Фондация „Стела Богомилова”



Дата24.10.2018
Размер37.15 Kb.
#95045
Фондация „Стела Богомилова”

Гр. София 1000, ул. Момин кладенец -1,. ет.1; Булстат: 175804856

Тел: 0888 59 34 55; 0888 59 17 55; 0887 622 901 www.bogomilova.org

Е-mail: stelabogomilova@abv.bg



Проект „Приятелска стая”, Програма „Превенция на дислексията и регулация на различното възприятие и възпроизводство – ТМ (творчески тип), ДМ (дислексичен модел), АДД (дефицит на вниманието с/без хиперактивност)

със специалната подкрепа и активно участие на

Парламентарната комисия по образованието, Столична Община, Регионален Инспекторат по Образованието - гр. София

Информация за родителите

относно изследване на училищни умения, превенция на дислексията, ТМ и ДМ, и регулация на различното възприятие и възпроизводство

Има огромен брой (около 30 %) деца, които впечатляват с по-силното си образно-емоционално, „сетивно” мислене и възприятие. На тях принадлежи бъдещето! Те са с лидерски, творчески и други ценни лични възможности, които другите хора, със „словесното” мислене и възприятие нямат. Но в България всички с ДМ (дислексичен модел на различно възприятие и възпроизводство) деца са онеправдани. Те имат трудности в ученето (четене, писане, математика) спрямо стандартната действащата образователна система. И въпреки това, деца с ДМ (дислексия и ТМ (творчески тип) – различно възприятие и възпроизводство) продължават да ходят на училище, да се борят и да полагат повече усилия от другите, за да постигнат добри оценки.

Ако едно дете страда от дислексия или е носител на ТМ (различно възприятие и възпроизводство), трябва да се действа навременно, защото затрудненията се увеличават и задълбочават с възрастта. Игнорирането на проблема води и до трайни психологически и физиологически нови проблеми, често с трагични, необратими последици.

Какво е нужно, за да помогнем на децата си?

Проектът „Превенция на дислексията и регулация на различното възприятие и възпроизводство – ТМ (творчески тип), ДМ (дислексичен модел), АДД (дефицит на вниманието с/без хиперактивност)” дава истинско решение посредством изследване на всички ученици от столичните училища. Целта на проекта е повече деца да бъдат тествани, независимо дали до момента се справят с усвояването на учебния материал, за да се осъществи действителна превенция на по-горе посочените особености на възприятието и възпроизводството. Само по себе си изследването има регулиращ и коригиращ ефект, тъй като активира и синхронизира паметовите сфери и функции с комплекс от психолингвистични стимули със силен позитивен ефект върху съзнанието, самооценката, самочувствието и личната отговорност и ангажираност на детето в образователно-житейски план.

Програмата е създадена от г-жа Стела Богомилова - член на ISAPL (Международната асоциация по психолингвистика) – и се основава изцяло на научен психолингвистичен метод.

Програмата реализира и успешни квалификации на учители и родители по проблема за трайната памет.

Моля, заявете родителското си желание за участие на детето Ви в тестването, като попълните приложената декларация (обърни)!

За повече информация: www.bogomilova.org



Декларация

От................................................................................................................................................

(име и фамилия на родителя)

Тел: ............................................................................


Родител на ...............................................................................................................

(име на детето)

Училище.......................................................................................клас..................

Желая детето ми да участва в тестването по Програмата „Превенция на дислексията и регулация на различното възприятие и възпроизводство”.

Тестването ще се проведе в два етапа, (в един ден или в два различни дни – по Ваш избор) в офиса на фондацията на по-горе посочения адрес.



I етап установява дали детето има проблем (дисфункция) при покриване на образователната норма и отчита степени на координация, концентрация, памет, време-пространствена ориентация, аналитични умения, креативност и фонологично възпроизводство на всички езикови равнища.

II етап установява наличието на различно възприятие и възпроизводство - ТМ (творчески модел); ДМ (дислексия); АДД (дефицит на вниманието без/с хиперактивност), типа латералност според проведените хемисферни проби; психологическия статус на детето; трайната памет и четенето с интерпретативни умения и др. особености. II етап се провежда индивидуално с детето (с продължителност 60-90 мин.); с участието на експерт психолингвист (психолог, лингвист, педагог и логопед). Той включва разчитане на становището с демонстрация на резултатите от тестовия пакет и се провежда лично с родителя в офиса на фондацията при пълна конфиденциалност и продължителност 60-90 мин.

Подробности за дарителското участие на родителите в обследването се уточняват по телефона.



Разчитането на експертното становище презентира:

*Демонстрация на работата на детето в тестването

*Предложение за коригираща програма и възможност за професионална квалификация на родителите

*Представяне на системата ПЛОМТ като родителят се информира за:

- Причините за състоянието на детето;

- Проблемите, които следват;

- Решаването на проблемите чрез регулираща (коригираща) програма

Моля, попълнете полетата за информация, изпратете по мейла и ние ще Ви потърсим, за да планираме заедно програмата на Вашето дете.



За контакти: тел. 0888 59 17 55; 0887 62 29 01; 088859 34 55



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница