Г. Евросъюзът ни бичува и налага най-суровите санкции в историята България наказана с 825 милиона евро



Дата10.04.2018
Размер212.15 Kb.
#65654


24.07.2008 г.

Евросъюзът ни бичува и налага най-суровите санкции в историята
България наказана с 825 милиона евро
Брюксел бламира две държавни агенции, забранява им да пипат евро
ЙОВКА ДИМИТРОВА, Брюксел

Европейската комисия спира 825 млн. евро за Бъл­гария заради подозренията в злоупотреби, измами и конфликт на интереси, как­то и заради пропуските в системите за контрол на харченето.

Прекратяват се плаща­ния за 560 млн. евро по про­грама ФАР за инфраструк­тура и догонване на ЕС, 144 млн. по ИСПА за строеж на пътища и 121 млн. по земе­делската програма САПАРД. Част от парите бяха блокирани по-рано.

Правителството получи срок до ноември да се поправи, за да не загуби окончателно помощта.

В приетите вчера от Еврокомисията доклади за България по механизма за проверка и сътрудничество в управлението на еврофондовете се казва, че София има сериозни проблеми с реформата в съдебната сис­тема, с постигането на ре­зултати срещу корупцията и организираната престъп­ност и в управлението на фондовете.

„Когато България подобри финансовия контрол, решението ще се преразгледа,

но трябва да докажете, че структурите за управление на финансовите средства работят ефективно, защото това са пари на европейски­те данъкоплатци", заяви го­ворителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер.

Едновременно за първи път в историята си Евро­съюзът реши да отнеме акредитацията на 2 държав­ни агенции - Националното звено за финансиране и договаряне към МФ и агенция ФАР към строителното ми­нистерство, на които се за­бранява да оперират с 560 млн. европари. Спира се приемането на проекти и сключването на договори за 250 млн. от тях. От мерките ще бъде засег­нато строителството на магистрала „Люлин", ремонтът на пътища,

както и стотици проекти за модернизиране на земеде­лието. Причина са "сериоз­ни слабости в системите за управление и контрол" и "редица нередности и слу­чаи, в които има подозрения за измами и конфликт на ин­тереси", се казва в доклада на комисията. Ако се докажат злоупотреби, ще връщаме част от похарченото

В доклада освен това се каз­ва, че властите у нас са из­правени пред "сериозни предизвикателства в борба­та с корупцията и организи­раната престъпност", къде­то са направени стъпки, но " резултатите не са налице".

Изтъква се, че напредъ­кът е по-бавен и ограничен от очакваното. Настоява се за промяна в Наказателния кодекс, за ускоряване на съ­допроизводството, за кон­фискации на имущество, придобито по престъпен на­чин, за защита на свидетели, за борба с корупцията в здравеопазването и образо­ванието и пр.

"Правоприлагането в България трябва да става по по-сериозен начин", каза Лайтенбергер.

"Напредък има, но е нео­бходимо да се направи още в интерес на България и на гражданите й, както и на ЕС. Искаме да насърчим политическата воля", каза говорителят.

"Няма острови, на които може да се търси спасение, или партии, които да намер­ят по-спокойни времена", каза българската еврокомисарка Меглена Кунева. Според нея сега не бива да се търси кой е виновен, а да се определят нови приорите­ти. Кунева призна, че не е виждала документ на Евро­комисията с по-критичен тон от вчерашния доклад.




24.07.2008 г.

Министър-председателят Сергей Станишев

Няма да хвърлям жертви на вълците
Нито един министър не е гарантиран, че ще приключи целия си мандат

Делегацията на ЕК лично бе одобрила проекти, които се спират
Приемаме доклада с амбиция да продължим реформите
В първите варианти на доклада имаше неприемливи оценки
Вицепремиерът Плугчиева лично ще наблюдава комуникацията с ЕС
Ще проведем уважителен диалог как да помогнем на съдебната система
Първо бих искал да бла­годаря за доброто сътруд­ничество и взаимодей­ствието, което положиха експертите на ЕК. Това е много важно за нашия на­предък в една много труд­на сфера, каквато са пра­восъдието и вътрешните работи, и където имаме все още

много проблеми, наследени от българския преход.

А той в много отношения не беше най-чистият и най-почетният.

Искам да изразя своето задоволство, че ЕК оценя­ва по достойн­ство положе­ните усилия за последната половин година и особено през последните няколко месеца, които ясно демон­стрират политическата во­ля на българското правителстви и НС и на много други институции да се преодолеят дефектите и недостатъците в тази област. Така е отчетено на­пример създаването на ДАНС. Тя за няколко месе­ца успя не само да се струк­турира, но и да започне ефективна дейност не само в областта на националната сигурност, но и в борбата с организираната престъп­ност и корупцията, което и занапред ще получава моя­та пълна политическа под­крепа Отчетена е и положителната оценка за структурните и персоналните промени в МВР.

Много положителна е и оценката за създаването на специален пост зам. министър-председател, кой­то отговаря за координа­цията за европейските фондове.

Всъщност нашият ана­лиз доведе до необходи­мостта да бъде създаден такъв вицепремиер зара­ди недостатъците и слабо­стите в административния капацитет. Бих искал да изразя съжаление, че част от нашите усилия и резул­тати не бяха отразени в този доклад и съм сигурен, че това ще бъде направено на следващ етап. Много от мерките, които са препо­ръчвани и от ЕК, и в този доклад, присъстват и в действията на правител­ството.

Бих могъл да посоча За­кона за конфликта на ин­тереси, този за обществе­ните поръчки и за пъти­щата, който дава нова структура, управление, прозрачност на фонд „Републиканска инфраструк­тура", подчинена вече към МС с надзорен съвет.

Искам да припомня, че и в доклада на ЕК много по­ложително се отразяват политическата воля и дей­ствие за закриване на без­митните магазини.

Моят подход и на прави­телството ще бъде да въз­приемем този доклад и не­говите заключения и пре­поръки като амбиция и предизвикателство да продължим и доведем ре­формите до успешен и ефективен резултат, така че да има повече резултати, които да представим първо пред български­те гражда­ни, пред на­шия биз­нес, обще­ство и медиите и на второ място пред нашите европейски партньори.

Ние се нуждаем и от експертна и политическа под­крепа, за да приключим реформите успешно. Не­малко от тях срещат поли­тическа съпротива от раз­лични кръгове в Бълга­рия. Затова преди няколко седмици, посещавайки Саркози, поканих и ек­сперт от ДАНС и подхо­дът ни е абсолютно от­крит за експерти от стра­ните членки и от ЕК, кои­то не само чрез мисии, но и чрез конкретни оценки да помогнат на България.

Мога откровено да изра­зя моето съжаление по временното отнемане на акредитрациите на две от агенциите по програма ФАР.

Това ще ни затрудни в много висока степен въпреки открития финал на решението усвояването на около 250 млн. евро от България. За нас ще бъде особено важно като пра­вителство да вземем мер­ки за ефективното функ­циониране на всички зве­на, които работят с евро­пейските програми. За тяхното още по-голямо уплътняване с добри експерти за създаване на необходимите бонуси за добро изпълнение на проектите, за още по-го­ляма прозрачност и за по-добро взаимодействие с ЕК.

Очаквам всички институции, свързани с правител­ството, да се мобилизи­рат, да се на­прави анализ на конкретните препо­ръки, очаквания и крити­ки по всеки един от 6-те критерия и да се представи план за действие от всяко министерство. Той ще бъде обобщен на заседанието на съвета на коалицията в края на тази седмица. Ще изисквам конкретни мерки и срокове.

Впрочем докладът на ЕК формулира серия критики към съдебната система и тук правителството ще бъде активна страна в диалога със съдебните институции. В много отно­шения българското обще­ство споделя немалка част от тях. България не може да се справи с тези пробле­ми само с усилията на пра­вителството, или само с усилията на парламента, или само с усилията на съ­дебната власт - трябва да има още по-добро взаимо­действие и да се ограничи практиката да се дават от представителите на инсти­туциите различни сигна­ли, които объркват и бъл­гарите, и нашите европейски партньори. Мога да по­соча редица примери - за­държани, на следващия ден пускани под гаранция. Юридически всичко е издържано, но трябва да се отчита и политическият знак и да се намерят меха­низмите. Има множество дела, които се точат не­приемливо дълго и това се превръща в проблем на България.

Имаше вече интерпре­тации едва ли не че чрез политически натиск сме омекотили доклада.

Не е вярната интерпрета­ция. Това е резултат от един постоянен диалог. Впрочем мисля, че един от сериозни­те ни проблеми са дефекти­те в комуникацията. Бил съм свидетел на високо­мерно отношение от наши­те представители или под­ценяване на ролята на ЕК. Ще изисквам от вицепре­миера Плугчиева и всички министри да наблюдават лично комуникацията.

Имаше оценки в първите варианти, които действи­телно бяха неприемливи – като прочистване на съдеб­ната система и администра­цията. Това не може дори

технологич­но да стане. Не можем да си внесем администрация или гражда­ни.


За еврофондовете

България ще очаква ЕК да подхожда с еднакви стан­дарти към всички страни членки. На много страни са спирани, искани са възста­новяване средства. Почти

няма страна, която да прави изключение и става дума много често за значителни суми. Истината е, че Бълга­рия се учи да усвоява и рабо­ти с европейски пари. Част от проектите, които бяха критикувани и спрени, бяха одобрени и изпълнителите бяха избрани още от деле­гацията на ЕК. Лично аз и правителството възприе­маме доклада като важен за България, ще потърсим и съм сигурен, ще намерим най-добрите решения, кои­то да ускорят напредъка на реформите. Ще се боря със всички мои средства срещу

възникване на евроскептицизъм, от което не сме застраховани, защото това би било погре­шна реакция от страна на нас, българите...




24.07.2008 г.

Избират до 3 седмици шеф на пътната агенция
Ръководството на агенция "Пътна инфраструктура" трябва да бъде избрано до 14 август, каза вчера шефът на транспортната комисия в парламента Йордан Мир­чев. Срокът за определяне на директор и надзорен съвет на новата структура е записан в екшън плана с мерки за преодоляване на проблема с евросредствата.

Преструктурирането на пътния фонд в агенция към Министерския съвет бе одобрено вчера окончателно от парламента. Според промените в закона за пътища­та премиерът ще определя шефа й и петимата членове на надзора. От БСП предлагаха изборът на надзорни­ците да се съгласува с транспортния и строителния министър, но идеята не бе приета. Депутатите отхвър­лиха и предложение на Иван Иванов от ДСБ надзорни­ците да се освобождават при системно умишлено не­изпълнение на задълженията. Одобрено бе предло­жение на Радослав Илиевски от БСП за членове на НС да се назначават инженери, икономисти и юристи, които не са свързани лица* участници в обществени поръчки. От ДПС поискаха общинските пътища да се строят без съгласуване с областните пътни управле­ния, но идеята не бе приета.

До ноември ще бъде направена оценка дали аген­цията отговаря на изискванията за контрол на ЕК. Това е условие за отблокиране на европарите.



24.07.2008 г.

СОС замрази рекламирането върху градските превозни средства
Комисията по транспортна политика на Столичния общински съвет гласува единодушно спирането на конкурса, обявен от "Столичен електротранспорт" за отдаване на рекламни площи върху превозните средства на дружеството. Съветниците решиха доклад за обявяването на конкурсната процедура да бъде внесен отново след ясни критерии и обявяването на открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки в съответствие с нормативните актове на Столичния общински съвет. Освен това според комисията обявлението за отдаване на рекламните площи е направено, преди да е ясен съдебният изход от жалбата в съда срещу Наредбата за реклама на Столичната община. Конкурсната процедура беше обявена в началото на юли след решение на Съвета на директорите на "Столичен електротранспорт" ЕАД за предоставяне на площи, представляващи външната част на общо до 168 трамвайни мотриси и до 78 тролейбуса за реклама за срок от две години. Обявената начална месечна наемна цена е десет евро без ДДС на кв. м.


24.07.2008 г.

Прокуратурата пише европейска заповед за арест на бивш общински управник

14 виновни за аферите в „Софийски имоти"
Дългогодишният дирек­тор на борда на общинско­то дружество „Софийски имоти" Тошко Добрев до дни ще бъде призован като обвиняем за 13 договора, сключени по време на него­вото управление. Очаква се той да стане подсъдим за безстопанственост и да му бъде наложена парична га­ранция от 20 хил. лв. Досега Добрев многократно бе разпитван в Националната следствена служба, но само като свидетел.

„Обвине­ния ще бъдат повдигнати и на още осем лица, свър­зани със „Со­фийски имоти". От тях трима са члено­ве на борда на директори­те, а останалите са оцени­тели", разкри вчера пред „Труд" наблюдаващият прокурор по делото Пла­мен Панайотов. Като раз­брал, че ще става клиент на прокуратурата, един от служителите на „Софийски имоти" избягал в чужбина. Отскоро той е обявен за об­щодържавно издирване, а ако то не даде резултат, ще му бъде изготвена евро­пейска заповед за арест.

„Това е сигурен знак, че човекът се чувства виновен и прави опит да се изплъзне от правосъдието. Но ще на­правя всичко възможно той да отговаря за действията си", натърти Панайотов. Той и колегите му са обосо­били 6 дела за аферите в скандалното дружество. Очаква се процесът „Со­фийски имоти" да влезе в съда най-късно през септември. Според прокурату­рата Столичната община е била ощетена с 2,1 млн.лв. от 16 сделки, направени през 2004 г. Парцели, мага­зини и жилища били харизвани на цени до 50% по-ни­ски от пазарните.

Ивайло КРАЧУНОВ


24.07.2008 г.

Шест дни столицата под боклук, било саботаж
Шести ден центърът на столицата тъне в камари смърдящи отпадъци, които преливат на воля от кофите за смет. Концесионерът „Новера" не вдига боклука, за­щото имал... кадрова криза. Двадесетина роми хигиени­сти избягали от работа, съоб­щиха от фирмата вчера су­тринта. До вечерта - станаха 200. Кметът Бойко Борисов обяви, че е сезирал ДАНС, защото имал съмнения за са­ботаж. От „Новера" имали доказателства, че напуска­нето на служителите им било организирано, и искат да се разкрият подбудителите.

Какво всъщност се случи?

Събота и неделя - нито един чистач не се мярка из улиците. „Сигурно почиват", коментират граждани. Поне­делник - камарите продъл­жават да стоят. От Столична­та община мълчат. „Новера" -също. Най-доволни са клошарите. Вторник-ситуация­та е същата, само „благосло­виите" на столичани нара­стват. Едва следобед от „Но­вера" признават за проблема и обещават до вечерта да го решат. Оправдават се: „Чи­стачите са по строежите, по­вече им плащат."

„Труд" отиде вчера в ромския кв. „Факултето" да про­вери на място какво мислят хигиенистите.Там ни посре­щат с друга версия за кадро­вата криза. „През последни­те дни колите на чистотата са все на ремонт", обясни ромка, която работела към „Но­вера". Но и тя се готвела да напуска: „Мъжете взимат до 500 лв. най-много, а ние - око­ло 400 с много зор", казва тя. Нейни колеги твърдят, че не им плащат. Хората призна­ват, че на строежите вече би­ло по-изгодно да се работи. Дневната надница там била около 40-50 лв. „Взимам си ги чисти тия пари. Как да не из­бягаш от боклуците?", казва ром, бивш хигиенист.

Докато във „Факултето" разсъждаваха за заплатите си, а столичани слаломираха между отпадъците, от общи­ната мълчаха. Едва в 14 ч, притиснато от журналисти­чески въпроси, кметството даден извънреден брифинг. „До края на утрешния ден (б. р. - днес) проблемът с отпадъ­ците в районите „Триадица", „Оборище", „Средец" и „Въз­раждане" ще бъде отстра­нен", заяви шефката на Сто­личния инспекторат Веска Георгиева. Кофите обаче вдигали аварийно три други фирми - „Екобулпак", „Екоресурс" и „Алара". Разговаряло се с още една. Вчера сутрин­та „Новера" признала, че не могат да овладеят проблема.

На другите фирми щяло да се плати с парите, които концесионерът нямало да получи заради несвърше­ната работа - около 50 000 лв. Обмисляли се и други санкции. Какви ще са те, не е ясно. „Дали ще се стигне до прекратяване на догово­ра, е управленско решение, което ще се вземе след ана­лиз", обясни зам.-кметица­та Мария Бояджийска. Спо­ред концесионния договор при 3 нарушения от един и същ характер в рамките на една седмица общината мо­же да наложи на „Новера" неустойка 10 хил. лв. До разваляне на концесията може да се стигне, ако за 3 месеца бъдат наложени 3 пъти такива неустойки.

„Считам, че умишлено работниците не са се явили точно когато се обявява до­кладът на Еврокомисията", гневеше се вчера кметът Бойко Борисов. На въпрос

защо общината реагира на петия ден, той заяви: „От „Новера" ни уверяваха непрекъснато, че ще накарат хората си да работят."

Екокомисията в община­та вчера одобри доклад на Бояджийска за пренасоч­ване на 2,5 млн. лв. от машинно миене и метене на улиците за извозване на едрогабаритни отпадъци и зимно почистване. В центъ­ра не можело да се мете от паркиралите коли. Минала­та седмица концесионерът обяви, че е купил 20 машини за метене.




24.07.2008 г.

Пет топлофикации може да останат без газ
"Булгаргаз" плаши да спре кранчето на дружествата в София, Плевен, Шумен, Бургас и Враца заради просрочени задължения

Държавната "Булгаргаз" предупреди пет топлофикационни дружества, че могат да останат без природен газ за предстоящия отоплителен сезон, ако не си платят навреме дълговете. Това са дружествата в София, Плевен, Шумен, Бургас и Враца. "Булгаргаз" ги е уведомила за сроковете, в които трябва да погасят задълженията си.

Ако те не предприемат някакви мерки за разплащане, ще бъдат преустановени доставките на суровина за производството на топла вода през последните летни месеци. Това впоследствие ще доведе и до невъзможност за доставяне на необходимите количества природен газ за предстоящия отоплителен сезон. Това съобщиха вчера от "Булгаргаз". Вината за пропуснати ползи и нанесени щети ще бъде изцяло на съответните дружества длъжници, съобщиха още от компанията.

За проблема с просрочените задължения на топлофикационните дружества и действията, които предстои да бъдат предприети, са информирани кметове, председатели на общински съвети и областни управители на населените места.

"Дълги години дружеството поемаше тежестта от увеличаване на просрочените задължения на топлофикационните дружества за доставен природен газ. В резултат на системно нарушаване от страна на ДКЕВР на принципите, залегнали в Наредбата за ценообразуване на природен газ за обществена доставка, всички налични резерви в "Булгаргаз" са изчерпани. Това поставя под заплаха изпълнението на лицензионните ни задължения", съобщиха още от "Булгаргаз".


24.07.2008 г.

Поне 17 фирми са търгували съмнително с взривеното поделение

Баретата беше извикан на разговор "по въпроси на националната сигурност"
Илия Вълков

В периода 2002-2007 г. 17 фирми са купували скрап, добит от утилизацията на боеприпаси във военното поделение в Челопечене, което се взриви преди три седмици. Това сочи справка на Министерството на отбраната. През 2007 г. договор с поделението е сключила и фирмата "Алма-Д", която е купила скрап за 193 хил. лв.


В деня на взривовете се появи неофициална информация, че "Алма-Д" е свързана със сочения от полицията за наркобос Златомир Иванов-Баретата и че работници на фирмата са изнасяли тонове снаряди от склада. Няколко дни след това от прокуратурата съобщиха, че версията за интереси към терена е основна за разследването и ще се проверява най-вече заради данните на ДАНС за връзка на Баретата с фирма, изнасяла боеприпаси от поделението. В интервю за Би Ти Ви Златомир Иванов отрече да е свързан както с "Алма-Д", така и с инцидента в Челопечене. В сряда сутринта обаче Баретата беше извикан на разговор в ДАНС. Според официалното съобщение - "по въпроси на националната сигурност".
За петте години гръмналото поделение в Челопечене е продало боеприпаси за 3.5 млн. лв., пише още в справката на МО. От 2004 г. до инцидента базата се управляваше от майор Мирослав Митов, срещу когото тече разследване за злоупотреби. До 2007 г. Митов е продал скрап за над 2 млн. лв. Най-голямата сделка - за близо 1 млн. лв., е с "Металтрейд ко". Военният министър Николай Цонев съобщи, че скрапът е бил продаван на цени от 1998 г. Само с един договор министерството е било ощетено със 350 хил. лв.
Отговорните за поделението са наградени с високи постове.

Разследваният командир на поделението Мирослав Митов е бил наказван девет пъти от 2004 г. насам, а неговите началници не са предприели мерки за отстраняването му, каза министър Цонев. Той посочи, че негови началници са били ген. Атанас Запрянов, бивш зам.-шеф на Генщаба, а в момента представител на Генералния щаб в НАТО и ЕС; ген. Веселин Върбанов, военен аташе във Вашингтон; ген. Стоян Генков - в момента шеф на щаба на НАТО в Скопие, и полк. Владимир Вангелов. Сред посочените отговорни военни са и полк. Константин Сталев и ген. Бойко Арабаджийски, шефове в Генщаба, както и ген. Румен Цоков, зам.-началник на Генералния щаб, който беше уволнен след инцидента. Срещу всички тях е образувана дисциплинарна проверка.

17 фирми са купували скрап от Челопечене
Според ДАКСИ "Металтрейд Ко" се занимава с "търговия на дребно в неспециализирани магазини с разнообразни стоки" и е собственост на Благой Банчев Иванов. Между 2002 г. и 2006 г. по 13 договора са сключвали "Метком Йотови" ООД и "Стам трейдинг" ООД - съотвено за 150 хил. лв. и 745, 5 хил. лв. "Стам трейдинг" е собственост на Людмила Радославова Трайкова и Анета Кирилова Савова, посочва проверка в ДАКСИ. ЕТ "Истра-54-Ваньо Янкулов" пък е купувала годините между 2002 и 2005 г. 16 пъти боеприпаси за около 700 хил. лв. Другите дружества, купували от поделението са "Нова универсал" ООД, "Феникс трейд" ООД, "Вир-90" ЕООД (прекратила дейността си), ГЕ-88" ООД, "Мак метал" ЕООД , "Норд" ООД, "Еф Ен Трейд" ЕООД, "Полиметал" ЕООД,"Еловица" АД, "КЦМ" АД, "Емко" ЕООД, "Екоресурс БГ" ЕООД.


24.07.2008 г.

Кметството вика нови фирми спешно да помагат

Рекет с боклука по жълтите павета
Глобиха "Новера" с 50 бона, работниците им избягали
"Боклукът ни не смърди, мирише на много пари." Разгневен софиянец, спрял на ъгъла на бул. "Витоша" и ул."Неофит Рилски", сочи иронично найлоновите пликчета с отпадъци, препълнили контейнерите. Наоколо тече мръсна река, дъждът е разкиснал хранителни останки и те загниват сред локви. Центърът на столицата ни изглежда така от три дни.

Пак засмърдяхме, нарочно го правят, за да измъкнат повече пари, не спира да се гневи мъжът. Подкрепят го, кой с кимване, кой с "мошеници".

Наистина вони ужасно, ще се вмиришем, душат се притеснено млади момичета на трамвайната спирка.

Няколко часа по-късно - проблемът с боклука в централната част на София ще бъде отстранен утре (днес - бел. ред.), обещава шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева. Още в сряда концесионерите по чистота признали, че вдигат ръце и не могат да извозят сметта. Ден преди това пресаташето на чистачите от "Новера" Димитър Димитров заяви: 200 работници си взеха летен отпуск и отидоха да работят по строежите за повече пари.

Нямало кой да кара камионите и да вдига кофите. В резултат районите "Оборище", "Възраждане", "Средец" и "Триадица" заприличаха на нерегламентирани сметища. За да се справи с проблема, кметството викна други две фирми чистачи - "Екобулпак" и "Екоресурс". Ще помагаме само за няколко дни, докато се махнат големите боклуци, обясни Милен Димитров, прокурист на "Екобулпак". Когато се препълнят основните контейнери, хората започват да пълнят нашите за хартия и пластмаса, защото двете системи са свързани, коментира Димитров. На "Екобулпак" също се налагало да преборва напускането на хора, които отиват да работят сезонно в строителството. Техните камиони обаче не са спрели.

Странно е, че поредната миризлива криза този път засегна само центъра на столицата. От крайните квартали няма оплаквания, не е ясно те по-малко смет ли хвърлят, или масово са отишли на почивка.

Вярно е, че концесионерите от "Новера" използват всеки удобен момент да настояват за повече пари. Нещо, на което имат право според сключения договор. Да оставят нарочно боклука на улицата, обаче изглежда твърде радикално решение, което не отговаря на предварителните им заявки за коректно партньорство.

Вторият, по-сериозен въпрос е, какво се случва с многострадалната концесия по чистота в София. Съветниците от СДС вече обявиха, че са за прекратяване на договора с "Новера". Червените общинари винаги са били за това, но подкрепиха шефа на концесионерите Георги Крумов, когато взе бизнеса от Румен Гайтански-Вълка.

Една от клаузите в концесионния договор гласи, че той може да се прекрати едностранно, ако боклукът не се извозва три поредни дни. Засега общината само глоби концесионерите с 50 хил. лева заради неизпразнените кофи. Седмица по-рано те отново отнесоха санкция за препълнени контейнери.

Разговорите между кмета Бойко Борисов и Георги Крумов продължават.



Сияна Севова


24.07.2008 г.

EVN обвини многото хотели за спиранията на тока
Божидар Божков
Курортите сами са си виновни за зачестилите прекъсвания на електричеството, а подобни случаи ще има и в бъдеще. Това е есенцията, която се съдържа в официалната позиция на австрийската EVN по повод спиранията на тока в Слънчев бряг и околните селища, изпратена до Съюза на собствениците в Слънчев бряг.

Вчера частниците и EVN трябваше да обсъдят на съвместна среща как в бъдеще да се избягват инциденти като този от 5 юли, когато курортите стояха над 6 часа без ток. Наместо представители на австрийците обаче на срещата пристигна писмо на EVN. В текста се преповтарят обясненията, с които EVN се оправда - че техниците сами прекъснали електропровод, за да включат мобилна станция, която да подсили захранването. По-надолу обаче цялата вина за инцидента и евентуални подобни случаи в бъдеще се хвърля върху самите хотелиери. "Тревожната тенденция на бурно, диспропорционално и неконтролирано развитие на отделни места без ясна стратегия за развитие на инфраструктурата в целия й аспект е основната причина подобни ситуации да възникват и на други места", пише в писмото. След провала на вчерашната среща Съюзът на собствениците реши да задвижи съдебна процедура срещу EVN.

"На първо време упълномощихме нашите адвокати да заведат колективен иск срещу фирмата, който ще бъде последван от индивидуални искови молби от всички хотелиери и собственици, които смятат, че са претърпели щети от липсата на ток", заяви зам.-шефката на съюза Мария Инджова. Тя бе искрено учудена от текста в писмото на EVN. "Как може да хвърлят вината за липсата на ток върху "бурното развитие", след като за всеки новостроящ се обект е нужен съгласувателен подпис и от ВиК, и от енергото. Значи веднъж те са съгласни с постройките, а след това се оправдават с тях", възкликна Инджова.



24.07.2008 г.

Оставаме без влакове и топла вода
Кристина Босева, Елена Иванова

Влаковете спират от сеп­тември, тъй като железни­чарите излизат на протест, планират от Български държавни железници (БДЖ). Основните им ис­кания са държавата да от­пусне пари за подобряване на пътническите превози, както и за увеличение на заплатите. Заради липса на пари за изплащане на възнагражденията предстои да бъдат съкратени около 1600 души. Другата причи­на да протестираме е, че жп транспортът не е кон­курентен на автомобилния, заяви председателят на син­диката на железничарите към КНСБ Петър Бунев. По думите му заради лип­сата на пари, които да се вложат в инфраструктура, стават много инциденти. Освен това техниката във влаковете е стара и мотрисите не са безопасни за пътниците.

Междувременно пък от "Булгаргаз" съобщиха, че ще спрат доставките на синьо гориво на пет топлофикации в страната, тъй като не са си изплатили задълженията. Сред тях е и софийската топлофикация, откъдето казаха, че има реална опасност в летните жеги столичани да останат без топла вода.

Умни устройства в транспорта от септември

Общинари ги нарекоха "велизатори" на името на ресорния зам.-кмет
от Павлина Араджиева

Ако пътувате с трамвай или тролей в столицата, сигурно отдавна сте забелязали жълтите кутии със светещ екран близо до вратите, на които пише “До пускане на системата в експлоатация валидаторът няма да работи”. Не може да не сте пробвали и билетния автомат, който принтира хартиено билетче при пускане на монети в посочения на кутията отвор. Напразно. Устройствата все още не работят. Но те са част от новата система за електронно таксуване в градския транспорт, която трябваше да стартира този месец поне по думите на зам.-кмета по транспорта Велизар Стоилов. Лично той на няколко пъти обяви пред медиите поне три дати за старт на системата. Оптимистичният срок за експерименталното пускане вече е 1 септември. Последната дума обаче имат общинарите, които днес, на последното си заседание преди 45-дневната ваканция, ще гласуват решението.

Още преди да бъде пусната смарт системата за таксуване в градския транспорт, части от нея вече бяха подложени на проверка за издръжливост от “съвестни” граждани, оплака се преди седмица Велизар Стоилов. Над 40 от монтираните в електротранспорта устройства за електронно таксуване са счупени, дисплеите им са издраскани или напръскани със спрей. Стоилов нарича тези устройства "валидатори", а някои общинари са ги кръстили закачливо “велизатори” – в негова чест. Негодуванието на част от съветниците в градския парламент идва от факта, че системата се въвежда “на парче” – първо в електротранспорта, после в автобусите и метрото. Едновременното използване на чип карти и хартиени билетчета ще доведе до пълен хаос сред пътуващите, опасяват се общинарите. За пълното въвеждане на системата обаче са нужни пари, колкото и изтъркано да звучи, сподели пред “Новинар” Методи Аврамов, икономически директор в Столичната компания за градски транспорт (СКГТ). Апаратите са по договор с чешката фирма “Микроелектроника”, която през 2006 г. спечели поръчката за разработването на системата. Компанията предложи най-ниската цена – 2,9 млн. евро. От тях 2,5 млн. евро са от холандското правителство, останалите ги осигурява общината. Трябват още най-малко пет милиона евро за цялостното въвеждане на системата в столичния транспорт, заяви Аврамов.

В момента общият брой на валидаторите (или четците на карти) във всичките 450 трамваи и тролеи са 1800. Ролята им е да активират чип картите – нещо като перфораторите за билетчета. При доближаване на картата до четеца той разпознава чипа, проверява записаната в него информация и потвърждава или отхвърля таксуването, ако картата е невалидна (виж снимката с дисплеите).

Картите се работят на принципа на всички електронни носители на информация – могат да се презареждат, да се блокират, да трупат точки и т.н. Ако са издадени поименно, каквито например са преференциалните карти на пенсионери, ученици и студенти, те ще съдържат и лични данни на преносителя им. За съжаление в цяла София има само 20 места, където столичани ще могат да подават заявления за издаване на електронни карти. За сметка на това веднъж издадена, картата може да се зарежда многократно. В зависимост от предпочитанията картите могат да бъдат издадени за месец, за три или за половин година и да важат за една, две или за всички линии в градския транспорт. Подобно на комбинираните билети сега картите също ще могат да се зареждат за пет, десет или повече пътувания.

Ролята на контрольорите ще бъде малко по-сложна. Докато не се въведе изцяло електронната система, те ще продължават да късат билетчета и едновременно с това да проверяват картите със специални устройства, наподобяващи джобни касови апарати. В момента на извършване на проверка в транспортното средство контролата ще блокира временно всички валидатори. Пътникът е длъжен да таксува картата си на специалните устройства не само заради факта, че това ще му осигури застраховка при инцидент, но и заради опасността от глоба. Големият проблем в момента е, че апаратите за проверка на валидността на смарт картите, които контрольорите трябва да носят със себе си, са само 20. Служителите, натоварени със задачата да проверяват редовността на пътниците, обаче са общо 200. Общинарите трябва да гласуват закупуването на още поне 100 апарата за сумата от 230 хиляди лева.

Глобата за нередовен пътник е 10 лева, а за фалшив превозен документ – 100 лева. Според Аврамов системата ще доведе до намаляване на гратисчиите поне с пет на сто. С електронните карти няма да има вече размяна на билетчета, перфориране в последния момент преди проверка и оправдания, че на спирката няма билети, обнадежден е икономическият шеф на СКГТ.

Цената на пътуванията ще се запази такава, каквато е в момента, до внедряване на автоматизираната система и в автобусите. След това ще се използва тарифна система, която ще определя таксуването в зависимост от разстоянието или времето за придвижване. Вторият вариант е доста неизгоден за пътуващия, тъй като той ще трябва да плаща за престоя си в превозното средство по време на всекидневните задръствания. Именно това е и причината общината все още да няма ясна позиция по отношение на начина на таксуване. Експертите умуват и за въвеждането на по-ниски цени при пътуване през почивните и празничните дни, както и за ползване на една карта от всички членове на семейството.


Характеристики на картата

Електронната карта, която ще се ползва за таксуване на пътниците в масовия градски транспорт в София, е безконтактна чип карта с памет 1 и 4 КВ. Безконтактна ще рече, че не е нужен пряк контакт с устройството при таксуване. Сигурността на данните вътре в нея е гарантирана както от производителя, така и от СКГТ, която е регистрирана в комисията за защита на личните данни. Върху преференциалните карти се отпечатва освен номер, също и снимка на притежателя й. Срокът на годност е минимум пет години. При измама, загуба или кражба на картата тя ще бъде блокирана. До 24 часа може да се издаде дубликат на картата. Препоръчително е да се носи в калъф и да не се излага на пряка слънчева светлина. За да се сдобие с карта, пътникът ще трябва да плати еднократно малка сума – между 20 и 30 лева, по подобие на банковите карти. След подаване на заявление в срок до 10 дни притежателят може да си вземе картата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница