Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Работи се усилено по възстановяване на обектите, пострадали от наводнението



Дата18.06.2018
Размер265.76 Kb.
#74884
Новини за общините

18. 08. 2014 г.

Фокус

Зам.-кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Работи се усилено по възстановяване на обектите, пострадали от наводнението

18 Август 2014 | 13:18 | Агенция "Фокус"



Добрич. Работи се усилено по възстановяване на обектите в Добрич, които пострадаха от наводнението. Това съобщи зам.-кметът „Устройство на територията” арх. Пламен Ганчев, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. В Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий” средствата в размер на 120 000 лв. са получени и текат ремонти работи. Възстановяват се котелното помещение и всички останали на приземния етаж. Надеждите са до началото на учената година всички дейности там да приключат. Миналата седмица е финализирано срочното договаряне с фирмата изпълнител за възстановителни дейности в двете целодневни детски градини с номера 23 и 24. Арх. Пламен Ганчев припомни, че тези два обекта поемат голям поток от деца. След съвместни срещи с всички органи, които контролират дейностите на детските градини, е взето решение да бъдат възстановени помещенията на втория етаж. Детските градини ще започнат работа с ограничен капацитет. Ще бъдат изолирани първите етажи като също ще започне възстановяване на котелните помещения и кухните. Подходите към по-горните етажи ще бъдат ограничени. Това е част от пакета спешни мерки, които са набелязани, посочи арх. Ганчев. Тяхното изпълнение е в ход от миналата седмица. Работата по възстановяване на първите етажи ще продължи, когато бъдат получени финансови средства от Междуведомствената комисия, допълни зам.-кметът. Той заяви още, че продължава работата и по малки обекти с участие на гражданите. По тази програма общината има заделени 60 000 лв. – капиталови разходи. След заседание на Общинския съвет поради бързо изчерпване на средствата и големия интерес на гражданите са гласувани и приети допълнителни 30 000 лв. До момента 12 такива обекта са преминали през всички нива на одобрение и се изпълняват, а с новите средства до края на годината ще бъдат включени допълнителни обекти, каза арх. Пламен Ганчев.

Фокус

Виолин Крушовенски, кмет на Мизия: Продължава работата на екипите, за да бъдат огледани всички имоти в рамките на два дни и да започне оценка на щетите

18 Август 2014 | 12:59 | Агенция "Фокус"



Мизия. Продължава работа екипът на Висшия институт по архитектура и заедно с представители на общината ще бъдат огледани всички имоти в рамките на два дни. След това вече пристъпваме към оценка на щетите. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” кметът на засегнатия от наводненията град Мизия Виолин Крушовенски. „Може да се каже, че обстановката в града се подобрява значително, защото тя кореспондира с нивото на водата. Водата се отдръпна и се прибра в коритото си, оттеглят се подпочвените води, продължава изпомпването на някои мазета от мобилни коли на пожарната пожелание на хората, които искат по-бързо да си стигнат до покъщнината. Две пожарни станции изпомпват водата от дренажната ни канализация, същевременно извършваме всички мероприятия по личната дезинфекция – на всеки един гражданин е раздадена листовка, препарати и предпазни средства, за да може да си вършат домакинската работа”, каза още кметът като допълни, че постоянно се пръска срещу комари, тъй като популацията им се повишава при водни кризи. Продължава да се доставя храна и да работят военнополевите кухни, както и се раздават пакетирани и консервирани храни и вода. Кметът допълни, че досега нивото на водата е било високо и не е било възможно да започне оценка на щетите. „Помолил съм Национално сдружение на общините на Република България и лично г-жа Гинка Чавдарова, която веднага се отзова, да пусне призив към всички колеги кметове, които разполагат с такива експерти, да ги изпратят, за да може по-бързо да оценим всички щети и бързо да стигне държавната помощ до хората – за всички това е много важно за възстановяване имотите”, допълни кметът на Мизия Виолин Крушовенски.

Фокус

110 ще бъдат избирателните секции за предстоящите избори в Кюстендил

18 Август 2014 | 11:44 | Агенция "Фокус"



Кюстендил. 110 ще бъдат избирателните секции за предстоящите избори в Кюстендил, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. Обхватът избирателните секции е определен с издадена заповед от страна на кмета на общината Петър Паунов. Във връзка с произвеждането на изборите за народни представители за Народното събрание, насрочени на 5 октомври 2014 година, за община Кюстендил са образувани 110 секции, като от тях 60 са в града. Предвидено е да бъдат разкрити три секции в многопрофилната болница, болницата за рехабилитация и в дома за възрастни хора с физически увреждания. Останалите избирателни секции са в селата, като в по-големите от тях ще има и по две секции. И за тези избори няма да бъдат разкривани секции в ромския квартал. Неговите жители ще имат възможност да гласуват в близките градски секции.

Фокус

В община Казанлък ще се проведе обществено обсъждане от 17:30 часа

18 Август 2014 | 07:43 | Агенция "Фокус"



Казанлък. От 17.30 часа в залата на Културно-информационния център на ул. „Искра“ 4 ще се проведе Обществено обсъждане на тема „Поемане на общински дълг от Община Казанлък и сключване на дългосрочен договор за кредит с цел покриване на задължение към „Тракия трейд“ ООД по Решение от 10.07.2014 г. на Арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата“. Това съобщиха от пресцентъра на общината. 
Арбитражният съд при БТПП присъди Община Казанлък да заплати на частното дружество „Тракия трейд“ задължение от близо 3.5 млн. лв., след като съдът постанови, че сключеният през 2007 г. договор между частната фирма и Община Казанлък е нищожен. Сделката за т.нар. Инфекциозна болница е извършена по време на предходната местна власт - през 2006 г. е взето решението за разпореждане с имота, а през 2007 г. е сключен договорът за продажба.

Фокус

До 30 август ще бъдат ясни съставите на всички СИК в област Велико Търново

18 Август 2014 | 12:14 | Агенция "Фокус"



Велико Търново. До 30 август е срокът, в който кметовете от област Велико Търново трябва да обявят членовете на Секционните избирателни комисии. Това каза председателят на Районната избирателна комисия във Велико Търново Десислава Йонкова, предаде репортер на Радио „Фокус” – Велико Търново. Комисията работи официално от 15 август, като до този момент са взети единствено технически решения. „Беше взето решение за работното време, което ще бъде от 9.00 до 17.00 часа. Приехме още, че РИК ще има два печата, които ще използва в своята дейност. Това решение ще бъде предоставено на областен управител за изготвяне на самите печати”, добави още председателят на районната комисия. Към момента се очаква информация от общините в Област Велико Търново за броя на секциите, които са образували. След това ще бъде определена и тяхната единна номерация. „След като се вземат тези решения РИК ще вземе и последващи, с които ще се определи броят на членовете на всяка една Секционна избирателна комисия. Това ще стане в зависимост от броя на избирателите в нея – дали са под или над 500”, добави още Десислава Йонкова. Решенията на РИК ще бъдат оповестявани пред стаята, в която се помещава комисията, на втория етаж в сградата на Областна администрация – Велико Търново. Те ще бъдат качвани и в специална секция на официалния сайт на ЦИК. Очаква се тя да заработи до 10-ина дни. И на предстоящите избори ще има възможност за онлайн наблюдение на всички заседания на РИК. Това отново ще се извършва през сайта на ЦИК. 

Фокус

Регионална занаятчийска камара, Бургас: Тревожна е картината на занаятите

18 Август 2014 | 12:55 | Агенция "Фокус"



Бургас. Традиционните занаяти в трансграничния райони са били обект на изследвания по трансграничния проект между занаятчийските камари на Бургас и Кърклалери, Турция, който бе представен днес, предаде репортер на Радио "Фокус" Бургас. Мая Стоянова, председател на бургаската регионална камара каза, че сдружение Черноморска Странджа с ръководител д-р Атанас Орачев направи две изследвания, които показват перспективен поглед и анализ за развитието на занаятите от древността до наши дни, развитието и отмирането на определени занаяти. Възможностите за развитие на занаятите са представени в друго изследване от фондация Европейска интеграция и регионална конкурентоспособност. "Ние търсим възможностите за адаптиране към икономическите условия, но възможностите за реализиране и развитие на занаятите пречупено и през европейския поглед. Всички изследвания ще бъдат издадени на български и английски език", каза Стоянова. По думите й доста е тревожна картината на това кои занаяти са запазени и кои са на изчезване предвид драстичната промяна на закона за занаятите от 2011г. Според нея законовата рамка поставя много ограничения. Камарата се опитва да работи със занаятчиите, които и след промените в закона са запазили правата си като майстори занаятчии, независимо че техните занаяти не фигурират в списъка. 
„Странджа може да е едно от огнищата на европейските занаяти”. Това смята д-р Атанас Орачев ръководител на екипа от сдружение Черноморска Странджа. Изследването, което показва развитието на занаятите от древността до наши дни, е част от дейностите по трансграничен проект между занаятчийските камари на Бургас и Кърклалери, Турция. Д-р Орачев каза, че занаятчийството от този пограничен район замира през различните периоди от историята, а стопанството се натурализира, но когато границата липсва то занаятите цъфтят и хората са богати. Според него трябва да се възстанови пристанищната система, тъй като по правило 95% от занаятчийските производства в Странджа са имали експортна насоченост, основно към Истанбул. Според него трябва да се възстановят традиционните занаяти като грънчарството и тъкачеството, и странджанските панаири. По данни на занаятчийската камара 2 024 са регистрираните занаятчии и 28 чирака.

Фокус

Министър Николина Ангелкова ще инспектира строителните дейности по проекта за модернизиране на трасето Първомай – Свиленград

18 Август 2014 | 12:41 | Агенция "Фокус"



София. От 10:00 часа, на жп гара Димитровград, министър Николина Ангелкова ще провери напредъкът в работата по нейното модернизиране и ще даде кратък брифинг за представителите на средствата за масово осведомяване. 
Проектът „Електрификация и реконструкция на железопътна линия Пловдив-Свиленград по коридори IV и IX, фаза 2: Първомай - Свиленград” се финансира по Оперативна програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г. и трябва да приключи през 2015 г. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова ще инспектира утре (19 август) строителните дейности по проекта за модернизиране на трасето Първомай – Свиленград, съобщиха от пресцентъра на Министерство на транспорта. 
От 10:00 часа, на жп гара Димитровград, министър Николина Ангелкова ще провери напредъкът в работата по нейното модернизиране и ще даде кратък брифинг за представителите на средствата за масово осведомяване. 
Проектът „Електрификация и реконструкция на железопътна линия Пловдив-Свиленград по коридори IV и IX, фаза 2: Първомай - Свиленград” се финансира по Оперативна програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г. и трябва да приключи през 2015 г.

Фокус

Работна група от специалисти в Община Стара Загора изработва проект за изменение на Наредба за изграждане и опазване на озеленените площи на територията на общината

18 Август 2014 | 07:30 | Агенция "Фокус"



Стара Загора. Работна група от специалисти в Община Стара Загора изработва проект за изменение на Наредба за изграждане и опазване на озеленените площи и растителността на територията на община Стара Загора, съобщиха от пресцентъра на общината. Тече проектиране на паркове и градини по Оперативна програма „Регионално развитие” - Приоритетна ос „Техническа помощ” за кандидатстване с проекти за градско озеленяване по различни европейски програми, съобщи по време на пресконференция днес Бистра Ангелова, гл. експерт от отдел „Инвестиции и управление на проекти”. В момента се изработват проекти за парка, който ще бъде създаден на мястото на бившите артилерийски казарми. Предстои есенната кампания за ново улично озеленяване. В града непрекъснато се извършва обновяване на уличните дървета, премахват се изсъхналите, извършва се резитба на клони, подрязват се короните, уточни Димитър Николов, председател на Съюза на ландшафтните архитекти в България. Трябва да се преборим с болезнената чувствителност на гражданите и схващането, че се унищожават ценни дървета при тези процедури, допълни и Галина Николова от старозагорския клуб на ландшафтните архитекти. По думите ѝ, дърветата също стареят и се нуждаят от грижи и подновяване. В Стара Загора, като град с дългогодишни традиции в озеленяването, различните ландшафти са играли изключителна роля в културната, екологичната и социалната сфера. По признанието на специалистите, той е един от най-озеленените в България по показателите квадратни метри зелена площ на жител и улично озеленяване. Съвременните дейности, свързани с отдиха и туризма са немислими без отчитане на фактора ландшафт, коментират те. Ландшафтът е важна част от качеството на живота на човека и на цялото общество. Със зелените си дворове, проектирани през 20-те години на миналия век като копия на европейските царски дворове, Стара Загора заема важно място в съвременното парково изкуство на Европа. В града са картотекирани над 140 вида различни растения – дървета и храсти, някои от които са видове, рядко срещащи се в естествена среда. Изключителните и разпознаваеми ландшафти представляват основата не само на европейската, но и на българската идентичност. Те са предпоставка и добра основа за развитието на ландшафтен туризъм, подчертаха участниците в пресконференцията. В момента средната възраст на масовото озеленяване в града е около 50-60 години. Само за м. юни имаме 60 молби от граждани за подрязване на клони и дървета, информира Бистра Ангелова. Много ново и качествено озеленяване влезе в града при ремонтите на градините „Доша Николова“ и „Берое”, както и междублоковите пространства. Постепенно старите растителни видове се заменят с бързо растящи и издръжливи на градските условия на живот дървета, уточни тя. Специалистите насочиха вниманието към отношението на гражданството към озеленяването и неговото опазване. Ако хората искат зеленина, трябва да се грижат за нея и да я пазят, категорични са те. Ландшафтът е изключителен природен ресурс, който е неразривно свързан с обществото. Неговият потенциал е безграничен, когато се управлява от разумни хора. Той има изключително значение за икономическия растеж на всяка страна. Не случайно това понятие днес е сред приоритетите на Европейския съюз. Община Стара Загора работи за прилагането на Европейската конвенция за ландшафта, подписана и ратифицирана от България през 2004 година. За първи път извън столицата пред жителите и гостите на Стара Загора от днес в парк „Пети Октомври” ще бъде експонирана изложбата „Ландшафтната архитектура в България” Минало-Настояще-Бъдеще. Организатори са Съюзът на ландшафтните архитекти в България и Община Стара Загора. Изложбата съдържа 30 табла, които показват най-добрите примери от практиката на ландшафтните архитекти в България. Регионалния клуб на СЛА-Стара Загора, със съдействието на Камарата на архитектите, участва с 5 табла, които представят част от постиженията на озеленяването на Стара Загора. Изложбата, която ще остане до края на септември, е посветена на 10-та годишнина от създаването на СЛА в България и сребърния юбилей на Европейската федерация на ландшафтните архитекти – ИФЛА Европа, които се навършват през 2014 година.

Фокус

В община Смолян ще бъде представен проектът „Развитие на туристически регион „Средните Родопи” и маркетинг на неговите дестинации”

18 Август 2014 | 07:22 | Агенция "Фокус"



София. В община Смолян ще бъде представен проектът „Развитие на туристически регион „Средните Родопи” и маркетинг на неговите дестинации”, съобщиха от пресцентъра на общината. В зала 247 в община Смолян на пресконференция ще бъдат представени дейностите по проект „Развитие на туристически регион „Средните Родопи” и маркетинг на неговите дестинации”. Той се изпълнява по Договор № BG161РО001/3.2-02/2011/020, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие”.

БНР

Община Тервел подписа два нови договора в рамките на европроекти

публикувано на 18.08.14 в 13:27

Община Тервел подписа два нови договора с дружества, които изпълняват дейности по проекти, финансирани по Програма за развитие на селските райони. Единият договор е за реконструкция на главен водопроводен клон в с. Безмер, съобщиха от общинската управа. Изпълнител ще бъде шуменската фирма "Н.И.М." ООД. В процедурата за обществена поръчка се конкурираха шест строителни фирми, поясни зам.-кметът на община Тервел Диана Илиева. Стойността на договора след проведената процедура е 460 134  лв. без ДДС. Ще се подмени съществуващ главен водоснабдителен клон от водопроводната мрежа на с. Безмер с дължина на участъка 1693 м. Ще се изградят 96 нови сградни отклонения с обща  дължина на тръбите от 864 м. В рамките на проекта ще се асфалтира интервения участък от улицата. Вторият договор е с варненската фирма "Хот трейд" ЕООД. Предметът му е доставка на периферно кухненско оборудване, както и на две компютърни конфигурации и мебели за центъра за социални услуги в с. Коларци. Тази инвестиция ще позволи да се завърши и въведе в експлоатация новото социално заведение, посочват от общинската администрация.

БНР

Обществена поръчка оскъпи ремонта на Зоокъта в Пловдив с половин милион лева

публикувано на 18.08.14 в 13:15 

Сумата, нужна за реконструкцията на Зоологическата градина в Пловдив ще бъде увеличена между 400 и  500 хиляди лева. Това съобщи кметът Иван Тотев като уточни, че предложението ще влезе за гласуване на сесията на ОбС през септември.  Това се налага, тъй като участниците в обществената поръчка са предложили по-висока цена от определената от Община Пловдив сума от 4 млн. лева, поясни още той.

 ”Най - ниската цена, предложена от фирма „Запрянови”,  е по-висока от цената, на която е обявена общестевната поръчка с близо 800 000 лева. На следващият етап ще пристъпим към преговори за сваляне на цената”, обясни от своя страна зам.-кметът Димитър  Кацарски. По думите му, няма забавяне в сроковете за реконструкцията на Зоокъта.



БНР

Община Раднево е във фалит

публикувано на 18.08.14 в 12:53 

Община Раднево е във фактически фалит, обяви пред "Хоризонт" кметът Юлиян Илчев. Той очаква спешно съдействие от правителството. 

Писмо до Георги Близнашки е изпратил кметът на Раднево още в началото на мандата на служебното правителство. Повод за това са неизплатените вноски от НЕК по концесията за въглища, добивани от държавното дружество "Мини Марица-изток". Те са 4 милиона и 613 хиляди лева с натрупване от второто полугодие на 2013-а г. и първото на 2014-а. Консеционната такса формира 54 на сто от бюджета на община Раднево и според Закона за концесиите и Закона за подземните богатства се изплаща преди въгледобивното дружество да плати данъците си. Единственият начин общината да не спре текущите си плащания и заплати в сферата на социалните дейности, образование и здравеопазване е да изтегли кредити, коментира доктор Илчев.

В подобно състояние е и Гълъбово. Кметът Николай Тонев е спрял плащанията към фирми, които извършват услуги на общината. Натрупаните задължения към тях са вече в размер на 1 милион лева или 25 процента от размера на общинския бюджет.  

БНР

Реставрират крепостните стени в археологическия резерват "Яйлата" по европроект

публикувано на 18.08.14 в 11:13 

Реставратори вдигат крепостните стени в археологическия резерват „Яйлата” по проект, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие”, съобщиха от крайморската община. Проектът се нарича „Яйлата – античната врата на Добруджа”, общият размер на финансовата помощ надхвърля 2 милиона и 200 хиляди лева. 

В рамките на проекта е възкресена една от уникалните български скални църкви по Черноморското крайбрежие – храм „Св. Константин и Елена”. Църквата е сред най-посещаваните туристически обекти в Каварна. Резерватът е защитена местност, богата на червен божур, редки животински и растителни видове, пещерни жилища, останки от византйски крепостни постройки, жертвеници, гробници и некрополи. 

В рамките на проекта се извършва реставрация и консервация на ранновизантийската крепост. Ръководител на проекта е директорът на Историческия музей в Каварна Дарина Мирчева, а наблюдаващ археолог е главен асистент Христо Кузов от Регионалния исторически музей във Варна. Интервенциите при реставрирането на крепостта са предвидени така, че да бъде съхранена уникалната природа. След успешното приключване на дейностите по проекта, местността ще придобие по-добър и достъпен вид за посещение, очакват организаторите. Според тях възраждането на уникалните обекти в комплекса ще допринесе за подобряване на условията за посещение и увеличаване на притока на българските и чуждестранни туристи.

БНР

Община Добрич подготвя ХVIII издание на Международния младежки музикален фестивал – конкурс "Надежди. Таланти. Майстори"

публикувано на 18.08.14 в 10:01

Фестивалът ще се проведе от 11-и до 15-и септември. Във форума ще си дадат среща стотици млади дарования, изпълнители на класическа музика. Досега на сцените в Добрич и КК „Албена” са се представили близо 4000 музикални дарования от десетки държави. Предишните издания на музикалния конкурс разшириха географията на участниците от Австралия, Азия и Европа до Северна и Южна Америка, твърдят организаторите. 

Своите музикални заложби в тазгодишния фестивал ще демонстрират участници от 6- до 35-годишна възраст, които ще се състезават в различни възрастови групи. Програмата включва изпълнения в няколко раздела. В раздела „Солисти - инструменталисти” надпреварата предвижда различни музикални инструменти – пиано, орган, цигулка и виолончело. Ще звучат и изпълнения на клавирни дуети и триа, както и на струнни и клавирни камерни ансамбли. Както всяка година, и сега се очаква конкурсната програма да е стилово разнообразна и да включва произведения от барока до съвременността, смятат организаторите. Участниците ще бъдат оценявани от международно жури, съставено от изтъкнати творци, изпълнители и музикални педагози. 

Сред акцентите на фестивалната програма е и уникалния по рода си, традиционен концерт на членовете на журито, творчески вечери и майсторски класове.

БНР

Подземният град - през лято 2015

публикувано на 18.08.14 в 10:00 

Община Бургас търси изпълнители на проекта за „Подземния град”. Изтече срокът за офертите на творческите екипи, които искат да изработят аудио визуалните ефекти за атракциона. Все още се приемат документите на строителните фирми, които смятат че могат да превърнат бившето бомбоубежище в Морската градина туристически обект. Кога той ще бъде готов и повече яснота за интеарктивните забавления, които очакват посетителите, от заместник-кметът Йорданка Ананиева.

Амбицията на община е „Подземният град” да бъде готов до следващото лято. Над 100 атракции се очаква да посрещат посетителите в 12-те помещения, свързани от 17 коридора на площ от над 3000 кв. метра. Те ще бъдат подменяни периодично. Повечето от тях ще бъдат в 5D вариант. За реализирането на проекта община Бургас взе заем от 2,2 милиона лева.



Darik news

Миньорите от „Мини Марица-изток” отбелязват професионалния си празник

18 август 2014 12:52 | Дарик Стара Загора 

„Мини Марица-изток" ЕАД спази традицията и в Деня на миньора осигури плодове и топла храна, приготвена в кухнята на Домашен социален патронаж в Раднево на 280 социално слаби граждани от общината.

Молебен за здравето на всички работещи в дружеството, разработващо по открит способ най-голямо находище на лигнитни въглища у нас, бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Галактион в храма „Св. Иван Рилски" в града.

В рамките на празника бяха поднесени и цветя пред най-големия паметник на светеца закрилник на миньорите и покровител на всички българи. Архитектурният комплекс е висок повече от 30 метра и е построен през 2006 г. по проект на скулптора Минчо Минев с инвеститор ДДЗД „Св. Иван Рилски" - Раднево, и дарители „Мини Марица-изток" ЕАД, Община Раднево, която предоставя терена, фирми и граждани.

Тази година миньорите от „Мини Марица-изток" ЕАД отбелязват по нетрадиционен начин професионалния си празник.

Освен храната за социално слаби граждани на община Раднево с решение на ръководството и представителите на работниците в дружеството от двете синдикални организации КНСБ и КТ „Подкрепа", в края на миналата седмица за пострадалите от последното наводнение жители на Мизия бяха предоставени - 23 хил. л вода, 3 хил. л дезинфектанти, 2 хил. чифта ръкавици, 2 хил. дебели найлонови чувала и 200 поцинковани кофи.

Част от дарението беше разтоварено от работници и служители на трите рудника директно за нуждите на едно от най-пострадалите училища в Мизия - Професионалната гимназия по химични технологии „Васил Левски" с директор Галина Калмушка, където през тази учебна година ще се обучават близо 100 деца по специалността „Производство на кулинарни изделия и напитки".

Сред работещите е стартирана кампания за набиране на учебни пособия (тетрадки, химикали, моливи и др.) ученически книги и прибори за учебната кухня, за да започне учебната им година с възможно най-малки сътресения.

Денят на църковния празник Успение на Свети Иван Рилски, покровител на миньорите, е определен за техен професионален празник с решение на МС от 8 август 1996 г. На този ден празнуват и геолозите и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.



Darik news

Откриха "син език" в 3 общини в Пловдивско

18 август 2014 12:49 

Болестта „син език“ е потвърдена в 3 общини в Пловдивска област – Карлово, Асеновград и Брезово. До вчера има 65 умрели овце в региона, съобщи за Дарик д-р Николай Петков, временно изпълняващ длъжността директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив.

До вчера 3 дезинфекциозни машини на територията на областта са пръскали срещу комари по торищата, фермите и овцете. От днес до сряда само една машина работи на територията на община Хисаря, добави д-р Петков. (Чуйте подробности в прикачения файл)

Ограничено е движението на животните, за да се спре разпространението на болестта. В труднодостъпните места кметството и ветеринарният лекар на място са организирали трупосъбирателни ями, в които се загробват животните. Там, където мястото е по-достъпно, се извозват до екарисаж.

Дали болестта ще се овладее, много зависи от времето, посочи още д-р Петков. Ако застудее или спрат дъждовете, за да не могат да се размножават комарите, които пренасят болестта, ще се ограничи „синият език“. Ако това не се случи, болестта ще се овладее много по-трудно.

Компенсирането на стопаните ще стане, след като бъдат подадени необходимите документи в Министерството на земеделието и храните. Бланките вече са спуснати от ведомството и се попълват от компетентните органи, обясни д-р Петков.

Darik news

Община Кюстендил търси фирма за зимното поддържане и избира изпълнител за ремонти в 17 села

18 август 2014 08:08  

Обществена поръчка, „открита процедура" с предмет: „Услуги по зимно поддържане и снегопочистване на общинските пътища за сезон 2014/2015 година", обяви Община Кюстендил, със заповед на кметът Петър Паунов. Краен срок за подаване на документи- 09.09. 2014 г.- 17 часа.

Изтече срока за подаване на документи по друга обществена поръчка на общината за „Инженеринг при изпълнение на строително-монтажни работи, изпълнявани в част от населените места на територията на община Кюстендил. Тя включва няколко позиции:


№ 1 - „Изграждане на тротоарна настилка в селата Багренци, Драговищица, Пиперков чифлик, Слокощица и Соволяно; № 2 - „Благоустрояване в селата Богослов, Горна Гращица, Граница, Жабокрът, Жиленци, Лозно, Николичевци, Слокощица, Шишковци и Ябълково; № 3 - „Ремонт на сгради и съоръжения в селата Коняво и Копиловци".
Средствата за тези ремонти са осигурени от общинския бюджет.

Darik news

Несебър засия като сън в лятна нощ

18 август 2014 12:23 | Дарик Бургас

И тази година празника на град Несебър беше отбелязан по зрелищен начин, който дълго ще се помни. 
В дните 14, 15, 16 август хилядолетният град поднесе на гражданите и хилядите си гости много изненади, музика, танци и невероятни изпълнения. Всичко това се осъществи с общите усилия на кмета на община Несебър, както и на общинска администрация Несебър. Още в навечерието на светлия празник бе проведена Вечерна литургия /бдение/ в храм "Св. Успение Богородично" и Тържествено литийно шествие. След това община Несебър, зарадва своите граждани с фолклорен спектакъл на Ансамбъл Пирин, с ръководител известния несебърски музикант Данислав Кехайов. 
Вече по традиция на този концерт се отдаде значимата благодарност и признание на хората, допринесли за добруването и просперитета на Несебър. Тази година бяха представени петима несебърски будители, творци на изкуството - Максим Момчилов /журналист и местен хроникьор/, Андиопа Цветкова /учител по изобразително изкуство, ръководител на детска фолклорна група "Незабравка"/, сенсей Христо Терзиев /треньор на несебърския клуб по бойни изкуства "Бушидо"/, Добрина Бахова / балерина, ръководител на балетна школа в Несебър/, Панайот Катрафилов /музикант, ръководител на група за градски песни "Блян"/. През големия ден /15.08.2014г./, програмата започна с Тържествена света литургия в храм "Св. Успение Богородично", в двора на който беше запретнал ръкави небезизвестният - Ути Бъчваров, който приготвяше празничен курбан и се снимаше с всички желаещи, а малко по-късно бе даден и старта на Плувен маратон "Несебър 2014". Към 11:00ч. пред крепостните стени на Стария град, беше вдигнат националният флаг от представителна част от военноморския флот - матроси от Военноморска база Атия, в който взеха участие кметът на община Несебър - Николай Димитров и председателят на общински съвет Несебър - Благой Филипов. Тук последваха приветствия като пръв започна г-н Филипов, който честити празника на всички - граждани на Несебър, туристи и гости, както и на именниците с пожелание да са живи и здрави. Г-н Димитров също приветства присъстващите и каза, че: "Удоволствие е да сме заедно и тази година, а празника ще бъде посветен на хумора, сатирата и изкуствата, като за целта е подготвена богата културна програма и нека всички да са все така весели и красиви. Честит празник". Малко по-късно действията се пренесоха на Амфитеатъра, където беше награждаването на участниците от плувния маратон. В 12:00 часа беше открита и сградата на Старото кметство. Това е една сграда, реставрирана изцяло, която е строена през 1929 г. и първо е служела като почивна станция на Светия синод, след което е била кметство на град Несебър. Лентата на новооткритата постройка прерязаха кметът на Несебър, председателя на общински съвет и дългогодишният кмет на Несебър - Васил Киров.

Кмета.бг

Кметът на Перник: Предстоящите избори са много важни за гражданите

Според Росица Янакиева, до 24 август ще бъдат напълно готови с листите

понеделник, 18 август 2014 г. 9:01 ч. |  Автор: Kmeta.bg

Първата коалиция, която се регистрира беше нашата. Ние имаме вече готовност с номинирани водачи на листите в различни региони, до 24 август ще бъдем напълно готови с листите. Надявам се, че това ще бъде един успешен старт за новата предизборна кампания, тъй като тези избори са от изключително значение не за политическите партии, те са много важни за гражданите на България. Това каза Росица Янакиева от ПП АБВ и кмет на Перник ПРЕД БНТ.

"Нашият проект по същество е ляв проект, но считаме, че една успешна политика в бъдеще време може да се реализира само тогава, когато се търси по-широко ветрило, вече хора, които са в пространството ляво-център, хора, които по същество са социалдемократи, дори и либерали. Защото политиките, за които трябва да говорим, и които трябва да търсят реализация са именно в този спектър - повече социални, но осъзнавайки, че една такава политика не може да се реализира без сериозен тласък в икономиката", подчерта Росица Янакиева.

Тя коментира и служебното правителство като заяви, че българите протестират повече от една година, протестират срещу задкулисието. "Всъщност не политиците, които са наяве работата така че да реализират политики. Реденето на кабинета и кадровите решения за поведен път подсказват, че някой друг зад кулисите решава тези въпроси. Това правителството впрочем има една единствена и най-важна задача: То трябва да обезпечи избори, които този път да бъдат малко по-честни, отколкото всички досегашни", допълни Янакиева.



Кмета.бг

Кметът на Троян Донка Михайлова: Фестивалите създават усещане за общност

На младите хора трябва да се осигури осмислен културен живот

понеделник, 18 август 2014 г. 12:16 ч. 

Донка Михайлова е 47-ият и първата жена кмет на Троян, в 146-годишната история на града. Тя е номинирана за конкурса "Кмет на месеца" за август, на тема "Фестивали". Михайлове е омъжена за Антон Михайлов, с когото са колеги от студентските години. Двамата имат две дъщери - Адриана, която е PR експерт и по-малката Ива, която преди дни е завършила бакалавърската си степен.

- Г-жо Михайлова, какви са мотивите ви, Троян да е домакин на много и успешни фестивали?
- Основният проблем на един кмет е инфраструктурата. Много е важна, обаче и жизнената среда, а фестивалите създават усещане за общност на жителите в града. Всички хора заедно се веселим и мислим за бъдещето. Когато бях избрана за кмет наследих богат културен живот в Общината и продължавам да работя, за да запазим традициите.

- Ще има ли нови фестивали?
- Да, насочени сме към младите хора. В Троян те имат нужда от грижа. Трябва да им осигурим работа и осмислен културен живот. Така се роди идеята за "Рок Академия - Троян".

- Има ли нещо специфично в този фест?
-Да. Задено с купона има и обучителна част. Идват професионалисти, които предават опита си, помагат на младите и ги мотивират, за да разкрият таланта си.

- Окъде идват идеите за тези младежки проекти?
- От 2 години, сме създали Младежки консултативен съвет към кмета. Всички идеи се обсъждат и с млади хора се работи много добре.

- Какво събитие да очакват скоро жителите на Троян?
- Преди 15 септември ще се направи представяне на всички спортни клубове в град Троян, а те са 13 лицензирани от съответните национални федерации.

- Един от най-известните фестивали в Троян е този на сливата?
-Да, така е и затова искаме и другите ни мероприятия да станат толкова известни. Продължаваме да работим за утвърждаването на Фестивал на сливата, който показва самобитния дух, популяризира Троянската сливова ракия и пълни хотелите, и ресторантите в града.

- Как оценявате номинацията си в конкурса "Кмет на месеца"?
- Конкурсът е една възможност да се популяризират общините. Това ни дава енергия за работата ни като кметове. Състезанието е повод да покажем какво сме постигнали.

Градът

Археологията на Ларгото подложена на риск през зимата

18.08.2014



Третият етап от проекта предвижда изграждането на стъклен купол над находките. Проектът е на екипа на арх. Славей Гълъбов.

Фотограф: арх. Славей Гълъбов

Археологическите структури на Ларгото са застрашени и има реален риск в предстоящата зима да загубим една част от находките, каза зам.-кметът по култура и образование към Столичната община Тодор Чобанов по време на направения на 17 август оглед на обекта.

След като в открито писмо кметът на София Йорданка Фандъкова призова да се вземат спешни мерки за аварийна консервация на откритите археологически находки на Ларгото, публична държавна собственост, зам.-кметът д-р Чобанов и министърът на културата д-р Мартин Иванов огледаха обекта и коментираха нуждата от полева консервация, докато бъде избран изпълнител за окончателното завършване на проекта с европейско финансиране.

Министър Иванов заяви, че до края на следващата седмица комисия от археолози, архитекти и инженери ще предложат конкретни мерки  за консервация на археологическите находки.

Надявам се в съвсем скоро време да се намери решение за тяхното спасително консервиране и още в тези летни месеци да се намери решение на проблема, като на първо място трябва да бъде предотвратено наводняването на терена. В бюджета на Министерство на културата няма средства за аварийни ремонти и затова ще потърсим финансиране чрез Междуведомствената комисията по бедствия и аварии, обясни също министър Иванов.


   
Конкурсната процедура за СМР на втория и третия етап по изграждане на Ларгото - античния комплекс "Сердика" се обжалва пред КЗК.

24 часа

Нова мода в туризма: детските фестивали

18.08.2014 07:59

Организирането на детско летуване се оказа пазарна ниша, на която заложиха голяма част от представителите на туристическия бизнес у нас. Докато преди време имаше един международен детски лагер - този в Равда, и един Международен младежки център - в Приморско, сега местата, където може да се прекара забавна и полезна ваканция, са десетки.

Интересът към тази ниша в туризма има ясна икономическа обосновка - деца туристи от Русия, Украйна, Беларус влизат в България без визи на базата на спогодба между ЕС и тези страни, обясняват туроператори. Обикновено това става с писмо от страна на кмета на съответната община до консулските служби, с което се удостоверява кои групи деца пристигат у нас по линията на културния обмен.

Това означава по-евтина почивка за клиента и по-опростена процедура за организаторите. Лагерите условно могат да се разделят на две групи. В първата влизат бази, построени специално за тази цел, във втората са хотелите, пригодени за това. Пример за стар лагер с нова слава е “Чавдар” в Обзор.

Нискоетажните постройки са реновирани, построена е допълнителна спортна база, казва Пламен Тодоров, който е ползвател на базата. Тук, както и в повечето т.нар. международни лагери, основната част от почиващите деца са русначета. Те са значително повече от летовниците от Украйна и Беларус, българчетата обикновено са в пъти по-малко.

Едно от обясненията на туроператорите е свързано с установената традиция в Русия. Там е прието семейството да изпрати децата си на лагер през лятото. Ако се налага, за това се пести през цялата година, допълва Иван Червенков от фирма, която работи както на украинския, така и на руския пазар. Според него тенденцията е все повече места у нас да предлагат организирана почивка за деца.

Задължително при организиране на такива ваканции се залагат културни мероприятия, които включват децата от различни националности. Нептуновите вечери не излизат от мода, но отдавна не са единствените атракции - всеки лагер да прави шоу, което става негова запазена марка. Така в Св. Влас имат своята “Арена Дружба”, а в Приморско -Международен фестивал на дружбата и изкуствата “Българска роза”.

По време на “Българска роза” се провежда пленер за художници, в който групите от чужбина заплащат такса, а участниците от художествени гимназии Казанлък, Сливен, Пловдив - не. Освен със спорт и изкуство все по-често летуването се съчетава и с езикови курсове. Големият интерес на руснаците към страната ни гъвкаво се използва за организиране на езикови лагери.

Две основни причини посочват в бранша за по-малкото българчета по летните лагери. Първо, огромната разлика в пазарите - руският дава възможност за далеч по-голям поток от туристи. Втората са цените - за чужденците те са атрактивни, но за родните стандарти - високи.

Около 20 евро на ден излиза издръжката на дете, като в това се включва освен нощувка и 3 хранения и 2 междинни закуски, анимацията, 24-часов медицински контрол, застраховките. Пътните се плащат отделно, но за участниците във фестивали българските визи са безплатни.

За българчета има отстъпки особено в началото и края на сезона. Комплекс в Лозенец предлага цени от 18 лв. на ден за най-малките туристи и до 32 лв. за 18-годишните. В хотел в Китен, който също функционира като детски лагер, цената на ден е около 15 евро.

През последните няколко сезона лагерната мода навлиза все по-активно и в Слънчев бряг. В комплекса, който най-малко може да мине за детски, вече има доста хотели, които функционират като детски лагери.

При някои, които имат по-големи прилежащи територии и свои паркове, това е възможно. Едно от изискванията за детските лагери е наличието на достатъчно място за забавления и ограничен достъп на външни хора, което гарантира сигурността на децата, обясняват туроператори. Според тях много от обикновените хотели не притежават тези условия, но въпреки това се титулуват като детски лагери.

Бизнесът е атрактивен и заради по-лесната организация, обясняват от бранша. Преговаря с един представител - от училище или организация, за разлика от индивидуалния и семейния туризъм, при който се събира клиент по клиент.

Децата са по-непретенциозни към условията, този тип почивки не произвеждат и рекламации - възрастните имат по-високи изисквания, при това и хитруват, за да им се върнат средства, казват познавачи.

Лагерните смени също са изгодни за собствениците на бази - докато при възрастните туристи продължителността на ваканцията през последните години се свива до седмица за чужденците и т.нар. дълъг уикенд за българите, лагерниците идват у нас поне за 14 дни. Освен това има смени и по 3 седмици. Когато групите са от по-далечни части на Русия, остават и за по-дълго, имахме група от Магадан за 28 дни, казва Пламен Тодоров от лагер “Чавдар”.

Повечето морски общини с по няколко феста в календара си

В програмата на всяка от черноморските общини има поне по няколко международни детски конкурси и фестивали. Местните администрации, които поддържат тясна връзка с туристическия бизнес, отдавна са наясно, че това са колкото прояви в културния календар на общината, толкова и възможности за допълнителна ангажираност на хотели, магазини, места за развлечения.

Тази година за 5-и пореден път в Царево се проведе “Странджа моя, люлчина”, в която наред с българските изпълнители участваха и състави от Сърбия, Полша, Беларус, Латвия.

В Созопол фестът, насочен към младите таланти, е “Музите”. Конкурсът “Радост край брега” е за участници, разделени в 5 възрастови групи - от 4 до 18 г. В Приморско се провеждат международен детски фолклорен фест и “Балканфолкфест”. “Магията на танца и морето” пък е отворен фестивал на съвременни стилове, който е през юли. Съществува и артфест “Европедиада”.



Руснаци, украинци, чехи, македонци, турци и румънци са традиционни участници. Децата, които идват тук, са бъдещите големи туристи, ако им хареса, след време ще се върнат със семействата си, това е логиката в развитието на туризма, убеден е кметът на Приморско Димитър Германов.

Участниците в различните форуми задължително имат странична програма - посещение до устието на Ропотамо или до тракийското светилище Беглик таш. Над 4500 деца от Русия, Украйна, Беларус и България участваха в миналогодишното издание на “Слънце, радост, красота” в Несебър, казва кметът Николай Димитров. Тази година бяха по-малко заради събитията в Украйна.
Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница