Г. Спират водата в района на „Оборище” и „Средец”



Дата09.01.2018
Размер192.54 Kb.
#42600


25.04.2009 г.

Спират водата в района на „Оборище” и „Средец”
От 9,00 до 21,00 часа на 28 април във вторник заради ремонт на уличен тръбопровод без вода ще останат някои улици в района „Оборище” и „Средец”, съобщиха вчера от „Софийска вода”. Вода няма да има в участъка по ул. „Марин Дринов” от ул. „Сан Стефано” до ул. „Проф. Асен Златаров”; по ул. „Васил Априлов” от ул. „Янко Сакъзов” до ул. „Шипка”; по ул. „Велико Търново” от ул. „Васил Априлов” до ул. „Проф. Асен Златаров”; по ул. „Шипка” от ул. „Сан Стефано” до ул. „Проф. Асен Златаров”; и в района на ул. „Шейново”, ул. ”Васил Априлов”, ул. „Мургаш” и бул. „Евлоги Георгиев”. Без вода ще са и жителите на ул. „Цар Иван Асен ІІ”, ул. „Крали Марко”, ул. „Петър Делян” и ул. „Мануш войвода”; по ул. „Георги Марков” от ул. „Владимир Василев” до ул. „Цар Иван Асен ІІ”. Ако ремонтите дейности продължат над 12 часа, ще бъдат осигурени водоноски, които ще бъдат на ъгъла на ул. „Цар Иван Асен ІІ” и ул. „Николай Ракитин”.


25.04.2009 г.

Концесионер: Настъпва криза на липса на боклук
Вангелина Михайлова

Общинската “Чистота Искър” е подала жалба в полицията, че фирми, ангажирани от Националния кризисен щаб, вдигат неправомерно техни кофи.

Това съобщи вчера пред “Труд” шефът на дружеството Павел Граматиков. “Чистота Искър” хигиенизира по договор с общината “Люлин”, “Овча купел” и част от “Триадица”. След проверка и сигнали на граждани в четвъртък щабът реши да пусне техника в трите района. Граматиков се закани, че ако щабът не изтегли колите си, ще заведе дело срещу него, защото посягал на собствеността на фирмата. “Вдигат се празни контейнери, служителите на “Новера” безделничат, а в същото време правителството плаща милиони”, каза пред “Фокус” и говорителят на “Чистота Искър” Биляна Христова.

“Настъпва криза на липса на боклук. Вчера от кризисния щаб са извозили до депото в “Суходол” 193 т от общо 1160. Останалите са от фирмите, които имат договор с общината. От обявяване на кризата досега щабът е депонирал 3363 т”, каза Граматиков. Отпадъци били карани и към сепариращите машини, и на строителното сметище край кв. “Враждебна”. Граматиков предупреди, че изчерпването на депото в “Суходол” било въпрос на няколко седмици.




25.04.2009 г.

Над 70% от строителните фирми нямат работа

Предприемачите се надяват на евросредства
Людмила Куюмджиева

Над 70% от българските строителни фирми нямат работа и очакват европейски средства за развитието на инфраструктурни проекти. Това съобщи по време на втората антикризисна конференция BalPex Росен Плевнелиев, директор на „Линднер България“. По думите му страната се нуждае от промяна на старите икономически модели, за да могат секторите с потенциал да бъдат подкрепени. Плевнелиев изложи своя презентация според която пикът на кризата все още не е дошъл, а се очаква да настъпи след средата на годината. Той добави, че българският пазар е малък и неликвиден, което го поставя в сянката на чуждестранните инвестиции. Според инвеститора пазарът на ипотечни кредити се е свил с над 20 пъти в рамките на година, но допълни, че има позитивен сигнал за стабилизация в сектора, защото е регистриран първият спад на средния лихвен процент по ипотеките през последните 2 седмици. Плевнелиев посочи, че в тази криза печеливши са единствено професионалистите. Досега 90% от сделките в недвижими имоти се правеха от финансисти, а едва 10% се сключваха от хората – специалисти в риъл истейт сектора.

Парите ще се върнат обратно в реалната икономика, а инвеститорите ще получат много добра възвращаемост, изрази надежди Плевнелиев. Инвеститорът бе категоричен, че до септември 2009 г. ни чака тежка икономическа ситуация, заради пропиляното време за адекватни реформи и харченето на пари с неясна ефективност. От октомври 2009 година е възможно отпушване на еврофондовете и подписване на предпазно споразумение с МВФ. БВП драматично ще се промени и от +6% ще падне на -3,5%, което е страхотно контрактиране и страната официално навлиза в рецесия, допълни той. По думите му прогнозите на Международния валутен фонд са реалистични. Експертът заяви, че в момента страната има голям дефицит по текущата сметка, който затруднява привличането на чуждестранно финансиране.

От друга страна, финансовата криза е дошла навреме в България, за да спре навлизането на инвестиции в рискови имоти. Потенциалът на имотния пазар е голям, но жилищният фонд е остарял, коментира Плевнелиев. Това, върху което трябва да работи българинът, е как да си повиши доходите, бе категоричен той.

Светослав Делчев от „Имморент България“ допълни, че наблюдаваме в момента връщане на финансовите институции към техния нормален бизнес. Според него те вече само финансират, а не поемат предприемачески рискове. „В момента това, което се финансира на пазара, е максимум до 70-80% от стойността на целия проект, а не както беше преди над 90%“, допълни Делчев. Борсите си отдъхват, а всички кризи са преодолявани не чрез едно дъно, а чрез две. България се намира между две дъна, като второто най-вероятно ще се разрази през септември, категоричен бе експертът.

Петър Христов от „Велико Търново Дивелопмънт“ коментира, че държавата има нужда от преориентация в стратегическата си рамка за развитие. Той е на мнение, че трябва да се изгради по-ясен начин и регулирани отношения между бизнеса и ютилити компаниите. Има неравнопоставеност в търговските отношения, неясноти, които водят до увеличен финансов риск и неправилно управление на паричните потоци, категоричен бе Христов.


П. Диков: Страх и алчност управляват сегмента

Основните причини за днешната ситуация на пазара на имоти са страх и алчност - стремежът за наднормени печалби породи проблеми, а страхът ги ускори. Това заяви главният архитект на София Петър Диков. По думите на Диков сме още в началото на кризата. Той посочи два основни проблема за пазара на имоти в столицата. Единият е този с инфраструктурата, който той определи като "плод на безхаберие от страна на общината и държавата", а другият е стремежът за реализация на бързи печалби в "златните години" за изграждане и търговия с имоти.


200 млн. плаща бизнесът годишно за инфраструктура

Повече от 200 млн. евро плащат строителните предприемачи годишно, за да изграждат инфраструктурата около обектите си, съобщи Росен Плевнелиев, директор на „Линднер“. Според Пламен Мирянов, изпълнителен директор на „Артекс“, сключването на договори с експлоатационните компании е много бавна процедура. По думите му работата с електроразпределението в София е трудна и държавата трябва да се намеси като регулатор. Мирянов изрази мнението, че намесата на правителството ще допринесе, за да могат да се поставят ясни правила на монополистите, които те ще трябва да спазват. Той бе категоричен, че проблемът на строителите с изграждането на инфраструктурни проекти е много голям, защото трябва сами да търсят проектанти за създаването й.




25.04.2009 г.

Чистота Искър” обяви война на кризисния щаб


Общинска фирма "Чистота Искър", която събира и извозва боклука в три столични района по договор от 1 март, напира да съди кризисния щаб на кабинета, въпреки че той върши работата й. Според шефа на дружеството Павел Граматиков мобилизирани от щаба камиони са влезли в "Люлин", "Триадица" и "Овча купел" и незаконно са вдигнали кофите с боклук.

Както "Монитор" писа, в четвъртък от кризисния щаб обявиха, че ще пратят чистачи и коли в трите района, за да премахнат няколкото нерегламентирани сметища, които се трупат там.

"Ние се радваме, че вече е чисто. Смешно е, че общинската фирма ще съди щаба, след като той е изчистил вместо нея", коментираха хората от "Овча купел". От "Чистота Искър" не казаха точно какво обвинение ще повдигнат, а предрекоха нова криза.

"Дейностите по почистването на трите района се дублират. Сега настъпва нова криза - заради липсата на боклук", коментира шефът на общинското дружество Павел Граматиков.




25.04.2009 г.

По-ниска такса смет в София, ако си разделяш боклуците
ВИКТОР ИВАНОВ

Промяна в начина за пресмятане на такса смет готви София от догодина. Стремим се да въведем заплащане според количеството отпадък, което изхвърлят столичани, а не според данъчната оценка на жилищата им, разказа шефката на инспектората на общината Веска Георгиева. Така щели да се стимулират софиянци да изхвърлят отпадъците си разделно, защото ще си намалят данъка за боклука.

За да не се изхвърля всичко в цветните кофи обаче, ще има и строги санкции, допълни Георгиева. Глобите за неправилно хвърлен боклук ще са до 500 лв. за граждани и до 5000 лв. за фирми. Махане на кофите за боклук от малките централни улици, къ­дето пречат на движението, го­тви още инспекторатът. Вместо това щял да се направи график в кои дни и часове какъв боклук може да се изхвърля и той ще се извозва моментално. Промяна в смятането на так­са смет в цялата страна по при­мера на София поискаха вчера организациите за разделно събиране.

Над 150 хил. т боклуци са събрани разделно през миналата година и са рециклирани, отчетоха организациите "Екопак", "Екобулпак", "Репак" и "Булекопак". Общо в страната са пуснати над 300 хил. т. опаковки.

Още поне 150 хил. т опаковки и отпадъци от тях не са декларирани и за тях не е платена екотакса, съобщи шефът на "Екопак" Кирил Здравков.



25.04-01.05.2009 г.

НА СТАРТА ЗА СТРАСБУРГ СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ СА СЪЩИТЕ
За почти две години българските граждани така и не успяха да научат имената на своите 18 представители в Европейския парламент. А и май нямаше с какво да ги запомнят. Евродепутатите ни се занимаваха преди всичко с откриване на свои информационни офиси в страната и с екскурзоводска дейност. Сиреч, посрещаха регионални делегации от нашенци, които отскачаха до Брюксел или Страсбург. Благовидните претексти за екскурзиите бяха на място да се почерпело от богатия европейски опит в областите регионално развитие, инфраструктура, социална политика и прочие. И всичко в контекста на това как да се научим, като ни дават едни европари, да ги усвояваме, по възможност без да ни хванат в крачка накриво.

От май 2007 г. до ден днешен на българските избраници в Страсбург много рядко се случваше да са докладчици при приемането на някой важен общоевропейски норматив. По-скоро им се отреждаше ролята на поддокладчици, докладчици в сянка и прочие "почетни" длъжности, които се отреждат на някои лица, за да вършат нещо, без да се пречкат особено.

Въпреки огромното количество български офиси, които сколасаха да отворят, евродепутатите ни така и не успяха да обяснят на електората какво точно правят в Брюксел и Страсбург.

През следващия мандат вероятно ще бъде същото, тъй като по информация на в. "БАНКЕРЪ" по-малко от една трета от евродепутатския ни състав ще бъде освежен. Вече започна регистрацията в Централната избирателна комисия (ЦИК) на партиите и коалициите, които ще участват в предстоящите на 7 юни избори за български представители в Европейския парламент в Страсбург. Листите с кандидатите трябва да бъдат внесени в ЦИК най-късно до две седмици.

Както е известно, най-сериозният, според социолозите, властови претендент, столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов може силно да люби и мрази. А още по-добре умее бързо да се влюбва и да разлюбва.

Такава участ чака неговата бивша водачка на евролиста Душана Здравкова, на която гербистите възлагаха толкова надежди през 2007 година.

От седмица се знае, че Здравкова няма да застане начело на евролистата на ГЕРБ. Официалната версия за отпадането й е, че не е оправдала доверието на партията, а неофициалната - че доста се "сдушила" с представителката на БСП Илиана Йотова и направо работела за червените.

Начело на герберския списък ще застане Румяна Желева. Това съобщи за в."БАНКЕРЪ" лично председателят на партията Цветан Цветанов минути след като пръв регистрира ГЕРБ в ЦИК за участие в евровота. Социоложката с отлични немски и английски език е била категорично предпочетена от повечето областни структури на партията. След нея вероятно ще се нареди енергетикът Владимир Уручев. На избираемо място ще бъде и бившият седесар, но от три години лоялен гербист Николай Младенов. Петя Ставрева, която влезе в европарламента вследствие на някогашното споразумение на Бойко Борисов с Анастасия Мозер, със сигурност ще отпадне.

Партия ГЕРБ разчита да има седем-осем депутати в Европейския парламент, но програмата-минимум е да вкара поне пет, колкото има и сега.

Потенциалните партньори на ГЕРБ от коалицията СДС-ДСБ нямат проблеми с кадрите, но положението с регистрацията на тяхната листа е драматично. Съдът отказа преди десетина дни да впише в регистъра устава на синята партия заедно с новоизбраното ръководство начело с Мартин Димитров. Де юре сега партията би трябвало да се представя от бившия лидер Пламен Юруков, който се заканва, че няма да регистрира общи листи с Иван Костов.

Иначе поне от седмица се знае, че водач на "Синята коалиция" ще бъде Надежда Михайлова от СДС, следвана от Светослав Малинов от ДСБ. Константин Димитров, водач на листата на ДСБ на миналите избори, бе сред най-предпочитаните в партията и сега, но си направи отвод, тъй като ще се състезава за националния парламент. Подборката на Командира включва неизвестни и предимно млади хора - едва 30-годишния Драгомир Бояджиев, финансист, 33-годишния Борис Станимиров - мениджър , и 32-годишната Росица Рачева (психолог). На избираеми места едва ли ще попаднат 40-годишният Антон Андреев, адвокат в международна правна кантора, 25-годишният икономист Юсеф Ез Един Дакак, и по-възрастните и с по-богат опит Ваня Танчева-Манчева (медичка) и проф. Пламен Цветков (историк). Те ще отидат по-назад, тъй като в листата трябва да се наместят и подгласниците на Надежда Михайлова от вътрешния вот в СДС - депутатът Лъчезар Тошев, бившият шеф на разузнаването Димо Гяуров, както и някогашният кандидат за лидер на синята партия Румен Христов.

В лагера на основните конкуренти от БСП обстановката е, както винаги, нажежена, но

с предизвестена развръзка

Повече от сигурно е, че начело на листата, както и предния път, ще застане Кристиан Вигенин, сегашен евродепутат, международен секретар на БСП и фаворит на лидера Сергей Станишев. За да има мир с лобито на Румен Овчаров, втора ще бъде червенокосата Илияна Йотова, която със сегашното си пребиваване в Страсбург се наложила като дейна и забележима. На трета позиция червените (от любов към ветераните) засега виждат Атанас Папаризов. Някъде сред първите пет по замисъл трябва да попадне още някой от "младежкото" лоби на Станишев. Има вероятност това да бъдат или сегашният заместник-министър на икономиката Явор Куюмджиев, или доскорошният член на ИБ на БСП Деница Златева. Другият ветеран и сегашен евродепутат Евгени Кирилов ще бъде настанен на дипломатическа служба. На избираемо място в листите едва ли ще попадне и Маруся Любчева. От "Позитано" 20 окачествиха като "хумореска" слуха, че атрактивната Татяна Дончева ще бъде пратена като евродепутат в Страсбург, за да й затворят устата в националния парламент. Бъбривата дама си се чувствала на мястото в българския законодателен орган, твърдят нейни съпартийци.

По-задните места червените, както и преди две години, са отредили на партньорите си от "Коалиция за България" и гражданската квота, която преди около месец решиха пак да включат. Тъкмо заради това миналия път на шесто място се нареди председателят на Организацията на евреите в България Емил Кало, а седми беше представителят на партия "Рома" Петър Филипов.

Най-малко изненади ще има в Движението за права и свободи. Лидерът Ахмед Доган е доволен от досегашната си водачка Филиз Хюсменова и тя ще остане начело. На избираемо място вероятно ще бъде и шефът на младежкото ДПС Комран Исмаилов. Ще остане и професорът- специалист по енергоспестяващи технологии Владко Панайотов, тъй като за две години успя да си създаде авторитет и достатъчно международни контакти. Говори се, че Доган стяга за европарламента и сегашния екоминистър Джевдет Чакъров. Не се знае дали братът на българския народен избраник Четин Казак - Метин ще стане за втори път евродепутат. Същото се отнася и за Мариела Балева.

Вече не е тайна, че еврокомисар Меглена Кунева е най-силното царско оръжие за Страсбург. Тя бе предпочетена от почти всички местни организации на НДСВ. След нея със сигурност се подрежда д-р Антония Първанова, следвана най-вероятно от сегашния министър по европейските въпроси Гергана Паси. Реалистите на "Врабча" 23 не смеят да се надяват, че и трите дами ще се озоват в европарламента, но разчитат на поне две от тях. Меглена Кунева е най-разпознаваемото от българите европейско лице, а д-р Антония Първанова, макар на миналия вот да бе изместена от първото място от Биляна Раева, събра най-много преференции. Те обаче не стигнаха, за да пренареди тогавашната царска класация.

От "Атака" разчитат на старото свое трио - доведения син на Волен Сидеров - Димитър Стоянов, "архонта-спортист" Славчо Бинев и Десислав Чуколов. Да не припомняме с какво се прочуха първите двама през отминаващия мандат. Ще споменем само, че Стоянов направи изявления за колежката си от ромски произход унгарката Ливия Ярока, които бяха запомнени като расистки и сексистки, а когато Слави Бинев реши да се прояви като интернационален депутат, целият европарламент се развеселява.

Впрочем едно от последните "чудеса", които някои от нашите евродепутати сътвориха, е огледално на стореното от държавата ни по въпроса.

В края на март група наши народни избраници в Страсбург сътвориха (и разпространиха в Европарламента) отворено писмо в защита на Българската православна църква (БПЦ) от решението на Съда по правата на човека в Страсбург. Писмото бе адресирано кой знае защо и до Европейската комисия, пък и до всички медии на Стария континент. То е дело на Атанас Папаризов, Евгени Кирилов, Илияна Йотова, Кристиан Вигенин от групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Подписано е и от Мариела Баева и Владко Панайотов (Алианс на либералите и демократите за Европа, АЛДЕ). В него се твърди, че в резултат от решението на съда в Страсбург "по същество се официализира т. нар. втори синод и "се внася разединение в единната Българска православна църква, която заема исконно и значимо място в хилядолетната история на България".

Съдът реши през януари, че българската държава е нарушила правата на гражданите си, след като през 2002 г. свещеници и миряни от т.нар. алтернативен синод бяха бити и изгонени от черквите с полиция. От началото на тази година куп юристи се опитват да обяснят на управляващите, че решението на съда не засяга разцеплението в църквата ни, въпреки препоръката двата синода да се разберат помежду си, а действията на държавата преди седем години. Според решението на съда тъкмо българските власти са оказали натиск върху разделената Православна църква и по този начин са нарушили правото на свобода на вероизповеданията.

Само преди десетина дни българското правителство намери за нужно да настоява делото, заведено от митрополит Инокентий срещу държавата, да се гледа и от Горната камара на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Документът отиде по назначение и вече е публичен.

С други думи, след като държавата ни е осъдена веднъж от съда, тя е на път да стане за резил по същото дело и в Горната камара. В такива случаи българските евродепутати, за които се предполага, че са най-добре запознати с функциите, правомощията и тежестта на решенията на европейските институции, би трябвало да вразумяват нашенските държавници, вместо да им припяват.


25.04. 2009 г.

За 28 минути метрото обикаля София
КОНСТАНЦА ИЛИЕВА

Точно за 28 минути се предвижда метрото да пътува от единия край на столицата - кв. "Люлин", до другия - кв. "Младост".

Първо на 8 май ще бъде 1 пуснато метрото от станцията на националния стадион "Юнак" до кв." Младост", а през октомври влакчето ще тръгне от станцията на стадион "Юнак" до станция "Сердика", каза вчера шефът на метрото Стоян Братоев. Така подземната железница ще свърже двата най-големи столични квартала "Люлин" и „Младост” до края на годината. Между "Сердика" и "Юнак" ще има само една станция - пред Софийския университет. Тя е готова от едната страна, а от другата изцяло се реконструира подлезът, който е много стар. Спирката се очаква да е готова до края на 1 юли. Тя ще има изходи от страната на университета и откъм Орлов мост.

Станцията на метрото на стадион "Юнак" вече е почти готова. "Телеграф" провери как ще изглежда мястото, след като бъде пуснато след броени дни. Там вчера беше пусната пробно една мотриса и няколко човека дори се повозиха с нея. В момента на станцията се извършва довършителна дейност и се очаква на 8 май да се пуснат линиите "Васил Левски" - "Младост 1". Този маршрут ще се взема за 10 минути. По него се очаква да пътуват 250 хил. човека. Най-дълго ще се пътува от "Васил Левски" до "Жолио Кюри". Това разстояние е 2 км и ще се минава за 2-3 мин. Другите станции пък ще се вземат за минута. Ще бъдат пуснати 4 нови мотриси руско производство, които ще се дви­жат на интервал от по 7 минути. След като се отк­рие станцията на Со­фийския университет и се свърже със "Сердика", интервалът ще е по-малък - това обясни началникът на новата метростанция "Юнак" Мирослав Чакъров. През юли се очаква да се пуснат още 3 мотриси, които ще се включат по участкът под центъра.



Ескалатори

Метростанция "Васил Левски" е на дълбочина 20-25 метра. Тя е единст­вената, на която ще имг само ескалатори за улеснение на пътниците. Те са 6 на брой, по три за всеки перон. Има само аварийни стълби, които са заключени. При инци­дент те ще се отключват и през тях ще се пускат пътниците.



Архитектура

Станция "Васил Левс­ки" е с уникална архитек­тура, обясни шефът на

новата метростанция Мирослав Чакъров. Тя е на 5 нива, от които на първото е входът с касите за билети. На тавана 1 са разположени 4 купола, от които влиза слънчева светлина. От дясната страна е входът за I "Обеля", а от лявата за "Младост". Има и два асансьора за инвалиди. Другите две нива са служебни помещения, а последните са подперонни. Ще има и подземен паркинг, на който ще могат да бъдат паркирани около 300 коли.


25.04. 2009 г.

Държавата като дойна крава
Антония Кюмюрджиева

Оргията с държавната баница няма край. Оказва се, че има още много да се къса от нея. Сменят се само лапачите край софрата. И защо не, щом държавата е като крава, която не е изпосталяла от икономическата криза и дава възможност да я дои който иска и както иска. Всеки, който по някакъв начин е ощетен, може да намери хиляди причини да осъди нещастната ни държавица. Оказва се, че имат основание за това тези, които живеят или имат офиси на столичната улица "Съборна". Тя беше затворена заради атентатите в САЩ на 11 септември 2001 г. Така както го направиха собствениците на младежка кооперация "Ялта" - същите, които са собственици на столичния клуб "Астория", дискотека "Ялта" и на диско гробницата "Индиго". Те на бърза ръка качиха Темида на пилона. Да му мислят данъкоплатците, дори тези, които и не помирисват кръчма, пак ще им бръкнат в джоба. А той май се оказва бездънен. Този път държавата трябва да се бръкне с 2,5 млн.лв. компенсация и да ги плати на ресторантьорите за пропуснати ползи. Това стана, след като ВКС отказа да разгледа делото по случая. Въпреки че бар "Астория" тогава бил в ремонт, заради затварянето на улицата собствениците му пропуснали голям оборот. Очевидно обаче размерът на иска не е накарал Темида да направи едно печално сравнение. Същите тези собственици на дискотека "Индиго" платиха смешни суми обезщетение на близките на загиналите в дискотеката 7 деца. Въпреки многото срещи на опечалените родители с президента, с главния прокурор и с политици. Въпреки няколкото преразглеждания на делото, както и медийния шум, до ефективно наказание на виновните не се стигна. А обезщетение получи само един от родителите, защото останалите се отказаха от участие в процеса. Така обаче е решил съдът. Без коментар.

Парадоксите с нехайството на държавно ниво не свършват дотук. Онзи ден юристка на финансовото ведомство внесла в съда иск срещу скандалния пътен шеф Веселин Георгиев, популярен сред народа като Батко, но не уточнили сумата, за която държавата претендира. Съдът естествено отхвърлил иска. И за начинаещи прависти е ясно, че щом се предявяват претенции за обезщетение, трябва да се посочи конкретният размер на щетите. Според НПК гражданският иск се допуска или отхвърля, преди да бъде даден ход на делото, а не когато експертите на финансовото ведомство си направят сметките. Тогава е странна разсеяността на юристката, която даде фалстарт на процеса срещу бившия шеф на Пътния фонд. Тя поражда съмнения, че че гафът е внимателно планиран и прецизно изпълнен. Сега държавата ще трябва да дочака окончателното приключване на делото, за да си търси щетите в гражданско дело. Това ще отнеме години. Дотогава и изборите ще са спомен, и кризата ще отмине. А юристката вероятно ще откара до пенсия в същото ведомство.


25-26.04. 2009 г.

500 години днешният площад „Славейков” е атракция на София
Днес столичният па. „Славейков" със струпаните сергии на книжния пазар и архитектурното недоразумение, на­речено от хората „фонтан убиец", с нищо не подсказва за дългия си път през вековете. Било е 11 февруари 1515 г., когато осемдесетгодишният златар Геор­ги от Кратово пре­сякъл Средището (днес площад „Сла­вейков") с вързани ръце и Желязна ве­рига на врата. Той бил осъден на смърт, защото от­казал да замени християнската си вяра с исляма. По пътя към своята Голгота, пред хра­ма „Св, София", той '■ бил садистично линчуван от фанатизирана турска тълпа. Преди пуб­личната екзекуция съдията отново, но напразно предложкил на Георги да се откаже от Хрис­тос заради Аллах. Кладата вече горя­ла и огънят захапал безмилостно мъче­ника. Вързан сред пламъците, той продължавал да стои прав, докато разярен носач на дърва не го убил с цепеница.
АННА ЯНЕВА

С настъпването на нощта многобройни­те зяпачи на горящия на площада Георги от Кратово се разотишли. Остана­ла само догарящата клада. Тогава съгласно таен план българинът Нион извадил овъгле­ния труп на героя, увил го във вощеница и го отнесъл в църквата „Св. Георги" (днес Ротондата), където го очаквал духовният наставник на благочестивия младеж. Вече с разрешение на кадията Георги бил тържествено погребан

в митрополитската църква „Св. Марина", а родолюбивата българска църква бързо кано­низирала героя мъченик като св. Георги Но­ви Софийски.

Пътуващи монаси и свещеници, очевидци на потресаващата история, я разказвали над-лъж и нашир и така тя намерила отклик в посветено нему житие и предание. В него се разказва как всяка година на сакралното място, когато почитали паметта на този софийски светец, по стените на църквата „Св. Геор­ги" и на мегдана „Кафене баши" (другото нявгашно име на пл, „Славейков") се появявали кървави петна.

Названието на това прочуло се средище не е случайно. По някакво неписано правило именно там се намирало най-голямото ориен­талско кафене в стара София. В двуетажната сграда миндери опасвали стените на помеще­нията, а в средата им къкрели, заровени в ...жарта, бакърени джезвета. Горещо и шербетлия, кафето се сервирало във филджани - пор­целанови чашки без дръжки. То се сърбало протяжно, протяжно димели и лулите чибуци, докато с часове се премятали броеници. През топлите летни дни постоянното присъствие се премествало върху разстланите рогозки пред кафенето и оттам се любувало на отс­рещния шадраван, чиито глави на птици раз­пръсквали вода.

В онези мъжки времена слабият пол не припарвал до мегдана, той си пиел кафето не в някое от кафенетата, разпръснати в околната Кафене баши махала, а вкъщи. Защото мисия невъзможна и рискована била жена дори да надникне в такова заведение. Още повече, че някои от тях били едновременно и бръснарни­ци. Пак тогава едно място се приемало за мегдан, ако има джамия и чешма.

В конкретния случай джамията се казвала Ендирлез и заедно с чешмата изпъквала от източната страна на средището. Само дето, макар изобилна, водата не ставала за пиене. И то не заради околното гробище, където ято гарги се препитавало с хранителни оста­тъци от погребения и помени. След броени десетилетия това джамийско гробище възк­ръсва при полагане на трамвайните релси. Дни наред тогава то е атракцията с излиза­щите от земята човешки кости.

На нявгашния площад „Славейков" обаче изпъквали сградите на Синия конак и кона­ка от северната страна на мегдана „Кафене баши", зад Крива река, която идвала откъм дерето (днес ул. „Солунска"). При проливни дъждове или топене на снеговете тя дотол­кова наводнявала средището и съседните улички, че проф. Иречек ги сравнява с. Венеция.

През Възраждането площадът е и кварта­лен търговски център, запомнен с тамошна­та бакалница (1867-1882) и архаичната фур­на с голяма клиентела. В отколешната ах-чийница (гостилница) политическите про­тивници П. Каравелов и П. Р. Славейков си разменяли погледи и ядовити реплики,

През януари 1879 г. шайка черкези подпа­лила Синия конак и той изгорял напълно. След Освобождението софиянци прочисти­ли „Кафене баши" и сринали интересния шадраван на мегдана.

През 1879 г. в понапуканата от старост Ендирлез джамия се нанесла първата българска печатница на Янко Ковачев,която отпечатвала всички държавни доку­менти. Новото й предназначение се дължа­ло на факта, че останалите турци в София били пренебрежително малко, а техните „побратими" българите мохамедани скорострелно станали християни и забравили чуждите си имена. Вече нямало клиенти и за най-голямото ориенталско кафене и то пуснало кепенците, а може и да е фалирало.

Докато опустялата просторна сграда на някогашния конак се превърнала в пансион за учениците от Първа мъжка гимназия, постройката на някакво сиропиталище би­ла разрушена вероятно като негодна за оползотворяване.

Съвсем наскоро след Освобождението за­почва разширяването на площад „Кафене баши". Старият мегдан се оказал с нова премяна, заобиколен от едно- и двуетажни къщи с градини и тук-там с дюкяни. В една от тях, гиздава, с много прозорци и голям двор, се заселва Петко Славейков със се­мейството си. Тя е току до Ендирлез джа­мия и Самоковската улица (днес „Граф Иг­натиев", 6-8).

Дядо Славейков няколко години преди да се засели в новия си дом е бил депутат в Уч­редителното народно събрание в Търново. Впоследствие като член на Демократическата партия е министър на народното прос­вещение и на вътрешните дела. Междувре­менно клубът на Демократическата партия бил срещу дома му. До късна есен той пре­карвал дълго време в неговата градина. По­белялата му глава се откроявала сред ниски клони, които ронели пожълтели листа.

Неуморимият Петко Р. Славейков умира на 68 години, покосен от неизвестна болест, за която съгражданите му казвали, че е си­филис, прихванат в цариградските бардаци. Този слух се оказал жилав и дълголетен. Той се коментираше и допреди тридесетина години сред академични групи в Софийския университет „Св. Климент Охридски".

Една изящна скулптурна композиция - дя­до Петко Славейков и Пенчо П. Славейков, седнали на пейка на пл. „Славейков" - на­помня за неговия най-малък син, който дължи на баща си не само писателския си талант. Преследван от болести, неизбежно подпрян на бастуна си, Пенчо е велика и трагична личност, безмилостно одумвана приживе, включително и заради връзката му с Мара Белчева.



Днес един атрактивен столичен булевард носи неговото име. Само че малцина софиянци знаят кои са Пенчо Славейков и него­вият баща Петко Р. Славейков. Това обаче не е било така преди години, когато ревът на лъвовете от старата зоологическа гради­на се е чувал чак до на тихия и с различна физиономия площад „Славейков".

На него канонизираният no-късно св. Георги Нови Софийски е изгорял на клада, защото не пожелал да смени вярата си.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница