Формации хор „ален мак”



Дата21.09.2017
Размер65.7 Kb.
#30659

 

ФОРМАЦИИ

ХОР „АЛЕН МАК”

 







Първият смесен хор в Пиринска област на България, основан през 1923 г. от Василий Соловьов . В богатата 85 годишна история на хора, са вплетени съдбата и любовта на поколения любители на хоровата песен и изкуство.

Награди
Отличен е със звание ”представителен”, носител на златни медали и други национални награди, както и отличия от участието си в Международни конкурси и фестивали – ІХ международен хоров конкурс „проф.Г.Димитров” - Варна`76, ІV международен полифоничен фестивал “Cita di Fano” - Италия`77, ІV-ти международен фестивал на православната музика „Хвалите Господа” `2001, І-ви международен фестивал за хорова музика – Бургас`01, VІІ международен хоров конкурс “Riva del Garda” – Италия`02 /сребърен медал/, ХV международен хоров фестивал “Europa cantat” - Барселона - Испания`03, участие в ІІІ международен фестивал на православната музика „Св. Богородица -Достойно ест” - Поморие`2006, участие в V международен фестивал на руската песен гр.Благоевград, участие в І международна хорова среща`06 - Велинград, участие в І международен фестивал на религиозната музика „ХВАЛЕТЕ ГОСПОДА”`07 - Велико Търново, с присъдена наградата за най-добро изпълнение на религиозна музика, Втори международен хоров фестивал „Хармония-2008”



Днес смесен хор „Ален мак” при народно читалище „НИКОЛА Й. ВАПЦАРОВ-1866”- Благоевград е носител на орден “Св .Св. Кирил и Методий” І-ва степен, “Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България, „Златен плакет” на Българския хоров съюз, член е на Българския хоров съюз и на Европейския хоров съюз “Europa cantat”.

Китаро-мандолинен оркестър „Пирински звуци„












Началото на китаро-мандолинен оркестър "Пирински  Звуци" започва още в далечната 1932 г. на миналия век когато в сладкарница "Кокиче" на гр. Горна Джумая се събират няколко ентусиазирани любители на музиката с перо - мандолинисти и китаристи. Това са Асен Тасев, Таско Тасев, Владимир Левков, Минчо Тодоров, Моис Аврамов, Иван Дерменджиев, Борис Харизанов, Георги Джибриловв, Пенчо Пенков, Крум Гоцев и Перикъл Марков. Те наричат групата си "Карбонари" /от италиански "въглищари"/. Свирят за удоволствие към Въздържателното дружество в града и едва ли са предполагали, че слагат началото на един 75 годишен творчески път, изпълнен с много любов към струнната музика, свирене на голямата музикална сцена из България и Европа.

В края на 30-те години оркестърът се зачислява към читалище "Съгласие",Наименован е ансамбъл "Пирински звуци ". Китаро-мандолинен оркестър " Пирински звуци " към читалище Благоевград е Лауреат на III-ти, IV-ти, V-ти, VI-ти, VII-ми републикански фестивали за художествената самодейност. Носител е на званието " Представителен ".

награди

През 1982 г. по случай неговият 50-годишен юбилей е награден с орден "Св.св.Кирил и Методий"-най-високото държавно отличие в областта на културата. Носител е на Първа награда и Златен медал от XI-ти Световен музикален конкурс на струнните оркестри през 1989 г. в гр. Керкраде- Холандия. и на III-та награда от Международния фестивал в гр. Дюрен Германия, през 2008 г.







Смесена фолклорна група





  

Участия и награди

През м.юли на 2007 Фолклорната група при Читалището участва и беше наградена с грамота за много доброто представяне в традиционния празник на село Пастра. През м. октомври на 2007г.групата взе участие в Международния фестивал" Малешево пее и танцува" в с.Микрево,общ.Струмяни, където беше наградена с диплом за отлично представяне. На 19 февруари 2008г. ЖФГ към читалището участва с програма в тържествения концерт, посветен на 80 годишният юбилей на читалище" Гео Милев"-с.Пастра, а през м.май с.г. в Благоевград, взе участие в общинския събор на народното творчество и беше отличена с грамота за много добро представяне. От 2 до 19 май на 2008г. в гр.Велико Търново се проведе поредното издание на Старопланински събор "Балкан фолк", на който Женска фолклорна група към читалището беше отличена с почетна грамота и носител на почетния знак на Старопланинския събор "Балкан фолк" и почетно свидетелство за осъществено на дело родолюбие.


На традиционния фестивал "Струма пее и танцува" - Невестино групата взе второ място в надпяването и грамота за много добро представяне. На Фолклорния фестивал в с. Смочево групата взе първо място и бе наградена с грамота и парична награда. Мъжка и женска фолклорни групи бяха поканени и взеха участие в тържествата по повод 70 годишнината от основаването на читалище "Просвета" - с.Кочан. Мъжката фолклорна група взе участие в Международния фестивал на мъжките групи в гр.Разлог, където спечели І-во място и парична награда.

Призванието на Смесена фолклорна група към Читалище „Н.Й.Вапцаров-1866”– Благоевград е да запази вечно жива българската народна традиция , за да ни напомня за мъдростта, надживяла времето и автентичния фолклор от нашия район, които предаваме от поколение на поколение, за да просъществува и до днес.

Днес групата продължава своята неизменна мисия - да издирва, съхранява и популяризира автентичния фолклор на югозападна България и Благоевградска община.

По този повод Смесена фолклорна група при читалище „Н.Й.Вапцаров1866” е наградена с най– високата награда на Министерството на културата - Център за художествена самодейност-София-Плакет за заслуги в издирването и популяризирането на автентичните народни песни,обичаи, предания и легенди.




Мажоретен състав

Мажоретен състав е основан през 1980 г. от Братой Братоев. До 1998 г. негов ръководител е Маргарита Стамболиева. От 1998 г. негов ръководител е Даниела Маникатова. Участва в официални празници, улични дефилета, спортни прояви, фестивали и конкурси.В репертоара му са включени парадни и спортни мажоретни танци, изпълнява танци на живо с духов оркестър и изпълнения на плейбек.



НАГРАДИ

Лауреат на V-тия Международен танцов фестивал-София, Лауреат на републиканския фестивал, организиран от Дом на културата –Средец, Диплом от ІІІ-тия Международен младежки фестивал на Изкуствата-"Музите"и Специална благодарност от Организационния комитет на фестивала, Диплом и лауреат -ІІІ-та степен за костюми от Сдружение "Немезида" -Созопол, Диплом от ІV-тия национален фестивал "Заедно под дъгата", организиран от Младежки дом-Благоевград.Бронзов медал във втора възрастова категория и Грамота за успешно представяне на Петия национален конкурс "Орфеева дарба" - 2009 г., София.


2010г.

Международен фестивал "Златен помпон"-Албена - 3-то място над 14 г – за танц с палки

поощрителна награда на възраст 7-12г.

Вто Втори международен танцов  фестивал "Утринна звезда"- Банско -1-во място до 12г.- за танц с по по помпони

2011г. Национален турнир по мажоретни танци - "Мажоретни звезди"- София

Завоюва 1-во място от 14 до 16г- за танц с палки, 2-ро място от 14 до 16г. за танцово шоу

1 -во място от 12 до 14г. за танцово шоу и 1-во място от 12 до 14г. за танц с помпони

В XIV международен фестивал "ние  XXI век" в Слънчев бряг

   Завоюва 1-во място до 12г. за стил - мажоретни танци

В  четвърти фестивал "Утринна звезда"- Банско - 1-во място до 12г. -категория малки мажоретки

          

ДЕТСКА МУЗИКАЛНА ШКОЛА
 


Основана през 1953г.и до сега към читалището работи Детска музикална школа.На първо време от три класа-цигулка и пиано и акордеон. Началото на школата е трудно, но постепенно школата укрепва.Създават се още 4 нови класове, с които в школата има общо седем класа с 120 ученика. От своето създаване до наши дни в школата са дали труда си редица музикални педагози, като В.Гарванов, Н.Георгиев, Ил.Манолов, К.Желязков, Зл.Коцев,Никола Янакиев, Георги Нешев, Ася Найденова, Асен Тасков, Георги Щерев и др.

Днес Детската музикална школа към читалището е извоювала своето място в културния живот на Благоевград.Няма по голямо тържество, пред което малките възпитаници на школата да не трогват слушателите със своите изпълнения.Не един път сме се удивявали от доброто майсторство на нашите възпитаници.Детската школа към читалището е мястото, където подрастващото поколение чрез различните музикални форми и инструменти за обучение развива и обогатява нотното и музикално си равнище в класовете по: пиано, орган, акордеон, цигулка, китара и мандолина, синтезатор, народно пеене, солфеж и др.

Награди на ученици от школата

Участие на Любомир Цветков, Симона Андонова и Лидия Драготинова от класа по пиано с преподавател Симона Генкова в концерти, организирани от Дружество на педагозите-музиканти към СМТДБ, проведени в зала №1 на НМУ „Л. Пипков” – София

Участие на Любомир Цветков в Първия международен конкурс за пианисти-непрофесионалиски „Viva piano” – София, м.април 2010г със спечелена ІІІ награда.

През 2011 година Любомир Цветков, Симона Андонова, Лидия Драготинова, Милена Илиева и Симеона Кротевавзеха участие в концерти, организирани от Дружество на педагозите-музиканти към СМТДБ, проведени в зала №1 на НМУ „Л. Пипков” – София

Участие и спечелена ІІІ награда на Лидия Драготинова от Националния фестивал-конкурс „На крилете на музиката” – София, м.май -2011г.

Участие и спечелена І награда на Любомир Цветков от Националния фестивал-конкурс „На крилете на музиката” – София, м.май-2011година



2010г.-Диплом и поощрителна награда на Любослав Соколов от Шести национален музикален фестивал гр.Пловдив от клас по пиано с преподавател Лилия Михайлова.

Диплом и трета награда от Седми национален музикален фестивал –гр.Пловдив на Любослав Соколов-ІІ-ра възрастова група от клас по пиано с преподавател Лилия Михайлова- 2011г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница