Фондация „Анализ на риска България, София 1000 тел:(+359 2) 989 19 92



страница1/8
Дата27.10.2018
Размер4.06 Mb.
#102172
  1   2   3   4   5   6   7   8







Ф А Р
Фондация „Анализ на риска”

България, София 1000 тел:(+359 2) 989 19 92

ул. „Княз Александър І” №10 E-mail: raf.bulgaria@gmail.com


РЕАЛНОСТИ И ПРОБЛЕМИ
ПРИ ПОДГОТОВКАТА на квалифицирани кадри за строителството



АНАЛИЗ
НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ
ЕМПИРИЧНО СОЦИОЛОГИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТЕМА:
ПРАКТИКИ И ФАКТОРИ ЗА ПОДГОТОВКАТА НА КВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ В СТРОИТЕЛСТВОТО

София,
октомври 2008


СЪДЪРЖАНИЕ:


ВЪВЕЖДАЩИ БЕЛЕЖКИ 3

1. МЕТОДИКА НА ИЗСЛЕДВАНЕТО 6

1.1. Цели и задачи на изследването 6

1.2. Методика на извадката 9

1.3. Методика за набиране на емпиричната информация 10

2. СТРОИТЕЛНИТЕ ФИРМИ И КАЧЕСТВОТО НА
ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ ПО СТРОИТЕЛСТВО 13


2.1. Основни характеристики на изследваните фирми 14

2.2. Състояние и проблеми в управлението на човешки ресурси 21

2.3. Оценки на строителните фирми за подготовката и обучението на
на кадри за строителството 38


2.4. Опит и сътрудничество с образователните институции,
обучаващи кадри за строителния отрасъл 42


3. ПРЕГЛЕД, СЪСТОЯНИЕ И ПРОБЛЕМИ ПРЕД ПОДГОТОВКАТА НА
КАДРИ ЗА СТРОИТЕЛСТВОТО 47


3.1. Професионалните гимназии по строителство
и архитектура - 47


3.2. Висшите училища, подготвящи кадри за строителството -
между нормативите на държавата и изискванията на бизнеса 59


3.3. Центровете за професионално обучение -
допълващо звено между държавата и бизнеса? 73


3.4. Какво предстои: реформа в системата на
професионалното образование и обучение 76


4. Камарата на строителите в българия и
подобряване ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБУЧЕНИЕ
НА КАДРИ ЗА строителството
82


КСБ – активна страна в провеждането на политики и мерки за
повишаване качеството на подготовката на кадри
за строителството 85


Въвеждащи бележки
Изследването „Практики и фактори за подготовката на квалифицирани кадри за строителството” е част от предприетите през 2008 г. от Камарата на строителите в България (КСБ) действия за диагностициране на състоянието, проблемните зони и възможностите за повишаване равнището на работната сила в строителството в България. Това изследване се предхождаше от задълбочен анализ на структурата на заетите в строителния отрасъл (количествени и качествени характеристики на работната сила, възрастова, образователна и квалификационна структура на инженерно-техническия и изпълнителския персонал), причини за текучеството на работната сила в строителните фирми, мотивационни фактори за привличане на квалифицирани кадри в строителството1.

Анализите на ситуацията в строителния отрасъл към началото на 2008 г. показват, че за да се овладеят проблемите с недостига, текучеството и неблагоприятната структура на работната сила в строителния отрасъл, следва да се разработи система от взаимосвързани управленски действия и мерки за създаването на високо квалифицирани строителни кадри. По-конкретно, необходимо е да се разработят фирмени политики за професионалното израстване на заетите в строителството, осигуряване на възможности за професионална кариера, продължаващо обучение за разширяване и повишаване на квалификацията, използването на новите технологии в строителството и повишаване качеството на извършваните строителни дейности. За успеха на този тип действия се изисква да се интегрират усилията на строителните фирми и образователните институции, което от своя страна е възможно при условие, че диалогът между тях се обогатява с ефективни форми и механизми, съобразени с изискванията за съвременно професионално обучение на строителни кадри.

Практиката и предишни емпирични наблюдения сочат, че строителните фирми изпитват сериозни проблеми, свързани с набирането и задържането на квалифицирани кадри за строителството. По данни от проведеното през февруари.март 2008 г. изследване на работната сила в строителството, набирането на инженерно-технически персонал и на изпълнителски персонал са еднакво трудни, защото „в условията на бурно строителство напълно нормално е да има битка за висококвалифицирани кадри, както и за лоялен изпълнителски персонал”. Независимо от постоянния ръст на заплащането на работещите в отрасъла, дефицитът на качествени хора е голям. Този дефицит е особено осезаем в малките градове. Тревожна е тенденцията за отлив на младите хора от строителството: професията на строителя е загубила своята престижност, строителните специалности са ниско атрактивни за младите кадри, а за възрастните работата в строителството е тежка. Остър е недостигът на тясно специализираните кадри. Конкуренцията между фирмите е много голяма и при това положение персоналът се ориентира към тези фирми, които могат да предложат по-високо заплащане плюс допълнителни бонуси. Най-трудно е набирането на кадри за пътното строителството (работи са при изключително тежки условия, заплащането не може да бъде по-високо от утвърдените единични ставки). Работодателите са на мнение, че завършващите средните училища избират най-лесните специалности, а дипломиращите се от висшите училища изчезват незнайно къде.



Очевидно, строителният бранш е изправен пред сериозна дилема: или да предприеме ефективни действия за подобряване структурата и количеството на работната сила в строителството, или да остане в ситуацията на постоянен недостиг на специалисти и да полага огромни допълнителни усилия за неутрализиране на негативните ефекти от несъвършенствата на системата за професионална подготовка на кадри, търсейки при това компенсационни механизми за създаване на квалифицирани кадри за строителството.

Настоящето изследване идва в търсене на отговори за реалностите и проблемите при професионалната подготовка на кадри за строителството. Действително ли нивото на подготовка на специалисти за строителството е под стандартите за обучение в тази област? Каква е степента на удовлетвореност на строителните фирми от знанията и уменията на обучените в професионалните гимназии по строителство специалисти и кои са преобладаващите оценки – неудовлетвореност или удовлетвореност от качеството на обучението по строителство? Защо има недостиг на кадри в строителството? Действително ли е толкова силно несъответствието между потребностите на строителния бизнес от кадри и специалностите, по които се извършва обучение в средните професионални гимназии и висшите училища по строителство и архитектура? Системата за професионално обучение по строителство има ли „заслуга” за очерталия се дисбаланс между търсенето и предлагането на работна сила в строителството?

В контекста на тези въпроси особена важност придобива изучаването на съществуващите добри практики за сътрудничество и съвместна работа между строителните фирми и образователните институции, подготвящи специалисти за строителството – професионалните гимназии и висшите училища. Ако има примери за добро и ефикасно сътрудничество, как се е родило то, какви са механизмите и формите на диалог и съвместна работа, кои от тях са най-ефективни и полезни - от една страна за строителните фирми, а от друга – за развитието на образователните институции и подобряване качеството на професионалното обучение.

В отговор на тези нетърпящи отлагане въпроси е замислено и проведено изследване на практиките и факторите за подготовката на квалифицирани кадри за строителството.

Изследването е планирано и изпълнено по утвърдени изследователски методики, при стриктно спазване на методологическите изисквания за представителност и достоверност на набираната емпирична информация. Изследването е проведено сред строителните фирми-членове на КСБ, така че то е представително за членуващите в Камарата фирми. От друга страна, в изследването са обхванати представители на 38-те професионални гимназии и на 5-те висши училища, обучаващи кадри за строителството. Допълнително, потърсено е мнението на МОН, НАПОО, водещите центрове за професионално обучение по строителство и Центъра за развитие на човешките ресурси.

Направените на тази емпирична база анализи и изводи могат да послужат като основа за предприемането на конкретни управленски действия за подобряване качеството на професионалното обучение в сферата на строителството, за подобряване на диалога между бизнеса (строителните фирми) и образователните институции (професионалните гимназии и висшите училища) в търсене на ефективни механизми за създаването на висококвалифицирани кадри за строителството и поддържането на постоянно високо ниво на подготвеност и адаптивност на заетите в строителния отрасъл.




1. МЕТОДИКА НА ИЗСЛЕДВАНЕТО

1.1. Цели и задачи на изследването

Изследването е подготвено и реализирано от социологическия екип на Фондация „Анализ на риска” (ФАР) в периода юли-септември 2008 г. Ръководител на ФАР е ст.н.с.ІІ ст. доктор по социология Емилия Ченгелова. ФАР е научно-изследователски център, специализиран в извършването на анализи и прогнози в различни направления, по-важните от които са изследване на  динамиката и състоянието на пазара на труда (функции и развитие на институциите на пазара на труда, третиране и подходи спрямо уязвимите групи на пазара на труда), разработване на политики за намаляване на безработицата и политики за борба с бедността – оценка на активни и пасивни мерки на пазара на труда, анализи и оценки на регионалните политики в областта на създаването на заетост, експертни оценки на състоянието на работната сила в различни отрасли, изследвания на мотивационните фактори и политиките за привличане на работна сила в ключови отрасли2 и т.н. ФАР разполага със собствена анкетьорска мрежа в страната и екип от супервайзери по области. При провеждането на национални изследвания се използват съвременни методологически и методически подходи, които позволяват да се набира достоверна емпирична информация, представителна за страната. Екипът на ФАР работи с висококвалифицирани социолози, психолози и икономисти, утвърдени имена в областта на социално-икономическите изследвания.



Основната цел бе да се очертае ролята на КСБ за повишаване качеството на професионалното обучение на строителни кадри и да се набележат възможности за подобряване професионалната подготовка на строителните кадри, посредством ефикасни механизми и форми на сътрудничество между строителните фирми и професионалните гимназии/висшите училища.

В тази връзка, основните цели на изследването са както следва:

  1. Да се изследва задълбочено процеса по създаването на квалифицирани кадри за строителството, като се обхванат всичките етапи в планирането и осъществяването на професионалната подготовка и обучение на строителни кадри в средното и висшето образование;

  2. Да се направи преглед на тенденциите в професионалното обучение и осъвременяване на обучението в средните и висшите професионални училища с оглед реалните потребности на строителния отрасъл от работна ръка;

  3. На тази основа да се направят препоръки към средните и висшите училища за обновяване програмите за обучение на строителни кадри, с цел създаване на условия за засилване на връзката между преподаваните теоретически знания и придобиването на практически умения за прилагане на наученото.

  4. Да се изследва готовността на висшите училища да поставят акцент върху създаването на висши инженерни кадри за управление и организация на строителството, управление на човешките ресурси, което да запълни сега съществуващия остър дефицит от квалифицирани кадри за управление на производствените процеси и човешките ресурси в строителните фирми;

  5. Да се оцени възможността от въвеждането в програмите на висшите училища на обучение за правните основи на строителството. Завършващите висшите училища кадри да бъдат добре запознати с нормативните актове, уреждащи материята по организирането и управлението на строителството, да се в състояние да се ориентират в законодателството и да притежават основни познания за нормативните актове, отнасящи се непосредствено до областта, в която се очаква тези специалисти да се реализират;

  6. Да се направи оценка за реалните бройки специалисти, които да бъдат приети по специалностите, от които строителният сектор има неотложна потребност;

  7. Да се извърши райониране според потребностите на строителните фирми;

  8. Да се изследва управленския и организационен опит на строителните фирми по създаването на кадри за строителството – прилагани подходи за работа по ранното откриване на млади специалисти и тяхното привличане за работа в строителството; системи за професионалното израстване и развитие на строителните кадри; управленски действия за мотивиране на строителните кадри за постоянна работа в дадена фирма;

  9. Да се изследва опита на строителните фирми и обучаващите средни и висши училища по провеждането на производствени стажове. На тази база да се предложат конкретни решения за подобряване организацията на стажовете, засилване контрола и ефективността от провежданите производствени стажове в строителни фирми в страната;

  10. Да се разработи система от мотиватори за строителните фирми, които ефективно прилагат наставничеството като форма на обучение на студентите и младите специалисти. Да се стимулират тези фирми, които чрез поредица от целенасочени мерки се грижат за създаването, назначаването и задържането на строителни кадри.

Изследването е реализирано в два етапа:

Етап 1.Провеждане на предварително кабинетно проучване

Целта на кабинетното изследване бе да се очертае актуалната картина в страната, като се акцентира върху:



  • планирането и реализацията на приема по строителните специалности

  • съответствието между обучението по строителни специалности и потребностите от работна сила в строителството

  • да се очертаят проблемите и готовността на средните и висшите училища за актуализиране на провежданото от тях обучение с оглед реалните потребности на строителството от кадри и развитието на сътрудничество със строителните фирми

Период на реализация: 10.07.2008 - 31.08.2008

Етап 2. Провеждане на емпирично социологическо изследване в страната - три самостоятелни модула

Предвид спецификата на подлежащите на изследване съвкупности, са избрани адекватни методологически и методически подходи за набиране на необходимата емпирична информация. Преценено е, че за постигането на представителност и достоверност на информацията, в съответствие с целите и задачите на изследването, е целесъобразно да се проведат три самостоятелни изследователски модула:

1. Национално представително изследване сред строителните фирми, членове на Камарата на строителите в България (по метода на стандартизираното интервю)

2. Представително изследване сред професионалните гимназии и висшите училища, подготвящи кадри за строителството (по метода на индивидуалната анкета със самопопълване и дълбочинното интервю)

3. Експертна оценка на мненията и позициите на МОН –
експертни интервюта с представители на МОН, отговарящи за разработването и утвърждаването на програми за подготовката на кадри за строителството.

Период за реализация на втория етап: 1.09.2008 – 10.10.2008

Събраната емпирична информация е анализирана в рамките на две календарни седмици (10-25.10.2008) и представена под формата на аналитичен доклад и презентация в Power Point Presentation формат пред Управителния съвет на Камарата на строителите в България.



1.2. Методика на извадката

За реализирането на гореописаните три самостоятелни изследователски модула са използвани релевантни статистически методи за определяне модела и обема на извадките.



1. За провеждането на националното представително изследване сред членовете на КСБ, е приложена двустепенна гнездова извадка, като на първа степен е направен подбор между съдържащите се в електронната база на КСБ строителни фирми по административни области, а на втората степен – във всяка една от 27-те области са избрани определен брой фирми. По този начин е формирана извадка от 350 строителни фирми-членове на КСБ на територията на страната. Фирмите са селектирани в режим на активен диалог с областните представителства на КСБ, с оглед получаването на репрезентативна картина за цялата страна. Изборът на строителните е съобразен със следните критерии: специфичен предмет на дейност, големина на фирмите, прилагани модели на управление, предварителна информация за степента на сериозност на фирмите и тяхната ангажираност с изпълнение целите на КСБ.

2. За провеждането на изследване сред професионалните гимназии и висшите училища е формирана представителна извадка от общата съвкупност от 38 професионални гимназии и 5 висши училища. Изследвани са представители на 23 професионални гимназии, като подборът е квотен и е направен по следните критерии: териториално разположение, опит в обучението на строителни кадри, брой обучавани. Отделно, проведени са дълбочинни интервюта с академичните ръководства на 5-те висши училища, подготвящи кадри за строителството.

3. По метода на експертната оценка са осъществени 15 дълбочинни интервюта с представители на МОН, МТСП и с експерти в областта на професионалното обучение.

1.3. Методика за набиране на емпиричната информация

За набирането на емпиричната информация в рамките на планираните три изследователски модула е разработен следният изследователски инструментариум:



1. Въпросник за стандартизирано интервю с мениджърите на строителните фирми. С помощта на различни видове въпроси, обхващащи 197 количествени променливи, е потърсена необходимата емпирична информация.

За всяка подлежаща на изследване строителна фирма е попълнен по един въпросник, съответно от изпълнителния директор и отделите „Кадри” и „Човешки ресурси”. Планираната извадка от 350 фирми е реализирана на 96%, т.е. в 336 фирми има ефективно попълнени въпросници. Останалите 14 фирми, въпреки направените многобройните усилия, не са се отнесли с разбиране към поканата за участие в изследването.

3. Анкетна карта за допитване сред професионалните гимназии, подготвящи кадри за строителството. Съдържащите се в картата въпроси са така конструирани, че да позволят набирането на максимален обем информация (223 променливи). В същото време, е предоставена възможност на анкетираните да изразят свободно своите мнения и оценки, като поставят акценти върху онези елементи от обучението на строителни кадри, които имат първостепенно значение за подобряване нивото на работната сила в строителния бранш.

3. Въпросник за дълбочинно интервю с академичното и административното ръководство на висшите училища и с представители на МОН, МТСП, центрове за професионално обучение. Този въпросник е използван за провеждането на експертните оценки с различните типове респонденти.

Набирането на емпиричната информация е извършено през месеците август и септември 2008 г.

В резултат на положените предварителни усилия от страна на Камарата на строителите в България, процесът по набиране на информацията от строителните фирми протече гладко и без особени сътресения. Навсякъде бе спазена процедурата местният супервайзор на анкетьорите да работи в тясно сътрудничество с областното представителство на КСБ. На повечето места бе постигнат много добър режим на работа и анкетьорите не са срещнали затруднения в осъществяването на контакт с фирмите и набирането на емпиричната информация.

Изключение правят софийските фирми, значителна част от които посрещнаха поканата за участие в изследването с много уговорки и условности. Аргументът бе протичащата пререгистрация на фирмите-членове на КСБ, както и заетостта им с текущи задачи. В това отношение изказваме благодарност на централната администрация на КСБ, включително Софийското ОП, които положиха максимални старания, за да направят контакт с подлежащите на изследване строителни фирми. Но трябва да кажем, че отчетените по-горе 14 фирми неизпълнение на планираната извадка са изцяло от състава на софийските фирми. Подобно отношение бе наблюдавано и при предходното изследване на работната сила в строителството, което се проведе през февруари-март 2008 г. И при двете изследвания отчетливо се открои следната тенденция: най-много отказващи участие в изследването са регистрирани сред малките фирми, тези с персонал под 50 души и особено под 10 души, докато големите и стабилни фирми и при двата случая са били изключително кооперативни и са съдействали за нормалното протичане на изследването.

За провеждането на стандартизираните интервюта, експертните оценки и анкетното допитване са използвани опитни анкетьори. Въвеждането на информацията от попълнените въпросници е извършено в съответствие с всички изисквания за този тип дейност, под контрола на ръководителя на изследването. Получената емпирична информация е обработена с помощта на специалния пакет за статистико-математически анализ на информация SPSS.

Спазени са всички изисквания и стандарти за статистико-математически анализ на съвкупна емпирична информация. В този смисъл направените изводи и констатации са представителни и валидни за строителните фирми-членки на КСБ и за професионалните гимназии и висшите училища, подготвящи строителни кадри в страната.

Като част от общонационалното представително изследване на ПРАКТИКИТЕ И ФАКТОРИТЕ ЗА ПОДГОТОВКА НА КВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ В СТРОИТЕЛСТВОТО, по инициатива на Камарата на строителите в България и Центъра за развитие на човешките ресурси бе проведен Общонационален форум на образователните институции, подготвящи кадри за строителния отрасъл. Форумът се проведе на 18-19 септември 2008г. в гр. Стара Загора, с участието на представители на КСБ, Центъра за развитие на човешките ресурси, МОН, НАПОО, 23 професионални гимназии по строителство и архитектура, 3 висши училища по строителство, 14 центра за професионално обучение, представители на ОП на КСБ, строителни фирми от Стара Загора, София, Бургас, представители на местната общественост в Стара Загора, регионални медии.

По време на Форума в отворен и дискусионен формат бе направена среща на образователните институции, извършващи подготовка на кадри за строителството, на която бяха коментирани подходите за подготовка за строителни кадри, съществуващите проблеми и възможностите за подобряване на ситуацията. Очертани бяха факторите и институциите, които следва да съдействат за привеждане на системата за подготовка на строителни кадри в съответствие с реалните потребности на строителния отрасъл.

Направен бе преглед на нуждите на строителния отрасъл от работна ръка. Обсъдени бяха тенденциите в приема по отделните специалности (съответствие между приема по отделните специалности и реалните потребности на строителните фирми от работна ръка).

Специално внимание бе отделено на дискусията по конкретните потребности на строителните фирми от строителни кадри (технически и изпълнителски персонал) - готовността на професионалните гимназии в строителството за засилено внимание върху създаването на средни технически кадри за управление и организация на строителството, управление на човешките ресурси, което да запълни сега съществуващия остър дефицит от квалифицирани кадри за управление на производствените процеси и човешките ресурси в строителните фирми.

Участниците във Форума заедно коментираха и търсеха добри практики за ефективно сътрудничество между средно училище, подготвящо строителни кадри, и строителни фирми. Положителното е, че наред със съществуващите слабости и проблеми бяха посочени немалко позитивни практики за съвместни целенасочени действия между обучаващата институция и работодателя, обединяване на усилията им по подготовката на квалифицирани кадри и тяхната пълноценна реализация в строителния отрасъл.

Обсъдени бяха възможностите и проблемите за обучение през целия живот, за квалификацията на работещите и заетите лица, преквалификация на работници и безработните. В контекста на Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси” бе коментирана ролята на лицензираните центрове за професионално обучение за повишаване адаптивността и пригодността на строителните кадри спрямо изискванията и очакванията на работодателите от строителния отрасъл. Интересни и ползотворни бяха дискусиите за механизмите и формите за по-ефективно сътрудничество между обучаващите институции от средното образование и центровете за професионално обучение.

Поради това общата оценка за проведения Общонационален форум е, че това е изключително полезна, необходима и успешна първа стъпка за преодоляването на съществуващите проблеми и намирането на взаимно приемливи решения. По думите на представителите на професионалните гимназии, провеждането на Форума е безспорна заслуга на КСБ, който изключително точно е откликнал на потребността от организирането на национално ангажирани дискусии за реалностите и проблемите при професионалното обучение на кадри за строителството. Изразено бе желание подобни срещи да бъдат провеждани поне веднъж годишно – най-добре, след приключването на учебната година, когато биха могли да се коментират резултатите от обучението в рамките на приключилата учебна година (обучителния процес, финансова и кадрова обезпеченост, нагласи и възприемане сред обучаваните), така и да са правят препоръки за формирането на приема за следващата учебна година. За да бъдат ефективни и полезни, на тези срещи освен представителите на професионалните гимназии и висшите училища, трябва да присъстват представители на МОН, НАПОО, областните представителства на КСБ, регионалните комисии по заетостта и 9-те регионални Дирекции към Агенцията по заетостта. Това ще направи възможно отчитането на съществуващите нагласи за обучение по специалностите за строителния бранш, като успоредно с това ще се вземат предвид реалните потребности на бизнеса от работна ръка (по специалности и по региони).


Каталог: images -> stories -> analizi
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
analizi -> Фондация „Анализ на риска България, София 1000 тел:(+359 2) 989 19 92


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница