Формуляр за предложение за финансиране на проект



страница1/3
Дата09.04.2017
Размер0.51 Mb.
#18813
ТипПрограма
  1   2   3
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД



ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език:

Създаване на нов туристически продукт– продукт насочен към развитие на устойчив туризъм и произтичащото от него опознаване и опазване на биологичното разнообразие.

“В естествената градина на Природен парк “Рилски манастир”

Име на проекта на английски език:

Creation a new tourist’s product - product directing to development of steady tourism and descenting from it get to knowing and preservation of biodiversity “In the natural garden of the Natural park “Rila monastery”.



Кандидатстваща организация на български език:

Образцово народно читалище “Христо Ботев”



Кандидатстваща организация на английски език:

Community centre “ Christo Botev”- town Rila.



Партньори по проекта:

Природен парк “Рилски манастир”

Югозападен университет “Неофит Рилски”- град Благоевград

Туристически инфоормационен център – град Рила

Рилска света обител- Рилски манастир

Продължителност на проекта: 12 месеца

Общ бюджет на проекта, лева:13 560 лв.

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет: Сумата, за която се кандидатства от ПМП е 6 780 лв. и е 50 % от общия бюджет на проекта.

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията


Образцово народно читалище “Христо Ботев”
2. Общи данни

ОНЧ“Христо Ботев” е вписано в регистъра за юридически лица с нестопанска цел под партиден № 20 том 4 стр.59 по ф.д.№708/1997г. с решение от 10.12.1997 г.

Сдружението е създадено за осъществяване на обществено полезна дейност.

БУЛСТАТ 000253060 – Ю, Дан. № 1101054055


3. Контакти
2630 град Рила

ул. “Бенковски” 2,

тел./факс: 07054 /33 20,

е – mail: on4rila@abv.bg


4. Банкова информация

5.Лице за контакт:

Мария Иванова Жлябинкова – читалищен секретар .Координатор на проекта .



6. Оторизирано лице:

Десислава Дачева Андонова – експерт биологично разнообразие .Ръководител на проекта.


7. Мисия и стратегически цели на организацията

- Развитие и обогатяване на културния живот, запазване на обичаите и традициите на българския народ

- Разширяване на знанията на хората и приобщаването им към ценностните и постиженията на науката, изкуството и културата, възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание.

- Подпомагане развитието на екотуризма в района.

- Съхранение и популяризиране на природните ресурси;

- Съхранение и опазване на културно-историческите паметници.


8. Кратка история на организацията и предишни постижения

Финансирани до сега проекти на организацията:

2001 г.- Изготвяне на дипляна за град Рила съвместно с фондация “Работилница за граждански инициативи” на стойност 1300 лв.

2002 г.Проект “Консултантски център” по проект “Читалища” – на стойност 14 354 лв.

2002 г.Финансиране от Министерството на културата за закупуване на българска литература.

2003 г.Допълващо финансиране за ремонт на електрическа инсталация - по проект “Читалища” на стойност 1660 лв.

9. Капацитет на организацията:

Служителите на организацията са както следва:

-щатни – 5 човека

- на граждански договор – 4

- доброволци(самодейци)- 10

- членове – 68 действителни

- 50 спомагателни (деца)

10. Финансов капацитет:

За периода от 01.11.2003 г.до 30.10.2006 г. Читалище “Христо Ботев” отчита получени приходи в общ размер на 76 882, 75 лв.


11. Роля в проекта


Като водещ партньор в проекта ОНЧ “Христо Ботев”ще отговаря за управлението, организиране на дейностите по проекта.При изготвяне на финансовите отчети и поддържане на документацията.

Другата съществена роля се състои в разработване на интерпретативните материали:



- Издаване на книжка - пътеводител с характерните природни забележителности и ендемични и защитени растения с цел привличане на по- голям брой туристи на територията на Община Рила и околностите й.

- Популяризиране на биологичното разнообразие на територията на общината на чиято територия е разположен природен парк “Рилски манастир”, опознаване на растителните видове, осъзнаване на тяхното значение за хората и оттам опазване на естествените им местообитания.


12. Интерес от проекта


- Най- ценният ресурс за района на община Рила е природният, и по специално уникалната флора на ПП “Рилски манастир”.

- Привличане на по- голям брой туристи на територията на община Рила.Осъществяване на съвместна природозащитна дейност с Природен парк “Рилски манастир”.

- Разширяване на знанията на хората и приобщаването им към ценностните и постиженията на науката, изкуството и културата, възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание.
13. Финансов и нефинансов принос.

Приносът на кандидатстващата организация е изцяло нефинансов, в размер на 2 160 лв. което главно е работата на местни хора / самодейци и членове на ОНЧ “Христо Ботев” при маркирането и обозначаването на пътеките. / ботаническите маршрути/. Това са 16 % от общият бюджет на проекта.



ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА

1. Местоположение:

Малко са местата, където съжителстват природа и културно-историческо наследство в хармония , където горите са естествени и край пътеките можеш да видиш множество растения някои от които останали от ледниковите епохи.

Едно от тези места е Природен парк ”Рилски манастир”.Наред с духовните и културно- исторически ценности природен парк “Рилски манастир” съхранява изключително природно богатство в национален и международен мащаб.

Проекта ще бъде осъществяван на територията на Природен парк “Рилски манастир”, който попада изцяло в община Рила,област Кюстендил. Паркът е разположен в югозападната част на Рила планина с обща площ 25 253,2 ха и обхваща високите и средно високи части от западния дял на Рила планина във водосборите на реките Рилска и Илийна.Разположен от 750 до над 2700 м.н.в. парка се характеризира с голямо видово разнообразие.

На запад природният парк граничи с територии от държавния горски фонд / ДЛ “Рилски манастир”/ , а в останалите посоки с територии от Национален парк “Рила”.

В Природен парк “Рилски манаситр” попада населено място Рилски манастир и резерват “Риломанастирска гора” с обща площ – 3 678, 8 ха.


2. Кратко описание на проекта
2.1.Обосновка

Голям брой туристи ежегодно посещават – най-старият и запазен през вековете духовен и исторически историческия паметник Рилски манастир , но малка част от тях знаят , че този обект се намира на защитена територия. Сред посетителите все още има такива с недостатъчни познания за растителните видове/ защитените и ендемични растения/ за тяхното значение за природата и останалите живи организми Осъществяването на проекта ще допринесе за запазването на ценни растителни видове като рилския ревен и жълтия планински крем ,чиито популации може да бъдот унищожени или редуцирани .



2.2.Целеви групи на проекта

Проектът е предназначен за местните хора, за посетителите в региона и за природен парк “Рилски манастир”



2.3.Обща цел и очаквани въздействия

Основната цел на проекта е създаване на условия за развитие на устойчив екотуризъм , запознаване на посетителите с разнообразието и местообитанията на защитените растения на територията на природен парк “Рилски манастир”, което е предпоставка за съхраняване на уникалната флора на територията му.



2.4. Конкретни цели и очаквани резултати

2.4.1Да допринесе за дългосрочното опазване на два глобално значими биологични вида в рамките на Природен парк “Рилски манастир”, чрез прилагане на принципите на интерпретацията и образованието за околна среда;

2.4.2Да разработи устойчив екотуристически продукт, чрез осигуряване на необходимите специализирана посетителска инфраструктура и услуги;

2.4.3.Да повиши капацитета на местната общност да разработва такива проекти в бъдеще.

2.5. Основни дейности

2.5.1.Проектът включва обучение на водачи- интерпретатори –местни хора.Запознаване на водачите с растителния свят от защитени и ендемични растения и тяхната биология.

2.5.2 Маркиране и обозначение на ботанически маршрути в близост до популациите на защитени видове с цел опознаване и недопускане на унищожаването им./ ботаническите маршрути ще бъдат маркирани по вече съществуващи пътеки /

2.5.3Издаване на книжка - пътеводител за природните забележителности и защитени и ендемични растения на територията на община Рила , издаване на дипляни за двата новосъздадени ботанически маршрута

2.5.4.Проучване популационната и възрастова структура, влиянието на естествените и антропогенни фактори върху развитието и репродуктивните възможности на защитения вид Рилски ревен като локален ендемит и на защитения вид жълт планински крем. Определяне на мерки за опазване и защита на популациите на вида в естествената му среда на разпространение.

2.5.5 Разпространение на подготвените интерпретативни/ рекламни / материали.

Основни дейности са свързани преди всичко с осъществяване на поставените цели и задачи свързани с обучение на специализирани водачи и изграждане и маркиране на ботанически маршрути, издаване на дипляни и пътеводител.


3. Обща цел на проекта
Основната цел на проекта е създаване на условия за развитие на устойчив екотуризъм , запознаване на посетителите с разнообразието от защитени растения на територията на природен парк “Рилски манастир”, което е предпоставка за съхраняване на уникалната флора на територията му.
4. Конкретни цели на проекта

За постигане на основната цел, проектът си поставя следните конкретни /под/цели:



4.1.Да допринесе за дългосрочното опазване на два глобално значими биологични вида в рамките на Природен парк “Рилски манастир”, чрез прилагане на принципите на интерпретацията и образованието за околна среда;

Индикатор

Брой глобално значими видове, съхранени чрез проекта

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

Брой подготвени интерпретатори в местната общност



Източник на информация: документи по проекта; програми, материали и списъци на участници в обученията

4.2.Да разработи устойчив екотуристически продукт, чрез осигуряване на необходимите специализирана посетителска инфраструктура и услуги;

Индикатор

Качество на разработената специализирана посетителска инфраструктура (маршрути)

Брой домакинства (лица), които са получили ползи от реализацията на проекта

Източник на информация :документи по проекта; отчет на експерта, предоставил консултации за местните хора; анкети попълнени от първите посетители на маршрутите

4.3.Да повиши капацитета на местната общност да разработва и изпълнява подобни проекти в бъдеще.

Индикатор

Брой НПО участвали/въвлечени в проекта



Източник на информация: документи по проекта
5. Обосновка на проекта

Община Рила на чиято територия е разположен Природен парк “Рилски манастир” предоставя много добри възможности за туризъм. Мрежата от поддържани туристически пътеки в парка са добра основа за осъществяване на пешеходен и други видове туризъм.Експертите от парка насърчават предимно пешеходния туризъм с цел ограничаване на негативното въздействие от престоя на много хора едновременно или за дълго на едно място.

През парка минава основен европейски туристически маршрут – Е4. На територията на парка се съхранява уникално биологично разнообразие и ценни природни местообитания с национално и международно значение.Реликтните видове / растителни и животински / го определят като територия с висока консервационна значимост.Висшите растения на територията на парка са 1400 от които включени в Червената книга на РБългария , застрашени и ендемични.Освен богатството от растителни , животински видове и хабитати , в община Рила се намира и Рилски манастир, който през 1983 година Рилският манастир е включен в Списъка на Конвенцията за световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Две са основните групи към , които настоящият проект се стреми да допринесе :



5.1 Природна среда и разнообразие от растителни видове

Много от приоритетните за опазване видове на територията на ПП “Рилски манастир” са редки или застрашени, и чувствителни към все по-настъпателното човешко въздействие и присъствие. Сред тях са рилски ревен / rheum rhaponticum/ и жълт планински крем /lilium jankae/, които се срещат в частта от парка. Рилски ревен / rheum rhaponticum/ е един от локалните ендемити в Рила, включен в Червената книга на България.

И двата вида са приоритетни за опазване и бяха избрани за основа на настоящия проект.От гледна точка на туризма и по-специално на съвременните тенденции в търсенето и предлагането, с най-голям успех се ползват специализираните продукти, базирани върху интерпретация на конкретни обекти, които предлагат достатъчна атрактивност, интерес и съответно мотивация на по-широк кръг туристи да ги предпочетат.

Опазването на рилски ревен / rheum rhaponticum/ и жълт планински крем /lilium jankae/, е пряко свързано с чувствителността им към антропогенно въздействие. Не е достатъчен фактът, че те са защитени от границите на природния парк. Необходимо е разбиране за тяхната ценност и нужда от опазване както у хората, живеещи в съседство с тях, така и у посетителите защитената територия.



5.2 Социално-икономически проблеми

Не рядко у нас се допуска да бъдат унищожени ценни природни ресурси, които не само са трудно или невъзобновими, но и биха могли да носят много повече приходи, ако се използват разумно и устойчиво.

Навременната реализация на настоящия проект ще допринесе за опазването на тези ценни растителни видове и повишаване екологичното съзнание н а хората , най- вече у подрастващото поколение.

Туризмът ще продължи да се развива, но ще придобие нова цел като се превърне в опознавателен фитотуризъм, целящ опазването на дивата флора и местообитания.

Издаването на дипляните и други материали, които ще акцентират вниманието на туристите в тази част от тяхното присъствие в природата ще допренесе за опознаване и оттам опазване на ценните видове от българската флора . С осъществяването на проекта ще се положат основите на устойчив туризъм, който предполага оптимално използване на наличните природни ресурси, с цел предлагане на уникални преживявания на посетителите на територията на община Рила без да компроментира или накърнява възможностите на бъдещите поколения да посрещнат своите нужди.


6. ГЕФ сфера

Биоразнообразие 100 % ,


Проектът допринася 100 % за конкретната сфера, тъй като с осъществяването му туристите посещаващи парка ще имат възможността да опознаят растителния свят, да се доближат до растенията и в това време да ги опазват и за бъдещите поколения.

Малка част от туристите познават тяхното значение, тяхната взаимна зависимост, общите неща, които ги свързват и последствията от изчезването им.

По – голям брой запознати хора с растителното богатство на планината и тяхното значение се равнява на по- голям брой защитени растения.
7. Принос към Тематични области от Националната стратегия

Екотуризъм

Местно развитие

8. Въздействие и индикатори за въздействие.

Група І
БИОРАЗНООБРАЗИЕ

1.Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове съхранени- 2 броя глобални значими растителни вида

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие-увеличена по численост популация на вида рилски ревен /0,01 ха/ и жълт планински крем /3-4 ха/
Група ІІ
1.Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани хора- местни хора, обучени за интерпретатори -водачи по ботаническите маршрути - 5 човека, и над 12-15 фирми,които предлагат хотелиерски и др.видове услуги.


Група ІІІ
1.Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени -Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени-обществени организации,държавни структури и НПО общо 6 бр.


9. Капацитет на кандидата/партньорството да допринесе за решаване на проблема(ите)

Кандидатстващата организация с помощта на партньорите би могла да реши проблема защото експертите от природен парк “Рилски манастир” са запознати с растенията, техните местообитания и особеностите им и имат необходимите познания за да изградят ботаническите маршрути.

Като партньор по проекта специалистите от Югозападен университет “Неофит Рилски” ще участвуват при проучване на популациите на защитените посочени в проекта видове растения.ОНЧ “Христо Ботев” и доброволците към него ще изготвят книжката- пътеводител на природните забележителности на територията на община Рила.

Натрупаният опит е гаранция за успешното изпълнение на настоящия проект, още повече, че партньорите разполагат и с разностранен експертен потенциал: специалисти по биоразнообразие и инфраструктура, обучители и експерти по интерпретация.


10. Целева група

1.Туристите, които ще научат повече за защитените растителни видове докато се възхищават на красотите на природата и оттам научавайки за тяхното значение ще ги опазват.

2.Населението на община Рила с цел развитие на екотуризма, хотелиерство и местни занаяти.

3. Служителите на Природен парк “Рилски манастир”, ще получат подкрепа в усилията си по опазване на това значимо биологично разнообразие на територията му.

4.Други организации и институции – заинтересовани от опазването на биоразнообразието и устойчивото развитие на района страни.

5.Ученици и младежи от всички територии около Природен парк “Рилски манастир”, които ще научат повече за глобално значимите видове, намиращи се в парка, и за нуждата от тяхното опазване;

В изпълнение на проекта пряко ще участват специалисти от дирекция на ПП “Рилски манастир”, Югозападен университет “Неофит Рилски” и ОНЧ “Христо Ботев”.Ще бъдат привлечени представители на БТС и други местни структури както и представители на НПО.


11. Дейности по проекта и времева рамка
11.1.Обучение на водачи – интерпретатори по обозначените ботанически маршрути–местни хора. – първи – шести месец

- Създаване и обучение на ядро от интерпретатори – обучители, презентатори и водачи

- Експертна подкрепа за обучените интерпретатори, за разработването на две интерпретативни програми за глобално значимите видове. Всеки пакет включва интерпретативна беседа, експозиционен план, печатни материали (рекламни, образователни) и план за маршрут
Интерпретацията винаги е съобразена и ориентирана към публиката – към нейните очаквания, нужди и интереси, но същевременно дава възможност на доставчиците на услуги да отправят свои послания към посетителите. По такъв начин интерпретацията винаги носи образователен елемент – и за малки, и за големи. Основните характеристики на интерпретацията са, че тя е забавна, запомняща се и активна – посетителят се включва в различни забавни дейности, като същевременно научава нови неща, представени по атрактивен начин.

Така например един интерпретативен маршрут/ като предвидените в проекта маршрути/ винаги има тема (мотив за туриста да избере именно този маршрут), послание (нещо, което посетителят да запомни и отнесе със себе си) и разказва история (по забавен и интересен начин). Много по-привлекателно за всеки турист отколкото разходката в гората!


Намирането на подходящи хора желаещи да изпълняват тази работа е рискът, за изпълнението на тази дейност.
11.2.Проучване , обозначаване и маркиране на терена на ботанически маршрути в близост до популациите на защитени видове с цел недопускане на унищожаването им. Шести – осми месец.Тук трябва да се отбележи ,че е необходимо тази дейност да бъде извършена през летните месеци.

- Доработване на плановете, таблата и беседите за маршрутите, представени по- долу с експертна помощ от специалисти по интерпретация и биоразнообразие

- Разработване на маршрутите – почистване, маркировка и указателни табелки, където е необходимо,

- Изработване и поставяне на интерпретативните табла по маршрутите

Забележка: Ботаническите маршрути ще бъдат обозначени по вече съществуващи пътеки, нови няма да бъдат изграждани.
Климатичните условия (при разработване на маршрутите) са основните фактори от които зависи изпълнението на тази дейност.
Първи маршрут

Кирилова поляна – Тиха Рила – Рибни езера
Да опознаем и опазим Рилския ревен “
Начална точка на маршрута ще бъде Кирилова поляна, която се намира на 7 км.от Рилски манастир на 1500 м.н.в., а крайна точка ще бъде хижа Рибни езера ,където надморската височина е 2220 м.По време на този преход туристите ще бъдат запознати с основните растителни видове, които се срещат по него и най- вече защитените видове рилски ревен, рилска иглика и други. По този маршрут туристите ще могат да видят повече от 50 вида растения.Интересни, красиви и не по- малко значими са и някои хабитати (местообитания ), които могат да се видят по този маршрут.Това са: а) Мизийски македонски смърчови съобщества; б) Югозападни мизийски неутрофилни букови гори;Балкано- рилородопски съобщества от клек; в) Западно родопски гори от ела

По маршрута могат да се срещнат видове като петниста тинтява, български омайник, нарцисовидна съсънка и др., които ще бъдат включени в интерпретативните беседи по маршрута. От около 63 вида тревисти растения, които се срещат по маршрута с консервационно значение са 37:

Балкански ендемити- 4 броя

Български ендемит- 2 броя

Реликт- 10 броя

Червена книга на Република България - застрашен вид- 2 броя

Рядък вид- 7 броя

Закон за биологичното разнообразие- 8 броя



IUCN , червен списък на застрашените растения- 2 броя

ЕЧС Европейския червен списък на животни и растения намиращи се под заплаха - 1 брой

Bern приложение на Бернската конвенция. - 1 брой

Основните видове, върху които ще се наблегне в интерпретативните програми на маршрутите са:


Рилския ревен е рядък вид включен в Червената книга на Република България. Реликт

Предполага се , че търговски пътници са го донесли в Рилският манастир ,тъй като корените и листата на растението са се използвали с лечебна цел. В последствие то се е разпространило в районите около манастира. . Това е причина да се среща само в Рила планина.



Рилския ревен е едно от най- едрите растения тук ,като стъблото му достига до 1,5 м. и голям брой дребни цветчета.Трудно някой би могъл да си го представи как се е приспособил по тези стръмни скали и сипеи и продължава макар и бавно да се размножава по тях. И всичко това е станало без човешка намеса защото никой не би могъл да стигне до там.

Друг интересен вид, който може да се види по този маршрут е:



Рилската иглика- вид, който се среща само в България и то само в Рила планина/ български, локален ендемит/ , глациален реликт.Наречена още божествена иглика /Primula deorum/ .Ще попитате как да я познаем? Това е лесно.Всеки един от нас има представа за обикновената градинска иглика и тази е подобна Като, че ли това растение “Иска” да изпревари своите конкуренти.Всъщност то се развива под снежните преспи.Интересното е , че младите листа издържат до повече от / - 20°С/.Причината за това е повишеното съдържание на захари и желеподобни субстанции в клетъчния сок. Любопитен факт установен при проучванията на рилската иглика: Рилската иглика съдържа биологично активни вещества, които са по- характерни за животните, отколкото за растенията.
Продължителност на маршрута е приблизително 5 часа с възможност да се нощува на х.Рибни езера.

Втори маршрут

Кирилова поляна – Сухо езеро
Опознай растителния свят по пътеката до Сухото езеро и отдъхвайки се наслади на творението на природата – наслади се на красотата на жълтия планински крем. ”
Началната точка на втория маршрут ще бъде отново Кирилова поляна с надморска височина 1500 м. , а крайната точка ще бъде Сухото езеро.Този преход ще включва местностни с максимална разлика в надморската височина около 400 м.н.в.По време на прехода туристите ще могат да се запознаят с около 60 вида растения / лечебни, защитени, дървесни и храстови/.

По този маршрут могат да бъдат видяни хабитати (местообитания) като:а) Западно родопски гори от ела; б) Планински храстови съобщества от сибирска хвойна; в) Балкано- рилородопски съобщества от клек

В края на маршрута на 1892 м.н.в. посетителите ще могат да се насладят на т.нар.Сухо езеро и да опознаят растителния свят около него.Наречено е Сухо защото понякога през лятото пресъхва.Сухо или не то е красиво по всяко време на годината.

маршрутите.

По така предложения маршрут са определени общо около 40 вида тревисти растения, от които

Балкански ендемити- 5 броя

Български ендемит- 1 брой

Реликт- 3 броя

Червена книга на Република България –

застрашен вид- 1 брой

Рядък вид- 2 броя

Закон за биологичното разнообразие – 2 броя

Общо 14 броя консервационно значими видове

Основния вид по този маршрут включен в интерпретативната програма освен посочените по- горе с консервационно значение ще бъде:


Жълт планински крем

Пристигайки край езерото за да отпочинеш няма начин да не видиш край блестящия спускащ се от скалите водопад , вътре във хвойните едри, големи до 1 м. растения.С масленозелени листа , а на върха златисто жълти фуниевидни цветове с едри красиви тъмночервени тичинки , които като че ли надничат от венчето и те викат да го погледнеш.Това красиво творение на природата може да се срещне от 1000 до 2500 м.н.в.Жълтия планински крем е рядък вид, балкански ендемит, включен в списъка на защитените растения.


Продължителност на маршрута:Около 2 часа с възможност за нощувка на Кирилова поляна или Рилски манастир.



  • Маршрутите да са разположени в близост до място, където е съсредоточен или където ще минава туристопоток.

  • Да се използват естествено образуваните пътеки между оформените чимове и туфи , а не да се трасират нови; да не се допуска вмешателство в природната среда (допълнително укрепване и обезопасяване).

  • Началните и изходните пунктове на маршрутите да бъдат добре подбрани .

  • Маршрутите, разположени в близост до защитени територии, е добре да дават възможност за свързване – тематично или физически, с природното наследство и съществуващите маршрути в защитената територия.

  • Маршрутите не трябва да застрашават находища на ценни (редки, застрашени) видове. Когато обект на маршрута са такива видове, трябва да се прилагат принципите на интерпретацията и видът да бъде представян индиректно, без да се обезпокоява или застрашава.

  • Да се прецени на кои места се налага поставянето на указателни табелки – на разклони, при завои, източник на вода и пр. Табелките също да са ясно видими и четивни и да са от материал, вписващ се в околната среда.

  • За всяка от избраните “спирки” по маршрута се подготвя информационно (интерпретативно) табло, плюс табла за началната и крайната точка (ако не съвпадат).

  • Подготвят се водачи-интерпретатори за маршрута – минимум по двама, за да могат да се заместват. Подготовката да включва и минимални правила за безопасност.


Забележка: За качеството на маршрутите ще бъде разработен въпросник, който да се попълва от първите ползватели на тези маршрутите.
11.3. Издаване на брошури /дипляни/: Подготвя се печатен материал (с карта) на маршрута –на два езика- осми – десети месец

а) за новоизградените два ботанически маршрута;Ще включват начало, продължителност и край на маршрута, какво интересно може да бъде видяно по него и др. интересни факти.
11.4.Отпечатване на книжка- пътеводител. Пътеводител за природните забележителности на територията на община Рила в т.ч. и защитените и ендемични растения на Природен парк “Рилски манастир”- десети – дванадесети месец
11.5.Проучване популационната и възрастова структура, влиянието на естествените и антропогенни фактори върху развитието и репродуктивните възможности на защитения вид Рилски ревен като локален ендемит и жълт планински крем - определяне на мерки за опазване и защита на популациите на вида в естествената му среда на разпространение- шести – девети месец / тази дейности трябва да бъдат извършени точно през този период юни – септември в периода на вегетация, цъфтеж и плодоносене/

При изпълнението на тази дейност единственият риск е свързан с климатичните условия, които могат да забавят началото на проучванията.



11.6.Разпространение на подготвените интерпретативни/ рекламни / материали – месеци 11-12

- идеята да се продават в и да носят приходи – в местния Туристически информационен център, местни хотели и др.

- разпращане на бройки от рекламните материали , заедно с конкретни оферти за предлагането, до български туроператори и агенции, заявили готовността си да продават екотуризъм; до туристическите информационни центрове и туристически организации от страната ; до офиси на международни програми, банки и големи хотелски комплекси и пр.

- представяне на оферти и на издадените материали, на последващи национални и регионални туристически борси из България: в София, Варна, Бургас, Пловдив,


Рискът тук е дали ще има достатъчен интерес у потенциалните партньори и клиенти и достатъчно търсене на такъв туристически продукти на пазара.
13. Продукти на проекта

1.Обучени хора за интерпретатори– 6 човека.

2.Обозначени и маркирани ботанически маршрута- 2 броя .

3. Издадени дипляни 2 вида- на български език за 2- та маршрута и на английски език пак за двата маршрута.

4. Издадена книжка- пътеводител- 1 брой.

5. Проучени популации на глобално значимите видове / рилски ревен и жълт планински крем/

6.Опознато и опазено видовото разнообразие от защитени растения на територията на Природен парк “Рилски манастир”.

7.Най- малко 10 местни хотела предлагащи този туристически продукт.


14. Устойчивост на проекта

Изпълнението на проекта няма само еднократен ефект.Той ще бъде в основата на едно бъдещо изграждане на информационно посетителски център от услугите, на които ще се ползват не само местните туроператорски фирми и на такива от цялата страна.В дълбочина проекта предлага изучаване на местните туроператорски фирми и осеществяването на връзки с тях с цел на една бъдеща продуктивна дейност. Осъществяването на идеята на проекта ще допълни със съдържание и смисъл посещенията на туристите в парка.Дейностите ще продължават да се развивит и след края на проекта защото една от дългосрочните цели на Природен парк “Рилски манастир” е насочена към допълване на информацията и впоследствие знанията на хората, приобщавайки ги към опазване на основните компоненти на околната среда и православните ценности на културноисторическото наследство в района . По този начин проекта се превръща в основна база за натрупване на информация , която ще се допълва и обогатява през следващите години.

Като партньор в проекта Югозападен университет “Неофит Рилски “ще може да провежда учебните практики на студентите от специалност “Екология и опазване на околната среда” на територията на парка, като те бъдат свързани с допълване на проучванията и изследванията. Продуктът ще бъде атрактивен, качествен базиран на интерпретацията едно допълнително пазарно предимство.

Накратко, устойчивостта на резултатите от проекта се гарантира от една страна, от пазарното търсене на подобни туристически продукти, което осигурява икономическите ползи за местната общност и поддържането на създадената инфраструктура. От друга страна, устойчивостта на проекта е свързана с факта, че всички резултати ще бъдат практически собственост на местната общност – изпълнител на проекта и основен двигател за местно развитие.

Чрез изпълнението на проекта ОНЧ “Христо Ботев”ще придобие още по-голямо обществено доверие и ще привлече нови членове и ще способства за изграждането на правилни нагласи у всички местни жители и особено младото поколение към Природен парк “Рилски манастир”и нуждата от неговото опазване.
15. Сътрудничество с други проекти/предложения за финансиране по ГЕФ ПМП

Досега кандидатстващата организация и партньори нямат осъществявани проекти по ГЕФ Програма за малки проекти.


16. Кратко описание на английски език


Project name

Creation a new tourist’s product - product directing to development of steady tourism and descenting from it getting to know and preservation of biodiversity. “In the natural garden of the Natural park “Rila monastery”

The preservation of the unique flora of Natural park “Rila monastery” is of great importance as it hosts species that are not only of national but of global significance. Among the ones of top priority for Natural park “Rila monastery”. Directorate are Lilium jankae and Rheum rhaponticum. The project will contribute to their preservation by the means of ecotourism development.

The project goal is to enhance biodiversity protection and sustainable local development through ecotourism in the area of municipality Rila.

The project objectives:

- Contribute to the long-term preservation of two globally significant species within natural park “Rila monastery”;

- Develop a sustainable ecotourism product;

- Raise the capacity of local community to develop and implement similar projects in the future.



Project target groups:

The local community of municipality Rila.;

Natural park “Rila monastery staff;

Students and young people from the whole area of Natural park “Rila monastery;

The visitors of municipality Rila and Natural park.

Project activities:

Introducting of local people to the vegetable diversity, with the protected and rare plants – peoples – interpretatories,;

Development of two interpretative trails with focus on the two globally significant species;

Studing of two population of rheum rhaponticum and lilium jankae;

Publication of two brochures for interpretative trails;

Publication of one book for plants and natura of natural park “RIla monastery”

Publication and dissemination of promotional and educational materials.

Project sustainability is guaranteed by growing demand – nationally and internationally – for ecotourism products; and creation of biodiversity attitudes in local communities and young people; the improved capacity of all partners to implement such initiatives and projects in the future.

Bjudget

Total project costs amount 13 560 leva of which 6 780 leva from GEF SGP and 4 620 leva from the Natural park “Rila monastery”and 2 160 leva from Community centre “ Christo Botev”- town Rila.




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница