Г о д и ш н а п р о г р а м а за развитие на читалищната дейност в община бяла през 2018 година въведение годишната програма



Дата08.12.2018
Размер213 Kb.
#107213
Г О Д И Ш Н А П Р О Г Р А М А

ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА БЯЛА

ПРЕЗ 2018 ГОДИНА

  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Годишната програма за развитие на читалищната дейност в Община Бяла през 2018 година е в изпълнение на чл. 26а, ал. 2 от Закона за народните читалища. Тя е изработена въз основа на направените предложения от читалищата и е съобразена със стратегическите документи за развитието на Община Бяла.

Програмата ще подпомогне годишното планиране и финансиране на читалищните дейности и ще допринесе за по-голяма прозрачност при тяхното изпълнение.

Българските читалища са културни институции за съхранение и развитие на народните традиции и национална идентичност. Те са традиционни самоуправляващи се културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. Съгласно Закона за народните читалища те са юридически лица с нестопанска цел. В тяхната дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание.

Читалището се управлява от Общо събрание, настоятелството и проверителна комисия, като върховен орган е Общото събрание, състоящо се от всички членове на читалището, имащи право на глас. Съгласно чл. 14, ал. 2 от Закона за народните читалища решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на читалището.

Работата на читалищата се подпомага от Регионален експертно-консултантски и информационен център - Русе / РЕКИЦ /. Той провежда национална политика към читалищата, основана на принципите на децентрализация, съхраняване на местните традиции и активно гражданско участие. Центърът:


  • координира работата на читалищата в териториалната библиотечно-информационна мрежа и подпомага модернизирането им като основни културни и информационни центрове за местната общност;

  • подмомага дейността на народните читалища в сферата на опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство и любителско творчество.



  1. ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА

Програмата цели обединяване на усилията за по-нататъшно развитие и утвърждаване на читалищата като важни обществени институции на местните общности с водеща роля за разпространение на знания, култура и духовност.

Тя цели да подпомогне организацията на комплекса от културно-просветни и информационни дейности, както и да съдейства за повишаване активността на читалищните настоятелства за създаване на благоприятна среда за всички възрастови групи, ползващи услугите на народните читалища в Община Бяла.




    1. ПОДЦЕЛИ:

  • запазване и развитие на духовните културни ценности на гражданското общество;

  • подпомагане на традиционните читалищни дейности и търсене на съвременни форми за тяхното развитие;

  • превръщане на читалищата в общодостъпни центрове за библиотечно и информационно осигуряване на населението чрез ускорено навлизане на съвременните комуникационни и информационни технологии;

  • осигуряване на възможности за продължаване на местните традиции.



  1. ФИНАНСИРАНЕ

На територията на Община Бяла съществува мрежа от 9 народни читалища. Едно от тях се намира в град Бяла, а останалите са в другите населени места на общината. Всички те са съдебно регистрирани и са вписани в Регистъра на народните читалища към Министерството на културата. Сградата на НЧ „Пробуда 1927” с. Бистренци е необитаема. Библиотечният фонд се съхранява в сградата на Кметство - с. Бистренци. Читалището няма последна съдебна регистрация.
Читалищата получават субсидии от държавния и общински бюджет съгласно чл. 21, т. 3, от Закона за народните читалища. Разпределението на субсидиите се извършва от комисия, съгласно изискванията на чл. 23, ал. 1 от Закона за народните читалища и указанията на Министерство на културата, относно организацията и методиката за прилагане на критериите за разпределение на дъръжавната субсидия за народните читалища за 2018 г.

Общият размер на държавната субсидия за 2018 година за Община Бяла е в размер на 125 625 лева за 15 субсидирани бройки за цялата община.

Стандартът за една субсидирана бройка през 2018 година е в размер на 8 375 лева, включващи средства за заплати и осигуровки, ЗБУТ, за дейности и издръжка на читалището.


  1. СЪСТОЯНИЕ НА МАТЕРИАЛНО - ТЕХНИЧЕСКАТА БАЗА

4.1. Състояние на материално - техническата база в Община Бяла

Състоянието на материалната база, нейното обновяване и поддържане е важно условие за развитие на читалищните дейности.

Сградите на читалищата се нуждаят от много ремонтни дейности, за които читалищните настоятелства не могат да отделят средства от собствените бюджети. Отлагането на ремонтите и обновяването на сценичната техника може да превърне голяма част от тази инфраструктура в неизползваема.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла има одобрен Проект „Закупуване на ново оборудване и обзавеждане за културната дейност на читалище „Трудолюбие 1884” град Бяла, област Русе към Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони „Европа инвестира в селските райони”, подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура” от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони „Програма за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г.” Стойността на проекта е 365 000 лв. и включва следните дейности и доставки:



  • мобилна сцена и декори за сцена;

  • стационарна и мобилна озвучителна техника;

  • стационарна и мобилна осветителна техника;

  • климатична инсталация;

  • видеонаблюдение;

  • оборудване на стаи и салон;

  • музикални инструменти;

  • народни носии;

  • сценични костюми и костюми за танци.

Закупуването на ново оборудване и обзавеждане съществено ще подобри възможностите на читалището за осъществяване на своята културната дейност, както и качеството на планираните събития и прояви.

Община Бяла търси решения за ремонтните дейности на читалищните сгради чрез финансиране със средства от фондовете на Европейския съюз.



В приложената таблица може да се види какви сгради ползват народните читалища и тяхното актуално състояние.

Приложение № 1


Наименование на читалището

Населено място

Състояние на сградния фонд

Групи и състави

НЧ „Трудолюбие 1884”


гр. Бяла

Много добро състояние на сградния фонд. Последен ремонт -2014 г.

Библиотека - с 30 965 тома, шест самодейни състава, литературен клуб, самодеен театър, компютърен кабинет с интернет по Проект „Глобални библиотеки“

НЧ „Просвета 1919”

с. Босилковци

Библиотеката се намира в сградата на Кметството.

Библиотека, танцов състав и певческа група.

НЧ „Пробуда 1927”

с. Дряновец

Много добро състояние на сградния фонд. Последен ремонт-2015 г.

Библиотека, компютър и певческа група.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец

Много добро състояние на сградния фонд. Последен ремонт - 2014 г.

Библиотека, компютър, певческа група за автентичен фолклор, танцов състав.

НЧ „Развитие 1899”

с. Полско Косово

Много добро състояние на сградния фонд. Последен ремонт - 2015 г.

Библиотека, компютър с интернет, два танцови състава и състав за рецитали.

НЧ „Пробуда 1927”

с. Бистренци

Лошо състояние - необитаемо.

Библиотечният фонд се съхранява в сградата на Кметството.

НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908”

с. Лом Черковна

Задоволително състояние на сградния фонд. Последен ремонт - 2014 г.

Библиотека.

НЧ „Съгласие 1918”

с. Пейчиново

Библиотеката се намира в сградата на Кметството. Последен ремонт -1995 г.

Библиотека, певческа група за автентичен фолклор, три състава за автентични празници и обреди.

НЧ „Развитие 1927”

с. Стърмен

Много добро състояние на сградния фонд. Последен ремонт - 2014 г.


Библиотека, самодеен състав, компютър с интернет .

НЧ „Пробуда 1928”

с. Ботров

Библиотеката се намира в сградата на Кметството.

Библиотека и певческа група.



  1. ЧИТАЛИЩНИ ДЕЙНОСТИ

Основните дейности на читалищата в Община Бяла са свързани с:

  • библиотечно дело и увеличаване на книжния фонд;

  • развитие на любителското художествено творчество;

  • съхранение и разширяване на школите по интереси;

  • културни дейности - работа с всички възрастови и социални групи от населението;

  • концерти, чествания, национални, общински и детски празници;

  • театрални постановки от гостуващи театрални колективи.


5.1. Състояние на библиотечната дейност

Читалищните библиотеки са общодостъпни информационни центрове в малките населени места. Във всяко населено място в читалищата функционира библиотека. Основните задачи на читалищните библиотеки са да опазват културно-историческото наследство и националните традиции. Библиотеките работят за осигуряване на по-дoбра, съвременна и качествена образователна, културна, социална и информационна среда на населението.

За изпълнението на тези задачи основните дейности на библиотеките са обновяване на библиотечния фонд в зависимост от читателските интереси, подобряване дейността ни библиотеките, съобразена с интересите и нуждите на населението, чрез различни форми на културно-масовата работа - срещи, кръгли маси, изложби, концерти и др.

И през 2018 год. Община Бяла ще подкрепя дейността на работещите народни читалища, като важни центрове за съхраняване и развитие на любителското творчество и инициатива и културно-просветителски звена. Днешните реалности изискват от читалищата да бъдат високо отговорни самоуправляващи се културни сдружения на гражданите, особено в населените места, където се явяват като единствен културен институт.

През 2018 год. приоритети в читалищните дейности ще бъдат:


  • продължаване подкрепата на Общински съвет Бяла и общинската администрация за приобщаване на гражданите към глобалното информационно общество, а именно чрез съдействие за устойчивост на проектите по Програма Глоб@лни библиотеки - България;

  • създаване на условия за равнопоставеност и преодоляване на информационната и социална изолираност на децата и младите хора, чрез по-широкия им достъп до модерните информационни и комуникационни технологии, предоставени от читалищата;

  • включване дейността на народните читалища в сайта на Община Бяла, линк „Народни читалища”;

  • участие на творческите колективи на народните читалища в мероприятия от Културния календар на Община Бяла;

  • усъвършенстване на механизма за финансиране на народните читалища и осъществяване на обществен контрол на разходваните бюджетни средства, съгл. чл. 26а, ал.(4) и ал.(5) от Закона за народните читалища;

  • стимулиране интереса и любовта на младите хора към богатото фолклорно наследство на родния край, осигуряване на приемственост между поколенията;

  • привличане и участие на младите хора в краеведческата дейност.


5.2. Развитие на художествено-творчески дейности

Любителското творчество се проявява във всички сфери на изкуството и в него участват хора от всички възрасти. Чрез него се създават предпоставки за професионална квалификация и реализация в областта на културата, а от друга страна - се възпитава публика, която да има потребност от участие в обществения и културен живот.

Читалищата в Община Бяла съхраняват, предават и популяризират нематериалното културно наследство. Изградените самодейни колективи към читалищата участват в градски прояви, представят Община Бяла на регионални, национални и международни фестивали.

6. ДЕЙНОСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ

6.1.Предложения за дейности на читалищата в Община Бяла за 2018 година

/ Приложение № 2 /

Приложение № 2
ПРЕДЛОЖЕНИ ДЕЙНОСТИ НА ЧИТАЛИЩАТА

В ОБЩИНА БЯЛА ЗА 2018 ГОДИНА




ДАТА

ДЕЙНОСТИ


ОРГАНИЗАТОРИ


06.01.2018 г.

170 години от рождението на Христо Ботев:

  • радиопредаване;

  • оформяне на кът и изложба за живота, делото и творчеството му.

Читалищата от общината.

Исторически музей гр. Бяла;




13.01.2018 г.

155 години от рождението на Алеко Константинов - литературно четене.

140 години от рождението на Пейо Яворов:



  • „Яворова вечер”

  • оформяне на кът и витрина за живота и творчеството му;

  • детско утро.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.
НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.
НЧ „Просвета 1919” с. Босилковци.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.


21.01.2018 г.

  • „В името на живота ”- поздрав за АГ отделение на МБАЛ „Юлия Вревска”гр. Бяла.

  • Възпроизвеждане на народния обичай „Бабинден”.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

Община Бяла;

Читалищата от общината.


м. януари

„Зимна приказка” - тематична изложба.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

01.02.2018 г.

Конкурс за най-добро домашно вино, произведено в с. Полско Косово.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

05.02.2018 г.

Отбелязване на 140 години от смъртта на баронеса Юлия Вревска - „Ангел на милосърдието” - на чаша руски чай.

Община Бяла и училища;

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла; Исторически музей гр. Бяла.



06.02.2018 г.

99 години от създаване на НЧ „Просвета 1919”

с. Босилковци - оформяне на кът.



НЧ „Просвета 1919” с. Босилковци.


14.02.2018 г.

  • Ден на лозаря - извършва се ритуал, избира се „Цар на лозята”;

  • „Горчиво вино”- поетична вечер на любовната лирика.

Община Бяла;

Читалищата от общината.

НЧ „Развитие 1899” с.Полско Косово.


19.02.2018 г.

145 години от обесването на Васил Левски:

  • поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в гр. Бяла;

  • „Апостол на свободата” - тематичен урок и изложба;

  • поетичен рецитал и гостуване на историци;

  • оформяне на кът и витрина.

Община Бяла, ДГ и училища;

Исторически музей гр. Бяла;

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

Исторически музей и училища.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

НЧ „Развитие 1899” с.Полско Косово.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.



м. февруари

Празник „Сирни Заговезни” с децата.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново.

26.02. -

28.02.2018 г.



„Бабомартенска творилница” - изработване на мартеници за малки и големи.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

29.02.2018 г.

„Забравеният генерал от Одринската епопея” - 90 години от смъртта на генерал-майор Григор Грънчаров, погребан в гр. Бяла.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла;

Исторически музей гр. Бяла.




01.03.2018 г.

  • „Мартенички греят в Бяла” - изложба на мартеници. Посрещане на Баба Марта.

  • Отбелязване на Деня на самодееца.

Читалищата от общината.




03.03.2018 г.

3 март - Национален празник на Р България:

  • поднасяне на венци и цветя пред паметните плочи на опълченците;

  • детско утро

Община Бяла и училища;

Читалищата от общината.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.



08.03.2018 г.

8-ми март - Международен ден на жената:

  • празничен рецитал

Читалищата от общината.ОПК.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.


22.03.2018 г.



Посрещане на Първа пролет:

  • „Пролет е дошла” - изложба на детски рисунки.

  • аранжиране на пролетни цветя;

  • празничен концерт;

Читалищата от общината. ОПК.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла;

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.


27.03.2018 г.

„Театърът - моята любов” - разговор с любители и участници в Самодейния театър по случай Международния ден на театъра.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

31.03.2018 г.

„Лазаровден” - лазаруване с деца.

Читалищата от общината.

м. март

Честване на златни и сребърни сватби на жители на с. Пейчиново.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново.

01.04.2018 г.

Ден на хумора и шегата:

  • „Да се смеем, за да оцелеем”

  • лично творчество на косовски самодейци.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла;

Общ. пенсионерски клуб гр. Бяла.

НЧ „Развитие 1899” с.Полско Косово.


01.04.- 10.04.2018 г.

Седмица на детската книга и изкуствата за деца:

  • традиционен маратон на четенето „ Аз вече съм читател”;

  • тематична изложба и тематични уроци;

  • Ханс Кр. Андерсен - творчество;

  • любими български детски автори;

  • мобилна библиотека от най-новите книги за деца от фонда на библиотеката;

  • колективно четене с ученици от началните класове.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла;

ДГ и училища.

НЧ „Развитие 1899”; филиал на ДГ „Стадиона” и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” с. Полско Косово.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец и ОУ „Неофит Рилски”.


07.04.2018 г.

Световен ден на здравето - подреждане на витрина.

НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908”

с. Лом Черковна.



м. април

  • Великденски концерт и изложба.

  • Великденска кулинарна изложба.

Читалища, училища и ДГ.

НЧ „Н.Й.Вапцаров 1908”

с. Лом Черковна.


м. април

Посещение в ДСХ с. Бистренци - концерт.

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.

18.04.2018 г.

Изложба на пролетни цветя. Размяна на семена, резници и разсади на цветя и билки.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

22.04.2018 г.

„Земята - нашият общ дом ” - витрина с материали и фотоизложба.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.


м. април

Участие на група за шлагерни и стари градски песни „Нежни звуци” в Х Национален музикален фестивал „Спомени в песен” гр. Попово.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.


м. април - м. май

Телевизионна изява на ФПФ „Косовски авлиги”, ФГАФ, ДТС „Косовче” - представяне на „Предсватбен четвъртък” и „Белянка” / датата на записа ще бъде определена от снимачния екип /.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.



01.05.2018 г.

Ден на обединена Европа - беседа.

НЧ „Развитие 1899” с. П. Косово.

06.05.2018 г.

6 май - Гергьовден - участие в програмата за празника на град Бяла.

Община Бяла, ДГ и училища;

читалищата от общината.



м. май

Беленски театрални дни - премиера на Самодейния театър.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.


09.05.2018 г.

9 май - Ден на победата - поклонение пред паметните плочи на загиналите в Отечествената война.

Читалищата от общината;

Исторически музей гр. Бяла;

Общински пенсионерски клубове.


09.05.2018 г.

Ден на Европа - оформяне на витрини / кътове.

Читалищата от общината; ОПК.

18.05.2018 г.

Ден на музеите - отворени врати на етнографската сбирка в читалището.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

19.05. - 23.05.2018 г.

Майка и бебе в библиотеката – привличане на млади майки към читалището.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово.

24.05.2018 г.

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Община Бяла, ДГ и училища;

Читалищата от общината.



27.05.2018 г.

„Свети дух” - празник на с. Копривец.

Кметство, НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”, филиал на ДГ „Пролет”, ОУ „Н. Рилски”, ОПК.

м. май

Молебен за дъжд „Пеперуда”.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново.


м. май

Участие в ХХІІ Старопланински събор „Балкан фолк 2018” гр. Велико Търново:

  • ФГ „Росна китка”

  • ФГ „Шарен гердан” и ГНТ „Чатманлийки”

  • ПГИФ и ТС

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен;

НЧ „Просвета 1919” с. Босилковци;

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.



м. май

Среща с детската писателка Весела Фламбулари.

НЧ „Развитие 1899” с. П. Косово.

м. май

Честване на 100-годишния юбилей на НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново;

Кметство.



01.06.2018 г.

Международен ден на детето.

Община Бяла, ДГ, училища, читалища.

02.06.2018 г.

Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България:

  • поднасяне на венци и цветя;

  • оформяне на тематични кътове.

Община Бяла, ДГ и училища;

Исторически музей гр. Бяла;

Читалищата от общината.


02.06.2018 г.

Фолклорен събор „Бяла 2018”.

Община Бяла, читалищата от общината и съседни населени места.

м. юни

Откриване на жътвата по стар български обичай.

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.

24.06.2018 г.

Отбелязване на „Еньовден”:

  • легенди и предания за празника;

  • разучаване на игри на открито;

  • бране на билки и правене на венци;

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово;


НЧ „Просвета 1919” с. Босилковци.

м. юни


Участие на ФГ „Росна китка” - с. Стърмен в VІІ Балкански шампионат по фолклор „Евро фолк - Жива вода 2018” гр. Хисаря.

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.


м. юни

Прожекции на детски филми.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

08.07.2018 г.

Честване на Св. вмчк Прокопий - традиционен празник на с. Босилковци.

Кметство, НЧ „Просвета 1919” и ОПК

с. Босилковци.



18.07.2018 г.

181 години от рождението на Васил Левски - поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в гр. Бяла.

Община Бяла и училища;

Исторически музей гр. Бяла.



м. юли

Участие в Европейския шампионат по фолклор "Евро фолк 2018” - гр. Несебър:

  • ФГ „Росна китка”;

  • ПГИФ и ТС

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.


м. юли

  • Лятно училище за децата.

  • Летни занимания по интереси.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново.

НЧ „Развитие 1899” с. Полско Косово



м. юли -

м. август




  • Гостуващи състави и изпълнители;

  • Участие на читалищни състави във фестивали в други населени места.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

м. август

Участие на ФГ „Росна китка” - с. Стърмен в Национален фолклорен фестивал „Фолклорен извор” - с. Царевец, общ. Свищов.

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.


м. август


Участие на ФГ „Росна китка” - с. Стърмен в VІІІ -Световен шампионат по фолклор „World folk 2018” гр. Поморие.

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.


м. август

  • Лятно училище за децата.

  • Общоселски празник „Сбогом лято”.

НЧ „Съгласие 1918” с. Пейчиново;

НЧ „Развитие 1899” с.Полско Косово.



06.09.2018 г.

Отбелязване на Деня на Съединението на Княжество България и Южна Румелия - тематична вечер „Единна България”.

Община Бяла; Исторически музей

гр. Бяла; Читалищата от общината.



м. септември

Подготовка и провеждане на ІV-я Фолклорен фестивал „Напевите на Янтра” - с. Стърмен.

Община Бяла;

НЧ „Развитие 1927” с. Стърмен.



21.09.2018 г.

„Да бъде мир!” - конкурс за детска рисунка.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

22.09.2018 г.

Отбелязване на 110 години от обявяване на независимостта на България.

Община Бяла, ДГ и училища;

Исторически музей, читалища.



м. септември

Празник на с. Ботров.

Кметство, НЧ „Пробуда 1928”.

01.10.2018 г.

„В плен на музите” - авторски четения на местни творци.

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.

01.10.2018 г.

Отбелязване на Международния ден на възрастните хора.

Читалищата от общината;

Общински пенсионерски клубове.



м. октомври

Дни на българската община - изложба и концерт.

Община Бяла, НЧ „Трудолюбие1884”

27.10.2018 г.

Среща-разговор „На учителя с любов”.

НЧ„Трудолюбие 1884”, училища, ДГ.

м. октомври

Празник на с. Стърмен.

Кметство, НЧ „Развитие 1927”.

01.11.2018 г.

Ден на народните будители - изложба.

Община Бяла; Исторически музей; ДГ, училища и читалища; ОПК.

21.11.2018 г.

Въведение Богородично - празник на християнското семейство.

Читалищата от общината;

Общински пенсионерски клубове



09.12.2018 г.

Отбелязване на 109 години от рождението на Н. Й. Вапцаров.

НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908” и ОПК

с. Лом Черковна.



м. декември

Запалване на коледните светлини в град Бяла.

Община Бяла и началните училища;

НЧ „Трудолюбие 1884” гр. Бяла.



24.12.2018 г.

„Коледуване” - поздрав от коледарски групи.

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1922”

с. Копривец.



м. декември

Коледни празници по населени места.


Община Бяла и училища;

Читалищата от общината;

Общински пенсионерски клубове.

Настоящата програма е насочена към населението на Община Бяла.



Програмата е отворена за нови идеи, предложения и допълнения.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница