Г. Доктор Москов ще събужда дсб



Дата15.01.2018
Размер281.03 Kb.
#47051


29.11.2008 г.

Доктор Москов ще събужда ДСБ
Младата надежда на Костов носи червен конец като Станишев
Калина Влайкова

Сергей Станишев той е циркаджия. За Иван Костов е мостът към другите десни партии. За обществото напоследък е едно от остриетата срещу тройната коалиция. А за широк кръг тъмносини ак­тивисти е... Бойко Борисов на ДСБ. Защото е млад, симпатяга, мъжкар и устат. „Аз съм Петър Москов на ДСБ. Но ако говорим за сравнения, добре би било Бойко Борисов да е Иван Костов на ГЕРБ", казва обаче популярният в по­следно време политик. Прочу се най-вече по­край злополучната подпи­ска за уволнение на каби­нета. През септември над 1 милион граждански запо­веди бяха стоварени в стъ­клена урна пред Министер­ския съвет. А Станишев си ги прибра оттам, без да пи­та. Пътьом нарече инициа­торите от опозицията цир­каджии.

Полемиката около под­писката обаче беляза един важен момент в десницата. ДСБ и ГЕРБ сключиха примирие след серия оби­ди, обвинения и нападки. Парадоксално именно Петър Москов се превър­на от фронтмен на атаката срещу Бойко Борисов в мост между тъмносинята партия и ГЕРБ.

Презрението на Москов към кмета беляза връх по време на кампанията за местните избори. „Бойко Борисов е обида за София, обида за политическия живот на България. Бойко Бори­сов е срам." „ Помпането на мускули и стероидната абстиненция никога нямат край."

Това са само две от серията остри реплики на Москов по адрес на кмета. Днес от тази омраза няма и помен, ма­кар че двамата още избягват да се поя­вяват заедно.

„Между ДСБ и ГЕРБ се изговори­ха много думи. Ни­кой от нас няма да забрави всичко казано, нито ще се от­каже от него. Но се­га по-важното е да­ли ще намерим до­статъчно мъдрост, за да се противопо­ставим на по-голя­мата опасност пред България. Дали ще успеем да потиснем емоциите и да на­правим разумното взаимно усилие за смисле­но управление", обяснява днес Петър Москов завоя към Борисов. Личи си, че темата не му е много приятна. Въпреки това се опитва да обобщи положе­нието с взаимните компромиси:

„ДСБ престана да се изживява като друид, който стои на хълма и дава съвети от позицията на мъ­дростта. А ГЕРБ трябва да си изясни дали иска да е по­редната вълна от обеща­ния. Или ще се превърне в истинска дясна партия." С далеч повече охота го­вори за лидера на ДСБ и самата партия.

„Световният опит показ­ва, че партия проявява най-добре силата си при силен

лидер. БСП затова е в упа­дък. Същинският тест за лидерство е да запазиш по­литическото си поведение, след като си преминал през обществен, медиен, публи­чен натиск и обвинения. Костов мина през това и оцеля. За други предстои да видим", разсъждава Москов. Не задълбава твърде в слуха, че ще наследи Командира начело на ДСБ след някой и друг месец. Помните, Ко­стов си даде срок за после­ден мандат като лидер.

„Това нито ме интересу­ва, нито ми е цел. Оттегля­не на Костов обаче ще е глътка въздух за управля­ващите, които се страхуват от него, и ще даде нови хо­ризонти на безобразията им", отсича 38-годишният политик.

Той е сред основа­телите на ДСБ. Преди това бе член на СДС заедно с останалите около Костов. Никога не е заемал пост във властта.

Син е обаче на една важна дама - министъра на културата от кабинета на ОДС Емма Москова. Известният ре­жисьор Теди Москов пък му е братовчед. На съмне­нията за връзкарство в соб­ствената му биография казва само: „Майка ми е категорично против участие­то ми в политиката. Нейно­то е свързано с почтен труд. А и семейството ми излезе от мандата й по-бед­но, отколкото влезе."


Твърди, че няма амбиции за министерски кресла. „На фона на сегашното правителство се създаде впечатление, че всеки мо­же да бъде министър. Но не може", казва Москов. Няма нищо против да е на заден план и да помага с идеи и работа за събужда­нето на ДСБ и десницата. Може и да успее, защото това му е тясната специал­ност. За множество благодарни пациенти тъмноси­ният политик е само док­тор Москов. Той е анестезиолог в клиниката по ин­тензивно лечение към университетската болница „Света Анна".

Като такъв е приспал и събудил бая хора.

Познава отговорност и на­прежение, които не биха хрумнали на доста родни политици.

„Може би това е една от най-неблагодарните спе­циалности. Но не бих из­брал друга. Харесва ми, че тежкото усилие има видим резултат веднага. Не бих избрал да работя нещо, свързано с леки корекции в кръвното налягане", ус­михва се д-р Москов.

Вече е свикнал с драстич­ния стрес като с наркотик. Не липсват и тежки момен­ти: „Вододелът между го­лия ентусиаст и добрия ле­кар идва в момента, когато осъзнаеш, че не си играеш на Господ. Можеш само да се опиташ да му помагаш. Нанася травма на егото, но в противен случай си оста­ваш просто каубой."

Слава богу, засега няма спомен за драматичен-случай в кариерата си. А поня­кога даже идват неочаква­ни награди. Като например сина на излекувана па­циентка, който вече пета година задължително се обажда да поздрави д-р Мо­сков за Коледа. За цялото натоварване той получава 570 лв. заплата. Ми­нал е по всичките стъпала - волонтер, санитар, „ме­дицинска сестра" и накрая лекар.

Така е и с поли­тиката. Макар че „участието ми в нея не е свързано с идея за пореди­ца от стъпки, кои­то трябва да из­мина, за да стигна донякъде. Не съм в ДСБ, за да проя­вя високи спортно-технически качества, а за да помогна носите­ля на реформа­торския проект за България за добър резултат." Признава си оба­че, че за полити­ката в нашите условия е нужен и малко инат.

Обяснява си уклона към нея с факта, че е израснал в семейство врагове на народа

Това клеймо по комунистическо време автоматич­но превръщало политиката в те­ма табу дори вкъ­щи. Има и гене­тична зависимост за заниманията с медицина и поли­тика – основател и дългогодишен директор на Катедрата по съдебна ме­дицина към медицинския университет е неговият родственик Иван Москов. Професор Гочо Москов пък е ръководил Първа хи­рургия към медицинския университет. На изборите през 1947 г. Атанас Москов бие Георги Димитров и от­ива за 8 г. в Белене.

„Така че имаме семейно преплитане на тези дейно­сти. А аз съм шизофренна смес от двете", смее се Пе­тър Москов.

Той е и общински съвет­ник в София. Към многоо­бразието от специалности се добавя още една - има тапия за шофьор и монтьор на тролейбус.

Получил я по време на за­дължителното УПК в учи­лище.

Петър Москов и съпругата му Ралица гле­дат у дома достолепната черна кокерка Ара. Тя е на цели 11 човешки годи­ни. „Сама се извежда и живее с ясната представа, че всъщност ние сме се на­станили в нейната къща. Търпи ни засега", смее се докторът.

Фен е на „Арсенал" (Лондон): „Те са нещо ка­то ДСБ. Целта не е на вся­ка цена да са шампион, но без тях я няма красотата във футбола", убеден е Москов.

На провокацията, че ДСБ е партия на „тъмноси­ни каски", „талибани" и „зомбита", отговаря: „Ако кажа, че само идиот може да твърди подобно нещо, ще потвърдя тази теза. За­това няма да го кажа."

На ръката си носи чер­вена гривна против уроки. Също като Сергей Стани­шев. Само че премиерската е от конец, а тази на Москов от мъниста. Под­арък е.




29.11-05.12.2008 г.

ИГРА НА ТОТО С ДАНЪЧНИТЕ ЗАКОНИ
В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ КАШАТА С НАЛОЗИТЕ ДОСТИГНА НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ
По традиция в края на календарната година освен с държавния бюджет народните представители усилено се занимават и с данъчните закони, тъй като заложените ставки оказват пряко отражение върху приходите в хазната. Тази година обаче е малко по-различно и действията на управляващото мнозинство започват да приличат все повече на играта "тука има, тука нема".
А нещастния данъкоплатец ошашавено следи новините, а те често са смазващи. Като например предложението на бившия заместник-министър Кадиев за петкратно увеличение на данъка сгради...
В крайна сметка след пленарното заседание в четвъртък, 27 ноември, държавните мъже приеха окончателно промените в Закона за местните данъци и такси. Според последните изменения размерът на данък сгради ще варира от 0.5 до 2 промила от данъчните оценки. В момента налогът е от 1.5 до 3 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. Както стана ясно още по-рано, от началото на 2008-а общините имат право сами да определят размера на данъците, които събират. Максималните и минималните нива на имотния налог се променят с цел да бъде компенсирано увеличението на данъчните оценки с 50% от 2009 година. По този начин максималният размер на данъка през следващата година няма да може да надхвърли сегашния максимум.
Както вече бе казано, само ден преди това, в сряда, 26 ноември, парламентарната Комисия по бюджет и финанси реши горната граница на данък сгради да се увеличи на 5 промила от данъчната оценка. Предложението дойде от общинският съветник и бивш министър на финансите Георги Кадиев, който обясни, че така общините ще имат по-голяма свобода при определяне на налога и ще могат да го вдигнат повече, ако се нуждаят от средства за благоустройство. Ако това решение беше подкрепено и в пленарна зала, от следващата година налогът върху имотите щеше да скочи до 4 пъти. "Нали идеята беше да намалим максималния размер на данъка, за да не се натоварват гражданите допълнително. А какво правим сега - увеличаваме местните данъци по време на криза", коментира пред журналисти Надя Антонова от БСП. Минко Герджиков, заместник-кмет по финансите в Столична община, заяви за в. "БАНКЕРЪ", че данък сгради в София догодина ще остане 1.87 промила. Което значи, че столичани все пак ще плащат по-висок налог заради вдигането на данъчните оценки. Колко точно, зависи от жилището. Например за имот с оценка 100 000 лв. данъкът е 187 лева. При повишение на данъчната оценка с 50% тя скача до 150 000 лв., а налогът става 280.5 лева.
"Възможно е данъкът за сметта също да се вдигне и да има още негативен ефект за гражданите", обясни в Народното събрание заместник-министърът на финансите Кирил Желев след като промените в Закона за местните данъци и такси бяха приети. Той допълни, че хората трудно различават данък сгради от такса смет, тъй гледат общата сметка, а не разбивката, отразена в нея. До края на януари всяка община трябва да реши какъв ще бъде размерът на местните данъци и такси, в противен случай в сила остават нивата от предходната година. Крайният срок за първата вноска за имотния налог е 30 април 2009 година.
Впрочем предложението на финансовoто министерство за промяна в наследствения дял, над който се дължи данък върху наследството, беше отхвърлено от мнозинството. Хората на Oрешарски предлагаха размерът на наследствения дял, за който не се плаща налог, да бъде 70 000 лв. вместо досегашните 250 000 лева. При наследство в полза на братя, сестри и техните деца вече ще се дължи по-малък налог - между 0.4 и 0.8 на сто за наследствен дял над 250 000 лв., докато в момента ставката варира от 0.7 до 1.4 на сто.
Имоти с оценка до 2520 лв. ще бъдат освободени от данък сгради догодина. В момента без налог са имоти с оценка до 1680 лева.
В същото време обаче депутатите приеха хората с увреждания да не плащат данък за колите си с двигател до 2000 куб. сантиметра. Досега прагът беше 1800 куб. сантиметра.
Изненадващо Народното събрание реши облекченията при дарения да останат, с което страната ни влиза в противоречие с изискванията на Европейския съюз. Става дума за предложението на финансовото министерство да отпаднат облекченията за дарения, направени в полза на лечебни заведения, бюджетни предприятия, социалнослаби, специализирани институции за деца и други. Сега физическите лица имат право да им се приспадне 5% от данъчната основа, ако проявят филантропски качества, за юридическите лица процентът е десет. Експертите на Пламен Орешарски уточниха, че действащото в момента законодателство нарушава европейското защото облекченията за български училища, университети, болници ги поставят в привилегировано положение спрямо подобните им институции в ЕС, за които българските фирми не получават облекчения за дарителство. "За всичко има време, и за облекченията при дарения ще се помисли. В момента нашите училища, болници и т.н. са в много по-тежко състояние, отколкото са тези заведения във Франция или Германия например", обясни заместник-председателят на парламентарната Комисия по икономическа политика и депутат от БСП Петър Кънев.
Опозицията отново поиска намаляване на ДДС за определени стоки.
Според предложенията на ДСБ и на ОДС за промени в закона за данъка за добавената стойност, косвения налог трябва да се намали от 20 на 18% и да има диференцирана ставка от 7 процента. Исканията, разбира се, бяха отхвърлени. "Смятаме, че данъчната политика е правилна, все пак се запазват ниските ставки на основните данъци. Това показва стабилност на данъчната система. Разчитаме именно заради това част от инвеститорите да останат тук. С оглед на това, че ДДС има най-голям относителен дял в приходите, мисля, че е редно да се запази, рисковано е в тази ситуация да се намалява. Това няма да доведе до промяна в цените, а ще остави някаква сума във фирмите", коментира за в. "БАНКЕРЪ" Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара.
Коалицията запазва и данъка върху дивидента. Налогът за едноличните търговци остава както досега 15 процента. Това стана ясно от заседанието на парламентарната Комисия по бюджет и финанси в четвъртък, 27 ноември. Новото в Закона за корпоративното подоходно облагане се състои във въвеждането на нулева ставка в продължение на 5 години за данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършвана дейност в селското стопанство, преработвателната промишленост, производството, високите технологии и инфраструктурата. За да не плащат налог за реализираната печалба обаче, те трябва да отговарят на определени условия, като например да извършат инвестиция в размер над 10 млн. лв. или пък придобитите активи като част от инвестицията са фабрично нови и не са били експлоатирани преди придобиването им. Предложението е направено от председателя на икономическата комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев. Засега мнозинството го подкрепя, но окончателното му гласуване ще бъде следващата седмица.
При акцизите за тютюневите изделия също имаше изненади. При новата редакция косвеният налог върху цигарите ще е 41% върху цената и 40.5 лв. на 1000 къса. От финансовото министерство обаче не останаха доволни. Според Кирил Желев това може да накара много търговци да отказват да купуват от евтините цигари, защото, ако останат непродадени, те ще трябва да се унищожат.
Можем само да гадаем как управляващите ще прекроят следващата седмица данъчните закони, когато нормативните документи ще бъдат гласувани в пленарната зала. Спорно е дали мотивите на депутатите са свързани с благото на данъкоплатците. Каквото и да се случи обаче, едва ли ще е в полза на гражданите...


29.11-05.12.2008 г.

Двойно дъно
Виновен ли е Коритаров, или защо българският медиен маскарад пречи на всички
Понякога (всъщност, уви, доста често) българските медии приличат на куфар с двойно дъно. Когато го отвориш, виждаш купчина смачкани дрехи и мръсно бельо, а ако си стинеш носа и поровиш малко повече в тях, стигаш до още по-неприятните тайни.
Уволнението на Георги Коритаров от "Нова телевизия" е подобна история. Както всеки конфликт, набрал дотам, че да се спука в публичността, той има сложна предистория, с много участници и на пръв поглед е трудно да се прецени кой е прав. Позициите по случая почват от това, че един журналист, който съвестно защитава интересите на зрителите си, е бил несправедливо уволнен, и стигат до другата крайност - че той наистина е злоупотребил с дадения му ефир, за да преследва собствените си, съвсем користни цели. Истината, разбира се, рядко е в крайностите, но внимателният поглед върху случая дава възможност да се прецени кой е прав и какво наистина e станало. Тази история освен всичко друго е и поучителна - тя показва няколко тежки и мъчителни проблема на българските медии.
Фактите

Казусът с уволнението на Коритаров е сложен за разплитане, защото основните моменти в него не се случват публично. Въпреки това от разказите на всички замесени може да се възстанови сравнително точна картина за предисторията на конфликта.


През пролетта на тази година Георги Коритаров отива при шефа на "Лукойл - България" Валентин Златев. Двамата са се засичали на вечери, като свързващото звено между тях е столичният кмет Бойко Борисов. На срещата, вероятно изненадващо за Валентин Златев, журналистът му предлага да инвестира в имоти около гр. Самоков (според нюанси във версиите идеята е общината да се включи с апорт на земи, като впоследствие капиталът на съвместното дружество да бъде увеличен и Златев да запази контрол). Някои от участниците в този сюжет посочват като идеолог на сделката осъденият преди време за побой и отвличане шеф на "Евророма" Цветелин Кънчев. Телевизионният водещ дава подробности по предложението и показва скици на терените, които да се купят. В крайна сметка и след няколко срещи, на които темата е повдигана, шефът на "Лукойл - България" отсича, че сделката не представлява интерес за него, и спира да отговаря на позвъняванията на Коритаров. Това е предисторията.
Сблъсъкът се случва след сутрешния блок по "Нова телевизия" на 14 ноември. В предаването гостува Светла Василева - представител на собствениците на "Топлофикация - Правец". Тази подистория също е малко сложна, но заслужава да се разкаже накратко. Светла Василева се представя като един от информаторите на немския журналист Юрген Рот и твърди, че Правец е един "частен град", който се управлява от Валентин Златев. (Някои от твърденията на Василева са спорни, а конфликтът й (както й на представляваното от нея дружество "Топлофикация - Правец") със семейството на Валентин Златев е добре известен на медиите и е бил обект на предишни предавания и публикации.) След като известно време гостенката излага тезите си, редакторите на сутрешния блок предлагат на Коритаров да потърсят по телефона другата страна - шефа на "Лукойл". Вместо да приеме обаче, водещият казва: "Колегите ми предлагат да търсим Валентин Златев, но аз не знам дали има смисъл, защото той не си вдига телефона при позвъняване. Като гледа това предаване или му кажат, ще си вдигне телефона или ще се обади сам." На няколко пъти в предаването Коритаров казва също, че темата за Правец и интересите на Валентин Златев ще бъде продължена следващата седмица. Всъщност това става още на другата сутрин, когато анонимна жена се обажда по телефона и казва, че всичко, за което е говорено предния ден, е вярно. Това, изглежда, е достатъчно за Валентин Златев, за да прецени, че Коритаров започва кампания срещу него и подбира тенденциозно темите и събеседниците си в ефира на "Нова телевизия". В отговор бизнесменът решава да разкаже за случая на ръководството на телевизията и пише официално писмо. "Обръщам се към вас, за да ви информирам, че ефирът на НТВ [...] се използва за изнудване", пише в писмото. В него Валентин Златев настоява още за "административни санкции" срещу Коритаров и заплашва, че в противен случай ще се оплаче на прокуратурата и Съвета за електронни медии.
До този момент конфликтът не е публичен - все пак всички страни в него нямат интерес историята да се разнася. Миналия четвъртък обаче информацията излиза във в. "Уикенд" и още на следващия ден от "Нова телевизия" обявяват, че Георги Коритаров е уволнен. Официалните причини в съобщението са "неспазване на принципите на журналистическия плурализъм" и използване на телевизионния екран за "лични цели".
Публикацията в "Уикенд" даде възможност и на Коритаров да обясни отстраняването му. "За мен от формална гледна точка уволнението е функция от публикация в жълт вестник", каза той. В седмицата, последвала слизането му от екран, отказа да коментира в детайли историята на отношенията си със Златев. Самият Златев изобщо не гъкна, а от обслужващата го пиар агенция останаха пестеливи и обрани до първоначалните съобщения.
Грешката на Коритаров

Макар и оплетена от няколко различни сюжета, историята около един от най-известните и смятан за един от най-добрите журналисти в България изглежда проста. От позициите на стандартите за добра журналистика, независимо колко доказателства за невинността си може да даде Коритаров, това няма да има особено значение, защото винаги ще останат хора с основателни съмнения. В момента, в който се е състоял разговорът за покупка на земите, отношенията между Коритаров и Златев вече са излезли от здравословното общуване между журналист и публична фигура. Нещо повече - покрай тази история стана ясно, че Коритаров е в твърде близки приятелски отношения и с Бойко Борисов. В това нямаше да има нищо лошо, ако отново не залагаше съмнения за обективността на журналиста. Ако вечерта си ял, пил и веселил с някого и като какъв ще го интервюираш на сутринта - като телевизионен водещ или като приятел? (Коритаров сам разказа през седмицата в единственото си появяване на живо по телевизия "Скат" как една вечер, докато се веселели и уговаряли интервю за следващия ден с Бойко Борисов, за шега генералът звъннал на шефката на "Нова" Силва Зурлева и я подканил да дойде на сутринта, за да го "пази" от неуправляемия журналист. Тя отишла и ако трябва да сме честни, дори само тази история й дава достатъчно основания да уволни най-известния журналист в телевизията.)


Коритаров твърди, че умее да разграничава двете неща и на теория това не е невъзможно. Но за по-сигурно зрителите трябва да са наясно с отношенията на водещия и неговия гост. Така както през последните две години бяха наясно, че Коритаров е донасял на бившата Държавна сигурност и има втора самоличност като агент Алберт. За зрителите, които му простиха това, беше достатъчно да преценяват какво говори, имайки важната подробност като "едно наум".
Става въпрос за обикновен конфликт на интереси - същото понятие, което в живота е неизбежно и затова се налага да се въвеждат стандарти. По ирония силно атакуваният от Коритаров бивш вътрешен министър Румен Петков беше обвиняван точно в същия грях заради нерегламентираните си контакти с дупнишките братя Галеви. И ако спазването на "хигиената" в отношенията е трудно за държавните служители, за журналистите уцелването на добрата практика е още по-трудно. Защото от медиите се очаква да общуват с всякакви източници, за да бъдат добре информирани. Умението е да се намира границата. Обвиненията за изнудване, отправени от Валентин Златев към Коритаров (основателни или не), станаха възможни точно защото тази граница е била прескочена.
И други грешки

Шефът на "Лукойл" Валентин Златев също сбърка - главно в това, че достатъчно категорично не е пресякъл разговорите по бизнес с телевизионния журналист. Парадоксално, макар че Златев има най-малко грехове в тази история, но също ще плати висока цена. Още дълго време оттук нататък (поне в електронните форуми) "първото му име" ще е Олигарх, а след запетайка ще се припомня, че е уволнил Георги Коритаров.


И "Нова телевизия" сбърка, като не обясни защо точно уволнява водещия си журналист. Собственикът на медиата винаги има право на това, разбира се, но предаванията и телевизионните звезди, особено в публицистиката, имат свойството да се превръщат в част от всекидневието на зрителите. И така както гражданите имат право да претендират за сградите - паметници на културата, приемайки ги и като свои, дори да са частна собственост, телевизионните зрители имат право да знаят защо се разделят със сутрешния водещ. Официално Коритаров беше обвинен, че използва ефира на "Нова" за лични цели, но в кой точно случай? В случая "Златев", както първоначално беше казано, или в предаването с "оперативно интересния" (по израза на полицаите) Брендо - според по-късно изявление на Силва Зурлева. Или всъщност конфликтът със Златев е бил само повод телевизията да се отърве от безспорно острите и в много случаи със значителни политически последствия предавания на журналиста?
Какво беше журналистика?

Случаят "Коритаров" в съвпадение с обявяването на досиетата на агентите на бившата ДС сред журналистите в държавната телевизия всъщност повдига голямата тема. Тя е за стандартите на българската журналистика въобще. (Изследователите на местната медийна действителност задължително трябва да гледат предаването по "Скат" ). Журналистът и бивш агент Коритаров гостуваше на колегата си в този двоен смисъл Велизар Енчев (бивш щатен служител на ДС), а по телефона се включи трети колега "под прикритие" - Кеворк Кеворкян, доносник на Шесто. Разговорът между тримата казва твърде много и потриса не само заради обръщенията с агентури имена.)


Един от много големите проблеми на българските медии е, че ужасяващо често не е ясно кой всъщност говори от екрана на телевизиите и страниците на вестниците. В много случаи под неубедителната маска на обществения интерес стои грозното лице на различни политически, бизнес интереси или обвързаности от стари времена. Проблемът е, че всички тези зависимости остават "недекларирани" пред публиката и подменят интереса на техните читатели с лични цели на журналистите, редакторите или собствениците на медии. Най-лошото е, че точно заради невидимите връзки и до момента десетина журналисти и политици са в състояние да зададат тема на деня и дори тема на месеца, макар тя да няма нищо общо с дневния ред на обществото. Затова е такова доверието към медиите, затова да си репортер не е престижно и затова качеството на журналистиката става жертва на негативната селекция на хора в професията.
И накрая още два факта, които не успяха да изплуват категорично в медийното отразяване на уволнението на Коритаров. Той не е искал комисиона за предлаганата сделка и няма запис - аудио или видео, на срещите му с Валентин Златев. Видно от резултата, това няма голямо значение.


29.11.2008 г.

Големият блъф на прехода е да се обвинява за всичко ДС
Брокери и кочияши превзеха ефира
Коритаров бе уволнен от собствената му алчност, казва Кеворкян
Уволненият от Нова телевизия водещ на сутрешния блок Георги Коритаров и тв легендата Кеворк Кеворкян се хванаха за гушите през седмицата.

Двамата кръстосаха шпаги заради твърденията на Коритаров, че махането му от Нова е свързано с публикация във вестник "Уикенд". В нея се твърди, че е изнудвал шефа на ЛУКОЙЛ Валентин Златев за 3 млн. лева. Според ексводещия това не било случайно, защото Кеворкян е сред акционерите в изданието. Мистър "Всяка неделя" скочи и обеща да съди Коритаров за 100 хил. лв. В сряда пък стана ясно, че Кеворкян е бил сътрудник на ДС под псевдонима Димитър. Притеснява ли се от агентурното си минало и кои сега са лошите ченгета - попитахме Кеворк Кеворкян.

фото Георги Николов- Г-н Кеворкян, ще съдите ли Коритаров след изявленията му по СКАТ по ваш адрес?

- Още на другия ден след първата разправия по СКАТ подадох искова молба в Софийския градски съд. Трябваше да го направя, понеже той упорито твърдеше, че уволнението му се дължи на публикация в "Уикенд", а пък аз съм бил акционер в този вестник. Искът е за 100 хиляди лева, но каквaто и сума да отреди съдът, всички пари ще отидат за някоя българска църквица. А не за проектираната втора джамия в София, която е толкова угодна на Коритаров. Както сам казва, той "чува" пеенето на ходжата като музика. На мен никак не ми е по вкуса подобна музика, каквото и да си мислят някои апологети на "културното и духовно многообразие". Е, да, нека да го има, но в него, все пак, да има място и за българското. Което все повече се чувства изтиквано назад, към задните рафтове в един общ супермаркет на малоценности

Когато Бойко изтърва преди две седмици много коментираната по-сетне фраза, че "възродителният" процес е правилен по същество и неприемлив по методите си - това стана при Коритаров - онзи само се опули и нищо не каза. Нищичко. От една страна, слуша му се музиката на новата джамия, а от друга - мълчи, когато някой поддържа, макар и с уговорки, насилствения процес на българизация. Понеже го казва доскорошното му божество Бойко. И шефът на ЛУКОЙЛ Златев доскоро беше за него приятел, но след аферата с изнудването се превърна в зъл "олигарх".

- Но вие още преди предаването в своя публикация писахте, че Коритаров е отишъл в канализацията?

- Да, понеже такива превръщения не са едно или две. Но преди да продължим, трябва да направя една уговорка. Бях наясно, още преди скандала в СКАТ, с новите решения на комисията по досиетата. Не му е мястото тук да говоря за тях. В този въртоп има грехове, вън от съмнение, има и мистификации, и коварство и любов. Но ДС не съществува много отдавна, може би още година-две преди промяната те се бяха мумифицирали от недоверие в партийните лъжи. И големият блъф на прехода е да се приписва всичко на ДС. В петък сутрин слушах Костов да повтаря с удоволствие това - и ще го прави дотогава, докато не се отворят икономическите досиета на прехода и най-вече на криминалната приватизация. Да твърдиш, че и днес има "поръчки и воля" на ДС, е най-малкото наивно. "Демонизирането" му съвсем не е резултат от някакви кампании на ДС, а на разпада на собствената му представа за политиката, на разпада на най-близкото му обкръжение и пр.

И още нещо - ДС няма нищо общо, когато някой използва собственото си предаване за изнудване на бизнесмен.

- Как гледате на дългото мълчание на Нова телевизия, когато Коритаров водеше персонални войни от ефира, с въвличането на лица като Брендо например?

- Вероятно ръководството на медията се е опитвало да локализира по някакъв начин този зле прикриван трафик на собствени интереси. Но не е стигнало докрай заради опасенията от някакъв скандал - какъвто, както виждате, не се състоя. Подразних се много, когато Коритаров злепостави от екрана Силва Зурлева, с която се е държал иначе като пудел.

Когато Диана Дамянова (пиар на ЛУКОЙЛ - б.р.) се включи по телефона в предаването на Велизар Енчев и разобличи напълно Коритаров, той направи нещо неописуемо: твърдеше, че тя не е била на срещите му със Златев! След време ще започне да твърди, че и Златев не е бил на тези срещи. А пък Диана е готова да свидетелства в съда!

Него го интересува само политическият алъш-вериш, тоест празнословието на политическите "разговори". Дамянова го сложи на електрическия стол, а той, героят, казва, че топките му били железни и високоволтови! Който ги пипнел, щял да умре. Интересно, той как ги потребява - ако вляза в тази глупава стилистика.

- Не ми отговорихте за Брендо?

- По Би Ти Ви заместник главният прокурор Роман Василев вече каза, че съществуват достатъчно доказателства за абсолютната манипулативност на изявленията на Брендо и съкилийника му. Според Василев това е "абсолютно манипулативен маньовър на определена група хора" с цел злепоставяне на следствието и прокуратурата, без да уточни дали са замесени хора от медиите. Но всеки, който гледа записа на въпросното предаване, без колебание ще се убеди в неговата лоша театралност. Онези момчета все пак се борят с всички средства за себе си. Но Коритаров направи нещо много, много по-осъдително. Злепостави прокуратурата, за да си начеше пак някоя своя краста.

Впрочем, да ви кажа, че аз вече получих заплахи по телефона от някакви хора да не се занимавам с брендовци.

- Как преценявате реакциите на зрителите на СКАТ?

- СКАТ е опозиционна телевизия. Тя има някои много ефикасни рубрики, които се подценяват от управляващите. Те смятат, че като не им обръщат внимание, те не съществуват. Това е типичен соцрефлекс и е дълбоко погрешно.

Коритаров бе уволнен не от олигархията, каквото и да означава това, а от собствената си алчност. Тази алчност не е само за пари - а и за псевдосензации. Тази жажда го отвеждаше отвъд всякакви граници.

Да не пропусна още един важен детайл. При операцията срещу Златев беше използвана и една жена, тя също беше в студиото. И вижте сега каква объркана държава сме. В крайна сметка се оказа, че тази невзрачна женица е собственичка на "Топлофикация" в Правец. Тя е обявена за продажба за около 600 хиляди лева, по-късно дамата я придобива за 250 хиляди лева. Но заедно с налично количество мазут за около 150 хиляди лева. Тя продава мазута - и сметката вече е ясна. Но сега иска за "Топлофикация" вече 2,8 млн. лева. Публиката на СКАТ обаче изобщо не обърна внимание на тия подробности. И още нещо. Въпросната дама е информаторката на прословутия Юрген Рот, който пише в книгата си, че Правец е частен град. Не знам дали е частен, но със сигурност е странен град - щом въпросната скромна особа има такива притежания.

- Казахте, че и други журналисти в други медии действат като "брокери" и търгуват със собствените си предавания.

- Това е очевидно. Трафици на влияние, обсебени от по-напористи водещи, има и в други телевизии. Колкото и повърхностни да са някои от тях, все пак бързо се досещат, че предаванията им могат да бъдат използвани като инструменти за рекет

И добре точат тия инструменти. Отделно от това, лесно се вижда чии куфари носят, чии кочияши са. Значителна част от политиците имат дефицит от тв присъствие. Но в замяна някои са абонирани трайно за определени предавания. Някои от тях имат дори траен седмичен абонамент. Всъщност, без да съм изчерпателен, съм сигурен в безкористието на Светла Петрова от "Сеизмограф", на Цветанка Ризова от "На четири очи", на "Часът на Милен Цветков" и "На чисто", може би и някои други. В държавната телевизия тези трафици са по-малко възможни, макар че и там пращаха по времето на Костов имената на участниците в дадени предавания по факса.

Но истинският проблем е друг. Докато някои "брокери" вилнеят, теренът на публицистиката в частните телевизии постепенно се свива. Дори в застойния социализъм имаше многократно повече публицистични предавания, отколкото днес.

И все някъде нещо можеше да се чуе накриво.



Стела Стоянова


29.11.2008 г.

Арестуваха Петър Драшков

Братът на бившия зам.-председател на ДАНС Иван Драшков е обвинен за имотна измама

Братът на бившия зам.-председател на Държавна агенция "Национална сигурност" ген. Иван Драшков - Петър Драшков, е бил арестуван на ГКПП-Калотина в четвърът вечерта около 21 часа, при влизане в страната, съобщиха вчера от МВР.


Името на Драшков нашумя след издаването на нотариален акт за негова собственост върху терен, който е купил от Столичната община. В документа са допуснати значителни нарушения и е фалшифициран подпис на кмета на София Бойко Борисов, припомня БТА. Драшков бе обявен за общодържавно издирване и за него има издадена европейска заповед за арест. Срещу Петър Драшков се води разследване по досъдебно производство за измама в особено големи размери. Той е обвинен заедно с 40-годишна жена от София, която го е снабдила с фалшиви документи. Така Драшков е получил общинска собственост - 14 декара парцел в столичния квартал "Стрелбище". Имотът се оценява на повече от 10 милиона евро. Разследващите предполагат, че престъпната схема за имотни измами е прилагана повече от един път. От прокуратурата съобщиха, че се води разследване за още три сделки с общински имоти, които е възможно да са придобити по същата схема.
Драшков е задържан в ареста за 72 часа с прокурорска заповед. Преди да напусне страната, Драшков не е бил обвиняем, привличането му е станало през миналата седмица.
Съучастницата му Ивелина Трифонова се е представяла за служител от Столичната община, като по този начин е вземала документите от общината и ги е регистрирала в съда. Тя е задържана преди около седмица и вече е получила от съда мярка за неотклонение "задържане под стража".



29.11-05.12.2008 г.

АФЕРАТА "БАТКО №2" НА РЕД
Аферата "Батко №2", в която основно действащо лице е Петър Драшков, по-възрастният брат на бившия заместник-шеф на ДАНС Иван Драшков, с бързи темпове се придвижва към Темида. Това стана ясно, след като в четвъртък (27 ноември) 55-годишният бизнесмен бе задържан на ГКПП - Калотина, когато влиза в страната.
Арестът е станал към 21 часа, след което Петър Драшков е бил отведен в столичното Шесто РПУ, където срещу него е заведено досъдебно производство по чл. 211 от НК - измама в особено големи размери. Той е привлечен като обвиняем, след като в Шесто РПУ е събрана достатъчно информация във връзка с разследване на престъпна схема за имотни измами. Петдесет и пет годишният Петър Драшков бе обявен за общодържавно издирване и за него има издадена европейска заповед за арест, уточниха от МВР.
Според информацията на вътрешното министерство в конкретното досъдебно производство е установено, че в съучастие с 40-годишната И.Я. Драшков е придобил незаконно 14 декара в столичния квартал "Стрелбище". Съучастничката на Батко №2 го е снабдила с неистински документи и с фалшифициран подпис на кмета Бойко Борисов. Така общинската собственост е станала притежание на Драшков. Според експерти имотът струва над 10 милиона евро, а схемата, по която е придобит, не се прилага за първи път, твърдят от МВР.
Задържането на Петър Драшков бе потвърдено в петък (28 ноември) от говорителя на Софийската районна прокуратура Руси Алексиев, който уточни, че бизнесменът е арестуван с постановление на прокуратурата за 72 часа. Най-вероятно държавното обвинение ще внесе искане в Софийския районен съд към Петър Драшков да се приложи мярка за неотклонение "задържане под стража".
Скандалът с апетитните 14 дка гръмна на 6 октомври, когато стана известно, че градският прокурор Николай Кокинов е получил сигнал от столичния кмет за опит за незаконна сделка с цитирания общински имот. В аферата участвала фирма "Сида С", собственост на Петър Драшков, която представила договор с фалшифициран подпис на кмета Бойко Борисов. Ден по-късно самият кмет представи подробности по случая, като категорично заяви, че не е подписвал договор за продажба на 14-те декара. Още тогава Борисов съобщи, че има уверението на главния прокурор Борис Велчев по случая бързо да има обвинение.
Аферата доведе до непознато раздвижване на различни инстанции. Министърът на правосъдието Миглена Тачева скочи и заяви, че ще разпореди проверка в Службата по вписвания. По-късно тя обяви, че при издаването на нотариален акт за собственост на Петър Иванов Драшков върху терена, купен от Столична община, са допуснати значителни нарушения. Проверката е установила груби несъответствия, фактологически разминавания в данните и груба небрежност от страна на нотариус Емануил Каракашев, който е изповядал сделката за прехвърляне на терена от общината на Драшков. Тачева съобщи, че срещу нотариуса е образувано дисциплинарно производство.
Покрай далаверата "Батко 2" стана известно, че и 25-годишният син на Иван Драшков, тогава все още заместник-шеф на ДАНС, напук на младостта си е в доста добри позиции в имотно-строителния бизнес и вече е мултимилионер. Сметка на състоянието му направиха брокери, запознати със строежа на Драшков-младши на затворен тип комплекс в "Дружба". Малкият Иван контрира съмненията, правейки аналогия с кариерата на милиардера Уорън Бъфет.
Облаците над фамилия Драшкови явно се сгъстяват. Бившият заместник-шеф на ДАНС Иван Драшков след 25 години служба бе освободен покрай аферата с разработката "Галерия" и разпечатките на разговорите на депутатката Татяна Дончева. Драшков обжалва отстраняването си във Върховния административен съд, но в четвъртък (27 ноември) делото бе отложено заради искането му да бъдат разпитани двама свидетели. Те трябва да докажат, че той устно е уведомил председателя на ДАНС Петко Сертов за изготвянето на подписката срещу Татяна Дончева и че не е инициатор на създаването й.

Същия ден Иван Драшков заяви, че срещу червената депутатка не е имало подписка, а обръщение. Пълният му текст вече е изискан от ВАС за следващото дело. Това е обръщение, изготвено съгласно всички нормативи, обяви Драшков. То не е публикувано в медиите, а е изпратено до държавните ръководители като един сигнал. В него няма искания или политически мотиви, посочи той. Според Драшков председателят на ДАНС трябва да отговори и на въпроса: "Има ли място Алексей Петров в службата".


Съвпадението на делото на Драшков във ВАС и ареста на брат му изглежда любопитно. Разследването срещу Петър Драшков може би ще даде отговор на въпроса разчитал ли е той на високия пост на брат си при осъществяване на бизнес плановете си. Още по-любопитно ще е да се проследи дали ошамарените от Брюксел родни власти няма да сложат случая "Батко №2" в актива си в борбата срещу явлението "конфликт на интереси". Макар и със закъснение, но би свършило работа...

Румен Савов


29.11.2008 г.

Арестуваха Петър Драшков на границата
Бизнесменът Петър Драшков, брат на бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков, бе задържан за 72 часа зад решетките.

Арестът е станал след 21 ч в четвъртък при влизане на Петър Драшков в страна­та през ГКПП-Калотина. Преди дни 55-годишният мъж бил обявен за общо­държавно издирване, за не­го имало и подписана евро­пейска заповед за арест.

Драшков-брат е обвинен за измама с имот, оценяван на над 10 млн. евро. Става дума за сделка с 14 дка об­щински терен в столичния квартал „Стрелбище", при­добит с фалшифицирания подпис на кмета Бойко Бо­рисов. От граничния пункт Пе­тър Драшков бил отведен зад решетките в Шесто столично РПУ, където от месеци се разследва се­рия крупни имотни дала­вери.

„На Драшков е повдиг­нато обвинение за измама в особено големи разме­ри, представляваща осо­бено тежък случай. Той е задържан преди да влезе в сила европейската запо­вед за арест", уточни вче­ра пред „Труд" Руси Алексиев, зам.-ръководител и говорител на Софийска районна прокуратура (СРП).

Обявяването за издир­ване на Драшков-брат се наложило, след като той не бил открит, за да се яви на разпити. Разследващи­те научили, че търсеният от тях е в чужбина и допус­нали, че има опасност да не се върне. Вероятно със същия мотив от СРП ще поискат съдът да наложи постоянен арест на обви­няемия. Иначе 72-часовата му прокурорска мярка изтича към 21 ч в неделя.

Освен Драшков-брат по същата афера е задържа­на и 40-годишната Ивелина Трифонова, предаде БТА. Тя е обвинена, че е снабдила бизнесмена с фалшивите документи и съдът вече й е наложил арест.

Новината за измамата, в която е замесен братът на висшия шеф от ДАНС, гръмна в първите дни на октомври. Тогава кметът Бойко Борисов обяви, че е фалшифициран подписът му под сделка, при която общината продава 14 дка в кв. „Стрелбище" по да­нъчна оценка на терена -973 000 лева. Но дори и тази сума не била внесена по банковите сметки на кметството. Купувач на декарите през януари т. г. станала фирмата на Петър Драшков „Сида-С", която през август той продал за 10 млн. евро.

Парцелите върху 14-те декара са два, като едини­ят е за детска градина и училище, а другият - за блокове и офиси. На пър­вия терен се намира и не­довършената сграда на филиала на детската гра­дина „Златното пате". От­там тръгна и името на афе­рата.

Кметът Борисов преда­де случаят на прокурату­рата. На 14 октомври ек­сперти установиха, че подписът на градоначал­ника е фалшив. И още то­гава стана ясно, че от Пе­тър Драшков ще бъде тър­сена наказателна отго­ворност.

Аферата „Златното па­те" вероятно е част от се­рията машинации, за кои­то през май т.г. бяха за­държани адвокат Стефан Конакчиев, деловодителката от съдебните архиви Даниела Малинова и два­ма техни съучастници. Групата е действала по съ­щата схема, по която в ръ­цете на Драшков-брат се озовали апетитните 14 дка. Разследването на ма­фиотските сделки продъл­жава, увериха от СРП.





29-30.11.2008 г.

Нова разправия за снега в София
Общината не признава свършеното от "Новера"
Десислава Колева, Таня Петрова

София още не е изплатила исканите 900 хил. лв. на концесионера "Новера" за почистването на падналия миналия уикенд сняг. Освен това на фирмата не са представени протоколите за почистването, които общината изготвя. В писмо до общината вчера шефът на "Новера" твърди, че това е нарушение на концесионния договор и търговските отношения.

По договор плащането трябва да се извърши до 10-о число на следващия месец, тоест до 10 декември, така че реално няма нарушение, коментира пред "Сега" директорът на Столичния инспекторат Веска Георгиева. От общината обявиха още, че се водят разговори за уточняване на спорните моменти от протоколите и добавиха, че разполагат със снимков материал за някои места, които не са били обработени с луга или почистени в определен час.

Спорове за почистването има по 3 от 19-те района. От "Новера" припомниха, че в няколко свои изявления през седмицата кметът Борисов и Георгиева са заявили, че задълженията на дружеството са изпълнени.

Фирмата твърди, че заради неизплатените пари не могат да се подготвят за следващия сняг. При тази ситуация концесионерът по чистота отказва да поеме отговорност при затруднения на софийския транспорт, ако падне голям сняг. Според запознати реакцията на "Новера" е провокирана от изказванията на Бойко Борисов, че София ще откупи почистването на града. Фирмата спори с общината и за поисканото увеличение на цените.


29.11.2008 г.

Чистачи заплашиха София с блокада
Здравка Андонова

Концесионерът по чистотата "Новера" почти заплаши София с блокада при следващия снеговалеж. Причината - трите фирми, които отриват булевардите, нямали възможност да се подготвят за следващото чистене, тъй като общината не им е платила за старото. По сметките на Столичния инспекторат концесионерът трябва да получи 900 000 лв. за отриването на сняг на 22, 23 и 24 ноември.

"Инспекторатът забави изготвянето на протоколите по почистването, които трябва да са готови за 24 часа. Това поставя фирмата в невъзможност да се подготви за следващия снеговалеж и застрашава транспорта на целия град, за което фирмата няма да носи отговорност", пише в протестното писмо на "Новера", което е адресирано до кмета Бойко Борисов и Столична община. В него се посочва още, че забавянето лишава концесионера от възможност да потърси правата си, ако инспекторите са калкулирали по-малко от реалната работа.

Общината трябва да си върне дейностите по чистотата, категоричен беше кметът Бойко Борисов в четвъртък. Шефът на Столичния инспекторат Веска Георгиева пък не отговаряше на мобилния си телефон вчера.



"Не сме водили разговори с общината за изкупване на дейността ни. За това научавам от медиите", съобщи пред "Монитор" говорителят на "Новера" Димитър Димитров. Ден по-рано председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов обяви намерението на "Московска" 33 да откупи концесията.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница