Формуляр за предложение за финансиране на проект



страница1/3
Дата23.02.2017
Размер0.61 Mb.
#15571
ТипПрограма
  1   2   3
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД



ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език

Опазване и устойчиво управление на биоразнообразието в района на Драгоманското блато и карстовия хълм Чепън

Име на проекта на английски език:

Conservation and sustainable management of biodiversity in the region of Dragoman marsh and the calcareous hill of Chepun

Кандидатстваща организация на български език:

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ (СДП Балкани)

Кандидатстваща организация на английски език:

BALKANI Wildlife Society

Партньори по проекта:

Община Драгоман

Продължителност на проекта:

2 години

Oбщ бюджет на проекта, лева:

176463 лева

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет:

74074 лева (42%)

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ (СДП Балкани)



2. Общи данни

Рег. в обществена полза по съдебно решение номер 349 от 26.05.1992 г.

Булстат 831467860, Дан.номер: 1227043209,

Адрес на регистрация: гр. София, бул.“Драган Цанков” 8



3. Контакти

Адрес за кореспонденция: гр. София 1421, ул. Цанко Церковски, 67, вх.В, ет.2

Тел/факс: (+359 2) 9631470, Е-mail: office@balkani.org, www.balkani.org

4. Банкова информация

Име на банката: ОББ Клон на банката: Фритьоф Нансен

Адрес: Ул. Фритьоф Нансен, 9 Телефон: (+359 2) 9307961 Факс: (+359 2) 9810882

Банков код (BIC): UBBSBGSF Банкова сметка (IBAN): BG91UBBS78201031280110

Притежател на банковата сметка: Сдружение за дива природа БАЛКАНИ

5. Лице за контакт (координатор на проекта):

Андрей Христов Ралев (E-mail: andrey@tradel.net, GSM: +359 889436845)



6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта:

Александър Асенов Дуцов, Председател на УС, ЛК: 162482985 (adutsov@balkani.org)



7. Мисия и стратегически цели на организацията:

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ e организация с нестопанска цел, работеща в обществена полза. Основните цели на Сдружението са проучването, опазването и възстановяването на флората и фауната в природните екосистеми, съхранението им за бъдещото поколение и популяризиране на проблемите на природозащитата сред широката общественост.



8. Кратка история на организацията и предишни постижения

СДП Балкани започва работата си през 1988 г. Регистрирано е като юридическо лице през 1992 г. под името "Зелени Балкани - София", а настоящото си име придобива през 2000 г. СДП Балкани е член на: Централно и източно-европейска работна група за опазване на биоразнообразието, Балканска мрежа за едрите хищници и Европейска група за изследване на едрите хищници.

Ключови проекти за последните 3 години: Опазване и възстановяване на Драгоманското блато; Програма за опазване и изучаване на вълка; Опазване на балканската дива коза и възстановяване на вида в Природен парк Витоша; Изготвяне план за управление на мечката; Изготвяне на карта на защитените речни участъци по Натура 2000.

Някои от по-важните проекти и дейности на СДП Балкани в района на Драгоманското блато:

СДП Балкани започва мониторинг на Драгоманското блато през 1992 като от 1993 включва мястото в списъка на обектите с постоянен мониторинг.

През 1999 г стартира проект „Опазване и възстановяване на Драгоманското блато” Проектът е осъществен съвместно с “EURONATURE” и е финансиран от Eeconet Action Fund. Дейност по проекта е закупуване на земи. В рамките на този проект към 2005 са закупени 426.01 дка. Земите са закупени и са регистрирани на името на СДП Балкани. Земите на сдружението са описани в Приложение 10-d.

В продължение на сътрудничеството с “Eeconet action fund” e осъществен проект “Ten for Nature” чиято основна цел на територията на Драгоманското блато е ангажиране на местната общественост и създаване на предпоставки за екологично обучение. В рамките на този проект са изградени съоръженията за посетители (мостчета, наблюдателна кула, укритие) и са издадени две познавателни брошури.

Други дейности които СДП Балкани е извършило в района са:



  • Международен доброволчески лагер съвместно със CVS България.

  • Работа с доброволци по изследване и мониторинг на блатото. От 2002 през периода август-октомври се провеждат ежеседмични дежурства.

  • Екологичен кръжок в у-ще „Христо Ботев” - гр. Драгоман. Провеждани са уроци в час с всички паралелки от 6 до 12 клас, както и уроци на открито.

  • Като част от работата с доброволците е извършвано неколкократно акции на групи по залесяване с върба, черна топола и летен дъб.

  • Чествания на деня на околната среда 5 юни. През 2004 година официалното честване се проведе за пръв път в Драгомасктото блато. Честването беше организирано съвместно от МОСВ, РИОСВ-София, СДП Балкани, Община Драгоман, Канон – България и др. На следващата година празненството прескочи държавната граница с включването на десетки ученици от Община Цариброд (Република Сърбия), Балкански младежки клуб и др.

9. Капацитет на организацията (брой служители/доброволци)

СДП Балкани се управлява от Общото събрание и Управителен съвет, състоящ се от пет души. В офиса на сдружението работят 6 души. В организацията членуват повече от 70 души.



10. Финансов капацитет

Оборот през последните 3 години

2003 – 127 хил. лв.

2004 – 99 хил. лв.

2005 – 111 хил. лв.

ОБЩО: 337 хил. лв.



11. Роля в проекта

СДП Балкани ще координира изпълнението на проекта и осъществява предвидените дейности. За осъществяване на проекта Сдружението ще участва с експертен опит, информация и ще предостави за целите на проекта всички земи и налична техника, собственост на организацията. Ще отговаря за привличането на допълнителни финансови средства за осъществяване на предвидените дейности по проекта.



12. Интерес от проекта

Основен интерес на организацията е дългосрочното опазване на природния комплекс на Драгоманското и Алдомировско блата, кастовите хълмове и влажните ливади в района на проекта. Прилагането на устойчиви практики ще гарантира дългосрочното опазване и управление на природните местообитания и видове. Чрез изпълнението на този проект СДП”БАЛКАНИ” ще подобри своя капацитет за управление на земи с природозащитна стойност и ще привлече нови съмишленици и доброволци. Ще се подобри сътрудничеството с местните власти в частност Община Драгоман и жителите на общината. Събрания опит при изпълнението на проекта ще бъде приложен при планирането опазването и управлението на природните местообитания и видовете в други райони на страната.



13. Финансов и нефинансов принос

Финансов принос:

1. Награда за проект “Опазване и възстановяване на Драгоманското блато” - Дарителска програма на FORD за опазване на околната среда и културното наследство България 2006 Състояние: одобрен

Обща сума: 1000 лв

Принос към настоящия проект: 1000 лв

ОБЩО ФИНАНСОВ ПРИНОС: 1000 лв

Нефинансов принос:

1. Земя собственост на Балкани: 426 дка, обща стойност: 47856 лв

2. Автомобил собственост на Балкани: 4500 лв

3. Кула за наблюдаване на птици: 9100 лв

4. Мултимедиен прожектор: 1524 лв

5. Дигитален фотоапарат: 1609 лв

ОБЩО НЕФИНАНСОВ ПРИНОС: 64589 лв

ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА

1. Местоположение

Основните дейности по проекта ще се изпълняват в района на Драгоманското блато, община Драгоман. Блатото лежи на дъното на безотточна котловина, намираща се на около 1 км североизточно от гр. Драгоман (между международния път София-Белград и пътя Драгоман-с. Големо Малово). Надморската височина на блатото е 701 м и при пролетното пълноводие заема територия от около 300 ха. На север от него се издига стръмното варовиково възвишение Чепън, а на юг са полегатите склонове на хълма Три уши. Днес Драгоманското блато е най-голямата естествена карстова влажна зона във България. Пъстрата мозайка от съобщества на езерен камъш, острици, теснолист и широколист папур и открити водни площи не само оформят естетически красивия пейзаж на котловината, но и създават разнообразни местообитания за редица редки и защитени от Европейскто законодателство видове.

Драгоманско блато, карстовото възвишение Чепън, Алдомировско блато, хълма три Уши и комплекса от влажни ливади „Раяновци” оформят един комплекс от природни местообитания, където проекта ще бъде осъществен. Проекта ще допринесе за опазване на планински и полупланински екосистеми включително и варовикови скали на хълма Чепън и Три уши и свързаните с тях карстови блата – Драгоманско и Алдомировско.
2. Кратко описание на проекта

Драгоманско блато, карстовото възвишение Чепън, Алдомировско блато, хълма три Уши и комплекса от влажни ливади „Раяновци” оформят един комплекс от природни местообитания, където проекта ще бъде осъществен. Основните дейности по проекта ще се изпълняват в района на Драгоманското блато, община Драгоман. Днес Драгоманското блато е най-голямата естествена карстова влажна зона във България.

Редица са заплахите за биоразнообразието в района: разораване на пасища и ливади, обрастване на пасищата и откритите водни площи и подмяна на видовия състав, предприемане на мерки по пресушаване на блатото, засилване на лова в блатото и бракониерството в района, строеж на вятърни централи по хълма Чепън, разширяване на съществуващите и разкриване на нови кариери за инертни материали и варовик, залесяване с нехарактерни видове се наблюдава по склоновете на хълма Чепън. За да бъдат ограничени тези заплахи е необходимо предприемането на ефективни действия за опазване на биоразнообразието на района и създаване на заинтересованост у местната общност към опазване и устойчиво управление на природните ресурси.

Целевите група на проекта са местната общност която ще бъде подпомагана за постигане на устойчиво местно развитие и устойчиво ползване на биологичните ресурси; туристи от България и Европа, научната общност и младите хора от град София.

Основна цел на проекта е опазване и управление на биологичното разнообразие и ресурси в района, а това може да се постигне само чрез устойчиви практики в областта на туризма, образованието и земеделието. Именно затова основните дейности по проекта са формулирани по този начин:


  • Обявяване на защитени местности "Драгоманско блато" и “Чепън”

  • Подготовка на план за управление на защитена зона "Драгоман"

  • Мерки за поддържане и възстановяване на местообитания и видове

  • Подобряване на местния капацитет за развитие на туризъм

  • Изграждане на посетителски център

  • Изграждане на туристическа инфраструктура

  • Закупуване техника и оборудване полева лаборатория

  • Подготовка и отпечатване на материали

В резултат на проекта над 330ха природни местообитания ще бъдат включени в защитена територия и над 20000ха в защитена зона. Ще бъдат обявени защитени местности ”Драгоманско блато” и „Чепън” и подготвен план за управление на Защитена зона “Драгоман”. 10 домакинства от Община Драгоман включени в екотуристически дейности; Ще бъде разработена и прилагана Програма за устойчив туризъм на Община Драгоман и разработен екотуристически продукт, включващ интерпретативен/познавателен елемент; Ще бъде изграден посетителски център. Проекта ще допринесе за опазването и поддържането на приоритетни природни местообитания и подобрени популации на световно застрашени видове растения (5) и животни (7). Ще бъде залесен 1 ха с широколистни характерни за района видове.

Голяма част от така предвидените дейности ще бъдат моделни за България и придобития опит и резултати ще бъдат модел за прилагане и в други райони на страната.


3. Обща цел на проекта

Опазване и управление на биологичното разнообразие и ресурси в района на Драгоманското блато чрез устойчиви практики в областта на туризма, образованието и земеделието.


4. Конкретни цели на проекта

Конкретна цел 1. Опазване и възстановяване на състоянието на приоритетни местообитания и видове.

Индикатори: Включване на 330ха природни местообитания в защитени местности и над 20000ха в защитена зона. Обявяване на защитени местности ”Драгоманско блато”и „Чепън” и подготовка на план за управление на Защитена зона “Драгоман”. Поддържани местообитания и подобрени популации на световно застрашени видове растения (5) и животни (7). Залесен 1 ха с широколистни характерни за района видове. Създадени моделни проекти за устойчиво животновъдство и земеделие.

Конкретна цел 2. Осигуряване на условия за развитие на образователен и екологичен туризъм.

Индикатори: 10 семейства от Община Драгоман включени в екотуристически дейности; Община Драгоман включила развитието на екотуризма в местните приоритети за развитие с Програма за устойчив туризъм; разработен екотуристически продукт, включващ интерпретативен/познавателен елемент; Изградена и подобрена посетителска инфраструктура – посетителски център.

5. Обосновка на проекта

5.1.Предистория
Драгоманското блато, Чепън и Алдомировското блато в комплекс с възвишения и влажните ливади на Драгоманския карст представляват уникален комплекс, който въпреки превратностите на 20-ти век има шанс да се запази като място съхраняващо безценно биологично разнообразие и като модел на успешно съжителство с природата

Една от централните зони в този комплекс – Драгоманското блато е била пресушена още през 30те години на 20 век. Тогава са изградени първите дренажни канали. Впоследствие те са достроени и е изградена помпена станция. За дълъг период живота в блатото замира. С това изчезват от България два вида растения, за които то е било единственото им находище у нас (единият вид по-късно е намерен отново у нас). Изчезнало е едно от най-големите гнездовища на водолюбиви птици във вътрешността на страната и едно от последните находища на жерава преди той да изчезне като гнездящ вид в България.

В резултат на частичното възстановяване на водния режим сега блатото се възстановява и има шанса да е една от малкото възкръснали влажни зони у нас. Един от основните проблеми на тази влажна зона – водния режим е в голяма степен решен. Другият основен проблем свързан с качеството на водите които постъпват в блатото е на път да се реши с изграждането на нова пречиствателна станция на отпадъчните води на гр. Драгоман.

Голямото предизвикателство сега е да се възстановят и поддържат тези природни местообитания, които са направили блатото една от значимите влажни зони у нас, възстановяване на естествения му видов състав, обвързване на тези дейности с интересите на местните общности и изграждането на устойчиви механизми.


5.2.Консервационна значимост
Природни местообитания
Драгоманското блато е единственото представително карстово блато в България. Последните подобни влажни зони - Алдомировското блато и Рабишкото езеро вече не съществуват в предишния си естествен вид. Първото беше пресушено преди повече от 15 години, а другото е превърнато в язовир. В началото на миналия век започва пресушаването на Драгоманското блато. В последствие цялата територия на блатото се изорава и използва за интензивно земеделие. В началото на 90те години се прекратяват отводнителните мероприятия на Драгоманското блато и започва възстановяването на естественото му екологично състояние.

Понастоящем разглежданата територия включва най-голямата естествена влажна зона в Софийско, като същевременно това е и най-голямото находище на гнездящи водолюбиви птици в региона. Драгоманското блато в комплекс с Чепън е определено като представително местообитание от програма CORINE Biotopes (CORINE site Chepun). Включено е в списъка на орнитологично важните места (IBA), като част от комплекса „Влажни ливади Раяновци”.

Поради наличието на голям брой приоритетни за опазване птици съгласно изискванията на Директива 79/409/EEC за съхранение на дивите птици Драгоманското блато е предложено за включване в списъка на „Специално защитени зони” (ССЗ). Територията отговаря на критериите съгласно Директива 92/43/EEC за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна и е предложена като „Проекто – територия от значение за общността” (пТСО).

За изграждането на европейската мрежа NATURA 2000 районът на проекта представлява особен интерес с наличието на следните приоритетни за опазване типове местообитания (Приложение I на Директива 92/43/EEC) и на Закона за биологичното разнообразие:

За Драгоманското блато:

3140 Твърди олиго-мезотрофни води с бентосна растителност от Chara spp.

3150 Естествени еутрофни езера с растителност от типа Magnopotamion или Hydrocharition

6510 Низинни сенокосни ливади

7230 Алкални блата
За карстовия хълм Чепън:

40А0 Субконтинентални пери-панонски храстови съобщества

6110 Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi

62А0 Източни субсредиземноморски сухи тревни съобщества

8210 Хазмофитна растителност по варовикови скални склонове

8310 Неблагоустроени пещери

91H0 Панонски гори с космат дъб Quercus pubescens

Флора
За два приоритетни за опазване вида растения, които се срещат в Драгоманското блато са подготвени национални планове за действие, одобрени от МОСВ. Това са шахматовидната ведрица (Fritillaria meleagroides) и ниската теменуга (Viola pumila). За първия вид Драгоман е едно от трите известни находища в страната. Популацията му е малочислена (установявани са до 20 екземпляра) и е уязвима. Лошото състояние на вида при Драгоман се дължи на намаляване на почвената влажност вследствие на пресушаването на блатото, косенето (растението цъфти сравнително късно), пашата и други естествени фактори. Другият вид се считаше за изчезнал (Червена книга на България) от страната до началото на 90те години. Днес са известни четири находища в страната. Въпреки че популацията в Драгоманското блато е в сравнително добро състояние, възстановяване на естествения воден режим на блатото несъмнено ще се отрази благоприятно на вида. В плановете за действие и за двата вида обявяването на Драгоманското блато за защитена територия е посочено като основна мярка.

Редките, застрашени и ендемични видове растения, които са се срещали или все още се срещат в района на Драгоманско блато, според категориите на българската Червена книга са:



  1. Sparganium minimum Fries. – рядък

  2. Caldesia parnassifolia (Basi) Parl. – изчезнал, включен в Европейския списък на редките, застрашените и ендемичните видове растения и в Директива 92/43 за видовете и местообитанията

  3. Fritillaria meleagroides Patrin – застрашен,

  4. Aldrovanda vesiculosa L. – изчезнал, включен в Европейския списък на редките, застрашените и ендемичните видове растения и в Директива 92/43 за видовете и местообитанията (по-късно вида е установен в езерото Сребърна)

  5. Viola pumila Chaix. – изчезнал (повторно е установен в блатото, като са известни още три находища с страната)

  6. Elatine alsinastrum L. – рядък, включен в Европейския списък на редките, застрашените и ендемичните видове растения

  7. Hippuris vulgaris L. – рядък

  8. Utricularia vulgaris L. – рядък

  9. Utricularia minor L. – застрашен

От международната червена книга на IUCN по хълма Чепън се срещат вилмотианов клин - Astragalus wilmotianos и урумово лале - Tulipa urumovii.



Фауна
От птиците в Червения списък на Световния съюз за опазване на природата IUCN, в района на блатото редовно се размножават два вида - белооката потапница (Aythya nyroca) и ливадния дърдавец (Crex crex), като още девет вида могат да бъдат наблюдавани по време на миграция или през размножителния период, но без да е установено гнездене в района – голяма бекасина (Gallinago media), черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa), къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), степен блатар (Circus macrourus), ловен сокол (Falco cherug), царски орел (Aquila heliaca), вечерна ветрушка (Falco vespertinus), и белошипа ветрушка (Falco naumannii) и полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata).

Други животни, включени в Списъка на световно застрашените видове на IUCN и обитаващи района на проекта са жаба дървесница (Hyla arborea), блатна костенурка (Emys orbicularis), лешников сънливец (Muscardinus avellanarius), горски сънливец (Dryomys nitedula), оризишна мишка (Micromys minutus), сляпо куче (Nannospalax leucodon), лалугер (Spermophilus citellus) и видра (Lutra lutra).

Общо от животните срещащи се в Драгоманското блато (без безгръбначни) съгласно Закон за биологичното разнообразие 188 вида са строго защитени и за 69 вида се обявяват защитени зони. Строго защитени видове съгласно Бернска конвенция (Приложение II) са 157 вида. В Червената книга на България са включени 43.вида, от които в категорията застрашен са 30 вида, рядък – 11 и изчезнал 2.

От птиците на Драгоманското блато в Директива 79/409/EEC за опазване на дивите птици (Приложение I) са включени 55 вида. От останалите видове животни (без безгръбначни) Директива 92/43/EEC за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна (Приложение II) са включени още 5 вида.


5.3. Природозащитно състояние
В момента Драгоманското блато представлява най-важната влажна зона в Софийското поле – местообитание на много редки и застрашени видове от флората и фауната. Заедно с карстовия хълм Чепън и околните влажни ливади, Драгоманското блато представлява уникален комплекс, който отговаря на критериите за включване в европейската екологична мрежа Натура 2000.

През 1998 година СДП Балкани стартира проект за изкупуване на земи в района на блатото с цел обявяването му за защитена територия и устойчивото му управление.

През 2005 година е внесено предложение съгласно българското законодателство за обявяване на Драгоманското блато за защитена местност. Поради необходимост от подготовка на осъвременена карта на собствеността се бави приключването на процеса на обявяване на Защитената местност.

През 2006 година е внесено от Информационният и учебен център по екология, съвместно със СДП Балкани, предложение за защитена зона „Драгоман” по Директивата за хабитатите. Ще бъде внесено от Българското дружество за защита на птиците предложение за защитена зона „Влажни ливади Раяновци” по Директивата за птиците. До края на годината МОСВ трябва да обяви последната като част от ангажимента към Европейския съюз за изграждане на екологичната мрежа НАТУРА 2000.


5.4. Заплахи
Ако така предложения проект не бъде осъществен следните основни заплахи застрашават биоразнообразието в района:

  1. Разораване на пасища и ливади – опасност от разораване на тези местообитания все още съществува поради собствеността на земите. Особено повлияни ще бъдат популациите на шахматовидната ведрица и ниската теменуга, ливадния дърдавец и дъждосвирцовите птици.

  2. Обрастване на пасищата и откритите водни площи и подмяна на видовия състав – подобен е ефекта и от тази вид заплаха - изчезване на местообитанията на ливадни дърдавец, белооката потапница, дъждосвирцовите видове, размножаващи се или посещаващи района по време на миграция.

  3. Предприемане на мерки по пресушаване на блатото – поради структурата на собствеността на земите е възможно предприемане на изпомпване на водата от блатото, което ще има дълготраен ефект върху водолюбивите птици и водните растения.

  4. Засилване на лова в блатото и бракониерството в района – провеждането на лов в блатото и в околните територии, особено през благоприятните периоди за размножаване на птиците ще окаже негативен ефект върху популациите на видовете.

  5. Строеж на вятърни централи по хълма Чепън – вече съществуват планове за построяване на вятърни турбини, което влиза в противоречие с целите на опазване на видовете птици и природните местообитания, и възможностите за развитие на екологичен туризъм в района.

  6. Разширяване на съществуващите и разкриване на нови кариери за инертни материали и варовик – в района има разкрита една кариера за добив на варовик и съществуват планове да се открият нови, особено при строежа на магистралата София – Ниш.

  7. Залесяване с нехарактерни видове се наблюдава по склоновете на хълма Чепън. При възникнал пожар преди три години културите от черен бор отново биват подновявани с този нехарактерен за района растителен вид.


5.5. Подходи за решаване на проблемите

Благодарение и на усилията на СДП Балкани, Драгоманското блато се е превърнало в една от значимите влажни зони у нас. Голямото предизвикателство сега е да се възстановяват и поддържат в дългосрочен план природните му местообитания и естествения му видов състав, като това се обвърже с интересите на местните общности и изграждането на устойчиви механизми.

Активните дейности за опазване и управление ще противодействат на основните заплахи за биоразнообразието в района. Сред тях основна роля ще играят:


  • Обявяването на Защитена местност “Драгоманско блато” и Защитена зона “Драгоман” ще даде реална законова защита на територията.

  • Разработване на Общинска програма за устойчив туризъм, образователна програма и поставяне на посетителска инфраструктура, развитието на образователни и туристически дейности в околните на блатото територии ще противодейства и на другите заплахи: строежа на вятърни електроцентрали на неподходящи места и експлоатацията на нови кариери за инертни материали.

  • Стимулирането на пашата ще осигурява съхраняването на местообитанията на редки растения, ливаден дърдавец и дъждосвирцови птици, местообитания които изчезват поради изоставянето на традиционните земеделски практики.

  • Залесяване с широколистни местни видове ще допринесе за възстановяване на естествените местообитания на карстовия хълм Чепън.


6. ГЕФ сфера

***** Биоразнообразие

** Международни води

7. Принос към Тематични области от Националната стратегия

Екотуризъм

Устойчиво земеделие

Местно развитие



8. ГЕФ Оперативни програми и ПМП стратегически приоритети (Не е задължителна точка за всички предложения за финансиране, а само в случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от Националната стратегия, моля изберете от приложения документ „Глобална стратегическа рамка” и изредете онези, към които допринася проекта)

9. Въздействие и индикатори за въздействие

Група І

1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове: Проекта ще допринесе пряко за опазване на 7 вида животни (ливаден дърдавец, белоока потапница, черноопашат крайбрежен бекас, голяма бекасина, вечерна ветрушка, лалугер, видра) и 5 вида растения (шахматовидна ведрица, ниската теменуга, алдрованда, вилмотианов клин и урумово лале) със световно природозащитно значение. Въздействието на проекта ще се оцени пряко чрез динамиката в числеността и статуса на ключови индикаторни видове, в това число и световно значими от консервационна гледна точка. Допълнителна оценка ще бъде направена и въз основа на текущия стандартизиран мониторинг на всички видове птици в района на Драгоманско блато.

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие:

а) Площ на териториите с пряко управление (косене на ливадите, паша, управление на тръстиката, възстановяване на местообитания, контролиране площта на Драгоманското блато). Минималната площ за пряко управление ще бъде 42 ха – площта притежавана от СДП БАЛКАНИ.

б) Площ на териториите с непряко (създаване на нови защитени територии, план за управление, охрана, мониторинг). Централната част на Драгоманското блато е предложена за Защитена местност (330 Ха), районът на Драгоманското блато и карстовия хълм Чепън ще бъдат включени в бъдещата защитена зона (над 20000 ха).
2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ТВЕ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии: Управлението на влажните зони и прилежащите територии в рамките на проекта ще се базира на добрите практики разработени за Централна Европа. Въз основа на опита, който ще натрупа в рамките на проекта ще бъдат разработени препоръки за управлението на подобни влажни зони в България. Като се има предвид, че управлението на влажни територии чрез природосъобразни селскостопански практики се определя в най-голяма степен от местните условия, препоръките, които ще бъдат разработени могат да се разглеждат като нова технология и принос за управлението на влажните зони в България.

Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област биоразнообразие

Заповеди за обявяване на защитена местност и защитена зона
3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Хектари устойчиво управлявани земи (виж Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие)
4. Намалени емисии на замърсители в река Дунав, Черно и Егейско море

До неотдавна нетретираните отпадни води на гр. Драгоман преминавайки през карстов район попадаха в река, която е трансгранична с Република Сърбия и Черна Гора. В настоящата схема за управлението на отпадните води Драгоманското блато ще играе роля на четвъртично стъпало в третирането на водите след изграждане на планираната градска пречиствателна станция.


Група ІІ

1. Увеличение на приходите на хората , ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани домакинства – 10 домакинства от гр.Драгоман и с. Големо Малово ще бъдат облагодетелствани пряко от дейностите по проекта.

Брой облагодетелствани хора: брой ученици посещавали блатото - над 500 за периода на проекта, жители на Драгоман – над 1000.

Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора – за въвлечените във сектора на услугите свързани с туризъм жители на Драгоман доходите ще бъдат увеличени с 10-15%.



Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Партньорството между Община Драгоман, Българска фондация “Биоразнообразие” и СДП Балкани ще бъде моделна за страната при управлението на територия от такъв характер.


10. Капацитет на кандидата/партньорството да допринесе за решаване на проблема(ите)
Сдружение за дива природа Балкани е една от активните организации през последните близо 15 години и има съществен опит в областта на опазване на природната среда. През този период са осъществени редица успешни проекти, като някои от тях прераснаха в дългосрочни програми. Сдружението има натрупан значителен опит от работата си в района на Драгоманското блато. Изградено е трайно партньорство с общината и местните хора. База за успешното реализиране на предишните дейности в района е институционалната и финансова стабилност на организацията. Така например успешното реализиране на проект за изкупуване на земи в района на блатото който продължи близо 5 години (без допълнителни средства за администриране на проекта) нямаше да бъде възможно без институционалната и финансовата подкрепа на организацията. Добрите взаимоотношения с местната общност се демонстрират и от факта, че при извършени десетки сделки за покупко-продажба на земи с местни хора досега не са създадени конфликтни ситуации, няма случаи на вандализъм върху изградените съоръжения и в крайната фаза местните хора и общината подкрепиха предложение за нова защитена територия (умишлено предложението за защитена територия не беше планирано в ранните стадии на проекта, за да може местните хора да бъдат включени в процеса пълноценно)
11. Целева група

Целевите група на проекта са:



  • Местната общност: която ще бъде подпомагана за постигане на устойчиво местно развитие и устойчиво ползване на биологичните ресурси – 5778 жители на общината, 34 населени места; ще се ползват от продуктите на проекта чрез пряко ангажиране на местни жители в изпълнението на дейностите, информация, обучение на избрани домакинства и местни водачи, и реклама на района.

  • Туристите от България и Европа, които могат да се радват на запазеното природно разнообразие над 800 туристи и 25 специализирани групи ще посетят района през периода на проекта;

  • Научната общност: която ще има възможност за осъществяване на научни изследвания, които да са от полза за околната среда, Ще бъдат ангажирани по дейностите за Подготовка на план за управление, мониторинг и управление на местообитания и видове;

  • Младите хора от град София: които поради близостта на района ще могат лесно да го посещават и по този начин да научават повече за опазването на околната среда над 500 ученика ще се ползват от продуктите на проекта и ще посетят района.


12. Дейности по проекта и времева рамка

Дейности по Конкретна цел 1. Опазване и възстановяване на състоянието на приоритетни местообитания и видове.

Тази дейност ще включва подпомагане процеса на обявяване на защитена местност „Драгоманско блато“ и защитена зона „Драгоман“, подобряване знанията за биоразнообразието на района, практически действия за подпомагане на приоритетни видове и местообитания и набиране на цялата нужна информация за устойчиво управление на защитената местност и защитената зона, подготовка на план за управление.



Дейности:
1.1. Обявяване на 2 защитени местности „Драгоманско блато” и „Чепън”

  • Довършване на документацията на защитената местност и изготвяне на осъвременена карта на собствеността на територията.

През 2005 година е внесено от СДП Балкани и община Драгоман предложение за Защитена местност “Драгоманско блато” в Министерство на околната среда и водите. Поради липса на финансиране от МОСВ за довършване на картния материал и документацията на защитената местност, обявяването й е забавено. С този проект ще се осигурят средства за тази дейност.

  • Организиране на обществено обсъждане за защитена местност “Драгоманско блато”.

Запознаването на обществеността и обществено обсъждане ще бъде организирано, за довършване на процедурата за обявяване на защитената местност. Въвличането на местните хора в този процес е съществено за постигане на целите на управление. (1ви-7ми месец от стартирането на проекта)

1.2. Изготвяне на план за управление на защитена зона „Драгоман”

  • Детайлно картиране на територията на защитената зона и набелязване на целите за управление

През 2006 година СДП Балкани и ИУЦЕ внесоха предложение за защитена зона “Драгоман”. Ще бъде разработена карта на зоната въз основа на плановете за земеразделяне и ще бъде извършено зониране и набелязване на целите и мерките.

  • Работна среща за определяне на природозащитните цели на защитена зона „Драгоман”.

На специално организирана работна среща на специалисти от различни сфери ще бъдат обсъдени и предложени природозащитните цели и дейности за бъдещата защитена зона, които ще бъдат предложени на Министерство на околната среда и водите за включване в заповедта за обявяване.

  • Подготовка на моделни проекти в защитената зона към фондовете на ЕС за развитие на селските райони.

Европейската комисия се произнесе, че фондовете на ЕС за екологичната мрежа Натура 2000 могат да се прилагат не само във вече обявени защитени зони от мрежата, но и в предложения за такива. В рамките на тази дейност ще се разработят няколко моделни проекта към фондовете на ЕС за развитие на селските райони. Така директно ще се подпомогнат някои семейства от община Драгоман, но по-важното е, че е налице нужната информация и опит за да се разработят от местните хора нови проекти.

  • Експертна работа по план за управление на защитена зона "Драгоман" – приблизително 21300 ха.

В процес на обявяване са над 100 защитени зони по Директивата за птиците и над 200 защитени зони по Директивата за местообитанията в България. За нито една от тях няма разработен план за управление. В рамките на този проект ще се изработи план за управление на защитена зона "Драгоман", който ще бъде моделен за страната и ще улесни съставянето на други такива. Той ще даде тласък и на разработването на проекти и управленски мерки в района на Драгоман, което ще допринесе за устойчивото му развитие.

В процеса ще бъдат ангажирани рaзлични експерти: биолози, хидролози, експерти по земеделие и рибовъдство, икономисти. Частично ще се разработи хидрологичен анализ на Драгоманското блато. Разходите по тази дейност са планирани в рамките на нормалното за такъв тип план за управление 0,9 лв/ха.

  • Обществени обсъждания на плана за управление на защитена зона “Драгоман”.

Ще се осъществят обсъждания в 4те общини, в чиито граници попада защитената зона: Драгоман, Сливница, Костинброд и Годеч. При разработването на окончателните мерки и ограничения ще се вземат предвид мненията на всички заинтересовани страни. Това ще осигури дългосрочна подкрепа и участие в природозащитните дейности. (1-12)
1.3. Мерки за поддържане и възстановяване на местообитания и видове (отпадат Инвентаризацията и елктропастирите)

  • Подготовка и сключване на договори със собственици на едър рогат добитък за поддържащи мерки в района на блатото.

Както се вижда от картата на собствеността на района на Драгоманското блато, СДП Балкани притежава важни земи не само в блатото, но и около него. Те представляват ценни влажни ливади и пасища – местообитание на редки видове като: ливаден дърдавец, черноопашат крайбрежен бекас, голяма бекасина, други дъждосвирци, лалугер. Тези местообитания обаче са със замиращи функции поради изоставяне на традиционните им ползвания и най-вече на пашата. В същото време, в община Драгоман през последните години се наблюдава положителна тенденция на увеличаване на главите животни. Те обаче рядко се водят на паша около блатото, макар и тревата там да е най-подходяща. Проблема е в неизяснените отношения на животновъдите със собствениците на земя.

В рамките на тази дейност СДП Балкани ще сключи договори с животновъди за изпасване на определени площи и косене на ливадите по определена от СДП Балкани схема. Ще бъдат подготвени и моделни договори за ползване на земите – общинска собственост. Както този тип животновъдство, така и увеличените популации на редки видове ще увеличат интереса на туристите към мястото и приходите на СДП Балкани. (13-24)



  • Реинтродукция и поддържащи мерки за три вида редки растения съобразно плановете за действие.

Шахматовидната ведрица, ниската теменуга и алдровандата са видове, за които Драгоманското блато е или е било последно находище в България. За тези видове са одобрени от Министерство на околната среда и водите планове за действие, които включват реинтродукция и/или поддържащи мерки в Драгоманското блато.

Tази дейност ще бъде осъществявана основно с помощта на доброволци. Материал за размножаване може да се вземе от Делтата на река Дунав и блатата покрай Дунав с помощта на Дунавско-Карпатската програма на WWF. Ако мерките се окажат успешни, редките растения могат да станат обект на специализиран туризъм. (5-12, 22-24)



  • Моделно залесяване на 1 ха с широколистни характерни видове за района на хълма Чепън и Драгоманското блато (дъб и черна топола).

Тази дейност ще бъде съгласувана с Държавно лесничейство – София. От южната страна на Чепън са засадени борови култури, а в Драгоманското блато – хибридни тополи. Тези видове не са характерни за района и е нужна постепенната им замяна с местни видове. Но за да се покаже целесъобразността на тази замяна ще се залесят с дъб (космат, дръжкоцветен и цер) и черна топола няколко моделни участъка с обща площ 1 ха. Ще се приложи залесяване с жълъди и материал, събрани от съседни за района територии, приоритетно на места изгорели при пожар през 2005 година. Ще бъде използван основно доброволен труд, като това ще се обвърже с образователните дейности на ученици от София. (5-12, 22-24)

  • Мониторинг на биологичното разнообразие.

Мониторинг на състоянието на основните видове птици, бозайници и растения, за които са предвидени поддържащи дейности. Ще бъде провеждан през целия период на проекта, предимно с доброволчески труд. Тази дейност е важна за оценка на постигнатите резултати от горепосочените мерки. (1-24)
Бележка: Изграждането на пречиствателна станция за отпадни води е дейност от първостепенно значение за опазването на Драгоманското блато и устойчивото развитие на района по три причини:

  • ще предотврати бъдещо замърсяване на блатото - в последните 15 години два пъти блатото е било сериозно замърсявано с петролни продукти

  • ще гарантира постоянен източник на вода за блатото - всичката вода използвана в Драгоман ще отива към блатото.

  • ще осигурява по-чиста среда за посетителите на блатото.

Община Драгоман кандидатства за изграждането на такава станция по ПУДООС, което ще е важен финансов принос към настоящия проект. Поради спецификата на тази дейност и високата й цена, тя не е включена в бюджета на настоящия проект, но може да се приеме за сериозен принос към него.
Дейности по Конкретна цел 2. Осигуряване на условия за развитие на образователен и екологичен туризъм.
Тази дейност ще включва подготовка на програми, продукти и човешки потенциал за развитие на устойчив туризъм и екологично образование, изграждане на нужния за това посетителски център.

Дейности:


2.1. Подобряване на местният капацитет за развитие на туризъм.

  • Разработване на програма за развитие на туризма в община Драгоман и туристически продукти.

Първоначално ще се анализират всички дадености на община Драгоман и формите на туризъм, които могат да се развиват. Ще се консултират местни жители, експерти биолози и доброволци на Балкани, за да се събере достатъчно информация за туристическите продукти, които да с разработят. В процеса на разработване ще бъдат ангажирани фирми за алтернативен туризъм (Одисея Ин, Пингвин Травъл, Pandion-D, Spatia Tours, др.), фирми за ученически екскурзии (Интертравъл Сървисис, София тур, Детелина турс, др.), фирми и организации за екстремен туризъм (Adventure Net, Байкария, Клуб “Летете с нас”, др.). Балкани има богат опит в работата с много от тези фирми и организации. От 2006 година започнаха да се предлагат еднодневни екскурзии до Драгоманското блато (http://sofiaguesthouse.com/?page=one-day_trips).

Ще бъде определена мрежа от маршрути за пешеходен, вело и конен туризъм, определяне на места за практикуване на екстремен туризъм (спелеология, парапланеризъм). Ще бъдат маркирани моделни маршрути с идеята в бъдеще да се разработи цялата мрежа при привличане на допълнителни средства.

Ще бъдат създадени цялостни туристически продукти и пакети. През първата година от стартирането на проекта ще се акцентира на еднодневните екскурзии, тъй като все още легловата база в община Драгоман не е на нужното ниво за пренощуване на туристически групи. Все пак близостта до гр. София прави град Драгоман чудесна алтернатива (или допълнение) на Витоша за еднодневни екскурзии.

Ще бъде извършено маркетингово проучване за формите на реализация на туристическите продукти. Целевите групи, които ще се изследват са:



  • ученици от София и околностите, които ще имат възможност да провеждат извънкласови занимания в района на Драгоман

  • млади хора и семейства с деца, които търсят интересни места сред природата за прекарване на почивните дни

  • специализирани туристи: за наблюдение на птици, водни кончета и флора; парапланеристи, колоездачи и други екстремни спортисти.

Ще се акцентира на личните продажби като част от маркетинг-микса, защото спецификата на целевите групи определя нуждата от директен контакт с училищата и туристическите фирми. Важна дейност ще е и връзките с обществеността (PR), като се пишат статии за района на Драгоман в списания и вестници. (1-ви-12-ти месец от стартирането на проекта)

  • Обучение на жители на община Драгоман по разработване на туристически продукт и интерпретация.

Ще се организира двудневно обучение в град Драгоман, Драгоманското блато и хълма Чепън с участието на 20 човека от цялата община. Участниците ще се избират в зависимост от заинтересоваността им да се занимават с туризъм в района и от уменията, които притежават. Една част от тях ще бъдат ученици или завършили туристическата паралелка на СОУ “Христо Ботев”, гр. Драгоман. Ще се акцентира на видове от червения списък на IUCN които могат сравнително лесно да се наблюдават (белоока потапница, ливаден дърдавец, вечерна ветрушка, лалугер, видра, жаба дървесница, блатна костенурка) и видове от червената книга на България, които се срещат по карстовия хълм Чепън или в блатото (урумово лале, вилмотианов клин, водна лилия).

Целта на обучението е на първо място да се избере местен водач, а на второ – да се подобри капацитета на местните жители, за да могат да участват на по-късен етап в туристическите продукти на общината. След приключване на обучението ще има практически изпит, на който ще се изберат 10 човека които ще участват в пътуване в район с развит селски и екологичен туризъм: Родопите или Централен Балкан. На това пътуване ще могат да научат какви туристически продукти се предлагат и как да започне разработването им. (13-15)



  • Назначаване на местен водач и охрана.

Един от десетте участника в пътуването ще бъде избран от СДП Балкани и община Драгоман и назначен за местен водач. Той ще започне работа на 20 часова работна седмица от седмия месец на стартирането на проекта. Задълженията му ще включват: посрещане на туристическите и ученически групи, които посещават района на Драгоман; предоставяне на бинокли, тръба, брошури и отключване на кулата за наблюдение (срещу заплащане); водене на групи по туристически маршрути; работа с ученици по методично ръководство; подпомагане природозащитните дейности на СДП Балкани на място; охрана на блатото посредством честото присъствие. (7-24)

  • Разработване на методично ръководство за работа с ученици при представяне природните екосистеми в района.

Ръководството ще бъде разработено от колектив от биолози, учители и специалисти от Катедрата по Методология на Биологическия факултет на СУ “св.св. Климент Охридски”. Ръководството трябва да е просто и ясно и да е предназначено за ученици от различни възрастови групи, с които ще се работи по различен начин: а) първи – трети клас; б) четвърти – шести клас; в) седми – девети клас; г) десети – дванадесети клас. Ръководството ще представя двете основни и най-интересни екосистеми в района: влажната зона и карста. Ще се акцентира на видове от червения списък на IUCN които могат сравнително лесно да се наблюдават (белоока потапница, ливаден дърдавец, вечерна ветрушка, лалугер, видра, жаба дървесница, блатна костенурка) и видове от червената книга на България, които се срещат по карстовия хълм Чепън или в блатото (урумово лале, вилмотианов клин, водна лилия). (13-15)

  • Водене на статистика на туристическите посещения

Тази дейност ще се извършва от назначеният местен водач и ще е важна за оценка на постигнатите резултати. (7-24)

  • Образователни екологични акции

През декември 2006 година СДП Балкани спечели награда от 1000 лв по Дарителската програма на FORD за опазване на природното и културно наследство. Средствата ще бъдат вложени в акции с младежи, с което ще се осигури по-постоянно присъствие в района на Драгоманското блато и намаляване на бракониерството. Акциите ще имат важна образователна цел и ще подпомогнат конкретни защитени видове. Ще се изградят платформи за гнездене на щъркели, ще се осъществят почиствания на блатото и залесявания. (4-10)
2.2. Изграждане на посетителски център. (било е кът и табели но са ги подали към НДЕФ – Център са преценили че им е по-важен)

През територията на община Драгоман преминава главният път София- Белград, който служи и за връзка на Европа с Турция и Близкия Изток. За много чужденци община Драгоман е първата, през която преминават. Общината е добре транспортно обезпечена и с редовни влакове, автобуси и маршрутки, поради близостта й до столицата. Природните и културни забележителности на общината могат да бъдат често посещавани от големия поток от хора, които преминават през района, но е нужна информацията за тях да достига до потенциалните посетители. Затова в рамките на този проект ще се изгради посетителски център. Той ще се намира в съществуваща сграда в гр.Драгоман, която ще бъде ремонтирана. В сградата ще бъде поставена експозиция за основните забележителности на община Драгоман, ще се продават брошури, ще се предлагат турове, както и напитки. Този център ще е от голяма полза за общината и за СДП Балкани. Дружеството ще печели от туровете, печатните материали, напитките. Ще може да предлага и цялостни туристически пакети. (8-24)
2.3. Изграждане и подобряване на посетителска инфраструктура. (отпада – пуснали са го към НДЕФ)

От 2000 година СДП Балкани е изградило заграждания, някои мостчета и кула за наблюдение на птици на Драгоманското блато. Тази инфраструктура ще се използва за база за развитие на туризма в началото на проекта, но ще се търси допълнително финансиране за подобряването й.
2.4. Закупуване на техника и оборудване на полева лаборатория

По-голямата част от посетителите на Драгоманското блато и хълма Чепън няма да разполагат с техника и трябва да бъдат снабдени с такава. 10 бинокъла и 2 зрителни тръби (една вече налична в Балкани) ще улесняват наблюдението на фауната на района – най-интересния обект за наблюдение. 2 бинокуляра ще улесняват наблюдението на микрофлора и фауна в блатото, което ще е много интересно за учениците. Техниката ще се предоставя под наем и ще бъде част от туристически пакети.

За да могат учениците и други посетители да участват в природозащитни дейности е нужно оборудването на полева лаборатория. Ще се осигурят лупи, ванички, сакчета и мрежи за опръстеняване на птици. Опита на Балкани с опръстеняването показва, че работата с животни на терен лесно привлича нови доброволци.

Балкани разполага с фотоапарат и мултимедиен прожектор, които ще се използват за много от дейностите по проекта. Нужно е закупуването на преносим екран за прожектора (3-7)


2.5. Подготовка и отпечатване на материали

Ще се отпечатат 2 тематични брошури за основните екосистеми в района (карста и блатото). Всяка ще бъде пълноцвета, с тираж 1000. Брошурите ще се продават на посетители на блатото на цена 2 лв. Ще се предоставят и в специални случаи безплатно за рекламиране на туристическите продукти.

Ще се отпечата и рекламен плакат с тираж 1000. Плаката ще представя блатото и хълма Чепън и ще дава информация за организирането на ученически екскурзии и извънкласни прояви. Ще се разлепят в училища предимно в София и ще правят връзката на ученически групи с Балкани. (6-8 и 20-24)
13. Продукти на проекта


  • Брой обучени хора за местни водачи: 20, от които 10 ще участват в пътуване до Родопите или Централен Балкан и 1 ще бъде назначен първоначално на работа

  • Брой домакинства пряко включени в дейностите по проекта: 10

  • Брой ученици посетили района на блатото: 500

  • Брой туристи дошли на еднодневни екскурзии в района на блатото: 800

  • Брой училища в които са представени печатни материали: 60

  • Брой специализирани групи водени от туроператори на блатото: 25

  • Км туристически пътеки маркирани в община Драгоман: 30

  • Отпечатан плакат тираж 1000 екз.

  • Отпечатани две тематични брошури тираж 2000 екз.


14. Устойчивост на проекта

С този проект ще се подпомогне стартирането на бизнес в областта на туризма, в който основна роля ще играе СДП Балкани. След приключването на проекта бизнеса трябва да може да се самоиздържат, а приходите които СДП Балкани ще получава ще се реинвестират в природозащитни дейности.

Устойчивостта на проекта и резултатите от него се гарантират и от трайния интерес на поетите ангажименти на партньорите в района. Инвестициите на СДП Балкани като земя, инфраструктура и изградено сътрудничество са основа за дългосрочно развитие. Дейности по проекта ще служат за пример за устойчиво управление на влажни зони.

Устойчивите практики в областта на туризма, образованието и земеделието ще създадат стимули за местното население, неправителствените и научните среди и държавната администрация да опазват биологичното разнообразие в района на Драгоманското блато. Положителен факт, потвърждаващ добро стопанисване и съдействие с местните общности, е това че за 4 години откакто има изградена инфраструктура няма един случай на вандализъм.



15. Сътрудничество с други проекти по ГЕФ ПМП

Ще бъде ползван опита на Сдружение “СЕМПЕРВИВА” в размножаването на редки породи домашни животни при управлението на пасищата и по-специално проекта ”Разширяване на дейностите на Центъра за редки и застрашени породи. Опазване на калоферска дългокосместа коза като част от природното и културно наследство”, финансиран от ГЕФ ПМП.



16. Кратко описание на английски език

Project name: Conservation and sustainable management of biodiversity in the region of Dragoman marsh and the calcareous hill of Chepun

Project Partners: the BALKANI Wildlife Society and the Municipality of Dragoman

Project period: 2 years

Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница