Г-н георги пирински



Дата25.07.2016
Размер24.25 Kb.
#5277
Отговор на министъра на културата проф. Стефан Данаилов на въпрос на народния представител Николай Михайлов относно организирането на лото за подмомагане на културата съгласно преходните и заключителните разпоредби на Закона за меценатството.
ЧРЕЗ

Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

40-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ



НИКОЛАЙ МИХАЙЛОВ

Уважаеми господин председател,

Уважаеми госпожи и господа народни представители,

Уважаеми господин Михайлов,

Действително в края на 2006 година изтече едногодишният срок, в който съгласно §3 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за меценатството министърът на културата следваше да предложи на Министерския съвет начина на организиране на лото за подпомагане на културата. Съгласно чл.31, ал.1 на същия закон това следваше да стане при условията и по реда на Закона за хазарта.

Законът за хазарта определя характеристиките на различните хазартни игри и изискванията към тяхното организиране, правилата за държавния надзор и други важни изисквания към тяхното провеждане. Съгласно разпоредбата на неговия чл. 6, ал. 1, т. 6 държавата може да организира хазартни игри само за подпомагане на спорта, културата, здравеопазването, образованието и социалното дело. Според чл. 9, ал.1 на същия закон държавата може да организира само лотарийни, тото- и лото игри и залагания върху резултатите от спортни състезания чрез държавни предприятия към Министерството на финансите и чрез Българския спортен тотализатор към Държавната агенция за младежта и спорта, които не са търговски дружества и в които държавата притежава изцяло капитала. Отчисленията от приходите, реализирани от Българския спортен тотализатор се разпределят за нуждите на физическото възпитание и спорта и за поддръжка, ремонт и създаване на нова спортна база в училищата. В закона не е предвидена възможност тези средства да могат да се използват за културни цели. В същото време съгласно чл. 9, ал. 3, т.2 на закона, задължение на министъра на финансите е да разпределя постъпленията от другите държавни предприятия, които организират хазартни игри/ например Държавната парично-предметна лотария/ за нуждите на здравеопазването, образованието, социалното дело и културата. За сведение, разпределените за 2006 г. средства за култура са в размер на 40 257 лв.



В хода на обсъжданията и консултациите, които работната група на Министерството на културата, натоварена с изготвяне на предложенията за създаване на лото за подпомагане на културата проведе се установи, че освен посочените по-горе противоречия между разпоредбите на Закона за мецeнатството и Закона за хазарта има и други организационни, финансови и т.н. проблеми, които не позволяват бързо и резултатно да се организира лотото за подпомагане на културата. Държавната комисия по хазарта изрази становище, че целите поставени в чл.31 на Закона за меценатството на този етап могат да бъдат реализирани от Държавната парично – предметна лотария чрез провеждане на целеви тиражи. За да може това да стане, Министерството на културата подготви проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за меценатството. В него се предлага да се организират специални периодични и еднократни лотарийни игри за подпомагане на културата и да се удължи срока за организиране на лото за подпомагане на културата с цел синхронизиране разпоредбите на Закона за меценатството и Закона за хазарта в тази насока. Проектът беше обсъден на две работни срещи с участието на представители на Българския дарителски форум, с меценати и творци, с представители на културни организации и на Държавната комисия по хазарта. Предстои окончателно съгласуване на проекта и неговото внасяне за приемане в Министерския съвет, а след това и в Народното събрание.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница