Г до ивайло атанасов



Дата05.03.2018
Размер38.53 Kb.
#60805



РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на образованието и науката






05.12.2016 г.

ДО

ИВАЙЛО АТАНАСОВ

ИК БАРИКАДА

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АТАНАСОВ,

Във връзка с Ваши въпроси Ви изпращаме следната информация:

Знаете ли, че фондация "Заедно в час" изисква от преподавателите в проекта да подпишат анекс към договора им с фондацията, като ги предупреждават, че ще прекъснат участието им в проект "Нов път за нови таланти в преподаването", ако не се съгласят?

Запознати сме с цялата документация, която този сложен проект изисква. Освен това всеки участник в проекта подписва и допълнителен договор с училището си, както и училището подписва такъв с МОН. Допълнителната документация е изискване от ЕК за целите на отчетността.

Със Заповед № РД 09-1565/13.10.2016 г., изм. със Заповед № РД 09-1919/24.11.2016 г. на министъра на образованието и науката са определени пилотните училища и учителите в тях, които са участници в проект „Нов път за нови таланти в образованието“.

Екипът на проекта е сключил договор с директора на всяко от определените пилотни училища. В договорите са регламентирани отговорностите на страните.

Екипът е подготвил и проект на договор, който директорът на пилотното училище ще сключи с учителя-участник в проекта, на който се изплаща месечна стипендия.

Анексът постановява, че учителите се отказват от възнаграждения, които фондация "Заедно в час" им дължи, в размер на стипендията, която получават по проекта "Нов път за нови таланти в преподаването" - не означава ли това, че средствата за стипендии по проекта на практика не отиват при преподавателите, а се използват за съкращаване на разходите на фондация "Заедно в час"?

Всички средства по проекта покриват предварително заложени разходи за дейности, детайлно описани в проектното предложение, подадено за кандидатстване към Европейската агенция, администрираща Еразъм+, и одобрено от нея . Възможността за получаване на стипендиите от обучаемите в магистърските програми е осигурена с финансиране по проекта и е споделена отговорност между МОН и Фондация „Заедно в час“, като последната осигурява допълнително финансиране извън Европейския грант за целта. Както с всяко външно финансиране, привлечените средства покриват конкретни разходи, които не са обезпечени от друго финансиране. Това е нормален принцип на прилагане на европейски грантове. Всички партньори по проекта отчитат с изискуемите по закон документи както средствата по проекта, така и собственото си финансиране, и подлежат на външен одит с цел верифициране и гарантиране липсата на двойно финансиране.



Каква част от финансирането на проекта на стойност 696 993 евро идва от МОН и каква от Пловдивския университет?

Отговорностите на страните, вкл. и финансовите условия за периода на изпълнение на проекта (15.01.2016 г. – 14.01.2019 г.) са уредени в Споразумение за партньорство № Д 03-47/16.03.2015 г., допълнени с Анекс № Д 03-30/19.04.2016 г. Съфинансирането на МОН е в размер на 150 000 евро, а на Пловдивски университет - в размер на 12 000 евро. Съфинансирането на Фондация „Заедно в час“ е в размер на 26 000 евро.



В новина на сайта на МОН се говори за създадена иновативна магистърска програма - http://www.mon.bg/?go=news&p=detail&newsId=1709. По какъв начин обявените за иновативни магистърски програми към ПУ, финансирани по проекта („Училищна педагогика – Учител в прогимназиален и гимназиален етап на обучение” и „Начална училищна педагогика /неспециалисти/“) се различават от вече съществуващите в университета програми „Училищна педагогика” и „Предучилищна и начална училищна педагогика“?

Проектът е пилотен за петте страни-участнички в проекта. Изпълнява се едновременно в пет държави (Австрия, България, Испания, Латвия, Румъния). В България бяха утвърдени нови учебни планове на магистърски програми. Проектът включва както обучение по нова магистърска програма, така и методическа и организационна подкрепа на учителите-участници в проекта от ментори, определени от екипа на проекта, учители-наставници и академични наставници за изпълнение на определените планове за придобиване на педагогически компетентности.

Зачисляването в магистърските програми става след процес на подбор с критерии, одобрени от МОН, ПУ и „Заедно в час“. Това е и ключов иновативен елемент на програмите - в момента в България няма критерии за подбор на постъпващите за обучение за учители в магистърски програми. Обучението се извършва по специално създадени за целта учебни планове.

В рамките на проекта се комбинира практика, теория и менторство за нови учители в училище в рамките на 2 години. Обучават се не просто участниците, а и директорите и менторите на участниците.

Реализирането на всяка от дейностите се оценява от независим международен оценител (Университет Дуисбург-Есен), който анкетира участниците в програмата и сравнява знанията, уменията и нагласите им с контролна група от новопостъпили учители с опит под 3 години.

Могат ли преподаватели, които нямат договор с фондация "Заедно в час" да се запишат в някоя от магистърските програми, финансирани по проекта? Ако могат, при какви условия става това и има ли такива случаи?

Да, именно това е целта. След тестването на новите учебни планове, критерии за подбор и подход през настоящата учебна година ще обсъдим първоначалните резултати и ще обявим възможност за включване на нови кандидат-магистри през идната календарна година. Надеждата ни е, ако проектът се окаже успешен, да имаме възможност да утвърдим тази магистърска програма и в бъдеще, така че да е достъпна за всеки желаещ и отговарящ на критериите за подбор.



Пресцентър на МОН


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница