Г. Поредна дивотия с парното?



Дата27.10.2018
Размер179.78 Kb.
#101431


27.02.2009 г.

Поредна дивотия с парното?
Възродиха идеята „Една абонатна станция - една сметка“ -Сградната инсталация и консумацията в нея се обслужва по избор на съсобствениците или от специализирана фирма, поискаха частните топлофикации
Малко след добрата новина за намаляване на цените на парното в София беше сътворена поредната дивотия. „Една абонатна станция - една сметка“ тази идея беше възродена след срещата на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров с представители на топлофикационните дружества. Начинът, по който се е отчитала енергията, не удовлетворявал топлофикациите, стана ясно още след срещата. Това ще доведе до ескалиране на междусъседското напрежение в и без това изострените отношения между тези, които не плащат парното си и коректните платци. Фирмите за топлинно счетоводство да станат подизпълнители на живеещите в сградата потребители, а не на топлофикациите, както е сега, поискаха от топлофикациите. По този начин ангажиментите на топлофикационните дружества щели да доставят енергията до абонатната станция и да искат след това една сметка за парно, обясни председателят на асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски. Той посочи пример с Румъния, където през 2005 година със закон беше променена системата. Доставчикът на топлинна енергия е доставчик до границата на собственост, както е във всички други сектори от енергетиката, до топломера в абонатната станция. Сградната инсталация след това и консумацията в нея се обслужва по избор на съсобствениците или от специализирана фирма или по някакъв друг начин. В зависимост от компетенциите и желанието на съсобствениците, по този начин може да се управлява и енергийната ефективност на сградата, защото не може да имаш енергийна ефективност на четвъртия етаж, а на първия да зеят прозорци. Подобен текст не влезе в Закона за енергийната ефективност миналата година, припомня агенция КРОСС. Дори омбудсманът Гиньо Ганев се закани, че ще го даде на Конституционния съд с мотива, че блоковете ще бъдат принудени да станат юридически лица, от които „Топлофикация“ да си търси парите за парно, а грижата за разпределение на енергия вътре в сградата да бъде оставена на хората. Топлофикациите като независими икономически субекти подчертаха, че социалната защита не е тяхна функция. Те са икономически оператори, отстояват интересите на собственика на съответното дружество, каза министър Петър Димитров. Той допълни, че топлофикациите в София и Шумен няма да увеличават цените на енергията, както беше предвидено от 1 януари. Топлофикациите в Русе, Сливен, Габрово и Плевен работят на въглища. Без промяна са цените на топлинната енергия във Велико Търново, посочи още министърът. В частните топлофикации в страната имало системи за поощрение на коректните абонати и никъде сметките за януари не са били високи. В някои случаи дори е имало понижение на цената.


27.02.2009 г.

София даде повече от милион за кофи без договор

Кметът Бойко Борисов заподозря, че има медийна атака срещу него
Искра Милева

С 42 гласа "за" вчера Столичният общински съвет одобри отпускането на 1,6 млн. лв. на общинското дружество "Чистота-Искър", с които то да купи 6000 съдове за смет и четири специализирани камиона. С парите дружеството ще купи техниката и кофите за боклук. До гласуването се стигна след нажежени дебати. Това е образец на пример как се действа под натиск, коментира съветникът от групата на БСП Христофор Христов. Той допълни, че все още не е подписан договорът с фирмата, а се настоява да й се отпуснат парите. Той попита заместник-кмета по екологията Мария Бояджийска чия собственост ще останат кофите, след като след година изтече договорът с дружеството. Отговорът бе, че контейнерите ще останат собственост на общината. Коментарът на Вили Лилков от ДСБ пък бе, че без да е подписан договор, без да има ясно разчети, общината пак се принуждава да даде "безгранично доверие" на фирмата.

Около безграничното доверие и извиването на ръцете на общината от частници се завъртяха и почти двучасовите дебати преди гласуването на дневния ред. Още в началото на заседанието кметът Бойко Борисов заяви, че не вижда къде е проблемът, визирайки писмото на "Новера" до общината, с която частникът поставя ултиматум, че от 1 март спира чистенето в цялата столица. Той допълни, че вчера на частника са платени 4 млн. лв. Дължимите суми, по думите на кмета, са 6,3 млн. на "Чистота-София", 3 млн. лв. - на "Волф-96" и 1,9 млн. лв. - на ДИТЦ. Според Борисов на 23 януари на трите фирми са платени други 370 000 лева. Оставащите суми от дължимото към концесионера ще бъдат платени до края на март. Ако се наложи, парите ще се вземат от Специализирания общински приватизационен фонд.

Общинският съветник от БСП Петър Курумбашев обаче отново нажежи дебатите, след като заяви, че с влизането на общинското дружество "Чистота-Искър" в трите района, се осигурява влизането на "архитекта на концесиите" в лицето на "АЕС-Х" ООД и Кирил Арсов. Курумбашев заяви, че има и конфликт на интереси в отношенията между управителя на общинската фирма Петър Граматиков и Кирил Арсов. 60% от собствеността на "АЕС-Х" се води на 25-годишната Ина Арсова - дъщеря на бившия общински съветник от СДС. По негов доклад в края на 90-те години Столичният общински съвет създаде и даде концесията на чистотата на фирмите, управлявани от Румен Гайтански-Вълка. Шефът на "Чистота-Искър" - Павел Граматиков е и съдружник с Арсов в няколко фирми. Кметът отговори, че ако има конфликт на интереси, той ще бъде разрешен.

За криза с боклука винаги се говори, когато има тежък доклад от Брюксел или вот на недоверие към управляващите, заяви кметът Борисов. Той се обърна към съветниците от БСП да помолят мандатоносителя ДПС да спре да подкрепя Румен Гайтански, като преди това заяви, че медийните атаки относно проблемите с чистотата идват от група вестници, близки до мандатоносителя. Кметът обеща на софиянци, че нова криза с боклука няма да има.


27.02.2009 г.

Гондоли сменят торбите за смет

Чистачи извиват ръцете на Бойко, плаща им спешно 4 млн.
СОФИЯ. В пластмасови кофи и гондоли за строителни отпадъци ще хвърлят боклука софиянци в следващите няколко дни. Резервните съдове ще заместят контейнерите, които концесионерите от "Новера" ще започнат да прибират в нощта срещу 1 март. Това е планът на общината как да пребори евентуалната криза със сметта. До чували няма да се стигне, категоричен бе вчера шефът на общинския съвет Андрей Иванов. Служителите на Столичния инспекторат вчера обсъдиха подробностите по графика за прибирането на сметта. Проблем може да предизвика обстоятелството, че в първите минути на 1 март, когато концесионерите си вдигат съдовете, в тях ще има боклук, за който те вече не отговарят, съмняват се съветници. Ще съберем кофите със сметта, ще пометем площадките и ще ги оставим в пригледен вид, контрира обаче говорителят на "Новера" Димитър Димитров. Той заяви, че сумите, които общината им дължи, тръгнали към тях едва когато заплашили, че ще спрат да чистят София.

Превеждаме им 4 млн. лева веднага, а досега са им платени 10 млн. лева, подчерта кметът Бойко Борисов. Още 6 млн. лева оставали за издължаване, но за тях кметството няма пари в хазната, защото данъчната кампания не е стартирала. Можем да се разплатим като всяка година в средата на март, но ако "Новера" настоява, ще вадим пари от приватизационния фонд, каза още Борисов. Общината поискала разрешение от финансовия министър Пламен Орешарски, защото подобно плащане е незаконно. По време на дебатите за боклука червени съветници атакуваха договора с общинската "Чистота Искър", която ще чисти три района. Тя е наела за подизпълнител фирмата на бившия съветник от СДС Красимир Арсов. Затваряте вратата за Вълка, а пускате от задната неговия идеолог Арсов, критикува Петър Корумбашев от БСП.

Концесията по чистота трябва да се закрие, заяви пък колегата му Росен Малинов. Тъмносиният Вили Лилков обаче припомни как червените застанаха зад бившия вече шеф на "Икуест" Георги Крумов и му дадоха вот на доверие да продължи да чисти София.

Сияна Севова


27.02.2009 г.

Страните от Източна Европа са уязвими в различна степен

БВП в региона се очаква да падне през 2009 г. за първи път от началото на 90-те
Стефан Уагстил

2009-а трябваше да бъде го­дина на празници в Централ­на и Източна Европа - 20 го­дини от падането на Бер­линската стена, 10 години от разширяването на НАТО на изток и 5 години, откак­то ЕС стъпи в региона. Глобалната икономическа криза обаче развали празника. Вме­сто да гради нови успехи върху постиженията от последните 20 години, ре­гионът усеща как икономи­ческата основа под краката му се тресе.

Европа се е запътила към най-тежката икономическа криза от 30-те. В сравнение с богатия Запад Централна и Източна Европа са в по-неблагоприятна позиция. Затова на срещата си в Бер­лин лидерите от ЕС подкре­пиха удвояването на ресур­сите на МВФ до $500 млрд. в подкрепа на Централна и Източна Европа. На риск е изложена не само икономи­ката на уязвимите страни, но и политическата ста­билност. Растящият зара­ди рецесията, безработица­та и дълговете гняв може да подхрани популизъм с не­предсказуеми последици. "Икономическата криза ще засегне Източна Европа по­вече, отколкото Западна, защото е по-уязвима поли­тически и икономически", смята министърът на вън­шните работи на Швеция Карл Билд.

Самият ЕС се тресе от проблеми. Някои членки ве­че поставят националните интереси пред съюзната со­лидарност. Павол Демеш, бивш външен министър на Словакия, който сега отго­варя за Централна и Източ­на Европа в американския "Джърман Маршал фонд", казва: "Хората се съмняват в либералната демокрация, пазара и ЕС. Чувстват се изолирани, виждайки как страни като франция изби­рат решения на национално ниво, когато има нужда от интернационална солидар­ност."

И той, и мнозина други аплодираха Чехия, ротацио­нен председател на ЕС, кога­то се противопостави на Никола Саркози заради предложението му помощта за френските автомобилостроители да бъде обвърза­на със запазване на френски работни места вместо те­зи в Централна Европа.

Въпреки антиправителствените демонстрации в България и Литва, проте­стите в Латвия и пристъ­път на антиромска ретори­ка в Унгария, Централна и Източна Европа не са за­страшени от безредици. Новите страни членки остават ангажирани с ин­теграцията, а Полша уско­рява плана за присъединяване към еврозоната.

Каквото и да се случи, различните страни вероят­но ще преживеят кризата с различни последици. На еди­ния полюс са страдащите от жестока финансова кри­за като Унгария, Латвия и Украйна, които получиха по­мощ от МВФ. На другия са Полша, Чехия и Словакия -остров на относителна стабилност в сърцето на Централна Европа. Ман-Фред Вимер от австрийска­та банка Erste Group предупреждава: "В сегашната криза хората не успяват да правят разлика между от­делните страни." Усещане­то за струпващи се буре­носни облаци се появява и в страни, които досега бяха встрани. В Хърватия цени­те на имотите по Адри­атическото крайбрежие остават високи, а заведе­нията в Загреб са пълни. Да-вор Буткович, коментатор на в. "Ютарни лист", казва: "Още не сме в икономическа криза, но витае мрачно предчувствие. "Ютарни лист" регистрира 30% спад на рекламите тази година."

След почти десетилетие на бърз растеж (5% за 2008-а) БВП в региона, включващ Централна и Югоизточна Европа и Украйна, но без Ру­сия, се очаква да падне през 2009 г. за първи път от на­чалото на 90-те. Емигран­тите се връщат. Преките чужди инвестиции се замра­зяват, като например про­екта за $1 млрд. на Fiat за модернизиране на завода на "Застава" в Сърбия.

Някои международни бан­ки трудно финансират местните филиали. Според Банката за международни разплащания (BIS) в края на септември източноевро­пейските заеми от чужди банки в местна и чужда ва­лута са били $1650 млрд. -три пъти повече от 2005 г., предимно от западноевро­пейски банки. Според Евро­пейската банка за възстано­вяване и развитие банко­вият сектор ще има нужда от $200 млрд. за рефинансиране тази година и от $100-150 млрд. за рекапитализация. Но колко от кредити­те ще се окажат непокри­ти от спада на ръста и ва­лутите?

Заемите в чужда валута, достигащи 90% в Латвия, са особено тревожни, защо­то длъжниците изплащат вноските от приходите си, които обаче са в местна ва­лута. Ако банките покри­ват само 70% от нуждите на филиалите, на правител­ствата и многонационални­те институции може да са им необходими около $100 млрд. - голяма, но не непо­силна сума предвид мащаба на западните спасявания. Президентът на Световна­та банка Робърт Зелик, кой­то прогнозира сума от $40-50 млрд., настойчиво призо­вава европейските прави­телства да подкрепят МВФ, Световната банка и ЕБВР в събирането на пари. Не всички обаче се редят за помощи. Словакия и Слове­ния са защитени в еврозона­та. Полша и Чехия насто­яват, че нямат нужда от помощ, като твърдят, че пазарните трусове се дължат отчасти на паникъосани инвеститори.

Социалните и политиче­ските последици също ще са различни. Правителството на Латвия падна заради наложените от МВФ иконо­мии. В Украйна кризата е поредно бойно поле между президента Виктор Юшченко и премиера Юлия Тимошенко. В България криза­та засили подкрепата за ГЕРБ - популистка антикорупционна формация, която се надява да спечели избори­те това лято. Другаде кри­зата укрепи властта. Либе­ралният полски премиер До­налд Туск набира популяр­ност.

Това обаче са краткосроч­ни перспективи. Ако се про­точи, кризата може да под­копае подкрепата за пазар­ните политики и да доведе до нестабилност. Кристиан Сабадош, директор на "Полшпикъл кепитъл" в Бу­дапеща, се тревожи от за­силената крайнодясна ак­тивност, особено в страни с големи ромски малцин­ства. Големият тест обаче ще бъдат летните избори за Европарламент. Пробле­мът може да не е размерът на екстремисткия вот. Малко десни партии в ре­гиона са се представяли та­ка' добре като Националния фронт във франция. Но на обществените институ­ции ще им е трудно да се справят с изблиците на ек­стремизъм. Сабадош посочва унгарския град Мишколц, където полицейски начал­ник, отстранен, след като обвинил ромите за престъп­ността, е бил върнат на по­ста след демонстрации в негова подкрепа.

Иван Кръстев, директор на Центъра за либерални стратегии в България, се опасява от срив на духа у средната класа, ако хората загубят работата си и не могат да изплащат ипоте­ките си. "Те се идентифици­раха със Запада и сега се чув­стват предадени. "Напра­вихме всичко по силите си", си казват те. Следвахме най-добрите практики, а се­га ни казват, че те са били най-лошите. А други модели няма", обяснява Кръстев. Той прави паралел с руската финансова криза от 1998 г., когато средната класа под­крепи авторитарния Влади­мир Путин. "Възможна е за­губа на вяра в Запада, каква­то наблюдавахме в Русия", смята Кръстев. Това обаче е прекалено апокалиптична перспектива за голяма част от Централна и Източна Европа.

Предвид облагите от членството в ЕС - от сел­скостопански субсидии до политическа сигурност, елитите ще се борят сре­щу популистките вълни. Демократичните и пазарно ориентирани институции са далеч по-силни, отколко­то в Русия през 90-те. А прогнозите са, че икономи­ките в региона ще се пред­ставят по-добре от тези в Западна Европа. Централна и Източна Европа имат евтина и висококачествена работна ръка. Главният икономист на ЕБВР Ерик Бергльоф казва: "Въпреки кризата интеграцията със Западна Европа ще продължи. Моделът на развитие е правилен."




27.02.2009 г.

Кабинетът пак обеща проверка на имотите над 500 000 лв.

Миналата година НАП се похвали, че ще ревизира съмнително забогатели българи. Сега акцията е по инициатива на прокуратурата
Наделина Анева

Постоянният представител на Световната банка в България Флориан Фихтл (вдясно) похвали вчера публично новия шеф на НАП Красимир Стефанов с добрата събираемост на данъците в България. Той заля присъстващите журналисти със статистики, според които приходите от ДДС през 2007 г. са били 12% от БВП, което е най-високото такова постижение в ЕС. Той похвали и нововъдените електронни услуги за плащане на данъци и подаване на декларации.

Само месец преди да излезе докладът на ЕК за напредъка на България в битката с престъпността и корупцията правителството ще стартира поредната акция срещу съмнително забогателите българи. ДАНС, МВР, прокуратурата и НАП започват проверка на всички физически лица, придобили през миналата година имот над 500 хил. лв. Това е записано в графика с неотложни мерки за напредък в борбата с корупцията и престъпността, приет от кабинета вчера.

Според документа акцията ще започне през май. Министърът по европейските въпроси Гергана Паси обаче обясни пред "Сега", че на практика работата вече е започнала. Инициатор е главният прокурор Борис Велчев. Неговите подчинени са поискали справка от по-големите общини като София, Пловдив, Бургас, Варна и Русе, както и от планински и морски курорти, където има имоти на такива стойности. "Оказа се, че информация основно може да се получи от общините и затова започват с тях", обясни Паси. Според нея първият етап от проверката е да се установи за какъв кръг от хора става дума. МВР и НАП ще се включат в последствие - при събиране на информацията. ДАНС пък ще фокусира вниманието си върху съмнителните сделки за пране на пари и когато става въпрос за политическа корупция на най-високо ниво.

Министър Паси обясни, че проверките ще са по данъчна оценка на имотите. Ако се окаже, че броят на придобилите толкова скъпи имоти през миналата година не е голям, е възможно критерият да бъде снижен дори до 100 000 лв. Притежателите на луксозни имоти ще бъдат проверени за произхода на средствата, с които са направили покупката, и дали са платили данъците си. "Ще правят проверка само на физически лица, а не и на фирми, защото наказателната отговорност е лична", обясни Паси.

Акцията на правителството е странна, тъй като миналата година НАП също започна подобни ревизии. Лицата бяха селектирани на няколко етапа. Първоначално данъчните определиха около 50 000 души, които са закупили скъпи имоти за над 100 000 евро или са направили по-големи лизингови вноски за автомобил през последните 3 години. След проверки се установи, че по-сериозни разминавания има при около 1800 души, на които преди около половин година започнаха ревизии. До момента резултати не са обявени. Миналата година НАП проверяваше и хотелите в курортите, но и там не е известно да са намерени сериозни нарушения.

Друга мярка в приетия вчера от кабинета план предвижда промяна в Наказателния кодекс, така че за доказано в съда купуване на гласове по време на избори да се дават до 5 г. затвор. Според графика за изпълнение на мерките до май следствието трябва да е преминало към прокуратурата. Дотогава се очаква парламентът да приеме закона за съдебната власт. Този за конфликт на интереси пък трябва да влезе в сила през април. Пак тогава депутатите трябва да решат и за парламентарния контрол над ДАНС. Промените в НК и НПК са предвидени за март.

Сериозно внимание се отделя и на закона за имуществото, придобито по престъпен начин. Сега комисията "Кушлев" няма право да запорира имот на роднина, ако осъденият междувременно е прехвърлил на близък цялото си имущество, придобито по престъпен начин. С измененията органът ще може да вземе имуществото на съпруга на лицата, за което е доказано, че е придобито с пари от престъпна дейност. Прагът, над който комисията ще се самосезира пада наполовина - 30 хил. лв. Това предвиждаха и предложените през миналия септември промени в закона, но тогава те бяха отхвърлени от парламента.

В гласуваните вчера мерки е предвидено и да се издигне рангът на комисията за борба с корупцията в МС и тя да бъде оглавена от вицепремиера Меглена Плугчиева.


27.02.2009 г.

Плащаме с 5% по-ниски данъци до 30 април
Столичани ще плащат с 5 на сто по-нисък данък за къщите и колите си, ако внесат дължимата сума до 30 април. Отстъпката не е предвидена при заплащане на такса смет. Събирането на налозите започва от идната сряда, съобщиха от "Московска" 33.

До сряда всички жители на София ще имат информация за дължимите от тях за имоти данъци и такси, уточниха от общината. Разплащането на известията ще започне още днес от "Младост", "Люлин", "Надежда", "Витоша", "Овча Купел" към централните райони.

Местните данъци и такси могат да бъдат плащани и на четири вноски - до 30 април, до 30 юни, до 30 септември или до 30 ноември.

Както "Монитор" писа, тази година столичани ще плащат с 50 на сто по-висок налог за къща заради увеличението на данъчните оценки. Данъкът за кола скача с 25 на сто, а такса смет с около 30%.





27.02.2009 г.
Паметникът пред НДК с нова облицовка

Снимка на две колони - Започна ремонтът на паметника „1300 години България“ пред НДК, въпреки че от Столичната община искаха той да бъде бутнат. Основната цел е монументът да бъде обезопасен |




27.02.2009 г.

Брокери са притеснени за сигурността на сделките

Прекосяваме половин София за имотна справка
Радостина Маркова

Нарастващи опасения за сигурността на сделките с имоти изразиха юристи и брокери от посредниче­ски агенции. Причините са въвеждането на новата система ИКАР, която обслужва кадастъра и имотния регистър, и поредното пренасяне на Агенцията по вписванията в нова сграда.


Опасения

Откакто новата система е в действие, на мен и колегите ми редовно ни се случва да получаваме грешни удостоверения за тежести, посочи председателят на FIABCI България (Международна организация за недвижими имоти) Валентин Съйков. Той даде пример с две удостоверения, издадени в рамките на седмица. Първото показало липса на тежести върху имота, а второто - седмица по-късно, след приключване на сделката - показало наличие на предхождащи я тежести. В резултат съдиите по вписванията подписват документи, в чиято достоверност не са сигурни, посочи Съйков.


Преместване

Притесненията му се засилват и от предстоящото преместване на Агенцията по вписванията на ул. Елисавета Багряна в столичния квартал Гео Милев. Подобно събитие е свързано с дезорганизация, която ще внесе допълнителен хаос, посочи той. Недоволството на брокери и юристи се засилва и заради отдалечаването на ведомството от центъра. Аналогичен е случаят с районния съд, който ще се нанесе в нова сграда на бул. Цар Борис III.


Разделяне

През 80-те години тези институции бяха събрани в Съдебната палата. Сега се местят в различни краища на града и ако трябва да направиш справки в тях, това ще ти изяде деня, коментира председателят на Националния съюз на юрисконсултите Мария Странджанска. Според нея далеч по-удачни за сгради за тези ведомства са парцели в центъра на София. Вариантите обхващат терени на колелото на трамвай №5 зад Съдебната палата, до Католическата църква на бул. Тодор Александров и до Солни пазар.

Мария Странджанска определи като крайно неудачен избора на нова сграда на Агенцията по вписванията заради разположението й в жилищен квартал до училище и детска градина, проблемите с паркирането и достъпа, както и заради липсата на удобен транспорт. Брокери и юристи предлагат заедно с представители на Министерството на правосъдието и агенцията да обсъдят алтернативните варианти на кръгла маса.



27.02.-05.03.2009 г.

Царят се пазари с Бойко и Доган
Царят преговаря едновремен­но с Ахмед Доган и с Бойко Борисов за явяване на из­борите, съобщиха запознати. Сокола усилено пращал свои емиса­ри към жълтите с покана за съюз. Ако отидат заедно на изборите, жълтите ще влязат в парламента, а ДПС ще избяга от имиджа си на етническа партия. На последното заседание на Съвета на коалицията в петък (13 февруари) Симе­он Сакскобургготски се е съгласил с пред­ложението на ДПС. В замяна царистите ще се откажат от изборите 2 в 1.

„Царят е принуден да приеме оферта­та на ДПС заради безпомощността на партията му и липсата на изход. Това е едно фатално решение. Движението му извива ръцете - или си с нас, или отпадаш от играта" - жалват се част от царедворците.

„Начините НДСВ да има представите­ли в евро-и българския парламент са два.

Или да се включат в обща листа, или До­ган да нареди на част от електората си да подкрепи НДСВ на определени места" - обясниха запознати.

Въпреки почти даденото съгласие за об­що участие с ДПС на изборите тайните срещи

на Сакскобургготски с Бойко Борисов про­дължават, твърдят запознати. Генерала също е отправил оферта към Симеон. Не­говата идея е да включи 5 до 7 души от НДСВ в своите листи, за да не могат да направят собствена група и да го изиграят. Тези дни шефът на Европейската народна партия Мартенс заяви, че иска да види Бойко премиер. Мартенс е и личен прия­тел на Сакскобургготски. „Симеон вероятно ще извърта до по­следния момент и ще избере този, който му дава най-много. Това е любимата му тактика" - коментират запознати с ман­талитета на Кобурга.



ПЕТЯ МИНКОВА, СИМА ВЛАДИМИРОВА


27.02.-05.03.2009 г.
И през 2009-а столицата остава с калпава инфраструктура

Бюджетът на София заложи на тоалетни в зоопарка

За 365 дни само 5 кръстовища ще бъдат закърпени
ВАЛЕНТИН ИВАНОВ СВЕТЛАНА ТАРАШОЕВА

София е столицата, в която ще бъдат построени най-скъпите тоалетни в Европа. Те обаче няма да са на разположение на столичани и на гостите на града, а ще са в зоопарка. Това пише в гласувания само преди дни бюджет на най-големия град в България.


Оказа се, че в дома на маймуните ще бъдат инвестирани 380 000 лева за облекчаването на посетителите. Ако някой си мисли, че с тази сума, предвидена за бидета и клекала, ще бъде построена редица от нужници, много се лъже. Всъщност хипер-луксозните клозети ще са само два. 36 000 лева пък са предвидени за хладилни камери за животните. Абсолютно парадоксално изглежда фактът, че на фона на посочените суми за отходни помещения, за изграждането на медицински център в квартал Суходол са отделени едва 216 650 лева. Още по-голям е шокът, ако сравним парите за изграждането на клозетите с тези, които са предвидени за ремонта на детски градини. Между другото Бойко Борисов изтъкна, че именно заведенията за малчуганите са един от основните приоритети на Общината. Оказа се, че реиновирането на цели 16 детски ясли на територията на града ще глътне само около милион и половина лева. За сравнение, най-скъпият ремонт, предвиден за детска ясла №66 в кв. "Овча Купел", ще струва 230 000 лева, а най-евтин излиза този в район "Сердика" - само 52 хил. лв.
На фона на разточителството за зоопарка, заложено от финансистите на кмета, ремонтът на ул. "Опълченска" в центъра на столицата ще излезе само 1,6 милиона лева. Сметките показват, че участъкът от бул. "Сливница" до бул. "Стамболийски" ще е само пет пъти по-скъп от "златните" WC-та.
За съжаление по всичко личи, че и през тази година София ще остане с калпави пътища, множество дупки, но пък посетителите на зоологическата градина ще усетят сериозни придобивки. Това разчитат специалисти и общински съветници от СДС, ДСБ и БСП дори при бегъл прочит на гласувания преди дни от общинарите на ГЕРБ бюджет на столицата.
Прави впечатление например, че от хилядите кръстовища в София, само пет ще бъдат реконструирани за 1,6 милиона лева и едва седем светофарни уредби ще светнат за общо половин милион лева. Един от основните инфраструктурни проекти на бюджета е изграждането на "6 кръстовища на 2 нива", но къде ще са те не е ясно.
"Предложеният проект за бюджет от Минко Герджиков и Бойко Борисов е поредният израз на чиновническото безхаберие в общината". Крайната оценка за финансовата рамка на столицата е на зам.-председателя на столичния общински съвет Мартин Заимов. Според него, най-сериозната пробойна в бюджета е в сферата на транспорта. „От многото катастрофи в града липсата на добър градски транспорт е една от най големите", категоричен е Заимов. Зам.-шефът на СОС припомни, че при заделен бюджет за закупуване на 18 трамвайни мотриси за 2008 г., не само, че те изобщо липсват, но и въобще не са проведени нужните процедури за това. Парите за тях отново са заделени. Ясно е, че общинската администрация изпитва огромни затруднения с инвестиционните си проекти и признание за това е намалението от близо 50 млн. лв. на инвестиционната програма на общината, която е в размер на 295 млн.лв. за тази година. Всичко това говори за отсъствието на каквато и да е политика в управлението на града.
Веднага след гласуването на бюджета кметът Бойко Борисов заяви, че основните приоритети във финансовата рамка на столицата са "решаването докрай на проблема с битовите отпадъци и построяването на завод, продължаването на основните проекти в инфраструктурата -метрото във всичките му части, естакадите, поддръжката на парковете. И това, което правим от миналата година - ремонта на училищата, строителството на нови детски градини".
Само дни след като се изказа пред медиите, обаче на кмета му се наложи да обещае, че ще носи дори на гръб боклука на столицата, ако фирмата по чистота "Волф-96" започне да си събира контейнерите за смет от 1-ви март, както се закани.
И социалистът Георги Кадиев, който е зам.-председател на бюджетната комисия заяви пред медиите, че в бюджета не е заложена система за добра събираемост на приходите. Димитър Бъчваров от групата на ДСБ пък директно го окачестви, като слаб, "защото от него не личи какво ще се промени към по-добро". Според него във финансовия документ изобилстват клишета от рода "решаване на важни и неотложни екологични проблеми и поддържане чистотата на града".
В крайна сметка от бюджета изобщо не става ясно какво по-различно от миналата година ще получат софиянци за сметка на увеличените данъци и такси. Защото едва ли има столичанин, който да възрази за увеличения с 25 на сто данък за кола, ако софийските улици са без дупки или поне, че ще бъдат намалени задръстванията.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница