Фотоволтаична* покривна система solesia на фирма creaton – Германия



Дата27.02.2017
Размер94.01 Kb.
#15872
Фотоволтаична* покривна система SOLESIA на фирма CREATON – Германия
За един час слънцето доставя повече енергия, отколкото човечеството консумира за една година.”

С оглед задълбочаващата се енергийна криза и в тази връзка развитието на технологиите за производство на електроенергия от алтернативни енергийни източници от тази година немската фирма CREATON разработи специална серия фотоволтаични покривни панели, които органично се вписват в силуета на керемидите.
Photovoltaik – какво е това?

Простичко казано - производство на електрически ток чрез слънчева енергия.


Как функционира тази система?

Изключително тънки слоеве силиций се полагат върху стъкло или фолио.При попадане на светлината върху тях те произвеждат напрежение.Колкото повече слоя силиций се положат върху единица площ, толкова по-голяма е производителността на същата площ. Площта, върху която са разположени силициевите клетки, се нарича соларен панел.

Фотоволтаичните модули преобразуват директно слънчевата в електрическа енергия. Основните видове соларни модули са монокристални, поликристални и тънкослойни аморфни (a-Si модули).

Преобразуването на слънчевата енергия в електричество става посредством инвертор.

Инверторът (преобразувателят) на напрежението е основната част на фото-волтаичната система. Работата на една соларна система работи толкова добре, колкото добър е нейният преобразувател. Чрез инвертора, правият ток от силициевите клетки се преобразува в променлив и се трансформира до необходимото напрежение.

Разликата е в производствения процес, стойността и ефективността. Нека да разгледаме представената по-долу сравнителна таблица на основните соларни модули.



Технология

Аморфни тънкослойни (a-Si) модули

Модули на основа кристалинна вафла




Аморфен силиций (a-Si)

Кадмиев Телурид (CdTe)

Cl(G)S

a-Si/m-Si

Моно

Поли

Ефективност на клетката

5-7%

8-11%

7-11%

8%

16-19%

14-15%

Ефективност на модула

13-15%

12-14%

Необходима площ

15м

11м

10м

12м




Кратък поглед ни е достатъчен да установим, че моно- и поликристалните модули имат по-добра ефективност. Същите изискват само 7-8 м2 площ за производство на 1 kW енергия.

От гледна точка на предимства и недостатъци на соларните модули, същите могат да се обобщят в следната таблица:





Предимства

Недостатъци

Монокристален

модул

  1. Добре развита технология

  2. Най-висока ефективност

  3. Относителна рентабилност за 30 години




Поликристален

модул

  1. Малко по-ниска производствена стойност

  1. Малко по-ниска ефективност

  2. Видима структура на кристалите

Аморфен (а - Si)

модул

  1. Евтина производствена цена (автоматизирано производство)

  2. Ниска консумация на суровини

  3. По-ниско тегло

  4. По-ниска чувствителност на температури

  5. Висока ефективност при разпръсната светлина

  6. Равна повърхност

  1. Ниска ефективност

  2. Няма продължителен опит

  3. Ограничена гаранция

  4. Сложна инсталация (повече кабели)

  5. Намален производствен капацитет



Колко дълго време соларните клетки запазват оптимална производителност?

В института Фрауенхоф във Фрайбург е установено, че при панели, които са 10 години в експлоатация, няма спад на мощността. След 20 години употреба панелите са все още в границите на допустимите отклонения (напр. ± 5%).


Фотоволтаичните панели се прилагат основно по два начина: 

  1. Паралелни с електрическата мрежа съоръжения

Това е най-често използваната форма. Тук добитата енергия директно се подава в мрежата за електроснабдяване. Допълнително трябва да бъде монтиран електромер.

  1. Независими от електрическата мрежа съоръжения (островни съоръжения)

Тези съоражения се употребяват главно в малки извънградски обекти - семейни градини, планински хижи, пчелини и т.н. Тук произведеното напрежение директно се използва или се преобразува с инвертор в 230 V – променливо напрежение.
В изпълнение на финансовата програма на ЕС за България до 2013 година българското правителство прие предложението на европейската комисия да се включи в изграждане на инсталации с използване на възобновяеми енергийни източници.

През 2007г. бе приет "Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата" , Обн., ДВ, бр. 49 от 19.06.2007 г., който гарантира изкупуването на произведената електрическа енeргия от тези източници на преференциални цени.



Съгласно действащото законодателство преференциалните цени за изкупуване на произведената електрическа енергия от ВЕИ са:

- за фотоволтаични системи с мощност до 5 kWp: 0,782 лв. без ДДС за kWh (киловат час)

- за системи по-големи от 5 kWp: 0,718 лв. без ДДС за kWh

- срокът за изкупуване на електроенергията по преференциалните цени по закон e 25 г.

Това от своя страна гарантира възвръщаемостта на инвестициите в тази сфера.


Регламента за присъединяване на инсталациите с използване на възобновяеми енергийни източници е заложен в Наредба 6 от 09.06.2004 г. за присъединяване на производители и потребители на ел. енергия към преносната и разпределителните ел. мрежи.
Защо е изгодно капиталовложение?

Като имаме предвид, че у нас слънчевото греене годишно надвишава значително средноевропейските показатели, то инвестициите в соларни фотоволтаични паркове, дори без никакви субсидии или грантове, са много изгодно капиталовложение. Ресурсът (слънчевото греене) е практически неограничен и напълно безплатен. Пазарът на продукцията (изкупуването на произведено електричество) е 100% законово гарантиран не само от държавата, но и от Европейските директиви. Всяко преносно и разпределително предприятие са длъжни приоритетно да изкупуват енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници.

Конкретно за инвестиционните предимствата на слънчево-енергийните проекти можем да отбележим няколко фактора, които мотивират инвеститорите за средносрочни и дългосрочни капиталовложения:

1. Слънцето, първичен енергиен източник за земята е безплатно и практически неизчерпаемо.

2. Фотоволтаичните панели отдават максималната си мощност през деня, а това е времето, в което консумацията на електроенергия е максимална. Това благоприятства и оптималната работа на системата.

3. Фотоволтаичните системи не се нуждаят от постоянен оперативен персонал.

4. Чисто, непрекъснато, постоянно, достъпно и безвредно за климата на нашата планета производство.

5. Могат да се изграждат на етапи, защото фотоволтаиците са модулно разделени. Това позволява такива проекти да стартират и с неголеми начални разходи, а в последствие да се развиват, за сметка на получаваните печалби от направените начални вложения.

6. България, със слънчевото си греене, е една от най-подходящите територии за печеливша експлоатация на слънчевата светлина, чрез фотоволтаици.

7. Всички фотоволтаични проекти са приоритетни за европрограмите и те се субсидират в известна степен, зависеща от това дали проекта е частен, общински или публично-частно партньорство.

8. Фотоволтаиците могат да се разполагат по фасадите, покривите на сградите, в дворовете на земята, т. е. практически навсякъде.

9. От всички удобно достъпни за експлоатация възобновяеми енергийни източници, най бързо и лесно усвоимият е слънчевата светлина.

Изкупната цена на тока, произвеждан от фотоволтаици у нас сега достига до 40 евроцента без ДДС за киловатчас, с тенденция да расте, заедно с ръста на енергията по принцип. В сравнение с Германия например, където изкупната цена е по-висока (54,5 евроцента на киловатчас), у нас цената е по-ниска. Но в Германия слънчевата радиация, която попада на 1 квадратен метър площ средно се равнява на около 1000 киловатчаса енергия годишно, у нас тази стойност е около 1500 киловатчаса енергия средногодишно. Проста аритметична калкулация показва, че германската преференциална цена е с 37,5% по-висока от нашата, но слънчевата радиация у нас е с 50% повече средногодишно. Затова инвестициите в този вид възобновяем енергиен източник е по-изгодна, отколкото в Германия и редици други евродържави. С оглед на новите цени на тока, генериран от фотоволтаици, вече в сила у нас, стават много изгодни инвестициите, както в малки домашни фотоволтаични инсталации, така и в големи соларни фотоволтаични паркове. И двата вида обекти се субсидират с 50% грант по евро програмите. А когато става въпрос за обекти на общините или публично частни партньорства - то финансирането е изцяло безвъзмездно.
Какво показват фактите?

В Германия за периода 2002-2007 г инсталираните фотоволтаични системи (по покриви, земя и фасади) са нараснали до 3400 MWp или с 500%. В Европа само за 2008 г. са инсталирани мощности от порядъка на 1500 MWp, при обща мощност 5800 MWp. От тях 70% са инсталирани върху покриви и около 28% на земята. Предвижданията на специалистите от Германия за следващите няколко години до 2012 са пазарът само на фотоволтаичните покривни системи в Европа да расте с 30-40% годишно. Това означава да достигне нива от 4300 MWp в края на 2012 г.

Изразен в квадратни метри покриви с фотоволтаичви системи в Европа, ако пазарът за 2008 г. е бил 1,5 млн. м2, то в края на 2012 година ще достигне 20 млн. м2.

Съгласно прецизните изчисления на специалистите от Creaton най-добрият наклон на покрива за разполагане на фотоволтаични панели е 27-28 градуса и южно изложение (или максимално близо до южното изложение). Средната консумация за едно семейство се движи от 3500 до 4500 kWh за година.

В долната таблица са представени някои от по-популярните европрограми за грантово и субсидирано финансиране на електроцентрали и инсталации на ВЕИ:

Финансиране през:

Период на действие

Размер на субсидията за частни фирми

Размер на субсидията за НПО

Размер на субсидията за общини

Министерство на икономиката и енергетиката

2007 - 2013

40-90%

-

-

Министерство на регионалното развитие

2008 - 2013

-

50-70%

100% (грант)

Министерство на земеделието и продоволствието

2008 - 2013

70%

50-70%

100% (грант)

Фотоволтаиците могат да се инсталират и в урбанизирани територии. За тях не се изисква да се следват процедурите на инвестиционен процес за електроцентрали, а е достатъчно само разрешение за строеж (монтаж) по смисъла на чл.147 ал.1, т.2 от Закона за устройство на териториите.


Размери и цени на фотоволтаичните панели предлагани от Creaton:

1. Полуинтегрирана фотоволтаична система



  • 4 x 208 Wp панел

  • 54 полисилициеви клетки

  • Размери: 1 485 мм х 991 мм = 1,47 м² (~140 Wp/м²)

  • Продажна цена: 4,2 eвро за Wp, вкл. инвертор (преобразовател), EXW.

2. Изцяло интегрирана фотоволтаична система – покривни плочи




  • Плочи: 45 х 32 см; Размери: 161 мм х 45 см;

  • 9 полисилициеви клетки ~36 Wp (~132 Wp/м²);

  • Тегло: 8,5 кг;

  • Продажна цена: 4,9 eвро за Wp, вкл. Инвертор, EXW.



Интегриран панел

Интегрираната фотоволтаична система на CREATON е от т. нар. „последен писък” на модата при покривите с възобновяеми енергийни източници. При този модел системи фотоволтаичните панели органически се сливат с керемидите и визуално непроменят архитектурата на сградата. Онагледено това е видно от снимката по-горе, където редом с керемидите на CREATON от серията DOMINO (цвят тъмно сив) е показана част от фотоволтаичния панел. Включването е елементарно от типа „plug and play”.


Инвертор


Като заключение бих казал, че мислейки за соларна архитектура нека не забравяме, че „същността на соларната архитектура не е мода, а оцеляване” както казва световноизвестния британски архитект Сър Норман Фостър.

инж. Елин Диков

Маркетинг мениджър

„Корел 67” ЕООД

www.corel67.eu

* Прилагателното "фотоволтаичен" е образувано от гръцката дума "фотос", означаваща светлина, и от името на италианския физик Алесандро Волта, на който е кръстена и единицата за измерване на електрическо напрежение - волт.



/7


Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница