Г. Фокус 35 хил лв помощ на болницата в Свищов отпуснаха общинските съветници



Дата28.10.2018
Размер133.64 Kb.
#102656
Новини за общините

06. 07. 2014 г.

Фокус

35 хил. лв. помощ на болницата в Свищов отпуснаха общинските съветници

6 Юли 2014 | 16:51 | Агенция "Фокус"



Свищов. Безвъзмездна финансова помощ в размер на 35 хиляди лева се предоставят от общинския бюджет на община Свищов на МБАЛ “Д-р Димитър Павлович” в града. Средствата са предназначени за неотложни просрочени плащания. Това съобщиха от пресцентъра на общината. До решението се стигна след кратък, но разгорещен дебат в пленарна зала. Ангел Гецов попита защо не е било прието предложението на групата “Промяна” в бюджета за 2014 г. да се предвидят средства за лечебното заведение. Бойко Александров, председател на икономическата комисия, заяви че в началото на годината се предвиждало продажба на терени в болничния двор, средствата са били за изплащане на задължения, но до сделки не се е стигнало и постъпления на средства няма. Цветан Марков попита колко пари трябват на болницата, а д-р Кристиян Кирилов потърси отговор за размера на помощта от общината за последните години. Васил Илиев заяви, че има общински болници с добри финансови резултати въпреки сбърканата държавна здравна политика. Според него, плащането на парче не е начин положението в здравното заведение да се подобри. 520 хиляди лева е получила МБАЛ-Свищов за последните 3 години, откакто е управител, съобщи пред съветниците д-р Евгений Митанов. Той допълни, че приходите от дейност за първото 6-месечие на 2012 г. е 1153 млн. лв., за периода на 2013 г. са 1,187 млн. лв.,а към края на юни т.г. приходите са 1,161 млн. лв. 2,3 млн. лева са били задълженията на болницата при стъпването в длъжност, а към момента са 1,5 млн. лв., допълни д-р Митанов. Бе предоставена и информация какви разходи ще се покрият с помощта – 28 хил. лв. за задължения към електроразпределително дружество от зимните месеци, а с останалите средства ще се извършат плащания към доставчици на медикаменти и консумативи.

Фокус

Марин Захариев, зам.-кмет на Смолян: Наблюдаваме интересна тенденция на съчетание от планински с чисто летен и плажен туризъм

6 Юли 2014 | 16:40 | Агенция "Фокус"



Смолян. Наблюдаваме интересна тенденция на съчетание от планински с чисто летен и плажен туризъм, като се радваме, че с новите гранични пунктове хората имат възможност да прекарат 4-5 дни в планината и после само за 2 часа да се пренесат по гръцките плажове. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” заместник-кметът на Смолян Марин Захариев. „В тази връзка се надяваме до 2-3 години да бъде отворен граничният пункт до град Рудозем, с което пътят Смолян-Ксанти ще бъде сведен до малко повече от час с кола”, каза още той, като допълни, че общината се старае да движи всякакви проекти, които да спомагат за повишаване интереса на туристите и удовлетворяване на потребностите им. „Радваме се, че и през лятото имаме страшно много разнообразни услуги, които да предложим, така че действително всяка година туристите през летния сезон се увеличават”, допълни заместник-кметът. „Често се посещават Регионалния исторически музей, Галерията, Планетариума, архитектурния шедьовър Алибеев конак, Каньона на водопадите, местни крепости, пещери, самобитни села и местността, напълно обновената Момчилова крепост с единствен по рода си нощен аудио-визуален спектакъл и много други забележителности. Хората могат да се отдадат на конна езда и да посетят спиращи дъха местности, а защо не да яздят до връх „Ком“ в района на селата Смолян, Могилица и Арда. Препоръчвам на всички, които ще са в този район да отделят време и за пещерата „Ухловица“ и разположената в близост „Голубовица“, където посещението се извършва по вода с лодка и водачи”, посъветва Марин Захариев.

Фокус

Иван Жутев, кмет на Старосел: Минимум 1,5 милиона лева ще са необходими до края на годината за археологическите обекти над селото, които се рушат

6 Юли 2014 | 15:21 | Агенция "Фокус"



Пловдив. Минимум 1,5 милиона лева ще са необходими до края на годината за археологическите обекти над Старосел, които се рушат. Това каза за Радио "Фокус"- Пловдив кметът на Старосел Иван Жутев. Според него, Старосел трябва да бъде приоритетен за следващите две правителства и да се изготви интегриран проект за културно-историческото наследство за цялата община Хисаря, който да включва мерки за опазването и реставрацията на обектите за следващия програмен период 2014-2020 година. Кметството ще настоява и за изграждането на защитна сграда и посетителски център в обхвата на Четинъова могила. Това е крайно необходимо, за да може да се нормализират нещата за 30 години напред, така че владетелската резиденция да бъде отворена за погледа и туристопотока както за българи, така и за чужденци, смята кметът Иван Жутев. До момента такъв интегриран проект не е правен, а и кметство Старосел не е бенефициент по оперативни програми, а община Хисаря. За да се случват нещата са нужни пари и компетентни хора, добави Жутев. Ако не се случат нещата в следващите два мандата за Старосел, изходът е да се разкрие процедура, чрез която Старосел да бъде включен в индикативните списъци на ЮНЕСКО за опазване на световното културно наследство, каза още кметът. 

Фокус

274 хил. лв. получава Община Свищов за укрепване на свлачище

6 Юли 2014 | 12:54 | Агенция "Фокус"



Свищов. 274 хил. лв. получава Община Свищов за укрепване на свлачище на ул. ''Стефан Караджа'' в града. Средствата се отпускат от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Това каза за Радио ''Фокус''-Велико Търново инж. Виктор Майсторов, зам.-кмет на Свищов. Общината е изготвила проект за изграждане на подпорна стена на ул. ''Стефан Караджа'', който е бил одобрен от Комисията. ''Тази стена е изключително опасна за къщите, които се намират над улицата. Имаше голяма вероятност от пропадането на няколко сгради в района'', разказа още инж. Виктор Майсторов. Ремонтните дейности по проекта трябва да приключат до края на месец юли или най-късно в началото на месец август. Те включват изграждане на подпорна стена за укрепване на свлачището и улицата, която се намира над него. Община Свищов кандидатства пред Междуведомствената комисия и с друг проект. Неговата стойност е около 6 млн. и половина лева. Той е за укрепването на брега на р. Дунав край село Варди. Той е разрушен в следствие на ерозийни процеси. ''По този проект сме изготвили план, който обхваща два участъка – единият се намира в населеното място, а другият е по течението на реката и е част от горския фонд. Подали сме документи за един съкратен вариант на укрепването в рамките на населеното място, тъй като вече около 10м. от брега в посока на частните имоти и за тяхната сметка вече е ерозиран от течението на реката'', добави още инж. Виктор Майсторов. Проектът е одобрен на заседание на Областния съвет на Междуведомствената комисия при Областния управител и към момента е изпратен в Комисията за следващи действия. За сега няма одобрено финансиране за него. ''В момента не се извършват никакви конкретни дейности по тези проекти. Няма как да го правим сами, защото стойността му е много голяма и общината не може да си го позволи. В момента и времето не е подходящо'', коментира още зам.-кметът. Според него, за извършването на подобни укрепителни дейности е необходимо водите на р. Дунав да са ниски. Очаква се те да стигнат подходящи стойности в средата на месеца. ''Ако получим финансиране ще действаме много бързо, за да можем да използваме сезона, в който има възможност да се работи там'', добави още Виктор Майсторов. Дали ще бъдат отпуснати средствата ще стане ясно след като премине заседание на Комисията, а такова все още не е насрочено. Очаква се това да се случи до края на месец юли. 

Darik news

Приемат предложения за наградите на Община Сливен

6 юли 2014 12:51 | Дарик Сливен 

Община Сливен разкрива процедура за номинации за наградата за литература и изкуство „Добри Чинтулов” и наградата „Д-р Иван Селимински” за 2014 г. Предложенията и за двете награди се правят от неправителствени, граждански, културни организации, творчески обединения и инициативни комитети. Всяка организация има право на едно предложение.

Наградата „Добри Чинтулов” се присъжда за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството, на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.

Наградата „Д-р Иван Селимински” се присъжда за принос и постижения в публицистиката, историческо-краеведческата дейност и опазването на културно-историческото наследство на Сливен и Сливенския край.

Наградите са индивидуални и се връчват в навечерието на празника на Сливен – 26 октомври, Димитровден. Не могат да бъдат предлагани лица, на които вече са присъждани.

 

Предложения се приемат до 1 септември  в деловодството на Община Сливен.



Darik news

"Създаване на хайдушка чета" оживя на "Горуните" край Тодорово

6 юли 2014 13:28 | Дарик Плевен

На 5 юли 2014 г., от 12:00 часа в местността „Горуните", край село Тодорово, община Плевен се проведе - жива картина „Създаване на хайдушка чета". Представители на Национално дружество „Традиция" - Плевен пресъздадоха историческото събитие, като участниците бяха на възраст от 7 до 56 г., облечени в автентични носии.

В действията се използваха и характерни за онова време оръжия - огнестрелни и хладни. Разигравани бяха  и хайдушки игри за ловкост, а в по-късните часове беше приготвено и хайдушко чеверме.

Организатори на събитието са: Кметство село Тодорово, Кметство село Брестовец и Национално дружество „Традиция" - Плевен. Инициативата е посветена в памет на знайните и незнайни българи загинали в петвековното турско робство.

Въпреки робството и подтисничеството, хората в онези времена са запазвали идентичността си и са създавали въоръжени чети, като по този начин са поддържали съпротивително движение в родината ни. Добре е днес в това бездуховно време да се припомнят подобни факти, за да знаем кои сме и какъв славен народ сме били, споделят организаторите, според които е необходимо подобни мероприятия да се утвърдят като традиция и да бъдат крачка към съхраняването на българщината.



БНР

Раликрос "Божурица" 2014 събра 32 пилоти от цяла България

публикувано на 06.07.14 в 19:20



32 пилоти взеха участие в петото издание на раликрос шампионата "Божурица" 2014. Състезанието, което се проведе в два дни - 5 и 6 юли бе организирано от Община Видин, Българската федерация по автомобилен спорт и Автомобилен спортен клуб "Жико-Моторспорт". Спортната проява бе открита от заместник-кмета на Община Видин инж. Добромир Дилов, който награди и победителите в ралито. 

В Дивизия 1 (до 1600 куб.см) първото място спечели Емил Минчев, а на втора и трета позиция са Ивайло Йончев и Ивайло Илиев. В Дивизия 2 (до 2000 куб.см) победител е Людмил Асенов, следван от Иван Иванов и Андрей Колев. В Дивизия 3 (над 2000 куб.см) най-добър се оказа Иван Живков, втори е Румен Киров, а трети - Александър Томов. На първо място отборно се класира АСК "Гинес Младенов", след него се подреди Автомобилен и мото клуб "Старт-Н Криводол", а третото място зае АСК "Монтана рейсинг". Класиралите се получиха купи и парични награди, осигурени от Община Видин. 

Автомобилен спортен клуб "Жико-Моторспорт" участва с петима състезатели. Част от сумата на закупените билети за автомобилното съсезание ще отиде в подкрепа на нашата съгражданка Галина Герасимова, която се нуждае от скъпо струващо лечение.

БНР

В Киреево отдават почит на руския офицер, на чието име е кръстено селото

публикувано на 06.07.14 в 16:28

Във видинското село Киреево ще почет паметта на руския офицер Николай Киряев, предвождал отряд от български доброволци в Сръбско-Турската война. Той загива в сражение край село Раковица. В негова памет по-късно близкото населено място е наречено Киреево, по искане на жителите на селото. Тази година се отбелязват 138 години от гибелта му, съобщи кметският наместник на село КиреевоГерго Гергов:
"На 6 юли се навършват 138 години от смъртта на капитан Киряев. Тъй като селото е кръстено на негово име, ние отдаваме почит и уважение към делото и живота на този човек, наш патрон и герой. Днес от 18 часа ще положим венци пред паметника на капитан Киряев в двора на Раковишкия манастир, където е и гробът му. Ще бъде представена възстановка на събитията от 1876 година."

Възстановка на исторически събитията ще бъде представена и пред бюст- паметника на капитан Киряев в центъра на селото. 



БНР

Продължава Фестивалът на изкуствата "Дунавски вълни" във Видин

публикувано на 06.07.14 в 15:05

Продължава програмата на провеждащия се във Видин Фестивал на изкуствата "Дунавски вълни".  Четири театрални трупи участваха в дните на детския театър в рамките на фестивала. Общинският драматичен театър във Видин участва с постановката "Алиса в страната на чудесата". Две представления имаше Общинският куклен театър "Патилан" от Монтана- "Малката вещица" и "Умници, юнаци" по Елин Пелин. В рамките на фестивала кукленият театър от румънския град Крайова представи пиеса изцяло по музика на "Бийтълс". В програмата с пиесите "Косе, Босе" и "Дядо  ряпа вади" участва и столичният куклен театър "Абсурд". 

"Всички тези представления събраха огромна публика и се превърнаха в празник за видинските деца и техните родители. Надявам се и останалите събития в рамките на фестивала да предизвикат подобен интерес. 
Предстои в края на седмицата да покажем изложбата на най-малките художници на града ни, които рисуваха в рамките на пленер по живопис. Също така ще има концерт "Заедно можем повече" и интересни фолклорни концерти пред Спортна зала "Фестивална" в събота от 11 часа. Вярвам, че с голям интерес видинската публика очаква и фолклорните дни в рамките на фестивала, които ще бъдат негов финал. Тогава ще има голямо надиграване в Спортна зала "Фестивална"-
 съобщи Силвана Сюлейман, старши експерт "Култура" в Община Видин. 

Повече от 30 клуба от страната са заявили участие във фолклорните дни на фестивала, които предстоят. Програмата остава отворена, съобщи още Силвана Сюлейман.



БНР

Ученици от Математическата гимназия „Баба Тонка" в Русе ще участват в международна олимпиада в Хонг Конг

публикувано на 06.07.14 в 08:58

Четиримата шестокласници заедно със своите родители, преподавателката си Боряна Куюмджиева и директорът на гимназията Митко Кунчев се срещнаха с кмета на Русе Пламен Стоилов.  Той подари на децата значки и знаме с герба на общината, което да развеят при победата си в Хонг Конг. Общинската фондация „Русе-град на свободния дух” отпусна 4 000 лв. финансова помощ за отбора.  С това се осигурява на 100% участието на младите математици в международния форум. „Русе може би е единствената община в България, която е предвидила допълнително финансиране в бюджета са, за да се подпомагат училища с по-високо ниво на работа”, каза директорът на Математическата гимназия  Митко Кунчев. В индивидуалната надпревара учениците ще решават 15 задачи,втората част на престижния международен форум, който ще се проведе през юли, ще включва отборно състезание.

Кмета.бг__Кметът_на_Кърджали_даде_ифтар_за_70_души__Той_е_по_случай_свещения_за_мюсюлманите_месец_Рамазан'>Кмета.бг

Кметът на Кърджали даде ифтар за 70 души

Той е по случай свещения за мюсюлманите месец Рамазан

неделя, 6 юли 2014 г., 21:04 ч.

По случай свещения за мюсюлманите месец Рамазан за поредна година кметът на община Кърджали Хасан Азис организира ифтар. На благотворителна вечеря в двора на централната джамия в областния град присъстваха над 70 души от района.

"Месец Рамазан е празникът на уважението, помирението и пречистването от лошите помисли. На този празник си прощават, показват уважение към другия, към близките си и съседите си. Това е празникът, който ни обединява", заяви в приветствието си кметът Хасан Азис.

Той отбеляза, че семейството му винаги е било вярващо, почитали са празниците, обичаите и традициите. "Това е едно продължение, което съм видял от родителите си, дедите си и искам да го предам на моите деца", допълни кметът.

Районният мюфтия Бейхан Мехмед отправи молитва за благодарност. Той отбеляза, че е традиция от началото до края на месец Рамазан да се организират празнични вечери-ифтар в двора на джамията. За целта има специално изграден рамазански чадър, който е единствен в цялата страна. "Нашият чадър е пример за мюсюлманската общност у нас", каза Мехмед.

Районният мюфтия уточни още, че по инициатива на кмета Хасан Азис всяка вечер по време на Рамазана има организиран превоз, който обикаля всички квартали в града, за да събере вярващите за молитвата "теравих намаз", след което ги връща обратно по домовете.

Говеенето на мюсюлманите продължават през целия месец Рамазан от ранни зори до залез слънце. Тази година празникът започва на 28 юли.



Кмета.бг

Кметът на Приморско: НП "Българско Черноморие" посяга на бъдещето на града

Сeгашните  защитени територии са напълно достатъчни и не е нужно да се разрастват до по-голям мащаб, смята Димитър Германов

неделя, 6 юли 2014 г., 8:35 ч.

В последните седмици морските общини у нас се изправиха пред редица изпитания. Част от тях - свързани с наводненията от края на юни и последиците от тях. Но сякаш по-горещо се оказа политическото лято заради предложението за Национален парк "Българско Черноморие". Планирани бяха обществени обсъждания на идеята, които обаче претърпяха провал. Общините по морския бряг една след друга се обявиха против обособяването на новия парк. Какви са причините, по този и други въпроси потърсихме кмета на Приморско Димитър Германов.

- Г-н Германов, след редица обществени обсъждания за създаването на Национален парк " Българско Черноморие", Община Приморско се обяви против идеята. Какви са аргументите за тази позиция?

- Аргументите са много. Общината и ръководството са в абсолютно недоумение относно целите и аргументите на идеята "Българско Черноморие". Допреди месец по темата липсваше каквато и да е информация - абсолютно неясна процедура, липса на предварително запознаване и обсъждане на идеята. Общината и населението бяха държани на тъмно.

Има и един особено притеснителен факт, а това е желанието на управляващите Национален парк "Българско Черноморие" да се случи сега и на всяка цена. Няма яснота за броя на имотите в данните, които се посочват там, има само проценти. Но общинските имоти са много - пасища, ловни полета и общинска гора. Всички те са в непосредствена близост до населените места и са от особена важност за бъдещето на района. За мен лично и за общинското ръководство предложението е абсурдно.

- Какъв е приблизителният брой на защитените територии и частните имоти в общината, които могат да бъдат засегнати от изграждането на националния парк?

- В Общината и към момента има защитени територии в особено големи размери. В настоящия момент тези територии са 12 987 хектара. В предложението, което е дадено за създаването на Национален парк "Българско Черноморие", тази площ се увеличава с около 5 247 хектара и в един момент цялата тази защитена територия ще попадне в територията на националния парк, което ще представлява 90,67% от територията на четирите населени места - Приморско, Китен, Писменово и Веселие. Това тотално ще спре развитието им съгласно приетия досега градоустройствен план.

В момента точният брой на засегнатите имоти от идеята "Българско Черноморие" не е ясен, но се прави анализ. В тази територия попадат и урбанизирани части. Тук се посяга на бъдещото развитие на Община Приморско. Един такъв мастодонт как ще функционира, каква ще бъде неговата гъвкавост?! Защо се смята, че до този момент защитените местности и резервати не функционират добре? Кому е нужно допълнително усложняване и създаване на нещо с такива параметри. Аз се съмнявам, че някой ще може да го контролира нормално.

- Каква идея от този тип би била в интерес на Община Приморско? Какви предложения бихте подкрепили?

- За мен съществуващото положение на защитени територии е достатъчно. Не е необходимо да разтуряме този ред. Мисля, че законодателството, което в момента има в България, е достатъчно сериозно и ако то бъде спазвано, всичко ще бъде наред. Ние се грижим за всички тези територии, но не е необходимо да ги увеличаваме в такъв обем и такива параметри. Със създаването на Природен парк "Българско Черноморие" смятам, че се посяга на бъдещето на Община Приморско.



- Какви са очакванията на Община Приморско за посещаемостта на туристите в разгара на летния сезон?

- За жалост, според информацията която имам, сезонът не е стартирал както трябва. Има туристи, но има доста сериозен спад на посещаемостта от Чехия и Словакия с около 30-40%, но има увеличение на посещенията на германци и руснаци. Като цяло спрямо миналата година туристите са по-малко. Надявам се, че след като времето се стабилизира и други странични фактори изчезнат, туристите ще дойдат при нас.



- На какво, според Вас, се дължи този спад в посещенията на туристите?

- Мога да кажа, че общината предлага един много добър туристически продукт и едва ли в нея е причината. Няма как икономическата криза, която премина и през страната ни, да не се е отразила пряко върху потока на туристите в Приморско. Също така времето допреди 10 дни не беше хубаво и нямаше как тези, които желаят да почиват, да се отдадат на това приятно занимание.



- Кои са най-важните проекти, които Приморско ще цели да реализира в следващия програмен период 2014 - 2020 г.? Какво ще се промени в града до края на тази година? Да очакват ли посетителите изненади?

- Да. Всеки, който е посетил Приморско и Китен миналата година, ще забележи положителна промяна в туристическия продукт, който се предлага. Ние участваме активно в европейските проекти и в момента имаме няколко спечелени, които ще стартираме след края на летния сезон. Едни от тях се отнасят до изграждането на музей в Приморско, детски площадки и подход към Северен плаж.



Най-големият бъдещ проект за периода 2014- 2020 година е водният цикъл Китен-Приморско, който ще реши до голяма степен някои проблеми с пречистването на отпадни води, независимо, че Приморско и Китен отдавна имат пречиствателна станция. Този проект цели да бъде подновена и модернизирана пречиствателната станция. Надявам се да успеем да спечелим и реализираме този проект.
Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница