Година ІІI, брой 19, м декември 2010 г



Дата10.10.2018
Размер157.5 Kb.
#83850
ТипПрограма






София 1000, бул.”Дондуков” № 11; тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri.bg/





___________________________________________________________________________________
Година ІІI, брой 19, м. декември 2010 г.

______________________________________________________________________________________________________




  1. Новини – стр.1 – стр. 5.

  2. Програма за Семинара за ръководители, специалисти и счетоводители от специализираните фирми, членове на федерацията, 13 – 14 декември 2010 г. във Велинград, Хотел «Клептуза» - стр.5- стр.7.

  3. Стартира схемата за специализирани предприятия и кооперации по ОП „Конкурентоспособност”. Краен срок 14.03.2011 г. – стр.7 – стр.8.





_____________________________________________________

Н О В И Н И



  • След проведената среща на 3 декември 2010 г. в Министерси съвет, Премиера на РБългария – г-н Бойко Борисов прояви силна ангажираност по представените от национално представителните организации въпроси в сферата на политиките за хората с увреждания.

През 1992 г. Генералната асамблея на ООН обявява датата трети декември за Международен ден на хората с увреждания. Оттогава това е ден за засилване на дискусията по темата за свободния и независим живот на хората с увреждания, за тяхното пълноправно участие в обществото. За трети декември в цял свят се организират кампании с цел постигане на ефективна промяна в условията на живот на хората с увреждания. На него добрите и лошите закони и практики по отношение на хората с различни възможности стават обществено достояние. Цели се увеличаване на разбирането за ползите за обществото от интеграцията на хората с увреждания към всяка област на политическия, социалния и културен живот.
У нас те са повече от половин милион и всяка година на този ден техните организации поставят едни и същи въпроси – за достъпа им до образование; за наемането на работа на хората в неравностойно положение, както и проблема с достъпната архитектурна среда.

Затрудненията на хората с физически увреждания идват по-скоро от физическите и психическите бариери между тях и останалия свят, отколкото от самото увреждане.

В тази връзка беше и инициираната от национално представителните организации на и за хора с увреждания среща с премиера на РБългария – г-н Бойко Борисов. На срещата присъстваха министъра на труда и социалната политика – г-н Тотю Младенов, зам.-министъра на труда и социалната политика – г-жа Валентина Симеонова, съветника по социалните въпроси на премиера – г-жа Деяна Костадинова и представителите на национално представителните организации на и за хора с увреждания. От страна на НФРИ участие взе г-жа Тодорова – председател на федерацията.

Срещата премина в конструктивен диалог за предприемане на мерки и търсене на механизми за решаването на поставените въпроси от организациите на хората с увреждания.

Относно Ратификацията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания премиера се ангажира със създаването на работна група, която да работи по този въпрос.

Във връзка с пенионната реформа г-н Борисов постави на министъра на труда и социалната политика ясни и категорични гаранции, че при приемане на Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, в параграф 65, след прехвърляне на добавката в размер на 25% от социалноинвалидната пенсия, съгласно чл.101 от Кодекса за социално осигуряване, в Закона за интеграция на хората с увреждания да бъде запазен до сега действащият ред и да се предприеме ограничаване на правоимащите.

Увери присъстващите, че няма да бъдат въведени подоходни критерии за получаването й. В процеса на бъдещи промени на Закона за интеграция на хората с увреждания няма да се допуска намаляване на доходите на хората с увреждания чрез отнемане на плащания по досега действащи нормативни актове.

Г-жа Събева – зам.-председател на НСИХУ към МС постави на дневен ред и следните въпроси: създаване на гаранции за достъпно и добро образование на децата и младежите с увреждания и разкриване на специализирани институции за професионално обучение и преквалификация за онези, които не могат да бъдат интегрирани и втория въпрос, достъпно и качествено здравеопазване за хората с увреждания в България, които са лишени от такова поради: липса на инфраструктура с достъпна архитектурна среда за достъп до лечебните заведения; липса на специализиран транспорт за хората с увреждания в отдалечените населени места; липса на специалисти в извънболничната помощ в отдалечените населени места и т.н.

Г-н Баласопулов постави въпроса за достъпа до обществени поръчки от специализирани предприятия и кооперации за хора с увреждания.

Г-н Долапчиев представи два съществени проблема, които ще възпрепятстват специализираните предприятия да кандидатстват по новата схема по ОП «Конкурентоспособност», поради липса на финансови ресурси: изискването за представяне на банкова гаранция и ниския процент авансиране по финансиран проект в размер на 20%.

Г-жа Тодорова допълни, че друг проблем за достъпа по новите схеми за специализираните предприятия е тълкуването от Министерство на финансите на възстановените осигуровки на тези предприятия като минимални помощи. Възстановените средства на специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания в основната си част се реинвестират в социални цели от тези предприятия за интеграция и професионална рехабилитация на хората с увреждания, работещи в тях. Една малка част от тези средства се разходва за инвестиции – закупуване на ДМА в специализираните предприятия за подобряване на технологичното оборудване.

В тази връзка считаме, че следва да се търси механизъм и създаване на възможност единствено средствата за инвестиции да са със статут на минимални помощи, съгласно Наредба № 4.

В противен случай специализираните предприятия осигуряващи заетост на лица с увреждания, натрупвайки възстановените средства за период от три години и натрупвайки средствата от национални проекти към Агенцията за хората с увреждания, губят възможността да кандидатстват с проекти по оперативни програми.

След тези поставени въпроси, премиера изтъкна, че процесът на интеграция на хората с увреждания чрез трудова реализация е изключително важен с цел ресоциализацията на тези лица. Съответно укрепването на съществуващите специализирани предприятия и кооперации за хора с увреждания в новите икономически условия. Като взе предвид и проблемите свързани с образованието, здравеопазването и достъпа до архитектурна среда, възложи на министъра на труда и социалната политика на 10 декември да се организира среща отново с националните организации на хора с увреждания, но и с участието на министри или зам.-министри на финансите; икономиката, енергетиката и туризма; управлението на еврофондовете; образованието; здравеопазването и регионалното развитие и благоустройство, на която да се премине към действие по предложенията.


По-късно в 12.45 часа се проведе пресконференция, организирана от национално представителните организации на и за хора с увреждания по случай Международния ден на хората с увреждания.
На пресконференцията участваха: г-жа Веска Събева – Зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към МС и Председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, Красимир Коцев – председател на Съюза на инвалидите в България, Васил Долапчиев – председател на Съюза на слепите в България, Стилиян Елка Тодорова – председател на НФРИ, Баласопулов – председател на НС на ТПК, Маринела Ангелова – Асоциация «НСКИ, НФРИ и СВИКБ», Васил Панев – председател на Съюза на глухите в България, Мария Кръстева – председател на Асоциация на родителите на деца с увреден слух, Виолета Антонова – председател на Българска Асоциация за невро-мускулни заболявания, Любка Александрова – председател на Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения, Петър Велчев – Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите, Димитър Парапанов – председател на Национална асоциация на сляпо-глухите в Българ Светослав Чернев – президент на Национална организация „Малки български хора“.
България скоро няма да има социална политика, близка до Европа, заяви Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България, по повод Международния ден за хората с увреждания на пресконференцията. Той допълни, че България има чудесно законодателство, проблемът е липсата на ресурси. Като доказателство той посочи факта, че средната пенсия у нас е 13 пъти по-ниска от тази в Европа, а средната работна заплата – 15 пъти. Следва да се използват по-добре ресурсите по оперативните програми, каза г-н Долапчиев.
Веска Събева от Асоциацията на родители и деца, страдащи от епилепсия, заяви: „Нещата се поставят на парче. Първият въпрос, който обсъждахме днес на срещата ни с министър-председателя, беше за ратификацията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. България трябва да ратифицира този документ, защото той е задължителен за всяка страна-членка на Европейския съюз“. Г-жа Тодорова допълни, че политики има, но те не се изпълняват. Липсва контрол по изпълнението на политиките; липсва финансиране по изпълнението на политиките; липсва координацията между съответните институции за изпълнението на политиките.

Реализацията на пазара на труда на хората с увреждания е от 2 до 5 %, допълни и Веска Събева – зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания. «Предприятията и фирмите от частния сектор предпочитат да платят глобата за липса на служители с увреждания, вместо да назначават такива хора. Има известна подкрепа за адаптиране на работно място, хората се страхуват да ги назначават.


В момента те могат да се реализират почти единствено в администрацията и в специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания, но много рядко успяват да започнат работа на отворения пазар. Достъпът за хора с увреждания продължава да не е осигурен, условията за хора с увреждания в градската среда не са подобрени. Всички тези години сме приемали най-различни стратегии, планове за действие, които да гарантират достъпа на тези хора. Твърде малко транспортните средства са предназначени за хората с увреждания и често се налага да ползват таксиметрови услуги, за да стигнат от една точка до друга, а това са едни от най-бедните хора в България. Не можем да кажем, че когато линията на бедност е 211 лева, един човек с увреждания, взимащ 101 лева пенсия, може да си го позволи.
До някои държавни институции хората с увреждания биха могли да стигнат, достъпът е подобрен, но други продължават да не изпълняват разпорежданията.
На въпрос какви реформи трябва да се предприемат за хората с увреждания, Събева отговори, че административната реформа касае Агенцията за хората с увреждания и следва да има орган, както в другите европейски страни, който да формира, контролира и да провежда политиката за хората с увреждания. В този момент сме в положение, в който на хората с увреждания се гледа като на група за социално подпомагане, а не на група, която реално трябва да влезе в обществото”.

  • На 10 декември т.г. се проведе среща в Министерски съвет с представители на национално представителните организации на и за хора с увреждания и отговорните институции в областта на социалната политика по отношение на хората с увреждания.

По инициатива на премиера на РБългария г-н Бойко Борисов в резултат на проведената среща на 3-ти декември, в малка зала на Министерски съвет се проведе среща между представителите на национално представителните организации на и за хора с увреждания и министъра по управление на средствата от Европейския съюз – Томислав Дончев, представители на Министерство на труда и социалната политика – министър Тотю Младенов и зам.-министър Валентина Симеонова, Министерство на здравеопазването – зам.-министър Десислава Димитрова, Министерство на образованието, младежта и науката – зам.-министър Милена Дамянова, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма – зам.-министър Евгени Ангелов, Министерство на физическото възпитание и спорта – зам.-министър Иван Ценов, Министерство на регионалното развитие и благоустройство – н-к кабинет на политическия кабинет на министър Росен Плевнелиев г-н Йордан Татарски и Директора на Дирекция "Технически правила и норми" – г-жа Виолета Ангелиева.

От страна на национално представителните организации на и за хора с увреждания присъстваха Веска Събева – Зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, Красимир Коцев – председател на Съюза на инвалидите в България, Васил Долапчиев – председател на Съюза на слепите в България, Елка Тодорова – председател на НФРИ, Стилиян Баласопулов – председател на НС на ТПК, Диана Инджова – председател на Центъра за психологически изследвания, Любка Александрова – председател на Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения, Мария Кръстева – председател на Асоциация на родителите на деца с увреден слух, Виолета Антонова – председател на Българска Асоциация за невро-мускулни заболявания, Петър Велчев – Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите, Димитър Парапанов – председател на Национална асоциация на сляпо-глухите в България, Павел Савов – председател на Българска асоциация за рекреация, интеграция и спорт.


Поводът на срещата беше обръщението на национално-представителните организации на и за хора с увреждания, връчено на премиера на РБългария на 3-ти декември и акцентиране на въпроси свързани с достъпа до образование и здравеопазване; достъпа до архитектурна градска и селищна среда и трудовата реализация за хората с увреждания и подобряване на диалога с институциите отговорни за изпълнението на политиките по отношение на хората с увреждания.

По отношение на трудовата заетост г-н Долапчиев, г-жа Тодорова и г-н Баласопулов поставиха необходимостта от създаване на условия за трудовата реализация на хората с увреждания. През 2011 г., след обсъждане в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, орган с консултативни функции към Министерски съвет, правителството следва да приеме Национална стратегия за трудова реализация на хората с увреждания, План за действие, обезпечен с необходимия ресурс и Програма за държавна защита на специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания. Решаването на този проблем следва да започне чрез:

- укрепването на сега действащите специализирани предприятия и кооперации за хора с увреждания (вкл. чрез промяна на Закона за обществените поръчки);

- създаване на нови икономически стимули за трудова заетост в обичайна среда;

- създаване на условия за адаптиране на подкрепената заетост в България;

- създаване на защитени предприятия.

Бяха предвставени пред министър Томислав Дончев ограниченията, които ще доведат до липсата на интерес в повечето специализирани предприятия да кандидатстват по новата схема по ОП «Конкурентоспособност», поради липса на финансови ресурси за обезпечаване изпълнението на проектите, предвид ниския процент авансиране, второ, изискването за представяне на банкова гаранция и трето третирането на възстановените осигуровки за минимални помощи.

Министър Дончев лично се ангажира с търсене на механизми за облекчаване режима при кандидатстване по схемата от специализираните предприятия и кооперации за да се даде възможност повече от тях да бъдат финансирани, с което да стабилизират своето пазарно присъствие и да разкрият нови работни места, на които ще бъдат назначени хора с увреждания.

По поставените въпроси свързани с образованието, здравеопазването и достъпа до архитектурна среда съответните министерства се ангажираха в партньорство с национално представителните организации да вземат предвид направените предложения и да търсят начини за нормативно решаване и създаването на необходимите работни групи, които да направят необходимите предложения.



  • ПРОГРАМА за СЕМИНАРА за ръководители, специалисти и счетоводители от специализираните фирми, членове на федерацията, 13 – 14 декември 2010 г. във Велинград, Хотел «Клептуза».

По-долу публикуваме Програмата за семинара, организиран от НФРИ за специализираните предприятия и кооперации на 13 и 14.12.2010 г. в хотел "Клептуза" – гр. Велинград.



Началото на семинара е 13.00 часа на 13.12.2010 г.

П Р О Г Р А М А






Ден, дата и часове за провеждане


Тема на занятието

Преподавател




Понеделник

13.12.2010 г.

Модул 1




1

13:00 – 15:00

Представяне на Насоките за кандидатстване по схемата „Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания” ОП „Конкурентноспособност”.

Светла Маринова - консултант на НФРИ




15:00 – 15:15

Кафе-пауза




2

15:15 – 17:15

Представяне на Насоките за кандидатстване по схемата „Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания” ОП „Конкурентноспособност”.

Дискусия

Светла Маринова - консултант на НФРИ




Вторник

14.12.2010 г.


Модул 2




3

9:30 – 10:45

Методически указания за прилагане на Наредба № 4 за реда за възстановяване на внесени осигурителни вноски, съгласно последните промени.

Еница Пчеларова – младши експерт в Агенцията за хората с увреждания




10:45 – 11:00

Кафе-пауза




4

11:00 – 12:45

Специализираните предприятия и кооперации, ползващи преференцията по Наредба № 4 - получатели на минимална помощ.

Дискусия.

Свилен Пенков – старши юрисконсулт в Агенцията за хората с увреждания




12:45 – 14.30

Обяд




5

14:30 – 16:00

Осчетоводяване и разходване на средствата по Наредба № 4 за възстановяване на внесените осигурителни вноски на специализираните предприятия и кооперации

Дискусия

Еница Пчеларова – младши експерт в Агенцията за хората с увреждания

Предвидена е празнична вечеря съвместно с колегите от Националния съюз на кооперациите на инвалидите на 14.12.2010 г.

Повече информация за хотела тук: http://www.hotel-kleptuza.com/

Таксата за участие в семинара е 110.00 лв., като включва:

- две нощувки на 13 и 14.12.2010 г. при настаняване в двойна стая;

- две закуски на 14 и 15.12.2010 г.;

- празничната вечеря на 14.12.2010 г.;

- наем зала; кафе-паузи; лекторски.

В цената са включени и: вътрешен и външен басейн с минерална вода, фитнес, сауна, парна баня, джакузи, зона за релакс, туристическа застраховка, курортна такса и ДДС.




  • На 13 декември 2010 г. стартира процедурата за подбор на проекти: BG161PO003-2.1.10 “Подкрепа за предприятия и кооперации на хора с увреждания”.


Допустими за финансиране са следните дейности:

По Компонент 1 „Инвестиции”:

  • Закупуване и въвеждане в експлоатация (доставка, монтиране и първоначално

изпитване) на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни

материални активи, включително закупуване на компютърно оборудване, нужно за

работа с компютърните приложения, пряко свързани с производствения процес и

неговото управление;



  • Закупуване и въвеждане в експлоатация на дълготрайни нематериални активи -

софтуерни приложения за управление на производствения процес и/или специализирани

компютърни приложения за дизайн и разработване на продукти, права по патенти,

лицензи, „ноу-хау” или непатентовани технически познания и др., представляващо

дълготраен нематериален актив.


По Компонент 2 „Услуги”:

  • Консултантски услуги, свързани с въвеждането на новите технологии, процеси,

продукти/услуги в предприятието, в т.ч. разработване на бизнес и маркетингови

стратегии, свързани с новите технологии, процеси, продукти/услуги;



  • Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по настоящата

процедура - до 5% от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 10 000

лева;


  • Визуализация на проекта – не повече от 5 000 лева;

  • Одит на проекта - до 1% от размера на общите допустими разходи по проекта, но не повече от не повече от 6 000 лева.

Пълният пакет документи и Насоките за кандидатстване по процедурата са публикувани на следните интернет адреси: www.opcompetitiveness.bg и www.ibsme.org , както и на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България:

www.eufunds.bg.

Проектните предложения се подават в териториалните звена на Междинното звено на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”

2007-2013 г. – Изпълнителната агенция на насърчаване на малките и средните

предприятия (ИАНМСП) в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Враца, Плевен,

Пловдив, Русе, София, Стара Загора и Велико Търново.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 14.03.2011 г., 16.00 часа.


Копривщица
С поздрав,

Екипът на Националната федерация на работодателите на инвалиди




Каталог: documents -> buletin2010
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2010 -> Предстоящи проекти и програми – стр. 5 – ст
buletin2010 -> Година ІІI, брой 11, м юли 2010 г
buletin2010 -> Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”
buletin2010 -> Година ІІI, брой 14, м септември 2010 г
buletin2010 -> Изложение на стоки и услуги на специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания в рамките на Международния пролетен панаир в град Пловдив ст
buletin2010 -> Отчет за дейността на Контролния съвет. Докл.: председателя на кс приемане на баланса и отчета за приходите и разходите на нфри


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница