Г гр. Велико Търново – честване Седмица на Гората –2005 г



Дата08.05.2018
Размер126.87 Kb.
#68298
04.04.2005 г. гр. Велико Търново – честване Седмица на Гората –2005 г.
Учредената през 2002 год. от БУЛПРОФОР награда – отличие “ЗА ОСОБЕНИ ЗАСЛУГИ В ЛЕСОВЪДСКАТА ПРАКТИКА” и тази година ще се връчи през седмицата на гората надяваме се на най-заслужилите лесовъди на частна практика.
По наша покана номинации бяха издигнати от неправителствени организации – БУЛПРОФОР, от СЛБ / от системата на НУГ/ в лицето на негови дружества към някои РУГ/, СГТФБ (Съюза на горско-търговските фирми в Б-я), от Сдружението ГОРОВЛАДЕЛЕЦ гр.Чепеларе, от НПО ( Проект „Родопи” към UNDP и към ГТЦ, WWF /DCP –България), ...........
Ето и номинираните лесовъди за 3-те награди, съобразно организацията инициатор:

1. “За най-добра лесовъдска практика – 2005 г”
инж. Радослав Радославов – лесовъд на ЧП гр.Бяла; / Предложен от Булпрофор

От 1975г.-2001г. работи в системата на горите: Началник ГТУ, гл. технолог по лова, гл.технолог по дърводобива, зам.директор и Директор на ГС гр. Бяла, генерален директор на фирма „Сребърна”-гр. Русе и гл. директор на РДГ Русе. От 2001г. е изп. директор на „Бялалес”ЕООД и управител на „ Дунавагро” ЕООД. От 1997 година насам своя неоспорим опит вгражда като принос за реномето на гилдията на ЧПЛ с една много пълна гама от лесовъдски дейности като, а именно: 1) маркиране и таксиране на частни горски имоти; 2) консултации за частни и общински собственици по проекти за залесяване с топола, акация и горскоплодни д.в-ве; 3) преписки по узаконяване на строежи в ДГФ; производство на фиданки за залесяване в ДГФ и на частни земи; 4) оценки на горски имоти; 5) комплексно обслужване на ДЛ Бяла, ДЛ Свищов, ДДивС Попово (с фирмата БялаЛес); 6) производство на селекционирани клонове акация чрез вегетативно размножаване и създаване на плантации за пр-во на ЕСД; 7) активна иновационна работа – съвместно с ЛТУ и Опитната станция по бързораст. дърв. в-ве в гр.Свищов. / Т.е.


Инж. Хинко Гечев Гечев – ЧПЛ от гр. Ловеч, У-л на ГИЦ гр. Ловеч / Предложен от БУЛПРОФОР

В системата е от 1981 година (23 години). Започва в ДЛ Ловеч, където 5 години е началник на ГСУ, минава през Зам.началник на РДГ гр. Ловеч – 3 години и до Зам управител на „Горкомерс” ЕАД гр.Ловеч, където е движил цялата лесовъдска дейност п продължение на 2 години. Х.Гечев е работил в Коми АСР (3-4 години ? ), където е началник ГПУ с годишен дърводобив към 250000 куб.м. 6 месеца е трупал опит и в една от водещите в ГС страни – Финландия, където е работил в горски разсадник. От 2000 година Х.Гечев започва и се отдава изцяло на частна лесовъдска практика в един регион, който със сигурност може да се определи като един от най-трудните в тази посока (силно фрагментирани горски имоти, подчертано недружелюбни ръководители от държавния сектор, вкл. и като нелоялна конкуренция от тяхна страна и т.н.). В този период от професионалната му кариера вече е натрупал повече от 500 консултации към частни собственици на територията на ДЛ в Ловеч, Троян, Лесидрен, Луковит и Севлиево. По-голямата част от тези консултации са безплатни, защото Х.Г. много бързо се ориентира към предоставянето на комплексни услуги (консултация + маркиране + дърводобив + реализация на продукцията) със собствени сили – кадри и техника. Само маркираната стояща маса от 2001 до 2004 год (3,5 год) е 25 хил. плътни куб.м . Като ръководител на ГИЦ на БУЛПРОФОР в гр. Ловеч, Х.Гечев е много активен и допринася реално до привличането на нова членска маса, чрез ангажирането на още ЧПЛ като членове на БУЛПРОФОР. Като член на УС на сдружението ни активно участва във всички негови прояви, вкл. на международно ниво.



Инж. Станка Иванова Насташова – Уюрова – ЧПЛ от с.Момчиловци, Смолянско / Предложена от

БУЛПРОФОР, GTZ- Rhodopen, НС „Горовладелец”

В системата на горите започва веднага след ЛТУ, през 1992 година, когато постъпва като старши лесничей в ДЛ Пампорово, а от 2000 год. - зам.директор. В годините на държ.служба в този емблематичен родопски край, Станка се занимава с най-сложното - изборния участък „Ардашлъ” в ДЛ Пампорово, като маркира голямата част от насажденията. Съвместно със специалисти от БШПГ работи по измервания и проучване структурата на изборните гори в този участък. От средата на 2002 година излиза на частна лесовъдска практика, като един от първите лесовъди в региона дръзнали да поемат съдбата и професионалния си път в собствени ръце. Защото региона който тя познава го изисква и го налага. От тогава членува и в БУЛПРОФОР. Поема ръководството на частна фирма (пъвоначално като наемен специалист), а вече и със семейната фирма. Работи с горовладелските кооперации в региона и основно с тези в с.Момчиловци, с.Манастир, с.Славейно и в гр.Чепеларе, като ги съветва и извършва планирането на комплекса от ГС дейности (дърводобивни и лесокултурни). Освен кооперации, Станка съветва и обслужва и частни лица на дребни и едроплощни гори, като организира екологосъобразно ползуване на техните гори. Участва в разработването на проект за проектиране и залесяване на крайградски парк в Чепеларе, който е свързан със стартовете на еко-пътеки, като е замислено при залесяването да се включат с учебна цел ученици от у-щето по ГСС. Станка е един от нашите перспективни членове със съвременен поглед върху стопанисването на най-продуктивните гори в България. БУЛПРОФОР смята, че тя има реален потенциал да обедини усилията на нашите членове в региона и да ги увеличи, като придаде на местния ГИЦ нова сила и перспектива за развитие.


Инж. Георги Каменов – ЧПЛ / Предложен от Тодор Куртев - горовладелец от с. Зелениково.

Трудов стаж в системата повече от 30г. Последните години е на ЧП и като такъв е много търсен и уважаван от частните собственици в Пловдивско. Оказва съдействие на собствениците с дейности като: 1) маркира имотите на собственици частни, юридически лица и общини, в т.ч.: изборна гора в Горски кооперации и сдружения ( „Катърги” – с. Оряхово, „Чифлика”-с. Стръница); издънкови гори - Общ. собственост - гр. Харманли, Частни гори – в районите на ДЛ Пловдив, ДЛ Асеновград, ДДС”Чекерица”; 2) оценител на горски имоти: за прилежащи терени към съществуващи сгради, за промяна на предназначението на ползване, за замяма и др.; 3) Сътрудник-консултант на доброволни начала към Горскостопанската камара през 2000-2003г.; 4) Вещо лице в съда и като такъв е помагал на редица Недържавни собсвеници да възстановят собствеността на горите и то в стари реални граници или близки до тях.


Инж. Христо Георгиев Рибаров - ЧПЛ от гр. Пловдив / Предложен от РУГ Пловдив

В системата е над 40 год. Бил е дългогодишен р-л на проектантски групи и контролен специалист в Агролеспроект – гр. Пловдив. През последните години, след 1998г когато се пенсионира, е бил Зам.Предс. на ПК “Пловдив-Родопи” и е участвал активно във възстановяването на собствеността на горите. Откроява се особено неговата работа като лесовъд на частна практика с предоставените консултации и услуги на собствениците на гори на територията на РУГ Пловдив. Тази негова активност се засилва през последните години.


Инж. Христо Георгиев Петричев - пенсионер, от гр. Пловдив / Предложен от РУГ гр.Пловдив

В системата е над 35 години. Трудовия му стаж започва през 1964 година като началник участък и преминава през длъжностите заместник директор и директор на ГС-В.Коларов, където работи до 1982 година и продължава като директор на ГСС гр. Пловдив където работи две години. В ГС-Велинград е назначен като зам. директор, а по късно преминава на длъжността зам. главен директор на РДГ-Пазарджик. Пенсионира се като заместник началник в Регионалното управление на горите гр. Пловдив. През периода в които работи в РУГ гр. Пловдив, инж. Петричев доказа своя висок професионализъм и любов към гората и уважения към лесовъдската колегия с което оставя и трайна диря в съзнанието на колегите си.



2. “За цялостен принос в лесовъдската практика - 2005”
инж. Атанас Ташев – ЧПЛ, бивш Началник на РУГ Смолян / Предложен от: РУГ Смолян, НС

„Горовладелец”, GTZ – Rhodopen.

Трудов стаж 36г. В системата е заемал следните длъжности: В ДЛ Смолян - лесничей и зам. Директор, В РУГ Смолян – от 1976г - гл.специалист стопанисване, зам. Началник. Последните 16г. е Началник РУГ Смолян , а от 01.01.2005г. е на ЧЛП. Има общопризнат достоен принос в развитиево на ГС в Смолянска област. Активно е съдействал за ускоряване процеса на възстановяване на собствеността на горите в Смолянски регион, както и за утвърждаване на частната лесовъдска практика. Многобройни са неговите предложения по изработването на предложения за промени в ЗГ, наредби и др.поднормативни актове. През последните години, дори и като началник на РУГ Смолян, Ат.Ташев постоянно работи със собствениците на гори и ги насочва към устойчиво управление и ползуване на техните гори. Оказвал е конкретна помощ на горските кооперации и собсвеници на гори за решаване на възникнали проблеми. В продължение на много години, чрез грижливо поддържана система от стипендианти в ЛТУ, крепи жива традицията младите специалисти от Смолянско да се завръщат на работа отново в региона. Като служител в системата на НУГ е широко известен и безспорен авторитет сред цялата лесовъдска колегия в Б-Я.



инж. Вергил Байкалов – Директор на ДЛ Доспат / Предложен от 3 НПО : Проект „Родопи”– UNDP

, от WWF – Дунавско-Кърпатска програма в България и Станислав Лазаров

Инж. Байкалов има съществен принос за устойчивото стопанисване на горите на територията, както на ДЛ Доспат така и на национално ниво. Доказателствата за това са многобройни, а постигнатите успешни резултати тепърва ще дават отражение върху горскостопанските практики у нас. Има дългогодишен опит и философско възприятие за гората, винаги е отворен за нови идеи, които съчетават стремежа за прилагане в практиката постиженията на науката и европейските тенденции в лесовъдството. Той се счита за „пионер” в практическато осъществяване на редица устойчиви лесововъдски практики, като напр:

1) получил е няколко приза за лесничейство с най-добри показатели; 2) прилага на дело идеята за изборно стопанисване и поставя като основен акцент в него опазването на биологичното разнообразие; 3) осъзнава ролята на гражданското общество и нейното ангажиране с проблемите, свърази със стопанисването на горите 4) той е от малкото ръководители в системата на НУГ оценяващи реално ползите от горската сертификация и предприема процес на сертифициране на горскостопанското управление на територията на ДЛ Доспат. Тази година му предстои получаване на сертификат за отговорно управление на ГС по схемата на FSC. С това ДЛ Доспат ще стане първата ГСЕ /стопанство/ в страната получило подобно признание.

инж. Иван Борисов Стоянов – ЧПЛ, гл.технолог в дирекция „Управление и стопанисване на общинска

гора” гр. Приморско / Предложен от Булпрофор

Трудов стаж в държавната горска система – 36г. Заемал е следните длъжности: Техник-лесовъд и нач. ГТУ в ГС Граматиково, Директор ГС Звездец и ГС Малко Търново, гл. специалист и зам. гл. директор в РДГ Бургас, технолог и ст. лесничей в „Странджалес”ЕАД. От 2002г. е Директор дирекция „Управление и стопанисване на общинска гора” гр. Приморско. От 2004г. е гл. технолог. С ЧЛП се занимава от 2002г. и като такъв сътрудничи активно по въпросите на природосъобразно и устойчиво стопанисване на общински и частни гори в региона. Към наст.момент е ЧПЛ и на дърводобивна фирма (ЕТ „Силес” – Янко Симеонов). Консултира и други частни предприемачески фирми от горския бранш в региона на Бургас и Странджа.


Инж. Найден Трайчев Димитров – У-л на „КракраЛес” АД гр.Перник / Предложение на СГТФБ

В системата е от 1970 год., започва от началник н-к, през Зам Директор и Директор (от 73 до 80 год) в ГС Трън. Директор е и на ГС Радомир в периодите от 1983 до 1989 и 1993 – 1999 год. или общо към 12 години.

На два пъти е ръководител и в АСР Коми (1980 -1983 зам-д-р ГПК Усогорск и 1989-93 – Директор на Благоево и Междуреченск с 1 мил. куб.м / годишен дърводобив). От 1999 год., т.е. от създаването й, Найден Димитров е управител на фирмата КракраЛес ЕАД, гр. Перник. Като р-л на частната фирма (АД) успява да я нареди сред най-успешните приватизирани фирми. През последните 2 години по силата на специален договор осъществява дългосрочно комплексно всички дейности в региона на едно ДЛ Трън. Основен контрагент – ползувател и изпълнител на лесокултурни дейности в Пернишки окръг, а също и в други региони на РУГ Кюстендил. Във 5-те клона на фирмата на основен договор работят около 120 души, като тези клонове са във всички ДЛ в Пернишко, в т.ч. 2 в Трън. От ЧПЛ назначени във фирмата 5-ма са р-ли на филиалите. Дългогодишния си опит като ръководител, Найден Димитров умело съчетава с изискванията на днешния ден. Той е стриктен, точен и без компромиси в професионалното изпълнение на договоните задължения на фирмата. Управлението което той прилага показва пътя по който горските предприемачески фирми трябва да се развиват, за да бъде горското ни стопанство едновременно икономически рентабилно и лесовъдски издържано. Найден е ръководител от съвременен тип с цялостен принос за развитието на горското стопанство в регионите които е работил.
инж. Георги Костадинов Петканин – Директор на ДЛ Пазарджик / Предложен от ЧПЛ – Георги

Пашов, член на Булпрофор

Инж. Петканин е в системата от 1968 год. Започва като началник на ГТУ в ГС Катунци до 1973 год, когато е назначен за Зам.началник на ГС Пазарджик в продължене на + 15 години. На тази си длъжност той има особени заслуги за залесяването на 32140 дка г.култури, множество укрепителни съоръжения, създавал е едни от най-добрите тополови култури; усвоявани са затворени басейни с прокарвани нови горски пътища (общо около 80 км); отглеждане на горските култури (около 200000 дка през неговия период); новаторска дейност развива чрез въвеждането на механизация в изпълнениет на лесокултурни м-я и в дърводобива. От 1991 г досега е директор на ДЛ Пазарджик. От правилното маркиране и в последствие от извеждането на видовете сечи под негово ръководство са се оформили високостъблени букови насаждения в районите на ГТУ „Црънча” и „Семчиново”. Ръководи въвеждането на по-модерно расадниково производство, вкл. механизирано напояване. По охрана на горите обосновава и предлага да бъдат определени отделни прокурори, които да отговарят по горските дела в РП гр.Пазарджик.




3. “За особени заслуги в подкрепа на горските предприемачи - 2005”
Инж. Красимир Каменов – експерт по недържавните гори в РУГ Смолян /Предложен от: РУГ

Смолян; Булпрофор; Нац.Сдружение „Горовладелец”, GTZ - Rhodopen

Трудов стаж в системата 9г. Работил е като лесничей в ДЛ Славейно, ст.лесничей в ДЛ Смолян и от 2003г. е експерт в РУГ Смолян. Не пести сили и с чувство на висока отговорност и съпричастност подкрепя недържавните собственици на гори в целия регион, в т.ч.: горските кооперации и частно практикуващи лесовъди като им помага за осъществяване на общата за всички цел-правилното и устойчиво стопанисване на горите.


Инж. Лиляна Райкова – Директор на ДЛ Севлиево / Предложен от Булпрофор

........................ От 2002 год. е директор. Тясно свързва и обвързва лесовъдската си дейност и управлението на горите в региона с новата структура на собствеността. Нейна заслуга е, че собствениците физич.лица се съобразяват изцяло с лесовъдските принципи при ползуването на собствените им гори. Нарушенията и незаконната сеч в района са нещо изключително рядко. Тя е лесовъд, който търси и намира начин как нещата да станат, как да не се правят компромиси с лесовъдството. Лиляна умее да работи с ЧПЛ, взискателна е към тях така както и към своите подчинени, не изобретява „нововъведения”, а напротив гледа как да облекчи процедурите като ги спазва по начин който да стимулира работата и на администрацията, и на партньорите – ЧПЛ и техните фирми. Тя е съвременен тип мениджър, който съчетава умело управлението с професионализма в горите, и от който много служители лесовъди трябва да се учат.


Инж. Георги Петров Петров – Директор на ДЛ Никопол / Предложен от РУГ гр.Ловеч

В системата е от 24 години. През последните 3 години той има съществен принос за осъществяване на всички дейности в горите частна собственост, вкл и с предоставяните консултации и услуги като административни от страна на ДЛ. Извършена е регистрация на 4393 собственици на горски имоти, като собствениците са 943, издадените позволителни за сеч на физически лица само през 2004 г са 954. Ползуването от недърж.гори е 27813 куб.м.лежаща дървесина, предимно акациева и тополова дървесина, което е много високо за едно лесничейство с обща площ 10101 ха. Под ръководството на Г.Петров и от него лично е провеждана огромна разяснителна работа за постигане на успешно издънково възобновяване на площите. Освен ползуването на дървесина, сериозна разяснителна дейност се провежда и по отношение на залесяването. Засега по договор такава се провежда върху земи собственост на Ю.лица (257 дка- 2004 и 224 за 2005 г), но стремежът е да се обхванат и имотите на физич.лица. Чрез своята професионална дейност, Г.Петров фактически подкрепя и в значителна степен предприемаческата дейност в региона, вкл. на територията на ДГФ. Значителен брой са предприемачите работещи на територията на ДЛ Никопол, които могат да разчитат на неговата акуратност. РУГ гр.Ловеч гарантира, че тази предприемаческа дейност се осъществява при много високо качество на работата при пълно оползотворяване на добитата дървесина и спазване на дисциплината на ползуване от горите, за което основна е и заслугата на директора Г.Петров. Създадени са много добри взаимоотношения между ДЛ и ЧПЛ, което е гаранцията за добрите резултати.


=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=-
5 - членната комисия от представители в състав:

Представители на Булпрофор: 1/ Антоний Стефанов;

2/ Боряна Георгиева;

3/ Хинко Гечев;

Представител на Национално сдружение „Горовладелец”:

4/ Анелия Почеканска;



Представител на Съюза на лесовъдите в България:

5/ Борис Господинов;



Представител на Съюза на Горско-Търговските Фирми в България:

6/ Руси Русев;



Представител на Национално Управление по Горите:

7/ Ценко Ценов;

точкува всеки номиниран по критериите, които предварително бяха разгласени, а именно:

2.1. Съществен / и конкретен / принос в ГС практика от всички дейности в горите, вкл. и най-вече предоставени консултации и услуги за недържавните собственици на гори);

2.2. Важни инициативи и новаторски решения приложени в практиката;

2.3. Отговорности и колегиалност в работата и взаимоотношенията с колегията.

2.4. Минимум 3 години непрекъсната работа като лесовъд от практиката (през последните 3 календ.години).
ОЦЕНЯВАНЕ :

На свое заседание на 29.03.2005 година, членовете на журито извършиха класиране на номинираните кандидати с оценки от 10 / 7 / 5, съответно за Първо / Второ / Трето място.



Обобщените резултати от това класиране, членовете приеха, че са следните:

Номинации

Бр.т-ки

Класиране

Голямата награда : Удостоверение и статуетка “За най-добра лесовъдска практика – 2004 г” и Подгласници – носители на ПЪРВА награда ДИПЛОМ “ За особени заслуги в лесовъдската практика”






1







2







3

Носители на Специална награда “За цялостен принос в лесовъдската практика”

























Носител на Специалната награда ДИПЛОМ


За особени заслуги в подкрепа на горските предприемачи”



























Резултатите от гласуването и предложението на комисията за награждаване са съгласно Протокол на комисията от 29.03.2005 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница