Главен инспекторат



страница1/12
Дата13.01.2018
Размер2.36 Mb.
#44919
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,-П£ЙДСЕДАТЕЛ,


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ДИРЕКЦИЯ “ГЛАВЕН ИНСПЕКТОРАТ”

ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ИЗВЪРШЕНА ПРОВЕРКА ПО ПОВОДЖУСТЪПИЛИ СИГНАЛИ ЗА ДОПУСНАТИ НАРУШЕНИЯ В РАБОТАткнА^бЙд НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ” КЪМ МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОШшШТО, МЛАДЕЖТА И

НАУКАТА
В изпълнение на Ваша заповед № P-31g>f 19.12.2012 г. междуведомствена работна група (МРГ) в състав: Лиляна.Драгиева - директор на дирекция „Главен инспекторат”, Мария Томова - държавен инспектор, Марина Ралчева - държавен инспектор, Вержиния Вълкова - държавен инспектор, Иван Еремиев - държавен инспектор, Божидар Симеонов държавен инспектор, всички от дирекция „Главен инспекторат” към Министерския съвет, Таня Топалова - държавен финансов инспектор в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Орлин Чулев - държавен финансов инспектор в АДФИ, извърши проверка по постъпили в администрацията на Министерския съвет (АМС) сигнали за допуснати нарушения при провеждане на конкурс „Финансиране на фундаментални науки и научно приложни изследвания в приоритетните области” - 2012, проведен от Фонд „Научни изследвания” към министъра на образованието, младежта и науката.

В съответствие с възлагателната заповед проверката започна на 20 декември 2012 г и приключи на 25 януари 2013 г.



  1. ЗАДАЧИ НА ПРОВЕРКАТА

Проверката има за задача да провери твърденията в сигналите, постъпили в администрацията на Министерския съвет (АМС). В сигналите се изнасят данни за nuy нарушения от страна на ръководството на Фонд „Научни изследвания” (ФНИ/фонд) при и по повод изпълнение на служебните задължения, свързани с провеждането на конкурсна сесия „Финансиране на фундаментални науки и научно приложни изследвания в приоритетните областни” — 2012.

За да провери основателността на твърденията в сигналите, МРГ провери и извърши анализ по отношение на:



  • законосъобразното изпълнение на осъществяваните дейности от ръководството на ФНИ, при откриване и провеждане на конкурса, обявен от ФНИ;

  • действащите през проверявания период нормативни и вътрешни актове регламентиращи дейността в фонда; *




  • дейностите на служителите от администрация на фонда, свързани с реализирането на функциите, разписани в Закона за насърчаване на научните изследвания (ЗННИ) и в Правилника Фонд „Научни изследвания” (ПФНИ).

  1. ПРАВНО ОСНОВАНИЕ НА ПРОВЕРКАТА

Проверката е специализирана, възложена е от министър-председателя на основание чл. 46а, ал. 2, т. 4. от Закона за администрацията (ЗА) и чл. 62, ал. 2, т. 3 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, приет с ПМС № 229 от 2009 г., обн. ДВ, бр. 78 от 2009 г., изм. и доп., бр. 50 от 2012 г.

С приеманего на Закона за изменение и допълнение на ЗА (ДВ, бр. 24 от 24.3.2010 г.) беше йзменеКл. 46а, ал. 2, т. 4 от същия, като се създаде правна възможност Главният инспекторат да извършва проверки по сигнали за допуснати нарушения на служебните задължения, по отношение на лица, на които орган по назначаването е министър- председателят.

На посоченото основание, съществува правна възможност Главният инспекторат да извърши проверка на дейността на заместник-министъра на образованието, младежта и науката, на когото министъръ"т със заповед е възложил своите функции на обща координация, методическо ръководство и наблюдение на дейността на ФНИ.

Предвид спецификата на сигналите и изложените в тях твърдения, на основание чл. 16, ал. 2 от Методическите указания във връзка с функциите и процедурите за работа на инспекторатите и взаимодействието им със специализираните контролни органи (утвърдени със заповед на министър-председателя № Р-93 от 13.12.2006, изм. и доп. със заповед № Р-62 от 22.07.2009 г. и заповед № Р-5 от 10.01.2010 г.) в състава на междуведомствената работна група са включени и експерти от АДФИ.



  1. РЕСОРЕН ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР

Държавната политика в областта на образованието, младежта и науката се провежда от министърът на образованието, младежта и науката. При осъществяване на политическата програма на правителството, при разработването на проекти на нормативни актове и при изпълнението на правомощията си министърът се подпомага от заместник- министри.

В съответствие с чл. 26, ал. 2 от ЗА министърът може да делегира свои правомощия на заместниците си, както и да определи техните функции.

Принципите и механизмите за провеждането на държавната политика за насърчаване на научните изследвания в Република България са уредени в ЗННИ, съгласно които националната политика в областта на научните изследвания се провежда от Министерския съвет чрез министъра на образованието, младежта и науката.

С приемането на ЗИД на ЗННИ (ДВ, бр. 83 от 2010 г.) част от правомощията на министъра по провеждането на държавната политика в областта на научните изследвания са изменени и допълнени. Възложено е в срок до три месеца от влизане на закона в сила (§ 25 от Заключителните разпоредби) министърът да издаде Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации. Изменена е и разпоредбата на чл. 13, ал. 5 от закона, като е възложено контролът върху дейността на Фонд „Научни изследвания” да се осъществява от министъра (стара редакция на текста „администрацията на МОМН обслужва дейността на ФНИ).

За да се. проследи изпълнението на разписаните в ЗННИ правомощия на министър за контрол върху дейността на фонда, съответно делегирането на тези функции на заместник-министър, с писмо № 02.12-138 от 21.12.2012 г. проверяващият екип изиска от

министъра на образованието, младежта и науката копия от заповедите за разпределяне на ресорите на заместник-министрите (м. юли 2009 г. до датата на проверката) и от документи за осъществена кореспонденция между ресорния заместник-министър и управителя на ФНИ във връзка с провеждането на конкурс „Финансиране на фундаментални науки и научно приложни изследвания в приоритетните области” - 2012.



г\ап ол1-2ПИСМ° Ш министъРа на образованието, младежта и науката № 0103-86 от U4.U1.2013 г. на проверяващите са представени копия от заповедите на министъра на образованието, младежта и науката за периода юли 2009 г. - декември 2012 г. (на електронен носител), с които са делегирани правомощия и са определяни функции на заместник-министрите. Към писмото са приложени копия от два доклада на проф. Рангел 1 “Редседателя на изпълнителния съвет на ФНД, съответно доклад № 800636 от

0409/0022 ” °ТКрИВаНе на К0НКУРСна процедура и доклаД”

и4иу/0022 от 12.11.2012 г. за утвърждаване на решение за определяне на проектни

предложения в конкурс „Финансиране на фундаментални науки и научно приложни

изследвания в приоритетните области” - 2012, за финансиране.

От извършената документална проверка на представените от МОМН писмени материали се установи, че:



  • _ 1) в периода юли 2009 г. - декември 2012 г. Контролът върху дейността на Фонд „Научни изследвания е осъществяван от министъра на образованието, младежта и науката лично (правомощието не е възложено на заместник-министър).

2) комуникацията между органите на управление на фонда и министърът по повод стартиралата конкурсна процедура се свежда до изпълнение на процедурни изисквания (утвърждаване на решение за откриване на процедурата и на решение за определяне на проектни предложения за финансиране).

На проверяващите не са представени копия от писмени материал (писма становища, доклади) от председателя на изпълнителния съвет или от управителя на фонда' адресирани до министъра, относно възникнали проблеми при и по повод провеждане на конкурсната процедура. До края на проверката от страна на МОМН не са предоставени документи, от които да се установи по какъв начин министърът е осъществявал контрол върху дейността на фонда, във връзка с проведения конкурс.



От наличните писмени материали, проверяващият екип не може да се установи доколко министърът на образованието, младежта и науката е изпълнил задължението си по ЗННИ за осъществяване на контрол върху дейността на Фонд „Научни изследвания” в т.ч. за конкретната конкурсна процедура. ’

В хода на проверката се констатира, че министърът на образованието, младежта и науката не е изпълнил разпоредбата на § 25 от Заключителните разпоредби на ЗИД на

И не е издал Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации.

Изводи:


  1. От представените от МОМН писмени материали не може да се установи доколко министърът на образованието, младежта и науката е изпълнил разпоредбата на чл. 13, ал. 5 от Закона за насърчаване на научните изследвания, за осъществяване на контрол върху дейността на Фонд „Научни изследвания” по проведения конкурс.

  2. Министърът на образованието, младежта и науката не е издал Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, с което е нарушил разпоредбата на 8 25 от Заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗННИ.

Препоръка:

Министърът на образованието, младежта и науката да предприеме необходимите действия за изпълнение на § 25 от Заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗННИ.

  1. СТАТУТ И ДЕЙНОСТ НА ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ”

  1. Структура и органи на управление на Фонд „Научни изследвания“

Фонд „Научни изследвания“ (фонд) е юридическо лице със седалище София, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на образованието, младежта и науката. Фондът има за цел да подкрепя проекти и дейности за насърчаване на научните изследвания, съобразени със: Националната стратегия за научни изследвания; рамкови програми с определени приоритети на Европейския съюз, както и други европейски и трансевропейски инициативи; Европейската и националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура.

Министърът на образованието, младежта и науката осъществява контрол на дейността на Фонд „Научни изследвания“.

Органи за управление на Фонд „Научни изследвания" са изпълнителният съвет, председателят-на изпълнителния съвет и управителят. Те се избират и осъществяват дейността си в съответствие с Правилника на Фонд „Научни изследвания“, издаден от министъра на образованието, младежта и науката (обн., ДВ, бр.73 от 20.08.2004 г., поел. изм. и доп. Дв, бр.29 от 16.04.2010 г.), съгласувано с министъра на финансите.

Към ФНИ се създават временни и постоянни научно-експертни комисии.

Временните научно-експертни комисии организират оценяването и извършват

класиране на кандидатстващите в конкурсите научноизследователски .проекти в

съответствие с критериите по чл. 25 от ЗННИ и съответната методика за оценка и

класиране на кандидатстващите за финансиране проекти, одобрена от изпълнителния съвет.

Постоянните научно-експертни комисии извършват анализ и оценка на изпълнението на финансираните конкурсни проекти в съответните научни направления.

Членовете на изпълнителния съвет и на научно-експертните комисии, с изключение на представителя на Министерството на образованието, младежта и науката и управителя на фонда, получават възнаграждение в размер, определен с Правилника на Фонд „Научни изследвания“ (Правилник).

Националните и международните оценители получават възнаграждение въз основа на договор, сключен с управителя на фонда.

Изпълнителният съвет провежда чрез'дейността на фонда политиката за развитие на научните изследвания в съответствие с Националната стратегия за научни изследвания и други стратегически документи, имащи отношение към развитието на научните изследвания в България; одобрява Методика за оценка и класиране на кандидатстващите за финансиране проекти с конкретни и специфични критерии, които се разработват в съответствие с чл. 25 от Закона за насърчаване на научните изследвания и осигуряват тяхната измеримост; утвърждава състава на постоянните и временните научно-експертни комисии; утвърждава листа на чуждестранните рецензенти; взема решение за откриване на конкурсна процедура и го предлага за утвърждаване от министъра на образованието, младежта и науката; определя проектите, които ще получат финансиране, както и размера на средствата за тяхното финансиране, и ги предлага за утвърждаване от министъра на образованието, младежта и науката; разработва правила за текущ контрол по изпълнението на договорите за финансиране на научни изследвания; одобрява годишната оперативна програма на фонда и я предлага за утвърждаване от министъра на образованието, младежта и науката; ежегодно, в срок до 31 март, одобрява и представя на министъра на

образованието, младежта и науката годишен отчет за дейността на фонда; взема решения за разходването на средствата съобразно условията на ЗННИ и други законови уредби, свързани с тази дейност; взема решения за най-ефективното стопанисване на свободните парични средства на фонда; взема решения, свързани със защитата и управлението на интелектуалната собственост на фонда; осъществява контрол върху набирането и изразходването на средствата; приема отчетите за работа на постоянните научно- експертни комисии; одобрява проекта на бюджет на фонда и го предлага за утвърждаване от министъра на образованието, младежта и науката.

Съгласно чл. 8 от Правилника изпълнителният съвет се състои от 9 членове и включва представители на научната общност, държавата и бизнеса. Представители на научната общност са хабилитирани лица от висши училища, Българската академия на науките и Националния център за аграрни науки, които са утвърдени в съответната научна област. Представители на държавата са лица, определени от министъра на образованието, младежта и науката и министъра на финансите.

По отношение състава на изпълнителния съвет в Правилника има изрична забрана, кои лица не могат да бъдат негови членове, а именно: ректорите и деканите на факултети във висшите училища; председателят и членовете на Управителния съвет на Българската академия на науките; председателят и членовете на Управителния съвет на Националния център за аграрни науки; директорите на научни институти; лица над възрастта по чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда (при навършване на 65-годишна възраст за професори, доценти и доктори на науките).

Съставът на изпълнителния съвет се определя от министъра на образованието,. младежта и науката след консултиране със съответните органи и организации при балансирано представителство на научните направления. Членовете на изпълнителния съвет се назначават за срок от две години с право на не повече от два последователни мандата.



Председателят на изпълнителния съвет се избира измежду неговите членове с мнозинство от 2/3 от поименния състав чрез тайно гласуване за срок от две години без право на два последователни мандата и заместник-председател с право на не повече от два последователни мандата. Те се утвърждават от министъра на образованието, младежта и науката. Председателят на изпълнителния съвет свиква и ръководи заседанията на изпълнителния съвет. При необходимост председателят възлага своите правомощия на заместник-председателя на изпълнителния съвет на фонда.

Членовете на изпълнителния съвет отговарят солидарно за имуществените вреди, които са причинили виновно на фонда.



С цел установяване спазването разпоредбите на ЗННИ и Правилника на фонда, по отношение определянето състава на изпълнителния съвет, съответно членовете му отговарят ли на посочените нормативни изисквания, с писмо изх. № 02.12-138/12 от 10.01.2013 г. от министъра на образованието, младежта и науката е изискано: копия на заповеди, с които е определен съставът на изпълнителния съвет на фонда, копия на документи, посочващи хабилитирането на председателя и членовете на изпълнителния съвет на фонда, представени преди определянето им от министъра на образованието, младежта и науката съгласно чл. 8 от Правилника на Фонд „Научни изследвания“ и справка за председателя и членовете на изпълнителния съвет през периода 2011 г. - 2012 г. относно областите им на компетентност, от коя институция са и датите им на раждане. До края на извършване на настоящата проверка такава информация не е представена на междуведомствената работна група.

Във връзка с горното, от представители на фонда е представено копие на заповед № РД 09-1074/29.07.2011 г. на министъра на образованието, младежта и науката за определяне на състава на изпълнителния съвет на фонда. В нея са посочени имената на 9

членове на изпълнителния съвет и техните научни степени, като за представителите на държавата не са посочени от коя институция са и каква длъжност заемат. Със заповед № РД 09-1754/14.11.2012 г. на министъра е променен съставът на изпълнителния съвет, като доц. д-р Мирослава Кортенска е освободена, а на нейно място е определен доц. д-р инж. Владимир Костов.

При направена справка на интернет страницата на Министерството на образованието, младежта и науката се установи, че освен изброените в цитираните заповеди членове на изпълнителния съвет на ФНИ, като такава е посочена и проф. Мария Видолова. Съгласно изискванията на чл. 8, ал. от Правилника на фонда, изпълнителният съвет се състои от 9 членове и включва представители на научната общност, държавата и бизнеса. Съдържащата се в информационната страница на МОМН показва, че съставът на изпълнителния съвет е от 10 членове, което противоречи на нормативно установените изисквания за брой.



Предвид всичко изложено по-горе и липсата на предоставена официална информация от страна на министъра на образованието, младежта и науката проверяващият екип не може да изрази становище относно спазването на разпоредбите на ЗННИ и Правилника на фонда по отношение процедурата по определяне състава на изпълнителния съвет, както и отговарят ли членовете му на нормативните изисквания.

Постоянни научно-експертни комисии

В изпълнение на чл. 20 от Правилника със заповеди № № РД 01/10; РД 01/11; РД 01/12, РД 01/13 и РД 01/14 всички от 26.07.2010 г. председателят на изпълнителния съвет е създал постоянно научно-експертни комисии съответно: по природни науки; по селскостопански науки; по математика и информатика; по технически науки и по обществени и хуманитарни науки. Постоянната научно-експертна комисия по биология и медицински науки е създадена със заповед № РД 01/15/27.07.2010 г. на председателя на изпълнителния съвет.

Във връзка с взети решения от изпълнителния съвет със заповеди РД 01- 48/29.09.2011 г. и РД 01-53/05.10.2011 г. на председателя му е променян съставът на постоянната научно-експертна комисия по природни науки, а със заповеди № РД 01/44/12.09.2011 г. и РД 01/74/12.10.2011 г. — на постоянната научно-експертна комисия по обществени и хуманитарни науки.

Временни научно-експертни комисии

Видно от Протокол № 9 от проведено на 20.09.2012 г. заседание на изпълнителния съвет са утвърдени съставите на временните научно-експертни комисии (ВНЕК) както следва:


  • по приоритетна област „Здраве и качество на живота, биотехнологии и екологично чисти храни“ - ВНЕК „Екология и екологично чисти храни“; ВНЕК „Здраве и качество на живот“ и ВНЕК „Биология и биотехнологии“;

  • по приоритетна област „Научни изследвания с приложение в педагогическата сфера“ - ВНЕК „Педагогика“;

  • по приоритетна област „Нови материали и технологии“ - ВНЕК „Нови материали“ и ВНЕК „Нанотехнологии“;

  • по приоритетна област „Енергия, енергийна ефективност и транспорт. Развитие на зелени и екотехнологии“ - ВНЕК „Енергия, енергийна ефективност и транспорт. Развитие на зелени и екотехнологии“;

  • по приоритетна област „Културно - историческо наследство“ - ВНЕК „Обществени и хуманитарни науки“ и ВНЕК „Културно-историческо наследство“;

  • по приоритетна област „Информационни и комуникационни технологии“ - ВНЕК „Информационни и комуникационни технологии“;

Утвърден е съставът на още една ВНЕК, а именно „Мултидисциплинарни изследвания с приложение в повече от едно приоритетно направление“, която не създадена по никоя от приоритетните области, утвърдените с насоките, въпреки изрично разписаното в чл. 19, ал. 2 от Правилника, че временните научно-експертни комисии се създават по съответните приоритетни научни направления на обявените конкурси.

С цел оценка на научните проекти, кандидатстващи за финансиране от ФНИ по обявения конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области” - 2012 г. и на основание чл. 15 от ЗННИ, във връзка с чл. 19, ал. 3, чл. 20, ал. 1 и 2 и чл. 27, ал. 1 от Правилника председателят на изпълнителния съвет със заповеди е определил съставите на следните временни научно- експертни комисии:



  • Екология и екологично чисти храни - заповед № РД 01 -78/21.09.2012 г.;

  • Здраве и качество на живот - заповед № РД 01-79/21.09.2012 г.;

  • Биология и биотехнологии - заповед № РД 01-80/21.09.2012 г.;

  • Обществени и хуманитарни науки - заповед № РД 01-81/21.092012 г.;

  • Културно-историческо наследство - заповед № рд 01-82/21.09.2012 г.;

  • Информационни и комуникационни технологии - заповед № РД 01-83/21 09 2012 г.; ... *

  • Педагогика - заповед № рд 01-84/21.09.2012 г.;

Мултидисциплинарни изследвания с приложение в повече от едно приоритетно направление - заповед № РД 01-86/21.09.2012 г.;

Енергия, енергийна ефективност и транспорт - развитие на зелени и



екотехнологии - заповед № рд 01-87/21.09.2012 г.;

  • Нови материали - заповед № РД 01-88/21.09.2012 г.;

  • Нанотехнологии - заповед № РД 01-89/21.09.2012 г.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница