Г о д и ш е н о т ч е т з а д е й н о с т т а 2015 година „център за независим живот” – софия (цнж)



Дата09.05.2017
Размер197.36 Kb.
#20916


ЦЕНТЪР ЗА НЕЗАВИСИМ ЖИВОТ – СОФИЯ

Г О Д И Ш Е Н О Т Ч Е Т З А Д Е Й Н О С Т Т А

2015 година
ЦЕНТЪР ЗА НЕЗАВИСИМ ЖИВОТ” – СОФИЯ (ЦНЖ) е неправителствена организация на хора с увреждания, регистрирана като сдружение за извършване на общественополезна дейност по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. ЦНЖ работи за промяна на държавната политика в сферата на уврежданията в България от 1995 година насам, като активно се застъпва за ценностите на независимия живот и прилагането на социалния модел на уврежданията.
» ВИЗИЯТА на ЦНЖ – София е за свят, в който хората с увреждания имат възможност за избор и могат да живеят независимо, качествено и достойно.
» МИСИЯТА ни е насочена към това, хората с увреждания да получат необходимата им подкрепа за постигане на независимо и пълноценно човешко съществуване.
» „НЕЗАВИСИМ ЖИВОТ” от своя страна означава съвкупност от ценности, най-важните от които са:


  • право на свободен избор;

  • възможност за контрол на собствената житейска ситуация;

  • равни възможности за достъп до всички обществени ресурси;

  • участие в живота на общността от страна на хората с увреждания.

През 2015 г. организацията продължи работата си по приетите приоритети, а именно: застъпничество в сферата на образованието, достъпността и услугите в общността, основани върху принципите на независимия живот и човешките права. Основните дейности бяха свързани с утвърждаване на човешките права на хората с увреждания, популяризиране на национални и международни документи, насочени към приобщаване на хората с увреждания, оповестяване на добри практики от България и други страни чрез проучвания и анализи, обществени прояви, обучения и участие в събития, организирани от други неправителствени организации, държавни агенции.


ПРОЕКТНИ ДЕЙНОСТИ



  1. Проект „Social Housing Opportunities Project (SHOP 2)


Благодарение на финансовата помощ на Фондация „Институт Отворено общество“ – Ню Йорк успяхме да осъществим продължение на проекта ни (SHOP 1) с т.н. проект (SHOP2) – „Живот в общността за всички“ като резултат от деинституционализацията“. Продължителността на проекта е две години от юли 2014 до юли 2016 г.
В момента оказваме консултантска подкрепа на 10-на младежа от защитени жилища в Луковит и с. Дълбок дол.

Работата с младежите продължава по всякакви канали – по телефон, интернет, срещи на живо с тях – като има различни малки, но важни успехи. Целта ни е постепенно младежите все по-често да излизат извън ЗЖ, да участват в живота на общността, да създават контакти и да се справят сами, или с минимална подкрепа, с възникнали проблеми в средата или със здравето им.

Така например един младеж от ЗЖ в Луковит успява да организира сам пътуванията си до София и да се справя сам при гостуването си на приятели в столицата. Друг млад човек от същото ЗЖ бе една седмица на стаж в офиса ни (напълно самостоятелно, без асистент) за придобиване на базисни офис умения – работа с принтер, ксерокс, сканиране, работа с офис програми – майкрософт офис, фотошоп и др. Желанието за намиране на работа или продължаване на образованието е една от основните цели на консултантската подкрепа, която се оказва непрекъснато от колегите ни по време на проекта, а и след приключването му.

Друг млад човек от ЗЖ в с. Дълбок дол вече втора година е студент в Софийския университет. С помощта на личен асистент и знанията и опита, които изгражда във воденето на независим живот, той не само учи, но и се занимава активно със спорт – баскетбол и тенис за хора с увреждания, участва в застъпнически кампании на центъра и участва в обучителни програми в Брюксел и Истанбул. От октомври 2015 г. той стана част и от екипа на ЦНЖ. През 2016 г. предстои и на още един млад човек от ЗЖ в с. Дълбок дол да завърши средното си образование и да кандидатства в учебни заведения в София.


Като част от застъпническата кампания на проекта за мониторинг на политиката в сферата на уврежданията, организирахме следните събития:


  1. На 18.01.2015 г. в Пресцентъра на НДК, ЦНЖ представи позицията си относно идеята на министър Москов да се премахне ТЕЛК-а като институция, както и очакванията на активните хора с увреждания. (http://www.cil.bg/Новини/240.html)

По този повод се реши да се направи поредица от ежеседмични онлайн дискусии (под формата на уебинар), на които всеки да има възможността да зададе въпроси относно реформата в ТЕЛК-а и да получи експертния отговор на колегите ни, съобразен с практиките в Европа при оценката на работоспособността на хората с увреждания. Уебинарът се провеждаше в продължение на много месеци всяка сряда от 16 ч. и всеки желаещ имаше възможността да се присъедини след заявка по мейл.

  1. По време на тези онлайн дискусии се роди идеята за една конференция, която се осъществи на живо на 5-ти май - Европейския ден за независим живот на хората с увреждания, в сградата на представителството на Европейската комисия. Темата бе „ВРЕМЕ Е ЗА ЕВРОПЕЙСКА ПОЛИТИКА В СФЕРАТА НА УВРЕЖДАНИЯТА“. (http://www.cil.bg/Новини/248.html)

  2. Като част от изграждането на различни умения на младежите от ЗЖ в Луковит, и напълно във философията на независимият живот, бе и проведеното на 14.07. и 15.07.2015 г. обучение за одит по достъпността. На младежите бе разяснено по какъв начин се прави одита, който помага да се установи до каква степен или изцяло една сграда е достъпна за хора с увреждания. След обучението на младите хора от ЗЖ им стана още по-ясно значението на достъпността на сгради и улици за нормалното им придвижване до администрация, личен лекар, работа, магазин, заведение, парк и др. Много от тях проявиха желание да направят одит за достъпността на града им и в снимков материал да покажат всички нередности. За някои от фрапиращите случаи на недостъпност в бъдеще може да се образуват съдебни дела.

  3. Като естествено продължение на онлайн дискусиите за реформите в ТЕЛК-а, както и за радикална реформа в сферата на уврежданията и пълната неангажираност от страна на заинтересованите институции – МТСП и М-во на здравеопазването, държавата в тяхно лице бе предизвикана на граждански трибунал. Той се състоя на 27.08.2015 г. на пространството между ЦУМ и МТСП. Системата бе осъдена без право на обжалване. Процеса бе наблюдаван от много хора с увреждания и техни приятели, можеше да се гледа и в реално време в интернет, както бе много добре отразен и от медиите. Подробности може да разберете от посочените линкове:

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/horata-s-uvrezhdanija-osadiha-darzhavata.html

http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/08/27/122230/хората-с-увреждания-искаме-телк-овете-да-бъдат-махнати/?utm_source=index&utm_medium=link&utm_campaign=accent

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1489393




  1. На 23-ти септември 2015 г. в градинката между булевардите „Васил Левски“ и „Цар Освободител“ се състоя един различен Поход за независимост на българите с увреждания. Този път ежегодните участници в похода бяха на едно място, а поканените съмишленици и приятели, граждани с и без увреждания, извървяха пътя до тях, за да се срещнат, да се опознаят и да разкажат защо в момента системата не работи. За похода дойдоха и млади хора от ЗЖ в Луковит и с. Дълбок дол. Бе отправена покана и към госпожа Цецка Цачева, председател на НС, да се присъедини към присъстващите и за пореден път да получи копие на проекта на Закон за лична помощ на хората с увреждания, който официално й е бил връчен през далечната 2009 г за обсъждане и приемане от парламента. Така, както проектозакона отлежава още в някой шкаф на офиса й, така и в деня на похода г-жа Цачева не се появи. (http://www.cil.bg/Новини/253.html)




  1. 3-ти декември 2015 г. – Международния ден на хората с увреждания, бе отбелязан по по-различен, но не по-малко интересен начин, с едно издание от 2014 г. на Европейската мрежа за независим живот (ENIL), наречено Миторазбивач. В него са разбулени всички митове, свързани с независимия живот и уврежданията, които битуват както в Европа, така и у нас, обяснени са и всички факти по темата. Център за независим живот оцени стойността и полезността на книгата, както и необходимостта от подобно четиво точно в днешните дни в България и с помощта на екипа ни преведе и предложи на своите читатели Миторазбивача на български език. Прекрасно илюстрираното издание на ENIL можете да намерите в раздел „библиотека“ на интернет-страницата на центъра. (http://www.cil.bg/userfiles/library/other/MythsBuster_BG_final.pdf )

От началото на 2015 г. продължи работата ни по създаване на неформална група, наречена от нас Съвет по уврежданията, която да съдейства за социалното включване на хората с увреждания в община Луковит при всички обсъждания на местните политики. Целта ни към тази група да бъдат привлечени местните общински съветници, директори на ЦНСТ-а, учители, лекари, родители на деца с увреждания. Това е бавен и труден процес, свързан със смяна на нагласите и битуващите мнения за интеграцията на хората с увреждания, затова работата ни в тази насока продължава и през 2016 г.





  1. Като партньор на ENIL (ЕМНЖ) Центъра участва заедно с РУСИХАК – турска организация на хора с психични проблеми в проекта „Мрежа за независим живот: Повишаване правото за независим живот на хората с увреждания в Турция“ – по програмата за социален диалог на ЕС с Турция.

Срока за изпълнение е от 15.10.2014 г.до 15.01.2016 г. Целта на проекта е насърчаване правото на хората с увреждания в Турция да водят независим живот в общността, както е посочено в член 19 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, както и да се изградят умения в хората с увреждания и техните организации в Турция да водят застъпнически дела за независим живот.

Същинската работа по проекта започна в началото на 2015 г., когато се състоя една обща среща в Истанбул на всички партньори по проекта, на която се състави работния график и се направиха всички уточнения за заложените събития.

От 5.04 до 10.04.2015 в офиса на ЦНЖ гостува група турски представители на неправителствени организации на и за хора с увреждания за обмяна на опит. Акцентът беше поставен върху философията и ценностите на независимия живот, законодателството и практиките в България и застъпничеството за правата на хората с увреждания. Сред деветимата турски гости имаше представители на НПО за защита на жени с увреждания, жертви на насилия, за защита правата на пешеходците, имаше и общински социален работник от една от истанбулските общини, както и ползватели на услуги в Истанбул.

Турските гости останаха много впечатлени от представената им информация, от възможността да се срещнат с интересни хора, с хора с опит и експертни знания в областта. Непрекъснато задаваха въпроси, споделяха проблемите си и търсеха решения. (http://www.cil.bg/Новини/245.html )
От 29.06 до 03.07.2015 г. група от млади хора с увреждания (Тодор Църев от ЗЖ в Луковит, Виктор Асенов и Никол Николова от София и Петко Сталинчев от ЗЖ с. Дълбок дол) и представители на ЦНЖ (Капка Панайотова, Митко Николов, Мария Димитрова и Камен Кехайов, последните двама в ролята на асистенти на младежите) бяха на лятно училище в Истанбул. В рамките на програмата те имаха възможност да се запознаят с млади хора от Турция и от страни на ЕС с които да дискутират темите за независимия живот с лична помощ. Не на последно място това беше събитие, което помогна на младите хора с увреждания да станат по-уверени в себе си и им показа, че при желание няма непреодолими бариери в общуването им в общността.

https://www.dropbox.com/sh/j9xm03ojuoqjixe/AAAzbrW99jTcz6JxSLYydHYba/Istanbul-SummerSchool/IMG_5430.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/sh/j9xm03ojuoqjixe/AAAW5k3DtuhXGm-e0tbWvtfGa/Istanbul-SummerSchool/IMG_5915.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/sh/j9xm03ojuoqjixe/AABGoSAin4rWu65hGa3hG4Cha/Istanbul-SummerSchool/IMG_6301.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/sh/j9xm03ojuoqjixe/AABrATiEURU34dWA4B_aXPLpa/Istanbul-SummerSchool/IMG_5493.JPG?dl=0
В оставащите месеци на проекта бе разработена пътна карта за деинституционализацията в Турция, която да послужи като практически инструмент за политиката на изпълнителната власт, доставчици на услуги, местни и регионални власти и на потребителите на услуги. Както бе създаден и активен план за бъдещето на мрежата за независим живот на организации от трите страни-партньори по проекта. Подробности могат да се намерят на www.ilnet.enil.eu.
В средата на декември 2015 г. се проведе заключителната конференция в Анкара, на която се изнесоха постигнатите резултати, проблемите, възникнали при изпълнението на проекта, както и по-нататъшните стъпки, които ще се осъществят за по-дългото и пълноценно развитие на мрежата за независим живот, в която са включени организации на хора с увреждания от различни страни.


  1. В партньорство с фондация Интелдей продължи участието ни в проекта - “Не увреждай правилата” – кампания за обществена почтеност”

Това е 1-та кампания, насочена към правилата за паркиране в София, с еднакъв фокус както към хората с увреждания, така и към всички участници в пътното движение. Целта на проекта е разбирането на хората с увреждания, че талонът за преференциално паркиране е само един инструмент, чрез който се гарантира основното човешко право на свободно придвижване.


По време на кампанията бяха изработени информационни материали -
листовки, банери, огледалници за коли - аудио и видео клипове, като способ ключовите послания на кампанията да достигнат до хората с увреждания, медиите, вземащите решения, до широката общественост и по този начин  да се постигне промяна в обществените нагласи и мисленето и действията на хората, увреждащи правилата, и то по пътя на вътрешното осъзнаване и убеденост.

(https://www.facebook.com/NeUvrezhdayPravilata/photos/a.415490505265251.1073741828.415387808608854/491457987668502/?type=3&theater)


В рамките на кампанията се проведоха 3 публични акции с участието на доброволци и симпатизанти на знакови места в столицата, където бяха раздавани материали с основните послания на кампанията:


•    „За кого са сините паркоместа в столицата?" - април 2015, паркинга на Националната художествена галерия – разяснителна акция, в която се включиха и представители на Градска мобилност – София, които заедно с екипа на проекта, приятели и доброволци раздадоха на минаващите хора и закачиха на паркиралите коли информационни материали на кампанията. ( http://bnr.bg/sofia/post/100551818/za-kogo-sa-sinite-parkomesta-v-stolicata); (http://www.cil.bg/Новини/247.html)


•    „Сини фишове" за нарушителите" - юли 2015, площад „Света Неделя", „сини фишове“ в същност бяха посланията на хората, спиращи се пред атрактивния автомобил, направен от балони, които оставяха с надеждата, че ще достигнат до всички заинтересовани страни (http://www.cil.bg/Новини/250.html); (https://www.facebook.com/Novini.bg/posts/949720291761297). По повод на проведената акция, Капка Панайотова взе участие в сутрешния блок на канал 3, където представи целите на проявата, както и на проекта като цяло. (http://kanal3.bg/video/1790-%D0%92%D1%81%D1%8F%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BD:-%D0%90%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B8 )


•    „Да научим правилата от детска възраст" - октомври 2015, Национален дворец на децата. Този път акцията беше много по-шумна, по-пъстра и по-весела, защото бе проведена пред Двореца на децата с ученици от първи до четвърти клас от училищата в района. Разказахме на децата защо не бива да се паркира върху сините места в зоните за преференциално паркиране, децата участваха в играта „Не увреждай правилата“, където взаимно се убедихме, че правилата не бива да бъдат нарушавани. Накрая на акцията победители и участници бяха почерпени с лакомства, имаше и награди. (http://www.cil.bg/Новини/254.html);(http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/deca-uchat-zashto-ne-se-parikara-na-invalidni-mesta-6043871)


През април по БНР тръгна аудиоклипа на кампанията, а през май месец в столичното метро и в трамваите по линия 7 започна да се върти и видеоклипа на кампанията, идеята за който бе изцяло на екипа на ЦНЖ. Късометражно, анимационно клипче с ясни послания и записано с гласовете на деца, което разкрива предназначението на синьото картонче за преференциално паркиране и злоупотребите с него (https://www.facebook.com/NeUvrezhdayPravilata/videos/vb.415387808608854/492419414239026/?type=2&theater)

Фейсбук страница на кампанията www.facebook.com/NeUvrezhdayPravilata бе създадена от началото на кампанията и предлага информация за паркирането със син талон, а така също действа като средище на хората с увреждания за споделяне на лични истории във връзка с общественото незачитане на техните права, както и случаи на предоставени сини талони. Споделени са снимки, клипове и истории, свидетелства на порочните практики у нас. Страницата има над 400 последователи и е действаща платформа за дискусии и споделяне на различни способи за противодействие и реакция спрямо нарушителите, която ще продължи да функционира и след приключване на проекта.


Заключителна пресконференция се проведе на 22.10.2016, на която се предостави информация за направените акции, както и за първи резултати от кампанията.(http://www.cil.bg/Новини/259.html)
На 10.12.2016 г. се проведе церемония по ежегодните награди за пътна безопасност, на която проекта на Интелдей в партньорство с ЦНЖ получи първа награда в раздел ”Инициативи за пътна безопасност от неправителствени организации“, което за пореден път доказа важността на проблема, който бе отразен от кампанията ни за обществена почтеност на улицата и паркинга. (http://nagradi.org/церемония-по-връчване-на-годишни-награди-за-пътна-безопасност-2015/12/ )


  1. Проект „Живот на воля или по чужда воля“, финансиран от фондация Институт „Отворено общество“, оператор на Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009-2014 г. Срока за изпълнение е 10 месеца от 26.05.2015 г. до 26.03.2016 г.

Проектът е насочен към случаите на дискриминация и нарушаване на правата на хората с увреждания в България. Проектът има за цел да записва, разкрива и анализира случаи на системна дискриминация и изготвяне на препоръки за промени в услугата „личен асистент“ и грижи в общността.


Началото на проекта започна през юни със срещи на екипа по проекта за набелязване на сроковете по изпълнение на първата дейност, а именно- изработването на методика за анализ и събиране на казуси за нарушени права въз основа на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждане. Бе създадена група от съветници – експерти, които да помогнат в направата на анализ на социалното законодателство и избор на конкретни казуси. Обърнахме се за съдействие от хора, работещи в НПО сектора и работещи в сферата на защита на човешките права у нас и в чужбина. Така в резултат на съвместния труд бе изготвена следната методика, която е качена на страницата на центъра в раздел „Наблюдателница“ - http://www.cil.bg/userfiles/nabliudatelnitsa/Metodika-final.pdf
Останалата част от проекта ще се изпълнява през 2016 г., а именно:

  • Ще се проведат дълбочинни интервюта с около 30 хора с увреждания, като около 10 от тях ще са ползватели на резидентна грижа.

  • Ще се проведат 3 дискусии с 20 участника по най-наболелите теми – асистентските услуги в България, деинституционализацията и социалните придобивки.

  • Въз основа на всички проучвания, анализи и дискусии ще бъдат изготвени 4 аналитични доклади по споменатите по-горе теми, както и един обобщаваш

  • Накрая, докладите ще бъдат разпространени в печатни и онлайн медии.




  1. ПроектLSD – Learning for social development” – “Обучаване за социално развитие“, финансиран от датската фондация „Велукс“. Проекта е 3-годишен със срок на изпълнение от август 2015 до август 2018 г.

Проектът цели да помогне на 10 млади хора с различни увреждания (вкл умствени увреждания) от Защитеното жилище в град Луковит да придобият умения за самостоятелен живот и самозащита, като участват в управлението на тяхната обща жилищна площ; да създаде модел на самоуправление на жилищната услуга за хора с увреждания, нуждаещи се от помощ за ежедневните си дейности; да мобилизира подкрепата за социални жилища и живот в общността с лична помощ и партньорска подкрепа сред политиците, за да ги направи част от националната политика за хората с увреждания в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.


Проекта започна да се изпълнява от началото на август 2015 г. със екипна среща, на която се обсъдиха и конкретизираха първите стъпки в изпълнението на дейностите по проекта. Стартира се с поредица от групови сесии водени от експерти на центъра – повечето от тях хора с увреждания - за концептуалната рамка на независимия живот в общността, както и се започна задълбочена индивидуална консултантска работа с всеки един от младежите, която ще продължава и през 3-те години на проекта. Една от първите задачи бе изработването на общ план за жизненото им пространство и разработването на правила за съвместен живот.
По този повод на 2-ри и 3-ти септември 2015 г. хора от екипа на ЦНЖ организираха съвместна сбирка с младежите от ЗЖ под надслов „Как се случват нещата в живота“, на която в приятелска атмосфера се разискваха такива понятия като: промяна на средата на ЗЖ; дворното пространство и как трябва да изглежда то; как виждам своето лично пространство и др. В резултат на общите ни усилия бяха направени две пейки и една маса от дърво и почистен и подготвен двора за засаждане с цветя.

Периодично се провеждаха срещи в ЗЖ в Луковит, като основните теми бяха:



  • нуждата от уединение за всяко човешко същество,

  • необходимостта от взаимно уважение и зачитане на правилата,

  • умения за водене на преговори и решаване на проблеми,

  • проблемите на споделеното жизнено пространство и неговото евентуално преструктуриране с цел да се доведат идеите на младежите до реконструкция на съществуващата материална база на ЗЖ.

Бяха проведени срещи с персонала на ЗЖ, със зам.-кмета на града г-жа Цветенка Хаджиева, както и със съдия Владислава Цариградска, пред които бе представен проекта като цяло, целите и задачите, които сме си поставили, както и бе заявено желанието ни да работим заедно с общността на Луковит за приобщаване на младите хора с увреждане от ЗЖ.


По време на срещите все по-осезаемо бе усетена нуждата от място извън жилището, където свободно да се дискутира по всички възникнали проблеми. Ето защо започна търсенето на подходящо помещение за офис на Центъра в града, както и на подходящ местен човек – координатор. След няколко месечно търсене, на 05.02.2016 г. бе открит офиса ни в Луковит с местен представител – Цвета Попова.
Поради спецификата на работата с младите хора от ЗЖ, както групово, така и индивидуално, степента на тяхното научаване за справяне с ежедневните си нужди, ориентиране към продължаване на образованието или намиране на подходяща работа е на различно ниво. Някои младежи усвояват новите знания и умения сравнително бързо, докато при други има нужда от още много консултантска работа или т.н. “peer support” - колегиална подкрепа. Последните месеци на 2015 г. бяха отдадени именно на тази индивидуална колегиална подкрепа.

ИНИЦИАТИВИ



  • Наглостта не е увреждане“ – една инициатива на "Център за независим живот", "Асоциация на пострадали при катастрофи" и "ALLTIMECAMS". В началото на януари 2015г. бе създадено партньорство между ЦНЖ и "ALLTIMECAMS", като по-късно към тях се присъедини и Асоциацията на пострадали при катастрофи. Всички се обединиха около идеята, че имат сили и желание за абсолютно нов начин на действие спрямо хората, които неправилно, некоректно и аморално заемат местата, маркирани в синьо. Както и да се обърне внимание на хората с увреждания, колко неправомерно е да предоставят своите талони за безплатно паркиране на трето лице.

Заедно с органите на „Пътна полиция“ бяха проведени няколко акции в столични търговски центрове за заснимане и санкциониране на нарушители, паркиращи на сини места за хора с увреждания. На 26.02.2015 г. се състоя пресконференция с представители на 3-те партньорски организации, които запознаха медиите с целите на кампанията и с първите резултати от направените акции в търговските вериги. (http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/zaloveni-da-parkirat-naglo.html).

С помощта на доброволци бе качван снимков материал за подобни нарушения в София и в други градове на интернет страницата на кампанията (https://www.facebook.com/NaglosttaNeEUvrejdane/?fref=ts). Нарушителите бяха награждавани със залепване на колата на стикер „Наглостта не е увреждане“.


Страницата на кампанията в социалната мрежа е действаща и отворена за снимкови доказателства за нарушения.


  • 5-ти май 2015 г. - Европейския ден за независим живот на хората с увреждания (преименуван така от 2014 г. ) бе отбелязан с конференция на тема „ВРЕМЕ Е ЗА ЕВРОПЕЙСКА ПОЛИТИКА В СФЕРАТА НА УВРЕЖДАНИЯТА“.

(http://www.cil.bg/Новини/248.html).


  • На 21-ви май 2015 г. инициативна група от активни хора с различни увреждания и техни организации от цялата страна, обединени около настояването за РАДИКАЛНА РЕФОРМА И ИЗРАБОТВАНЕ НА НОВИ МЕХАНИЗМИ ЗА ПОДКРЕПА НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯТА, изпрати до социалния министър Калфин писмо, с което го прикани в качеството му на Председател на Националния съвет за интеграция но хората с увреждания (НСИХУ), да свика извънредно заседание на съвета, на което групата да представи предложенията си за реформата в сферата на уврежданията. След като не получиха отговор в законовия срок от 14 дни, активните хора с увреждания пуснаха ОТВОРЕНО ПИСМО, защото за тях промените в политиките в сферата на уврежданията, по които се работи в момента, са от изключително значение. Текста на отвореното писмо до министър Калфин и до медиите може да се открие на страницата ни в интернет. (http://www.cil.bg/Новини/249.html)

  • На 21-ви юли 2015 г. в пресцентъра на НДК се състоя пресконференция, където чрез средствата за масово осведомяване, бяха изложени идеите на инициативната група от активни хора с увреждания от цялата страна, които така и не получиха отговор от министър Калфин на писмото с предложения за радикална реформа в сферата на уврежданията. (http://www.cil.bg/Новини/251.html)

  • В края на месец септември изпратихме до всички депутати в 43-тото Народно събрание проекта за Закон за личната помощ (разработен преди повече от 5 години от група хора с увреждане и техните организации), с идеята да лобираме за по-бързото му разглеждане в комисии и пленарна зала. Получихме само обаждане от кабинета на депутата Слави Бинев и отговор от парламентарната група на БСП, които поеха обещания за защита правата на хората с увреждания, като до момента няма никакво развитие по въпроса.

  • На 20.10.2015г. проведохме среща с новия омбудсман на Република България – госпожа Мая Манолова. На срещата ѝ предоставихме проекта на Закон за личната помощ, изработен от наш екип от експерти още преди повече от пет години и представен още през 2009 г. на тогавашния председател на Парламента – госпожа Цецка Цачева без никакъв резултат. (http://www.cil.bg/Новини/255.html).

На същата дата в офиса на ЦНЖ се състоя среща с единия от кандидатите за кмет на София, господин Кадиев. Бяха дискутиран проблемите с достъпността на средата, за транспорта – градски, специализиран и метро, за Наредбата за АНЖ, за механизма за избиране на заместник-кметовете. (http://www.cil.bg/Новини/256.html)


МЕДИЙНИ ИЗЯВИ
През цялата година не спираше участието на колегите ни в медиите по различни теми, касаещи проблемите на хората с увреждания. В таблицата по-долу може да се запознаете с тези интервюта чрез линковете на съответните предавания.


интервю с Капка Панайотова по БНР за спиране на 2-рата инвалидна пенсия

http://bnr.bg/post/100505996/kapka-panaiotova-uvrejdaneto-e-rezultat-ot-bolest-no-ne-e-bolest

репортаж по Нова тв с Капка Панайотова за асистентските услуги

http://novanews.bg/news/view/2015/01/07/97756/13-000-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B8-%D1%81-%D1%83%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/

интервю на Капка Панайотова по радио Благоевград за закона за лична помощ

http://bnr.bg/blagoevgrad/post/100508528/dnes-15012015-g

интервю на Нина Жишева за предложението за премахване на ТЕЛК-те от министър Москов – по Тв 7

http://tv7.bg/Добро-утро-България-/Какво-да-се-прави-с-ТЕЛК-овете-_l.102_i.10183924.html#.VMIjD2ccQdU

интервю на Капка Панайотова в Тв7 нюз – за децата с увреждане

http://news7.bg/predavania/oshte-neshto/vsichki-videa/detsata-s-uvrezhdaniya-ne-sa-samo-diagnoza/136509#.VPBPB_msX-t

интервю на Капка Панайотова в БТв – по темата за помощните у-ща

http://btvnovinite.bg/gallery/tazi-sutrin/reportazhi/komisija-nasochva-deca-sas-specialni-obrazovatelni-potrebnosti-kam-pomoshtno-uchilishte.html

интервю с Капка Панайотова и Митко Николов в "Пресечна точка" на телевизия Видин

http://44paralel.com/politiki-6152

Достъпно ли е метрото? - репортаж на Нова тв

http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/07/03/116704/достъпно-ли-е-метрото-за-хора-с-увреждания/?utm_source=index&utm_medium=link&utm_campaign=menu

интервю на Капка Панайотова по тв7 за реформите в пенсионната система

http://news7.bg/predavania/oshte-neshto/vsichki-videa/stapkite-za-da-se-sluchi-reformata-za-horata-s-uvrezhdaniya/156793#.Va4dAnkVgdV

репортаж с Нина Жишева за експериментално поставяне на гумени подпори при вратите на мотрисите в метрото

http://news7.bg/Новина/България/Общество/Метрото-достъпно-и-за-хора-с-увреждания_l.n_i.159574_c.22.html#.VcsZ33kVgdV

Интервю на Митко Николов по радио Видин във връзка с 03.12.

http://bnr.bg/vidin/post/100633552

интервю на Капка Панайотова по БНТ на тема „Недостъпната среда за хората с увреждания“

http://bnt.bg/part-of-show/ne-dosa-tpna-sreda

През април 2015 г., Център за независим живот навърши 20 години активна и ползотворна правозащитна дейност. За това време свършихме немалко, бяхме школа за защитници и политици, бяхме инкубатор за лидери, бяхме единствената самостоятелна организация, която буди силни емоции само при споменаване на името й. Благодарение на Център за независим живот в Парламента от години стоят поне два проектозакона в сферата на уврежданията. За всичко това заслуга имат голям брой хора, които през годините са работили в ЦНЖ, отдали са част от опита си, уменията си, личния си плам и емоция за каузата на независимия живот. На всички тях благодарим от сърце! Обичаме ви!







Каталог: userfiles -> annual reports
userfiles -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
userfiles -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
userfiles -> Закон за бюджета на доо- 2012 г., Кодекс за социално осигуряване, 6 наредби,свързани със социалното осигуряване
userfiles -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
userfiles -> Автоматични предпазители базови конструкции и основни характеристики на автоматичните предпазители
userfiles -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
annual reports -> Г о д и ш е н о т ч е т з а д е й н о с т т а 2014 година „център за независим живот” – софия (цнж)
annual reports -> Г о д и ш е н о т ч е т з а д е й н о с т т а 2016 година „център за независим живот” – софия (цнж)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница