Години свобода!



Дата26.09.2018
Размер291.33 Kb.
#83581
03.03.2014
136 години свобода!

bulgariautre.bg | 03 март 2014, 07:58 | Августина Самарджиева

На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878г.) и се създава Българска държава след 500-годишно османско владичество.

Редица видни европейски общественици и държавници, сред които личат имената на Уилям Гладстоун, Виктор Юго издигат глас в подкрепа на потиснатите българи. Войната става неизбежна, след провала на Константинополската конференция и отказа на Османската империя да се реформира и зачита правата на своите християнски поданици. Тя завършва с победа на руското оръжие.

Санстефанският мир е подписан на 3 март (19 февруари стар стил). Тази дата не е избрана случайно. Тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител. Договорът е прелиминарен – т. е. предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Според него, освободена България е автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км.

Пълномощници от руска страна са граф Н.П.Игнатиев и А. И. Нелидов, а от турска страна - Савфет паша и Садулах бей. Чл. 6-11 се отнасят до България, която е създадена като автономно трибутарно княжество с християнско правителство и своя войска. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението. Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар. Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.

Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души. Санстефанският мирен договор от една страна решава проблема с легитимността на българската държавност, а от друга е убедително доказателство за българското териториално присъствие на Балканския полуостров.

Санстефанска България, с малки изключения, припокрива картата на Екзархията от 1870 година, с която султанът легитимира православната духовност на българското население.

Един от важните резултати на Санстефанския договор е, че той създава един идеал, който е в основата, както на големите успехи, така и на националните катастрофи за българската държавност след 1878 година. Англия и Австро-Унгария се обявяват против санстефанския договор. По тяхна инициатива той е ревизиран и заменен с Берлинския договор през юли 1878 година. По силата на неговите клаузи санстефанска България е разделена на пет части - Северна България и Софийския санджак формират васалното Княжество България, което плаща ежегоден данък на турския султан, има своя милиция и се ръководи от княз, избиран от народа, но със съгласието на Великите сили и султана; земите между Стара планина и Родопите се обособяват в отделна автономна област с име Източна Румелия, управлявана от генерал-губернатор, назначаван от Високата порта; Македония и Одринско остават в пределите на Османската империя под пряката власт на султана; градовете Пирот и Враня се предават на Сърбия, а Румъния получава Северна Добруджа.

От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 година по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от 5 март 1990 година датата е обявена за Национален празник.


НСОРБ

Магистрати оспорват високите заплати на общинарите

blitz.bg, 3 март 2014, 07:09

Пазарджишката окръжна прокуратура ще внесе протест в местния административен съд срещу повишението на месечните заплати на общинските съветници от 360 лв. на 557 лв., съобщава „Монитор”.

Искането на прокуратурата е по повод тъжба на един от местните адвокати - Валентин Табаков, който сезира държавното обвинение за неоправданото повишение на заплатите на старейшините, след като преди седмици общинските съветници решиха да си увеличат възнагражденията за сесии и участия в комисии.

Решението на общинския съвет в Пазарджик, макар и в параметрите, очертани от Закона за местното самоуправление и местната администрация, може би е законно, но не е справедливо и не е икономически обосновано, мотивира се адвокат Табаков. Самият кмет на областния град и председател на Националното сдружение на общините Тодор Попов обяви, че до края на годината няма да увеличава заплатата си въпреки възможността, дадена в закона.

И други негови колеги от региона - кметовете на Стрелча, Септември и Пещера Иван Евстатиев, Петър Бошев и Георги Козарев, също „замразиха” заплатите си по икономически и морални причини. Не е справедливо да си вдигам възнаграждението, когато експерти с 15-20-годишен стаж в общината взимат месечно по 400 лв., коментира градоначалникът на Пещера Георги Козарев./БЛИЦ



ОБЩИНИ

ФОКУС

В цялата страна ще бъде отбелязан Националният празник на България – 3 март

3 Март 2014 | 07:00 | Агенция "Фокус"

София. В цялата страна ще бъде отбелязан Националният празник на България – 3 март. По повод 136-ата годишнина от Освобождението от Османското иго ще се проведат тържествени мероприятия. В София Патриарх Неофит ще отслужи специално богослужебно последование в храм-паметника „Св. Александър Невски”. Церемония по издигане на Националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин в столицата ще започне в 11.00 часа, а тържествена смяна на караула пред Президентството ще се извърши в 12.00 часа. Тържествената проверка (заря) ще се проведе от 18.30 часа пред Народното събрание.

По случай празника някои от музеите ще работят с безплатен вход. По нареждане на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова музеите и галериите, управлявани от Столичната община ще работят безплатно. Столичани ще могат да посетят безплатно музея под базиликата „Света София”, Софийската градска художествена галерия , парк- музеи „Врана” и Зоологическа градина- София. Националният военноисторически музей ще покаже уникални експонати – знамето, което депутатите от Великото Народно събрание имат за основа, когато определят националния трикольор, единственият запазен държавен печат от времето на Третото българско царство, екземпляр на Конституцията, принадлежала на княз Александър I, първият български национален химн „Шуми Марица“, личните щандарти на българските владетели, български бойни знамена, носители на националната символика и други. Вратите на музея ще бъдат отворени за посещение от 10:00 часа докато си тръгне и последният посетител. Националният исторически музей (НИМ) също обявява вход свободен за посетители на 3 март. Цените на голяма част от книгите на историческа тематика, които се продават в НИМ, ще бъдат намалени с 50% само в този ден.

Първите десет посетители ще получат подарък - книгата „Войните на България за национално обединение 1885, 1912 - 1913, 1915 – 1918 г.” на директора на музея Божидар Димитров с негов автограф.

Празничната програма на Община Велико Търново започва от 10.30 часа пред сградата на общината, където ще се проведе военен ритуал за издигане на Националното знаме на Република България. От 11.00 часа пред Паметник „Майка България” ще се празничен благослов, отслужен от Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Славчо Иванов и военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност. Община Балгоегоевград започва честванията от 11.00 часа пред Паметния знак срещу входа на стадион „Христо Ботев”, където са посрещнати солдатите на майор Орлински, освободили Горна Джумая на 12 февруари 1878 година. На паметнатната плоча ще бъдат положени венци и цветя в знак на признателност към руските освободители на града. В Община Бургас честаванията ще започнат от 11.30 часа с молебен за благоденствието на свободна България, отслужен от бургаското православно духовенство и тържествено издигане на националния флаг на площада пред сградата на Общината. В 12.00 часа ще започнат ритуалите за поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на Освободителя на Бургас – ген. А. М. Лермонтов и паметниците на Руския лазарет и загиналите български възрожденци в Приморския парк и на руските освободители.


Край село Долни Марян, Община Елена прерязаха лентата на мемориалния комплекс „Казашки кръст“

3 Март 2014 | 17:25 | Агенция "Фокус"

Елена. С издигане на националното знаме в Елена започнаха честванията по повод Националния празник на Република България, съобщиха от пресцентъра на общината. Гости на честванията в Елена бяха Георги Владев – председател на „Единен казашки съюз” – България, Александър Ручкин – казашки полковник от Великата донска войска и изпълнителен директор на фонд към президента на Русия „Закон, справедливост и милосърдие”, Андрей Максаков – представител на Министерство на външните работи на Русия, проф. Пламен Легкоступ – председател на Надзорния съвет на „Единен казашки съюз” и ректор на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и Владимир Боднарчук – атаман на румънските казаци.

Молебен за здраве и благоденствие отслужи отец Валентин Георгиев в съслужение с еленски свещенници. Самодейци от НЧ „Напредък – Елена – 1863” трогнаха събралите се на площада граждани с музикално – поетичен рецитал под надслов „Забрави ли децата си Българийо”. Тържествената програма в Елена завърши с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на свободата от община Елена, музей на Възраждането „Иларион Макариополски”, СОУ „Иван Момчилов”, НУ „Иларион Макариоплски”, Местен съвет по туризъм, ПП ГЕРБ и сдружение „Русофили”. Към гостите, на церемонията по откриването на мемориалния комплекс „Казашки кръст” в местността „Ръта” край село Долни Марян, се присъединиха проф. Владимир Поспелов – президент на фонд ‘Закон, справедливост и милосърдие”, Владимир Гундаров – председател на Надзорния съвет на фонд „Закон, справедливост и милосърдие”, Игор Илингин – търговски представител на Руската федерация в България и др.

Лентата на новопостроения комплекс прерязаха кметът на община Елена инж. Дилян Млъзев и президентът на фонд “Закон, справедливост и милосърдие” Владимир Поспелов.

За пръв път бе извършен ритуал по връчване на знамената на четирите казашки окръга в България от старейшините на техните последователи /младите/. Георги Владев награди с почетни ордени всички допринесли за построяването на мемориалния комплекс – представители на фирмата изпълнител, кметът на Община Елена, представители на фонд Закон, справедливост и милосърдие” и членове на „Единен казашки съюз”. Мемориалният комплекс е в памет на загиналия в сражение трети ескадрон на 13-ти Орденски полк край село Долни Марян. Той представлява параклис и 9-метров каменен кръст, които са изградени по проект финансиран от президентския фонд на Русия „Закон, справедливост и милосърдие”. Каменният кръст ще увековечи завинаги подвига на ген. Домбровски и загиналите руски войници в освободителните боеве за Елена и еленския край, сподели Владев. В признателност на геройски загиналите за свободата на България бяха положени цветя и венци от името на фонд „Закон, справедливост и милосърдие” – Русия, сдружение „Единен казашки съюз” - България, Община Елена, Върховен атаман на съюза на казашките войски в Русия и чужбина.


130 души от Община Смолян остават без работа, орязани от програмата „От социални помощи към осигуряване на заетост”

3 Март 2014 | 17:54 | Агенция "Фокус"

130 души от Община Смолян остават без работа, орязани от програмата „От социални помощи към осигуряване на заетост” Снимка: Община СмолянСмолян. 130 души от Община Смолян остават без работа, орязани от програмата „От социални помощи към осигуряване на заетост”, съобщиха от пресцентъра на общината. Редуцирането е извършено на база равнището на безработица към 31 януари, обяснява в писмото до Николай Мелемов шефът на Бюрото по труда Замфир Копчев. 130 души от Община Смолян са вън от Националната програма „От социални помощи към осигуряване на заетост” - ОСПОЗ. Те бяха заети в аварийни дейности. Директорът на Бюрото по труда в областния град Замфир Копчев уведомява с писмо №628 от 27 февруари кметът Николай Мелемов, че във връзка с реализацията на програмата от 1 март бройката се редуцира на 150 човека. До момента, по тази програма в община Смолян работиха 280 човека, уточни секретарят Момчил Николов. Посоченият от Копчев мотив е, че определянето на продължаващите през този месец работни места в аварийните дейности е извършено на база равнище на безработица към 31 януари т.г. за всяка община, съотнесено към средното за страната равнище на безработица към същата дата. Освен че хората имаха препитание, дейностите, които извършваха бяха свързани с почистване коритата на реките. През декември 2013 година, наетите по тази програма събраха 221 кубика върбови дърва. Община Смолян ги разпредели и достави на пенсионерски клубове, детски градини и граждани в затруднено социално положение. Така наречените „аварийни групи” изпълняват дейности по предотвратяване и преодоляване на последствия от природни бедствия в есенно-зимни условия.
България отбеляза 136 години от Освобождението си (ОБЗОР)

3 Март 2014 | 19:36 | Агенция "Фокус"

София. С тържествена заря-проверка пред паметника на Цар Освободител в столицата бяха отбелязани 136 години от Освобождението на България от турско робство. Зарята премина под звуците на "Тих бял Дунав". Прозвуча националният химн на Република България. С минута мълчание и падане на колене, беше почетена паметта на загиналите за Освобождението на България. Венци бяха поднесени от името на президента и върховен главнокомандващ, председателя на Народното събрание, министър-председателя, министъра на отбраната, началника на отбраната, Министерството на външните работи, вицепремиера и министър на вътрешните работи, Българската Патриаршия, кмета на София, Посолството на САЩ, парламентарните групи на ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС, министерства, БАН, АЕЦ „Козлодуй”, Национално дружество „Традиция” и други. Зарята беше изпратена с аплодисменти от деца и граждани, които са се събрали, за да гледат тържествената церемония. Церемонията премина под непрекъснат дъжд.

В словото си президентът Росен Плевнелиев заяви: С мъка трябва да признаем, че за героите се сещаме предимно в празнична атмосфера, на тържествата. Рядко намираме миг, за да положим китка цвете на техните гробни или възпоменателни места. Затова днес, тук искам да отправя послание към младите: Млади сънародници, миналото ни е много повече от фактите, записани в учебниците. Подкрепете грижата за историческите паметници във вашия град или село, във вашия квартал, училище, читалище, парк. Нека всяко училище осинови поне един паметник. Грижейки се за тези национални светини, възстановявате връзката между минало и настояще. Синовната грижа не е само почит към миналото поколение, тя е завет към тези, които идват след нас. Нека епопеята на забравените стане епопея на незабравимите, каза президентът. Това каза президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 136 години от Освобождението на България. Днес празнуваме възстановяването на българската държавност. Държавната независимост не беше поднесена даром. Първите пушки за националното освобождение на българите гръмнаха още, когато избухна Априлското въстание. Трети март е символ, че дори след най-черната и непрогледна нощ, в утрото на новия ден, неугасващият български дух се възражда. Бъдещето принадлежи на онези народи, които успяват да извлекат поуки и от най-тежкото си крушение, каза президентът.

Руско-турската война разкъса оковите на вече свободните в сърцата, но все още поробени физически наши сънародници. Днес за 136-ти път ние скланяме глави с признателност пред саможертвата на хилядите руснаци, белоруси, украинци, румънци, финландци, арменци, грузинци, поляци, литовци, латвийци, естонци, сърби и черногорци, участвали във войната, каза президентът.

Освобождението ни завеща Санстефанския идеал; неговите граници бяха начертани за първи път не от генералите и дипломатите, а от свободните в сърцата си българи, когато на безпрецедентното допитване, наши сънародници направиха избора да се присъединят към първата ни национална институция - Екзархията.

Можем да подсилим този идеал, като се вслушаме в гласа на народа и подсилим пряката демокрация.

В днешния ден е важно да намерим точките на съгласие, които ни обединяват, каза президентът.

Освен знание, трябва и възпитание. Ще научим младите на родолюбие, не с оценките в училище, а когато покажем, че всеки има отношение към демокрацията, каза президентът. Демокрацията е постоянен процес, всяко усилие си струва. Така е и с родината. Всяко усилие си струва. Да живее България, завърши президентът.

Скандирания "оставка" и освирквания се разнесоха след края на церемонията. Събрали се бяха около 30-ина протестиращи, които скандираха още "червени боклуци" и "вън". Протестиращите дойдоха откъм градинката при Софийския университет, някои от тях носеха български знамена и знамето на Европейския съюз.

В района остават ограниченията за движение. На много места в центъра има големи задръствания, заради затворените улици.

Тържествена заря проверка се състоя още тази вечер в Бургас, Стара Загора и други населени места.

Църковни служби, тържествени мероприятия, културни прояви се състояха в цялата страна през целия ден. Хиляди хора се изкачиха на историческия връх Шипка. /Цветелина ЦЕКОВСКА
РАДИО ФОКУС

На 4 март започва кампанията по събиране на местните данъци и такси в община Ямбол

03.03.2014 17:08 / Сливен / Новини

Ямбол. На 4 март започва кампанията по събиране на местните данъци и такси в община Ямбол. При заплащане на задълженията в пълен размер до 30 април се ползва 5 % отстъпка. При спазване на сроковете за плащане на вноски не се начислява лихва. Община Ямбол запази размера на всички данъци и на такса битови отпадъци за 2014г. спрямо 2013г. За жилищните имоти данъкът е 1,98 промила, а такса битови отпадъци е 2,46 промила върху данъчната оценка. За нежилищни имоти е 1,98 промила, а такса битови отпадъци е 4,04 промила върху по-високата между данъчната оценка и отчетната стойност. Местните данъци и такси се плащат в Центъра за услуги и информация /ЦУИ/ в община Ямбол от понеделник до петък от 8 до 18 часа, без прекъсване. Задълженията по местни данъци и такси могат да се платят и през ПОС- терминал в Центъра за услуги и информация без допълнителни такси, както и по банков път.
Завърши двудневната визита на кмета на Велико Търново Даниел Панов в Швейцария

03.03.2014 13:57 / Велико Търново / Новини



Велико Търново. Двудневното посещение на кмета на Община Велико Търново Даниел Панов в гр. Лугано, Конфедерация Швейцария завърши. Делегация извърши визитата по покана на Нейно Превъзходителство Меглена Плугчиева, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн. Това информираха от Община Велико Търново. В рамките на визитата делегацията заедно с посланика на Република България, Елица Пеева, секретар в Посолството по културните въпроси, както и с Фабрицио Мион, почетен консул на страната ни в Швейцария, проведе среща с кмета на гр. Лугано Марко Борадори и представители на общинската администрация в града. „Изключително сме благодарни, че днес сме Ваши домакини в Palazzo Civico, историческата сграда на нашия град и седалище на Община Лугано“ изтъкна в своята реч кметът Марко Бародори и отбеляза, че посещението е от особена значимост, тъй като то подчертава все по-голямото внимание на отношенията между Лугано и България“. Той подчерта, че Старата българска столица е много популярен и атрактивен град със своето богато културно- историческо наследство, развити туризъм, култура и изкуства, както и с големите си академични общности. По време на срещата бяха обсъдени възможностите за ползотворен обмен и сътрудничество, по-специално в областта на икономиката, туризма и културата. Велико Търново представи своята достойна кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г.: събитие, което открива интересни възможности за развитие на проекти в областта на културата, изкуството и образованието. В рамките на срещата бе обсъдена възможност за сътрудничество между университетите, но не само на академично ниво, а и в подкрепа на бизнеса на двата града. Домакините бяха запознати с историческият и икономически профил на Велико Търново и бе постигнато споразумение подробният анализ на малките и средни предприятия на територията на Велико Търново да бъде представен на вниманието на Джорджо Марик, началник на отдел „Икономическо развитие“ в община Лугано. В подкрепа на кандидатурата на Велико Търново за Европейска културна столица 2019 фасадата на сградата на общинската администрация до знамето и герба бе закичена двуметрова мартеница, която се радваше на изключителен интерес от гражданите на швейцарския град. Водената от Даниел Панов делегация взе участие и в приема, организиран от Посолството на Република България в Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн по случай Националния празник на Република България. На събитието присъстваха представители на бизнеса, науката, културата. Те имаха възможност да се запознаят с историческото и културно наследство на Велико Търново от рекламните материали, както и да станат част от инициативата“ Мартеница-българският символ в Европа“, в подкрепа на кандидатурата ни за ЕСК 2019, закичвайки на реверите си специално изработените за целта бяло-червените символи на здравето и просперитета. В рамките на събитието наред с възможностите за сътрудничество в областта на културата и изкуството, бе обсъдена и възможност за сътрудничество в областта на биопроизводството растителни и животински продукти, както и възможността за партньорски проекти в областта на електрониката и високите технологии.

По покана на кмета Даниел Панов се очаква официална делегация, водена от кмета на гр. Лугано, Марко Бародори и педставители на местната Търговско- промишлена палата да посетят град Велико Търново през месец юни тази година.


ДАРИК НЮЗ

Концесионери настояват плажовете да се категоризират

3 март 2014 13:00 | Красимир Калудов | Дарик Бургас|

Бързо решение на натрупаните през годините проблеми с концесионираните плажни ивици прогнозираха от сдружението на концесионерите.

Причина за оптимизма на компаниите и предприемачите, които стопанисват плажовете по Черноморието е връщането в сила на стария Закон за устройство на териториите.

Според концесионерите за първи път управляващите са се вслушали в предложенията на бизнеса и разрешили ползването на 2% от ивиците за разполагане на преместваеми обекти.

Предприемачите твърдят, че по този начин ще могат да покрият изискването за спасителни постове, душове, съблекални, медицински и реанимационни пунктове, пътеки за инвалиди.

Концесионерите се оплакваха до момента затова, че са длъжни да се грижат за 100% от плажа, а да получават приходи от 50% ог ивицата.

Иначе казано 50% от плажната ивица трябва да бъде свободна от платени чадъри и шезлонги, а стопаните трябва да осигурят водно спасяване, медицински пунктове и почистване на ивиците.

От сдружението настояват държавата да облекчи задълженията в договорите на концесионерите, да промени начина на определяне на наемните и концесионните такси, да се промени площта на свободната зона в зависимост от категорията на плажа, да се премахнат двойните такси, които концесионерите плащат на държавата и общините и да се категоризират ивиците.
Андон Тотев откри обновения Спортен интернат по плуване

3 март 2014 13:40 | Дарик Благоевград |

Кметът на община Сандански Андон Тотев откри изцяло обновения Спортен интернат по плуване. Церемонията започна с участието на Общинския духов оркестър и Общински танцов ансамбъл "Празник".

Неврокопският митрополит Серафим отслужи тържествен водосвет и пожела на всички спортисти да бъдат закриляни и здрави. В присъствието на заместник областния управител Димитър Капитанов, председателят на Общински съвет Сандански, плувните клубове в курорта и граждани, кметът Тотев благодари на екипа по проекта, на изпълнителите, на звено „Озеленяване” и администрацията за положените усилия и труд за осъществяването на този значителен за Сандански проект, съобщават от пресцентъра на Общината.

Проливният дъжд не попречи на тържеството и лентата на обновения компекс бе прерязана, с което обновения комплекс бе официално открит. След тържествената заря присъстващите имаха възможност да разгледат самата обновена сграда на спортната база, където деца от Сандански и цяла България ще тренират, ще провеждат лагери, състезания и прочие.

Проектът „Създаване на екокампуси – като средство за засилване на трансграничното екологично образование и обучение” е в партньорство с SOS Детски селища, Гърция – като водеща организация е община Сандански.Бюджета за община Сандански е на стойност е 1 млн. 407 хил. евро или близо 3 млн. лева. По проекта се преустрои и реконструира цялата сграда на спортния интернат и големия басейн. Бе обособена площадка за фитнес на открито в градския парк в близост до спортното игрище. По проекта се създадоха и специални пакети за „Зелени училища”за ученици от начално, основно и гимназиално образование, включително и деца със специални потребности.


Бизнесът на Лугано с интерес към съвместни проекти с Велико Търново

3 март 2014 14:05 | Дарик Велико Търново |

Делегация, водена от кмета на Община Велико Търново инж. Даниел Панов, бе на двудневно посещение в град Лугано по покана на Нейно превъзходителство Меглена Плугчиева – извънреден и пълномощен посланик на България в Швейцария и Лихтенщайн. В рамките на визитата делегацията проведе среща с кмета на Лугано –Марко Борадори и представители на общинската администрация в града.

„Изключително сме благодарни, че днес сме Ваши домакини в Palazzo Civico, историческата сграда на нашия град и седалище на Община Лугано”, изтъкна в своята реч Марко Бародори и отбеляза, че посещението е от особена значимост, тъй като подчертава задълбочаването на отношенията между Лугано и България. Той заяви още, че старата българска столица е много популярен и атрактивен град със своето богато културно- историческо наследство, развити туризъм, култура и изкуства, както и с големите си академични общности.

По време на срещата бяха обсъдени възможностите за ползотворен обмен и

сътрудничество, по-специално в областта на икономиката, туризма и културата.

Велико Търново представи своята достойна кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г. В рамките на срещата бе обсъдена възможност за сътрудничество между университетите, но не само на академично ниво, а и в подкрепа на бизнеса на двата града. Домакините бяха запознати с историческият и икономически профил на Велико Търново и бе постигнато споразумение подробният анализ на малките и средни предприятия на територията на Велико Търново да бъде представен на вниманието на Джорджо Марик – началник на отдел „Икономическо развитие“ в община Лугано.В подкрепа на кандидатурата на Велико Търново за Европейска културна столица 2019 на фасадата на сградата на общинската администрация до знамето и герба бе закичена двуметрова мартеница, която се радваше на изключителен интерес от гражданите на швейцарския град.

Водената от Даниел Панов делегация взе участие и в приема, организиран от Посолството на Република България по случай Националния празник 3 март. На събитието присъстваха представители на бизнеса, науката, културата. Те имаха възможност да се запознаят с историческото и културно наследство на Велико Търново от рекламните материали, както и да станат част от инициативата “Мартеница- българският символ в Европа”, в подкрепа на кандидатурата ни за ЕСК 2019, закичвайки на реверите си специално изработените за целта бяло-червени символи на здравето.

Наред с възможностите за сътрудничество в областта на културата и изкуството, бе обсъдена и възможност за сътрудничество в областта на биопроизводството растителни и животински продукти, както и възможността за партньорски проекти в областта на електрониката и високите технологии.По покана на кмета Даниел Панов се очаква официална делегация, водена от Кмета на Лугано- Марко Бародори и представители на местната Търговско- промишлена палата, да посети Велико Търново през месец юни тази година.
След 30-годишно прекъсване отново работи градският часовник на Централната поща

3 март 2014 16:15 | Дарик - Велико Търново |

По инициатива и разпореждане на кмета на Община Велико Търново Даниел Панов бяха предприети необходимите действия по възстановяване работата на градския часовник, монтиран върху сградата на Централна поща.

На националния празник 3-ти март един от съвременните символи на старата столица бе върнат към живот след близо 30 годишно забвение. Часовникът, който някога е огласял града с мелодията на Шишмановата песен, е напълно ремонтиран и вече работи. Механизмът му е бил свален и поправен, подновено е електрическото захранване, осигурено е и резервно захранване при евентуално аварийно спиране на тока.

В момента се проучва техническата възможност да бъде възстановена традицията от часовника в определени часове отново да звучи химнът на Велико Търново – Шишмановата песен.

ТРУД


24ЧАСА


КМЕТА.bg

Гласувайте за „Кмет на месеца”

Порталът на българските общини стартира най-новата си инициатива навръх Националния празник 3 март

Kmeta.bg, 03 март 2014, понеделник, 08:24 ч.

Навръх Националния празник 3 март Порталът на българските общини Kmeta.bg стартира най-новата си инициатива – „Кмет на месеца”. След успешния старт на форума „Кмет на годината” през октомври 2013, екипът на сайта реши да се вгледа по-внимателно в работата на градоначалниците всеки месец.

„Кмет на годината” беше нещо като „снимка от птичи поглед”. Сред 264-те общини у нас се откроиха кметовете с най-значим принос, според колегите им. Именно детайлите обаче са най-важни в местните общности, защото всяко населено място има свой дух, свой колорит, свои победи и свои проблеми.

Темата на конкурса „Кмет на месеца” ще се определя месец за месец според най-значимите теми и събития в държавата. И тъй като стартирахме надпреварата в деня на Националния празник на България, нямаше по-подходяща тема, с която да започнем от „Култура и Патриотизъм”. Затова и кметовете, които сме предложили на читателите си, са избирани на база това, което са постигнали и подготвили за з март.

Националният ни празник е израз на принадлежността на един народ към своята държава, към своето родно място и мястото, където живее. Затова по време на конкурса този месец ще говорим за свършеното от кметовете и как те прилагат тези две неща всеки ден за своя град и за своите жители, а изборът е ваш!

Гласувайте за своя градоначалник на страницата на конкурса www.kmet.kmeta.bg.
Христо Мутафчиев: Културата е в ръцете на общинските власти

Ако бях министър-председател, щях да организирам инвазия на изкуство и просвета в регионите, категоричен е председателят на Съюза на артистите

Сияна Севова, 03 март 2014, понеделник, 10:44 ч.

Председателят на Съюза на писателите Христо Мутафчиев коментира темата за културата, историческото наследство и патриотизма в конкурса „Кмет на месеца” на портала на общините Kmeta.bg.

"Всичко, по отношение на културата в общините, е в ръцете на общинските власти. Ако кметът и общинският съвет се разбират за това, че на убитото от битовизъм население му е необходима култура и че им трябват интелигентни избиратели, ще има и културни събития в тази община. Така че, културата е в ръцете на хората, които управляват регионите и то на базата на техния интелект, образование и възпитание.

Според мен, културата трябва да бъде политика на държавата. Ако аз бях министър-председател, щях да си определя приоритетни общини, в които да се направи инвазия на българската култура. На някои места чуждата култура заема по-съществено място от българската. На времето, като са казали на Стамболов, че България трябва да води война, за да си вземе Македония, той отговорил, че война няма да има, но ще се строят църкви, читалища, културни домове. Така българското присъствие ще стане осезателно за поколения напред.

Същото бих направил и в Смолян. Там благодарение на Съюза на артистите скоро пак ще има театър. Имам уверението, че на следващия Министерски съвет ще влезе точка, с която се обявява ново юридическо лице „Родопски драматичен театър”. Не мога да кажа, че това стана без натиск. Аз съм като „китайска капка”, когато трябва да постигна нещо, не спирам. Именно, благодарение на Съюза на артистите, ще има смолянски театър, като съвместно дружество между държава и община. Ще отида и малко по-далеч, ако бях министър-председател или, хайде, да съм някой от когото зависят нещата, щях да направя този театър на колела, така че той да пътува във всички градове и села, да се играят представления в училищата.


TOPNOVINI.com

Столичната община ще наеме четири фирми за осветлението

Цената за всяка позиция от обществената поръчка ще надхвърли 8.3 млн. лв.

segabg.com | 3 март 2014 | 19:12 | МАРИЯ КОЙЧЕВА

Конкуренцията между четирите фирми трябва да намали цената на поддръжката на осветлението, която в момента е около 4 млн. лв. на година.

Столичната община търси четири фирми, които да поддържат осветлението в различните райони на града. Новата концепция е залегнала в обществената поръчка, която кметството обяви в края на м.г. Сега обаче конкурсът е спрян заради обжалване. В момента има действащ договор с фирмата "Улично осветление", който изтича до средата на другата година. Надеждите на общината са дотогава да е приключила процедурата за избор на фирми и да могат да се подпишат договорите с новите параметри. По думите на зам.-кмета по транспорта Любомир Христов новите договори ще гарантират по-добра поддръжка и по-бърза реакция при аварии.

"Очевидно е трудно една фирма да се справи с пълния обем работа в голям град като София. За съжаление основната част на осветлението е изградена през 70-те години на миналия век, част от мрежата е в тежко състояние и съответно са нужни повече усилия, за да се поддържа", обясни Христов. По думите му конкуренцията между четири фирми дори ще намали цената на поддръжката на осветлението, която в момента е около 4 млн. лв. на година.

Всяко дружество ще отговаря за конкретна зона. В първата са включени районите "Нови Искър", "Сердика", "Кремиковци", "Подуяне", "Слатина", "Оборище" и "Средец". Втората зона ще обхваща южните райони - "Искър", "Младост", "Панчарево", "Студентски", "Изгрев" и "Лозенец". В друга зона ще са "Овча купел", "Витоша", "Банкя", "Красно село", "Триадица". В зона четири ще попаднат "Красна поляна", "Илинден", "Люлин", "Връбница", "Надежда" и "Възраждане".

Договорите, които ще бъдат подписани с избраните изпълнители, ще са за четири години. Гаранцията за всяка една от обособените позиции или за всяка отделна зона е 83 300 лв. По закон тя е до 1% от стойността на договора. Това означава, че за всяка позиция цената ще е над 8.3 млн. лв.

Анализ

Столичната община води разговори със Световната банка, за да се направи анализ на ситуацията с нейни експерти, след което да се предложат варианти за поддръжка на осветлението. "Може да предложат концесия, публично-частно партньорство или друг механизъм. Ще се насочим до средата на годината да имаме нещо, което да предложим на общинския съвет", обясни Христов. Въпросът с концесията обаче е много сложен и много малко държави в Европа го прилагат. До момента всички анализи показват, че това не е възможно за град като София. "Ако се избира концесионер, условно казано, трябва да му дадем възможността да упражнява друга дейност за допълнителни приходи с по-нисък разход. Например рeкламата", казва зам.-кметът.


ДРУГИ

Магистрати оспорват високите заплати на общинарите

monitor.bg 02.03.2014 Вера Добрева



Пазарджишкият кмет Тодор Попов замрази собствената си заплата.

Пазарджишката окръжна прокуратура ще внесе протест в местния административен съд срещу повишението на месечните заплати на общинските съветници от 360 лв. на 557 лв.

Искането на прокуратурата е по повод тъжба на един от местните адвокати - Валентин Табаков, който сезира държавното обвинение за неоправданото повишение на заплатите на старейшините, след като преди седмици общинските съветници решиха да си увеличат възнагражденията за сесии и участия в комисии.

Решението на общинския съвет в Пазарджик, макар и в параметрите, очертани от Закона за местното самоуправление и местната администрация, може би е законно, но не е справедливо и не е икономически обосновано, мотивира се адвокат Табаков. Самият кмет на областния град и председател на Националното сдружение на общините Тодор Попов обяви, че до края на годината няма да увеличава заплатата си въпреки възможността, дадена в закона. И други негови колеги от региона - кметовете на Стрелча, Септември и Пещера Иван Евстатиев, Петър Бошев и Георги Козарев, също „замразиха” заплатите си по икономически и морални причини. Не е справедливо да си вдигам възнаграждението, когато експерти с 15-20-годишен стаж в общината взимат месечно по 400 лв., коментира градоначалникът на Пещера Георги Козарев.


Родолюбиви българи осиновяват паметници в Шумен

BLITZ - 03 Март 08:27

В Шумен предлагат паметници за осиновяване. Родолюбивата инициатива бързо набира скорост и вече частни лица полагат грижи за девет паметника в града, съобщава bTV.

Паметниците са собственост на Община Шумен, но тя не успява да полага необходимите грижи за тяхното опазване и стопанисване. Така се ражда и идеята за кампания за осиновяване на монументи. Един от първите, които вече се грижат за един от емблематичните паметници в Шумен - този на загиналите войни от 5-ти полк, е бизнесменът Димитър Александров, който възстановява много от липсващите елементи.

«За паметника - от много време, като шуменец съм наблюдавал как не е в добро състояние и с моите колеги решихме, че може да направим едно дело, да отделим малко пари и да направим така, че мястото да е много приятно за всички минаващи от тука и естествено за паметта на всички тези хора, които са изписани на плочата и които са загинали в Балканските войни”, обясни осиновителят на паметника Димитър Александров.

Много от монументите в Шумен са изградени през XX век, като Руския паметник в центъра на града и този на загиналите във войните шуменци на площад Кристал.

В града обаче са запазени и стари паметници, като Куршун чешма, която впечатлява с архитектурата и мащабите си, построена още през XVIII век.

«Преданието казва, че някакъв турчин, благородник, ловец е сънувал един странен сън, явили са му се някакви птици, които са казали: «Ти добре ловуваш и хубаво правиш, но преди да ни убиеш ние няма къде да пиеме вода”, и той тогава решава да направи тази чешма”, обясни шуменецът Красимир Капитанов.

От Община Шумен казват, че паметниците в града не са в лошо състояние и целта на кампанията е била не само хората да спасяват светините, а и да се предизвика интерес към историята и родолюбието.

«Не е чисто техническа инициативата, а по-скоро е патриотична и родолюбива, да знаем повече за нашия род, за дедите ни, за това което се е случвало и да оказваме нужното внимание”, коментира зам.-кметът на Шумен Живка Тонева.

Общо 29 паметника са предложени за осиновяване от община Шумен. Кампанията бързо набира скорост и вече девет от тях са намерили свои осиновители, които ще полагат грижи и ще облагородяват районите около паметниците, за да продължат те да пазят спомена за отминалите времена./БЛИЦ
Кметът на Добрич и Ансамбъл „Добруджа” честват Националния празник в Швейцария

informirash.me, Понеделник, 03 Март 2014 08:36

Певците и танцьорите от ансамбъл "Добруджа", водени от кмета на Добрич Детелина Николова ще посетят градовете Берн и Шафхаузен по повод Националния празник на България - Трети март. Поканата е от посланика на България в Швейцария Н.П. Меглена Плугчиева. Ансамбълът ще изнесе два концерта - един в посолството на България и един в гр.Шафхаузен, където е предвидена среща с кмета на града Томас Фойрер и с почетния гражданин на Добрич за 2013 г. Барбара Геринг. По време на представлението в българското посолство ще бъде даден малък коктейл от страна на гостите с български сирена, кашкавал, луканка и българско червено вино.

300 мартенички ще носят със себе си добруджанци, за да закичат с тях своите домакини за здраве и берекет.


София внесе кандидатурата си за спортна столица

bgvolleyball.com | 03-03-2014 10:00 | Ани Колева



Българската столица ще се състезава с френския град Марсилия

Кметът на София Йорданка Фандъкова връчи на Хуго Алонсо официалната кандидатура на град София за Европейска столица на спорта 2017.

Хуго Алонсо е Генерален секретар на ACES Eвропа (Спортната асоциация на европейските столици), а организацията работи с Европейската Комисия по инициативите в „Бялата книга на спорта“.

Кандидатурата за Европейска столица на спорта е още една възможност да развиваме масовия спорт в града и да привличаме повече граждани. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от пресцентъра на Столична община.

Общината ще продължи да работи за разкриването на възможности за спорт в града.

Хуго Алонсо подчерта, че се гордее, че получи кандидатурата на София за Европейска столица на спорта за 2017 година. София ще се състезава в надпреварата за титлата с френския град Марсилия.

Тази година спортна столица на Стария континент е Кардиф, а догодина ще е италианският Торино. За 2016 година ще спорят Прага и Палермо.
Общинската сграда, паркове, улици и други важни обекти в Стара Загора, с ново енергоспестяващо осветление пред Националния празник - Трети март

3 март 2014 / 10:32 / Стара Загора / Румяна Лечева, БТА/

В навечерието на Националния празник на Република България, административната сграда на Община Стара Загора се сдоби с ново художествено осветление. Това съобщават от пресцентъра на общината. Поставени са 20 прожектора с асиметричен рефлектор, 24 прожектора с интензивно излъчващ, 6-градусов цилиндричен рефлектор с керамична метал-халогенна лампа и 4 прожектора с интензивно излъчващ цилиндричен рефлектор, които осигуряват добра светлинна аранжировка на сградата, строена през 80-те години на миналия век. Общата им мощност е 4,08kW. Ново модерно енергоспестяващо улично осветление ще бъде поставено и на повече от 20 обекта в Стара Загора през 2014 г. Те включват паркове, улици, междублокови пространства и села в старозагорска община. Предвидените средства за целта в бюджета са в размер на 200 000 лв., а други 650 000 лв. са за текущи ремонти на осветлението. Около 1 млн.лв. годишно струва на общината осветяването на улиците. Парково осветление е поставено на паметника "В. Левски" и парк Зеленият клин. С ново осветление е и паметника "Птица Феникс" на площада пред общината. С нови металхалогенни лампи е осветен бул. "Хр. Ботев", който се ремонтира основно, заедно с бул. "Ген. Столетов". По-голямата част от работата по изпълнението на новото осветление е извършена. С 89 осветителни тела, с обща мощност е 3,57 kW, е изпълнено художественото осветление на храма "Св. Николай". Новата общинска спортна зала "Иван Вазов" е снабдена с прожектор с асиметричен рефлектор. В рамките на две години предстои да бъде енергийно-ефективно реконструирано уличното осветление в общината, при реалния старт на проект по Мярка 5 на Международен Фонд Козлодуй. Общата стойност на проекта, който ще намали с над 40 на сто разходите за електроенергия, е 1, 3 млн. евро, от които 730 000 евро финансиране от МФК, останалите след корекции ще бъдат финансирани от Община Стара Загора.
От утре плащаме данъка за колите

bulgariautre.bg, 03 март 2014, 11:28



Шофьорите ще се издължават на общините от първия работен ден след празниците - 4 март

Въпросът с местния налог обаче стигна до омбудсмана. Хиляди българи ще имат допълнителен разход за документа за евростандарта на колите си, който им позволява отстъпка в данъка.

Намаление от 50% на данъка за автомобили се полага на колите с екостандарт ЕВРО 3 и 4 , а за ЕВРО 5 и 6 отстъпката е 60%. Ако обаче нито в КАТ, нито в общината, нито в талона си не намирате данни за стандарта на вашата кола, се нуждаете от удостоверение. Цената му се определя от вносителя и така за различните марки тя варира от 12 до 80 лева. С него обаче можете само да докажете пред общинските данъчни служби , че имате право на намален данък.

„На практика излиза, че МФ и общините скланят тези по-долу по веригата – данъкоплатците, да правят допълнителни разходи, които в някои случаи надвишават и самата отстъпка. И какво ми отговориха, според вас? Мълчание”, оплака се пред bTV собственикът на автомобил Петър Канчелов.

В София колите, които ще доказват стандарта си, са около 100 000. 50 000 автомобила с катализатор в Пловдив ще ползват 40-процентна отстъпка от данъка, а на 4000 се полага 50% намаление. Данъчните обещават да връщат пари, ако имате удостоверението, след като сте си платили целия данък.

Преди да се търси сертификат обаче, първо потърсете данните в местната данъчна служба. Шофьорите в градове като Монтана не знаят и как да получат документ за стандарт, след като на място няма представителства на производителите.

„Най-нормалният вариант е да се създаде наредба, в която да са разписани емисионните стандарти на всички автомобили в Европа, произведени от средата на 90-те години насам, защото на практика те отговарят на ЕВРО 3 или по-висок, или да се създаде база, регистър , до която местните общини имат достъп и да не будалкат хората”, казва Петър Канчелов.

Той се е заканил да спре колата си от движение, ако принципът за доказване на отстъпка не бъде променен.


В „Овча купел” ликуват: Ще получим шанса да изградим парк

Агенция КРОСС - 03 Март 13:32

София /КРОСС/ На днешният празник ще ви зарадваме с една добра новина, пишат столичани, застанали зад идеята в столичния квартал «Овча купел“ да се появи нов парк.

В градоустройствения план на столицата имот 441 в квартала е предвиден за изграждането на обществен парк. В момента мястото пустее - има съхнещи дървета, бурени и боклуци.Гражданите посочват, че от Столична община вече са определени собствеността и границите на парцела, който в скоро време може да се превърне в най-новото зелено кътче за отдих и развлечение и остава само да бъде нанесен в кадастралната карта на София.

«Вече е сигурно, че ще получим шанса да изградим парка. Остава оформянето на последни документални подробности и ще започваме“, посочват .За повече информация - официалният сайт на парка, както и фейсбук групата Инициатива за нов парк в София.
Кмет, поп и мюфтия заедно пиха кафе навръх националния празник

Агенция КРОСС - 03 Март 15:56

Кърджали /КРОСС/ Кмет, поп и мюфтия заедно пиха кафе в Кърджали навръх националния празник. Символичен домакин беше енорийският свещеник отец Петър. Веднага след края на тържеството за 3 март той покани районния мюфтия Бейхан Мехмед и кмета Хасан Азис на превърналия се в традиция обичай. Свещеникът посрещна гостите си с думите - “Добре дошли на турско кафе в българска територия“ - и обясни, че нищо не може да раздели християни и мюсюлмани, съобщи БНР.
Нова детска градина бе открита в Батановци

3 март 2014 / 16:50 / Батановци /Елка Робева, БТА/



В Батановци днес бе открита новата детска градина "Валентина Терешкова". Заради непоправими поражения от земетресението на 22 май 2012 г. старото детско заведение бе разрушено. Новата сграда струва 1,2 млн. лв., като финансирането е осигурено от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Сградата разполага с два корпуса, в които са разположени спални и занимални за пет групи, кухня, физкултурен и музикален салон, методичен, медицински и административен кабинет. В детското заведение се обучават 100 деца от Батановци и близките села. За тях се грижат шест учителки и три медицински сестри. Кметът на Перник Росица Янакиева откри новата детска градина. На церемонията присъстваха и народните представители Делян Добрев и Ирена Соколова.
Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница