
custom -> Конкурс за деца на National Geographic („Конкурсът ). Победителите в националния конкурс на
OnlineSelfinform -> Програма „развитие на човешките ресурси", 2007 2013 bg 051PO001 07 "Инвестира във вашето бъдеще"
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание Увод 4
OnlineSelfinform -> Фокус група: заети / синдикалисти съдържание
OnlineSelfinform -> Фокус група: заети / синдикалисти съдържание
OnlineSelfinform -> Програма „развитие на човешките ресурси", 2007 2013 bg 051PO001 07 "Инвестира във вашето бъдеще"
OnlineSelfinform -> Фокус група: заети / синдикалисти съдържание
OnlineSelfinform -> Фокус група: работодатели съдържание Увод 4


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница