Гласни звукове. Правопис (I i I клас)



Дата28.10.2018
Размер30.13 Kb.
#102571
ТипУрок
Урок по български език за трети клас
Тема: Гласни звукове. Правопис (I I I клас)
Тип ( вид ): Комбиниран

Цели: Да се затвърдят и усъвършенстват знанията и уменията на учениците за преговора и правописа на гласните в различни позиции
По – конкретно:


  1. Да се диференцират гласните в корелативните двойки – тесни и широки




  1. Да се създаде представа у децата за случаите, при които се допускат правописни грешки при гласните вследствие на правоговора им




  1. Да се затвърдят и обогатят знанията и уменията на третокласниците за проверка на правописа на неударените гласни




  1. Да се формира правоговорна и правописна бдителност у децата




  1. Да се възпитава любов към родния език


Очаквани резултати: учениците разграничават тесни и широки гласни; изговарят и пишат правилно думи, които съдържат неударени гласни в различни позиции; владеят алгоритми за проверка на правописа на неударените гласни

Основни понятия: гласни, ударение, ударена и неударена сричка, неударени гласни, правоговор, правопис
Контекст и дейности: наблюдение на езиков материал, морфемен анализ, работа с учебника, с правописен речник, с алгоритми и др.
Основни методи и похвати: мозъчна атака, аквариум, светофар
Форми на организация на обучението в клас: индивидуална, фронтална и екипна

Нагледни средства:


  • учебник по български език




  • правописен речник




  • лексикален материал, записан върху класната дъска




  • записан върху постер и размножен за всяко дете алгоритъм за проверка правописна на гласните а и ъ в крайна неударена сричка на думата




- записани върху работни листи указания за работа в екип
Ход на урока:

  1. Подготвителен компонент

  1. Актуализиране на овладени знания:

  • Българският език е наш роден език, звучен, богат изразителен – език “свещен на нашите деди”. Прочетете от дъската какво пише за него Пенчо Славейков.

“Остри са звуковете на българският език, като върховете на нашите планини, остри и определени, надарени така звук по звук, дума подума, те образуват една волна верига, една Стара планина от гранит и мрамор, тъмни усои, пълни със скъпи руди и висини, дето въздухът е ведър и леко се диша”.

( Пенчо Славейков )



  • Как Пенчо Славейков характеризира родната реч?

  • Каква е ролята на звуковете?

  • Ученици какво ще кажете за звуковете а, ъ, о, у, е, и

( За определено време децата дават кратки отговори, които се записват върху постер. Следва обсъждане в класа – потвърждават се верните отговори, неверните се отхвърлят. Идеите се ранжират. Правят се изводи за характерни особености на гласните.

Гласните се записват в корелативни двойки – тесни/широки:

а о е

ъ у и


- Прочетете написаните думи в стълбичката. ( Учениците прочитат:

път


пътека

пътешествие).



  • Произнесете думите и помислете как се произнася гласния ъ. Как се чува гласният ъ в думата път? ( ясно)

  • Изговорете думата пътека. Поставете ударението. Как се чува гласният звук ъ в думата? ( по-неясно)

  • Кажете следващата дума пътешествие. Поставете ударението. На коя сричка е?

  • Как се чува гласният звук ъ? (Гласният ъ звучи по – неясно; близа до а )

  • Българският език е устроен така, че неговите звукове, когато се свързват в думите,се влияят помежду си. Затова не винаги се произнасят и пишат по един и същ начин. Когато гласният е в ударена сричка се чува ясно. Не можем да го сгрешим при говорене и писане. Когато гласният не е в ударена сричка, се чува по-неясно. По изговор се доближава до своето другарче – ъ до а, о до у, е до и- и затова при писане можем да сгрешим.

  • Ученици, днес прочетох нещо интересно във вашето вестниче “Венче”. Чуйте: “Учителката пита съществителното име панталон в единствено или в множествено число е. Ученик отговаря, че в горната си част е в единствено число, а в долната – в множествено число”.

  • Защо се смеете? Вие съгласни ли сте?

  • Изговорете думата “панталон” и я запишете.

(Учителят записва думата върху дъската).

  • Така ли я записахте.

2. Мотивирано поставяне на темата
Каталог: BOLGARSKI
BOLGARSKI -> Синтетичните упражнения при изучаване на местоименията клас)
BOLGARSKI -> Конспект на урок по български език Изготвил: Диляна Пламенова Иванчева Специалност: Славянска филология чешки език Факултетен №: 0503049 Тема на урока
BOLGARSKI -> Обучението по фонетика в началните класове проф дпн Галя Христозова бсу
BOLGARSKI -> І. Въведение Терминът "метод" има гръцки произход. Той означава "път за
BOLGARSKI -> Учебное пособие для студентов, изучающих болгарский язык Саратов 2010
BOLGARSKI -> Съвременната система за начално обучение по литература. Методика на работа с приказка
BOLGARSKI -> Урок за 1 клас звук и буква и
BOLGARSKI -> Урок по български език за втори клас софия, 2008 г. Методическа разработка урок за изучаване на глагол


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница