Г. Станахме за резил



Дата27.10.2018
Размер110.65 Kb.
#101216


11-17.07.2009 г.

Станахме за резил
Прочула се през последните години с корупцията и организираната престъпност, България и този път потвърди и укрепи "имиджа си" пред Европа и света. Купуването на гласове, изборният туризъм и други простотии по време на двата вота у нас бяха широко коментирани от европейските наблюдатели и западните медии.

Националните избори бяха наблюдавани от 21 представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), от 12 на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), както и от други чуждестранни институции. Първоначално наблюдателите на ПАСЕ трябваше да са 19, но някои от тях не успели да се организират, тъй като дългоочакваната покана от България пристигнала в последния момент, и то не от парламента, каквато е практиката, а от Юнал Лютви в качеството му на член на организацията. Представителите й се оплакаха, че не са получили необходи-мото сътрудничество от българските власти и им се е наложило да организират сами своите срещи в страната. Според германския наблюдател от Welt Ethik Forum Детлеф Кухенбекер много е важно хората да гласуват там, където са регистрирани. В Германия изборният туризъм е невъзможен, тъй като човек може да гласува само по постоянния си адрес. Ако трябва да пътува, той изпраща гласа си по пощата, като поставя попълнената бюлетина в отделен от формуляра запечатан плик. След това от общината предават писмото в избирателната секция. Кухенбекер сподели пред "БАНКЕРЪ", че в град Девин, където следил за прозрачността на изборите, служител на кметството му се е оплакал, че бил уволнен, тъй като станал застъпник на различна от фаворизираната от кмета политическа сила. За случая германецът е сигнализирал организацията "Прозрачност без граници". Другото му впечатление е, че в районите с етническо турско население се оказва огромен натиск. В джамиите се казва на хората за коя партия да гласуват, коментира още Кухенбекер. Иракска делегация пък бе изпратена, за да почерпи от опита на България за провеждането на... честни и прозрачни избори. Оказа се, че в Ирак феноменът "купуване на гласове" е непознат, поне по думите на Хасан Абу Сангад от "Демократичната партия на Кюрдистан".

Политическият съветник в американското посолство у нас Джеймс Бигъс се обяви за строги наказания за хората, купуващи и продаващи гласове, определяйки порочната практика като "ужасяваща". "Изборите трябва да се провеждат съгласно критериите, утвърдени в международните стандарти", подчерта пред в. "БАНКЕРЪ" американецът. А финландският посланик Куоко Янсен нямаше никакви съмнения, че във Финландия биха последвали строги наказания, ако има нарушения, каквито се наблюдават по нашите ширини. Той смята, че е необходимо изборният ни закон да се промени възможно най-скоро.

Испанският посланик Хорхе Фуентес също коментира, че търгуването с вота е аномалия, която една демократична държава, членка на ЕС, като България не може да си позволи. Той обаче е оптимист за бъдещето ни. "България е млада страна в ЕС и постепенно ще свикне с европейските порядки. Това ще стане много скоро", каза за "БАНКЕРЪ" посланикът.

Говорителят на Европейската комисия Марк Грей е на мнение, че страната ни е единствената членка на общността, в която на избори се купуват гласове. Във февруарския междинен мониторингов доклад на Еврокомисията се отбеляза, че това се е превърнало в "практика" за България и беше включено в графата "корупция по високите етажи на властта". Много е вероятно и този път да бъдем скастрени заради нарушенията по време на вота. Марк Грей е категоричен, че Еврокомисията ни наблюдава изкъсо, но с какви критики и препоръки ще се произнесе е твърде рано да се каже. Междувременно експерти на Европейската комисия, цитирани от БНР, обявиха, че мониторинговият доклад на Брюксел за правосъдието и вътрешните работи у нас ще излезе на 22 юли. Според тях на България няма да бъде наложена предпазна клауза. През есента се очаква и друг доклад - за управлението на еврофондовете.

Въпреки че са въведени промени в Наказателния кодекс за купуването на гласове, практиката не е спряна, отбелязаха на свой ред и наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. "Това е много тъжна история. Жалко е за България, че европейските ни колеги я свързват единствено с корупцията и търговията на гласове", изтъкна пред журналисти ръководителят на делегацията на ПАСЕ проф. Тадеус Ивински. За Колин Мънро от ОССЕ друг сериозен проблем е контролираният корпоративен вот, който обаче е много по-трудно да бъде установен. Никак не стои добре и даването на имунитет и спирането на преследване на кандидати за депутати. Наблюдателите посочиха също, че промяната на изборното законодателство в последния момент противоречи на добрите световни практики. "Такива промени трябва да се правят една година преди датата на вота. Това поражда ограничения и неприемлива организация на изборите", е становището на проф. Ивински. Друга сериозна забележка предизвикаха мажоритарните избирателни райони с голямата разлика в броя на избирателите в тях. Редица българи в чужбина пък са потърсили представителите на ПАСЕ, за да сигнализират, че няма къде да гласуват или че изборните секции се намират на много големи разстояния, което говори за лоша организация на изборите в чужбина.

При установените нарушения наблюдателите на ПАСЕ ще предложат на организацията да продължи процедурата по мониторинг спрямо България. Това предполага чести мисии в страната и редовни доклади дали тя изпълнява задълженията си като член на ПАСЕ.

В западните медии нарушенията също бяха широко отразени, като най-големият акцент е върху търговията с гласове. Според германския вестник "Ди Цайт" 15 на сто от българите са заявили, че биха продали гласа си. Тарифата за това на изборите била 100 лв., пише изданието, а германският "Шпигел" допълва, че търговията е ставала и срещу храна и откупуване на дългове.

"Ню Йорк Таймс" коментира причините, довели до голямата загуба на социалистите - "хроничната корупция, организираната престъпност и западащата икономика". "На българите им беше писнало от предишното правителство, както се получи и с правителството на царя през 2001 година. Българите са толкова отчаяни, че се хващат за новото като удавник за сламка. И Бойко Борисов в момента наистина е само една сламка за удавниците, която може да се окаже спасителна, но може и да потъне", заяви пред радио "Дойче Веле" бившият германски дипломат Клаус Шрамайер.

За изданието "ЮрАктив" арогантните изявления на лидера на ДПС Ахмед Доган, че той управлява държавата и е в състояние да насочва европарите към свои приятели, е повишило значително изборната активност сред българите. То посочва, че победителят Бойко Борисов често е определян като "спасител на страната". Според британското "ИЮ Обсървър" той има репутацията на "твърда личност" и на "човек от народа". А американският "Крисчън сайънс монитор" го описва като "борец, треньор по карате, бодигард, топ полицай, кмет на София и сега - министър-председател." За "Уолстрийт джърнъл" "обещанията на Борисов да се справи с корупцията и с организираната престъпност са му донесли победа, но неговото популистко виждане за ред и законност и неясната му икономическа платформа всяват безпокойство сред чуждестранните инвеститори."



Веселина Андреева



11.07.2009 г.,

Метаморфози
Костов се усуква край белия кон

След 8 години в опозиция Командира стана добър и лъчезарен човек. Защо ли?
Диян Божидаров

От седмица насам Иван Костов е особено щастлив. Има защо. Едва ли има друг лидер, чиято коалиция да е пета политическа сила, той лично да се е провалил в мажоритарно състезание, а телевизиите всекидневно да го срещат като победител.

Изборните резултати са лоши за "Синята коалиция", а лично за Костов са направо плачевни. Обединени СДС и ДСБ взеха два пъти пъти по-малко гласове от 2005 г., когато се явиха отделно на вота. Костов пък остана трети в мажоритарната надпревара в най-синия район на столицата. ГЕРБ регистрира прилив, БСП - отлив, а той се оказа с 1500 гласа по-нисък и бит от човек от вторите редици на БСП - Георги Кадиев. Но кацнал върху раменете на Борисов, електорално дребничкият Костов изглежда висок почти колкото него.

"Синята коалиция" даже претендира да преговаря равноправно с ГЕРБ, което, ако се случи, несъмнено ще е успех за нея. До вчера Костов бе скаран с всички и стърчеше изолирано в ъгъла на парламента, а СДС затъваше в братоубийствени войни. Днес сините са на една маса с победителя и само със сладките приказки да си останат, пак е добре за тях. От една страна, това им дава перспектива, а от друга, връща категорично СДС на десния бряг, отдалечен по времето на Пламен Юруков. Скоро ще има избори за кмет на София, които "Синята коалиция" няма да спечели, но във всеобщия десен ентусиазъм и ако не дразни Борисов, има шанс да получи все някакъв властови порцион.

Към момента няма данни Борисов охотно да влиза в сценария "Гласуваш за Бойко, получаваш Костов". Даже няколко пъти натърти, че е говорил с Мартин Димитров, а не с Командира. Костов пък каза преди старта на преговорите, че най-напред трябва да уточнят някои неща помежду си със СДС, което говори за разногласия. Но така или иначе той си заслужи днешните минути слава. 8-те години дълбоко опозиционерство го промениха.

Станал е много по-гъвкав, научил е старите уроци, вече не се отвращава толкова лесно.

През 2001 г. царят най-напред покани за коалиция СДС. Костов отказа принципно, замълча, очаквайки народът все някога да го разбере. Направи своя партия, громеше всеки и всичко, но народната любов така и не надскочи 4-5%. Без никаква перспектива за власт десницата се оказа по-скарана от времената, когато бе във властта. Костов най-напред осъзна, че без марката, имиджа и дори само носталгията по СДС никакви десни проекти не са в състояние да се случат. Старият му довереник Мартин Димитров оглави СДС и моментално прости тежките грехове. На вота две плюс две се оказа три, но сбърканата математика все пак помогна на ДСБ и СДС да се доберат до парламента.

"Ценностна" промяна Костов претърпя и по отношение към ГЕРБ. Докъм кметските избори през 2007 г. ДСБ бяха принципно намръщени към герберите, а след това изненадващо започнаха да им се обясняват в любов. Борисов определено не оправи София, не изгони кадрите на ДС край себе си, макар и член на ЕНП, не дава кой знае какви надежди, че партията му е нещо по-различно от НДСВ. Това обаче не притеснява Костов, защото, ако се бе погнусил, "Синята коалиция" днес въобще нямаше да е на масата на преговорите. А от поне година именно сладкият гъдел - че ще делят властта с ГЕРБ, презареди ДСБ и присъдружната й част от СДС за нов живот.

Сега Костов е мил, усмихнат, прекопава градината в Драгалевци заради кориците на списанията. Не поставя условия и е готов да помага на Борисов дори без да получи министерски кресла.

Дава подкрепа, която не се знае търси ли някой.

Злият и навъсен Командир поне към момента е история. Защо ли? Според правоверните костовисти, защото е добър човек и, уважавайки народния вот, дава шанс на ГЕРБ. Според тази оптимистична теория "Синята коалиция" е гарант, че ГЕРБ ще остане верен на десните ценности и няма да залита като царя тайно или явно на ляво.

Според други мнения Костов просто е лицемерно любезен, защото без тия ласки няма как да стопи студеното сърце на генерала. Борисов се оказа още по-остър камък и поне в момента е в състояние да мачка. Генерала е себичен, държи искрено и лично да го уважават. Костов ли ще поставя условия?! Постави ли ги, никакви настоящи или бъдещи преговори няма да има.

Всъщност, бъдещето изисква един все по-лъчезарен и сладкодумен Костов. Възходът или провалът на ГЕРБ не касаят кой знае колко "Синята коалиция". При успех Борисов остава, при крах идва ред на друг месия. ГЕРБ така или иначе ще задържи в перспектива мястото си вдясно. Лоши хора твърдят, че Командира умишлено тика Борисов на фронтовата линия с цел да се провали и впоследствие той да се върне на бял кон. Но как ще стане, след като се видя за сетен път, че електоралният му таван никак не е висок? Може да се качи на белия кон само ако друг държи юздите.


11-12.07.2009 г.
Паметник на жертвите от комунизма в градинката до МВР

Огромна композиция от детски, женски и мъжки длани, насочени към небето и събрани в молитвен жест, ще напомнят на поколенията за режимите на комунизма, научи „Новинар”. Проектът за паметник на жертвите на комунистическите режими в света вече е избран, а до една година ще бъде и реализиран в градинката пред църквата „Свети Седмочисленици” в София, която се намира непосредствено до МВР. Интересното е, че осъдителната скулптура ще се намира на по-малко от километър разстояние от Паметника на съветската армия в Борисовата градина. Победителят, направил проекта, ще отнесе и 5000 лв. награда. Той ще бъде официално обявен утре. До дни ще стартира и кампания за събиране на финансови средства за изграждането на паметника.

„България като член на Парламентарната асамблея на Европа (ПАСЕ) беше длъжна да осъди комунизма, подобно на много други страни, и да създаде инициативен комитет за изработване на паметник”, каза съветникът от ДСБ в Столичната община Вили Лилков. По думите му в държави като САЩ, Унгария, Литва, Германия, Чехия отдавна са изградили статуи, мемориали и паркове в памет на жертвите от комунизма.


11-17.07.2009 г.
Първанов свиква парламента на 14 юли
Новоизбраният 41-ви парламент ще се събере на първото си заседание на 14 юли. Президентът Георги Първанов заяви и готовност да връчи мандат на ГЕРБ за съставяне на правителство няколко дни след това. Партията на Бойко Борисов спечели изборите с 39.70% при рекордно висока избирателна активност от над 60%, която обезсмисли купуването на гласове и контролирания вот. БСП претърпя огромна загуба и събра двойно по-малко гласове от ГЕРБ. ДПС мобилизира над 600 хиляди избиратели, 94 хиляди от които в чужбина, но остава извън властта. НДСВ не успя да премине 4-процентовата бариера за влизане в парламента, след което лидерът й Симеон Сакскобургготски подаде оставка. Още не е ясно дали ГЕРБ ще потърси подкрепата на "Синята коалиция" или РЗС за съставяне на коалиционно управление, или ще действа в посока еднопартиен кабинет. Бъдещият премиер Бойко Борисов обяви обаче двама от своите министри - Симеон Дянков ще поеме Министерството на финансите, а Цветан Цветанов - МВР.


11.07.2009 г.

Точката над И-то

31 мъжки черници, наистина
Иво Атанасов

Преди три месеца писах в тази колонка, че в навечерието на Разпети петък парламентарната група на Коалиция за България взе трудното решение да въведе мажоритарен елемент в изборите. От една страна, мажоритарният народен представител, казвал съм го неведнъж, е като мъжка черница, която произвежда листа, но не дава плод. Може да държи най-блестящите речи и да внася най-ценните законопроекти, но ако към неговата позиция не се присъединят поне още 120 души, необходими за спечелването на каквото и да е гласуване, изявите му намират приложение само в парламентарните стенограми. От друга страна, нелепо е да налагаш мажоритарен елемент, когато си в края на управленския си мандат и политическата вълна не е в твоя полза. Това е възможно най-голямата услуга за опонента. Отбелязах в споменатата колонка, че ДПС ще вземе 4-5 мажоритарни кресла, ГЕРБ - над 20, а за БСП - каквото остане, ако въобще остане нещо.

Е, ДПС взе 5, ГЕРБ - 26, а за БСП не остана нищо. Мажоритарният елемент не проработи. Повечето гласуваха и с двете бюлетини за ГЕРБ, без да са наясно дори как се дешифрира името на тази партия. И без да знаят нищо за нея, освен две имена - на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Хайде, нека има още три-четири. Всичко останало са разни менди и гинчета.

Това се случва съвсем не за първи път. На нас вече ни е навик по-напред да се хвърляме с главата надолу в басейна, а после да се питаме дали има вода в него. Каква еуфория беше по Желю Желев, по Петър Стоянов, че и по Иван Костов! А как се втурнаха хората след Жорж, пък след Волен, а и след Янето! А бившият цар - той не помете ли всичко само два месеца след пристигането си в страната? Сега пък магнитът е Бойко Борисов. Вълните ни връхлитат като жена в критическата и няма как да ги избегнем. Защото за да се гласува мажоритарно, не е достатъчно да има личност само в бюлетината. Трябва и човекът пред урната да е личност. А той по-скоро и по-често е сърфист - яхнал е цунамито и му се вижда излишно да мисли.

Ако сме почтени към себе си, ще махнем мажоритарния елемент поне за няколко бъдещи избора. Уж 19 години го искахме, а когато ни се даде възможност, излезе, че само сме си приказвали. Партийната бюлетина послужи като индиго за мажоритарната. 24-годишно гербарийче от Белоградчик победи колос като Радослав Гайдарски, ценност за нацията като Андрей Пантев пропадна във Велико Търново. Левски и Ботев нямаше да успеят като мажоритарни кандидати, ако бяха издигнати от БСП. Исус Христос даже щеше да се провали.

Всичко това можеше да се предвиди, да се вземе под внимание при гласуването на изборния закон. Не го сторихме. Дори се проверявахме в парламентарната група да не би някой да гласува различно. Сякаш с това ще попречи на партията. За разлика от други случаи, по този закон до един бяхме лоялни към ръководството. С което подарихме на Борисов зашеметяващо мнозинство. Ако нямаше мажоритарен елемент, ГЕРБ щеше да разполага със сто депутати и щеше да се чуди какво да прави. Само че ние се самоубихме ритуално, като китове, които излизат на брега. Затова заслужаваме вкупом да си отидем.



Само че това няма да се случи. Някои ще си ходим, други ще останат. Не точно онези, които са в състояние да дадат нужната на партията нова енергия, но това е положението. А в личен план няма за какво да се съжалява. След като хората не искат един от най-опитните депутати, рекордьор в парламентарния контрол, оратор номер шест, който е винаги в залата и възможно най-често в избирателния район, който не се е замесил в скандали и не е допуснал да бъде компрометиран, няма да го имат. Ще имат някое Гинче или Менда. Които няма да се стремят да бъдат нито порядъчни, нито изрядни. Защото избирателите в по-голямата си част доказано не ценят честността и почтеността. И ако гинчетата и мендите не носят тези добродетели дълбоко в сърцата си, ще станат като всички други - венцехвалени в началото и сринати след четири години. И така - до другата вълна. Не е ясно чие име ще носи, но със сигурност ще я има.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница