Функционалните храни – настояще и бъдеще



Дата20.02.2017
Размер161.86 Kb.
#15332
РЕЗЮМЕ

Функционалните храни – настояще и бъдеще
Божидар Попов
Катедра по хигиена, медицинска екология и хранене – Медицински университет – София
На базата на литературни данни се обсъждат дискусионни въпроси, касаещи термина “функционални храни”, като ново направление в науката за хранене.

Интерпретират се понятията пробиотици, пребиотици, нутрацевтици, обогатени храни, медицински храни, фитонутриенти и диетични добавки, които се различават повече или по-малко от функционалните храни.

Изтъква се, че определението на функционалните храни има различно значение в отделни страни като САЩ и Япония.

Включена е съвременна класификация на функционални компоненти с техните основни хранителни източници, потенциалните им ползи за здравето и силата на доказателства за благоприятните им ефекти. Представена е за първи път собствена хранителна пирамида на функционалните нутриенти като по значимост са подредени по следния начин: витамини и минерални вещества, есенциални аминокиселини, хранителни фибри, полиненаситени мастни киселини и лецитин, фитонутриенти.

Дава се приоритет на млечно-киселите продукти като препоръчителен базисен продукт в който могат да се влагат есенциални нутриенти за създаването на нови функционални храни със съвременни технологии. Маркират се глобалните перспективи за функционалните храни в близко бъдеще.
Функционални храни – настояще и бъдеще
Функционалните храни са едно от новите направления в науката за хранене, с важно значение за здравословното хранене. Фундамент на последното е балансираното хранене, което включва 4 направления: енергиен, нутриентен, продуктов баланс и баланс в режима на хранене.

Най-често като функционални храни се определят такива храни, които задоволително демонстрират благоприятни ефекти по отношение на една или повече таргетни функции в организма, извън адекватните нутритивни ефекти, както и оказване влияние на подобрен здравен статус или редукция на здравен риск от развитие на заболяване /5/.

Американската диетична асоциация ги определя като “цялостни, усилени или обогатени храни”, които могат да бъдат консумирани като част от разнообразни диети на регулярна база, за постигане на потенциални здравни ползи /3/. Като пример за цялостни немодифицирани храни са плодовете и зеленчуците – най проста форма на функционални храни. Новото във функционалните храни е най-вече в начина по който есенциални нутриенти с показани благоприятни ефекти са включени във вкусна и полезна храна, която е патентована, носи здравен знак и е в търговската мрежа. Следователно всеки един нутриент с доказано качество може да се включи в съответни храни, но там трябва да запазва функционалните си качества.

Функционалните храни са предназначени или за подобряване функциите на някои системи в организма, или за редукция на риска от заболяване. Най-често те подобряват функциите на храносмилателната, сърдечно-съдовата и имунната системи, а така също и растежа и развитието на децата.

Ако активният /есенциален/ компонент се включи в капсула, таблетка или разтвор, то това се нарича “диетична добавка”.

Термини близки до “функционална храна”, но без да са нейни синоними са:

Пробиотици – жизнеспособни микроорганизми, които чрез оптимизиране функциите на нормалната чревна микрофлора, водят до благоприятни физиологични, биохимични и имунни ефекти.

Пребиотици – неусвоими полизахариди като фруктоолигозахариди и инулин, които стимулират растежа на някои бактерии, нормално обитаващи чревния тракт.

Нутрацевтици – всяка субстанция, която може да се счита за храна или част от храна и осигурява здравни ползи, включително превенция и лечение на болести

Усилени, обогатени храни – храни, обогатени с витамини и минерални соли, обикновено до 100 % от препоръчваните дневни потребности за даден нутриент.

Медицински храни – специални диетични храни, предназначени за ползване под медицински контрол за адекватни хранителни потребности при специфични заболявания.

Фитонутриенти – растителни съставки, които имат здравословни ефекти в организма. Подразделят се на терпени, феноли, тиоли и лигнани:



  1. терпени – съдържат се основно в плодове и зеленчуци. Към тях спадат  и  каротена, ликопен и др.

  2. феноли – диференцират се на:

- флавоноидите – съдържат се в боровинките, тъмните сортове грозде, червено зеле;

- изофлавони – фитоестрогени, богати на тях са варивата, особено соята.



  1. тиоли - сяросъдържащи фитонутриенти които се съдържат главно в броколи, карфиоли и зеле.

  2. лигнани – съдържат се основно в пшеничните трици и лененото семе.

Всяка функционална храна е продукт със запазена марка и трябва да

е маркирана със здравен /Health claims/ или функционален /Function claims/ знак. Здравният знак маркира връзката диета-болест. Примерно: здравословна храна с оптимално съдържание на фолиева киселина, може да намали риска при бременни жени да имат деца с мозъчни и спинални дефекти. Функционалният знак маркира поддръжката за нормално функциониране на дадени структури или системи в организма, а не болестно състояние. Примерно: червените боровинки поддържат функцията на уринарния тракт. В САЩ FDA /The food and Drug Administration/ е дала разрешение за здравен знак само за 11 функционални храни /6/.

Функционалните храни имат различно значение в отделни страни. В Япония, където за първи път се разви концепцията за функционалните храни още през 80-те години на миналия век, те са диференцирани въз основа на използване на естествени нутриенти в тях. Понастоящем около 200 хранителни продукта там са утвърдени със статус на FOSHU-Foods for Specified Health use /7/. Тяхното предназначение е основно в следните направления:


  • регулират холестероловия метаболизъм;

  • намаляват телесната мазнина;

  • регулират метаболизма на полиненаситените мастни киселини;

  • предпазват черния дроб от мастна дистрофия;

  • повишават антиоксидантния потенциал в организма.

В САЩ концепциите за функционални храни разрешават да се включват и нутриенти, които са предмет на биотехнологии. Пазарът на функционални храни там понастоящем се оценява на 18,5 млрд. долара. При всички случаи обаче функционалните храни могат да бъдат както от растителен, така и от животински произход /2/. С. Hasler /4/ предлага следните таблици на функционални компоненти с техните източници и потенциални ползи: табл. 1. Същият автор класифицира функционалните храни според доказването на техните полезни ефекти и степента на силата на доказване по следния начин /табл. 2/.

Особено важно е за здравословното хранене да се осигурява ежедневен оптимален внос на есенциални нутриенти. Както дефицитът така и свръхприемът им води до нарушена хомеостаза и заболяване /8/ /фиг. 1/.

При създаването на функционални храни е особено важно да са ясни степента на функционалния ефект за отделните нутриенти. Според личното ми мнение, би могло да се структурира следната хранителна пирамида за функционални нутриенти /фиг. 2/.

Фиг. 1 Оптимален внос на есенциални нутриенти
Предложената хранителна пирамида дава възможност за създаване на нови функционални храни на базата на съвременни хранителни технологии. Млечно-киселите продукти са идеален базисен /матричен/ продукт, богат на биоактивни съставки, които могат да се обогатят с есенциални нутриенти, намиращи се главно в основата на пирамидата. Наличието в тях на вода и липиди, позволява включването, както на водоразтворими, така и на мастноразтворими нутриенти. Това е от особено значение за високата им усвояемост в новия продукт, което позволява оптималния им физиологичен ефект в организма.

Фиг. 2 Хранителна пирамида

на функционалните нутриенти Фиг. 3


В основата на новата хранителна пирамида за функционални нутриенти са есенциалните аминокиселини, витамините и минералните соли. Всички те поотделно и в комплекс имат полифункционални полезни за здравето ефекти в организма.

Есенциалните аминокиселини, в състава на клетките ензимите, хормони, антитела, кръвни клетки, имат освен пластично и важно значение в ензимната функция на клетъчно, тъканно, органно и системно ниво; оптимизират хормоналните функции, в основата са на хемопоезата и имунната защити. Повечето от витамините и минералните вещества също имат полифункционални ефекти като антиоксидантно, антиатерогенно, антиканцерогенно, регулаторно, защитно и др. В средната и горната част на пирамидата без да се подценява тяхното значение са растителните фибри, лецитин, ПНМК и фитонутриенти, които имат най-често по 2 основни полезни функции. Фибрите имат хипохолестеролемично действие и предпазват от рак на дебелото черво, а ПНМК и лецитина имат липотропно /хепатопротективно/ действие и понижават нивото на серумния холестерол. Фитонутриентите имат най-често двойно позитивно функционално действие в организма – намаляват риска от рак и ССЗ. Предложената през 2003 г. персонална съвременна хранителна пирамида /1/, на базата на есенциални нутриенти в хранителните продукти, до голяма степен улеснява оценката при структурирането на нови функционални храни /фиг. 3/.

Поставянето в основата на тази пирамида на зеленчуците и плодовете отговаря на съвременната концепция, че те са естествени /конвенционални/ функционални храни.
Изводи и глобални перспективи за функционалните храни
Изчислено е в САЩ, че профилактичните здравни стратегии, включително и хранителните подходи с функционални храни ще спестят 60 млрд. долара годишни здравни разходи.

- Доказването, че дадена храна или нутриент реално подобряват здравето е сложно, дълго и скъпо струващо. Поради това проучванията в този аспект се нуждаят от солидно спонсориране.

- Трябва да има научни доказателства, както от ефикасността на функционалните храни, така и за тяхната безопасност.

В близка перспектива е необходимо да се докаже ефектът на функционалните храни върху функцията, а не върху болестта.

- Необходимо е съответно законодателство за достоверните ползи, маркирани в здравните знаци на функционалните храни.

- Следните области на проучвания имат обещаващ потенциал: артериално налягане, кръвни липиди, нивата на плазмения хомоцистеин, ефектът на омега-3-ПНМК, антиоксиданти, антиканцерогени, имуномодулатори.

- Особено важни са проучванията, касаещи най-подходящите хранителни технологии за създаването на нови функционални храни, в които есенциалните нутриенти ще запазят оптималното си съдържание, ще имат максимална усвояемост, за да могат да реализират благоприятните си физиологични ефекти в организма.

- Като нов раздел към функционалните храни е т. нар. “нутригеномика”, която изследва взаимодействието между диета и развитие на заболяване, базиращо се на индивидуалния генетичен профил.



Научните данни за функционалните храни могат да бъдат регистрирани чрез клинични проучвания, експериментални изследвания с опитни животни, лабораторни изследвания и епидемиологични проучвания.
Л И Т Е Р А Т У Р А:


  1. Попов Б. /2004/, Размисли върху някои от съвременните концепции за здравословно хранене, В: Науката за хранене в опазването на човешкото здраве, сс. 8-14.

  2. Hanley B. /2004/, Nutrition secrets, 2-th edition, pp 85-88.

  3. Harper A. /1999/, Position of the American Dietetic Association: functional foods. J. Am. Diet. Assoc, 99, pp 1278-85.

  4. Hasler C. /2002/, Functional foods; Benefits, Concerns and challenges. A position Paper from the American Council on Science and Health. J. Nutr. 132; 3772-3781.

  5. Katan M. /2002/, Functional foods In: Essentials of human nutrition pp. 633-642.

  6. Mulry M./2000/, Functional foods & Nutraceuticals Issue Nutrition Science News, pp 1-3.

  7. Sagano M. /1999/, Food Functionality: a prudent approach prevention of life – style related diseases. 8-th Asian Congress of Nutrition, Seoul, Korea, 1999, pp 18-21.

  8. Truswell S. /2002/, Nutritional recommendation for the general population in: Essentials of human nutrition Second edition, pp 577-592.

Табл.1. Таблица на функционалните компоненти

Clare M. Hasler

At the Am. Coll. Of Nutrition (2000)



Клас/компоненти

Източници

Потенциални ползи

І. Каротенииди







1.  - каротин

моркови

Неутрализират свободните радикали

2.  - каротин

Различни плодове и зеленчуци

Неутрализират свободните радикали

3. Лутени

Зелени зеленчуци

Допринася за запазване на зрението

4. Ликопен

Домати и продукти от тях

Редуцира риска от рак на простатата

ІІ. Колагенов хидролизат

Желатин

Подобрява някои симптоми, свързани с остеопорозата

ІІІ. Диетични фибри







1.неразтворими фибри

Пшеничени трици

Редуцира риска от рак на гърдата и колонален рак

2.  -глюкан

Овес

Редуцира риска от ССЗ

3. разтворими фибри

Плодове

Редуцира риска от ССЗ

ІV. Мастни киселини







1. омега-3 мастни киселини

Риба

Редуцира риска от ССЗ, подобрява умствените и зрителни функции

2. конюгирана линолова киселина

Сирене, месни продукти

Намалява риска от някои форми на рак

V. Флавоноиди







1. Антоцианидини

Плодове

Неутрализират свободните радикали; редуцира риска от рак

2. Катехини

Чай

Неутрализират свободните радикали; редуцира риска от рак

3. Флавонони

Цитрусови плодове

Неутрализират свободните радикали; редуцира риска от рак

4. Флавони

Плодове и зеленчуци

Неутрализират свободните радикали; редуцира риска от рак

VІ. Индоли, изотиоциати







Сулфорофани

Броколи, къдраво зеле

Предизвиква детоксификация на ензимите, редуцира риска от рак

VІІ. Феноли

Плодове, зеленчуци

Антиоксиданти, редуцират риска от дегенеративни болести, сърдечни и очни заболявания

VІІІ. Растителни стероли







Станолов естер

Житни растения, соя

Понижава серумния холестерол чрез инхибиране на холестеролната абсорбция

ІХ. Пробиотици







1. Лактобацили

Кисело мляко и млечно-кисели продукти

Подобряват гастроинтестиналните функции

Х. Пребиотици







Фрукто-олигозахариди

Лук, зелена ябълка

Подобряват гастроинтестиналните функции

ХІ. Сапонини

Соя и соеви продукти

Може да понижи нивото на LDL-холестерола, поддържат имунната защита

ХІІ. Соев протеин

Соя и соеви продукти

Редуцира риска от сърдечни болести

ХІІІ. Фитоестрогени







1. Изофлавони

Соя и соеви продукти

Редуцират менопаузните симптоми

2. Лигнани

Лен, ръж, зеленчуци

Протектира срещу някои форми на рак и сърдечни болести

ХІV. Сулфиди/Тиоли

Чесън, лук, праз

Понижават LDL-холестерола, поддържат имунната система

ХV. Танини

Червени боровинки, какао, шоколад

Подобряват функциите на уринарния тракт, редуцират риска от ССЗ


Табл.2. Сила на доказателствата за функционални храни

Clare M. Hasler

J. Nutrition (2002)


Функционални храни

Биоактивни компоненти

Полза за здравето

Тип на доказване

Сила на доказване

Препоръчани количества

Регулаторен статус

1. Обогатени маргарини

Растителни стероли и станолови естери

Редуцира тоталния и LDL-холестерол

Клинични проучвания

Много силна

1,3 г/д за стероли

Здравен знак

2. Соя

Протеини

Редуцира тоталния и LDL-холестерол

Клинични проучвания

Много силна

25 г/д

Здравен знак

3. Овесени ядки

- глюкан

Редуцира тоталния и LDL-холестерол

Клинични проучвания

Много силна

3 г/д

Здравен знак

4. Сок от червени боровинки

Проантоцианидини

Редуцира инфекциите на уринарния тракт

Малък брой клинични проучвания

Умерена

300 мл/д

Конвенционална храна

5. Рибни мазнини

(n-3) мастни киселини

Редуцира триглицеридите и сърдечните заболявания

Клинични и епидемиологични изследвания

Силна

2 пъти седмично

Здравен знак за хранителна добавка

6. Чесън

Органичносерни съединения

Редуцира тоталния и LDL-холестерол

Клинични проучвания

Умерена

600-900 мг/д

Конвенционална храна или хранителна добавка

7. Зелен чай

Катехини

Редуцира някои форми на рак

Епидемиологични

Слаба до умерена

Неизвестно

Конвенционална храна

8.Спанак, къдраво зеле

Лутени

Редуцира риска от макуларна дегенерация

Епидемиологични

Слаба до умерена

6 мг/д

Конвенционална храна или хранителна добавка

9. Домати и доматени продукти

Ликопен

Редуцира риска от рак на простатата

Епидемиологични

Слаба до умерена

Ежедневно

Конвенционална храна

10. Агнешко месо, пуешко, телешко, млечни продукти

Линолова мастна киселина

Редуцира рак на гърдата

Ин виво и ин витро проучвания

Слаба

Неизвестно

Конвенционална храна

11. Кръстоцветни зеленчуци

Индоли

Редуцира някои форми на рак

Епидемиологични

Слаба

3 или повече пъти седмично

Конвенционална храна

12. Ферментирали млечни продукти

Пробиотици

Поддържа функциите на гастроинтестиналния тракти имунитета

Ограничени клинични данни

Слаба

Ежедневно

Конвенционална храна или хранителна добавка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница