Г. София влиза в списъка на юнеско след 2010 г. Десислава Колева



Дата10.02.2018
Размер125.05 Kb.
#56935


26.11.2008 г.

София влиза в списъка на ЮНЕСКО след 2010 г.
Десислава Колева
До 2010 г. София трябва да подготви програма за включване на историческите обекти в центъра на града в листата на Световно културно наследство на ЮНЕСКО. Предложението за написването й беше прието вчера от комисията по финанси и ще чака одобрението на СОС. "Включването на София в Световното културно наследство ще има дисциплиниращ ефект за намесата в историческия център на града и ще доведе до вдигане "цената" на туристическа София", обясни вносителят на предложението Вили Лилков от ДСБ. Идеята се появи покрай скандала с намеренията за строежи в градинката до Руската църква.

Според Лилков програмата няма да струва скъпо на общината, но ще са нужни много средства за разработването на историческите обекти. В момента липсва цялостна стратегия за консервацията им, а финансирането от държавата драстично намалява, без да се поощряват други възможни източници, коментира той.

Според Общия устройствен план и плана за развитие на столицата историческият център включва резервата "Сердика-Средец", Софийския некропол около църквата "Света София" и храм-паметника "Александър Невски", както и буферна зона около тях.



26.11.2008 г.



Гражданите скочиха срещу новия устройствен план
Бранят детските площадки и в квартал “Дружба”
103 възражения срещу застрояване са внесени в общината
Георги Георгиев

Забрана за строителство до влизането в сила на новия устройствен план за квартала поискаха жителите от сдружение "Дружба-София". Те внесоха протестна декларация до кмета Бойко Борисов и главния архитект Петър Диков вчера. Както "Монитор" писа, строителството в "Младост 1" беше блокирано временно в края на юни заради протести на жителите. Гражданите от "Дружба" искат още проверка на извършената реституция, която разрешава да се вдигат сгради върху зелени площи и детски площадки. "103 възражения срещу застрояване в междублоковите пространства са внесени до момента", каза пред "Монитор" общинската съветничка от ГЕРБ Лорита Радева по време на поредното обществено обсъждане за строежите вчера. Главният архитект Петър Диков обясни, че в средата на декември ще стане ясно колко точно градинки ще бъдат заличени и на тяхното място ще се издигнат жилищни блокове. Дотогава ще бъдат разгледани мотивите на всички оплаквания, а най-основателните ще имат тежест при изготвянето на корекциите в новия план. "По време на общественото обсъждане се чуха и тенденциозни изказвания на жители от квартала", коментира Диков. Той подчерта, че финалният вариант на архитектурния план няма да ощети нито местните хора, нито собствениците на реституирани земи. Документът ще прекрати работата "на парче" и няма да се сменя в продължение на 20 години, допълни Лорита Радева.





26.11.2008 г.

София ще продава на търг апетитния имот на "Трамкар"
Столичният общински съвет ще започне процедурата за продажбата на терена на бившето общинско дружество "Трамкар". София се надява да получи около 80 млн. лв. за имота от 41 дка на бул. "Княз Борис ІІІ", който ще бъде предложен на търг. Утре общинарите ще разгледат две различни предложения за продажбата на терена.

Администрацията предлага имотът да се продаде от "Столичен автотранспорт", в който се вля "Трамкар", а не от общинската агенция за приватизация, както беше решено през юли. Причината е, че общината иска с 5 млн. лв. от продажбата да се погасят дълговете на "Трамкар", 10 млн. лв. да се използват за преместването на базата на завода и с част от средствата да се купят 25 трамвая. Според становище на Сметната палата обаче, ако сделката бъде направена от общинската агенция за приватизация, приходите не могат да се използват за инвестиции в общински дружества. Втори доклад за продажбата на терена, внесен от съветника от ГЕРБ Данаил Кирилов, обаче предлага приватизация през агенцията.

На предстоящото си заседание общинският съвет ще гласува и доклад за увеличаване на местата в синята зона със 772. Предложението е мотивирано с увеличаването на колите и на трафика в центъра на града. Най-много платени места ще бъдат обособени на ул. "Бачо Киро", между бул. "Дондуков" и ул. "Поп Богомил".

От общината не коментираха вчера разминаването между зам.-кмета по финансите Минко Герджиков и директора на общинската фирма "Метрополитен" за наемите, които се плащат на младежката кооперация "Ялта" като обезщетение за строителството на метрото. Организацията получава по 46 хил. лв. на месец за това, че не може да използва търговски площи в подлеза на Софийския университет, а зам.-кметът твърди, че не знае за това.




26.11.2008 г.

КНЯЖЕВО НА НОКТИ ОТ ПРОТЕСТА НА САМОКОВ
ДЕЯН ДЯНКОВ

Продължилите вчера втори ден протести срещу тировете в Са­моков изправиха на нокти жителите на сто­личния квартал Княже­во.

Самоковчани, поведе­ни от кмет и общински съвет, искат тежкотовар­ният трафик да не мина­ва през града им заради увеличилите се катаст­рофи и опасността за живота на децата им. Вчера те за пореден ден не допускаха камионите по пътя към Костенец през самия град, а ги отк­лоняваха по пътя към Их­тиман, който не е подхо­дящ за тежките превоз­ни средства.

Губещ

Бунтът на Самоков оба­че тревожи хората в Кня­жево. Точно преди чети­ри години при ужасява­ща катастрофа в Княже­во камион уби двама ду­ши, вряза се в две къщи и потроши още пет авто­мобила. Именно след то­зи тежък инцидент бе забранено на камионите да влизат в София през Княжево и така пробле­мът бе пренесен в Само­ков. За камионите оста­наха два варианта - от Дупница през Самоков в посока Костенец или през пернишкия квартал

Мошино и селата Големо и Мало Бучино към Сухо­дол и Околовръстното на София. Вторият път оба­че е в окаяно състояние и никой шофьор на камион не би го предпочел.Така Самоков и Княжево са обвързани в неволна битка, а виновна за това е държавата, която про­дължава да бави единственото разрешение на проблема - автомагист­рала "Люлин". Тя обаче почти сигурно няма да бъде пусната и през 2009 г.

Решител­ност

Днес в Княжево тежки камиони се движат само в посока Перник по нагор­нище, което ограничава риска от катастрофи. На мястото на големия инци­дент сега има светофар и пешеходна пътека. Раз­рушенията са възстано­вени, а баничарницата и ателието за дограма, кои­то бяха пометени от тир през 2004 г. сега работят. Жителите на Княжево

разбират болките на са­моковчани, но за нищо на света няма да допуснат тировете обратно през квартала. "Пак ще изли­заме на протести и ще блокираме с телата си, ако трябва", гневи се Иван Дойнов, който дър­жи малко кафене неда­леч от мястото на предишната трагедия. В Самоков обаче настроенията са не по-малко революционни. И днес, както и вчера, камионите ще бъдат спирани само от 9 до 12:30 ч. Утре оба­че самоковчани планират да блокират пътя през града за постоянно. Тра­фикът тогава ще се насо­чи към Ихтиман или Пасарел и Панчарево, където напрежението също на­раства.


26.11.2008 г.

Министър Чакъров: София закъснява за завода за боклук
ВЕСЕЛКА BEHKQBA

Столична община закъсня много с решаването на въпроса за начина на финансиране на завода за отпадъци, заяви вчера в Пловдив министърът на екологията Джевдет Чакъров. Той коментира, че поради тази причина е пропусната възможност да се подаде проект по програма ИСПА. Чакъров уча­ства вчера в заседанието на Комитета за наблюдение на проектите по оперативна про­грама "Околна среда", което се проведе под тепетата.

Министърът отказа да ко­ментира в Пловдив противоре­чивата информация по депонирането на софийски отпадъци в строящия се завод за пре­работка на твърди битови от­падъци край с. Шишманци. Вече съм казал всичко необ­ходимо по случая, заяви Чакъ­ров. Миналата седмица заме­стникът му Чавдар Георгиев обясни, че с отпуснатите на 13 ноември от правителството малко над 17 мил. лева за довършване на Екозавода, се осигурява приоритетна прера­ботка на 125 000 тона софий­ски отпадък в него. Кметът и председателят на ОбС в Плов­див контрираха, че няма дого­ворен такъв ангажимент с пра­вителството, чието решение още не бяха получили.


26.11.2008 г.

Нова година - нов завод за боклук в София
Павлина Араджиева

Строежът на завода за боклук в София може да започне още на 1 януари 2009 г. Това каза вчера в Пловдив председателят на парламентарната комисия по екология Георги Божинов, цитиран от агенция Фокус. По думите му още в четвъртък ще бъдат приети промените в закона за околната среда, които ще позволяват да се издава разрешително за строеж веднага след получаването на положителна оценка за въздействие на околната среда (ОВОС).


По сега действащата нормативна уредба за строителство на подобни обекти се чака минимум 7 месеца за ОВОС и още 11 месеца за комплексно разрешително. С промените в закона, ако бъдат приети, само ден след публикуването му в Държавен вестник общината може да стартира процедура, а самото строителство да започне в първия ден от новата година. Разбира се, ако София е готова с проекта, уточни Божинов.
Според министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров обаче Столична община не е направила почти нищо, за да получи пари от ЕС, с които да изгради модерна инфраструктура за обработка на отпадъците. Според него общината има нужда от интегриран проект за управление на отпадъците. На този етап е разгледан докладът за ОВОС. По думите му София закъснява много по въпроса, пропуснала е също така и възможността да подаде проект по ИСПА. Много е важно да се вземе решение точно по какъв начин да бъде финансиран заводът за отпадъци на Столична община, допълни министърът. Пред „Новинар” зам.-кметът по екология Мария Бояджийска отказа да коментира думите на Джевдет Чакъров.


26.11.2008 г.

Вземаме си уроци от бедствията, но бавно
Васил ГАРНИЗОВ

Зимата дойде и предизвика миникриза в София и в части на За­падна България. Това пък ни при­помни една сериозна серия от кри­зи и неблагополучия от началото на годината. Като цяло 2008-а не бе съвсем благосклонна към Минис­терството на извънредните ситуа­ции: януарският сняг блокира голе­ми части от страната, през юли гърмяха складовете за боеприпаси в Челопечене, а през ноември срав­нително скромни земетресения паникьосаха София.

По всичко изглежда, че тези уро­ци са подтикнали властта да усъ­вършенства действията си при из­вънредни ситуации. Най-сетне с решение на МС се създаде Коорди­национен щаб към министъра на извънредните ситуации. Като че ли приключи и изграждането на национална система на тел. 112.

Все пак щабът все още не е действал в реална кризисна обстановка, а и отсега могат да се преду­сетят някои предстоящи пробле­ми: има ли заповед на премиера, с която да са определени поименно членовете на щаба; защо не са включени ръководителите на На­ционалната агенция „Пътна ин­фраструктура" и Червения кръст; министърът на отбраната е вътре, но защо няма представител на Ге­нералния щаб - органа, който реал­но взема бързи оперативни реше­ния. Преките началници на Бърза помощ и пожарната са също не­пряко представени в щаба и ще трябва да получават разпорежда­ния от министър или зам.-министър, с което се удължава веригата в координацията и времето за реакция.

Като цяло координационният характер на щаба може да предста­влява пречка, доколкото във вре­ме на криза хоризонталните взаи­модействия трябва да бъдат заменени с оперативно единоначалие. Затова и Националната система „112" все още не е доказала своята оперативност, което се видя при критичните ситуации с взривовете и земетресенията в София.

Освен това все още липсват: пра­вилник за прилагане на Закона за управление при кризи, национална система за управление при кризи, национален план за действие и на­ционална програма за превенция на кризи. Тези липси може и да не са фатални, ако правителството е направило анализ как се е реагира­ло при бедствията в периода на не­говото управление от 2005 г. насам. И е отчело слабите места в систе­мата. А те са:

• Комуникацията и координа­цията между МВР и районните управления на пътищата. Слу­чилото се на магистрала „Тра­кия" в събота, когато Национал­на агенция „Пътна инфраструк­тура" не успя да изчисти маги­стралата, КАТ не успя да спре автомобилите с летни гуми, как­то и не успяха да се координират помежду си (отнася се и до Пер­нишкото шосе) може да се по­втори

• Комуникацията и координа­цията между Червения кръст, Гражданска защита, МВР и районните управления на пъти­щата по време на януарската криза. Тогава се оказа, че Черве­ният кръст или не знае, или не може да достави одеяла, топли напитки, гориво или временен подслон на хората в блокирани­те автомобили.

• Комуникацията и координацията между централна и местна власт -" София при взривовете, когато министър и кмет взаимно се нападаха за несвършена рабо­та, докато осколки все още до­стигаха Околовръстното.

• Комуникацията и координа­цията между областните управи­тели, които често нямат добра връзка помежду си.

• Комуникацията и координа­цията между цивилни институ­ции и армия в случая с взривени­те боеприпаси, когато се оказа, че войската или не знае, или не иска да каже на цивилните за какви количества взривни веще­ства става дума.

• Комуникацията и координа­цията между министерства, областни управители и кметове при почистването на речните ко­рита и действията при наводне­ния.

• Комуникацията и координацията между Министерството на извънредните ситуации (МИС) и сеизмолозите, което доведе до бавна реакция при последните земетресения. Тогава информа­цията дойде късно, медиите се осведомяваха от Средиземно­морския сеизмичен център във Франция, а властта призоваваше да не се поддаваме на паника и едновременно с това инструк­цията на МИС внушаваше, че трябва да напуснем домовете си.

Като цяло бързината на реак­цията на МИС през изминалата година бе проблем. Може би не й върви на госпожа Етем и бед­ствията често я сварват неподго­твена, но по дефиниция истин­ското бедствие връхлита без предупреждение.

Затова при криза обществена­та тревога изисква силен лидер с бързи и недвусмислени реакции.

Вместо това и при земетресения­та, и при взривовете, и при снего­валежите министерството раз­чита на неубедителните и закъс­нели реакции на своя говорител. Проблемът е в това, че по дефи­ниция „говорителят говори", а не действа, а при кризата е особе­но голяма нуждата именно от действени личности.

Или в резюме - няма съмнение, че през изминалата година властта е положила някакви уси­лия за подобряване управление­то по време на критична ситуа­ция. Но начинът, по който се реа­гира само през последния месец -на земетресението и при първия сняг, показва, че още сме доста далеч от високия стандарт на управление и сигурност. Пости­гането му минава през прост и откровен анализ на миналите не­сполуки и действия за тяхното преодоляване.


26.11.2008 г.
Провокаторът от Прага

Президентът на Чехия Вацлав Клаус и евроскептицизмът му са сред причините ЕС да очаква с безпокойство предстоящото председателство на страната. Консерваторът Клаус възприема Брюксел като свърталище на левичари, опитващи се да създадат европейска супердържава. Въпреки че постът му има по-скоро представителни функции, гласът му в Чехия тежи. За своите поддръжници Клаус е храбър, но самотен рицар, защитник на свободата, единственият, който върви по стъпките на Маргарет Тачър. Говори се, че в кабинета си държи снимка на бившата британска премиерка. За много от критиците му той е циничен популист, упорит прагматик, който често създава проблеми, пише в. "Ню Йорк Таймс". Британският историк Тимъти Гартън Аш го определя като един от най-грубите хора, които е срещал. Клаус е провокатор, който ще извърта нещата, за да привлече внимание, казва бивш съветник на Вацлав Хавел. Като бивш финансов министър и премиер Клаус има своята роля в мирното разделяне на Чехословакия и превръщането на Чехия в една от най-успешно развиващите се страни от бившия съветски блок. Идеите му за управлението обаче се различават от тези на повечето европейски страни, които страната му ще ръководи от 1 януари 2007 г.


За Клаус борбата с глобалното затопляне е опасен мит, който заплашва икономическия растеж. Нарече Ал Гор арогантен и обвини ЕС, че действа като комунистическа държава. Тези, които познават президента, знаят, че икономическият му либерализъм е последствие от образованието му. Клаус завършва икономика през 1963 г. и е дълбоко повлиян от икономисти като Милтън Фридмън. Синът на Клаус разказва, че, когато бил на 13 години, баща му заръчал да прочете Александър Солженицин, за да разбере репресивния характер на комунистическия режим. През 1989 г. Клаус предлага услугите си на опозиционния Гражданския форум. Когато е сформирано ново правителство, той става финансов министър. Отношенията му с дисидентите обаче скоро се влошават. През 1991 г. той създава нова десноцентристка партия, която печели изборите през юни 1992 г., а Клаус става премиер. Предлага радикална стратегия за приватизация, свързвана с твърдения за корупция. Принуден е да подаде оставка през 1997 г. след правителствена криза, причинена от скандал с партийно финансиране. През 2003 г. той печели президентските избори и тази година бе преизбран от парламента.


26.11.2008 г.

Бойко Борисов: Ако направя коалиция с БСП, ще се самоубия
Много са им скъпи пиарите - към 130 000 евро някъде струват на месец, но за сметка на това са много добри. След като аз съм подписал публично, че няма да правя коалиция с БСП, вие не би трябвало да ми задавате такъв въпрос, защото ако аз го наруша това, ще се самоубия реално. Това каза вчера пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той попита риторично представителите на медиите как го виждат заедно с Румен Петков или Румен Овчаров и как да се качи на трамвая на Станишев. Това са манипулативни хора, но за съжаление имат огромен финансов ресурс, обясни столичният кмет по повод въпрос дали е възможна коалиция между ГЕРБ и левицата. По думите му медиите се занимават всеки ден с тази тема. Достатъчно е едно интервю да пуснат. Добрев има сигурно 50 интервюта в последния месец и когато каже такова нещо, сутрешните блокове го взимат. Цял ден го въртят агенциите и обикновените хора викат абе щом го говорят, сигурно има нещо, анализира столичният градоначалник. Борисов се оплака, че БСП прави масивна кампания срещу ГЕРБ, която налагала партията да говори, да се оправдава едва ли не и влиза в зададената темата. Тази година измина все едно не сме били членове на ЕС, защото ни спряха фондовете. Освен че си плащаме само членския внос, получихме и публични шамари, с които станахме известни в цял свят като най-корумпирани, най-бедни, най-престъпни като организация. За съжаление това получихме през тази една година от управлението на Станишев, Овчаров, на компания, бих казал, интереси, обясни кметът. По думите на Борисов през следващата година трябва да се работи честно с Брюксел, за да бъдат пуснати фондовете на България. Той съобщи, че е разпоредил да се актуализира и финансово-икономическата програма на ГЕРБ за държавата, тъй като сега ситуацията и в света е друга.


25.11.2008 г.

Снеготопилни ще разчистят улиците

Общинският съветник от ДСБ Ивайло Йонков въста­на срещу отказа на софий­ския концесионер да извоз­ва разчистения от улиците сняг,

- Защо в София никой не извозва разчистения сняг?

- Поинтересувах се как стои въпросът в някои европейски страни. В някои части на Германия ползват т. нар. снеготопилни. Те пред­ставляват железни контейнери, които работят на газ и топят снега. Слагат се по по­речието на реките.

- Спокойно в центъра те могат да бъдат разположени край Перловската река?

- Да. Но трябва да се има предвид, че снегът, преди да се прати в топилнята, не . трябва да бъде обработван c луга и всякакви химиче­ски вещества. Защото след като се стопи, отива в река­та. Така че. ако продължаваме да третираме снега с фосфати, ще стане страш­но. Освен това един ка­мион със сол покрива 5 кв. км за стопяване. А един ка­мион с екосъставки - 40.

- Колко излиза една снеготопилня?

- Ако е направена у нас. може да е по-евтино. Ако е от чужбина, ще е по-скъпо, но повече от 20 000 лв. не ми се вярва да излезе.



Милена МИНЧЕВА


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница