Гид в ес – политики и законова рамка



страница1/13
Дата11.01.2018
Размер0.81 Mb.
#44205
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
ГИД В ЕС – ПОЛИТИКИ И ЗАКОНОВА РАМКА

Съдържание


  1. Въведение. Цел на гида.

  2. Възникване и историческо развитие. Източници на правото на Европейския съюз.

  3. Институциите на ЕС.

  4. Политиките на ЕС.

  5. Процес на вземане на решения.


1. Въведение. Цел на гида.

Настоящият „Гид в ЕС – политики и законова рамка” е разработен с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Разработването и отпечатването на изданието е част от проект на Регионално Сдружение на Общините “Марица” на тема: “Мобилизиране на ресурсите за устойчиво регионално и местно развитие в контекста на европейската интеграция”, № CSDP 2004 – LOT 2 - 057, финансиран по линия на Програма ФАР, Развитие на Гражданското общество 2004, Бюджетна линия: BG 2004/016-711.01.01

Проектът се изпълнява на територията на общините-членове на РСО “Марица”.

Основната цел на проекта е повишаване капацитета на местните заинтересовани страни в 4-те най-малки общини в региона - Симеоновград, Стамболово, Маджарово и Минерални бани чрез подобряване на техните умения за ефективно усвояване на средствата от Структурните фондове на ЕС и насърчаване и улесняване взаимодействието между ключовите актьори на регионално ниво.


Конкретни цели:

  • Да се повиши познанието за Европейския съюз, неговите институции и политики;

  • Да се изградят умения за разработване, планиране, бюджетиране и отчитане на проекти;

  • Да се повиши разбирането на местните заинтересовани страни за тяхната роля в усвояването на Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС;

  • Да се подобри комуникацията и координацията между регионалните власти, общините и НПО за планиране, разработване и изпълнение на европейски проекти;

  • Да се идентифицират и разработят ключови проекти допустими по изискванията на Структурните фондове и Оперативните програми.

Целеви групи:



  • Представители на местните власти от целевите общини – Симеоновград, Стамболово, Маджарово и Минерални бани

  • Представители на местните власти от останалите 7 общини-членки на Сдружение „Марица”

  • Представители на регионалните власти

  • НПО от общините-членки на РСО „Марица”

„Гид в ЕС – политики и законова рамка” е изготвен като помагало за въвеждащо обучение на служителите от местната администрация. Помагалото включва обща информация относно възникването и развитието на ЕС и източниците на правото на ЕС. В наръчника е представена информация за институциите и политиките на ЕС.



2. Възникване и историческо развитие. Източници на правото на Европейския съюз.
Изграждането на Европейски съюз преминава през множество етапи, като началото е поставено през 1951 година с подписването на Договора за създаване на първата от трите европейски общности – Европейската общност за въглища и стомана.
ЕОВС
Инициативата за учредяването на първата европейска общност принадлежи на Франция, а в договора участват шест държави – Франция, Германия, Италия и държавите от Бенелюкс /Белгия, Холандия и Люксембург/. ЕОВС е първата международна организация на държавите от Западна Европа, която цели интеграция не на военна или политическа, а на икономическа основа. Общността е учредена с цел премахване на търговските пречки пред обмена, повишаване на производството на основните суровини от времето на следвоенна Европа – въглищата и стоманата. Договорът за създаване на ЕОВС бе сключен за срок от 50 години и изтече през 2002 год.
ЕОАЕ и ЕИО
През 1957 год. са подписани т.нар. Римски договори, с които се учредяват Европейската общност за атомна енергия и Европейската икономическа общност. Създаването им е в резултат на развитието на идеята за обединена Европа. ЕИО въвежда целта за създаване на общ пазар на стоки и услуги, в рамките на който да се осигури свободното движение на лица, стоки, капитали и услуги. Римските договори влизат в сила на 1 януари 1958 год.

Споразумение за сливане
През 1965 год. държавите – членки подписват Споразумението за сливане, по силата на което се създават общи органи и за трите европейски общности.
Разширяване
Великобритания, Дания, Норвегия и Ирландия започват преговори за присъединяване към общностите, които завършват през 1973 год. с подписването на първия договор за разширяване на Европейския съюз. От четирите държави единствено Норвегия не подписва договора поради отрицателния вот на референдума, проведен през 1972 год. През 1981 год. се присъединява Гърция , а през 1986 – Испания и Португалия. През 1995 година влизат в сила договорите за присъединяване на Австрия, Швеция и Финландия. Последното и най-голямо разширяване на съюза – с десет нови държави – членки, се извършва през 2004 год.

Наред с договорите за присъединяване съществено значение за развитието на общностите имат и някои актове на първичното право. С приемането на Единният европейски акт, който влиза в сила през 1987 год., са въведени важни допълнения на учредителните договори. Те са свързани с развитието на икономическите основи на сътрудничеството, включително при вземането на решения в тази област, с икономическото и социално сближаване, със сближаването в областта на здравеопазването и др.


ДЕС
През 1993 год. влиза в сила и подписаният през 1991 год. в Маастрихт Договор за Европейски съюз. Маастрихтският договор за пръв път въвежда в първичното право понятието “Европейски съюз” като предвижда, че чрез този договор договарящите се страни създават помежду си Европейски съюз. ДЕС изисква и въвеждането на икономическия и валутен съюз като средство за задълбочаване на икономическата интеграция, допълва политиките на общностите, предвижда създаването на Кохезионен фонд и др. През 1999 год. влиза в сила Амстердамският договор, който внася изменения и допълнения в ДЕС. Подробно са формулирани принципите на Европейския съюз като на Съвета на ЕС е предоставена компетентност да налага санкции на държавите – членки, които нарушават тези принципи.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница