ГК: На гайдите ли се крепи българската държава?



Дата23.10.2018
Размер20.78 Kb.
#93806
Георги Коритаров, НТВ: Толкова пълна Зала номер 1 на НДК отдавна не е имало, когато се говори за политическо събитие... Не е много обичайно да се започва с такъв традиционен български фолклор...
Бойко Борисов, "ГЕРБ": Напротив, тези гайди и тези носии, докато ги има, винаги ще има и държавата България!... Това иска, това идва да каже, че Родопите никога не са си ходили от България!
ГК: На гайдите ли се крепи българската държава?
ББ: Разбира се! Ако гледате и "Време разделно", и много такива филми ще видите, че това един много, така знак... Родопите са си наши, трябва да си бъдат наши, докато там звучат гайди, няма опасност за тях!
ГК: Те не са застрашени Родопите.
ББ: Ако отидете там да се разходите по смесените райони, ще видите дали не са застрашени! Аз мисля, че от студиото тук, в София, от Дианабад, при такъв кмет на София, нищо не е застрашено в София! Но ако искаш, съм готов да те взема и да отидем... Има цели селища, където, ако говорим на български, няма да ни разберат... И това в един момент, ако вземем един съседен Кипър, какво се получи там? Когато дойде един наблюдател да ни попита защо се караме, задава няколко въпроса. Първо, на какъв език говори населението там - само турски. На какъв Господ се моли - джамии с хиляди вече. Откога са там - от поколения. Е, тогава? От векове. Е, тогава какви са ни претенциите?
ГК: Нали вие сте записали, че независимо от религията и езика важно е как тези хора като граждани работят за страната и са добре дошли... Независимо на кой Господ се кланят и какъв език говорят.
ББ: Точно така. И ние не искаме това да се монополизира от една етническа партия, която да се явява посредник между тези хора и държавата и да й поставя непрекъснато условия. Това искаме ние. Точно за мен няма значение на какъв Господ се кланя, няма значение на какъв език си говори вкъщи. Има официален български език! В САЩ маса хора говорят испански и мексикански, но официалният език е английски.
ГК: Това едва ли е най-важното.
Бойко Борисов: Много е важно за смесените райони. От такива приказки - това дали е най-важното, най-важното - ще видите, докъде сме я докарали там! Идете в Търговище, вижте в завода примерно, в "Шишеджам", как са надписани надписите в завода. На какъв език. Как се говори, автобусите...
ГК: Но какво плаши езикът?
ББ: Плаши, плаши целостта на нацията. Това плаши!
ГК: Защо да я плаши, нали в ЕС се говори на десетки езици? Това не е ли по-голяма заплаха за идентичността?
ББ: Вижте, има официален език. И официалният език е българският!
ГК: Това никой не го оспорва.
ББ: Е, как да не го оспорва? По новините, по Канал 1, на какви езици говорят?
ГК: На български говорят. Има новини на...
ББ: ...и на турски!
ГК: Това е според Рамковата конвенция за защита на малцинствата.
ББ: Хубаво. В това няма лошо.
ГК: Вие да не би да сте против новините на турски?
ББ: Аз съм против, да!... Има официален език.
ГК: Те не са ли точно обратното - гарант за сигурността? Правото на този етнос да има новини на свой език.
ББ: ...Всеки гражданин трябва да си пробива път в кариерата на базата на своите знания, а не на базата на своя етнос... В момента чрез обръчите от фирми, чрез поведението на ДПС в смесените райони се толерира бизнесът на турските фирми.
ГК: Едновременно с това обаче вие определихте и вчера Ахмед Доган като един от най-големите политици. Това не е ли нонсенс?
ББ: Това са две различни неща. Като политик просто всички трябва да се учат от него!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница