Г крадлив отбор европейски позор



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер375.8 Kb.
#99988
  1   2   3


27.12.-02.01.2009 г.
КРАДЛИВ ОТБОР - ЕВРОПЕЙСКИ ПОЗОР
Годината 2008-а няма да остави хубави спомени в паметта на българските граждани - и не само заради световната икономическа криза. А и заради политическия гьонсуратлък на управляващото мнозинство, който проличаваше при всеки скандал за корупция и по време на дебатите преди поредния вот на недоверие към правителството, поискан от опозицията. И ставаше (и става!) все по-отчетлив с приближаването на края на мандата...
Както се очакваше, тройната коалиция не се прости предсрочно с властта, а напротив, поиска още един мандат в същия състав. Това се случи през февруари в Хисаря, на един от многото политически съвети, които триото неизменно свикваше, за да замаже поредния си гаф. И както се случва от август 2005 г. насам, парламентът легализираше гафовете на правителството. Само че в средата на изминалата година от Брюксел шамаросаха българските управници с най-критичния доклад, писан за страна членка на Европейския съюз. Няколко месеца по-късно се "прочухме" като първата държава от общността, която Европейската комисия лишава от средства по програми заради корупция и злоупотреби с парите на европейския данъкоплатец.
Правителството и парламентарното мнозинство, които допуснаха това да се случи, обвиниха еврокомисарите за собствения си позор.
През годината управляващото трио плетеше собствената си предизборна кошница с три нишки - първата тръгна от Хисаря и се нарича обещания за социално благоденствие. Втората е борбата с корупцията, състои се само от думи и има за цел да омотае Брюксел. Само че коалиционните партньори тук претърпяха пълно фиаско. Третата нишка, предназначена да оплете българското общество, може да се определи като шумно заявявани намерения за реформи в избирателната и политическата система. От гореспоменатия материал може да се изтъче такава дрешка, че всеки да види колко гол е всъщност триглавият цар.
Само месец след безметежния Хисарски съвет на тройната коалиция през февруари започнаха скандалите. През пролетта от правителството си отиде вторият Румен (Петков), след като точно преди година по същото време с министерския пост, заради аферата "Фронтиер", се прости Румен Овчаров. Скандалът в МВР започна от делото "Куйович" и подозренията, че ръководството на силовото министерство простира чадър над организираната престъпност. Заговори се, че самият Петков е имал нерегламентирани контакти с дупнишките братя Галеви. Призивите вътрешният министър да подаде оставка прозвучаха най-силно от... собствената му партийна централа. "Премиерът Сергей Станишев има броени часове да смени Румен Петков", рече още в зората на скандала депутатката от БСП Татяна Дончева. В края на април Румен Петков наистина бе сменен с шефа на парламентарната група на червените Михаил Миков. В тези дни петият вот на недоверие към правителството, поискан заради

страстване на държавата с престъпните групировки не мина на косъм. Тогава от НДСВ наказателно гласуваха "въздържал се" и обясниха, че това е знак за решимостта им да искат реформи във вътрешното министерство. Реформите, доколкото се състояха, объркаха окончателно нещата в министерството и комай се изчерпаха с обещание към гражданите зад всяко борче да има бдящ милиционер.


Няколко месеца по-късно се разбра, че не само в МВР понамирисва. Произлязлата от силовото ведомство Държавна агенция за национална сигурност (ДАНС) подслушвала нерегламентирано депутати и журналисти. Свидната на сърцето на Сергей Станишев служба турила неудобната част от колегията в специална разработка "Галерия", разкриха депутати и от опозицията, и от управляващото мнозинство. В резултат един от заместник-шефовете на ДАНС си тръгна, а парламентът зацикли за няколко месеца върху закона за специалните разузнавателни средства.
През декември ченгетата сюрпризираха министър Михаил Миков със символичен протест. Те изпушиха по цигара пред МВР в знак на несъгласие с ниските си заплати и още по-ниската материална и морална обезпеченост на службата си и дадоха да се разбере, че още са напушени, т.е. сърдити, защото в силовото ведомство високоплатените вождове са повече от редовите индианци. Сега умуват дали символично да не изпият по чаша студена вода пред ведомството на ул. "Шести септември".
И други министри бяха сменени в един кюп с Румен Петков. Само че не стана ясно дали в името на борбата с корупцията или по договорка между коалиционните партньори с цел да се изпусне част от парата на общественото недоволство.
В края на април след повече от четири часа дебати парламентът прие с гласовете на управляващото мнозинство структурните и персоналните промени в правителството. Премиерът Сергей Станишев и лидерът на ДПС Ахмед Доган признаха, че реформата е закъсняла, но обясниха, че на този етап толкова е възможното.
Меглена Плугчиева беше избрана за четвърти вицепремиер "без портфейл", който ще отговаря за усвояването на евросредствата. Шефът на парламентарната група на левицата Михаил Миков стана вътрешен министър на мястото на подалия оставка Румен Петков, бившият кмет на Стара Загора и президентски съветник Евгений Желев смени Радослав Гайдарски като министър на здравеопазването, Николай Цонев беше избран за министър на отбраната вместо цариста Веселин Близнаков, а Валери Цветанов пое поста на Нихат Кабил в Министерството на земеделието. Триото отново "нахрани" най-малкия партньор ДПС, като внедри в земеделското министерство и храните, сиреч индустрията, която ги произвежда.
Формацията на Ахмед Доган продължи да преяжда с власт, макар че на лидера през годината леко взе да му присяда. След самоубийството на шефа на канцеларията му Ахмед Емин през ноември всички очакваха, че върху делата и далаверите на ДПС ще се хвърли някаква светлина, но не би. В прокуратурата си поговориха с Доган, уж и от ДАНС щели да проверяват нещо, и толкова. Самият шеф на ДПС обяви в нарочно интервю, че ще си купи не само яхта, а и летяща чиния. Толкоз.
"Грандиозните" мерки срещу корупцията и тази година останаха на думи. През юни, само за три дни и на коляно, правителството и парламентът произведоха няколко антикорупционни норматива. Единият от тях - законът, който трябваше да предотвратява конфликта на интереси, вече е приет, но в доста по-мек от очакваното вариант. Другият, също от типа "врата в полето", е ремонтираният Закон за обществените поръчки. Само Господ и няколко по-будни депутати знаят къде и на какъв етап е Законът за лобизма. От друга страна, и тази година депутатите просто се задъхваха от заетост.
Спокойно можем да кажем, че парламентарната 2008-а започна и завърши с грандиозни издънки на Георги Пирински. Председателят на 40-ото Народно събрание очевидно има проблем с медиите. През януари се опита да отреже достъпа на журналисти до колегите си депутати, като внедри сурови правила. Фоторепортерите и операторите на телевизиите бяха натикани в кошара метър на два, а на репортерите беше забранено да припарват в левия кулоар и да заговарят депутат без изричното (писмено) разрешение от пресцентъра. Разбира се, жадните за медийни изяви народни избраници първи погазиха запрещенията. През декември пък Георги Пирински обвини медиите, че произвеждат език на омразата и уронват авторитета на Народното събрание. Това се случи броени дни, след като депутатите си гласуваха по 2000 лв. коледни премии на калпак. В същото време се чу, че в България поголовно няма да се раздават нито 13-а заплата, нито празнични надбавки. Какъв ти език на омразата! Депутатите въобще не се нуждаят от медиите, за да настроят обществото срещу себе си.

Каквото човек си направи сам, никой друг не може да му го направи, казва народът. В крайна сметка парламентарният шеф милостиво реши да не се жалва пред Съвета за електронни медии (СЕМ), защото регулаторът според него трябвало да се самосезира, когато хлевоусти журналисти обиждат народни избраници. (СЕМ го стори немедлено.) Впрочем поводът да се чуят остри приказки по адрес на депутатите от телевизионния екран беше тъкмо груба реплика, подхвърлена от член на здравната комисия към представителка на неправителствения сектор. Само че у нас никой вече не се изненадва от факта, че сред българските депутати има простаци.


Годината на законотворците не беше плодоносна. Всъщност някои нормативи излязоха откровено ялови, други са в незрял вид. Още в началото на 2008-а парламентарно представените формации поеха пред президента Георги Първанов ангажимента, че ще реформират изборното законодателство и политическата система. Тук му е мястото да вметнем, че ролята на държавния глава през годината се състоеше само в това. Първанов отиде няколко пъти на лов в неправилното време, за да отстрелва неправилен дивеч.

О, и спорадично гърмеше по тройната коалиция с халосни патрони.


Но да оставим нестихващия приятелски огън между "Дондуков" 1 и 2, и да се върнем в парламента. Половин година някаква работна група, състояща се от депутати и експерти, даваше вид, че работи по въпроса. През юли на държавния глава му кипна и той насмете политиците в публичен дебат. Коалиционните партньори се разработиха, но само на думи. Социалистите и царистите размахаха пред медиите няколко проектозакона, тържествено внесоха в деловодството всеки своя си вариант и... започна едно хождение по комисиите. Два пъти, с пауза от месеци, Законът за политическите партии влезе в пленарната зала и... остана негласуван. В крайна сметка посрещаме Новата година без нито един приет закон, който да направи изборите по-честни. Както предположихме още преди две седмици, за догодина остана и окончателното гласуване на Закона за политическите партии. Защо ли? Не само по причина, че депутатите печелят време, за да намерят претекст за пълнене на черните партийни каси с пари от бизнеса и от фондации, а и защото откровено се уплашиха.

Последният пленарен ден преди дългата парламентарна ваканция беше кратък и позорен. Депутатите се стреснаха от протестите на фермерите и студентите. Ето защо поработиха четвърт час и Георги Пирински ги пусна да си почиват. Да, част от героичното председателство на 40-ото Народно събрание си поговори с шефовете на протестиращите, но само от приличие. Бунтарите пък се оказаха разбрани хора и си тръгнаха мирно и тихо, нахранени щедро с обещания.


Иначе фермерите причиняват задръствания в столичния трафик не за първи път. Ефектът от протестите им, независимо дали са въоръжени с добитък или със селскостопанска техника, е, че столичани и гостите на столицата се чувстват като вкарани натясно говеда. Ето защо не съчувстват особено на нашенския селскостопански труженик. Независимо че гражданското общество в България набирало сили и енергия.
Впрочем, тази констатация направи лично премиерът Сергей Станишев, като в последното издание на предаването "Панорама" по БНТ почти се просълзи по повод студентските шествия. Блазе на такъв премиер, той направо може да векува с такова гражданско общество. Друг е въпросът, че българското студентство се потресе от измекяриите в собствения си квартал, наречен град, едва след зверското убийство на двайсетгодишно момче. Студентският град от години е Мека на незаконните кръчми, дрогата и кримките. Там между другото живеят и студенти.
И през 2008-а не се появи алтернативният политически месия.
Имаше плахи движения в центъра и вдясно, някои си направиха партии, забележими за електората само с помощта на лупа. Едва ли политическият пейзаж ще се освежи много с появата на формацията на бизнесмена Христо Ковачки ЛИДЕР, този път напудрена като коалиция. Нищо че хората си импровизираха и парламентарна група. Формацията, неофициално известна като "Баба, Дуче и айдуче", а иначе регистрирана с името Български народен съюз, се прекръсти на движение "Напред". Кръстник стана лично лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, след като преди няколко месеца партията му пристана на ЛИДЕР. В новата парламентарна група освен ВМРО влизат Земеделски народен съюз (ЗНС на Стефан Личев), Обединени земеделци (които и да са те) и "Гергьовден" (Любен Дилов-син, разбира се). И не на последно място, обемното присъствие на бившия атакист и независим депутат Павел Чернев. Какво да се прави, всеки си търси място под политическото слънце. По хигиенни съображения Анастасия Мозер напусна бившата група на БНС. Същото сториха и Стефан Софиянски, и Борислав Българинов, които се присъединиха към групата на ОДС. Така заеха местата на Любен Дилов и Ася Михайлова и числеността на сините бе запазена. В 40-ото Народно събрание по правилник не по-малко от 10 депутати могат да направят парламентарна група.
А има ли значение най-политическото, което се случи в политическия живот през годината? Кой го интересува, че почти всички партии имаха конгреси? Сините си избраха Мартин Димитов за лидер на СДС за първи път на вътрешни преки избори. Проблем обаче остава дали хората ще ги изберат за свои народни представители догодина през юни. Царистите имат същия проблем. Иначе в НДСВ тази есен окончателно се отърсиха от панайотките и никой не им попречи да си регистрират сменения устав и новото ръководство в съда. От БСП пък в края на ноември преизбраха единодушно Сергей Станишев за лидер и си промениха устава така, че само най-големите сред тях могат да съвместяват държавнически постове с висока партийна позиция. Това не важи за сегашното заварено положение, което ще се проточи няколко години. Междувременно като най-интересна интрига догодина се очертава битката между млади и стари в БСП. Сергей Станишев тъкмо затова не бърза да обяви състава на новото Изпълнително бюро. Във всеки случай, ако успее, ще е свършил поне едно полезно нещо в партията си.
От ГЕРБ с четири очи чакат приемането на Закона за политическите партии, та да направят Бойко Борисов и формален лидер, след като вече отпадна забраната да бъде едновременно и кмет. Гербистите засега се радват на социологическите прогнози, които на бъдещия парламентарен вот им отреждат първо място, макар и с уговорки. Уговорките са, че няма да им стигнат мандати, за да управляват сами. Ето защо останалите десни партии (включително и костовистите) напоследък демонстрират поумняване и стремеж за реално обединение на десницата. От това засега не е произтекло нищо реално освен думи, че трябва да се мери с днешните политически реалности. Иначе казано, лозунгът "с ГЕРБ гербувам мера според мера" вече не е срамен вдясно.

КРЪГОВА ОТБРАНА

През последните десетина години България претърпя редица промени в своя политически и икономически статус, които - ако страната ни се подчинява на нормалната логика на развитието - би трябвало да ни тласкат нагоре. След приемането на страната в НАТО и Европейския съюз, след установяването на трайна финансова и икономическа стабилност (на каква цена е друг въпрос), след няколко поредни години на огромни за нашите мащаби бюджетни излишъци по-голямата част от българите би трябвало да живеят по-добре и да се чувстват по-щастливи. Нито едното, нито другото се случва. Напротив, на прага на 2009 г. сме свидетели на събития и нагласи, които напомнят за края на миналата година, но, за съжаление, на по-ниско равнище на спиралата. Почти всички публични играчи са принудени да се отбраняват, а окопната психология става все по-видима доминанта на поведението им.

Отново има дълбоки опасения и дори страхове от спад на доходите, загуба на работата, фалити и неплатежоспособност, но вече в нов контекст - глобална финансова криза, преминаваща в рецесия и катастрофална загуба на доверие в българските институции от страна на европейските ни партньори, предизвикваща съвсем конкретни материални щети.

Отново има отричане и дори отвращение от българските политици и държавници, но днес ситуацията не е на ръба на социалния взрив - което позволява безнаказано държавният глава да се превърне в бракониер рецидивист, а в битката с държавата организираната престъпност да води с много на нула (ако съдим по липсата на присъди и тежкия застой на т.нар. знакови дела).

Депутатите отново са на дъното на доверието, но този път се самоопозориха окончателно, след като само в една седмица натвориха поне десет гафа, за всеки от които в нормалните държави гражданите излизат на улицата. Да обсъждаш сериозно пожизнена пенсия от 1500 лв., да си раздадеш тринадесета заплата, когато икономиката започва да се гърчи, да се подиграваш с бездетието и на всичко отгоре да настояваш СЕМ и прокуратурата да те защитават от хорското възмущение - това е прекалено дори за нас, претръпналите от простотиите на тези, които се съединяват само когато трябва да бранят привилегиите си.

Две години след приемането си в Евросъюза България изостава все по-безнадеждно, а хаотичните самозащитни движения на управляващите навяват тъжно усещане за безпътица. За фасадната българска демокрация личи ясно пълната липса на правила и дълбокото разделение на обществото на недосегаеми и простосмъртни

Ако сравним данните от все по-вялите социологически изследвания (те боравят с думи, а думите се изпразниха от съдържание), не е изненадващо, че повърхността на общественото мнение е застинала като блато. Липсата на промяна (и на надежда за промяна) води до ситуация, в която видимо господства вялото примирение със статуквото, но отдолу все по-бързо се натрупва разрушително напрежение. Образно казано, оценките и нагласите стават все по-негативни, въпреки че вече са достигнали до стойности, близки до абсолютната нула. Напрежението скоро ще трябва да се освободи и вероятно ще влияе върху обществените процеси не само в следващата, изборна година, но и в средносрочен план.

Да вземем за пример традиционния балансиращ механизъм в реалните демокрации - конкуренцията и редуването на управляващи и опозиция. Българската политическа система навлиза в 2009 г. в уникална ситуация - нито една от двете страни не може да се похвали с някакъв актив. Правителството уж достигна дъното на своята популярност към средата на годината след скандалите, довели до промените в кабинета и острия доклад на ЕК, но последващите трусове, свързани с поредните негативни институционални оценки, доведе до нов срив на доверието - този път при политически фигури, които все още запазваха някакви прилични позиции и изглеждаха солидно. Отдавна е ясно, че има членове на кабинета, които действат като червено на бик на всеки средноинтелигентен човек (Етем, Гагаузов, Масларова). Но сега дойде ред на "стожерите на правителството"

"Четвъртият коалиционен партньор" - Пламен Орешарски, и дори скритото оръжие на премиера - Меглена Плугчиева, трайно и вероятно необратимо помръкнаха в очите на обществото. Иначе ловко прикриващият несъстоятелността на реформаторските експерименти на МОН Данаил Вълчев се изхитри да натвори куп гафове - като инсценираната атака срещу БАН и нетактичните коментари по повод трагедията в Студентския град. Венец на безхаберното и лишено от публична етика поведение на управляващите бе форсирането лично от премиера на мегаломанската идея за нов правителствен суперкомплекс, който (по някакво странно съвпадение) се оказа, че ще бъде проектиран от премиерския брат.

В края на годината правителството не само е все по-силно критикувано, но и очевидно няма идея как да се справи с все по-изнервените искания на различни социални и професионални групи пред лицето на кризата, която тепърва ще се изостря. Стремежът по-бързо да се отърве от "горещия картоф" е видим и комичен, ако зад ъгъла на 2009-та не ни дебнеха сериозни опасности.

От друга страна, продължаваме да имаме опозиция в насипно състояние, а опитите за някакво единодействие са толкова хаотични и лишени от политически консолидираща идея, че не са в състояние да въодушевят и най-непримиримите противници на статуквото.

Всичко това определя и небивало неясна, заредена с множество неизвестни картина на съотношението на политическите сили на прага на двойните избори (европейски и парламентарни) през 2009 година. Силната критичност към управлението би трябвало да носи електорални дивиденти на опозицията, но през последните месеци редица проучвания показват, че водачът на опозицията - ГЕРБ, не е в състояние да разшири влиянието си. Макар да остава първа политическа сила, партията на Бойко Борисов не само страда от фатална липса на политически говорители, но и продължава да трупа пасиви от неубедителното участие във властта в редица областни центрове. Като се добави и липсата на реални действия за разширяване на подкрепата в малките населени места и селата, ГЕРБ все по-ясно попада в негативна отбранителна позиция, при която силите, изглежда, ще бъдат хвърлени за удържане на позициите в градските центрове.

За разлика от ситуацията преди година (когато потребността от партньори бе по-скоро въпрос на външна легитимация), днес за ГЕРБ изграждането на коалиция вече се очертава като необходимо условие въобще за влизане във властта. Лошото е, че малките десни партии, за които коалирането е въпрос на оцеляване, са в лоша кондиция, чийто край не се вижда.

Към очевидна кръговозащитна стратегия прибягват и социалистите, които очевидно отново ще разчитат на неизменното си твърдо ядро от около 15-16 процента. От една страна, БСП ще се опита да се възползва от "римейк" на носталгията по "доброто старо време" и да яхне вълната на страховете от икономическата криза, засилваща очакванията за социална защита, към която левият електорат е традиционно чувствителен.

Новото оръжие (макар и с две остриета) е прибягването към ресурса на евронегативизма.

С усиленото лансиране на тезата за двойния стандарт на ЕС висшият ешелон на БСП даде сигнал, че ще се опита да консолидира и концептуализира латентния евроскептицизъм в българското общество. Това ще отвори канали за послания към националистически настроения гласоподавател, така и към разнородните апологети на "модела на местната уникалност", в който не демократичните правила определят властимащите, а властимащите решават дали и кога да ги спазват, оправдавайки се в "българската специфика".

Другите сигурни участници в следващия парламент - ДПС и "Атака", стоят стабилно и вероятно имат още неоползотворени ресурси за електорална подкрепа, макар и да са налице индикации, че вотът за тях (особено за разтърсеното от афери ДПС) може да бъде под очаквания. Двете на пръв поглед противоположни по риторика партии, въпреки че взаимно се заклеймяват като нежелани партньори на национално равнище, най-вероятно ще държат ключа към съставянето на следващото правителство.

От старите "играчи" най-обречено изглежда НДСВ, което едва ли ще успее да повтори чудото на оцеляването от 2005 година. Въпреки опитите за по-ясна позиция в сферата на злоупотребите с власт ключови фигури в царската партия са толкова дълбоко набъркани в различни комбинации, че най-вероятно сред тях ще се търсят неизбежните изкупителни жертви на предизборния период.



Въпреки че по принцип не може да се изключи внезапна поява на "нови играчи", динамиката на подкрепата за най-новия претендент - коалицията "Напред", показва принципната несъстоятелност за прогрес чрез прегрупиране на известни величини. Към колесницата на бизнесмена Христо Ковачки се стремят да се закачат много и напълно разнородни формации, толкова несъвместими помежду си, че дори големите ресурси на енергийния магнат могат да се окажат недостатъчни да ги изтеглят в следващия парламент. Атаките срещу него принудиха и тази нова коалиция да стане по-предпазлива, ако не дори да премине в отбрана.
Проблемът е, че отбранителните стратегии, още повече глухата кръгова отбрана, не вършат никаква работа в ситуация, когато целта е не да се крепи статуквото, а да се преформулира посока на движение, разпределението на тежестта и да се посочат нови водачи.


23.12.2008 г.

Коледен подарък: Газът може да поскъпне още повече

НЕК също иска цената на тока да се променя на три месеца
От 1 януари природният газ, а заради него и парното може да поскъпнат още повече заради разходите за синьото гориво в хранилището в Чирен. Това стана ясно на общественото обсъждане на цените в понеделник, организирано от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Очаква се във вторник регулаторът да определи окончателните тарифи. На обсъждането Националната електрическа компания поиска цената на тока да се променя на три месеца, както на природния газ, а топлофикационните дружества се оплакаха от новите си тарифи - че са закъснели и че ще откажат още повече абонати.
Също в понеделник Комисията за защита на конкуренцията глоби столичната топлофикация с 450 хил. лв. за злоупотреба с господстващо положение заради спирането на парното в блокове с коректни абонати. Още в началото на зимния сезон дружеството заплаши живеещите в сгради с големи дългове, че няма да им пусне парното, после го направи със закъснение.
Миналата седмица ДКЕВР предложи от януари цената на природния газ да се повиши с 11.79%. Парното трябва да поскъпне в диапазон от 4% в Бургас до близо 17% в София, като увеличението включва и октомврийския скок на синьото гориво с близо 24 на сто. Въпреки срива в цените на горивата, започнал още от август, доставчикът "Булгаргаз" поиска по-висока цена с 21.3% от 2009 г. с аргумента, че през юли и октомври регулаторът умишлено е задържал тарифите на компанията.
Миналата седмица председателят на енергийния регулатор Константин Шушулов обвини "Булгаргаз", че е ощетила държавата с 40-44 млн. лв., защото не е използвал газ от хранилището в Чирен и вместо него е внасял по-скъпо гориво от Русия. Компанията беше заплашена с глоба до 1 млн. лв. На понеделнишкото обществено обсъждане Шушулов откри, че в заявлението на "Булгаргаз" не е включена таксата за съхранение на горивото в хранилището и разходите за нагнетяването му и поиска компанията да направи спешни изчисления. Той отказа да посочи с колко може да поскъпне природният газ, след като тези разходи се включат в цената."Как да ви кажа, като нямаме разчети от "Булгаргаз". Утре ще излезем с решение, може да вкараме тези разходи в цената, може да ги изкараме", каза проф. Шушулов. Той допусна вариант и цената на парното да се увеличи с повече от прогнозираното в зависимост от поскъпването на природния газ.
Трябва да оценим запаси, които са вкарвани в хранилището по различни цени през годините, коментира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Възможно е да има увеличение, допусна той. Според енергийни експерти при всички случаи компанията ще потърси начин да докаже по-висока цена от предложената от регулатора. Те обаче не допускат по-голямо увеличение от един до два процента.
Само от задържането на цените досега софийската топлофикация е изгубила над 40 млн. лв., каза зам. изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Той беше подкрепен и от представителите на останалите компании, според които тримесечното забавяне ги е поставило в тежко финансово състояние. В същото време председателят на Асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски коментира, че след 1 януари цената на тока по нощната тарифа и на парното почти ще се изравнят и хората ще предпочетат да се отопляват с електрическа енергия.
По време на обсъждането зам.-омбудсманът на България Росица Тоткова изрази притесненията на институцията дали топлофикационните дружества правилно ще отчетат потребената топлинна енергия по сегашните цени преди промяната им и как ще я отразят в януарските сметки. Малко по-късно от пловдивската топлофикация, собственост на австрийската компания ЕВН, съобщиха, че дават възможност на съседите сами да отчитат топломерите, ако общото събрание на входа упълномощи някой да го направи.
От НЕК и от електроразпределителните дружества пък се оплакаха, че ще натрупат загуби заради повишението на цената на електроенергията от комбинираното производство на топлофикационните дружества. Тя също ще се увеличи от 1 януари, за да компенсира отчасти компаниите за загубите им от производството на топлинна енергия. По закон НЕК и ЕРП-тата изкупуват цялата електроенергия, произведена от топлофикациите.
Според НЕК само за първото тримесечие загубите за компанията ще са 29 млн. лв., според регулаторната комисия ще са по-малко от 15 млн. "ЧЕЗ Електро България" е пресметнала загуба от 6.5 млн. лв. за първите шест месеца на 2009 г. От "ЕВН България", които изкупуват електроенергия от "Топлофикация - Казанлък", все още нямат точни разчети.
В момента НЕК компенсира загубите от покупка на енергия от комбинирано производство с приходи от износа на ток, но цените на експорта падат, а продажбите за следващата година са несигурни, казаха от компанията. НЕК може да изпадне в невъзможност да се разплаща с производителите на електрическа енергия, предупреди директорът на управление "Икономика и бюджет" в компанията Лилия Иванова. Тя предложи цената на тока да се променя на три месеца, както цената на природния газ и тази на топлинната енергия. От ДКЕВР отказаха да коментират предложението, което чували за пръв път.

"Топлофикация - София" с глоба от 450 хил. лв.

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще глоби с общо 450 хил. лв. столичната "Топлофикация" заради незаконно спиране на парното на редовни клиенти в сгради с натрупани дългове. Те са били лишени от възможността да ползват услугата, независимо че са платили за нея. Дружеството се е възползвало от монополното си положение и от невъзможността на клиентите да си осигурят алтернативно отопление, установила проверката на антимонополната комисия. Така компанията е принудила длъжниците да започнат да плащат, но за сметка на редовните потребители. Друга част от глобата е за казус, в който според КЗК столичната топлофикация е потърсила солидарна отговорност от собственик на имот и наемател за задълженията, натрупани от втория, и е наложила нелоялни условия на собственика, вместо да си събере дълговете.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница