Г., с. 8 Кс: Лекарства се изнасят без уведомяване на агенцията Депутати от герб атакуваха новото изискване



Дата27.10.2018
Размер110.5 Kb.
#101237


30.01.2015 г., с. 8
КС: Лекарства се изнасят без уведомяване на агенцията
Депутати от ГЕРБ атакуваха новото изискване
С9 гласа „за" и три „против" вчера Конституционният съд отмени текста от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който въведе уведомителен режим за износ на лекарства.

Текстът, действащ от март м.г., задължаваше търговците на едро да уведомяват Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за планиран износ на лекарствени продукти. А при три посочени в текста условия директорът й можеше да откаже износа -дефицит на лекарството у нас, евентуален дефицит,който може да възникне след износа, и опасност за живота на населението.

Разпоредбата бе атакувана в КС от депутати от ГЕРБ. Според тях реално става дума за разрешителен режим, след като шефът на ИАЛ може да откаже износа на лекарство - нещо, което не е присъщина уведомителните режими. „Предвидено е мълчаливо съгласие за износ, ако изпълнителният директор на агенцията не възрази писмено в 30-дневен срок срещу извършване на износа. Излиза, че търговецът на лекарства трябва да има вече сключен договор за износ и след това да чака 30 дни, за да получи одобрението на директора на ИАЛ", бе друг мотив, с който депутати от ГЕРБ поискаха отмяната на текста. Те се аргументираха и с разпоредби от Договора за функционирането на ЕС, които забраняват количествените ограничения на износа между държавите членки, както и всички мерки с равностоен ефект.

Девет от конституционните съдии са решили, че той противоречи на свободната стопанска инициатива, предвидена в конституцията, и на принципите на правовата държава. Против са гласували Стефка Стоева, Красен Стойчев и Гроздан Илиев.

До редакционното приключване на броя решението не бе публикувано на сайта на Конституционния съд. Очаква се това да стане днес.



30.01.2015 г., с. 17
Здравната каса ще ни пита доволни ли сме от лечението
Здравната каса се задължава да проверява всяка година степента на удовлетвореност на осигурените от услугите, финансирани от нея. Това е записано сред промените в Закона за здравното осигуряване, приети от правителството.

Според промените касата ще има право да прекратява договор с изпълнител на медицински услуги, ако системно се натрупват оплаквания срещу него. В момента касата практически няма право да прекратява договори, както и да отказва сключване на договор с лечебни заведения, които отговарят на условията.

Създава се и правен регламент за съвместни проверки между представители на държавата и съсловните организации за изпълнението на медицинските стандарти, правилата за добра практика и националния рамков договор.

Сега проверките се извършват само от касата, агенцията за медицински одит към здравното министерство и РЗИ.

Променят се и правилата в лекарствената политика. Здравната каса ще плаща само за лекарства, за които са договорени отстъпки.

В позитивния лекарствен списък пък се предвижда 3-годишен реимбурсен статут за всеки медикамент. Това означава, че включеният веднъж препарат ще остава в списъка, освен ако не се появят доказателства за липса на ефективност. В такива случаи лекарството ще бъде изключвано от листата. Позитивният списък определя кои лекарства могат да се плащат с публични средства - от националната здравна каса, болниците, здравното министерство и др.

За да станат факт, промените трябва да бъдат одобрени от парламента. Предвижда се те да влязат в сила през 2016 г.
www.investor.bg, 29.01.2015 г

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/kzk-zapochva-proizvodstvo-za-pridobivane-na-medika-ot-sofarma-188248/
КЗК започва производство за придобиване на Медика от Софарма
Операцията ще окаже въздействие върху пазара на производство на лекарства, предназначени за хуманната медицина
Евгения Маринова

Софарма АД е подала уведомление в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за придобиване на Медика АД. Производството за разрешаване на концентрация е образувано на 28 януари, се съобщава на сайта на комисията.

Очаква се операцията да окаже въздействие върху пазара на производство на лекарства, предназначени за хуманната медицина (подпазар твърди перорални лекарствени продукти) на територията на България.

КЗК ще извърши оценка на концентрацията и ще се произнесе с решение по разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията.

Всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната, уточняват от антимонополния орган.

Основните търговски дейности на „Софарма“ АД са производство на медикаменти и химико-фармацевтични препарати, търговия в страната и чужбина, научно-изследователска дейност в областта на фитохимията, химията и фармацията.

„Медика“ АД произвежда медицински изделия, лекарства и хранителни добавки. Също така извършва търговия, научно-изследователска, инвеститорска и строителни дейности.

Софарма АД увеличи дела си в Медика АД до 23,2% към 4 ноември 2014 г. след серия от сделки.

Също през ноември миналата година Комисията за финансов надзор (КФН) одобри договора за вливането на Българска роза - Севтополис АД в Софарма АД.
www.zdrave.net, 29.01.2015 г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=7TGhdzNpbc0%3d
Електронните търгове ще свалят разходите на болниците за лекарства с 20%, смята МЗ
Министерството на здравеопазването прави всичко възможно, за да ограничи нарастването на разходите за лекарства. Това каза пред Zdrave.net зам.- министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски. Той отбеляза, че в България увеличението само за миналата година е с около 40% и посочи, че в Европа средното е около 2 до 5%. Според ръководството на МЗ разходите могат да бъдат намалени със създаването на една електронна платформа за онлайн търговия. Д-р Персенски обясни, че в такива търгове ще могат да участват много голям брой фирми. Очакванията на министерството са след въвеждането на системата разходите за лекарства на болниците да паднат с 20%.

По думите на д-р Персенски, в момента ако едно лечебно заведение иска да си купи дадено лекарство, то обявява търг, на който се явяват само няколко фирми. „Много от фирмите нямат възможност да внесат гаранции и да участват в този търг. Ако приемем, че може да се провеждат електронни търгове за доставка на лекарства, в него ще могат да участват неограничен брой фирми – всички, които имат разрешение за търговия с лекарства. И тъй като в нашия лекарствен списък има цена, която е таван, търгът ще започва от нея и няма да стигаме до куриози, при които в наши държавни болници има разлики на цените в пъти”, каза той.

На въпрос дали се планира замяна на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи д-р Персенкси отговори, че дните на пътеките в никакъв случай не са преброени и че не бивате да се очернят. Той отбеляза, че с течение на годините понятието „клинична пътека” доста се е променило и от създаването им има огромни промени в техните алгоритми. „Моето лично мнение е, че ДСГ не са панацея в никакъв случай, нито за пациентите, нито за лекарите. Голяма част от нашето лекарскo съсловие не са запознати с това какво реално представлява една ДСГ. Ако ги въведем, после ще плачат да се върнат клиничните пътеки. Със сигурност”, заяви той. Д-р Персенки допълни, че недостатък на пътеките е това, че в тях липсва оценка за качество на тяхното изпълнение.

Запитан какво се случва с критериите за оценка на качеството на медицинските дейности в болниците зам. министърът каза, че те са готови. Той отбеляза, че от МЗ ще държат основно на тези, които се отнасят за дехоспиталзиацията на пациентите. Според него в момента единственият критерий, който се следи е прекарания брой леглодни в болницата, което е неприемливо.

Другият зам.- министър на здравеопазването д-р Ваньо Шарков допълни, че контролът на качеството в болниците ще се извършва и през работата на семейните лекари. Той обясни, че при пациент, който се изписва след хипертонична криза при джипито ще се следи например кръвното налягане, както и някои други показатели. Те ще се сравняват с показателите при хоспитализацията на болния. Проследяването ще става, за да се види дали е траен ефектът от проведеното болнично лечение. „Освен това доц. Златица Петрова е изработила стандарт за индикатори за качество, който беше приет от комисията по стандартите в МЗ и те тепърва предстоят да бъдат внедрени в цялостната система за оценка на качеството. Те гарантират, че ще има сериозен и здрав контрол”, каза още д-р Шарков.

Запитан до къде са стигнали в МЗ с остойностяването на медицинските дейности, зам.- министърът заяви, че това е нещо, по което още се работи и няма яснота кога ще се приключи работата. „Идеята е да се плаща за резултат от лечението, а не да се плаща за пролежани дни”, добави той.


www.dariknews.bg, 29.01.2015г.

http://www.bestdoctors.bg/article/id/1389422
Родители се обявиха против задължителните ваксини
Против задължителните ваксини по детския имунизационен календар се обявиха пациентски организации и родители. В отворено писмо, адресирано до отговорните институции, от пациентски организации „Заедно с теб", подкрепени от подписите на 3000 родители, настояват детските имунизации у нас да са доброволни.

Председателят на пациентските организации Пенка Георгиева посочи, че застава зад идеята за доброволно имунизиране, тъй като „в момента се експериментирало със здравето на нашите деца."

Според националния консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова фактът, че у нас задължителните ваксини са повече, за разлика от много от развитите европейски държави, говори, че законодателната ни рамка е по-добра.

От Сдружението на общопрактикуващите лекари в България се обявиха за задължителната ваксинация, посочвайки, че не трябва заради няколко странични ефекта, каквито причиняват ваксините, да бъдат поставяни под риск стотици животи.

Родители и пациентски организации са притеснени от факта, че все повече ваксини стават задължителни в българския детски имунизационен календар, посочи Пенка Георгиева: „В края на 2014 година навлезе 6-валентната ваксина. Родители и експерти са притеснени относно нейната безопасност. Факт е, че по данни на Европейската агенция по лекарствата няма данни за безопасност при недоносени деца, няма данни за безопасност при деца с имунодефицит, няма данни за съвместимост с друга ваксина, която се слага едновременно с нея. Сигнализирах фирмите, те не предприеха никакви действия в посока успокояване на обществото. В момента се експериментира с живота и здравето на българските деца".

Против задължителната имунизация за последните три дни са се обявили над 3000 родители, които са „за" свободния избор. Според Георгиева в повечето развити европейски страни, задължителните ваксини са по-малко от нашите. Това за тях е минус, твърди пред Дарик председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари у нас доц. Любомир Киров: „Има страни, в които няма задължителен календар. В разговорите, които сме водили, го отчитат като минус. Вярно е, има страни, в които нямат задължителен характер ваксините. Да, но там индиректно са въведени механизми, които да ги принуждават да си правят определени ваксини, ако не и всички. Т.е. - иска да се запише в училище, детска градина, но за да се случи това, оттам изискват да се докаже, че са направени определен брой ваксини".

Според Киров задължителният имунизационен календар не трябва да отпада: „Да не дава Господ, но може да се случи - едно на 100 000 да има някакъв страничен ефект, но това означава ли, че трябва да бъдат жертвани стотици хиляди животи".

Идеята на родителите и организациите е с подписката си да предизвикат обществен дебат по темата, става ясно още от отвореното писмо, адресирано до българските институции.


www.bnt.bg, 29.01.2015 г.

http://bnt.bg/news/svyat/razbiha-mrezha-za-falshivi-lekarstva-v-ruma-niya
Разбиха мрежа за фалшиви лекарства в Румъния
В Румъния беше разбита мрежа за търговия с фалшиви лекарства. Те били за лечение на тежки заболявания. Произвеждани са в няколко страни – България, Турция, Гърция, Кипър, Великобритания, Германия.

Фалшификатите са на лекарства, предназначени за лечение на заболявания като рак, хепатит и диабет. Вместо активното вещество, съдържали вода.

Василе Барбу, председател на Националната пациентска организация – Румъния: ”Тези лекарства могат сериозно да навредят на здравето на пациента, ако не се постигне необходимия терапевтичен ефект за определено време. Особено при диагноза рак, пациентите следват схема с цитостатици, времето е изключително важно. ”

Девет души, включително фармацевти, организирали продажбата на фалшивите продукти, са арестувани при полицейска операция снощи. Задържаните са внасяли лекарствата, произвеждани в няколко страни, сред които и България и след това ги продавали в собствените си вериги от аптеки.

Анка Крупариу, говорител на Националната медицинска агенция: ”Активната съставка може да не е пречистена или да е в друга концентрация. Имахме подобен случай през 2013 г., когато в лекарство за диабет имаше вода и глюкоза вместо необходимото вещество.”

Всички фалшиви лекарства са иззети от полицията. Извършени са обиски в няколко града. Загубите от схемата се изчисляват за около 3 милиона евро.



Цветелина Йорданова


30.01.2015 г., с. 20
Болниците наемат специализанти на трудов договор
Минималната заплата е 720 лв., има и такси
АННА БОТИНОВА

Специализантите по медицина, фармация, дентална медицина и здравни грижи ще бъдат наемани от базите за обучение на срочен трудов договор. Срокът му е до вземането на специалност, но не по-късно от 1 г. след допускането до изпит. Те ще могат да избират базата си за обучение - болница или немедицинско заведение, и няма да има изпит.

Това гласи новата наредба за придобиване на специалност в здравеопазването, която бе обнародвана в „Държавен вестник". На нея се залага да освободи системата на специализациите, като я направи по-достъпна и справедлива за младите лекари, зъболекари, фармацевти и медсестри. Като по-далечна цел новите правила трябва да допринесат за задържането на новозавършилите медици у нас.

Наредбата е важна крачка в правилната посока, но само тя няма да е достатъчна, коментира д-р Цветан Райчинов, шеф на Българския лекарски съюз (БЛС).

Най-важното е, че на специализантите започва да се дава статут, тъй като досега нямаха такъв, допълни д-р Райчинов. Те ще получават трудов договор и доходи и ще имат задължения като работещи лекари. Трябва обаче да бъдат изцяло признати за работещи лекари и трябва да могат да се смятат за такива след завършване на един модул, каза още шефът на БЛС. За да се постигне това, трябва да се променят медицинските стандарти и други нормативни документи в здравеопазването. Съсловната организация предлага например в стандартите да се намали броят на специалистите в дадена структура и да се увеличи броят на специализантите.

Големият проблем на специализиращите лекари в момента е, че никой няма

задължението да ги обучава и не отговаря за качеството и практическото изражение на обучението, коментираха специализанти.

Неясна е и регулацията на реалното изпълнение на медицински дейности от специализантите - доколко и как извършват действителна работа и овладяват практически умения. Заради липсата на ясни правила в някои клиники на специализантите се дава да работят под наблюдението на отговорния лекар, докато в други ги държат далеч от медицинската дейност. Мнозина се оплакват и от непосилен брой дежурства, още повече че се налага да работят на 2 места, за да се издържат.

Критичен момент в новите правила е, че заплатите на специализантите трябва да се осигуряват от лечебните заведения, в които специализират, наречени бази за обучение. Това означава, че парите за тях ще идват от сумата, която формира доходите на целия екип на структурата. Възможно е това да създаде напрежение на места, както и да ограничи броя на приеманите специализанти, коментираха лекари. Заплатата на специализанта не може да бъде по-ниска от 2 минимални заплати, или 720 лв. Болниците запазват правото си да обявяват бройките за специализанти.

За теоретичното и практическото обучение се предвиждат такси, определени от висшето училище или националния център. Месечното изражение на всяка от тях за българи и специализанти от другите страни членки на ЕС не може да надхвърля 50% от минималната заплата за страната. Парите може да се плащат от специализанта, базата за обучение, държавата в лицето на здравното министерство или друг източник, включително от европроекти и програми.

Наредбата предвижда и специализации на държавна издръжка. Всяка година до 30 септември здравният министър ще определя направленията и броя на специализациите с държавно финансиране според нуждите на здравната политика. За тях ще има класиране.

Новата наредба предвижда още здравното министерство да води регистър на специализантите и на специалистите в здравната система. За теоретичните модули се допуска и дистанционно обучение, докато за практическите се изисква личното участие на специализанта на пълно работно време в медицинската дейност. Той носи отговорност за това, което прави, според медицинските стандарти и правилата за добра практика, пише в наредбата.



Специализантите в заварено положение по досегашната наредба 34 от 2006 г., която вече е отменена, могат да продължат обучението си по стария ред. Може да изберат и новите правила, като в срок до 3 месеца от влизането в сила на новата наредба сключат трудов договор на пълно работно време с база за обучение.
Снимка на две колони - Болниците трябва да обявят бройки за специализанти и да осигурят заплатите им.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница